İlham Veren Girişimcilik Örnekleri

Başarılı girişimcilerin en iyi örneklerinden ilham alın. Kendi alanlarında başarıya ulaşmış işletme sahiplerinin hikayelerini okuyun ve stratejilerini kendi girişimci arayışlarınıza nasıl uygulayacağınızı öğrenin. Bugün girişimci olmak için ne gerektiğini öğrenin.
İlham Veren Girişimcilik Örnekleri
12 dk
Son güncellenme: 09/01/2023
Tüm Başlıklar

Umutsuzluğun pençesine düşerek kendi kariyerlerini baltalayan binlerce girişimci bulunuyor. Başarılı girişimcilik örnekleri ile ataletin pençesindeki girişimcilere ilham vermek istiyoruz. Birikimini riske atmak istemeyen ya da bulunduğu konumun konforuna alışmış girişimci ruhların uyanmasına aracı olabilirsek kendimizi şanslı sayacağız.

Girişimcilik söz konusu olduğunda adım atma ve iş kurma aşamasında girişimcilerin bazıları kendi tabularını da yaratabiliyor. İnovasyon ve icat arasındaki farklılık belki bilinmiyor belki de girişimciler çıtayı zirveye koyduğundan hiçbir zaman buldukları iş fikirlerinin tutacağına inanamıyor.

İlham Veren Girişimcilik Örnekleri

Tam da bu nedenle bu yazımızda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde başarılı olan girişimcilik örneklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Siz de bulduğunuz iş fikrinin potansiyel olarak ne kadar başarılı olabileceğini ya da fikrin girişimcilik ruhuna ne kadar uygun olup olmadığını anlamak isterseniz yazımızdaki girişimcilik örneklerinden yola çıkarak bakış açınızı genişletip değiştirebilirsiniz.

Bill Gates – Microsoft Kurucu Ortağı

Bill Gates, tüm zamanların en başarılı girişimcilerinden biridir. Microsoft'u 1975'te Paul Allen ile birlikte kurdu ve o zamandan beri onu dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri haline getirdi. Başarı öyküsü, pek çok hevesli girişimci ve işletme sahibi için bir ilham kaynağı.

Bill Gates hikayesi, çok çalışmanın, özverinin ve tutkunun başarıya nasıl yol açabileceğinin klasik bir örneğidir. Microsoft'un ilk işletim sistemini geliştirmede ve sonunda sektörde devrim yaratacak şirketin iş modelini yaratmada etkili oldu. Başarı öyküsü, kendi işinde başarılı olmak için motivasyon arayanlara örnek teşkil ediyor.

Steve Jobs – Apple Kurucu Ortağı ve Eski CEO

Steve Jobs genellikle Apple'ın kurucu ortağı ve teknolojiyi kullanma şeklimizde devrim yaratan adam olarak hatırlanır. Küçük bir bilgisayar şirketini dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline getirmeyi başardığı için başarı öyküsü birçok girişimciye ilham kaynağı oldu. Vizyonuna sarsılmaz bir bağlılığı vardı ve birçok engele rağmen pes etmeyi reddetti.

Steve Jobs'un geride bıraktığı hayat dersleri, gelecek vadeden girişimciler için paha biçilmezdir. Yeniliğe ve müşteri deneyimine odaklanmasından, mükemmelliğe olan bağlılığına ve amansız mükemmellik arayışına kadar, Steve Jobs'un başarı öyküsü, herhangi bir iş ortamında uygulanabilecek derslerle doludur. Bu yazıda, bu hayat derslerinden bazılarını ve bunların günümüz girişimcileri tarafından nasıl kullanılabileceğini keşfedeceğiz.

Mark Zuckerberg – Facebook Kurucusu ve CEO'su

Mark Zuckerberg, en çok Facebook'un kurucusu ve CEO'su olarak bilinen Amerikalı bir girişimci, hayırsever ve bilgisayar programcısıdır. 90 milyar doları aşan net servetiyle tarihin en başarılı girişimcilerinden biri haline geldi.

Girişimcilik yolculuğu, 2004 yılında Harvard Üniversitesi'nde öğrenciyken başladı. Dünyanın dört bir yanındaki insanları birbirine bağlamak için basit bir web sitesi oluşturdu ve bu web sitesi sonunda Facebook oldu. Başarı öyküsü, pek çok hevesli girişimci ve işletme sahibi için bir ilham kaynağı. Bu makale, Mark Zuckerberg'in başarı öyküsünü ve Facebook'un kurucusu ve CEO'su olarak yolculuğunu keşfedecek.

Garip Bir Girişimcilik Örneği: Ay Satılır Mı?

Dennis Hope masanın başında oturuyor.
Karmaşık bir girişimcilik örneği: Dennis Hope 

Genel bir tartışma konusu başlığına benzese de bu girişimcilik örneği dünyanın en ilginç girişimcilik örnekleri arasında yer alıyor. Fikrin yaratıcılığına diyecek tek kelime yok yine de etikliği tartışmaya açık!

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde yaşayan Dennis Hope adlı bir girişimci 1980 yılında kendisinin ayın sahibi olduğunu iddia edip Ay’daki arsaları satarak bu iş fikrinden tam tamına 7,7 milyon sterlin kazanmayı başardı. Ay’ın hiçbir ulus tarafından sahiplenemediği bilgisini edindikten sonra gerekli araştırmaları yaparak yasada açık buldu. Uluslar tarafından sahiplenemeyeceği net bir şekilde belirlenen Ay’ın bireyler tarafından sahiplenilmesine bir engel olmadığını gördükten sonra da sekiz gezegeni, onların uydularını ve Ay’ı içeren hayali mülkiyetlerini resmileştirmek için sahte tapular hazırladı. BM Genel Merkezi ve Sovyetler Birliği Hükümeti’ne sahte tapularını da yolladı; yanıtını alamayınca da girişimciliğinin meşru olduğunu düşünerek satışlara başladı.

Dünya genelinde binlerce kişiye, ki bu kişiler arasında büyük şirketlerin ve Hollywood aktörlerinin de olduğu iddia ediliyor, Dennis Hope tarafından Ay arsaları satıldı. Kendisini Ay elçisi dahi ilan eden bu kişiye bazı devletler dolandırıcılık davası açmaya çalışsa da yasal bir ortam bulunup bu aksiyon alınamadı. Dennis Hope kurduğu e-ticaret sitesi üzerinden Ay’dan dönüm dönüm arsa sattı ve dünya genelinde birçok kişiden özünde hakkı olmayan kazançlar elde etti.

Dünyanın en ilginç girişimcilik örnekleri arasında yer alan bu fikir, tam anlamıyla bir girişimcilik örneği sayılmaz. Yeterince etik değil ve kimilerine göre bu iş fikri gerçek bir iş fikri de değil. Bu örneği sunmamız yanlış anlaşılmasın, bu örnekten yapılması gereken çıkarım önemli olduğu için sizlerle paylaştık. Eksiklikler, eğilimler ve hedef kitlenin hırsları belirlendiğinde doğru fikirle yola çıkan kişilerin başarılarının sınırı olmuyor. Para kazandırması imkansız olarak değerlendirilen fikirler ise kimi zaman hayret verici kazançlar sunabiliyor.

Çöplere Savaş Açtı, Doğallıktan Para Kazandı

Lauren Singer koltukta oturarak poz veriyor
Doğallık üzerine bir girişimcilik örneği: Lauren Singer 

Her yer plastik; plastik poşetler, plastik saklama kapları, plastik çatal bıçaklar ve daha birçok petrol bazlı eşya hayatımızı ele geçirmiş durumda. Birçoğumuz için öğrenilmiş çaresizlik olarak nitelendirilebilen bu durum bazıları için oldukça katlanılmaz olabiliyor.

Plastiklerin ve yapaylığın hayatını sarmaladığını fark eden Lauren Singer isimli bir girişimci tüm hayatını değiştirmeye plastikler tarafından çevrelendiğini fark ettiğinde başlıyor. Önce bireysel adımlar atıyor, plastiklerden kurtuluyor ve çöp çıkarmamaya odaklı bir hayat tarzı benimsiyor. Alışverişe gittiğinde kavanozlarını ve bez çantasını yanından ayırmıyor, zaman içerisinde bu alışkanlığı ona para kazanacak fikri de beraberinde getiriyor.

Doğallığın öneminin farkında olarak diş macununu, deterjanını, saç kremini ve vücut losyonunu doğal malzemelerden evinde üretmeye başlıyor. Çevresinden pozitif bildirimler gelse de kimse doğal yaşamak için zaman ayıramadığından doğal ürünlerin satışını yaptığı bir site kuruyor. E-ticaret sitesinin reklamını ve ürünlerinin önemini Youtube kanalından da aktarmaya başlayınca Lauren Singer en başarılı girişimcilik örnekleri arasında gösterilen bu iş fikrinin sahibine dönüşüyor.

Elon Musk – Tesla ve SpaceX Kurucusu

Elon Musk, ulaşım, enerji ve uzay araştırmaları hakkındaki düşünce biçimimizde devrim yaratan bir girişimci ve yenilikçidir. Teknolojiye ve ulaşıma bakış açımızı değiştiren iki şirket olan Tesla Motors ve SpaceX'in kurucusudur. Vizyoner fikirleri ve liderliğiyle, yaşamlarımız üzerinde gerçek bir etki yaratan ürünler yaratmak için teknolojide sınırları zorladı. Dünyada bir fark yaratma taahhüdü, dünya çapında milyonlarca insana hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham verdi.

Erzincan’dan Amerika’ya Uzanan Bir Girişimcilik Öyküsü

Zeynel erdem kendi restoranındaki masada kahve içiyor
Erzincan’dan Amerika’ya Bir Girişimcilik Öyküsü: Zeynel ‘Zach’ Erdem 

Asıl adı Zeynel Erdem olan bu girişimci en başarılı Türk girişimciler arasında yerini alıyor. Erzincan’da doğan ve hayvancılık ile uğraşan ailesine çobanlık yaparak yardımcı olan Erdem, bulduğu gazetede gördüğü NewYork resimlerine duyduğu hayranlığın peşinden koşuyor. İnşaat işçisi olarak çalışıyor ve lise öğrenimini tamamlıyor. Daha sonra Turizm ve Otelcilik okuyor, kaldığı odanın tüm duvarlarını NewYork resimleri ile süslüyor ve hayallerinin şehrine cebine 200 dolar koyarak gidiyor.

Hayatını değiştirmek için beklentilerini, umutlarını ve cesaretini toplayarak gittiği Amerika’da bir süre tüm işleri yaparak hayatta kalmaya çalışıyor. Sonra bir restoranda çalışmaya başlıyor, gecesini gündüzüne katıyor ve 300 bin USD biriktirdikten sonra şansının da biraz yaver gitmesiyle restoranını devretmek isteyen bir kişi ile yolları kesişiyor. Pazarlıklar tamamlandığında artık bir restoran sahibi olsa da ne malzeme alacak ne de personellerine verecek parası kalıyor.

Öyle böyle değil, “Ya Herru Ya Merru” diyor ve başlıyor çalışmaya. Veresiye mal veren iş ortaklarının da yüzünü güldüren bir başarıyla faaliyetlerine devam ediyor. Şu an Hampton’da 4 mekanın sahibi, aynı zamanda bir de butik oteli var. Çok yakında hayallerinin şehri olan NewYork ’ta bir mekan açmak istiyor. Milyon dolarlık servetiyle gençlere ve tüm girişimcilere örnek olan Zeynel Erdem; girişim örnekleri listemize girmeyi sonuna dek hak ediyor.

En Yeni Ürünleri Listeleyenler Milyonlarca Yatırım Almayı Başardı

Product Hunt Logosu. Daire içerisinde p harfi
Başarılı girişim örnekleri yaratan başarılı bir girişim öyküsü :D

Bazı girişimcilik hikayeleri ilham verse de başarılamaz gibi durur. Kimse örnek gösterilen girişimcilerin attığı adımları atacağı ya da bulduğu fikirleri bulacağı fikrini benimseyemez. Bazı fikirler ise oldukça mantıklı gelir ve “Neden benim aklıma gelmedi ki!” dedirtir. İşte böyle bir girişimcilik örneği ile karşınızdayız. 

Product Hunt Girişimi ile günlük bir afiş oluşturuluyor ve bu afişe dünya genelinde piyasaya sürülen en yeni ürünler ekleniyor. Günlük ve haftalık bazda sergilenen ürünler yatırımcıların da haliyle çok dikkatini çekiyor. Product Hunt Türkçesiyle Ürün Avcılığı girişimci yatırımcılara sunduğu fırsatlarla giderek daha çok takip ediliyor ve faaliyeti devam etsin diye yatırımcılar kesenin ağzını açıp milyonlarca dolarlık bağışlarını girişime sunuyor.

“Bir Numara Büyük Al, Seneye De Giyersin” Önerisi Tarihe Karışabilir

Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde ayakkabı satın alırken ya da birisinin ayakkabı satın alması anında “bir numara büyük al, seneye de giyersin” cümlesine şahit olmuşuzdur. Fakat bu söylem artık değişebilir! Büyüyebilen ayakkabı projesi çoktan Kenton Lee adlı bir girişimci tarafından ortaya atıldı. 

Küçük ve büyük boyları bulunan bu ayakkabının sahibi tarafından 5 sene boyunca kullanılabilmesi amaçlanıyor. Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarla gençlerin hedeflendiği bu ayakkabı projesi dünyanın neredeyse tüm bölgelerinden bağış almayı başarıyor. Kenya’da ayakkabısı olmayan birçok çocuğun varlığından esinlenilerek geliştirilen büyüyen ayakkabı projesi dünyayı güzelleştiren girişimcilik örnekleri arasında gösterilir.  

Otsimo ile Daha Aydınlık Bir Gelecek

Down sendromu, öğrenme zorlukları ve otizm spektrum bozukluğu gibi hastalıkları olarak çocukların eğitimine katkı sunmak amacıyla eğitmenler ve psikologlar tarafından geliştirilen özel bir eğitim oyunu uygulaması olan Otsimo, dünyanın en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alıyor. 

Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik hazırlanan eğitim amaçlı oyunlar barındıran bir mobil oyun platformu olan Otsimo, birçok kategoride 50’den fazla oyun içeriyor. Her ay ikişer oyun eklenmesiyle dinamizmini sürekli koruyan bu platform girişimcilik ruhunun sağladığı yararların anlaşılması için çok önemli bir örnek olma niteliği taşıyor. Türk girişimciler tarafından hayata geçirilen en başarılı girişimcilik örnekleri arasında da konumlanan Otsimo, Galata Business Angels melek yatırım ağının tüm üye yatırımcılarından destek almayı başaran ilk girişim olarak de özel bir yere sahip!

Yoğurt Üretimi İle Milyon Dolarlar

Ernst & Young World Entrepreneur of the Year ödülüne layık görülen Hamdi Ulukaya'nın Markası Chobani Yoğurt

Yine Erzincan’dan Amerika’ya uzanan bir girişimcilik öyküsü ile karşınızdayız. Geleneksel lezzetlerimizden, akşam yemeklerimizin vazgeçilmezlerinden olan yoğurt üretimi ile zengin olan ve zengin olmanın yanı sıra Ernst & Young World Entrepreneur of the Year ödülüne layık görülen Hamdi Ulukaya tam bir başarı hikayesine imza atmış durumda. Chobani Yoghurt markası ile Amerika’da yaşayanların damak zevkini analiz ederek başladığı yoğurt üretim süreci kendisine milyon dolarların yanı sıra büyük başarıları da kazandırmış.

Dünya genelinde bilinirliğe sahip olan Chobani Yoghurt markasının başarısı girişimcisinin vizyonu ile yakından ilgili. Amerika’daki iş hayatına peynircilikle başlayan ancak daha sonra yoğurt üretiminde eksiklik olduğunu fark eden Ulukaya, kapsamlı araştırmalardan sonra özel tarifini buluyor ve eski bir yoğurt üretim fabrikasını satın alarak faaliyetlerine başlıyor. Geleneksel reklam mecralarından ziyade sosyal medya yönetimine odaklanan Ulukaya en nihayetinde başarılarının yolunu açacak olan popülerliğe de ulaşıyor.

Gerçekten isteyince, cesaret toplayınca, ihtiyaçlar doğru belirlenince ve kaliteden ödün verilmeyince başarının kapılarının her zaman açık olduğunu ortaya koyan Chobani Yoghurt en başarılı girişimcilik örnekleri listemizde de haliyle yer buluyor.

Whatsapp: Dünyanın En Başarılı Girişimcilik Örneklerinden Biri

Whatsapp'ın kurucusu Joum Koum
Kiev’de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen bir girişimcinin öyküsü

Bugün dünya genelinde akıllı cep telefonu kullanan milyonlarca kişi anlık yazışmalarını hangi platform üzerinden yapıyor diye bir soru sorulsa muhtemelen birçoğumuz aynı yanıtı verir: Whatsapp! Özünde başarılı bir girişim olan Whatsapp sürekli yenilikler getiren ve bazı ülkelerde Business hizmetini de devreye sokan yenilikçi bir yapıya sahip. Kurucusu Joum Koum, Kiev’de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelse de bilgisayar tutkusu onun hayatını tamamen değiştirmiş. 

16 yaşındayken annesiyle birlikte Ukrayna’dan ABD’ye göç eden Koum, 18 yaşına geldiğinde hacker olma isteğini yerine getirmiş. Daha sonra Yahoo’da işe giren Koum’un hayatı ise 2009 yılında satın aldığı bir iPhone ile kökten bir değişime uğramış. Akıllı cep telefonu kullanan milyonlarca kişinin haber alma algısını değiştiren Whatsapp; Koum’un olduğu kadar dünyanın de en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alıyor. Fikir hayata geçirildikten sonra çok tutunca Facebook tarafından tam tamına 19 milyar dolara satın alınan Whatsapp Koum’un en başarılı girişimciler arasında yer almasına da aracılık ediyor. Ne dersiniz, kar fena değil, değil mi?

Evet, Yine Ondan Bahsedeceğiz!

Jeff Bezos
Jeff Bezos’un hayatının en başarılı girişimi Amazon 

Dünyanın en zengini olduğu açıklanan, zaman zaman sansasyonlarla da gündeme gelen Jeff Bezos’un hayatının en başarılı girişimi Amazon.com’dur. Çocukluğundan bu yana sürekli elektronik cihazlarla ilgilenen Bezos üniversiteden mezun olunca Wall Street’te bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başlamış. Ancak hayatının bu döneminde yaşadığı zorluklar nedeniyle Seattle’a taşınmış ve Amazon.com fikri de bu dönemde ortaya çıkmış. 

Yalnızca en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer almayan; dünyayı değiştiren girişimcilik örnekleri arasında da mutlaka değerlendirilmesi gereken Amazon.Com’un başarısını anlatmamıza gerek yok. Türkiye pazarına da adım atan bu dünya devi, fark yaratmaya devam ediyor.

Mezar Bakımı ile Kendine Bir İş Kurdu

Ülkemizin tüm illeri kendine has bir kültür bir gelenek barındırır. Mutfağı ve doğal güzellikleri ile en güzel illerimizden biri olan Adana, birçok girişimciye de ev sahipliği yapmaktadır. Mehmet Çetin isimli bir girişimci de o başarılı isimler arasında yer alır. Mezarların düzenli bakımlarını yapma amacıyla bir şirket kuran ve bünyesinde 15 personel barındıran Mehmet Çetin’in şirketi 800’den fazla düzenli müşteriye hizmet veriyor. Türkiye’de ya da yurt dışında yaşayan müşterilerinden düzenli gelir elde eden Çetin, ihtiyaçları doğru analiz eden girişimciler arasında pratik zekası ve fonksiyonel iş fikri ile öne çıkıyor.

Bu Sepet Başka Sepet!

Yemek Sepeti kurucusu Nevzat Aydın

2015 yılında Türkiye’nin internet sektöründe faaliyet gösteren ve 1 milyar TL yatırım almayı başaran ilk firması unvanı Yemek Sepeti’nin oldu. Delivery Hero adlı firma tarafından 589 milyon dolara satın alınan Yemek Sepeti, Türkiye’nin ve dünyanın en başarılı girişimcilik örnekleri arasına adını altın harflerle yazdırdı desek, başımız ağrımaz. 40 metrekarelik bir alanda 2000 yılında faaliyetlerine başlayan Yemek Sepeti işe 26 restoranla başladı. İlk etapta günde ortalama 40 sipariş alan firma 2007 yılına gelindiğinde bu rakam günde 10 bine sabitlendi. 

Bu başarı elbette karşılıksız kalmadı European Funders Fund Yemek Sepeti’ne azınlık ortak oldu. İşler tam tıkırında ilerlerken 2010 yılında sipariş sayısı günde 25 bine ulaştı, üstelik bu rakam yalnızca 12 il içindi. Daha sonra sipariş sayısı 30 bine yükseldi ve yıl 2012 olduğunda Yemek Sepeti General Atlantic firması 44 milyon dolarlık bir yatırım için Yemek Sepeti’ne ulaştı. Rüzgarı arkasına alan girişimciler Yunanistan’a, Katar’a, Lübnan’a ve Suudi Arabistan’a açıldı. Faaliyetlerini zenginleştirerek büyüyen Yemek Sepeti 2014 yılında yemek.com sitesini hayata geçirdi. Daha sonra Ürdün pazarına açıldı ve o sansasyon yaratan satın alma haberleri ortaya çıktı.

Girişimcilik Örnekleri Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Yazımızda birbirinden ilgi çekici ve eş derecede kıskandırıcı girişimcilik örneklerini sizlerle paylaştık. Şimdi ise, hazır yeri gelmişken bu girişimcilerin ortak özelliklerine kısaca değinmek istiyoruz. Daha önceki birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi girişimcilik hakkında ilk bilinmesi gereken özünde dahiliğin ya da icatların bulunmadığıdır.

Girişimcilik gözlem gücünü, isteği ve azmi gerektirir. Bir fikir bir toplumda hiç ilgi görmezken bir diğer toplum için büyük bir ihtiyaç haline gelebilir. Bir girişim fikrini değerli kılan unsur o fikrin ihtiyaçlara ne kadar yanıt verdiği ya da ne kadar ihtiyaç yaratabildiği ile açıklanabilir. Bu nedenledir ki girişimcilik isteği olan kişilerin fikirlerinden ve yaratacağı etkiden korkmamaları, cesaretlerini korumaları ve fikrilerini enine boyuna düşünmeleri gerekir; bu süreç başarılarının altın anahtarıdır. 

Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasında bulunan ünlü isimlerin de görüşleri bu yöndedir. Başarılı bir girişimci olmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili birçok öneride bulunan ve aynı zamanda kendi başarı hikayeleri de ders niteliğinde olan bu isimlerin görüşlerinden birkaçını sizler için bir araya getirdik.

  • Bill Gates girişimcilerin başarılı olabilmeleri için birlikte yola çıktıkları ya da beraber çalıştıkları kişilere yetki vermelerini öneriyor.
  • Steve Jobs girişimcilerin başarılı olmak için fikirlerine güvenmelerini ve fikirleri için mücadele etmeye devam etmelerini öğütlüyor.
  • Elon Musk girişimcilerin kendilerini sürekli sorgulamaları, kendilerini geliştirmeleri ve yaptıklarını daha iyi yapabilmek için çaba harcamaları gerektiğini düşünüyor.
  • Instagram kurucularından Kevin Systrom ise fikri hayata geçirmek için çok da beklenmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Bir anda gelen bir fikrin gelişip büyük projelere dönüşebileceğinin ise kesinlikle unutulmaması gerektiğini vurguluyor.
  • Spotify kurucusu Daniel ek ise bir girişimcinin başarılı olabilmesi için keyif aldıkları şeylerin peşinde koşmasının tek yöntem olduğuna inanıyor.

Peki ya sizce? Sizce bir girişimcinin başarılı olması için ne gerekli? Siz de kendi işinize sahip olmak, girişiminize hayat vermek ve aldığınız yatırımlarla fark yaratmak istiyorsanız gözlem gücünüze, yaratıcılığınıza ve iş fikrinize güvenmelisiniz. Tüm araştırmaları yapıp her koşula hazırlıklı olarak en başarılı girişimcilik örnekleri sunmaya başlayabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.