Kredi Kartınızı Seçerken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Kredi kartı günümüzde tercih edilen en yaygın ödeme araçlarından birisi. Hangi kredi kartı hangi firmanın ve ne tür avantajları var? Kredi kartı başvurusu yapmadan önce bu detayları bilmek isterseniz, cevaplar yazımızda.
Kredi Kartınızı Seçerken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın
7 dk
Son güncellenme: 06/12/2019
Tüm Başlıklar

Kredi kartı kullanmanın artık hayatımızın doğal bir parçası haline geldiğini hepimizi biliyoruz. Gerek nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması gerek taksitli alışveriş yapma imkânı sunması gerekse tanımlanmış limiti sayesinde o an bütçe ayırma şansımızın olmadığı harcamaları yapmayı sağlaması sayesinde kredi kartı kullanımı pek çok avantaj sağlıyor. Ancak bu avantajın dezavantaja dönmemesi için kullanıcıların mutlaka uymaları gereken bazı kurallar bulunuyor ki bunların en başında da kredi kartı ile yapılan harcamaların ödeneceğini unutmamak ve bütçeyi aşan harcamalar yapmamak geliyor. Kredi kartlarının nakit avans için kullanılacak olması durumunda ekstra bazı masraflar çıkacağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca tüketicilere mümkün olduğunca kredi kartı ekstre borcunun tamamının kapatılmasını ve asgari ödeme yaparak faiz ödeyecek konuma gelmemelerini öneriyoruz. Sürekli asgari ödeme yapılan kredi kartları, ekstre borcunun ödenmeyen kısmının tamamı üzerine faiz işletmeye devam ettiği için bir süre sonra borcun giderek artmasına neden oluyor. Bu durumda kişinin kredi kartı ekstresinin asgari ödeme tutarı da yükseliyor ve zaman içerisinde kredi kartı kullanıcısı kredi kartının asgari ödeme tutarını dahi yapamayacak duruma gelebiliyor.

Kredi kartı kullanma bilincinin artması ile birlikte artık tüketicilerin kullanacakları kredi kartı konusunda daha seçici oldukları ve bir dönem cüzdanlarda 8 – 10 taneyi bulan kredi kartlarını azaltmaya başladıkları görülüyor. Bu noktada da artık kredi kartı kullanıcıları hangi kartın daha avantajlı ve kendi kullanım alışkanlıklarına daha uygun olduğuna göre seçim yapıyorlar.

Hangi Kredi Kartını Kullanmalısınız? 

Pek çok banka müşterilerine farklı özelliklere sahip kredi kartı seçeneği sunuyor. Tüm bankaların kredi kartlarını karşılaştırdığınızda ise hepsinin bazı avantajlı noktaları olduğunu görebiliyoruz. Kredi kartlarının nakit faiz oranları, gecikme faiz oranları ve alışveriş faiz oranları birbirine çok yakın olmakla birlikte kredi kartlarının yıllık ücretleri noktasında farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kredi kartlarının alışveriş yapan müşterilerine kazandırdıkları puanlar ve sağladıkları avantajlar karşılaştırıldığında da değişik özelliklere sahip oldukları fark ediliyor. Bu nedenle hangi kredi kartının kullanılacağı konusunda tüketicilerin kullanım alışkanlıkları ve kredi kartının hangi noktada avantaj sağlamasını tercih ettikleri ön plana çıkıyor. Biz de bu yazımızda size bankaların kredi kartlarını belirli özellikleri açısından karşılaştırma imkânı vermeyi ve seçim yapmanıza yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank müşterilerine CardFinans (CardFinans Kredi Kartı, CardFinans Xtra, CardFinans Emekli, CardFinans Hemşire, CardFinans Fix), QNB First (QNB First Kredi Kartı, QNB First BÜMED, QNB First Doctors), Miles & Smiles ve EnPara Kredi Kartı gibi farklı alternatifler sunuyor. 

QNB Finansbank kredi kartlarını kullanan tüketiciler ülke genelinde 2822 ATM’den ve 120.000 işyerinden yararlanabiliyorlar. CardFinans Xtra kredi kartı yıllık ücreti 165 TL olup alışveriş ve nakit avans faiz oranı % 2 olarak uygulanıyor. Banka gecikme faizi olarak da % 2 oranında tahsilat yapıyor. Banka EnPara Kredi Kartı kullanıcılarından yıllık ücret tahsil etmiyor. QNB Finansbank kredi kartı müşterileri bankanın üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerden puan kazanabiliyor, bu puanları daha sonra üye işyerlerinde yaptıkları alışverişlerinde kullanabiliyorlar. Ayrıca banka tarafından dönemsel olarak düzenlenen kampanyalardan ve taksit imkanlarından da yararlanabiliyorlar.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 575.000 üye işyeri ile en çok üye işyerinden alışveriş yapma avantajını müşterilerine sunan bankalar arasında yer alıyor. Ülke genelinde bulunan 4973 adet ATM’si ile hizmet veren Garanti BBVA müşterileri kredi kartları ile yaptıkları işlemler karşılığında bonus kazanıyorlar. 1 Bonus= 1 TL olmak üzere kazandıkları bonusları üye işyerlerinde yapacakları alışverişlerinde kullanabiliyorlar. Garanti BBVA aynı zamanda kredi kartı kullanıcılarına yönelik olarak düzenlediği pek çok kampanya ve taksit imkânı ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Garanti BBVA müşterilerine; Bonus Card, Shop & Fly, Miles & Smiles, American Express Card ve Flexi Card gibi farklı kredi kartı seçenekleri sunuyor. Bonus Card’ın yıllık ücreti 124 TL, ek kart ücreti 62 TL olup alışveriş ve nakit avans faizi % 1,60 gecikme faizi ise % 2 oranında uygulanıyor.

Akbank

Akbank 350.000 üye işyeri ve 4199 ATM ile ülke genelinde müşterilerine hizmet vermeye ve bu sayıları her geçen gün artırmaya devam ediyor. Akbank kredi kartını kullanan tüketiciler alışverişlerinden Chip Para kazanıyorlar ve sonraki alışverişlerinde bunu alışveriş tutarından düşebiliyorlar. 1 Chip Para 1 TL olarak hesaplanıyor. Akbank da QNB Finansbank ve Garanti BBVA gibi nakit avans ve alışveriş faizi olarak % 1,60, gecikme faizi olarak da % 2 oranını uyguluyor. Axess kredi kartından ise yıllık kullanım ücreti olarak 134,50 TL alınıyor. Akbank yurt içinde ve yurt dışında havayolunu sıklıkla tercih eden müşterilerinin kullanımına Wings kredi kartını sunuyor. Wings kredi kartı kullanıcıları yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları alışverişlerden Mil Puan kazanıyorlar. Axess üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerden kazandıkları chip paralar da otomatikman Mil Puan’a çevriliyor. Kredi kartı kullanıcıları istedikleri takdirde Mil Puan’larını uçak bileti, tur, otel konaklaması, seyahat sigortası ya da gemi turu almak için kullanabiliyorlar. Ya da anlaşmalı Wings Style işyerlerinde de Mil Puan’larını harcamayı tercih edebiliyorlar. Wings Card’dan yıllık ücret olarak 175,50 TL tahsil ediliyor. 1 Mil ise 1,5 TL olarak kabul ediliyor. 

Yapı Kredi

Yapı Kredi kredi kartını kullanan müşteriler; WorldCard, World Gold, World Platinum, Yapı Kredi Crystal, Yapı Kredi Play, Yapı Kredi Opet, Yapı Kredi KoçAilem ve Adios kredi kartlarından kendilerine en uygun olanını tercih edebiliyorlar. Yapı Kredi Bankası’nın ülke genelinde 4300 ATM’si ve 360.000 üye işyeri bulunuyor. Yapı Kredi üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde kazanılan her 200 World Puan 1 TL’ye denk geliyor. Yıllık kart ücreti 125 TL olup, ek kart ücreti olarak da 62,5 TL alınıyor. Adios kart sahipleri World Card’ın tüm özelliklerinden yararlanmalarının yanı sıra kazandıkları puanları seyahat harcamalarında kullanma avantajına da sahip oluyorlar. Adios ile biriken puanlarını kullanarak uçak biletlerini ve diğer harcamalarını yapabiliyor ve seyahatlerini bedavaya getirebiliyorlar. Puanlarının yetmemesi durumunda da Avanspuan kullanabiliyorlar. Adios kart yıllık ücreti 160 TL olmakla birlikte Adios kart kullanıcıları kredi kartı yıllık üyelik ücretlerini birikmiş puanlarıyla ya da Avanspuan kullanarak ödeyebiliyorlar.

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası da ATM ve üye işyeri sayısının yüksekliği ile öne çıkan bankalar arasında yer alıyor. Bankanın 6500 ATM’si ve 500.000 üye işyeri bulunuyor. İşbankası’nın Maximum, Maximum Gold, Maximum Platinum ve MaxiMiles kredi kartları kullananlar bankanın üye işyerlerinden, taksit avantajlarından ve dönemsel olarak gerçekleştirilen cazip kampanyalarından yararlanma fırsatını elde edebiliyorlar. Yıllık üyelik ücreti olarak Maximum kart müşterilerinden 78 TL, MaxiMiles müşterilerinden ise 130 TL alınıyor. Alışverişlerden kazanılan her 1 Maxipuan da 1 TL olarak hesaplanıyor. Maximiles kartlarda her 200 TL’lik alışveriş karşılığında 1 Maxipuan biriktirilebiliyor. Maximiles diğer uçuş kartlarından farklı olarak kullanıcılarına bölge ve yolcu kotası olmadan, uçak biletini fiyatı kadar ödeme ayrıcalığını sunuyor. MaxiMiles kart ile yapılan her alışverişten MaxiMil kazanılıyor ve kazanılan MaxiMil’ler uçak biletine çevrilebiliyor. Kullanıcılarına pek çok hizmet ayrıcalığı ve indirim fırsatı veren İş Bankası kredi kartları alışverişlerin taksitlendirilerek rahatça ödenebilmesi imkanını da sağlıyor. 

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası müşterilerine Bankkart Combo adı altında banka kartı ile kredi kartını tek bir kartta kullanabilme avantajını sağlıyor. Bu kartın ön yüzünde banka kartının arka yüzünde ise kredi kartının numarası yer alıyor. Alışverişlerde ya da ATM’de yapılan kullanım esnasında kart sahipleri işlemlerinin banka kartından ya da kredi kartından gerçekleştirilmesi şeklinde seçim yapıyorlar. Ziraat Bankası’nın kredi kartını kullanan kişiler yaptıkları işlemlerden puan kazanabiliyor ve yıllık üyelik ücreti ödemiyorlar. Anlaşmalı üye işyerlerinden yapılan işlemlerde puan kazanma, kampanyalara katılma ve alışverişli taksit yapma avantajlarından yararlanabiliyorlar. Bunun için Bankkart’larının kredi kartı özelliğini kullanmaları gerekiyor. Ayrıca Bankkart Gold kartların banka kartı kısmı ile de anlaşmalı üye işyerlerinde taksitli alışveriş yapılabiliyor. Bunun için kişinin Kredili Mevduat Hesabı sahibi olması şartı aranıyor. Ayrıca Ziraat Bankası müşterileri 120 TL ve altındaki işlemlerde kartlarının temassız özelliğini de kullanabiliyorlar.

Hangi Kredi Kartı Hangi Bankaya Ait?

Bankalar arasında yapılan anlaşmalar sonucunda bazı kredi kartları birden fazla banka aracılığı ile müşterilerin kullanımına sunulabiliyor. Bu durum da tüketicilerde kafa karışıklığına neden olabiliyor. Hangi kartın hangi bankaya ait olduğunun bilinmesi yapılan alışverişlerde ilgili banka POS makinesinin kullanılması ve anlaşmalı üye işyeri avantajlarından yararlanılabilmesi için önem taşıyor. Bankalar ve sundukları kredi kartlarının güncel olarak şu şekilde olduğu biliniyor:

  • Bonus Kredi Kartı Veren Bankalar: Garanti BBVA, Denizbank, Akbank, Fibabank, ING Bank, TEB, Şekerbank, Türkiye Finans
  • Maximum Kredi Kartı Veren Bankalar: İş Bankası, Ziraat Bankası
  • World Card Veren Bankalar: Yapı Kredi Bankası, TEB, Anadolu Bank, Vakıfbank, Albaraka Türk

Visa ve Mastercard Nedir?

Bu yazımızda kredi kartları konusunda kafaları karıştıran bir diğer konuya da değinmek istiyoruz. Pek çok bankaya ait kredi kartının üzerine Visa ve Mastercard logolarını görüyoruz. Ancak Visa’nın ve Mastercard’ın bir kredi markası değil, aslında birbirine rakip olan ve ödeme sistemleri alanında hizmet veren firmalar olduğu biliniyor. Kredi kartlarının üzerinde Visa ya da Mastercard logosu olması kullanıcıları herhangi bir şekilde etkilemiyor. Buradaki fark bankalar açısından oluşuyor. Bankalar kullandıkları hizmet sağlayıcıya göre kredi kartlarının operasyon işlemlerini Visa ya da Mastercard altyapısını kullanarak gerçekleştiriyorlar. Hem Visa hem de Mastercard’ın dünya genelinde hemen hemen tüm POS cihazları ile anlaşmaları bulunuyor. Böylece kredi kartlarının dünyanın her yerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği bir altyapı sağlıyorlar. 

Mastercard Amerika Birleşik Devletleri, Visa ise İngiltere kökenli şirketler olup kredi kartları için ödeme sistemleri sağlıyor. 1966 yılında faaliyete geçen Mastercard’ın 16 haneleri kredi kartı numaraları 5 rakamı ile başlıyor. Visa geneli Avrupa ülkeleri olmak üzere 36 ülkede kredi kartları için ön ödemeli sistemleri kullanıcıların hizmetine sunuyor. Merkezi İngiltere’de olan Visa’nın kredi kartı numaraları 4 ile başlıyor. Aynı zamanda Visa, Avrupa’daki tüm bankaların bağlı olduğu bir birlik olarak da dikkat çekiyor.

Visa ve Mastercard ile aynı hizmetleri sağlayan farklı markalar da bulunsa da bu iki kuruluş tüm dünyadaki pazarın % 70 civarını ellerinde bulunduruyorlar. Ülkemizde tüm ATM’lerde ve işyerlerinde hem Visa hem de Mastercard kullanılabiliyor. Her iki program da kullanıcılarına yönelik güncel kampanyalar düzenliyor ve farklı avantajlar sağlayabiliyorlar.

Çipli Kartların Üretimi Gebze’de Yapılıyor

Gebze Organize Sanayi’de faaliyet göstermekte olan E-Kart, hem Türkiye’ye hem de dünyaya çipli kredi kartı üretimi yapıyor. 2001 yılında üretime başlayan markanın 5000 metrekare üretim alanı bulunuyor. Türkiye’nin ilk Visa / Mastercard onaylı Kart Üretim ve Kart Kişiselleştirme merkezi olan E-kart yıllık 100 milyondan fazla kredi kartı ya da akıllı kart üretimi yapabilen kapasitesi ile dikkat çekiyor. E-Kart tesislerinde hem çipli hem de manyetik bantlı kredi kartlarının üretimleri ve kişiselleştirilmesi gerçekleştiriliyor. 2001 yılından önce ülkemizdeki bankalar tüketicilerinin kullandıkları kartları yurtdışından ithal ediyorlardı. E-Kart fabrikası, açılması ile birlikte Çin’den İtalya’ya kadar olan bölge içerisinde kart üreten tek tesis haline geldi.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.