Girişimcilik

Girişimcilik dünyasına adım atmak ve kendi işinizi kurmak için, hep dediğimiz gibi büyük bir keşif yapmanıza gerek yok. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını analiz edip eksiklikleri belirleyip biraz da yaratıcılığınızı kullanarak başarılı bir girişimciye dönüşebilirsiniz. Girişimcilik ekosistemindeki genişlemenin bir parçası olmak için önyargılarınızdan kurtulmanız yeterli. Sanıldığı gibi girişimciler düşünüldüğü kadar yalnız değil!

Girişimciliğe verilen önemin artması ile birlikte devlet kurumları girişimcilik destekleri sunuyor. En gözde girişimcilik destekleri arasında KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ve KOSGEB Girişimcilik Destek Programı yer alıyor. Hali hazırda bir fikri olan ve destekler için yasal süreçleri tamamlayan girişimciler başarılı bir ticari hayata güvenle adım atabiliyor. Yine de yalnızca desteklenmek ve ihtiyaçları belirlemek de girişimci olmak için yeterli gelmiyor. Girişimcilerin en belirgin özelliği de burada devreye giriyor; girişimci ruhu taşıyanlar doğru zamanda harekete geçiyor!

Siz de başarılı girişimciler arasında yer almak istiyorsanız bu yazımız tam size göre! Başarılı bir girişimci olmak için neler yapmanız gerektiği tüyolarını sizlerle paylaşacağız.

1. Başarılı Bir Fikir Bulun

Girişimcilik sabır ve aynı oranda gözlem isteyen bir kariyer tercihidir. Fikir ne kadar başarılı olursa girişimcinin yükselme şansı o denli fazla olur. Başarılı bir fikirden kasıt, bulunan fikrin ihtiyaçlara yanıt vermesi ya da yeni ihtiyaçlar yaratabilmesi ile ilişkilidir. Yoksa, birçok kişinin yanlış bildiği gibi hiç yapılmamış olanı arayıp bulup yapmak değildir. Fikir belirlenirken detaylı araştırma yapılması ve en önemlisi de hedef kitlenin nabzının ölçülmesi gerekir. Piyasaya sürülecek ürün ya da hizmet ile ilgili alınan görüşler, girişimcilerin iş başlangıcından sonra kar etmesine olanak tanıyabilir. Fikir bulma aşamasında en büyük motivasyon kişinin girişimci ruhuna sahip olmasıdır. Mevcut koşullarından memnun olmayan ve bu durumu kendi fikriyle değiştirmek isteyen; risk alabilen ve çalışmaktan korkmayan kişiler çevrelerine ihtiyaç analiz etmek için bakmaya başlarlar. Aradıkları bu çıkış yolunun sonunda da onları başarıya ulaştıracak iş fikri olur.

2. İş Planı Yapılmalı

Fikir bulunduktan sonra kişi girişimcilik basamaklarından bir diğerine tırmanır. Bu aşamada iş planının oluşturulması gerekir. Fikrin ne kadar sürede ve nasıl gerçeğe dönüşeceği, nasıl bir maliyet çıkacağı, işletmeye personel alınacaksa personellerde hangi kriterlerin aranacağı, nerede faaliyet gösterileceği gibi adımlar iş planında belirlenmelidir. İş planı girişimcilik kariyerinde yükselmek isteyen kişiler için bir yol haritası niteliği taşımalı ve sürekli güncellenmelidir. Karşılaşılan engeller doğrultusunda revize edilen iş planları girişimcilerin farklı koşullarda yapılabilecek hamlelerinin olduğunun güvencesini verecektir. Daha fazla bilgi için örnekler üzerinden iş planı hazırlama konusuna göz atın.

3. Ortak Seçimi Dikkatli Bir Şekilde Yapılmalı

Bu aşama opsiyoneldir, her girişimci bir ortakla iş kurmak zorunda değildir. Yine de zaman zaman nakit ihtiyacı ya da deneyim gereksinimi girişimcilerin ortak bulma ihtiyacı hissetmelerine neden olabilir. Arkadaşla iş yapmak olarak algılanmaması gereken ortak bulma süreci ciddi ciddi düşünülmelidir. Bu süreçte hukuki ve mali konular da göz önünde bulundurulmalı, ortaklığın resmiye dökülmesi sırasında hukuki destek alınmalıdır. Oluşabilecek ihtilaflara karşı bir girişimci her zaman hazır ve önlemini almış olmalıdır.

4. Kurumsal Kimliği Oluşturun

İşinizi yeni kurmanız ya da kuracak olmanız profesyonel duruşunuzun olmaması gerektiği anlamına gelmez. Tam tersi, girişimcilerin piyasada güven uyandırması ve iş ortaklıkları kuracağı firmalara karşı ellerinin güçlenmesi için dikkat çekici bir kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyaçları olur. Logo, web sitesi, kartvizit, antetli kağıt vb. çalışmalar yapılarak pazarda kalıcı olunmak istendiğinin ve bu amaç için doğru vizyona sahip olunduğunun gösterilmesi önemlidir.

5. İşletmenizin Lokasyonu Önemli

Fiziki işletme açmayı düşünen girişimcilerin tamamlaması gereken en önemli adımlardan biri de lokasyon seçimidir. Lokasyon seçimi sırasında faaliyet gösterilecek sektör, ürün ya da hizmet satışının yapılacak olması, hedef kitlenin niteliği, hedef kitlenin gelir düzeyi, hedeflenen pazar, ulaşım imkanları, lokasyonun prestiji, dükkanın kolay fark edilebilir olması gibi birçok kriter değerlendirilebilir. Lokasyon seçerken finansman sıkıntısı çeken girişimcilerin mali şartlarını da göz önünde bulundurması gerekir. Düşüncesizce sermaye harcamak başarılı bir girişimcilik kariyerini engelleyebilir.

6. Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Yapın

Artık lütfen kabul edelim, en büyük şirketler dahi reklam ve tanıtım çalışmalarına hız kesmeden devam etmek zorunda! Reklam ve tanıtım çalışmaları eksik olan şirketler hem müşteri sadakati sağlamada hem de satışlarını arttırmada rakiplerinin gerisinde kalıyor. Hal böyle olunca pazara iddialı bir giriş yapmak isteyen girişimcilerin reklam çalışmalarına herkesten çok önem vermesi gerekiyor. Çok bütçe harcanmadan akılda kalıcı, dikkat çeken ve viral etkisi olan reklam kampanyalarını düzenleyen girişimciler hedef kitlelerinin aklında yer edebiliyor. Reklam ve tanıtım çalışmaları için yine işletme faaliyet alanına göre geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin eş zamanlı uygulanması gerekebiliyor.

7. Çevre Edinin

Girişiminiz hayata geçmeden önce de sonra da iş çevrenizi sürekli geliştirmeye çalışmalısınız. Tanıştığınız herkesin potansiyel müşterinize dönüşebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bunun için girişken olmalı, sosyal etkinliklere ve iş toplantılarına katılmalı, mümkünse potansiyel müşterilerinizi ziyaret ederek kendinizi tanıtmalısınız. Kişisel ağınız genişledikçe başarı kaygılarınızı azaltabilirsiniz. Referans bulmanın çok önemli olduğunu da düşünürseniz satış potansiyelinizi arttırabileceğinizi fark edebilirsiniz.

Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Başarılı bir girişimcilik kariyerine başlamak istiyorsanız yazımızın şimdiye dek olan kısmında atmanız gereken en temel adımları sizlerle paylaştık. Şimdi sıra biraz da girişimcilerin özelliklerinden bahsetmeye geldi.

Girişimcilik ekosisteminde var olabilmek herkesin harcı değildir, girişimciliği salt işletme kurmaya indirgeyen zihniyetler girişimcilik ruhunu kavrayamamış demektir.

Başarılı girişimciler incelendiğinde hemen hemen hepsinin sahip olduğu ortak özelliklerin bulunduğunu söyleyebiliriz.

✔ Başarılı girişimciler cesaretli olur, sürekli harekete geçmek için uygun zamanı beklemek yerine şartlar olgunlaştığında harekete geçer.

✔ Girişimciler araştırmaktan vazgeçmez; piyasa koşullarını, rakiplerini, dünyada olup bitenleri ve hedef kitlelerinin değişen beklentilerini öğrenebilmek için çaba harcar.

✔ Başarılı girişimciler mantıklı riskler almaları gerektiğini bilirler, riskten kaçmazlar yine de temkinli davranırlar.

✔ Olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilirler ve yaşadıkları sorunlardan gelişmek için dersler çıkarırlar.

✔ Başarılı girişimcilerin attıkları her bir adımın sağlam dayanakları bulunur çünkü daha öncesinde yaptıkları planlar onların en güvenilir yol göstericileri olur.

✔ Yaşadıkları olaylardan ders çıkarabildikleri gibi ilham da alan girişimciler çok çalışmak zorunda olduklarını, kendi işlerinin tatil yapabilecekleri anlamına gelmediğini bilirler. Yine de sorun etmezler, çünkü başarılı girişimciler işlerini severler; işlerini sevdikleri için girişimcilik kariyerlerini sürdürebilirler.

✔ Başarılı girişimciler yeniliklere açık olurlar, en azından yenilikleri kucaklamak zorunda olduklarını bilirler. Yeniliklere adapte olunmadığında geride kalma riski ortaya çıkacağı için girişimciler değişimi kucaklarlar.

Siz de girişimcilik ekosisteminde yerinizi almak istiyorsanız yalnızca heveslendiğiniz için bu kararı vermemelisiniz. Fikrinize güvenmeli ve fikrinizi en iyi şekilde hayata geçirmek için çaba harcamaya, gelişip değişmeye istekli olmalısınız.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik bir kişinin mevcut imkanları kullanarak ve risk alarak yeni bir atılım için teşebbüste bulunmasıdır. Girişimcilik dediğimiz zaman aklımıza genellikle ticari müteşebbislerin faaliyetleri gelse de kelimenin bir çok farklı manası bulunmaktadır. Girişimcilerin piyasanın barındırdığı açıkları fark edip  bu açıklardan yararlanarak yeni ürün ve hizmetler planlar, hızlı hareket eder ve büyüme sağlarlar. Bu faaliyetlerin tamamına girişimcilik denebilir.

Girişimcilik Dersi Nerelerde Verilir?

Ülkemizde bir çok eğitim ve öğretim kurumunun müfredatı içerisinde girişimcilik dersi bulunmaktadır. Bu ders ile amaçlanan öğrencilerin girişimciliğe özendirilmesi ve girşimlerin başarı oranını arttıracak bilgi birikimi ile donanmalarını sağlamaktır. Ayrıca yeniliklere yönelik düşünme teknikleri, iş planı, pazarlama gibi konular bu ders özelinde öğrencilere verilmektedir.

Girişimcilik Örnekleri Nelerdir?

Etrafımızda gördüğümüz bir çok marka bir girişimcilik örneğidir. Dünya devi haline gelmiş girişimcilik örnekleri olarak Apple, Google ve Amazon gibi firmalar sayılabilir. Ülkemizde ise kendi başına online yemek siparişi sektörünü icat etmiş olan Yemek Sepetinin girişimcilik hikayesi örnek olarak verilebilir.

Girişimcilik Okumak İsteyenler Ne Yapmalı?

Girişimcilik bölümü gençleri girişimcilik ekosisteminin gerektirdiği bilgi ve beceri birikimine hazırlamak ve ülkenin çok yönlü kalkınmasına zemin oluşturmaktır. Bölümün mezunları iş geliştirme unvanını alırlar. Ülkemizde girişimcilik bölümü Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi   İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi olmak üzere iki üniversitede mevcuttur. Bölümün dersleri arasında; Girişimcilik, Yaratıcılık ve Fikir Üretimi, İş Modeli Geliştirme, Kullanıcı Odaklı Tasarım, Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi, Strateji, İş Planı gibi zorunlu dersler yanında Yeni Girişimlerde Pazarlama, Sosyal Girişimcilik ve Yenilikçilik, Uluslararası Girişimcilik, Proje Yönetimi, Elektronik İş ve Ticaret Sistemleri, Yeni Ürün Tasarımı ve Pazarlaması, Yeni Girişimlerde Hukuki Altyapı gibi seçmeli dersler vardır.

Giri şimcilik Türleri Nelerdir?

İç Girişimcilik: Kurum veya şirket içi süreçleri iyileştirmeye odaklı girişimcilik faaliyetleridir. Bu girişimcilik türünde odaklanılan konu mevcut yapının aksayan ya da iyileştirilme potansiyeli taşıyan noktalarıdır. Kurum içerisinde geliştirilen fikirler kurumun daha iyi çalışmasını sağlar.

Ticari Girişimcilik: Piyasada bulunan bir açık noktasını hedefleyerek mevcut imkanlardan yeni bir ürün veya hizmet sunmayı amaçlayan, kar odaklı ticari faaliyetlere ticari girişimcilik denir. Para kazanma amacı ile yapılmış ticaret işlemlerinin tamamını kapsar.

Sosyal Girişimcilik: Sosyal girişimciler toplumu izlerler ve toplumda değişmesini arzu ettikleri davranışlar için projeler geliştirirler. Toplumunun üzerinde düşünmeden yapageldiği davranış kalıpları üzerinde tekrar düşünür ve iyileştirmeler sağlayacak şekilde pozisyon alırlar. Toplumun davranışları üzerinde kar amacı gütmeyen değişiklikler hedefleyen girişimcilik faaliyetlerine sosyal girişimcilik denir.

Kamu Girişimciliği: Bazı kamu kurum ve kuruluşları da girişimcilik faaliyetleri yürütebilirler. Hem iş ve hizmetlerin işleyiş süreçlerini yenileyecek iç girişim örnekleri hem da kamu için faydalı hizmet üretecek ticari girişimler kamu tarafından planladığında kamu girişimi olarak adlandırılır.

Sanal Girişimcilik: Her gün daha fazla insan sanal dünya ile etkileşime giriyor. Her an milyonlarca insana erişimi bulunan sanal dünya özelinde geliştirilmiş girişimcilik projeleri sanal girişimcilik olarak adlandırılır. Genelde web siteleri, mobil uygulamalar, SaaS projeler gibi ürün ve hizmetler sanal girşimcilik alanında değerlendirilebilir.

Girişimcilik Kursu Nerelerde Verilir?

Ülkemizde girişimcilik kursu KOSGEB tarafından organize bir şekilde verilmektedir. KOSGEB şubelerinde ihtiyaca yönelik dönem kursları açılmakta, kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler belge ile ödüllendirilmektedir. KOSGEB dışında bir çok özel eğitim ve öğretim kurumu tarafından da sertifikalı girişimcilik eğitimleri verilmektedir.

Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

Tüm girişimcilik kurslarında belge için şart eğitimi ve sonrasındaki sınavı başarı ile tamamlamaktır. KOSGEB özelinde verilen sertifika ile kursiyerler değişik desteklerden yararlanma hakkında da sahip olurlar.

Girişimcilik

Girişimcilik Kategorisinden En Popüler İçerikler

Şimdi Tüm İşler İçin Gerekli: Workshop Nedir?

Türkçesi atölye olan Workshop, belli bir konunun uzman kişiler tarafından sunularak katılım

Evde Ne Üretebilirim? Evden Para Kazandıran İş Fikirleri

Son yıllarda, malum geçim sıkıntısının da artmasıyla birlikte, evden yapılabilecek iş fikirlerine

Girişimcilik Tarafından Deniz Öz