En Çok Tercih Edilen Ek İşler Nelerdir?

Düzenli bir geliri olanlar için artık ek iş yapmak zorunluluk haline dönüşüyor. Geçim şartlarının ağırlaşması ve hayat kalitesinin yükselmesi ile ilgili beklentiler ek iş fikirleri arayışını hızlandırıyor.
En Çok Tercih Edilen Ek İşler Nelerdir?
16 dk
Son güncellenme: 31/10/2019
Tüm Başlıklar

Düzenli bir geliri olanlar için artık ek iş yapmak zorunluluk haline dönüşüyor. Geçim şartlarının ağırlaşması ve hayat kalitesinin yükselmesi ile ilgili beklentiler ek iş fikirleri arayışını hızlandırıyor.

Toplumumuzun her kesiminde ek iş fikirleri bu aralar çok revaçta! Herkes kendi yeteneklerine ve becerilerine göre tam zamanlı işinden arta kalan zamanlarda ek gelir elde etmenin peşinden koşuyor. Geleneksel işler devam ederken internetten para kazanma yolları da ortaya çıkınca ek gelir kazanılabilecek iş fikirleri arasından seçim yapmak giderek zorlaşıyor.

Ek gelir elde etmek isteyenlerin önlerinde birçok seçenek olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Kimi zaman seçeneklerin çokluğu ek gelir elde etmek isteyenlerin harekete geçmesini zorlaştırsa da kendisi için en doğru iş fikri belirleyenlerin ek gelir elde etme hedeflerine kolay bir şekilde erişebildiklerini biliyoruz. Siz de hedefiniz ne olursa olsun aylık kazancınızı arttırmak, para kazanma ihtiyacınızı karşılayıp maddi durumunuzu iyileştirmek ya da aile bütçenize katkı sağlamak istiyorsanız yazımızdaki ek iş fikirleri arasından seçim yapabilir, en çok tercih edilen ek iş fikirlerini değerlendirerek daha yoğun ama daha keyifli bir sürece adım atabilirsiniz.

Ek İş İhtiyacı Neden Ortaya Çıkar?

Ek iş yapma ihtiyacı çok büyük bir oranla ek gelir elde etme isteği neticesinde ortaya çıkıyor. Ek gelir elde etme gereksinimi ise bireyler özelinde değişebiliyor. Tam zamanlı iş sahibi olanlar aldıkları düzenli maaşla geçinmekte zorlanıyor. Ay sonlarında yaşadıkları maddi sıkıntılar ani bir harcamanın ortaya çıkmasıyla adeta bir çığ gibi büyüyor. Gelirin belli ve kısıtlı olması ayakları yorgana göre uzatmayı zorlaştırdığından her zaman para biriktirmek için tasarruf yapmak işe yaramıyor. Düzenli maaşı ile geçim sıkıntısı yaşayan kişilerin önündeki en mantıklı seçenek doğal olarak ek iş fikri bulmak oluyor. Ek iş sayesinde elde edilen yan gelirler bireylerin aylık kazançlarını arttırıyor, ortaya çıkabilecek harcamalara karşı hazırlıklı olmalarını sağlayarak genel anlamda hayat konforlarının yükselmesini sağlıyor.

Yan gelir sağlayan ek iş fikirlerini yalnızca ay sonunu getirmekte zorlananlar hayata geçirmiyor, gelecek ile ilgili kaygıları olan ve yatırım yapmak isteyenler de ek iş fikri arayışına giriyor. Ortada somut bir maddi sıkıntı bulunmamasına rağmen ekonomik olarak kendini güvende hissetmeyen kişiler ek işler yaparak hem çevrelerini genişletiyor hem yeni çevreler ediniyor hem de para kazanmanın konforu ile tanışabiliyor. Bu sırada para biriktirme sürecini de başlatarak yatırım kararları verme özgürlüğüne kavuşabiliyor.

Ek iş arayan bir grubun bambaşka hedefleri olduğunu belirtebiliriz. Özellikle internet üzerinden para kazanmak isteyenler, çoğunlukla ek gelir arayışlarını kariyer değiştirme hedefiyle gerçekleştiriyor. Hali hazırda dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren bireylerin çok sık tercih ettikleri freelance işler sayesinde edindikleri çevre onların tüm kariyerlerini değiştirebilmeleri adına fırsat yaratıyor. Yoğun iş temposu, kurumsal iş hayatının acımasızlığı ve evde para kazanmanın konforu gibi değişkenler ek iş arayışının bir nevi kariyer değişimi öncülü olarak kabul edilmesine yol açıyor.

Siz de ek gelir elde etmek, düzenli maaşınıza ek olarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle hedefinizi belirlemenizi öneriyoruz. Hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlerseniz en çok tercih edilen ek işler arasından size en uygununu seçebilir ve ek iş yaparak düzenli gelir elde etme şansınızı arttırabilirsiniz

Yazımızın şimdiki bölümünde ek iş seçerken dikkat etmeniz gereken konulara ve ek iş seçmeden önce yanıtlamanız gereken sorulara odaklanacağız.

Ek İş Seçerken Neler Dikkate Alınmalı?

Piyasada kolay bir şekilde başlayabileceğiniz ve hatırı sayılır ölçüde ek gelir elde edebileceğiniz birçok ek iş fikri bulunuyor. Ancak bulduğunuz iş fikrinde tutunmanız, hayatınızı keyifle sürdürmeniz ve aynı zamanda hedeflediğiniz ölçüde para kazanmanız için önemli olanın sizin için en doğru iş fikrini bulmak olduğu gerçeğini görmezden gelmemelisiniz. Şimdi sizlere ek iş seçimi yaparken öncelikli olarak düşünmeniz gereken faktörleri ileteceğiz.

Ne Kadar Zaman Ayırabileceksiniz?

Ek iş fikri seçerken her zaman o iş fikrinin ne kadar para kazanmanızı sağlayacağına odaklanamazsınız. Para kazanmak herkesin hayali ancak düzenli bir işiniz varsa gün içerisinde yorgun argın eve gelip ek iş yapma temposuna ayak uydurmaya uzun süre katlanamazsınız. Bu nedenle uzun vadeli bir ek iş fikri arıyorsanız gün içerisinde bu iş için ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirlemelisiniz. Haftada 6 gün çalışıyorsanız farklı ek iş fikirlerine, esnek çalışma saatleriniz varsa farklı ek işlere yönelmelisiniz. Ek gelir elde ederken sağlığınızdan olmamanız ve kazandığınız parayı huzurla harcayabilmeniz için kendinize de zaman ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hangi Yeteneklere ve Niteliklere Sahipsiniz?

Ek iş seçerken en çok üzerinde durmanız gereken konu kişisel özelliklerinizdir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi yan gelir elde etmenizi sağlayacak birçok iş fikri bulunur. Örneğin evden yemek yapmak da internetten anket doldurmak da; çeviri yapmak ya da sosyal medya görselleri tasarlamak da değerlendirilebilecek iş fikirlerindendir. Ancak ek iş alternatifinin çok olması sizin yapabileceğiniz çok fazla ek iş olduğu sonucunu doğurmaz. Bu aşamada yapmanız gereken hangi konularda yetenekli olduğunuzu, hangi niteliklerinizle ön plana çıktığınızı, eğitim durumunuzun sunduğu fırsatları ve hangi ek işleri yaparken keyif alabileceğinizi belirlemektir. Bu analizleri tamamlarsanız ek iş fikirleri alternatiflerini azaltarak seçimlerinizin doğruluk payını arttırabilirsiniz.

Kazanç Beklentiniz Ne Kadar?

Bilgi birikiminizin ve deneyiminizin olduğu, yeteneklerinizle ön plana çıkacağınız iş fikirleri arasından en doğruyu seçebilmek için ne kadar para kazanmak istediğinizi ya da ne kadar para kazanmanın sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığını tespit etmelisiniz. Bazı ek iş fikirleri günde birkaç saat çalışarak ayda 2000 TL düzeyinde ek gelir elde etmenizi sağlarken bazı iş fikirleri günde 5-6 saat çalıştığınızda size aylık 700 TL civarında para kazandırabilir. Seçeceğiniz iş fikrinin gerektirdikleri ve piyasa değeri bu nedenle sizin için çok önemlidir. Harcadığınız zaman karşılığında kazandıklarınız ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa o ek iş fikrini eleyerek zaman kazanabilirsiniz.

Evden Para Kazanmak Mı İstiyorsunuz?

Ek iş yapmak istiyorsunuz ancak bu ek iş fikrini evden mi gerçekleştirmeyi tercih ediyorsunuz? Bu sorunun yanıtı ek iş fikirleri arasından eleme yapmanızı kolaylaştıracaktır. Düzenli olarak tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız ve iş sonrası evinizde para kazanmak istiyorsanız evden para kazanma yolları sizin için ideal olacaktır. Fakat dışarıda insanlarla iç içe çalışma taraftarıysanız boşuna evden yapılacak ek işler kategorisi ile zaman kaybetmemelisiniz.

İnternetten Para Kazanma Yolları Sizin İçin Uygun Mu?

Son yıllarda, özellikle son 5 – 10 yıldır internet tüm dünyada köklü bir değişim başlattı. Kurumsal firmalar müşteri hizmetleri departmanlarını home office olarak çalışan personellerden oluşturmaya; internette yaşanan gelişmeler ve internetin iş dünyasındaki artan etkisi yeni iş kolları yaratmaya başladı. İnternet üzerinden herkesin yapabileceği ek işler duyuldukça “internetten nasıl para kazanılır?” hakkında farkındalık da yükseldi. Siz de ek iş fikri arıyorsanız internetten para kazanma yolları hakkında bilgi edinmenizi, kendi niteliklerinizi ve bu iş için ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirlemenizi öneriyoruz. Tüm bu değerlendirmeleri yaparsanız hem ek gelir ihtiyacınız karşılanır hem de kendinize yepyeni bir kariyer yaratma şansı yakalamanız kolaylaşır.

En Çok Tercih Edilen Ek İş Fikirleri

Otomat Bayilikleri Almak

Bir ölçüde yatırım gerektiren ek iş fikirleri arasında yer alan otomat bayilikleri personel ihtiyacı doğurmayan, zaman gerektirmeyen ve varlığı ile yatırımcısına gün içerisinde gelir kazandıran ek iş fikirleri arasında yer alıyor. Otomat bayiliği veren firmalar yatırımcılardan uygun bayilik ücretleri istiyor; satılacak ürünün kar marjına göre yatırımcılar ek gelir elde edebiliyor. Sıcak içecek, atıştırmalık, oyuncak vb. ürünlerin bulunduğu otomatlarla siz de ek gelir elde edebilir, gelecek yıllar için karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Online Diyetisyenlik

Diyetisyenlik yapmaya yetkili olan kişiler artık hem kendi kliniklerini açabiliyor hem açılan kliniklerde çalışabiliyor hem de bilgilerini online olarak paylaşabiliyor. Sosyal medya üzerinden reklam yapıldığında ve düzenli içerik paylaşımları ile hedef kitlede güven uyandırıldığında müşteri bulma sıkıntısı çekmeyen diyetisyenler, ek iş olarak yine kendi işlerini internet üzerinden yapmanın konforunu yaşayabiliyor. Etkileşimi kuvvetli olan ve fayda sağlama odaklı hareket eden diyetisyenler arasındaysanız siz de yüz yüze verdiğiniz hizmeti sanal ortama taşımanın konforunu yaşayabilirsiniz. İnternet üzerinden müşteri sayınızı arttırdıktan sonra kendi yerinizi açma planlarınızı da yürütebilirsiniz.

Çeviri ve Lokalizasyon

Çeviri ve lokalizasyon hizmetleri en popüler ek iş fikirleri arasında yer alıyor. Yurt dışına ihracat yapmak isteyen firmalar da bireyler de çeviri ve lokalizasyon hizmetlerine başvurabiliyor. Çok özel alanlarda yeminli tercümanlık gerekse de internetten para kazanmak adına değerlendirilebilecek birçok çeviri işi olduğu gerçeğinin de yadsınmaması gerekiyor. Çevirisi yapılan metnin içeriği ve kelime sayısı bazında değişen çeviri ve lokalizasyon ücretleri ek gelir elde etmek isteyenlerin para kazanma beklentilerini karşılıyor.

Makale Yazarlığı

Son yılların en popüler ek iş fikirleri dendiğinde akla ilk makale yazarlığı geliyor. SEO çalışmalarının Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen firmalar tarafından öneminin nihayet kavranması, makale yazarlığı hizmetlerinin talep edilme sıklığını arttırıyor. Hem sosyal medya içeriklerini hem senaryo metinlerini hem web sitesi içeriklerini üreten metin yazarları deneyimleri ve sahip oldukları yetenekler doğrultusunda düşünüldüğünden daha fazla kazanç elde edebiliyor. Her iş gibi makale yazarlığının da belirli zorlukları olduğu gerçeğinin ise kesinlikle unutulmaması gerekiyor. Düzenli işi olan kişiler evlerine döndüklerinde yazı yazabileceklerine kesin gözüyle baksalar da metin oluşturabilmek adına araştırma safhasının dahi çok üzün sürebildiğinin unutulmamasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Araştırma yapmayı sevmeyen, Türkçeyi doğru kullanamayıp anlatım bozukluklarına meyilli olan kişilerin mümkünse farklı ek iş alternatiflerine yönelmesini tavsiye ediyoruz. Eğer yazım kurallarına hakimseniz ve düşündüklerinizle edindiğiniz bilgileri harmanlayıp iyi bir şekilde ifade edebiliyorsanız, durum değişiyor. Bir de yabancı dil hakimiyetiniz varsa o zaman İngilizce makale yazarak ya da yabancı dilde makale yazarak ciddi gelirler elde etme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Mobil Uygulama Yazılımcılığı

Zamanı verimli kullanmak, gün içerisinde tüketilen besinlerin kalorilerini tutmak, fotoğrafları düzenlemek, videoları hareketlendirmek, alışveriş fırsatlarını takip etmek, beslenme önerileri almak, moda önerilene ulaşmak ve daha sıralayabileceğimiz birçok alanda mobil uygulamalar çıkıyor. Kullanıcı ile marka arasındaki etkileşimi hiç olmadığı kadar arttıran mobil uygulamalar her geçen sene daha çok kullanıldığı için mobil uygulama yazılımı yapanların ek iş bulma olasılıkları artıyor. Siz de bu alanda yetenekliyseniz, gelişmeleri yakından takip edip yazılım yeteneğinize güveniyorsanız internetten en çok para kazandıran bu iş fikrini gündeminize alabilirsiniz.

Ütü Yapmak

Kadınların iş hayatında aktif olarak yer alması ve ütü yapmanın gerçekten çok can sıkıcı olabilmesi birçok kişi için ek iş fikri alternatifi ortaya çıkarıyor. Özellikle ev hanımlarının mutlaka değerlendirmesi önerilen ütü yapma, gün içerisinde 1-2 saat ayrıldığında azımsanması zor bir gelir elde edilmesini kolaylaştırıyor. Hassas kumaşa sahip olan ve profesyonelce ütülenmesi gereken parçalarla gömlekler birçok kişi tarafından ütülenemiyor. Ütü yapmanın sevilmemesi, tam anlamıyla becerilememesi veya ütü yapmak için zaman yaratılamaması bu iş fikrinin yaygınlaşmasını sağlıyor. Siz de boş vakitlerinizde ek gelir elde etmek istiyorsanız ve ütü yapmaktan keyif alıyorsanız yakın çevrenize ütü işi almak istediğinizi söyleyerek kendinize yeni kazanç kapıları açabilirsiniz.

Youtuber Olmak

Youtuber olmak bir furya dendi, o furya hala geçmedi. Youtuber’ların kazandığı dudak uçuklatıcı gelirler toplumda infial yaratmaya ise tam gaz devam ediyor. Elbette herkes bir Youtube kanalı açıp kısa sürede fenomen olup servet kazanamıyor. Ancak farklılık yaratabilen fikirlerle yola çıkanlar, Youtube gibi derya deniz bir platformda bile adından söz ettirebiliyor. Youtuber olmak bir tercih, ancak Youtube’dan para kazanmak için kimi zaman bir kanal açmak, düzenli video içerikleri hazırlamak ve hedef kitleye fayda sağlamak da yeterli olabiliyor. Çok abonesi bulunan tüm kanallarda Youtuberlar olmadığı için yaratıcı video hazırlama yeteneğine sahip olanlar da Youtube üzerinden ek gelir elde edebiliyor. Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi sizin de zaman sıkıntınız yoksa, Youtube içerikleri üretmek için gerekli becerilere sahipseniz ve en önemlisi hitap etmek istediğiniz kesimin dikkatini çekecek özgünlükte içerikler üretebileceğinize inanıyorsanız siz de Youtube üzerinden kendi kanalınızı açarak ek gelir elde etmenizi sağlayacak ilk adımı atabilirsiniz.

Takı Tasarımcılığı Yapmak

Takı tasarımcılığı giderek değer kazanıyor çünkü artık kadınlar da erkekler de kişiselleştirilmiş ve herkeste rastlanmayan takılara sahip olmak istiyor. Saç tokasından küpelere, bilekliklerden kolyelere, yüzüklerden kolye uçlarına, broşlardan halhallara birçok takının tasarımında kişiye özel üretim konsepti ön plana çıkıyor. Siz de tasarım eğitimi aldıysanız ya da yaptığınız tasarımların beğeniyle karşılanacağına inanıyorsanız takı tasarımcılığı yaparak ek gelir elde etmeyi deneyebilirsiniz. Bu iş fikrinden hemen para kazanamayacağınızı göz önünde bulundurursanız, tasarladığınız takıları sergileyecek bir sosyal medya hesabı açarsanız zaman içerisinde artan siparişlerinizi karşılamak adına tam zamanlı işinizi gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı

İnternet sitesi bir firmanın dijital kimliğinin en önemli unsurlarından biridir. Günümüzde internet sitesi olmayan, kendisini dijital platformlarda tanıtmayan firmalar rakiplerinin gerisine düşmeye mahkumdur. Bu nedenle internet siteleri firmaların en önem verdiği kurumsal kimlik çalışmaları arasına girmeyi başarmıştır. Hizmetleri, marka değerlerini ve ürünleri 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz olarak tanıtan web siteleri, web sitesi tasarımı yapan kişilerin de gelir kaynağına dönüşmüştür. Firmaların ve hedef kitlelerinin beklentilerine uygun web siteleri tasarlayan, işini kaliteli ve sorunsuz şekilde zamanında teslim eden web sitesi tasarımcıları freelance çalışanların bir araya geldiği platformlardan da çevrelerini genişleterek de iş alabilirler. Böylece ek gelir ihtiyaçlarını karşılayarak hayat standartlarını yükseltebilirler.

Sosyal Medya için Videolar Hazırlamak

Sosyal medya yönetimi başlı başına uzmanlık isteyen komplike bir süreçtir. Sosyal medya yönetiminin layığı ile yapılabilmesi için kaliteli içeriklere, hedef kitlenin dikkatini çekecek videolara, iyi bir planlamaya ve marka değerlerini yansıtan çalışmalara ihtiyaç duyulur. Video hazırlayan kişiler, sosyal medya yönetimini komple üstlenmeseler de verdikleri hizmetler sayesinde kolaylıkla iş bulabilirler. Sosyal medya platformlarına uygun video içeriklerini hazırlama yetkinliğiniz varsa siz de hem freelance iş bulma platformlarına üye olabilir hem de ajanslarla iletişime geçerek yaptığınız işlerin örneklerini yollayıp kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu şekilde video izlemeye bayılan sosyal medya kullanıcılarını etkilemek isteyen firmalar üzerinden para kazanma hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel Antrenörlük Yapmak

Spor yapmak sağlıklı yaşamanın en önemli gereksinimlerinden biri; yine de yeterince zamanın olamaması, yalnız spor yapmak istenmemesi, sakatlanma riskinden endişelenilmesi gibi çeşitli nedenlerle ötelenebiliyor. Spor eğitmenliği yapma yetkinliği bulunan kişilerin tercih edebilecekleri kişisel antrenörlük iş fikri de spor yapmak isteyenlere oldukça cazip geliyor. Kişisel antrenörler bireylerin hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlıyor, egzersizlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi aktarıp sakatlanma riskini önlüyor, gerektiğinde kişilerle birlikte spor yapıyor ve en önemlisi motivasyon sağlayarak hedeflere sorunsuz bir şekilde ilerlemeyi mümkün kılıyor. Tam zamanlı işinden elde ettiği geliri arttırmak isteyen spor eğitmenleri için kişisel antrenörlük yapmak mutlaka değerlendirilmesi gereken iş fikirleri arasında yer alıyor.

Mobilya Tamir Etmek

Herkes internetten ek gelir elde edecek diye bir şey söylemek mümkün değil! Geleneksel mesleklerin önemi düşünüldüğü kadar azalmış sayılmaz; marangozluk bilgisi, deneyimi ve yeteneği olan kişiler sahip oldukları yetileri ek gelir elde etmek için değerlendirebiliyor. Eskiyen mobilyaların tamir hizmetleri çok kazandırmasa da ek gelir sunması açısından büyük fayda sağlıyor. Mobilya tamir ederek ek gelir elde etmek isteyenlerin öncelikle yakın çevrelerine haber salmalarını, iş almaya ve tamamlamaya başladıktan sonra sosyal medya hesaplarından paylaşmalarını öneriyoruz. Öncesi sonrası konsepti belirlendiğinde potansiyel müşterilerde farkındalık yaratmak kolaylaşacaktır, aklınızda bulunsun.

Çocuk Bakmak

Çocuk bakıcılığı her daim en çok tercih edilen ek iş fikirleri arasındaki güçlü konumunu koruyor. Çocuk bakımı sırasında ekstra özen gösteren, çocukları seven ve çocuk psikolojisini yakından tanıyan kişiler ek gelir sıkıntısı yaşamıyor. Çiftlerin birbirlerine zaman ayırmak istemesi, aniden planların ortaya çıkması veya iş seyahatleri çocuk bakıcılığı yaparak ek gelir elde etmeyi kolaylaştırıyor. Yakın çevresine haber salan kişiler çocuk bakıcılığı ile ilgilendiklerini söyleyerek yardıma ihtiyacı olan aileler ile tanışma fırsatı yakalıyor.

Benzinlikte Çalışmak

Yurt dışındaki ülkelerde en çok tercih edilen part time işler arasında benzinlikte çalışmak bulunuyor. Benzin pompacılığından benzinlerdeki marketlerde kasiyerlik yapmaya, temizlik işleri ile ilgilenmekten muhasebe süreçlerini yürütmeye kadar farklı iş alanları barındıran benzinlikler tam zamanlı işinden arta kalan zamanlarda ek gelir elde etmek isteyenlere de yeşil ışık yakıyor. Çalışılan saat başına para kazanmanızı sağlayacak bu ek iş fikri gereksinimlerinizi karşılıyorsa siz de evinize yakın ve ek personel ihtiyacı duyan benzinliklerle görüşebilirsiniz.

Tur Organizasyonları Düzenlemek

Türkiye tam bir turizm cenneti! Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve muhteşem doğası ile büyük şehirlere yakın birçok turistik yer bulunuyor. Ek gelir elde etmek isteyenler için de bir fırsat yaratan bu durumu siz de lehinize döndürebilirsiniz. Organizasyon yeteneğinize güveniyorsanız gezi turları düzenleyebilirsiniz; bu konuda acentelerle iş birlikleri yapabilir ya da kendi adınıza küçük organizasyonlar düzenlemeye başlayarak kendinizi sınayabilirsiniz. Müşterileriniz için güvenli bir ulaşım imkanı sağlarsanız, kaliteli yemekler yenilebilecek restoranlarla anlaşırsanız ve gün içerisinde gezilecek yerlerin planlamasını yaparsanız günübirlikte turlardan ciddi paralar kazanabilirsiniz. Turlarınız sırasında müşterilerinizin yaptıkları alışverişlerden pay almak için tur düzenlediğiniz bölgelerdeki firmalarla iletişime geçerek kârlılığınızı arttırabilirsiniz.

Bahçıvanlık Hizmeti Vermek

Yaz aylarına özel ek iş fikirleri arasında gösterilen bahçıvanlık, mevsimsiz meslekler arasındadır. Artık şehirlerde siteler ve konut projeleri fazlalaşmakta, alışveriş merkezlerinin bahçeleri dolup taşmakta, müstakil ev sahiplerinin bahçe düzenlemesine ilgisi artmaktadır. Dolayısıyla bahçıvanlık yapan ve bahçe düzenlemesi konusunda deneyimli olan kişiler ek iş bulmak istediklerinde birçok alternatifle karşılaşmaktadır. Günlük yevmiye ile çalışma fırsatı yakalamak isteyenlere hitap eden bu iş fikri size de cazip geliyorsa bir an önce harekete geçebilirsiniz.

Borsada Yatırım Yapmak

Ek gelir elde etmek isteyenler borsada yatırım yaparak hedeflerine ulaşabilirler. Yatırım yapabilmek için illa ki çok büyük sermaye birikimleri gerekmez. Küçük meblağlarla değer kazanması beklenen şirket hisseleri satın alınabilir. Yine de borsada işlem yapmanın ek iş fikrinden ziyade dikkatle planlanması gereken bir yatırım süreci olduğunun unutulmaması gerekir. Ekonomi piyasalarını takip etmeyen, gelişi güzel kararlar veren ve aldığı riski ölçümleyemeyen kişiler az miktardaki birikimlerini de borsa piyasalarında kaybetme riski ile karşılaşabilirler.

Organizasyonlarda Fotoğrafçılık Yapmak

Doğum günleri, baby shower etkinlikleri, konserler, doğumlar, bebeklerin çekimleri, nişan, düğün vb. organizasyonlarda fotoğrafçılık yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa, fotoğrafçılık bilginize ve deneyiminize güveniyorsanız siz de organizasyonlarda fotoğrafçılık yapmak için ajanslarla iletişime geçebilir, çektiğiniz etkinlik fotoğraflarını sosyal medyaya ve açacağınız internet sitesine yükleyerek reklam çalışmalarına başlayabilirsiniz. Zaman içerisinde fotoğraf ekipmanlarına yatırım yaparak daha karlı ve kapsamlı hizmetler verebilirsiniz.

Evde Davetiye Katlama İşi Almak

Evlere iş veren fabrikalar yıllardır ev hanımları ve öğrenciler için ek gelir imkanı sağlıyor. Davetiye katlama işi, mandal yapma işi, evde iplik temizleme işi ve şeker kutulama işi gibi alternatifler sunan firmalar evden para kazanmak isteyenlere derin bir nefes aldırıyor. Siz de tam zamanlı işinizden sonra evinizin konforunda çalışmak ya da aile bütçenize katkı sağlamak amacıyla harekete geçmek istiyorsanız evlere iş veren fabrikalar ile iletişime geçebilir; çevrenizde bu işleri yapan kişiler bulunuyorsa onlar aracılığı ile iş talebinde bulunabilirsiniz. Evde davetiye katlama işi ve türevleri sayesinde çok para kazanamazsınız; yine de ek gelir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Stock Resim Çekip Satmak

İnternette görsel paylaşımı firmaları ve ajansları zor duruma sokabiliyor. Telif hakları ve artık internetteki fotoğrafların birbirine çok benzemesi alternatif arayışlarını arttırıyor. Hem haber sitelerine hem ajanslara hem de firmalara satış yapma fırsatı sunan ek iş fikirleri arasında stock fotoğrafçılığı da yer alıyor. Özel günlerden ve zamanlardan önce gündem yakından takip edilerek çekilen fotoğraflar sahibine güzel paralar bırakabiliyor. Ancak stock fotoğrafçılığı hemen gelir elde edilmesini sağlayamayabiliyor, üstelik kazancı da kesin değil! Çekilen fotoğrafların kalitesi, konsepte uygunluğu ve fotoğrafçının görsellerini hangi kanallardan satışa çıkardığı para kazanma sürecini etkileyebiliyor.

Şirketler İçin Pazar Araştırması Yapmak

Yeni bir işletme kurmak isteyen girişimciler, piyasaya yeni bir ürün sunmak isteyen firmalar ve yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için Pazar araştırması kritik bir role sahiptir. Pazar araştırması yapılmadığında tüketicilerin satın alma alışkanlıkları, tercihleri, ürün fiyatlarına gösterdikleri reaksiyonlar, rakipler, rakiplerin artıları ve eksileri gibi önemli konular hakkında fikir sahibi olunması zorlaşır; dolayısıyla atılacak adımların riskleri doğru hesaplanamaz. Pazar araştırması hizmeti veren kurumsal firmalar çok yüksek bedeller isteyebildikleri için bu konuda bilgisi, deneyimi ve araştırma isteği olan kişiler Pazar araştırması yaparak ek gelir elde edebilirler. Şirketlere, sektöre ve şirketlerin hedeflerine göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilen Pazar araştırması oldukça kapsamlı planlanabilir. İşin boyutuna göre kazanılacak para da değişkenlik gösterir. Oldukça prestijli ve yüksek getirili bu ek iş fikri size de hitap ediyorsa bir an önce müşteri arayışınızı hızlandırabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Anket Doldurmak

“Zaten internette çok vakit geçiriyorum, neden bu sürede ek gelir elde etmeyeyim?” diye düşünüyorsanız anket doldurmak sizin için doğru ek iş fikri olabilir! Ek gelir elde ederken sizi zorlamayan bu iş fikri sayesinde internette geçirdiğiniz zamanın karşılığını kazanç olarak alabilirsiniz. Güvenilir anket doldurma siteleri arasından seçim yapıp, ücretsiz üyelik gerçekleştirip ilgi alanlarınızı profil bilgileriniz arasına kaydederseniz farklı firmalar tarafından gönderilen anketleri doldurup para kazanma sorununuzu çözebilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları arasından seçim yapmadıysanız ve anket doldurma size cazip geliyorsa birden fazla anket sitesine üyelik yaptırarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Editörlük Hizmetleri Vermek

Makale yazmak çok güçlü bir alternatif, ancak herkes makale yazmanın zahmetini çekmek istemiyor. Okumayı seven, anlatım bozuklukları hakkında bilgi sahibi olan, yazım kurallarını bilip imla kurallarına karşı dikkatli olan kişiler editörlük hizmetleri verebiliyor. Üstlenilen proje doğrultusunda para kazanma imkanı sağlayan bu iş fikri tam zamanlı işten arta kalan zamanlarda rahatlıkla yapılabiliyor.

Sahne Almak

Müzik enstrümanı çalıyorsanız, bu alanda eğitiminiz varsa ya da şarkı söylemek sizin için hayatın ta kendisiyse sahneye çıkarak ek gelir elde edebilirsiniz. Yalnızca gece kulüplerinde değil yazlık mekanlarda ve canlı müzik hizmeti sunan cafelerde de iş bulabilir; hobilerinizi gerçekleştirirken ek gelir elde etme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Kuaförlük Hizmetleri Sunmak

Kişisel bakımın çok önemli olduğu bir devirde yaşıyoruz. El ve ayak bakımına gösterilen özen artıyor; artık hem kadınlar hem de erkekler imajları için kişisel bakım hizmetlerine yöneliyor. Siz de kuaförlük konusunda eğitimliyseniz tam zamanlı işinizden sonra güvenilir müşterilerinize kuaförlük hizmetleri sunarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Garsonluk Yapmak

Garsonluk, hizmet sektörünün bel kemiğidir. Yıllar boyu öğrenilen ve her geçen gün deneyim kazanılan bu mesleğe adım atmak ve ek gelir elde etmek de mümkündür. Tam zamanlı işinin arta kalan zamanında garsonluk yaparak ek gelir eden binlerce kişi olduğunu hepimiz biliyoruz. Cafelerde, barlarda, restoranlarda, davetlerde ya da özel etkinliklerde garsonluk yaparak günlük yevmiye kazanılabiliyor. Garsonluk yaparak ek gelir elde etmek istiyorsanız deneyiminiz ve çalışmak istediğiniz zamanlar özelinde tercih yapabilir, işletmelerle yüz yüze görüşmeye giderek ek gelir elde edeceğiniz bir iş kapısı açabilirsiniz. Oldukça yorucu ve zahmetli olsa da garsonluk yaparak ek gelir beklentilerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Araç Kiralama

Tüm gün işteyseniz ve arabanız evinizin önünde duruyorsa; ek gelir elde edebileceğiniz bir fırsat size cazip geliyorsa aracınızı kiralayabilirsiniz. Kiralama sürecini kendiniz yönetemezseniz araç kiralama şirketleri ile irtibata geçebilir; firmalarla tarafların karşılıklı haklarının korunduğu bir sözleşme imzalayarak aracınızdan kira bedeli alıp düzenli ek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Yazımızda sizlerle en çok tercih edilen ek işler hakkında bilgi paylaştık. Ek gelir elde etmeye kararlıysanız siz de kendi koşullarınızı değerlendirebilir, bilgi ve deneyiminizi gözden geçirebilir ve sahip olduğunuz yetenekleri doğru kanallarda değerlendirerek ek gelir elde edebilirsiniz. Ek gelir yolculuğunda zaman zaman zorlanmayı göze alırsanız ve sabırlı olursanız maddi sıkıntılarınızı azaltabilirsiniz.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.