Geleceği parlak iş fikirleri

İş fikirleri yeni dünya ile genişliyor, iş alanları artıyor. Ne iş yapabilirim diyenler geleceğin favori işlerini inceleyebilirsiniz. Geçtiğimiz 10 yılın gözdeleri artık tarih oluyor. İşte size son yıllarda yıldızı parlayacak 42 iş önerisi. Nasıl bir dükkan açarsam kaç lira kazanırım diye merak edenler bu haberi okumadan geçmesin.

Geleceği Parlak İş Fikirleri
Geleceği Parlak İş Fikirleri

1- İş fikri: Eşarp mağazası açmak karlı bir iş fikri. Silk Home mağazaları 150 bin liraya kuruluyor ve yakında 14 mağazaya ulaşmış olacak. Eşarp işinde iki iş birden birleşiyor. Hem mağazacılık yapabiliyor hem de internet satışları konusunda marka girişimciye destek oluyor. Bu iş fikrini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

2- İş fikri: Krep, Waffle ve Kahve kültürünün birleştirilmiş halinde olan konseptler revaçta. Bu tarz yerler genellikle öğrencilerin yoğun olduğu lokasyonlarda kuruluyor ve yoğun talep görüyor. Sadece popüler olan şehirler değil üniversitelerin olduğu tüm bölgelerde bu işi yapmak mümkün.

3- İş fikri: Gıda kioskları üzerine alışveriş merkezleri ve popüler olan caddelerde yapılan Kiosk tarzı işlerde yakın geleceğin kazandıran iş fikirleri arasında yer alıyor. Caddelerde daha çok dondurma, mısır satışı, sandviç satışı ve çiğ köfte gibi ürünler satılırken alışveriş merkezlerinde pizza, kahve ve soft dondurma otomatları ilgi görmeye devam ediyor.

4- İş fikri: Bebek ve çocuk giyim sektöründe bayilik veren Carvel Kids ile iletişime geçebilirsiniz. 140 bin liralık bir yatırımla kurabileceğiniz bu iş için bu yazıyı Carvel Kids bayilik okuyabilirsiniz.

5- İş fikri: Uzak doğu sporları üzerine eğitim veren yerler genelde az kazandırıyor gibi görünüyor. Yalnız burada işletme modeline yenilik katanlar kazanmaya devam ediyor. Örneğin bu yıl orta öğretim görülen okulların bir kısmında özel karate dersleri verilmeye başlandı. Okul yönetimi ile anlaşma yapan spor kulüpleri hem yeni öğrenciler kazanıyor hem de okulun beden eğitimi salonlarında kurslar düzenliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Az sermaye ile yapılacak 40 iş fikri

6- İş fikri: Buz pistleri avm’lerde giderek yaygınlaşıyor. Özellikle çocuklar tarafından sevilen buz pistlerinin kar marjları da çok yüksek ve talep büyük. Bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimciler ise 1 milyon tl ile 100 bin tl arasında sermaye ayırmaları gerekli. Sentetik buz pisti ve normal buz pisti olarak ikiye ayrılan bu işte sentetik olan buz pistleri hem maliyet açısından uygun hem de daha çabuk kurulabiliyor. Daha fazla bilgi için Buz pisti nasıl açılır ve Ne kadar kazandırır? başlıklı içeriğe göz atın.

7- İş fikri: Sağlıklı yaşam ve zayıflama Sağlıklı yaşam, son yılların en hızlı büyüyen pazarı. Henüz bakir olan bu pazarın yılda yüzde 500 oranında büyüdüğü belirtiliyor. Türkiye’de 20 milyon kadın bu pazarın hedef kitlesi. Türkiye’de yeni yeni büyümeye başlayan sağlıklı yaşam sektörünün ABD’deki cirosal büyüklüğü 100 milyar dolar civarında. Uzmanlar önümüzdeki beş yıl içinde bu pazarın dünyada 1 trilyon dolarlara ulaşacağını öngörüyorlar.

8- İş fikri: Doğrudan satış firmaları da iş fikirleri olarak güncelliğini koruyor. Avon, Herbalife, Amway, Oriflame, Kyani gibi yüzlerce firma anında girişimcilere iş imkanı sağlıyor. Bu tarz işler ile ek gelir kazanan bir çok kişi olduğu gibi, bu iş modelini kendi şirketlerine adapte edenlerde çok kazanıyor.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmak

9- İş fikri: Masaj salonları kazandırmaya devam ediyor. Masaj salonu açmak diğer bir çok işletmeye göre daha akıllıca bir fikir olarak görülebilir. Genelde orta ve üst segmentlerin tercih ettiği masaj salonu işinde farklı olmak ve verilen hizmetin müşteriyi memnun etmesi gerekiyor. İş sahası çok geniş olan masaj sektöründe otellere de ayrı olarak hizmet verebiliyorsunuz.

10- İş fikri: Güzellik ve kozmetik sektörü neredeyse tüm krizlerde ayakta duran bir sektör. Hatta sadece kozmetik 2017 yılında kar seviyesini hiç kaybetmeyen ve bunca ekonomik sıkıntılara karşı ayakta durabilen ikinci sektör olarak karşımıza çıkıyor. Güzellik salonlarında kalite ve müşteri memnuniyeti ise ön planda tutuluyor. Hizmet verdiğiniz kişilerin yorum ve tavsiyeleri ise sosyal medya başta olmak üzere bir çok mecra da yayınlanıyor.

11- İş fikri: Sigarayla terapi savaşı: Sağlıklı yaşam bilincinin yükselmesi ve restoran, cafe gibi kapalı alanlarda yasaklanmasıyla artan sigara bırakma merkezleri yeni girişimlerin de adresi oldu. Sigara bırakma terapilerinin yanı sıra, bitkisel ilaçlarla da hizmet veren bu merkezler başarısına göre ayakta kalabiliyor.

12- İş fikri: Robot sektörü diğer iş fikirlerinden farklı olarak son yıllarda çok hızla gelişen sektörlerden birisi. Özellikle yatırım sitelerinde robotlar ile ilgili bir çok fikir hiç zorlanmadan istediği finansmanı almayı başardı. Robot oyuncakların yanı sıra evde kullanılabilen temizlik amaçlı robotlar ve iş yerinde işleri hafifletecek yardımcı robotlar sektörde çok satılıyor. Sadece farklı amaçlar için üretilen robotlar bile geleceğin en çok kazandıran işleri arasında yer alabilirler.

13- İş fikri: Kargo sektöründe drone ile teslimat dönemi yakın zamanda başladı ama henüz dünyanın her yerinde yaygın değil. Amazon ve diğer e ticaret firmalarının denediği bu yöntemler başarılı olmaya yatkınlar. Drone teslimatı özellikle e ticaret sitelerinde ön planda gözüküyor. Ama ileri de şirket evrakları ve kuyumculuk sektöründe de popüler olabilir.

14- İş fikri: 5d sinema ve 9 d sinema geçtiğimiz yılların başarılı işlerinden. Özellikle belirtmek isteriz ki lokasyonun iyi olduğu bir yerde bu iş ayda 100 bin lira üzerinde para kazandırabiliyor. Lokasyondan kastımız ise Pendik’te ki Viaport ‘un girişinde yer alan 5d sinema gibi yerler. Bu iş fikrinde yapılan kampanyalar ve filmlerin kalitesi ise çok önemli.

15- İş fikri: Mobil kafe sektöründe ise ülkemizde bazı koşulları sağlamak zor gözüküyor. Belediyelerden izin alınması en büyük problem olarak karşımıza çıksa da yurt dışında bu işi çok geliştirmiş ve franchise vererek büyüme potansiyeli yakalamış firmalar var. Mobil kafe işi özellikle caddelerde ve turistik yerlerde çok güzel iş yapabiliyor.

16- İş fikri: Oyun evleri alışveriş merkezlerinde kurulmaya başlandı. 30 dakikalık basit donanımlı oyun evleri iyi paralar kazandırıyor. Alışveriş sırasında çocuklarını buraya bırakan aileler de bu işin yapılmasından mutlu. Çünkü bu sayede hem dinlenebiliyorlar hem de bazı kısa alışverişlerini rahatlıkla yapabiliyorlar.

17- İş fikri: Meyve tasarımlı standlar ilgi çekiyor. Taze sıkılmış meyve suyu için özel oluşturulan konseptlerde meyve suyu satan firmalar daha çok kazanıyor. Bir çok meyveyi hem sade hem de farklı lezzetler ile sunan firmalar var. Meyve suyunun bir güzel tarafı da her mevsime göre özel menüler oluşturabilmeniz.

18- İş fikri: Çay evleri popüler oluyor. Türk halkının milli içeceği olan çay için artık özel konsept çay evleri yapılıyor. Kahve kültürüne alışamayanlar özellikle bu tarz yerlerde daha rahat ediyor. Çaykur çay evleri de son yıllarda daha çok görülmeye başlayan işlerden birisi.

19- İş fikri: Özel günlere çikolata ve meyve çiçekleri: Bir işin başarılı olabilmesi içininovasyon şart. Örneğin, özel günlerde klasik hediyeler arasında sayabileceğimiz ‘Çiçek mi çikolata mı?’ ikileminde kalıyorduk. Bu boşluğu gören firmalar inovatif bir fikir ortaya koydu ve son yılların en moda girişimlerinden biri olan çiçek görünümündeki meyve sepetlerini yarattılar. Bu girişimin özellikle tüketici tarafından tercih edildiğini görüyoruz.

20- İş fikri: Frutation: Frutation’ markası için franchising verecek girişimciler arıyor. Öncelikli olarak İstanbul’da yer almak üzere, İzmir, Antalya, Adana gibi potansiyeli yüksek illere franchising verilecek. Franchise’lardan giriş bedeli olarak 30 bin dolar alınıyor. Mağazayı açmak için harcanması gereken toplam tutar ise 200 bin lira ile 250 bin lira arasında değişiyor

21- İş fikri: Funpark: Türkiye’nin çeşitli illerinde altı noktada yer alan Funpark da bu işe ilgi duyanlara yeni bayilikler veriyor. 5D sinema işletmeciliği yapılabilecek uygun yerler, başta alışveriş merkezleri ve yoğun yaya akış trafiği bulunan caddeler de bayilik verecek olan Funpark, yatırımcıdan franchising bedeli almıyor. Film desteği verdiği girişimcilerine bir yıl garantili teknik servis, montaj ve kurulum da sağlayan Funpark, aylık minimum 15 bin lira kazanç vaat ediyor.

22- İş fikri: Modernleşen seyyar arabaları: Artık kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar sabit bir dükkânda bulunup, bu mekânın kira bedelleri gibi giderlerin planlamasını yapmak durumunda değiller. Farklı ve çeşitli iş fırsatları gün geçtikçe çoğalıyor. Yiyecek arabaları da bunlardan biri. Buna örnek olarak pilav arabalarını verebiliriz. Örneğin pilav, özel tasarım araba zincirleriyle yeni bir boyut kazandı.

23- İş fikri: Bir yudum hijenik su için: Hijyen sağlayan ürünlere bu anlamda son yıllarda oldukça hatırı sayılır bir talep var. Zira damacana suyun ekonomik olmaması nedeniyle artık tüketiciler ev ve işyerlerinde su arıtma cihazlarını tercih etmeye başladı. Bu alanda pazarın hızlı bir şekilde büyüyeceği tahmin ediliyor.

24- İş fikri: Ozmagic: Bu ürünlerden biri olan ‘Ozmagic’, bu pazarın yeni oyuncuları arasında karşımıza çıkıyor ve bayilik için de girişimcilere fırsat sunuyor. ‘OzMagic’, musluklara takılarak ozonlu su üretme aracılığıyla sterilizasyon yapan bir ürün. Ürünün Türkiye distribütörlüğünü ise Özcanoğlu Dış Ticaret üstlenmiş. Bayinin peşin mal alımlarını karşılayabilecek kadar işletme sermayesinin olması gerekiyor. Bu miktar sipariş bazında çalışıldığında 500 ile 1000 Euro arasında değişiyor.

25- İş fikri: Zet Group: Yeni nesil tasarruf ürünleri sunan Zet Group, ‘Tordes’ adlı ürünüyle mineral açısından zengin ve sağlıklı içme suyunu ev ve işyelerinde tüketiciye kendisinin üretmesi olanağını tanıyor. Bayinin bölgesinde yapacağı reklamlarda ayrıca maddi destek de sağlanıyor. Bayilerin elde edeceği ciro performansa dayalı olarak değişirken ortalama aylık ciro 8 ile 12 bin lirayı buluyor. Kâr marjı bayilik sisteminde yüzde 47 civarında. Ayrıca ciro üzerinden herhangi bir bedel alınmıyor.

26- İş fikri: Takı ve aksesuardaki fırsatlar: Takı ve aksesuar sektörünün Türkiye’deki pazar büyüklüğü markasız ürünlerle birlikte 500 milyon lirayı buluyor. Türkiye’de son dönemde markalaşmanın hızlandığı bu sektörde yüzde 300 kar marjlarının olması yatırımcısının iyi bir kazanç elde etmesini sağlıyor.

27- İş fikri: Black & White Accessories: Black & White Accessories kadın dünyasında eksikliği hissedilen aksesuar ürünlerini satış stratejilerine uygun olarak tasarlanmış mağazası ile tüketicilere ulaştırıyor. Marka bu amaçla anahtar teslim franchising veriyor. 30-35 metrekarelik bir mağaza için toplam yatırım bedeli 50 bin lira oluyor. Kâr marjı yüzde 200-300 aralığında olurken aylık 15 bin lira ciro yapılabiliyor. Bunun 8-9 bin lirası da yatırımcıya kâr olarak kalıyor.

28- İş fikri: Jeune&Belle: Şirket franchise ücreti, cirodan yüzdelik pay ve reklam katılım payı almıyor. Jeune & Belle mağazasına sahip olmak için hareketli bir cadde veya alışveriş merkezinde 40-50 metrekarelik mağaza kiralamak gerekiyor. Yatırımın tutarı 80-100 bin lira arasında değişiyor. Bu maliyetin yüzde 50’sini nakit kalanını ise 150 gün vade ile ödemek mümkün. İşletmelerin kar marjı yüzde 250’leri bulabiliyor.

29- İş fikri: Büfeciliğin yeni yüzü: Geçmişte merkezi yerlerde köhne, küçük dükkanlar şeklinde faaliyet gösteren büfeler son yıllarda modern, lüks bir tarza büründü. Özellikle son iki yılın revaçta işlerinden biri olan modern büfecilikte neredeyse her gün yeni markalar çıkmaya başladı. Büyümeye çok açık bir pazar olan modern büfecilikte şu anda var olan markalar pazarın sadece yüzde 25’ini kullanıyorlar. Büyüme gerçekleştikçe pazardaki rekabetin artması, kurumsallaşan ve işini iyi yapan markaların ön plana çıkması bekleniyor.

30- İş fikri: Marmaris Büfe: Marmaris Büfe, alışveriş merkezlerinde açılan ilk yerli fastfood markası olma özelliğini taşıyor. 20’nin üzerinde şubesi olan marka, franchise zincirini genişleterek, Ankara, İzmir ve Antalya dışında franchise sayısını 30”²a ulaştırmayı hedefliyor. Franchise alacak yatırımcıların 50-60 metrekarelik dış bahçesi olan 100-150 bin lira arası yatırım yapması isteniyor. Kar marjı ise yüzde 20-30.

31- İş fikri: Bambi Cafe: Bambi Cafe İstanbul’daki 17 şubesiyle faaliyet gösteriyor. 2011 yılından itibaren İstanbul ve büyük iller ile nüfusu 60 binin üstündeki ilçeler için franchise verilmesi planlanıyor. Bambi Cafe açmanın maliyeti franchise bedeli hariç 100-200 metrekarelik bir mekan için ortalama 300-400 bin lirayı buluyor. İlk 3-6 ay arasında kâr etmesi beklenmeyen işin şubenin konumuna göre yatırımcısına yıllık 200-800 bin lira kazanç sağlayacağı belirtiliyor.

32- İş fikri: Etiler Marmaris Büfe: En hızlı büyüyen modern büfe markalarından biri olan Etiler Marmaris Büfe, bugün 40 mağazalık bir zincire dönüştü. İstanbul Bakırköy’deki yeni genel müdürlüğünde yeni bir yapılanma içerisinde olan Etiler Marmaris Büfe, önümüzdeki yıl sonuna kadar 60 şubeye ulaşmayı planlıyor. Yatırım maliyeti 50-70 metrekarelik mağazalar için anahtar teslimi 75 bin dolar, giriş bedeli ise 25 bin dolar. Kâr marjı yüzde 25-30 civarında.

33- İş fikri: Çevreye duyarlı eko temizleme: Sektörde uzun yıllardır boy gösteren geleneksel kuru temizleme işletmelerinin yanı sıra sayıları 20’yi bulan zincir şirketler de faaliyet yürütüyor. Hem de her geçen gün performanslarını daha da artırarak. Sektöre getirilen AB standartları çerçevesinde üç yıl önce ikinci el makine ithalatı yasaklandı.

34- İş fikri: Eco Dry: Yönetim Kurulu Başkan’lığını Şahin Akdoğan’ın yaptığı şirket, İspanyol Unisec şirketinin Türkiye temsilcisi. 13 ve 19 kg boyutlarındaki Unisec makinelarında bulunan karbon filtresi çevresel koruma sağlıyor. Tüm mimarlık ve eğitim çalışmaları verilmek suretiyle asgari 70 metrekarelik bir Eco Dry bayiliğini 60 bin Euro’ya kurmak mümkün. Şirket, ilk yıl franchising bedeli almıyor

35- İş fikri: Kurumsal emlakçılık: Son yıllarda konut sektörünün hızlı bir gelişim içerisine girmesiyle gayrimenkul danışmanlığı konusunda hizmet veren şirketlere daha sık rastlar olduk. Gayrimenkul danışmanlığı, hem profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti verirken hem de gayrimenkul kiralama ve satışı hizmetlerini bir arada sunan kapsamlı bir iş modeli. Bu anlamda pek çok kurumsal şirket bayilik ağlarını büyütüyor.

36- İş fikri: Arthur&Miller Real Estate: Franchise giriş bedeli olarak yıllık 3 bin dolar isim hakkı talep ediliyor. Girişimci adayı, franchise giriş bedelini, yaptığı sözleşmenin süresine göre yıllara yayarak ödeyebiliyor. Ayrıca franchise’dan aylık 750 lira hizmet bedeli alınıyor. Standart bir gayrimenkul ofisi için öngörülen yatırım miktarı ortalama 15 bin lira

37- İş fikri: Turyap: Turyap’tan bayilik alıp emlak danışmanlığı yapmak isteyenler öncelikle bir haftalık eğitimden geçiriliyor. Tapu, imar bilgiler, pazarlama ve iletişim eğitimlerini verildiği girişimciler isim hakkı bölgeye göre değişiyor. ancak hizmeti bedeli 110 dolar + KDV.

38- İş fikri: Coldwell Banker Türkiye: ABD’de marka değeri en yüksek gayrimenkul şirketi olarak bilinen Coldwell Banker Türkiye’de de yeni bayiliklerle büyüyecek. Şu an 20 olan franschise sayısını üç yıl içinde 150’ye taşımayı planlayan Coldwell Banker, özellikle Marmara bölgesinde bayiliklerle veriyor. Coldwell Banker’ın bayisi olmak için ilk aşamada ödenecek franchise bedeli ise 15 bin dolar civarında.

39- İş fikri: Tavukçuların büyümesi hız kesmiyor: Fast food sektörü küresel krizden etkilenmeyen sektörlerden biri olarak oldukça dikkat çekmişti. Çoğu sektöre işten çıkarmalar, finansal krizler baş gösterirken hepimiz fast food sektöründe ciroların arttığına şahit olduk. Yabancı zincirlerin Türkiye pazarına girmesiyle fast food sektöründe artık tavuk firmaları hızla şubeleşiyor.

40- İş fikri: Wienerwald: Küresel krizin yaşandığı 2009 yılında açılan Alman piliç çevirme markası Wienerwald, Türkiye’de hızla büyüyor. Wienerwald Express konsepti için ortalama yatırım maliyeti 230 ile 260 bin lira arasında değişiyor. Yatırımcıdan franchise giriş bedeli alınmıyor. Ancak ciro üzerinden aylık yüzde 2 royalty bedeli alınıyor. Bir franchise aylık ortalama 80 ile 90 bin lira arasında ciro elde edebiliyor.

41- İş fikri: Tavvuk: Keskinoğlu, 2,5 milyon dolar harcayarak kurduğu ‘Tavvuk Restaurant’a franchise vererek Türkiye’nin tüm illerine yayılmayı planlıyor. Şirket, 2012”²ye kadar 200 restoran açarak binden fazla kişiye istihdam sağlamayı, 2015 yılına kadar ise 500 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Franchise ücretinin 30 bin lira olduğu ifade ediliyor. Şirket franchising vermeye en kısa zamanda başlayacak.

42- İş fikri: Yarışmalar dans kurslarının yıldızını parlattı: Tan Sağtürk Dans Okulu İstanbul, İzmir, Samsun, Trabzon, İzmit olmak üzere beş ilde 8 okulla faaliyet gösteren Tan Sağtürk Dans Okulu da şubeleşerek büyüyen kurslardan. Başvuru İçin: 0212 296 83 61 Burçin Orhon Dans Kursu Son yıllarda yoğun iş temposu ve stresten uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği dans kursları da girişimcilerin gözdesi oldu. . İrili ufaklı pek çok girişimin devreye alındığı dans kurslarının önde gelen isimlerinden biri olan Burçin Orhon Dans Kursu, bu ilgiye karşılık şu günlerde bayilik verme konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

BESTE PARK-TEL