“Canım Sıkılıyor” Diyenlere 45 Tavsiye

“Canım sıkılıyor, ne yapabilirim?” diyenlere özel hazırladığımız birbirinden eğlenceli ve faydalı tavsiyeler sayesinde can sıkıntısı tarihe karışacak!
“Canım Sıkılıyor” Diyenlere 45 Tavsiye
15 dk
Son güncellenme: 30/07/2020

Sabah, öğle ya da akşam apansız bir can sıkıntısı göğsünüze oturuyorsa, en büyük kararsızlıkları ve ikilemleri yaşayıp can sıkıntınızı ister istemez körüklüyorsanız bu yazımızda birçok eğlenceli aktivite bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızın hiçbirinin müsait olmadığı hatta paranızın bulunmadığı senaryolar özelinde sizlere birçok öneride bulunacağız.

Büyüklerimizin dediği gibi “sıkı can iyidir çıkmaz!” boş vermişliğinden sıyrılarak hazırladığımız bu yazımızda elbette kendinize uygun seçenekler bulabilirsiniz.

1. Yürüyüşe Çıkın

Yürüyüşe Çıkın
boonchai wedmakawand / Getty Images

Canınızın sıkıntısına üşengeçliğinizi karıştırmayın, yürüyüşe çıkarak hem kendiniz için faydalı bir aktivite yapmış olursunuz hem de can sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz. İlla ki yürüyüş yapmak için yanınızda birisinin olması da gerekmez, takın kulakları açın müziği sonra yola koyulun! Yürüyüş parkurlarında, sahillerde hatta parklarda kimseyi umursamadan yürümenize bakın. Bu şekilde sağlığınız adına da elinizi taşın altına koymuş olursunuz. Yürüyüş yaptığınızda kan basıncınız yükselir, hücrelerinize daha fazla oksijen gider, ciğerleriniz açılır ve endorfin hormonu salınımındaki artış sayesinde kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

2. Odanızı ya da Evinizi Toplayın

Evde canınız sıkılıyorsa, odanızı veya evinizi organize ederek can sıkıntısı çözümü bulabilirsiniz. Odanızda giymediğiniz kıyafetleri ayırabilir, belediyelerin kıyafet toplama alanlarına teslim edebilir, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Can sıkıntısına kesin çözüm ararken sosyal sorumluluk bilincinizi de kuvvetlendirebilirsiniz. Gözden düşen eski eşyalarınız için ise para kazanmanızı sağlayacak bir önerimiz var. Eski eşyalarınızı ikinci el alım satım yapılan online platformlara koyarak ek gelir de elde edebilirsiniz.

3. Yemek Yapın

congerdesign / pixabay

Yemek yapmanın cinsiyeti yoktur, evinizde çok az malzeme olsa dahi yaratıcılığınızı konuşturabilir ve Google’a danışarak birçok yemek tarifi bulabilirsiniz. Yemek yaparken bir de açarsanız en sevdiğiniz şarkıları, değmeyin keyfinize! Can sıkıntısı nedir, unutursunuz. Emek, heyecan ve sabır odağında yemek yaptığınızda can sıkıntısının yanı sıra stresinizin de azaldığını fark edersiniz. En iyi meditasyon şekillerinden birini bu nedenle mutlaka denemelisiniz.

4. Kitap Okuyun

Of, pof ve benzeri muhtemel tepkilere rağmen kitap okumanın can sıkıntısına birebir geldiğini söylemeliyiz. Farklı birinin yarattığı soyut bir dünyanın parçası haline gelmek, kitaptaki karakterleri anlamaya çalışmak, düşünmek, umutlanmak, heyecanlanmak; kısacası her türlü duyguyu hissetmek için evinizdeki kitapların kapağını kaldırmalısınız. Böylece hem genel kültürünüz artar hem arkadaş ortamlarında açılan sohbetlere katılım sağlayabilirsiniz. Üstelik ilgi duyduğunuz alanlarda yazılan kitapları okuyarak istediğiniz alanda kendinizi de geliştirebilirsiniz. Mesela kendi işinizi kurmak istiyorsanız girişimcilik ile ilgili yazılmış onlarca kitap arasından seçim yapabilirsiniz. 

Okunacak Kitap Fikirlerine Göz Atın

Bir Solukta Kendini Okutan Sürükleyici Kitaplar

Milyonlar Tarafından Okunmuş En Çok Satan Kitaplar

Dünya Çapında En Çok Okunan 10 Kitap

En Çok Okunan Unutulmaz Aşk Kitapları

Ufkunuzu Genişletecek 10 Kitap

5. Film İzleyin

Korku, dram, aksiyon, macera, fantastik, sanat ve romantik komedi kategorileri arasında mutlaka bir favoriniz vardır. Canınız sıkılıyorsa ve film izlemeyi az da olsa seviyorsanız açın bir filmi ve uzanın koltuğunuza! Tek başınıza olsanız dahi keyif vermesi garanti olan bu aktivite o an için sizi bambaşka diyarlara götürecektir. Belki de hayatınızı değiştirecek filmler izlenmek için sıra bekliyordur, neden olmasın?

İlham Verici Film Önerileri

???? Gözlerinizi Gülmekten Yaşartacak Kahkaha Garantili Komedi Filmleri

???? Unutulmaz Suç Filmleri

???? Sizi Zihinsel Yolculuklara Çıkaracak Kişisel Gelişim Filmleri

???? En İyi Anime Filmler: Fantastik Bir Dünya’da Kaybolmak İsteyenleri Buraya Alalım

???? Kanınızın Deli Dolu Aktığı Zamanları Yeniden Yaşatacak Olan Gençlik Filmleri

???? Sinema Sanatının Klasikleri Arasına Girmiş Unutulmaz Filmler

???? IMDb Puanları İle En Güzel Animasyon Filmleri Listesi

6. Oje Sürün

Beyler kısa bir müsaadenizi istiyoruz ve kadınlara özel bir öneri sunuyoruz. El bakımınızın zamanı geçtiyse ve “canım sıkılıyor ne yapmalıyım?” sorusu zihninizde belirdiyse oje sürmeyi deneyin! Alın tüm ojelerinizi oturun masaya ve hangi rengi isterse canınız sürün. Beğenmediniz mi, silin yeniden sürün. Renklerin dünyasına adım atıp müziği açtığınızca can sıkıntınız da bir anda uçup gidecektir.

7. YouTube’da Zaman Geçirin

Aklınıza bir şey gelmediğinde ya da yapacak çok da farklı bir alternatifiniz olmadığında Youtube videoları sizi kendisinin esiri yapar. Maalesef bu benzetmeyi yapmak zorundayız çünkü izleme ve beğeni alışkanlıklarınızı analiz eden Youtube algoritmaları ilgi alanınıza giren video önerilerini sunarak sizi saatler boyunca ekranın karşısına kilitleyebilir. Youtube’da zaman geçirerek can sıkıntınızı dindirebilirsiniz ve Youtube’a karşı durup kendi istediğiniz videoları tercih ederek boş zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

8. Evinizdeki Eşyaların Yerini Değiştirin

Zaman zaman evinizdeki eşyaların yerini değiştirmelisiniz. Özellikle yemek masası ve koltukların yerini değiştirmek evinizin yeni bir atmosfere bürünmesini sağlar. Belki eski dekorasyon düzeninizden çok daha iyi ve kullanışlı bir alternatif bulabilir, evinizin konforunu da arttırabilirsiniz. Gücünüzü çok zorlamadan yaptığınız bu değişikliklerle kendinizi meşgul edebilirsiniz.

9. CV Güncelleme İçin Uygun Zaman!

Uzun zamandır CV güncellemesi yapmadıysanız canım sıkılıyor dediğiniz an CV’nize yönelebilirsiniz. Düzenli bir işte çalışıyor olsanız dahi CV’niz her zaman güncel kalmalıdır. Neticede iş hayatında ne zaman ne olacağı belli olmaz, bir bakmışsınız hayalinizdeki şirkette tam da istediğiniz pozisyon açılıvermiş! Neden olmasın, her koşula hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Artan deneyiminizi ve gelişen yeteneklerinizi CV’nize kaydederek can sıkıntınızı giderip kendiniz için faydalı bir iş yapabilirsiniz. Ayrıca Örnekleri İle Cv İçin Ön Yazı Yazmak başlıklı içerikten Cv'nizin ön yazısı konusunda ilham alabilirsiniz.

10. Blog Yazmaya Başlayın

Kendinizi yazarak ifade edebilme yeteneğine sahipseniz kişisel bir blog oluşturmak için canınızın sıkıldığı zamanlar ideal zamanlardır. Yazacak bir şey bulamazsanız can sıkıntınızın size ne hissettirdiğini anlatarak işe koyulabilirsiniz. Buna yanıtınız “canım sıkılıyor, sıkılmış hissediyorum” şeklinde olacaksa blog yazma önerimizi blog okuma olarak değiştirebilirsiniz. Keşfedilmemiş yeni yeteneklerle blog okuyarak tanışabilir, dilediğiniz konuda bilgi edinebilir, yeni hayatlardan esintiler hissedebilir ve blog yazarı ile empati kurarak eğlenceli sorgulamalara girişebilirsiniz. Belki blog fikriniz ilerler ve bu blog hevesinden para da kazanabilirsiniz. Bu koudaki Online Para Kazandıran 50 Blog Fikri başlıklı içerik size ilham verebilir.

11. Yeni Bir Diziye Başlayın

Canınız sıkılıyorsa yeni bir dizi ile yeni hayatlar serisine dalış yapın. İsterseniz Türk dizilerini isterseniz yabancı dizileri şöyle bir araştırın ve başlamaya değer bulduğunuzu önceliklendirin. Türk dizilerinin bir bölümü çok uzun olduğu için her bölümü film edasıyla izleyebilirsiniz. Yabancı dizilerin ise bölümleri oldukça kısa olduğundan çerez gibi tüketebilirsiniz. Tercih sizin, ama dizi izlemeyi mutlaka denemelisiniz.

Dizilere Göz Atın

???? En İyi Anime Diziler: Fantastik Bir Dünya’da Kaybolmak İsteyenleri Buraya Alalım

???? Kore Dizileri Fırtına Gibi Esmeye Devam Ediyor

12. Yabancı Dilinizi Geliştirmeye Çalışın

Yabancı dilinizi geliştirmek için fırsat kolluyorsanız “canım sıkılıyor, ne yapsam?” sorusunu sorduğunuz anda ilgilendiğiniz yabancı dile yoğunlaşabilirsiniz. Yeni kelimeler öğrenmeye çalışabilir, gramer konularına bakabilir ya da online olarak pratik yapabileceğiniz uygulamaları kullanan diğer kişilerle yabancı dilinizi geliştirmek için sohbet edebilirsiniz. Böylece can sıkıntınızın pozitif değişimlere neden olmasının keyfini de sürebilirsiniz.

13. Puzzle Yapın

Siz de binlerce parçalık devasa yap bozları alıp hiç açmadan odanın bir köşesinde tutanlardansanız can sıkıntısını geçirmek için yap boz yapmaya başlayabilirsiniz. Dikkat ve beceri gerektiren bu aktivite için yeterince sabır gösterirseniz tamamladığınız yap bozdan tablo yaptırarak evinize asabilir, daha da iyisi sizin için gerçekten çok önemli bir insana verdiğiniz değeri göstermek için tablo yaptırıp ona hediye edebilirsiniz. Bazı hediyeler çok özeldir, özellikle emeğiniz olduğunda… Puzzle da bu hediyelerin başında gelir. Tecrübeyle sabittir, emin olun sevdiklerinizi çok mutlu edersiniz.

14. Bir Sonraki Seyahatinizi Planlayın

Bu yaz nereye gideceksiniz? Yaz gelmeden küçük bir tatille kendinizi ödüllendirmeyi düşünüyor musunuz? Bu soruların yanıtlarını seyahat planlaması yaparak verebilirsiniz. Seyahat planlaması deyip geçmeyin, her alternatifinizi internetten araştırın, böylece can sıkıntınızı unutabilir ve farklı bir yer keşfetme ihtiyacınızı körükleyebilirsiniz. Tüm tatillerinizden farklı bir alternatif seçtiğiniz takdirde yaptığınız tüm araştırmaların neticesini büyük bir mutluluk olarak alabilirsiniz.

15. Harcamalarınızı Gözden Geçirin

Canınız sıkılıyorsa ve kendiniz için faydalı bir şeyler yapmak istiyorsanız geçmiş harcamalarınızı gözden geçirin. Son dönemlerde aldığınız ya da kazandığınız para size yetmemeye başladıysa bu şekilde asıl problemi tespit edebilir ve tasarruf yapmak için gerekli bilgileri toplayabilirsiniz. Harcamalarınızı gözden geçirirken ilk olarak kredi kartı ekstrelerinizi incelemenizi öneriyoruz, böylece hangi kaçakların sizi en çok üzdüğünü daha doğru tespit ederek önleminizi alabilirsiniz. 

16. Eski Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Eski albümler artık kalmasa da henüz dijitalleşen görseller albümlerin yerini dolduramıyor. “O an” a dönmenin en pratik yollarından biri olan albümler, durdukça tozlanıyor. Canınız sıkılıyorken eski fotoğraflarınıza göz atmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Eski anılara yolculuk yaparak, gerekirse fotoğrafların yerini değiştirerek, gerekirse yeni fotoğraflarla eskilerini kolaj yaparak keyifli saatler geçirebilirsiniz.

17. Kamp Yapmaya Gidin

Yaz aylarında kamp yapma alışkanlığınız varsa bu deneyimi kış aylarına da taşıyabilirsiniz. Elbette kamp çadırınız, uyku tulumunuz ve gerekli ekipmanlarınız yoksa bu önerimizi es geçebilirsiniz. Ancak genelde kamp yapanlar dört mevsim kamp yapacak şekilde hazırlık yaptıklarından siz de bu grupta yer alıyorsanız can sıkıntınızla gaza gelip bir iki günlüğüne de olsa doğanın kalbine, arkadaş çevrenizle bir yolculuk yapabilirsiniz.

Daha Fazla Fikir İçin Göz Atın:

????️ - İş Hayatının Stresinden Uzaklaşmak İsteyenler İçin Kamp Önerileri

????️ - Hafta Sonu Kaçamağı İçin İstanbul’a Yakın Çadır Kampı İçin Uygun Yerler

????️ - Adrenalin Meraklıları için 15 Açık Hava Aktivitesi

????️ - Salda Gölünde Kamp Yapmak İsteyenler İçin Etkinlik Rehberi

????️ - Kelebekler Vadisi: Kamp Severlerin Uğrak Yeri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

????️ - Kamp Alanında Merkez Olacak Kamp Masası Seçenekleri

????️ - Her Doğa Meraklısının Elinin Altında Bulunması Gereken Kamp Malzemeleri

????️ - Doğaya Kaçmak İsteyenler İçin Kamp ve Yürüyüş Çantası Tavsiyeleri

????️ - Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

18. Cilt Bakımı Yapın

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapmıyoruz, tam tersine erkeklerin de cilt bakımı yapması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Canınız sıkılıyorsa, siyah noktalarınız varsa, egzoz dumanı ve hava kirliği nedeniyle cildiniz nefes alamıyorsa canınız sıkıldığında kapsamlı bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Neticede artık kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine önem veriyor değil mi? Basit cilt bakımı reçeteleri uygulayarak siz de yenilenmiş bir cilde kavuşabilir, can sıkıntınızı dahi unutabilirsiniz.

19. Toplu Taşıma Araçlarında İnsanları Gözlemleyin

Canınız sıkılıyorsa ve hayatınızın aşırı monotonluğundan şikayet eder hale geldiyseniz toplu taşıma araçlarına atlayıp çevrenizdeki insanları gözlemleyebilirsiniz. Gençleri, çocukları, çocuklu aileleri, orta yaşlıları ve yaşlıları inceleyip insanların her birinin keşfedilmesi gereken bir dünya olduğu gerçeğini anlayabilirsiniz. Sanatsal bakış açısı gerektiren bir işle ilgileniyorsanız bu aktiviteyi sıklıkla yapmanızı öneriyoruz. Böylece yaşadığınız toplumla ilgili farkındalığınızı arttırabilir ve televizyon kanallarında izlediklerinizin gerçekliğini sorgulayabilirsiniz.

20. En Sevdiğiniz Parçayı Açın

Kendinizi en kötü ve en sıkılmış hissettiğiniz zamanlarda dinlemeyi alışkanlık haline getirdiğiniz bir şarkı varsa, can yeleğinize tutunabilirsiniz. İsterseniz kulaklıklarınızı takabilir, isterseniz sesi açıp bağıra bağıra şarkı söyleyebilirsiniz. Bu şekilde motive olabilir, sıkıntınızı giderebilir, üşengeçliğinizden kurtulabilir ve sevdiğiniz şarkının ritmine ayak uydurabilirsiniz. Şarkı dinlerken de söylerken de üzerinizdeki negatif elektriği atıp daha coşkulu bir ruh haline bürünebilirsiniz.

21. Evcil Hayvanınız Varsa Onunla Zaman Geçirin

Eskiye oranla artık ülkemizde daha fazla evcil hayvan bakan aile var. Sizin de canınızdan çok sevdiğiniz bir köpeğiniz, kediniz, kuşunuz, iguananız veya yılanınız varsa canınız sıkıldığında onlarla zaman geçirebilirsiniz. Oyun oynayabilir, kafeslerini temizleyebilir, yiyeceklerini tazeleyebilir ya da sadece alıp kucağınıza onları severken can sıkıntınızın uçup gittiğini deneyimleyebilirsiniz.

22. En İyi Arkadaşınızla Görüşün

Suratınız asık, canınız sıkkın olabilir; en iyi arkadaşınız her zaman yanınızda olur. Can sıkıntınızı keyifli bir şölene döndürmek için onun eksikliğini hissediyorsanız hemen bir plan yapın ve en yakın arkadaşınızla size özel bir gün planlayın. Eğer yüz yüze görüşme imkanınız yoksa da en azından telefonla arayın ve görüntülü görüşme yaparak onu ne kadar özlemiş olduğunuzu söyleyin. Böylece can sıkıntınızdan büyük bir mutluluk çıkarabilirsiniz.

23. Video Çekin

Hangi videonun internet ortamında viral bir etki yaratacağını bilemezsiniz, bu nedenle şansınızı denemek isterseniz video çekmek için canınızın en sıkkın olduğu anları bekleyebilirsiniz. Size göre eğlenceli olan anları yakalamaya çalışarak can sıkıntınızdan kurtulabilir ve anın size getireceği sürprizleri kayda alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Neticede herkes bir anda çektiği videolarla fenomen olmuyor değil mi? İnternetten para kazanma yolları arasında en popülerlerden biri olan video çekmekle siz de bir anda fenomenler arasında yer alabilirsiniz.

24. Mobil Oyunlara Göz Gezdirebilirsiniz

Oyun oynamak salt çocuklara özgü bir eylem değildir, oyun sektörü dünya genelinde en çok paranın döndüğü ve dolayısıyla en çok yaratıcılığa rastlanan sektörleri arasında yer alır. Her sene birbirinden iddialı oyun firmaları hit oyunlar çıkarır ve küçüklerden büyüklere herkes bu oyunları oynayarak tüm zamanını geçirir. Eğer canınız sıkılıyorsa ve iradeniz güçlüyse siz de mobil oyun seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz. Yalnız uyarıyoruz, bazı oyunlar ciddi bir bağımlılık yapıp gün içerisindeki tüm zamanınızı ele geçirebilir. Yalnızca can sıkıntınızı giderecek ölçüde oyun oynayabilirseniz bu alternatif size fazlasıyla keyif verir.

25. Sosyal Medyada Gezinin

En yeni fotoğraflar, en son moda trendleri, en yeni iş fikirleri, en komik videolar, en kıssadan hisse alınması gereken hikayeler, en magazinsel olaylar… Daha birçok seçenek sosyal medyada sizleri bekliyor. Sosyal medya hesabınız yoksa ve sosyal medya kullanmayacağım diyenlerdenseniz hemen kimliğinizi ortaya koymayan bir hesap açarak sosyal medya gezginleri arasında yer alabilirsiniz. Özellikle Instagram bu amacınıza muhteşem bir şekilde hizmet edecektir. Arkadaşlarınız, aile bireyleriniz ve eski tanıdıklarınız şimdi nerede, ne yapıyor, nasıl zaman geçiriyor gibi sansasyonel başlıklardan sosyal medya aracılığı ile haberdar olabilirsiniz. Canım sıkılıyor sorununuzu da bu şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

26. Televizyon İzleyin

Televizyonu açın, gündüz programlarına bakıp aslında ne kadar şanslı olduğunuzu hissederek can sıkıntınıza son verin. Size hiçbir şey katmayan, zamanınızı geçirmenizi değil öldürmenizi sağlayan programlar arasında en acımasız olanı seçerseniz can sıkıntınıza büyük bir ara verebilirsiniz. Hayatın anlamını sorgulayabilir, televizyon izlerken toplumsal değişimimizin nereye gittiğini anlayıp saatler boyu derin düşüncelere dalabilirsiniz. Elbette umutlarınızın da can sıkıntınız ile birlikte azalmasını göze almalısınız, yoksa gün içerisinde televizyon izleyerek maruz kalabileceklerinizin ağırlığını kaldıramazsınız.

27. Sihirbazlık Numarası Öğrenin

Filmlerde, dizilerde ve hatta sokaklarda sihirbazlık numarası yapan kişilerle karşılaştığınızda içten içe onlara özeniyorsanız can sıkıntınızı basit bir sihirbazlık numarası yapmayı öğrenerek büyük ölçüde giderebilirsiniz. Seçtiğiniz numaranın nasıl yapıldığı ile ilgili yazılan yazıları okuyarak ya da videoları izleyerek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bir de ustalaşırsanız, arkadaş çevrenizi ve ailenizi etkilemenin de bir fırsatını yakalamış olursunuz.

28. Bowling Oynamaya Gidin

Arkadaşlarınızla buluşarak keyifsiz başlayan bir günü unutulmaz kılmak isterseniz bowling oynamaya gidebilirsiniz. Eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar da mücadele dolu bir deneyim arayanlardansanız bowling oynamak size muhteşem hissettirecektir. Elde ettiğiniz skorlardan bağımsız olarak bol kahkahalı dakikalar moralinizi de keyfinizi de yükseltecektir.

29. Alışverişe Çıkın

Canınız sıkılıyorsa alışverişe çıkarak bu sorunun kökünü kurutabilirsiniz. Alışveriş için ayıracak bir bütçeniz olmasa dahi vitrinlere bakabilir ve paranız olsa neler alabileceğinizi düşünerek kendinizi oyalayabilirsiniz. Bu öneri biraz acımasız gibi görünebilir ancak gerçekten işe yarıyor. Dışarı çıkmak bile başlı başına can sıkıntısından kurtarıyor. Sokakların ve çarşıların kendine has uğultusu kulaklarınıza çalındığı anda “iyi ki evden çıkmışım” hissi dudak kıvrımlarınıza yerleşiyor.

30. Tarihi Yerleri Gezin

Hangi şehirde oturursanız oturun Türkiye’de yaşamanın güzelliğini yaşarsınız. Şehrinizde mutlaka bir tarihi yapı, eser ya da sit alanı bulunur. Tarihe meraklı olsanız da olmasanız da geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi mekanlara giderek moralsiz ve can sıkıntısı ile başlayan gününüzün dinamiklerini değiştirebilirsiniz. İsterseniz müzelere de giriş yapabilir ve birbirinden eşsiz tarihi kalıntıları görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bir de İstanbul’da yaşıyorsanız daha ne olsun, neredeyse her noktasında tarihten izler bulabileceğiniz bu şehirde tarihi seviyorsanız aklınız başınızdan gidecektir. Elbette göre göre duyarsızlaşanlar arasına katılmadıysanız…

31. Eğitici Videolar İzleyin

Evden para kazanmak hayali kuruyorsanız ve hazır canınız da sıkılıyorsa eğitici videolar izleyerek kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. İnternette  video izlenebilen hemen hemen her platformda özellikle dijital pazarlama alanında eğitici videolar ücretsiz olarak izlenilebilir. Siz de kendinizi en çok hangi alanda geliştirmek istediğinize karar verdiyseniz ilgili anahtar kelimelerle arama yaparak birbirinden farklı ve faydalı eğitimleri izleyebilirsiniz. Özellikle photoshop kullanımı, video editleme, sosyal medya yönetimi ve web tasarım alanlarında video izleyerek freelance olarak çalışma isteğiniz adına girişimlerde bulunabilirsiniz.

32. Haberleri Okuyun

İç karartıcı haberlerle karşılaşabilirsiniz ancak gündemi takip etmek için canınızın sıkıldığı zamanlar sizin için fırsat niteliği taşır. Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek hem genel kültürünüzü arttırmış olursunuz hem de kim bilir belki de spesifik bir konuya ilgi duyup o konunun detaylarına hakim olmak adına araştırmalarınıza başlarsınız.

33. Sosyal Medya Hesaplarınızı Geliştirin

Aklınızda ne zamandır sosyal medya hesaplarınıza el atmak ve kendi sayfanızı geliştirmek varsa işte size en uygun zaman! Profilinize girin, eksik bilgilerinizi tamamlayın. Geçmiş fotoğraflarınıza bakın beğenmediklerinizi kaldırın, etiketlendiğiniz fotoğrafları inceleyin, düzenlemeler yapın. İş arayışındaysanız ya da hali hazırda bir şirketiniz varsa LinkedIn profilinizi geliştirebilir yoksa LinkedIn hesabınız yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Böylece kişisel networkunuzu geliştirerek canınızın sıkıldığı anları lehinize çevirebilirsiniz.

34. E-Devlet Platformunu Keşfedin!

“Yok artık” diyebilirsiniz ama E-Devlet sürekli güncellenen hizmetleri ile vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Her geçen gün yeni bir hizmet platforma entegre ediliyor. Örneğin son dönemlerde pasaport başvurusu sorgulama, sürücü belgesi başvuru durumu sorgulama, halk kütüphanelerinde kaynak tarama gibi yeni hizmetler E-Devlet sitesini takip edenler tarafından sıklıkla kullanıyor. Sizin de e-devlet şifreniz varsa ve bu platformu henüz tam anlamıyla keşfedecek fırsat bulamadıysanız hazır canım sıkılıyor ne yapsam diye düşünürken kurum hizmetlerini inceleyebilirsiniz.

35. Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılın

Boş zamanlarınızda canınız sıkılmasa da sosyal sorumluluk projelerine katılmanın ayrıcalığını mutlaka yaşamalısınız. Fakat canınız hazır sıkılıyorken bu durumu herkes için faydalı hale getirmek için adım atmanızı öneriyoruz. Yaşadığınız yerde yardım organizasyonları olup olmadığını araştırabilir, gerekirse belediyeye gidip neler yapabileceğinizi öğrenerek kendinize en uygun sosyal sorumluluk projesini belirleyebilirsiniz. Eğer dahil olabileceğiniz herhangi bir proje bulamadıysanız en yakın arkadaşlarınızla buluşarak kendi projenizi tasarlayabilirsiniz. Amaç can sıkıntısı gidermekse, daha mutluluk verici bir önerinin bulunmadığını söyleyebiliriz.

36. Size İlham Veren Kişilerin Hayatlarını Araştırın

Hangi yaşta olursanız olun kalbinizde yatan bir aslanınız vardır. İdolünüz ya da ilham aldığınız kişileri listeleyin ve hayatlarını araştırın. Böylece onların süper kahraman olarak doğmadıklarını, birçok başarısızlıkla karşılaştıklarını ve farklarını nasıl ortaya koyduklarını öğrenebilirsiniz. Özellikle dünyanın en iyi girişimcileri olarak belirtilen isimlerin hayatlarına göz gezdirmenizi öneriyoruz. Şimdilerde dünyanın en büyük güçleri olan kişilerin sıfırdan zirveye yolculukları hayata bakış açınızı değiştirmenizi sağlayabilir.

37. Halk Eğitim Merkezlerindeki Kursları Araştırın

Canınız sıkılıyorsa ve evde oturmak sizin için rahatsız edici hale geldiyse halk eğitim merkezleri tarafından düzenlenen kursları araştırabilirsiniz. Kayıt dönemlerini ve kurs içeriklerini öğrenerek bir sonraki dönemde siz de eğitimlere katılabilir, mesleğinizde ilerleyebilir ya da yeni bir meslek kazanabilirsiniz. İş bulma sorunu yaşıyorsanız, canınız sıkılıyor diye başvurduğunuz bu yöntem hayatınızın akışını değiştirebilir.

38. Manzaranın Keyfini Çıkarın

İmkanınız varsa şehrinizde manzaranın tadını çıkarabileceğiniz en yakın yere gidin ve tek başınıza oturup manzaranın keyfini çıkarın. Doğanın, şehrin, denizin ya da gölün muazzam güzelliğine tanıklık ettiğiniz an aklınızdaki tüm kötü düşünceler ortadan kalkacak ve can sıkıntınız o anlığına da olsa tarihe karışacaktır.

39. En Farklı Siteleri Ziyaret Edin

Bazı siteler keyifli vakit geçirmek için tasarlanmıştır. İddiasız, yalın ancak amacına uygun hazırlanmıştır. Bu siteler aracılığı ile kendi resminizi karikatür olarak çizebilir, farklı müzik miksleri yaratabilir, hangi ünlüye benzediğinizi keşfedebilir, farklı tasarımlar yaparak kendinize meşgale yaratabilirsiniz.

40. Bisiklete Binin

Bisiklete binmeyi seviyorsanız işte size en uygun zaman! Madem canınız sıkılıyor, madem evde oturmak iç karartıcı bir hal alıyor dışarı çıkın ve güvenli alanlarda bisiklet sürmenin keyfini çıkarın. Spor yapmayı sevmeyenlerin bile hayır diyemeyeceği bu deneyimle yeni yerler keşfedebilir, kendinizi dinleyebilir ve temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz.

41. Fotoğraf Çekin

Evden çıkmak için fotoğraf çekmekten daha iyi bir bahane bulunmaz! Fotoğraf makineniz yoksa dahi mutlaka akıllı ve iyi fotoğraf çeken bir telefonunuz vardır. Çektiğiniz fotoğraflarla sosyal medya hesaplarınızı hareketlendirebilir ve daha da iyisi stok fotoğrafçılığına giriş yapabilirsiniz. Temalı fotoğraflar çekerek onları internete yükleyebilir ve alıcı bulduğunuz takdirde para kazanmaya da başlayabilirsiniz.

42. Müzikal İzleyin

Her gün aynı şeyler yapmaktan sıkıldıysanız biraz ufkunuzu genişletmeye ne dersiniz? Normalde müzikal izlemek fikri size hiç cazip gelmese bile canınız sıkılırsa müzikal izleyin. Youtube üzerinden yerli ve yabancı birçok müzikal sahnesine denk gelebilirsiniz. Eğer imkanınız ve fırsatınız varsa elbette canlı canlı izlemenizi tavsiye ederiz. Bambaşka bir atmosfere girerek önyargılarınızdan kurtulmak için kendi şansınızı kendiniz yaratabilirsiniz.

43. Hayattan Beklentilerinizi Listeleyin

Canınızın sıkılmasını fırsat bilip hayatınızı gözden geçirmek, nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi belirlemek için beklentilerinizi yazabilirsiniz. Hayattan ne beklediğinizi somut bir şekilde karşınızda görmek ihtiyacınız olan motivasyonu sağlamanıza yardımcı olur. Hedeflerinizi şekillendirmek ve karşılaşmanızın muhtemel olduğu engelleri belirlemek için kendi listenizi yaparsanız bir nevi kendinize söz vermiş olursunuz.

44. Sudoku Oynayın

Kare içerisinde karelerle mücadele ederek bulmaca çözmek size cazip geliyorsa canınız sıkıldığında sudoku oynayabilirsiniz. Daha önce hiç su doku oynamayı denemediyseniz oyunun kurallarını öğrenerek en kolay seçenekten başlayabilir ve zaman içerisinde zorluk seviyesi daha yüksek sudoku bulmacalarını çözebilirsiniz. İlerleyen yaşlarda nörolojik hastalıkları da bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirerek eğlenceli bir şekilde bertaraf edebilirsiniz!

45. Su İçin

Evet su içmek vücudumuz için faydalı ancak can sıkıntısına iyi gelir mi? Geliyormuş, vücut susuz kaldığında yani dehidrasyona uğradığında kişi kendini yılgın ve yorgun hissedermiş. Uzmanlar böyle diyor, siz de can sıkıntısından patlamak üzere olduğunuzu düşünüyorsanız birkaç bardak su için! Bakalım hücreleriniz eğlenmeye başlayacak mı?

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.