Filografi İş Fikri İle Kadınlar Evden Para Kazanabilir

Filografi sanatı ülkemizde yeni yeni yayılmaya başlayan bir sanat. Türkiye’nin bir çok yerinde Halk Eğitim Kursları ve Belediyelerin açmış olduğu kurslar sayesinde kaybolmak üzere olan bu sanat tekrardan öğretilmeye başlandı. Açılan kurslar sayesinde özellikle ev hanımları farklı tablolar ve evde kullanılabilecek birçok dekoratif eşyayı filografi ile süsleyerek alıcıların beğenisine sunabilir. Ek iş yapmak isteyen ev hanımları için ideal bir fikri olan filografi tabloları üzerine yapılan bu iş fikrini ülkemizde yapan henüz 3 kişi var ve profesyonel olarak sadece 1 kişi hizmet vermekte. Filografi tabloları iş fikrinde; ek gelir veya gelir elde etmek isteyen ev hanımlarına morfikirler.com olarak yapacağımız öneri, filografi tablolarını sergileyebileceği vitrininin bulunması. Filografi tablolarının satışı için örnek verecek olursak: Online satış mağazası kurup (mesela, www.sergivitrini.com) yaptığı tabloları burada sergileyip satabilir.

Filografi Yapımı İçin Gereken Aletler

1.Sıkıştırılmış ham kavak tahta 2.Çekiç 3.Tornavida 4.Yan Keski 5.Pense 6.Tığ 7.Çivi 8.Tel veya İplik (Vernikli teller daha kullanışlı oluyor) 9.Mandal (Çivileri çakarken boyutlarını eşitlemeye yardımcı oluyor) 10.Kadife kumaş, deri kumaş gibi esnek olmayan her türlü kumaş kullanabilirsiniz.

Filografi Nedir

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu’da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır. Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika’da evlerde de verildiğini söylüyor.

Filografi Örnekleri

Filografi Nasıl Yapılıyor

Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler veya tellerin sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik yada tel geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri yahut telleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. İplik kullanacaklar için not; İplikler hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve de temizleme esnasında renklerinin solmaması, bu sanatı iple yapacaklar için dikkate alınması gereken bir uyarımız olsun.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin veya tellerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Filografi Ne İçin Kullanılıyor Panolar evlerde, işyerlerinde dekoratif amaçlarla kullanılıyor. Para ile de satılıyor ama bu işin hareket noktası hobi olması. O kadar titiz çalışmak gerekiyor ki, verilen emek göz önüne alınırsa pahalı olması normal görünüyor.

Filografi Yapımı İle İlgili Videolar

Genel Bayilik Başvuru Formu :

6 YORUMLAR

  1. İnstagram hesabımdan Filografi hakkında herşeyi ögrenmek isteyenleri sayfama bekliyorum.
    filografiofficial

  2. filografi kursu veren biryer var ankarada.Sanıldığı gibi çok getirisi yok.zenginlere hitap ediyor.avm lerde satılabilir. iyi bir pazara sahip değil.firmanın ismi nurcanlı sanat evi

  3. Merhaba Filografiler 80 liradan 2500 liraya kadar boyutlarına ve işin temziliğine göre fiyatlandırılıyor. Sahibinden com sitesine bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here