Girişimciler İçin 2023 Yılında En Karlı ve Zekice İş Fikirleri

İş fikirleri arayanlar için çeşitli sektörlerde ve yatırım bütçelerine göre gruplanmış karlı iş fikirleri.
Girişimciler İçin 2023 Yılında En Karlı ve Zekice İş Fikirleri
18 dk
Son güncellenme: 29/11/2022
Tüm Başlıklar

Sizi kendi işinizin sahibi yapacak en güncel ve yenilikçi iş fikirleri bir arada. Aklınızda ister üretim olsun, ister hizmet sektörü, ister sıfırdan bir marka kurmayı planlayın isterseniz de bayilik tekliflerinden birini değerlendirin, bu listede size özel bir iş fikri mutlaka var. Peki siz ne istediğinize karar verdiniz mi?

Neredeyse her yazımızda belirttiğimiz gibi en yeni iş fikirleri arasından tercih yapılırken finansman olanakları, hedef kitlenin ihtiyaçları ve fikrin ne kadar benimsenip benimsenmediği dikkate alınmalıdır. Hevesle yola çıkılıp tam işler rayına girecekken vazgeçenler maalesef ki karlı işler yapsalar dahi para kazanamayabilirler. İşte; biraz sabır, çokça analiz, çokça emek, çokça kararlılık, yeterince sermaye ve sürecin en başından itibaren bolca gözlemle  doğru bir seçim yapılabilir.

Evde Para Kazandıran Fikirler

Evde para kazanma isteği son yıllarda hızlı bir ivme yakaladı. Evin rahatlığında ve esnek çalışma saatlerinde ek gelir elde etmek ya da işini hayata geçirmek daha cazip algılanmaya başladı. Evde para kazandıran işler ve internette para kazanma yolları birçok iş fikrinde kesişse de biz evde para kazandıran iş fikirleri sıralamamızı internetten para kazanma yolları haricinde gerçekleştireceğiz. Evde ne üretebilirim? Evden para kazanmak mümkün mü? Gibi konuları merak edenler için evde para kazandıran iş fikirleri örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Tam zamanlı personel çalıştırmak yerine birçok firma evlere iş vermeyi ve maliyetlerini kısmayı tercih ediyor. Personel alımı yapmasalar da tercih ettikleri bu yöntem evden para kazanmak isteyenlere büyük bir fırsat sunuyor. Evde mantı yapımı, evde nikâh şekeri yapımı, evde paketleme işi, evde boncuk işi, evde anahtarlık işi, evde süsleme işi, evde davetiye katlama işi, kurdele işi vb. iş imkânları arasında tercih yapılarak evde para kazanmak mümkün hale geliyor. Siz de evden para kazanmak istiyorsanız ve eliniz el emeği işlere yatkınsa evlere iş veren firmalar tarafından yayımlanan ilanları takip edebilirsiniz.

1. Evde Sabun Yapmak

Evde sabun yapımı kurulum maliyeti düşük bir fikir olabilir

Farklı aromalarla en sağlıklı sabunların yapılması için büyük bir imalathane gerekmiyor. Butik üretim mantığı ile evde sabun üretmek oldukça mantıklı bir seçenek olarak ön plana çıkıyor. 

Farklı kalıplar ve sabun üretimi için gerekli malzemeler alındığında evden para kazanmak kolaylaşıyor. Bu süreçte sosyal medyanın da önemi elbette ki yadsınamıyor. Yaptıkları sabunları konsept fotoğraflarla internet sitelerine yada sosyal medya hesaplarına koyanlar düzenli sipariş alma ayrıcalığını yaşayabiliyor.

2. Uzman Olduğunuz Alanlarda Özel Ders Vermek

Kız çocuğu ile masada oturan bayan öğretmen

Bir müzik enstrümanını çok iyi çalıyorsanız ya da öğrencilerin ilgi duyduğu derslerde yüksek bilgi birikimine sahipseniz evinizde özel ders vererek para kazanabilirsiniz. Aynı şekilde yabancı dilinize güveniyorsanız uzmanlaştığınız dilde özel ders vererek yüksek kazanç elde edebilirsiniz. 

Üstelik bu iş fikri için sermayeye de gereksiniminiz olmaz. Evinizin rahatlığında, belirlediğiniz saatlerde uzmanlığınız üzerinden para kazanmak için özel ders vermeye başlayabilirsiniz. Referanslarınız çoğaldıkça birim ücretinizi de arttırarak daha yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Alın: Evde Özel Ders Vererek Para Kazanmak

3. Filografi Sanatı; Sanatçı Ruhlar İçin Evden Para Kazanma Yöntemi

Filografi tekniği ile yapılmış tablo

El emeği göz nuru filografi eserlerini yapıp satarak para kazanmanın en keyifli hallerini yaşayabilirsiniz. Büyük bir emek sonucu ortaya çıkan ürünleri internet üzerinden tanıtarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Daha önce filografi sanatı hakkında bilginiz varsa işiniz kolaylaşır ancak fikriniz olmasa bile internetten filografi yapımı ve filografi örnekleri hakkında birçok kaynak bulabilirsiniz.

4. Çocuk Bakıcılığı

Çocuk bakıcısı kadın ve bebek

Çocuklarla aranız iyiyse, onlarla zaman geçirmek sizi fazlasıyla mutlu ediyorsa ve bir de çocuk bakımı hakkında bilginiz varsa evinizde çocuk bakarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Evli çiftlerin yoğun iş tempoları nedeniyle çok ihtiyaç duydukları profesyonellerden biri haline gelerek düzenli gelir sağlayabilirsiniz. Çocuk bakıcılığına alternatif olarak yaşlı bakımı alanında da hizmetlerinizi özelleştirebilirsiniz. Kendi evinizde olmasa dahi yüksek gelir kazanabileceğiniz bu iş fikrini es geçmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Yan Gelir Elde Etmek İçin Akşamları Evden Yapılabilecek 5 İş Fikri

5. Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri Yapmak

Yemek malzemelerini doğrayan kadının üstten görünüşü

Ev yemekleri satan lokantalara ya da iş yoğunluğu nedeniyle yemek yapacak zaman bulamayan hedef kitleye satış yapmak istiyorsanız evde para kazanma yolları dendiğinde akla ilk gelenlerden olan yemek yapımına girişebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Evde Yemek Yapıp Satmak İçin Gereken Belgeler

Bu süreçte maharetiniz ve yemek yaparken ki titizliğinizle doğru orantılı olarak karlılığınızı arttırabilirsiniz. Geleneksel Türk mutfağı yemek çeşitlerine dünya mutfağından da lezzetler ekleyerek ev yemekleri yapımı kazanç eşiğinizi yükseltebilirsiniz.

Önerilen İçerik: İş Fikri: Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

6. Müşteriye Özel El İşleri Yapıp Satmak

Evinde takı imal eden kadının elleri

Keçeden takılar, organik iplerden oyuncaklar, anahtarlıklar, dekoratif nesneler yaparak el emeğinizin karşılığını alabilirsiniz. Ürettiğiniz eşyaları sosyal medya aracılığı ile tanıtarak yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. El işleri yaparak para kazanmak istiyorsanız internet üzerinden “Nasıl Yapılır?” videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz. Birçok farklı örnek yapımının gösterildiği bu videolardan öğreneceklerinizle sıra dışı el işleri ortaya koyabilirsiniz.

7. Kozmetik Ürünler Üretmek

Ev yapımı kozmetik ürünler

Tamamen doğal malzemelerle birbirinden güzel kokulu vücut nemlendiricileri, kremler, şampuanlar ve az öncede belirttiğimiz gibi sabunlar üreterek kısa sürede dikkat çekebilirsiniz. 

Aynı şekilde efsane esansları bir araya getirerek hoş kokulu parfümler de üretebilirsiniz. Evde para kazanma yolları arasında sıyrılan bu iş fikri ile girişimcilik kariyerinizi başlatabilirsiniz. Yine de kozmetik ürünlerin sağlık ile yakından ilgili olduğunu göz ardı etmemeli ve ürünlerinizde kimyasal kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

8. Evde Mantar Yetiştiriciliği Yapabilirsiniz

Evde yetişen mantar

Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak ya da para kazanmak için evinizde mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Kültür mantarı mıistiridye mantarı mı ikileminde kalırsanız istiridye mantarının son yıllarda yükselen bir trende sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

Evde mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce ilk yapılması gereken, yetiştireceğiniz mantar türünün seçilmesidir. Genellikle yetiştirilmesi tercih edilenler istiridye mantarı ve kültür mantarıdır. İstiridye mantarının yetiştirilmesi kültür mantarından daha az maliyetli olmasının yanı sıra, satış rakamı da daha yüksektir.

9. Evde Müşteri Temsilciliği Yapmak

Evinde çalışan tele sekreter

Birçok firma artık personellerinin evde çalışmasını tercih ediyor. Ofis maliyetlerini azaltmak için başlatılan uygulama çalışan verimliliği üzerinde de pozitif bir etki yaratıyor. Siz de insan ilişkilerinde ve ikna konusunda başarılı olduğunuza inanıyorsanız, sektörel deneyime de sahip olduğunuz takdirde evinizde para kazanma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. 

Müşteri temsilciliği yapacağınızda firmalar size hem internet bağlantısı hem de gerekli ekipmanı sağlıyor, bu nedenle sermaye gereksiniminiz de olmuyor. (Şartlar firma özelinde değişebilir)

İnternetten Para Kazanmak İsteyenler İçin Fikirler

İnternet bir geldi pir geldi; birçok yeni sektörle birlikte çok kazandıran iş fikirleri hayatımıza bir anda girdi. Ek gelir elde etmek ya da iş hayatını A’dan Z’ye değiştirmek isteyenlerin ortak kaygısı “İnternetten para kazanma yolları nedir?” sorusuna dönüştü. Bilgisayarı, cep telefonu ve internet bağlantısı olan herkes için bir iş fikri barındıran internet iş dünyasının yapı taşlarıyla oynadı. İş bulamayan, ek gelir ihtiyacı olan ya da internetin karlılığını yaşamak isteyenler internetten para kazanma çabasına girişti. E dolayısıyla internetten en çok para kazandıran işler bizim de ilgi alanımıza girdi. Siz de internetten para kazanmak istiyorsanız İnternet üzerinden en çok kazandıran iş fikirlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Youtube Üzerinden Para Kazanmak

YouTube Videosu Çeken Genç

Televizyonun yıldızları varsa Youtube’un da fenomenleri var! Hedef kitlenizde frekansınız tuttuğu takdirde hem kanalınızdan hem de kanalınızın başarısı nedeniyle firmalar ile yapacağınız ortaklıklardan yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Youtube üzerinden youtuberların aylık olarak elde ettikleri gelir resmen dudak uçuklatıyor. Elbette kanallarına abone olanların sayısı, videolarının aldığı reklamlar, reklamların izlenme oranları ve videoların kaç dakika boyunca izlendiği gibi unsurlar youtuber kazançları üzerinde etkiye sahip. Yine de Türkiye’nin en ünlü youtuberlarının kazançlarının aylık 150 – 300 bin TL arasında değiştiği biliniyor. 

Üstelik Youtuberlar farklı sosyal medya kanalları üzerinden de takip edildiği için bu platformlara özgü kazanç sağlama modellerinden de faydalanabiliyorlar. Influencer marketing gibi yeni nesil dijital pazarlama yöntemleri sayesinde Youtube para kazançlarına yakın bir geliri de diğer platformlardan alabiliyorlar. Youtube izlenme parası, youtube reklam alma gibi dinamikler youtuberların genç yaşta hatırı sayılır bir servet kazanmasına fırsat tanıyor.

2. Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Bilgisayar ekranından çıkarak pos makinesine uzanan elim çizimi

Ek gelir elde etmek için başlanan al sat işleri kısa süre içerisinde kişinin asıl para kazandığı iş haline gelebiliyor. Temel mantığı ucuza alıp kar koyarak satış yapmak olan bu iş fikri araştırma yapan ve doğru tedarikçileri bulan kişilere yüksek kar bırakıyor. Sizde internetin sunduğu olanaklardan yararlanarak AL SAT yapmak istiyorsanız biran önce harekete geçebilirsiniz.

“Şimdi, al sat yapmak için sermaye gerek! Hem satacağım ürünü nasıl belirleyeceğim” diye kara kara düşünebilir ve tüm hevesinizi, muhtemelen her zaman ki gibi, kursağınızda bırakabilirsiniz. Her zamanki gibi en kötü senaryolarla hareket edebilir, kendi işinizi kurmak için ekonominin tamamen düzelmesini bekleyip “Godot’yu Beklerken” eserine atıfta bulunabilirsiniz.

3. Influencer Olmak

Video çeken influcer

Youtube’un fenomenleri varsa sosyal medyanın da influencer’ları var. Gördüğünüz gibi internet evrildikçe yepyeni kavramlar ve para kazanma yolları da beraberinde geliyor. Sosyal medya paylaşımları ile dikkat çeken, spesifik bir kitlenin beğenisini toplayan kişiler arasında siz de yer almak isterseniz özgün ve farkınızı ortaya koyacak içerikler üretebilirsiniz. 

Takipçi ve etkileşim oranlarınızı arttırarak markalardan reklam için işbirliği teklifleri almaya başlayabilirsiniz. Influencer olarak para kazanmak için çok gözde isimler kadar bilinmenize gerek yok, mikro boyutta reklam anlaşmaları yapabilmek için yaklaşık 10 bin takipçinin yeterli olduğu biliniyor.

4. Freelance İşler Yapmak

Cafede bilgisayar başında çalışan genç erkek

İnternetten para kazanma yolları freelance işler ile ister istemez kesişiyor. Hizmet almanın da sunmanın da en pratik yollarını barındıran internet platformları sayesinde siz de para kazanma şansınızı arttırabilirsiniz. Freelance topluluklarına üye olabilir, yeteneğiniz eve yaptığınız işe göre para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinden ajanslarla iletişime geçebilir ve gerekirse markalara teklif atabilirsiniz. 

Web tasarım yapabilir, sosyal medya yönetimi hizmeti sunabilir, içerik yazabilir, blog açabilir, animasyon yapabilir, video hazırlayabilir, çeviri hizmeti verebilir ve photoshop bilginizi nakde çevirebilirsiniz. Ancak internetten para kazanmak için sabırlı olmanız gerektiğini unutmamalısınız, mevcut bir müşteri portföyünüz olmadığı takdirde yeni müşterilerin size ulaşması için biraz beklemelisiniz. Dikkat çekebilmek için özellikle profesyonel yaşamın buluşma noktası olan LinkedIn üyeliğinize daha fazla ilgi göstermelisiniz.

5. E-Ticaret Sitesi Kurabilirsiniz

Bilgisayar ekranında e ticaret sitesi

Doğru ürün ya da hizmeti doğru hedef kitleye sunabilirseniz; e-ticaret sitenizi açarak yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Evinizin ve internet bağlantınızın olduğu her an her yerde para kazanmanızı sağlayan bu iş fikrini hayata geçirmeden önce profesyonellerden danışmanlık almanızı öneriyoruz. Satacağınız ürün ya da hizmeti, tedarikçilerinizi, e-ticaret sitenizin altyapı gereksinimlerini, kargo hizmetlerini, alternatif ödeme yöntemlerini ve müşteri ilişkilerini iyi koordine ederseniz başarılarınızı arttırabilirsiniz.

Genel anlamda kolay bir iş fikri gibi değerlendirilen ancak çok stratejik planlamaların yapılmasını gerektiren e-ticaret sektöründe her geçen gün köklenip şiddetlenen bir rekabet vardır. Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol, Amazon.com ve N11 gibi e-ticaret siteleri arasından sıyrılmak, tüketicilerde güven uyandırmak ve satılan ürün özelinde tercih edilebilen olmak hiç kolay değildir.  

6. XML Bayilik Alabilirsiniz

Franchise sisteminin sunduğu karlılıktan yalnızca fiziki bayilikler açarak yararlanılmaz, son yıllarda XML bayilik veren firmaların sayısındaki artış girişimcilere çoklu fayda sunmaktadır. Ürün ve hizmet satışına dayanan bu işbirliğine girerek internetten para kazanma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. XML bayilik almadan önce SEO alanında kendinizi geliştirerek yüksek rakamlar kazanabilirsiniz.

Stoksuz satış olarak bilinen drop shipping ürünleri stoklamadan depolamadan internet üzerinden satmaya dayanan bir iş modelidir. Drop shipping yapan girişimciler internet sitelerinde sergiledikleri ürünlere gelen siparişleri tedarikçilere yönlendirirler ve sipariş teslimi tedarikçiler tarafından gerçekleştirilir. XML bayilik entegrasyonunun uygulanması ile gerçekleştirilebilen drop shipping; farklı tedarikçiler adına ürün satışı yapmaya, geniş bir hedef kitleye ulaşmaya ve dolayısıyla yüksek gelir elde etmeye olanak tanır.

7. Web Sitesi Çevirisi Yapabilirsiniz

Klavyede ülke bayrakları

Genel olarak freelance işler arasında gösterilse de web sitesi çevirisi özelinde bilgi aktarmak istiyoruz. Web sitesi çevirisi kaynak dilden hedef dile cümlelerin çevrilmesi hizmetinden daha fazlasını gerektirir. Oldukça komplike ve deneyim isteyen lokalizasyon çalışmalarının da yapılmasını gerektiren web sitesi çevirisi yabancı dil hakimiyeti yüksek olan kişilere azımsanamayacak bir gelir sağlamaktadır. İnternetten para kazanmanın farklı yolları ve lokalizasyon hakkında daha ayrıntılı bilgi için internetten para kazanma konusunusu derinlemesine incelediğimiz içeriklere göz atabilirsiniz.

Çeviri demişken, alt yazı çevirmenliğinden de kısaca bahsetmek istiyoruz. Yabancı yapımlara gösterilen ilgi nedeniyle alt yazı çevirisi isteyen NETFLIX gibi platformlar yüksek birim ücretleri ile freelance çevirmenleri işe alıyor. Eğer yerelleştirme konusunda kendinize güveniyorsanız çevirmen başvurularınızı başlatabilirsiniz.

8. Anket Doldurarak, Video İzleyerek Para Kazanmak

Anket dolduran kadın

Anket doldurarak ve video izleyerek para kazanmak internetin bize sunduğu nimetlerden desek yeridir. Bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız ve bir anda yüksek kazanç sağlamayı hedeflemiyorsanız damlaya damlaya göl olur mantığından hareketle bu iş fikirleri için adım atabilirsiniz. Paranızı alacağınız güvenilir sitelere kayıt yaptırarak, ilgi alanlarınızı belirleyerek hızlı bir şekilde evden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Anket doldurarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle bu hizmeti sunan bir platforma veya uygulamaya üye olmanız gerekir. Üye olurken yaş, cinsiyet, meslek, konum gibi önemli bilgileri doğru girmeniz gerekmektedir. Bazı anketler tüm kullanıcılara gönderilirken bazı anketlerse belirli özelliklere sahip kullanıcılara gönderilir. Anket sitesine veya uygulamasına giriş yaptıktan sonra size uygun seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Mevcut anketleri dikkatlice cevapladıktan sonra puan veya para kazanırsınız. 

9. Stock Fotoğrafçılığı

Gün batımında fotoğraf çeken erkek

Fotoğrafçılığa ilginiz, merakınız ve fotoğrafçılıkla ilgili bilginiz varsa stock fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları lisanslayabilir, fotoğraf satın alınan sitelere yükleyebilirsiniz. Yine de bu iş fikrinin anlatıldığı kadar kolay olmayabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Stock fotoğrafçılığı yaparak büyük firmaların ya da haber sitelerin dikkatini çekmek için özel konseptler oluşturmalısınız. Böylelikle ilgili anahtar kelime yazıldığında sizin fotoğrafınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Stock fotoğrafçılığı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Stock Fotoğrafçılığı ile para kazanmak adlı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

10. Mobil Uygulama Yazılımcılığı

Mobil uygulama yazılımcıları

Yine freelance olarak yapıp ek gelir kazanabileceğiniz bir iş fikri ile karşınızdayız. Son yıllarda mobil uygulamaların önemi artıyor, mobil uygulama yazılımcılarının ise kazançları katlanarak çoğalıyor. Eğer yazılım konusuna ilginiz varsa ve hayatınızı kurtaracak bir meslek sahibi olmak istiyorsanız mobil yazılım alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Talep sahibi firmalara özel mobil uygulamalar yazarak evden para kazanma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Firmalardan talep almasanız dahi kendi fikrinizden yola çıkarak yazdığınız uygulama üzerinden reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Az Sermayeli Girişimciler İçin Fikirler

“Girişimcilik damarlarımdadolaşıyor, ah bir de sermayem olsa” diyenlerin imdadına koşan az sermayeli işfikirleri sanıldığı kadar az değil! Evden yapılabilecek işler ve internetten para kazanma yolları arasında da az sermayeli fikirler büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Az önce saydığımız iş fikirlerinden bağımsız olarak en çok kazandıran düşük bütçeli işler sıralamamıza başlıyoruz.

1. Çiğ Köfte Bayiliği Almak

çiğköfte

Az sermayeli girişimciler için çiğ köfte bayiliği ilk akla gelen oluyor; çünkü bu iş fikri hem düşük bütçeli hem de çok kazandıran işlerin kesişiminde bulunuyor. Kalabalık lokasyonlara açılan çiğ köfte bayilikleri, paket servisi de yapıldığında yatırımcılarına ciddi paralar kazandırıyor. 

Çiğ köfte sektöründe rekabetin yoğun olması da girişimcilerin işini kolaylaştırıyor; bayilik veren firmalar bayilik bedellerini isteseler de çok yükseltemiyor. Siz de az sermaye ile ticaret yapılabilecek işler arasında karar veremiyorsanız çiğ köfte bayiliği almayı bir kere daha düşünebilirsiniz. Sermayenize en uygun bayilik bedeli isteyen firmalarla iletişime geçerek ticarete adım atabilirsiniz.

2. Meyve Suyu Barı Açmak

meyve suları

Kalabalık ve prestijli noktalarda mevsim meyvelerinden hazırlanan taze meyve sularını satarak yüksek karlılık elde edebilirsiniz. Hedef kitleniz özelinde kullandığınız meyveleri değiştirebilir, meyve suyu barı olarak verdiğiniz hizmetleri çeşitlendirebilir ve konumunuz da uygunsa kısa sürede hedef kitlenizin vazgeçilmez destinasyonlarından birine dönüşebilirsiniz. 

Meyve suyu barı açmanın maliyeti, işletmeyi franchise ya da tamamen kendi tasarımınız olan bir marka olarak açmanıza göre değişiyor. 5-6 bin TL’ye küçük boyutlarda bir bar kurabileceğiniz gibi 40-100 bin TL’ye de kurabilmek mümkün. Profesyonel sıkma makineleri ihtiyacınıza göre 300 TL ile 2-3 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Franchise bedelleri ise ortalama 15-35 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Franchise şirketleri kurulum, ürün tedariki, eğitimler, reklam/tanıtım fırsatları konusunda yardımcı oluyorlar.

3. Butik Hamburgerci Açmak

Hamburger

Butik hamburgerci açılması son yılların en popüler fikirleri arasındaki yerini çoktan aldı. Özellikle büyükşehirlerde yüksek talep gören özel hamburgerler yapan işletmeciler küçücük mekanları çok karlı hale getirmeyi başardı. Büyük bir mekân açılması düşünülüyorsa yatırım bütçesi artsa da başlangıçta küçük butik hamburgerci açmak için çok yüksek sermayeler gerekmiyor. Üstelik kaliteli malzemeler kullanıldığı ve yaratıcılık konuşturulduğu takdirde butik hamburgerci açmak için gereğinde bir ortak da aranabilir. Böylelikle sermaye eksiği tamamlanarak karlı bir sürece adım atılabilir.

4. Kırtasiye Açmak

Kırtasiye ürünleri

Kırtasiye açmak için çok yüksek sermayeler gerekmez. Okullara ve işyerlerine yakın lokasyonlarda açılan kırtasiye işletmeleri yatırımcısının kısa sürede yatırımlarını amorti etmesini sağlayabilir. Geniş bir müşteri kitlesine hitap edilmesini mümkün kılan kırtasiye açma iş fikrinde çapraz satış yapma ihtimali de oldukça yüksektir.

Ülkemizde öğrenci sayısının fazla olması nedeni ile kırtasiye işletmeciliği geniş müşteri potansiyeline sahip iş kolları arasında yer alır. Özellikle okulların ya da devlet dairesi gibi kurumların yakınlarına açılan kırtasiye dükkanları büyük oranda karlı işletmeler haline gelir. Kırtasiyelerde işletme sahiplerinin kağıt, kalem, defter, silgi, dosya ve benzeri temel malzemeler dışında hediyelik eşyalar satışı yapması ya da fotokopi çekimi gibi hizmetler vermesi de karlılığın artırılma yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca kırtasiye dükkanı açmak için ciddi bir sektörel deneyime ya da çok yüksek rakamlar ayrılması gereken dekorasyon masraflarına da gerek duyulmaz. Doğru lokasyonda doğru ürünleri uygun fiyatlar ile müşterilere ulaştırabilmek tatmin edici bir kazanç sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

5. Butik Açmak

Butik giyim mağazasında ürünler

Butik açmak genellikle kadınlar arasında oldukça tercih edilen bir iş fikri olma özelliği gösterir. İnternetin artan etkisi ve sosyal medya platformlarından satış yapılabilmesi ile de birlikte butik açma fikri cazibesini çoğaltmayı sürdürüyor. Farklı ürünleri, doğru konumda, güler yüzlü hizmetle müşterilerine sunan butik sahipleri az sermaye ile yüksek kazanç elde edebiliyor.

Butik mağaza açmak çok kolay gibi görünse de her iş fikri gibi incelikle planlanması gerekir. Butik açmak isteyenler sermaye sıkıntılarını çözmek için finansman kaynakları yaratmalı, sosyal medya özelinde de faaliyetlerini çeşitlendirmelidir. Böylece hem butik mağazanın bulunduğu konuma hem de internet aracılığı ile erişilen bölgelere ürünleri gönderme fırsatı yakalanabilir.

6. Reklam Ajansı Açmak

Reklam ajansı ekibi

Sermayesi az külfeti çok bir iş fikri arıyorsanız reklam ajansı açmayı düşünebilirsiniz. Alanında profesyonel ve güvenebileceğiniz kişilerden gerektiğinde hizmet satın alarak müşterilerinizden aldığınız işleri başarıyla yerine getirmeye başlayabilirsiniz. Reklam ajansı açmak için öncelikle sizin bir alanda uzmanlığınızın bulunmasının en büyük avantajınız olacağını hatırlatmak istiyoruz. Sosyal medya danışmanlığı, video çekimi, haber servisi, web tasarım ve içerik hizmetleri vererek ajansınızı kısa sürede kara geçirebilirsiniz.

7. Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Solucan

Solucan gübresi üretimini ve solucan satışını aynı anda yapabileceğiniz karlı bir iş fikri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Az sermaye ile çok kazandıran işler arasında konumlanan solucan gübresi üretimi için yaklaşık 5 – 10 bin TL sermaye ayırmanız yeterli. Zaman içerisinde üretim hacminizi arttırmak isterseniz sermaye gereksiniminiz artsa da hali hazırda yaptığınız üretimler neticesinde bu konuda zorlanma ihtimalinizin çok düşük olduğunu bilmelisiniz.

Organik gübre üretimi, çok düşük yatırımla yapılabilecek işletme giderleri ve başlangıç sermayesi az olan bir girişimdir. Solucan gübresi üretimi ülke çapında tarımsal işletme modellerinin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile artan tüketim miktarları ortaya atık sorunu çıkarmıştır. Bu sorun topraklarımızın zayıflamasına ve kimyasallarla kirlenmesine neden olmuştur. Organik solucan gübresi, hayvan gübreleri ve biyokatı gübreler artan gıda talebinde yaşanan gerekçelere bir çözüm ışığı olmuştur ve birçok firmayı bu alana itmiştir.

Daha Büyük Bütçe Sahipleri İçin İş Fikirleri

Daha büyük bütçeler için de iş fikirleri mevcut. Daha büyük sermaye yatırımları ile daha büyük bir işletme kurmayı planlıyorsanız, sizi motive edecek fikirler bu kısımda.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Çayırda inekler

Mevcut koşullar yani süt fiyatlarının artması, büyükbaş hayvan sayısının azalması, malum et fiyatları düşünüldüğünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin karlılığı gözler önüne seriliyor. Başlatacağınız işin hacmi küçük olduğunda çok büyük sermayeler gerektirmeyen büyükbaş hayvan yetiştiriciliği layıkıyla yapılacağında milyonTL’leri bulan bir finansman gereksinimi de yaratabiliyor.

Hayvancılık desteği almak için gerekli şartlar, Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından belirleniyor. Devlet hibesi başvuruları kaz, piliç, ördek, hindi, düve, manda ya da ipek böceği alanlarında yapılabiliyor. Desteklerden yararlanmak isteyen kişinin bizzat başvurması aranılan şartlar arasında yer alıyor.

Korku Evi ve Evden Kaçış Oyunu

Korkuç ev

Gençlere hitap ederken çalışanlarının motivasyonunu arttırmak isteyen şirketlere de göz kırpmak istiyorsanız evden kaçış oyunu ve korku evi açma fikrini düşünebilirsiniz. Yalnızca korku temalı değil, macera ve zekâ oyunu ağırlıklı konseptlerle de hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz. 

İşinizin başında durarak personel gereksiniminizi ortadan kaldırabilir, sermayenizi akıllıca kullanarak iş fikrinizin karlılığını arttırabilirsiniz. 

Bir korku evi sahibi olmanın tek kötü tarafı çalışma saatleri olabilir. Randevular geç vakitlere kadar sarkabilir ve her haftasonda çalışmak zorunda kalabilirsiniz. 

Yatırım Yapmak

Finansal tabloları izleyen yatırımcı

Aslında yatırım yapmak bir iş fikri olarak değerlendirilmemeli ancak doğru yatırımlar düzenli gelir sağlayabileceği için yazımızda yer vermek istedik. Küçük sermayeler doğru kanallarda değerlendirildiğinde yatırımcılar hem kısa hem orta hem de uzun vadede beklentilerin üzerinde gelir elde edebilirler. Bu aşamada en iyi yatırım araçları hakkında bilgi edinilmesi, piyasaların yakından takip edilmesi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu şekilde küçük yatırım işlemleri ile hatırı sayılır derecede ek gelir elde edilebilir.

İş Fikirleri Arayanlar Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

Gelelim, aklınıza takıldığını düşündüğümüz konulara. Ülkemizde, her girişimcinin tek atış hakkı var. Sermaye bizim için kısıtlı bir imkan. İş kurma konusunda hepimiz hevesliyiz. Tek atımlık kurşunumuzun da ziyan olmasını istemiyoruz. 

Kendime Uygun İş Fikrini Nasıl Bulabilirim?
Kendine uygun iş fikri arayanların öncelikle beklentilerinden, sahip oldukları deneyimlerden, kalifikasyonlarından ve hayatta hangi işle uğraşmaktan mutlu olduklarından yola çıkmaları gerekir. Yalnızca iş fikri bulmuş olmak için fikir bulmak, orta ve uzun vadede yeni arayışları gerekli hale getirebilir. Bu nedenle kendi işini kurmak isteyenlerin sermaye birikimlerini değerlendirmeleri, gerçekleştirebilecekleri iş fikirleri arasından seçim yaparken de bireysel özelliklerini önceliklendirmeleri gerekir. Elbette hedef kitleyi tanımanın ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmenin önemi de göz ardı edilmemelidir. İş fikri bulunduğunda girişimcinin isteklerinin karşılanması kadar iş fikrinin ticarileştirilebilmesi de önemlidir.
İş Fikirleri Nasıl Üretilir?
Hem dünyada hem de ülkemizde başarılı iş fikirleri incelendiğinde bu iş fikirlerinin çok büyük oranda gözlemler, ihtiyaçların belirlenmesi ve ihtiyaçların karşılanması yönünde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktığını belirtebiliriz. Yaşadığımız toplumu tanımak, ihtiyaçları belirlemek ya da yeni ihtiyaçların olduğu konusunda toplumu ikna edebilmek kârlı iş fikirlerinin temelini oluşturur. Yeni iş fikirleri bulmak için gözlem yapan, hitap edeceği kitlenin görüşlerini öğrenen, onları tanıyan ve beklentilerine yanıt bulmak için çalışan kişiler, karlı iş fikirlerinin öncüleri olabilir. Kısacası “iş fikirleri nasıl üretilir?” sorusunun mucizevi ya da sıra dışı yanıtları yoktur. Objektif kriterlerin düşünüldüğü ve gözlemlere dayandırılan iş fikirleri uzun vadeli başarının anahtarıdır.  
Hangi Sektörde İş Fikirleri Daha Şanslı?
İş fikirlerinin şansından bahsetmekten ziyade potansiyeli üzerinde düşünülmesi gerekir. Her sektör aynı doygunluğa sahip olmadığı için sektörel bazda gelişmeye ihtiyaç duyan alanlardaki iş fikirleri girişimcilerin elini güçlendirebilir. Hangi sektörde iş fikirlerini hayata geçireceğine karar veremeyen girişimcilerin konuya geniş bir perspektiften yaklaşması gerekir. Geleneksel sektörler hacimsel olarak dolu olsa da inovatif bir fikirle girişimciler bu sektörlerde de başarı elde edebilir. Alternatif olarak geleceği olduğu düşünülen ve para kazandıracağı öngörülen sektörler hakkında da derin düşünmeye başlanabilir. Gelecek yıllarda yıldızının parlayacağı öngörülen sektörlere örnek vermemiz gerekirse Enerji ve Doğal Kaynaklar, Telekomünikasyon, Elektronik, Geri Dönüşüm, Savunma, Havacılık, Teknoloji, Bilişim, Eğitim ve Danışmanlık gibi sektörlerin dikkate alınması gerektiğini ifade edebiliriz. Yine de “şans” faktörünün sektöre indirgenmemesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
Kadın Girişimciler Hangi İş Fikirleri Konusunda Öncelikli?
Günümüzde kadın girişimciler gerek sağlanan devlet destekleri gerekse iş yaşamına aktif katılım sağlamak istemeleri sebebiyle hemen hemen her sektörde varlıklarını hissettiriyor. Kadın girişimciler erkek egemen girişimcilik ekosistemindeki varlıklarını güçlendirdikçe yepyeni başarı hikayeleri ortaya çıkabiliyor. Kadınların belli sektörlerde faaliyet göstermeleri gerektiği düşüncesi tabii ki gerçeği yansıtmıyor ancak kadınların önceliklendirdiği bazı sektörler de dikkat çekiyor. Ev yemekleri dükkanı açmak, anaokulu bayilikleri almak, çocuklar için oyun evi açmak, kadınlara yönelik hizmet veren spor salonları açmak, danışmanlık ve moda evi açmak gibi iş fikirleri kadınların tercihleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.  
Başarılı Olmuş İş Fikirlerinin Ortak Özellikleri Nedir?
Başarılı olmuş iş fikirleri incelendiğinde bazı ortak özellikler barındırdıkları net bir şekilde fark edilebiliyor. İyi iş fikirleri ölçeklenebilir, problemleri hedef kitlenin seveceği şekilde çözebilir, mevcut bir pazara sahiptir ya da yeni bir pazar oluşturma potansiyeli barındırır. İyi iş fikirleri sürdürülebilirdir, geçici değil kalıcı kaynaklara dayanırlar. İyi iş fikirleri farklı ve kârlıdır. İyi iş fikirleri toplum tarafından sahiplenilir ve gerçekten faydalı olduğu konusunda görüş birliği oluşur. Görüldüğü gibi iyi ve başarılı iş fikirlerinin ortak özellikleri oldukça çeşitlidir. Her iş fikrinin başarı ile sonuçlanmadığı günümüzde saydığımız kriterleri taşıyan iş fikirlerinin hayata geçirilmesi girişimcilerin şanslarını arttırır. İş fikirlerinin sahip oldukları nitelikler kadar başarılı girişimcilerin niteliklerine de kısaca değinmek istiyoruz. Başarılı girişimciler kendi mucizelerini işlerine duydukları bağlılıkla, azimle, vazgeçmemekle, sürekli gelişim felsefesini benimsemekle, yeniliklere açık olmakla ve adaptasyon yetenekleri ile yaratabilirler. Bu nedenle başarılı olmuş iş fikirlerinin sahip oldukları özellikler kadar o fikirleri hayata geçiren girişimcilerin rolleri de önemlidir.
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.