Başarının sırrı kasada değil yürektedir…

İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. ‘Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli”¦ Benimle Paylaşmak ister misin?’ diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, ‘Sana yardım edebilirim’ dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: ‘Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al’ dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller’ e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. ‘Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim’ diye düşündü. John Rockefeller’ e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire ‘Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir’ dedi. ‘Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor’ diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı.

Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti.

Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.

Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.
Herkese başarılar dilerim.
www.islamikariyer.com

21 YORUMLAR

 1. UMURSAMA DÜNYA GELSE ÜSTÜNE. İÇİNDE BÜYÜYEN BİR AĞIN OLSUN. ELBET BİRGÜN DÜNYA DÖNER TERSİNE. TAHAMMÜL EN BÜYÜK SİLAHIN OLSUN…

 2. ÖZGÜVEN VE İNANÇ ÖNEMLİ
  BENCE HER BAŞARININ İÇİNDE BİR SABIR
  HER SABRIN İÇİNDE BİR TUTUMLU KİŞİ VE DÜZENLİ YAŞAM VAR
  DÜZENLİ YAŞAMLA BERABER BİR TEVEKÜL GEREK
  HER TEVEKÜLÜN ARKASINDA GERÇEK BİR YÖNETİCİ VAR O DA
  YÜCE .ALLAH.TIR

 3. konunun içeriği çok güzel ve de iyi bir üslupla anlatılmış.lakin hiç farkında olmadan güvenle kasada saklanmış yüklü miktardaki para akıl sağlıgı yerinde olan tüm insana güven ve güç verir.umarım birde bizleri iflasın eşiğine gelmeden elimizden tutar güç verir.benim gücümü tam tersi aynen bu şekilde çaldı adinin biri.hayata başlamadan hayatı zindan etti bana.üzerinden yıllar geçti ama hala kendime gelemedim.ama bana bu güvensizlik duygusu ayaklarımın üzerine sağlam basmamı ögretti bana.kimseden ne bir beklenti içersineyim nede dalkavuk durumuna düşüyorum.bilmiyorum iyimi yapıyorum yoksa kötümü?ama tüm beddualaırm onun üzeine olsun diyorum.

 4. Neredesin Firuze filmini hatırlayan varsa bu hikaye de ona benziyor.
  ama bizim kahramanların pek işine yaramamıştı.Birşeyleri başarmak istiyorsak eğer kendimiz birşeyler yapmalıyız..Bir adam veya bir kadın gelecek ve bize yardım edecek hikayeleri sadece ruhumuzu rahatlatabilir..Bu işe yarıyorsa Firuzeler'in çeklerini cebinizde hayal edin…

 5. ben iskocyanin edinburgh kasabasindayim. kendi hayattimdan birsey anlatayim burda. ben saglik meslek lisesini bitirdim. bitirmeden once amerikaya gitmeyi hedefliyordum. bu benim hedefim oldu her zaman. amerikaya gitmek para ile oluyordu. 10 bin dolar istiyordu vize alan sahislar. bende gemi cuzdani cikardim gemiden atlarim dedim. amerikaya. istanbula gittim gemiye girmek icin fakat is bulamdim daha sonra memurluk sinavi cikti onu kazandim 7 yil guce merkez saglik ocaginda calistim. ilk saglik ocagina basladigimda herkes hogeldin hosbulduk diyorduk . ben hedefimi soyledim amerikaya gidicem dedim. dedilerki sezgin gitti sende gidersin sezgin gidemedigi icin boyle soylemislerdi bende dedimki ben sezgin degilim. yaparim dersem yaparim bu benim hedefim yaslansamda hedefime ulasirim dedim. daha sonra internnette chat yapmaya basladim ingilizce ogrendim sonra chatte bir bayanla tanistim bu bayan turkiyeye geldi benimle evlenmek icin bende evlendim simdi amerikada degilim ama ingilteredeyim. istesem amerikayada gidebilirim. demem su ki istemek ve bunun icin firsatlari iyi degerlendirmek gerek. edinburghlu UMIT.

 6. hikaye gerçekten ders verici başarılı olan herkesin bir başarı hikayesi var başarılı olmak için mutlaka biri seni kamçılamalımı bu krizde insan kamçılamaktan bile korkar herkese başarılar

 7. bi zamanlar yine bi ufak kasabada iki kardeş varmış bunlar ayakkabıcıymış ve kendi hallerinde geçinip giderlermiş ama ilerde işler bozulmuş küçük kardeş ortaklıktan ayrılmayı istemiş büyük agabeyide bak kardeşim burdan neden ayrılıyorsun dedginde küçük kardeş bende kendime bi dükkan açmak istiyorum burda kendi halimde kendi tek benim dukkanım olmasını istiyorum demiş büyük agabeyide ya burası zaten ufak bi kasaba herkesin senede giydigi ayakkabı beli böle olursa ikimiz birden aç kalırırız olmaz demiş ne kadar demişsede küçük kardeş dinlememiş ve ayrılmışlar o günden sonra araları açılmış konuşmamışlar aylarca senelerce ve en son küçük kardeş vefat etmiş ve küskünlükleri tam 25 yılı bulmuş ve 25yılı bulmuş olamsına ragmen her iki kardeşde birbirleriyle küsmüşler bu kardeşlerin şirketlerinin adı ney biliyosmunuz birin adı puma digerinin adı adidas şirketlerinin kurucuları benim ismimd ömer bu arada antepliyim herkese selam

 8. bir zamanlar malbora şirketi batmak üzereymiş o sıralarda malbora die bişey bilen yok şirket batmak üzere dışarı bi ton borçları varmış nasıl ederim de bu orçlardan kurtulurum nasıl ederim die düşünürken bi gençle tanışmış ve derdini anlatmış ona demiş işte bdurm böyle böyle o genç çoçukda seni bu durumdan kurtarırım ve eski işlerinden daha fazla verim alırsın ama bende senin şirketine ortak olurum adam düşünmüş ve mantıklı bulmuş ve kabul etmiş gencin teklifini genç çoçuk daha 19 20 yaşlarında ve ondan bi helikopter kiralamasını ve ambarda ne kadar boş malbora kutusu varsa hepsini getirmesini iştemiş ve gece şehrin tüm sokaklarına tüm malbora kutularını atmış sabah uyanan millet her tarafda malbora kutularını görür ve herkes bu sigarayı içiyorsa bide biz içelim nasılmış bakalım hele diyen malbora sigaraasını içmeye başlamış ve işler ama da yoluna girmiş ve bun gencin adı ne biliyosmunuz phılıp morris

 9. bence harika insanlar bunu okuyunca paranın herşey olduğunu akıllarından silecekler teşekkürler

 10. Bİr insanın bir şekilde kendine güven duyması, özgünenin fit durumda olması, ekonomik durumunu çözüyor anlamınamı geliyor. Bu ekonomide bu Özgüveni pek biz esnaflar nasıl yakalayacağız?? Bilen varmı arkadaşLar?

 11. adam nerden kaçmış dedi hemşire :):):):) bana versin o çeki ki o zamanlar 500bin dolar demek istanbulu satın almak demek sormak lazım o adama ne iş yapmış çeki kimseye göstermeden bi yılda toparlamış kendini demekki parasız sadece akılsızca fikirler olur adam zaten kendini boşuna(((Tarihteki en zengin insan,petrol sanayicisi John Davison Rockfeller’ zannediyormuş )))) ibrahim tatlıses dediği gibi oxford vardıda bizmi okumadık……. para vardıda bizmi iş yapmadık ,dünyada fırsatlar geçiyor, artık bizim mahallede eskiden küçük bi bakkal vardı üç sokak ordan insanlar geliyordu alış veriş yapmaya şimdi kasabamızda 19 market var diğer sokakları unuttuk biz bırakın hayel kurmayı gerçekçi olun onları söyleyenler, dünyanın fırsat zamanında… yaşamışlar şimdi politik olucaksın kime yağ yapar isen kimin kayığına biner isen ok o türkü söylenicek bundan ötesi zannedersem masal

 12. bazı seyleri yapabilmek icin risk almamız gerekir. o risk alacak guveni kendimizde bulamadıgımız icin aynı yerimizde seker dururuz. Risk almaya basladıgımızda kendi gucumuzun umdugumuzda daha fazla oldugunu anlarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here