Girişimciliğin 10 Altın Kuralı

Girişimcilik bir anlamda maceraperestliktir. Sonuçta bilinmeyen bir yola doğru adım atıyorsunuz. Ancak, oyunun kurallarını bilirseniz, tuzaklara düşmeden hedefe kolayca ulaşırsınız.


Girişimciliğin 10 Altın Kuralı


1-Gerektiği kadar sermaye ile işe başlayın


Bir işe yatırım yapmak yatırım sermayesinin yanı sıra belli oranda işletme sermayesi de gerektiriyor. Bu, genellikle 6 ay üzerinden hesaplanıyor. Yeni işletmenizi 6 ay boyunca idame ettirecek kadar bir işletme sermayesiyle yola çıkmak gerekiyor. İşletmenizin 6 aylık muhtemel giderlerini hesaplayarak yatırım sermayesini bu oranı da dâhil ederek hesaplamalısınız. Nakit yetersizliği, yeni kurulan işletmelerin ömrünü azaltan en büyük nedenlerin başında geliyor.


2-Özgün olun


Bir başkasının başarılı olması, aynı işi yaparak sizin de başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Bu tuzağa düşmeyin. Zaten girişimciliğin temelinde yaratıcı fikirlerin hayata geçirilmesi olgusu bulunuyor. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar özgün fikirlerinizi uygulamaya koyun. Bu fikirler, ürün bazında olabileceği gibi pazarlama esnasında yapılacak aktivitelerle de gerçekleştirilebilir.


3-Ağzınızı sıkı tutun


Sizden daha büyük veya finansmanı daha kuvvetli şirketler sizin uyguladığınız iş fikrini veya sisteminizi uygulayarak pazarınızı ele geçirebilirler. Bu noktada, işinizi kurarken yeterli ön hazırlık yapmadan fikirlerinizi fazlaca açığa vurmayın. Pazara mümkün olduğu kadar kuvvetli girin.


4-Kararlı olun


Yapacağınız iş konusunda kararsızlık, piyasayı kolayca başkalarına kaptırmanıza neden olacaktır. Yapacağınız iş konusunda kararlı olun. Kararsızlık, sizin işe olan konsantrasyonunuzu da etkileyecektir. İş konusunda girişimcileri bekleyen tuzaklardan bir tanesi de kuracakları/yapacakları iş konusunda yeterince kararlı olmamaktır.


5-Hedefleriniz olsun


Kararlılığınızı tetikleyecek önemli unsurlardan bir tanesi hedef belirlemek. Bunun için öncelikle kendinize belli vadeler dâhilinde hedefler belirlemek iyi olacaktır. Bu durum, yani hedeflerin belirlenmesi, aynı zamanda şirket içinde de motivasyonu artırır. Bilindiği gibi Türkiye şartlarında, belli ekonomik ve siyasi süreçler, hedeflerde sapmalara ve bazı revizyonlara neden olabiliyor. Bu durumda zaman zaman hedefleri yeniden gözden geçirmekte fayda var. Bununla birlikte, uzmanlar esas amacınızda ve nihai hedefinizde köklü değişiklikler yapmanızı tavsiye etmiyor.


6-Gereken eğitim ve becerileri edinin


Girişimcilik bir tanımıyla, insanın kendi hayallerini hayata geçirmesi, hayallerine vücut olacak eylemleri hareketlendirmesidir. Dolayısıyla, hangi alanda yatırıma hazırlanırsanız hazırlanın, bu alanın kendi bilgi ve becerinize uygun olmasına özen gösterin. Sadece çok kazançlı olduğunu düşündüğünüz bir işe yatırım yapmanız, sizi becerinizin olmadığı bir alanda çalışmak zorunda bırakabilir. Böylece asıl beceriniz olan alanlarda kazanabileceğiniz muhtemel başarıları kaçırmış olabilirsiniz. Dolayısıyla iş kurarken, ‘salt kazanç’ tuzağından kurtulmalı ve kendi becerilerinizi iyi tespit etmelisiniz.


7-Deneyim sahibi olun


Tıpkı beceri sahibi olmak gibi, deneyim de kişiye göre farklılık gösteriyor. Herkes her alanda bilgi ve beceri sahibi olmak zorunda değil, bunu unutmayın. Eğer bilmediğiniz bir işte yatırım yapmayı planlıyorsanız, konuyla ilgili eğitim almanız veya işin başında deneyimli kişilerle işbirliği yapmanız hem daha verimli bir iş kurmanızı hem de daha doğru tercihler yapmanızı sağlar.


8-Finans bilginizi artırın


Finans bilgisi, sadece muhasebe hesaplarıyla sınırlı olan bir alan değildir. Tüm dünyada verimliliğin maksimum derecede önemli olduğu bu dönemde, yatırım planlarınızı yaparken, verileri okuyabilmeniz büyük önem taşıyor. Gerek ülke içinde gerekse uluslararası piyasalardaki konjonktürü doğru okuyabilmek ve yorumlayabilmek, belli oranda finans bilgisi gerektiriyor.


9-Uzman desteği alın


Şirketlerin hukuk, vergi gibi konularda desteğe ihtiyacı olabileceği gibi işin niteliğine bağlı olarak uluslararası piyasalar veya yeni pazarlar konusunda da danışman desteğine ihtiyacı olabiliyor. morfikirler.com Bunun için bağlı bulunduğunuz alandaki sektörel dernek ve kuruluşlarla yakın temas içinde olmak ve gerektiğinde oralardaki uzmanlardan faydalanmak sizin lehinize olacaktır.


10-Rakiplerinizi tanıyın


Sektörünüzdeki dernek benzeri kuruluşlarla yakın temas içinde bulunmak, size rakiplerinizi de tanıma fırsatını verir. Sektördeki rakipleri görmezden gelmek veya yeterince tanıyamamak girişimciyi bekleyen önemli tuzaklardan biridir. Zira sektör son derece büyük veya yatırıma açık bir sektör olabilir. Ancak unutmayın ki başkaları da sizin gördüklerinizi görecek ve ona göre pozisyon alacaktır. Bu noktada, rakiplerinizi yakından tanımak büyük önem kazanıyor. Rakiplerin hangi konuda ne tür stratejiler geliştirebileceğini tahmin ediyor olmak, size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

2 YORUMLAR

 1. LYONESS İLE 10 ÇEŞİT GELİR
  8 KARİYER BASAMAĞI SİZLERİ BEKLİYOR
  İŞ ORTAKLARIMIZ ARASINA KATILIN
  SÜRE SINIRLI!!!
  Lyoness’da kariyer yapmak Lyoness daki en kazançlı yoldur. 8 Basamaklı bir kariyer gelişimi vardır. Siz iş ekibi olarak başladığınız anda kariyeriniz seviye 1 den başlar ve size üzerinde isminiz yazan bir Lyoness kartviziti verilir. 200 puana ulaşırsanız seviye 2 ye geçersiniz Lyoness size 200 € iş bonusu verir, bir saat hediye eder ve her bir puanınızı 1,625 € ile çarparak size 325 € daha verir.

  Böyle böyle yükselirsiniz ve siz yükseldikçe hediyeler ve bonuslarda yükselir diyelimki 5 sene sonra toplam 20000 puana ulaştınız ki hiç zor değildir ve seviye 7 ye yükseldiniz bu seviyede Lyoness size 20.000 € iş bonusu verir, Lyoness ulusal gelirlerine sizi ortak eder ve her bir puanınızı 2,875 € ile çarparak size 57.500 € daha verir. En güzeli de bütun bu kariyer gelirlerini aylık olarak alırsınız!

  Bilal Ozdemir
  Lyoness Business Partner
  05063384748

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here