Yabancı Uzmanlardan Küçük Sermayeler İçin 23 Yatırım Tavsiyesi

Finansal istikrarın sağlanması adına önemli olan bireysel yatırımlar düşük sermayeler ile de yapılabiliyor. Bu yazımızda yabancı uzmanlardan küçük sermaye birikimi olanlara özel yatırım tavsiyelerini bir araya getirdik.
Yabancı Uzmanlardan Küçük Sermayeler İçin 23 Yatırım Tavsiyesi
14 dk
Son güncellenme: 13/12/2019
Tüm Başlıklar

Kârlı bir yatırım yapmak için büyük sermayelere ihtiyaç duyulacağı düşüncesi artık tarihe karışıyor. Hem bireylerin hem de toplumların finansal istikrar sağlaması için en önemli unsurlar arasında yer alan yatırımlar, ekonomik anlamda refaha kavuşulmasına katkı sağlıyor. Finansal açıdan sağlıklı bir geleceğe sahip olmayı isteyenlerin yatırım miktarına takılmadan kendi bütçelerine uygun yatırım alternatifleri arasından seçim yapmaları öneriliyor. Yatırım sürecine ne kadar erken başlanırsa o denli tatmin edici sonuçlar alınabileceğini öne süren yabancı yatırım uzmanları birkaç bin dolar ya da birkaç yüz bin dolar ile yatırım yapıldığında bireylerin gelecek kaygılarının ortadan kalkacağını iddia ediyor. 

Not: Bu yazıda yurt dışında yaşayan bireylerin tercih edebilecekleri yatırım fırsatları odaklı ilerlense de ülkemizde yapılabilecek yatırım uyarlamaları da bulunmaktadır.  

1. Bireysel Emeklilik Hesabı Açın

Matt Gellene – Tüketici Yatırımları Müdürü - Merrill Lynch

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Individual Retirement Account (IRA) düşük sermayeli yatırımcılar için birçok fayda sağlıyor. İşverenler çalışanları için başarılı bir emeklilik planı sunmuyorsa çalışanların geleceklerini garantiye almak için bireysel emeklilik hesabı açma gibi bir alternatifleri bulunuyor. Siz de emeklilik döneminde nasıl geçineceğinize dair soru işaretlerine sahipseniz zaman kaybetmeden bireysel emeklilik sistemine geçiş yapabilirsiniz.”

Amerikalı yatırım uzmanı Matt Gellene kendi halkına özel öneri sunsa da Türkiye’de de bireysel emeklilik sistemi bulunuyor. Daha önce birçok defa bu platformda sizler için bireysel emeklilik sistemi detaylarından bahsettik. Sizin tarafınızdan belirlenebilen ödeme planlarına uyarak siz de bütçenizden bir miktar para ayırabilir, bireysel emeklilik ödemelerine başlayarak gelecek yıllarda geçinmenizi kolaylaştıracak yatırımlar için ilk adımı atabilirsiniz. Alternatif olarak 56 yaşını bekledikten ve 10 sene aktif olarak ödeme yaptıktan sonra tek seferde ya da aylıklar halinde birikimlerinizi çekerek yaşam standartlarınızı emeklilik döneminde de yükseltebilirsiniz.

2. Mobil Uygulama Yatırımları Yapın

Jared Weitz – United Capital Source Kurucu ve CEO

“Yatırım bütçeniz birkaç yüz dolar gibi düşük sayılabilecek seviyedeyse mobil uygulamalara yönelebilirsiniz. Kısa vadeli ve yüksek sermayeli yatırımlarla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz yine de uzun vadede de kazanç elde edebileceğiniz gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Hali hazırda var olan ve gelecekte büyüme potansiyeli barındıran küçük mobil uygulamalara şimdiden odaklanıp gelecek için daha karlı bir yatırım yapma imkanına sahip olabilirsiniz.”  

Mobil uygulama yapmak ya da hali hazırda yapılan mobil uygulamaları satın almak yatırımcıların dikkatini epey çekiyor. Teknoloji temelli bu iş fikri düşük bütçeli yatırımlarla da hayata geçirilebildiğinden büyük bir potansiyel barındırıyor.  

3. Mevduat Sertifikaları Yatırımlarını Düşünün

Judith Corprew- 
Patriot Bank Uyum ve Risk 
Sorumlusu- Genel Müdür 
Yardımcısı

“Mevduat sertifikaları küçük çaplı bir yatırımın güvenle büyümesi için kullanışlı bir yöntem sunan yatırım araçları arasında yer alır. Mevduat sertifikaları ile bir bankaya çoğunlukla üç ay ile beş yıl arasındaki bir süreç dahilinde tasarruf hesabından daha yüksek bir sabit faizle borç para verilmesine dayanan bu güvenli yatırım yöntemi kişi başına 250 bin dolarla sınırlandırılmıştır. Düşük bütçeli yatırım alternatifleri arayanlar mevduat sertifikalarını tercih edebilirler.”

Yine farklı bir uygulama gibi düşünülse de mevduat sertifikası vadeli hesap olarak da tanımlanabilir. Ülkemizde de en çok tercih edilen ve en güvenli olduğu düşünülen mevduat hesapları küçük yatırımcıların gözdesi olmayı sürdürmektedir. Birikimlerini mevduat hesaplarında değerlendirmek isteyenlerin vade seçimlerine ve faiz oranlarına dikkat etmesi gerekmektedir.  

4. Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Matthew Gillman – SMB Compass CEO’su

“Küçük ya da büyük bir yatırım yapıyor olsanız da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yatırımlarınızı çeşitlendirmenizdir. Bu aşamada yatırımlarınızı yönetecek lisanslı firmalarla görüşebilir, yatırımlarınızı profesyonel yatırım uzmanlarına çeşitlendirerek hem aylık bazda geri dönüş alabilir hem de yatırım kalemlerinizden biri ya da ikisi bekleneni vermese dahi diğer yatırım araçları zarara girmenizi engelleyebilir.”

Yatırım için biriktirdiğiniz tüm parayı tek bir yatırım aracına bağlamak riskinizi yükseltir. Örneğin sadece altın almak ya da yalnızca dolar almak yatırım uzmanları tarafından önerilmez. Yatırım yaparken riski dağıtmak ve kazanç olasılığını minimize etmek için mümkün olduğunca farklı yatırım araçları eş zamanlı tercih edilmelidir. 

5. Kişisel Acil Durum Fonu Oluşturun

Chad Tourin, Coastal Wealth Yönetici Ortak

“Yatırım yapmak mantıklı ancak kolayca erişebileceğiniz bir hesabınızda acil durum fonu oluşturduysanız. Karşılaştığınız acil durumlar için erişebileceğiniz bir birikiminiz yoksa herhangi bir yatırım yapmak uzun vadeli finansal refahınız için uygun ve yararlı olmayacaktır. Beklenmeyen bir masrafla karşılaşmanız halinde yaptığınız yatırımları bozmanız hem kar etmenizi engelleyecek hem de motivasyonunuzu düşürecektir. Zamanından önce para çekmeniz gerekebileceği düşüncesi tüm yatırım kararlarınızın odağında olmalıdır.”

Böyle bir uygulama ile yatırım için ayırmış olduğunuz sınırlı fonu beklenmeyen olaylar karşısında zarara uğramak tan korumuş olacaksınız. Hem birikiminiz, hem de potansiyel karlılık beklentiniz zarar görmemiş olacak.

6. Hisse Senedi Alın

Nathan Wade, WealthFit Money Genel Yayın Yönetmeni

“Yatırım yapmak ile ilgili bir deneyiminiz yoksa, diğer bir deyişle bu alanda oldukça yeniyseniz bireysel olarak satın alacağınız hisse senetleri sizin için en doğru tercih olabilir. 100 dolardan az miktara alınabilecek çeşitli hisse senetleri bulunur ve bu hisseler arasında değerlenme potansiyeli yüksek olanları seçebilirseniz kısa sürede kâr edebilirsiniz. Üstelik ekonomik hisse senetleri daha büyük yatırımların öncüsü de olabilir. Hisse senedi alım satım kararı verdiğinizde mümkünse alanında uzman profesyonel aracı firmalarla iletişime geçin. Belli bir miktar komisyon alacak olsalar da bu süreçte size verecekleri bilgiler kazançlarınızı arttırabilir. Bu alanda kesinlikle profesyonel yatırım danışmanları ile çalışmaktan çekinmeyin. Bu tip aracı kurumlara ödediğiniz ücretleri zarar olarak değil, sizin için sınırlı ve değerli olan yatırım sermayenizin sigorta ödemesi olarak görün.”

7. İşletmeniz İçin Afet Fonu Oluşturun

Deborah Sweeney, MyCorporation.com CEO

Küçük bir işletmeye sahipseniz yaptığınız yatırımları güvenceye almak için de yatırım yapabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede doğal afetler gerçekleşiyorsa oluşturduğunuz afet fonu ile kayıplarınızı önleyebilirsiniz. Yangın, deprem, fırtına, yağmur, kar vb. doğal afetlerin meydana gelmesi halinde finansal olarak kayba uğramanız mümkünse ya da doğal afet nedeniyle kazançlarınızı sürekli hale getirememe riski taşıyorsanız B planınızı yapmanız gerekir. En az üç aylık işletme giderlerini nakit para rezervi olarak ayırabilir, çalışanlarınızın acil durumlarda maaşlarının yatmasını ve yasal vergilerinizin ödenmesini sağlayabilirsiniz.”

8. Crowdfunding Şirketlerine Yatırım Yapmayı Düşünün

Riley Adams, Young & The Invested Sahibi

“Crowdfunding şirketlerine yatırım yapmak daha önce değerlendirmediğiniz bir yatırım aracı ise yeniden düşünebilirsiniz. Kitlesel fonlama yapan bu şirketlerin süreçlerinde görev alabilir ve onları destekleyerek yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Halka arz edilebilen bu şirketlerden hisse alarak zamanla yatırımlarınızı daha büyük kazançlara çevirebilirsiniz.”

Ülkemizde kitlesel fonlama şirketleri henüz yeterince yaygınlaşmadığından bu yatırım önerisini gerçeğe dönüştürmekte zorlanabilirsiniz. Sahip olduğunuz birikimleri sermaye ihtiyaç duyan projelere yatırmak ve o şirketlerin büyümesinden kazanç elde etmek istiyorsanız girişimcilik ekosistemine dahil olmanın yollarını aramalısınız. Özellikle göreceli olarak yüksek yatırım sermayesi sahibiyseniz melek yatırımcılık kriterlerini gözden geçirebilirsiniz. Melek yatırımcı olarak gelecek vadeden projeleri seçebilir ve girişimcileri destekleyerek kısa ve orta vadede yatırımınızın karşılığını alabilirsiniz.

9. Endeks Fonu Başlatın

Michael W. Landsberg, Landsberg Bennett Özel Varlık Yönetimi

“Küçük yatırımcılar için bile yatırım yapmak tamamen izole bir olay değildir ve bu şekilde de düşünülmemelidir. Yatırımcıların hedeflerine erişebilmesi için tutarlı olmaları gerekir. Yatırım yapmak için küçük adımlar atılabilir, aylık bazda yapılan yatırımlar yavaş yavaş çoğaltılabilir. Bu noktada önemli olan yatırım miktarından ziyade yatırımların tutarlılık arz etmesidir. Siz de yatırım yaparak finansal anlamda kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız basit adımlarla başlayabilir, yatırımlarınızı büyütebilir ve büyüdükçe uluslararası bir endeks fonuna dahil olabilirsiniz. Özetle önemli ve karlı olan şey yatırımın miktarı ya da türü değil, süreklilik ve tutarlılık arz etmesidir. Düzenli olarak yatırım için kaynak ayırdığınızda ve bunun çeşitli araçlar ile yatırım üzerinden değerlendirdiğinizde kazanmamanız mümkün değildir. Az da olsa sürekli kaynak ayırımı ve istikrarlı planlama bu konuda kilit rol oynar. ” 

10. Blog Açabilirsiniz

Lidiya K, Let’s Reach Success Sahibi

“Düşük bütçeli bir yatırım yapacaksanız blog sitesi açabilirsiniz. Blogları siz yazacaksanız başlangıç aşamasında yalnızca hosting sağlayıcınız ve domain için para ayırmanız yetecektir. Blog sitesi açtığınızda ki orta ve uzun vadede bu site üzerinden stratejik olarak para kazanabilirsiniz, sitenize ziyaretçi çekmeniz gerekecektir. Bu aşamada da yatırımlarınızı çoğaltmanız gerekmez, açtığınız blog sitesinin içeriğine göre Pinterest gibi sosyal medya hesaplarınızdan ziyaretçi ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Doğru adımları attığınızdan ve bir blog yazarı olarak zamanınızı boşa harcamadığınızdan emin olmak için bloğunuzu nasıl büyüteceğinize dair kendinize yatırım yapabilirsiniz. Blog yönetimi ve geliştirilmesi için eğitimlere katıldığınızda bir miktar para harcamanız gerekecek olsa dahi yatırımınızın başarısı için bu kaybı göze almalısınız. Blogunuzu düzenli olarak geliştirdiğinizde ve stratejilere hakim olduğunuzda bir ya da iki sene içerisinde ayda binlerce dolar para kazanabilirsiniz.”  

İnternetten para kazanma yolları arasında bizim de sıklıkla değindiğimiz blog açmak, markalarla iş birliğine giden dikensiz yollardandır. Hedef kitlesinin dikkatini çekecek içerikler üreten blog yazarları uzun soluklu çaba harcadıklarında hedef kitlelerine ulaşmak isteyen markaların radarına takılabilirler.  

11. Hazine Bonolarına Yatırım Yapın

Ryan J, Arrest Your Debt, Blogger ve Finansal Danışman

“Hazine bonoları genellikle 4, 13, 26 veya 52 haftada olgunlaştırılan kısa vadeli menkul kıymetler olarak tanımlanabilir. Federal hükümet tarafından desteklenen hazine bonolarının yatırımcılar için riski diğer yatırım türleri ile kıyaslandığında oldukça düşüktür. Hazine bonoları indirimli olarak satın alındığında örneğin 10 bin dolar değerindeki bir alım 9700 dolar miktarında yapılabilirse kısa sürede 10 bin dolarlık geri ödeme alınabilir.”

Hazine bonoları ülkemizdeki yatırımcılar tarafından düşük risk barındırması ile en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Yatırım bütçesi kısıtlı olan ve sahip olduğu birikimleri uzun vadede değerlendirmek isteyen kişiler hazine bonolarından yana tercihlerini kullanabilirler.  

12. Robo Advisory Yatırımlarını Düşünebilirsiniz

Brian Meiggs, My Millenial Guide, Kurucu

“Yatırım portföyünüzü küçük bir ücret karşılığında oluşturmanıza yardımcı olacak birçok yatırım platformu şeklinde düşünebileceğiniz Robo Advisory sizin için doğru yatırım tercihi olabilir. Risk toleransınızı belirlemek için çevrimiçi bir anket doldurup hesabınıza her ay belli bir miktar para yatırma taahhüdünde bulunarak yatırımlarınızı başlatabilirsiniz. Minimum depozito gereksinimi olmayan bu yatırım fikri uzun vadeli kârlılığınızı arttırabilir. Platform, hesabınızı korumak için yıllık yönetim adı altında bir miktar ödeme talep edecektir ancak hesap büyüdükçe yıllık yönetim ücreti de azalacaktır, bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur.”

Robo Danışmanlık kavramı son dönemde ülkemizde de bilinmeye başladı. Efektif kullanılmayan birikimlerin düşük maliyetle profesyonel danışmanlık hizmeti alınarak büyütülmesi amacıyla tercih edilebilen Robo danışmanların gelecek vadettiği düşünülüyor. Yastık altında bekleyen yatırımların ekonomiye de katılmasını sağlaması öngörülen robo danışmanların aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve özel bankacılık hizmetlerinde de kullanılması planlanıyor.  

13. Dijital Emlakçılık Yatırımları

Mohit Tater, Entrepreneurship Life, CEO

“Günümüzde dijital varlıklara ve dijital emlak piyasasına yapılan yatırımlar oldukça karlıdır. Çevrimiçi işletmelerle birlikte web sitelerine yatırım yapma kültürü yaygınlaşıyor ve bu yatırımların getirisi de birçok geleneksel yatırımdan daha yüksek oluyor. Bugünlerde web sitelerinden standart yıllık kazancın iki ila üç katı oranında satış yapmak mümkün oluyor. En kötü şartlar düşünüldüğünde yıllık bazda %30 bir karlılığa ulaşılması oldukça mümkün olarak yorumlanıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta pazarın henüz olgun olmaması ve kendine has riskler barındırması. Dolayısıyla dijital yatırımlara odaklanmadan önce kapsamlı düşünmeniz gerekiyor.”

14. Online İş Başlatın

Meredith Karter, Business Entity Kurucu CEO

Az sermaye ile yapılabilecek işler arasında online işletmeler sundukları karlılıkla ön plana çıkıyor. Çok düşük miktarlarla açılabilen online işletmeler zaman içerisinde yüksek karlılık sunabiliyor. Belki ilk sene içerisinde hiçbir kâr sunmayacak olsa da vazgeçilmediğinde online işletmeler sahiplerine göz ardı edilemeyecek kazançlar sunabiliyor.”

Online işletmeler ve online iş fikirleri bizim de sık sık değindiğimiz yatırım alternatifleri arasında yer alıyor. Kendi işini kurmak isteyenler ancak sermaye sıkıntısı yaşayanlar için birçok fayda sunan online iş fikirleri dünya genelinde artan bir ivmeyle etkisini genişletiyor. Özellikle e-ticaret siteleri girişimcilerin yoğunlaştığı alanların başını çekiyor. Kaliteli bir yazılım kullanan, online satış yapacağı ürün veya hizmeti doğru belirleyen, müşteri memnuniyetine önem veren ve e-ticaret sitesinin internetteki bulunurluğunu arttıran girişimciler yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alabiliyor.

15. Pazara Girmeden Önce Enine Boyuna Düşünün

David Kilby, FinFit Başkanı

“Yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, yatırım kararlarını kesinleştirmeden önce enine boyuna düşünmeli ve kararlarını en temel 4 aşamadan geçirmelidir. Yatırım konusunda ciddileşmeden önce yüksek maliyetli borçlar ödenmeli, acil durumlar için kenara para konulmalı ve gelecek dönemde finansal istikrar sağlanacağından emin olunmalıdır. Bu üç aşamadan emin olunduktan sonra küçük yatırımlar konusunda daha somut adımlar atılabilir. Yine de yatırımlar konusunda ne kadar deneyimli olunup olunmadığı ve ne kadar zamana sahip olunduğu gibi değişkenlere de dikkat edilmelidir. Eğer saydığım bu konulardan birinde dahi kişi kendine güvenmiyorsa yatırım kararlarını tek başına vermek yerine profesyonellerden destek almalıdır.”

16. Aracı Kullanarak Borç Verebilirsiniz

WenFang Bruchett, Bliss Finance Kurucusu

“Ailenizden ya da yakın çevrenizden borç isteyen kişilere paranızı doğrudan vermektense bankaları aracı olarak kullanarak paranızı kiralayabilirsiniz. Böylece aynı zamanda yatırım yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Bankalar aracılığı ile paranızı kiralayabilmek için öncelikle şahsınız adına bir hesap açmalısınız. Açtığınız hesaptan aileniz ve arkadaşlarınız fonlarınızı kullanır ve bir nevi sizden borç almış olur. Bazı kredi birlikleri bu tür bir düzenleme için %2 dolayında faiz oranı sunmaktadır. Yakın çevreniz sizden borç aldığında bankadaki fonlarınız bloke edilir ve kredi için rehin olarak kullanılır. Bu süreçte de siz faiz kazanmaya devam edebilirsiniz. Sınırlı risk ile kısa dönemli kazanç sunan bu yöntem küçük sermaye ile yatırım yapmak isteyenler tarafından değerlendirilebilir.”

17. En Az %20 Yatırım Geri Dönüşü Olan Bir İşletmeye Yatırım Yapabilirsiniz

Irfan Ahmed Khan, Branex, Dijital Pazarlama Müdürü

“Düşük sermayeli yatırımcılar da sermaye sıkıntısı yaşamayanlar da küçük işletmelere yatırım yaparak kazanç elde edebilirler. Küçük işletmelere yatırım yapmayı düşünenlerin yatırım getirisi oranlarına büyük bir hassasiyetle yaklaşmaları gerekir. Yatırım geri dönüşü, yatırım için harcanan sermayeden en az %20 oranında fazla değilse bu yatırımın riskli olduğu kabul edilmelidir. Kaynaklarını ve bütçelerini optimize etmeyen, üstelik yatırım yapacaklarında geri dönüş oranı ile ilgili bilgi edinmeyen birçok birey ve işletme zarara uğrayabilir. Yatırım yapacağınız işletmenin nakit akış tablosunun görmek ve gerçek kar oranları konusunda eksiksiz bilgi sahibi olmak gerekebilir. Yüzde yirmi geri dönüş oranının altında getiri sağlayan küçük işletmelere yatırım yapmak hem potansiyel yatırım karlılığı beklentilerinize hem de sınırlı yatırım sermayenize zarar verebilir.”

18. Geri Dönüş İçin Yatırım Yapın

Matthew Ross, Sumber Yard Ortağı

“Yatırım yapmak istiyorsanız ve yatırım için ayıracak bir birikiminiz varsa sahip olduğunuz şeylere yatırım yapmayı deneyebilirsiniz. Yatırım için ayırabileceğiniz tutar ne olursa olsun anlık paraya çevrilmesinden ziyade orta ve uzun vadeli kazançlara odaklanarak kârlı bir tercih yapabilirsiniz. Örneğin 2500 dolar ayırıp bir Jet Ski almayı düşünüyorsanız bu parayı kendi evinizdeki eksiklikleri tamamlamak için değerlendirirsiniz. Mutfağınızı ya da banyonuzu yaptırarak evinizin değerini yükseltip dolaylı bir yatırıma imza atabilirsiniz.”

Günümüzde yatırım dendiği zaman haliyle nakit kazanç sağlayacak ve bunu kısa sürede gerçekleştirecek yatırım araçları tercih ediliyor. Mark Moss’un değindiği yatırım alternatifi ise özellikle kendi evine ya da mülküne sahip olanlar için büyük bir önem taşıyor. Sahip olunan varlıklara harcanan yatırımlar değer artışı ve dolayısıyla sahiplerine ek getiri olarak geri dönebiliyor. Bu noktada sahip olunan taşınmazın konumunun, müstakil olup olmamasının ve yaşının da dikkate alınması gerekiyor. Tüm unsurlar düşünülmeden gerçekleştirilen yatırım amaçlı tadilatlar yanlış bir yatırım olarak evrilebiliyor.  

19. Kripto Paralar Hakkında Bilgi Edinmeye Çalışın

Mark Moss, Signal Profits Kurucu ve Pazar Analisti

“Kuruluşu itibariyle Bitcoin bankalar başta olmak üzere bireyler arasında para alışverişi sürecinde görev alan tüm finansal kuruluşları aradan çıkarmaya yönelik bir yenilik getirmiştir. Geleneksel bankacılık sistemine ve finansal sistemlere alternatif sunmak amacıyla piyasaya sürülen Bitcoin eski teknolojilerin yenilenmesi adına da büyük bir atılım başlatmıştır. İnternet erişimi olan akıllı cep telefonlarına sahip herkesin elinde bir banka olmasına yol açan kripto paralar yatırım yapmak isteyen kişilere farklı finansal modellere ihtiyaç duymadan küresel finansal piyasalara erişme imkanı sunmuştur.” Genelde kripto para dendiğinde akla ilk gelen birim Bitcoin olsa da aslında hala küçük sermayeler için karlı yatırım fırsatı barındıran bazı para birimleri mevcut. Diğer para birimlerine göz atmak isterseniz şu içerikler ilginizi çekebilir;

20. Kendine Yatırım Yap

Dock David Treece, FitSmallBusiness.com Kıdemli Mali Analist

“Aylık bazda yükümlülüklerinizi yerine getirmek için yeterince para kazanıyorsanız, beklenmedik harcamalara karşı tedbir aldıysanız ve hatta geleceğiniz için tasarruf yapmaya başladıysanız artık kazancınızı arttırma potansiyeli olan alanlarda kendinize yatırım yapabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması sayesinde kişisel gelişim kurslarına katılmak ve yeni sertifikalar edinmek oldukça kolaylaşmıştır. Kişinin kendine yapacağı yatırımın önemini görmezden gelmemeli ve iş becerilerinizi geliştirecek tercihler yapmalısınız. Bu şekilde hem tasarruflarınızı arttırabilir hem de yeni yatırımlar yapabilecek mali özgürlüğe kavuşabilirsiniz.”

21. Alan Adları Alım Satımı

Entrepreneur

Entrepreneur hepimizin bildiği gibi iş dünyasının ve girişimcilik ekosisteminin nabzının attığı platformlardan biridir. Bu platformda liderlikten kurum kültürüne, yatırım önerilerinden kârlı iş fikirleri önerilerine dek çeşitli bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. Kurum tarafından yatırım önerisi olarak sunulan alan adı alım satımı bugün dünya genelinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir yatırım yöntemi haline gelmiştir. SEO ve anahtar kelime optimizasyonu hakkında bilgi sahibiyseniz, uygun fiyatlı domainleri araştırmaya ve satın almaya başlayabilirsiniz. Daha sonra sahip olduğunuz domainlerle ilgilenen kişilerle pazarlığa oturarak zamanında düşük ücretlere aldığınız alan adlarını ciddi rakamlara satabilirsiniz. Domain alım satımı yapacaksanız mümkün olduğunca akılda kalıcı kelimelere odaklanmalı, uzantılarının ise tercih edilebilirliğine dikkat etmelisiniz.  

22. Emeklilik Planı İçin Maaşınızın Bir Kısmını Tahsis Edin

Good Financial Cents

Good Financial Cents’e göre yatırım yapmanın en mantıklı yollarından biri maaşlı çalışanların kendilerine özel bir emeklilik planı oluşturmaları ve her ay maaşlarının bir kısmını bu fona aktarmalıdır. Bu sayede maaştan zorunlu birikim yapılabilir, birikimler yeterli olgunluğa eriştiğinde ise farklı yatırım alternatifleri değerlendirilebilir.  

Ülkemizde çeşitli bankaların ya da kredi kartlarının birikim hesabı hizmetleri mevcut. Bu tip bir hizmet alarak maaş hesabınızdan ya da kredi kartınızdan küçük de olsa bir miktarı bir yatırım hesabına yönlendirebilirsiniz. Böyle o hesaptaki para hem aydan aya büyüyebilir hem de yatırım olarak kendi içinde değer kazanır. 

23. Bir Tasarruf Hesabı Açın

RULE

RULE uzmanlarına göre doğru bir strateji belirlendiğinde çok düşük rakamlarla dahi yatırım yapmaya başlanabilir. Çok az parası olanlar yatırım yapmak istediklerinde kendi yaşamlarını gözden geçirmeli ve doğru tasarruf alışkanlıkları benimsemelidir. Yatırım yapmak için düzenli olarak para ayrılabilmeli, daha büyük yatırım sermayesine sahip olabilmek adına temel sağlam atılmalıdır. Bu nedenle yatırım kararları büyütülmeden önce yatırımcılar birikim hesabı açmalı, küçük ama düzenli ödemelerle hesaplarının bakiyelerini arttırmalıdır.  

Sonuç olarak günümüz dünyası yatırım yapmak isteyen herkese, birikimi az ya da çok olması fark etmeksizin çeşitli imkanlar sunabiliyor. Yatırım yapmak isteyenler beklentileri ve amaçları doğrultusunda birikim tutarlarına uygun olarak yatırım araçlarını değerlendirebiliyor. Güvenli yatırımlardan şaşmayanlar için mevduat hesapları ve bireysel emeklilik ödemeleri uygun yatırımlar olarak ön plana çıkarken kimileri kendilerine yatırım yapmanın orta ve uzun vadeli kârlılığı ile tanışabiliyor.  

Yatırım özelinde ya da yatırım fikirleri hakkında hazırladığımız tüm yazılarda belirttiğimiz gibi yatırım yapmanın en zor kısmı karar verebilmek ve verilen kararlara uyum sağlayabilmektir. Kişi sahip olduğu gelire göre belli oranda risk alarak birçok yatırım aracını tercih edebilir. Yatırım konusunda deneyimli olmayanlar tüm parasını tek bir yatırım aracına yatırmadan, profesyonel yatırım uzmanlarından destek alarak, piyasayı takip edip kendini yatırım konusunda geliştirerek kendi fırsatını kendi yaratabilir.  

Not: Yazımızdaki önerilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Yatırım kararı verilmeden önce uzmanlardan destek alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kaynak: https://fitsmallbusiness.com/small-investment-ideas/

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.