En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Kredi kartı almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler ve bankaların sağladığı kredi kartlarına dair özellikler hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.
En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?
6 dk
Son güncellenme: 31/10/2019
Tüm Başlıklar

Kredi kartı kullanımı Türk toplumunda büyük bir yer tutuyor. Kredi kartları sağladığı avantajlar nedeni ile pek çok kişinin alışverişlerinde sıklıkla tercih ettiği ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Açıkçası kredi kartlarının amaçlarına uygun ve bilinçli bir şekilde kullanılmasının kullanıcılar için oldukça büyük fayda sağlayabildiğini de kabul etmek gerekiyor.  Kredi kartı kullanan kişiler yanlarında nakit taşımalarına gerek kalmadan ve bankadan para çekme zorunlulukları olmadan kolaylıkla harcamalarını gerçekleştirebiliyorlar.

Kredi kartı ekstreleri bireylerin yaptıkları harcamaları daha kolay takip etmelerini diğer bir deyişle paralarını nereye harcadıklarını görebilmelerini sağlıyor. Kredi kartları acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında kullanıcıya yardımcı olabilmesinin yanı sıra limitlerdeki esneklik payı sayesinde ortaya çıkan acil alışveriş ihtiyaçlarının giderilmesinde de tüketicilere destek oluyor. Kredi kartı kullananlar ayrıca yaptıkları harcamalardan ve ödemelerde ek puan kazanabiliyorlar, kampanyalar sayesinde alışverişlerinde indirim şansı ve daha pek çok avantaj yakalayabiliyorlar.

Kredi kartını düzenli olarak kullanan, ödemelerini zamanında ve eksiksiz gerçekleştiren tüketicilerin kredi puanları ve buna bağlı olarak kredibiliteleri yükseliyor. Ayrıca iade etmeniz gereken fakat fişini kaybettiğiniz bir ürün söz konusu olduğunda, alışverişi yapmış olduğunuz ilgili kredi kartının ekstresini ibraz ederek sorununuzu hızlı bir şekilde çözümleyebiliyorsunuz.

Kredi kartları taksitlendirme ve taksit erteleme seçenekleri nedeni ile de tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilebiliyor. Seyahat, mobilya, beyaz eşya ve bunun gibi yüksek rakamlı olabilecek harcamalarda pek çok anlaşmalı kurumdan kredi kartları ile peşin fiyatına taksit uygulamasından yararlanmak avantajlı olabiliyor.

Kredi Kartları Bilinçsiz Kullanıcıların Elinde Bir Tehlike Haline Gelebiliyor

Tabii bununla birlikte kredi kartı kullanıcıları için her şey her zaman kusursuz olmuyor. Kredi kartını nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen bilinçsiz kullanıcılar bu faydalı ödeme aracı nedeni ile sorun yaşayabiliyorlar. Kredi kartının ekstre borcunun tamamının ödenmemesi ve yalnızca asgari tutarın ödenmesi durumunda kalan borç üzerinden faiz uygulanıyor. Kredi kartı ödemelerinin geciktirilmesi, düzensiz ya da eksik olarak yapılması bireylerin kredi notunun düşmesine neden oluyor.

Kredi kartından nakit avans kullanılması durumunda işlem tutarının % 3’ü civarında bir nakit çekim ücreti ödeniyor. Ayrıca bankaların kredi kartlarından aldıkları yıllık kart ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterse de kimi bankalarda görece yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Kredi kartı müşterilerinin itiraz ederek kart ücretlerini iptal ettirebilme imkanı bulunuyor. Bu nedenle ekstrelerinizdeki harcamaları kalem kalem takip etmenizi öneriyoruz. Kredi kartı ile işlem yapıldığında, işyerlerinin POS anlaşması olan bankaya ödemek zorunda olduğu POS komisyonu genelde müşterilere yansıtılıyor. İşyerlerinin yasal olmayan bu işlemi yapması kredi kartı kullanıcıların ilgili mal ya da hizmet için daha fazla ödeme yapmasına neden olabiliyor.

Kullanacağınız Kredi Kartını Hangi Kriterlere Göre Seçmelisiniz?

Kredi kartı kullanıcıları pek çok bankanın farklı kredi kartı türleri arasından istedikleri ürün için başvuruda bulunabiliyorlar. Doğal olarak bankadan bankaya hatta aynı bankanın farklı kredi kartları arasında bile sunulan özellikler açısından farklılıklar oluşabiliyor. Kredi kartlarının faiz oranları, yıllık kart ücretleri, taksit olanakları ve sağladığı diğer avantajlar açısından değerlendirilmesi ve kişinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak kredi kartını tercih edebilmesi kredi kartı kullanıcısı için bir avantaj haline gelebiliyor.

Bu nedenle kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı seçimi yaparken beklentilerini ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde analiz etmeleri önem taşıyor. Eğer alışverişlerinizden puan kazanıp daha sonra bunları bedava alışverişlerde kullanmak istiyorsanız kullanacağınız kredi kartının puan biriktirme sisteminin ne şekilde işlediğini ve anlaşmalı kurumlarını araştırmanızı öneriyoruz. Aynı şekilde çok sık uçak seyahati yapıyorsanız uçuşlarınızdan en avantajı milleri kazanmanızı sağlayacak kredi kartı sizin için ideal olabiliyor.

Finansbank Card Finans

Finansbank kredi kartı en avantajlı kredi kartlarından biri olarak kabul ediliyor. 1500’den fazla marka ve 250.000’den fazla alışveriş noktasında kullanıcılarına avantaj sağlayan Card Finans ile QNB Finansbank POS’larından yapılan alışverişlerde ParaPuan kazanılabiliyor. Biriken puanlar da puan kullanım olanağı sağlayan QNB Finansbank POS’larında yapılan alışverişlerde para yerine kullanılabiliyor.

Card Finans kullanıcıları nakit ihtiyaçlarını gidermek için Ücretsiz Taksitli Nakit Avans çekebiliyor; 6, 9 ya da 12 ay taksit ile ödemelerini yapabiliyorlar. Hediye Para uygulamasına göre, Card Finans’ını bankanın anlaşmalı olduğu mağazalardaki QNB Finansbank POS’larından yapacağı 150 TL ve üzeri tutarındaki alışverişlerde kullanan müşteriler, verdikleri harcama sözü karşılığında alışverişlerinin 150 TL – 1500 TL kadarını bedavaya getirebiliyorlar.  150 TL – 500 TL arasında olacak şekilde teklif edilen Hediye Para için 12 ay, 500 TL üzerinde olacak şekilde teklif edilen Hediye Para için 18 ay içerisinde harcama sözünün tamamlanması gerekiyor.

Finansbank müşterilerine Card Finans ile anında kredi uygulamasından yararlanma avantajı da sağlıyor. Acil nakit ihtiyacının oluşması durumunda kredi kartının kullanılabilir limiti içerisinde kalmak koşulu ile talep edilen miktar kullanıcının QNB Finansbank vadesiz mevduat hesabına aktarılıyor ve geri ödemesi 9 ya da 12 aylık taksitler şeklinde yapılabiliyor. Anında Kredi işlemlerinde ücret alınmıyor ve şu an için aylık % 1,6 faiz oranı uygulanıyor. Card Finans müşterileri bunların dışında; 50 TL ve üzeri tek çekim harcamalarınızı daha sonra taksitlendirebiliyorlar. Ekstre taksit uygulaması sayesinde asgari ödemesi yapılan ekstre borcunun kalan tutarını 6, 9 ya da 12 ay vade ile taksite bölünebiliyor. Market ve benzin programı kapsamında market ve akaryakıt harcamalarında %5 indirim fırsatını yakalayabiliyorlar. Ücretsiz fatura ödeme talimatı sayesinde fatura ödemelerini de Card Finans aracılığı ile gerçekleştirebiliyorlar.

İş Bankası Maximum Kart

Türkiye çapında 200.000’den fazla üye işyerinde taksitli alışveriş imkanı sunan Maximum Kart, Maximum Aidatsız Kart müşterilerinden yıllık kart ücreti tahsil etmiyor. Maximum Aidatsız Kart kullanıcıları, kartları ile Maximum üye işyerlerinden yapacakları alışverişlerde MaxiPuan kazanıp, MaxiPuan’ları ile istedikleri üye işyerlerinde bedava alışveriş yapabiliyorlar. Tek ödemeli işlemlerini uygun ücretler ile taksitlendirebiliyor ya da ödemelerini erteleyebiliyorlar. 12 aya varan taksitler ile nakit avans çekip, nakit ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Garanti BBVA Bonus Card

15 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Bonus Card, yüzbinlerce işyerinde bonus ve taksit imkanı sağlıyor. Yapılan alışverişlerden kazanılan bonuslar ile Bonus Program Ortakları’nda bedava alışveriş yapılabiliyor. Bonus Trink uygulaması ile 120 TL’ye kadar olan işlemler şifre kullanılmadan tek dokunuşla gerçekleştirilebiliyor. Ücretsiz Taksitli Nakit Avans uygulaması ile uygun faiz oranlı ve sabit taksit ödemeli olacak şekilde nakit ihtiyaçları giderilebiliyor. İstenilirse Ekstre Atlat uygulaması ile ekstrenin asgari ödeme tutarı gerçekleştirildikten sonra kalan borç tutarı bir sonraki ekstre döneminde ödenebiliyor. Peşin ödemek zorunda kalınan harcamalar İşlem Taksitlendir özelliği sayesinde sonradan taksitlendirilebiliyor. İşlem Ertele özelliği ile 100 TL ve üzerinde yapılan peşin alışverişler uygun faiz koşulları ile 1, 2 ya da 3 ay ertelenebiliyor. Garanti Bonus Card müşterileri 400 TL – 20.000 TL arasında kalmak koşulu ile kart limitinin en fazla % 87’si oranında Taksitli Para kullanabiliyorlar. Faiz oranı % 1,60 olan Taksitli Para onaylanıp hesaba geçtikten sonra ParaCard ile ATM’lerden ya da şubelerden çekilebiliyor.

Akbank Axess Kart

Axess kredi kartı en avantajlı kredi kartları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hem yurt içi hem yurt dışında alışveriş imkanı sağlayan Axess Kart peşin alışverişleri ve kullanılan nakit avansı taksitlendirme imkanı veriyor. Axess üye işyerinde yapılmış olmasa bile 50 TL üzeri peşin ya da taksitli alışverişlerin ertelenebildiği Axess kredi kartı aynı zamanda taksitli alışverişlere ek taksit eklenmesini de mümkün kılıyor. Axess kart ekstre bakiyesinin asgari ödemesi yapıldıktan sonra kalan tutar 2 ya da 3 taksite bölünebiliyor. Axess kart kullanıcıları alışverişlerinden bol bol Chip-para kazanabiliyor, kazandıkları chip-paraları da Axess üye işyerlerinde harcayabiliyorlar.

Halkbank Parafly

Sık seyahat eden ve bol bol uçanların tercih ettiği kredi kartları arasında Halkbank Parafly büyük bir yer tutuyor. Uçuş kartları segmentinin en başarılı kartlarından olan Halkbank Parafly sürekli kampanyaları ile kullanıcılarına cazip fırsatlar sağlıyor. Halkbank Parafly yurt içi ve yurtdışı tüm havalimanlarında kullanıcının uçuş gününde yaptığı restoran harcamasının 25 TL’sini hediye ediyor.  Bunun için uçak biletinin alımı Parafly ile yapıldıktan sonra 3404’e aralarında birer boşluk bırakılarak; HYL, kartını son altı hanesi, yıl ay gün [YYYYAAGG] formatında uçuş günü bilgilerinin yazılıp gönderilmesi gerekiyor. Parafly kullanıcıları kredi kartları ile hem yurt içinde hem yurt dışında yaptıkları harcamalardan ParafPara kazanıyorlar. Bu ParafPara’ları Paraflytravel.com aracılığı ile alacakları yurt içi – yurt dışı uçak biletlerinin, otel rezervasyonlarının ve tur hizmetlerinin ödemesi esnasında katlı olarak kullanabiliyorlar. Ayrıca ParafPara’nın yeterli olmaması durumunda Avans ParafPara da kullanılabiliyor. Bunun dışında Parafly kredi kartı nakit avans, taksitli nakit avans, sonradan taksitlendirme ve borç taksitlendirme özelliklerini de müşterilerinin kullanımına sunuyor.

TEB Total Card

TEB’in müşterilerinin kullanımına sunduğu TEB Total Card aynı zamanda TEB Bonus Card’ın tüm özelliklerine de sahip bulunuyor. Çok fazla akaryakıt harcaması yapan kullanıcıların en sık tercih ettiği kartlardan olan TEB Total Card, TOTAL istasyonlarında yapılan akaryakıt ve gaz harcamalarında % 5 indirim sağlıyor. Bunun dışında TEB Total Card sahipleri, Bonus üyesi mağazalarda taksitli alışveriş yapabiliyor, ekstra bonuslar kazanabiliyor ve bunları da bedava alışveriş yapmak için kullanabiliyorlar. TEB Total Card sahipleri araçları ile yolda kalırsa ya da lastikleri patlarsa kredi kartlarının araç asistans hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.