Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamp yapmak keyifli bir aktivite olsa da bu aktivitenin konforlu olması için doğru kamp çadırı ile yola çıkmanızda her zaman fayda var.
Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
11 dk
Son güncellenme: 15/11/2019
Tüm Başlıklar

Kamp tatili yapmak oldukça keyifli bir aktivitedir. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte doğada huzur dolu, keyifli zamanlar geçirmek istediğiniz zaman kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Kamp tatili yapmak bazı  insanlar için bir yaşam stiliyken bazıları için ise yeni bir macera arayışı ve heyecanlı bir kaçamaktır. Bu nedenle de her insanın kamp tatili ile ilgili beklentilerinin farklı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kendiniz İçin Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Özellikler

Kamp tatilinin konforlu, güvenli ve keyifli geçmesi için kullanılan kamp malzemelerinin seçimi çok önemlidir. Özellikle enerjinizi yenilemeniz ve dinlenmeniz için oluşturacağınız alanın size iyi hissettirmesi kamp sandalyesi ve kamp çantası gibi konfor ekipmanlarının kaliteli olması gerekir. Bunu sağlamak için de ihtiyaçlarınıza uygun bir kamp çadırı da seçmelisiniz. Günümüzde hem teknolojinin gelişmesi hem de ihtiyaçların değişmesi ile çok sayıda kamp çadırı üretiliyor. Bu çadırlar arasında doğru olanı seçmek için cevap vermeniz gereken bazı sorular olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Her sorunun cevabı çadır arayışınızda filtreleri daraltmanıza yardımcı olarak bütçeniz, beklentileriniz ve hayallerinizdeki kamp tatili için ideal seçimi yapmanıza yardımcı olur.

Kamp Yapacağınız Mevsimi Belirleyin

Kamp yapmayı hayatının bir parçası haline getiren kişiler yaz kış ayırt etmeksizin kamp yapmaya gidebilirler. Ufak bir macera ve yeni bir deneyim arayışında kamp yapmak isteyenler ya da küçük tatil kaçamaklarını huzurlu ve sessiz bir şekilde geçirmeyi tercih edenler ise genellikle yaz ve bahar mevsimlerinde kamp yaparlar. Bu çıkarımla birlikte siz de kamp yapmak isteyeceğiniz mevsimi belirleyerek kamp çadırı seçmelisiniz.

Kamp çadırı standartlarında genel olarak kullanılan 3 mevsim tipi vardır. 3, 4 ve 5 mevsim olarak bilinen bu standartlar kamp yapılacak mevsime ve konuma göre doğru seçim yapmayı mümkün kılar. 3 mevsim çadırlar ile yaz, sonbahar ve bahar aylarında çok yüksek olmayan rakımlarda kamp yapmak mümkündür. Eğer kış mevsiminde de kamp yapma planı varsa mutlaka 4 mevsim çadır tercih edilmesi gerekir. Dağcılıkla uğraşan, kış mevsiminde dağlarda kamp yapmak isteyen kişiler ise mutlaka 5 mevsim olarak adlandırılan ve zorlu hava koşullarına uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanan çadırları tercih etmelidir.

Yazın ortaya çıkan oldukça ekonomik çadırları belirli bir standart içerisine almak doğru değildir. Yazlık çadır ya da festival çadırı olarak bilinen oldukça küçük, kolay taşınabilir ve çoğu zaman konfor seviyesi nispeten daha düşük çadırlar uzun süreli kullanım için uygun değildir. En ufak bir rüzgar ya da yağmurda ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilecek bu çadırlar festival konaklaması ya da günübirlik gezilerde kullanılabilir.

Kamp Çadırı Tasarımı Nasıl Olmalı?

Kamp çadırı satın almadan önce çadırların fiziksel özelliklerine göre de kategorilere ayrıldığını unutmamalısınız. Genel olarak çadırlar fiziksel özelliklerine göre 4 kategoriye ayrılırlar. Üçgen tipi, kubbe tipi, geodezik tipi ve tünel tipi olarak bilinen bu çadırların şekilleri kullanım alanına göre ayrıştırılmıştır.

Üçgen Tip Kamp Çadırı

Üçgen Tipi Çadırlar: Bu çadırlar rüzgarlı havalar için çok uygun değillerdir. 2 adet çubuk ve bu çubukların üzerini kaplayan bir tente bu tasarımın temelini oluşturur. Tasarımı sebebiyle çadırın sert rüzgarlarda uçması ya da devrilmesi mümkün olabileceğinden kurulumda özellikle dikkat edilmelidir. Festival çadırları olarak da bilinen bu çadırlar sadece yaz mevsiminde ve rüzgarsız lokasyonlarda tercih edilmelidir.

Kubbe (Dome) Tipi Çadır

Kubbe (Dome) Tipi Çadırlar: Bu tasarıma sahip çadırlar üçgen tipi çadırlarla kıyaslandıkları zaman daha dayanıklı olsalar da kötü hava koşulları karşısında yeterli performans göstermezler. Yaz ve bahar aylarında rüzgarın yoğun olmadığı bölgelerde bu çadırları kullanmak mümkündür. Bu çadırlar özellikle yaz tatili kullanımında öne çıkarlar. Tavan yüksekliğinin diğer seçeneklere göre nispeten yüksek olması, iyi bir havalandırma sisteminin bu çadırlarda rahatlıkla sağlanması, ihtiyaca göre iki kapılı kullanım imkanı dome tipi tasarımların daha çok ilgi görmesini sağlar.

Tünel Tipi Çadırlar: Bu çadır tasarımı aslında üçgen tipi çadır tasarımına benzese de çok daha konforlu ve dayanıklı bir kullanım sunar. Çadırlar geniş ve uzundur. Yükseklikleri dome tipi çadırlara göre daha alçaktır. Kısa boy bu çadırların rüzgar dayanıklılığında avantajının artmasını sağlar. Tasarımın temel dayanıklılığı ise kurulumda kullanılan U şeklindeki pollerdir. Bu poller çadırın boy uzunluğu yönünde hareket ederek rüzgarla birlikte hareket ederek çadırın yıkılmasına engel olur.

Geodezik Tip Çadırlar

Geodezik Tip Çadırlar: Dağcılar tarafından tercih edilen bu çadır tasarımlarının aerodinamik yapısı sayesinde fırtınalı havalarda bile yıkılması, dağılması söz konusu değildir. Genellikle çift tenteli olan bu çadırlar diğer çadır türlerine göre daha komplike bir kurulum şemasına sahiptirler. Geodezik çadırların yüksekliği oldukça kısadır. 110 ila 130 santimetre aralığında yüksekliği olan bu çadırlarda bir yetişkinin ayakta durması imkansızdır. Olumsuz hava koşulları karşısında konforlu bir kullanım deneyimi ve güvenlik sunan bu çadırlar, alışılmış kamp çadırlarına göre daha ağır olmaktadırlar.

Kamp Çadırı Boyutu Nasıl Olmalı?

Kamp çadırı seçerken boyutun ihtiyaçları karşılaması çok önemlidir. Kaç kişinin çadırı kullanacağı, kamp süresinin ne kadar olacağı çadır boyutunun seçiminde etkilidir. Minimum olarak çadırda kalan her kişinin uyuyabilmesi için 3 metrekarelik bir alan yeterli olacaktır. Örneğin 1,5 x 2 metre ebatlarında bir çadır iki yetişkin insanın uyuması için ideal boydadır. 3x3 metre ebatlarındaki bir çadır ise iki yetişkin insanın uyuması ve eşyalarını saklayabilmesine olanak sağlar.

Ayrıca kamp çadırı seçerken kişi sayısının yanı sıra çadırı kullanacak kişilerin fiziksel özelliklerini de dikkate almak gerekir. Eğer çadırda kalacak kişiler uzun boylu ve iri yapılı kişilerse 2 kişinin konaklaması için 3 kişilik çadır alınması daha doğru bir seçim olacaktır. Çadırda kalacak kişiler klostrofobiye sahip ise çadır seçiminde özellikle pencere sayısına ve çadırın yüksekliğine dikkat edilmelidir.

Çadırların boyutları büyüdükçe taşınması ve kurulumu zorlaşır. İçerisinde bir yetişkinin rahatlıkla ayakta durabileceği çadırlar konforlu bir tatil imkanı sunsa da sırt çantası ile kampa gitme lüksünü yok ederler. Bu tür çadırlarda motosiklet park alanı ya da oturma alanı olarak kullanılabilecek bölmeler bulunur. Motosikletle ya da araba ile kampa gitmeyi tercih edenler bu tür tasarımları rahatlıkla tercih edebilirler.

Konforlu bir alan kullanımı için bagajı olan çadırları tercih edebilirsiniz. Çadır yüksekliklerinin genellikle ayakta durmaya uygun olmaması sebebiyle bagajınızın ayrı bir alanda olması kullanım rahatlığı sağlayacaktır.

Kamp Çadırında Mutlaka Olması Gereken Özellikler

Kamp tatilinde pratiklik sağlamak için otomatik kurulan çadır seçenekleri piyasaya sürülse de bu çadırlar özellikle araçsız kampçılar için taşıma zorluğu yaratabiliyor. Otomatik olmasa da kolay kurulan bir çadır kamp tatilinin çok daha keyifli olmasında yardımcı olacaktır. Çadırın kurulumunun kolaylığında malzeme kalitesi oldukça önemli bir etmendir. kaliteli malzemelerden üretilen bir çadır kurulum esnasında canınızı çok fazla sıkmaz.

Malzeme kalitesi çadırın hava şartlarına göre nasıl tepki vereceğini de belirler. Yeterli hava sirkülasyonu yapabilen bir çadır yaz aylarında güneşin ilk ışıkları ile ayaklanmanın önüne geçer ya da gün içerisinde çadıra girmeyi mümkün kılar. Bu nedenle çadır malzemesinde sadece markaya değil malzeme kalitesine de bakılması gerekir.

Tek ya da Çift Tente

Tek tenteli çadırlar çok daha hafiftir, çift tenteli çadırlar ise daha korunaklıdır ancak ağırdır. Burada çadırı nasıl taşıyacağınız önemlidir. Uzun bir yürüyüşe çıkacak ve belirli noktalarda kamp yaparak ilerleyecekseniz tek tenteli bir çadır tercih edebilirseniz. Eğer çadır taşımakla ilgili bir sorununuz yoksa çift tenteli çadırları tercih edin. Bu çadırlar hem hava sirkülasyonu açısından hem de güneş ışınlarına karşı sağladığı koruma ile kamp tatilinde konforu başarılı bir şekilde yükseltirler. Tek tenteli ve güneş koruması sağlayan bir çadır arıyorsanız mutlaka tentenin dışta kalan kısmında UV filtresi olan bir malzeme kullanılması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. UV filtreli tenteler çadırın güneş ışığına karşı dayanıklı olmasını sağlarken kolay ısınmasının da önüne geçer.

Tente seçimine ek olarak fileli tasarımları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda çadırın başarılı bir şekilde havalanması için dış tentede açılabilir fileli bir alan bulunması sıcaklık artışına karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır. Ancak yağmur yağdığı zaman bu fileleri kapatılması gerekir. Mümkünse çadır içinden filelerin kapatılabileceği bir sistem tercih edilmelidir.

Havalandırma Seçenekleri

Kamp tatili için satın alacağınız çadırda havalandırma detaylarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Dağcılık için kullanılacak 5 mevsim çadırları ayrı tutarak bir çadırın en az bir adet havalandırma penceresi olması gerektiğini unutmamalısınız. Kamp çadırı çift tenteli ise iki tente arasında hava akımı sağlayacak boşluk olması gerekir. Ayrıca iç tentenin hava geçirgenliğinin yüksek olması kullanım konforunu arttırır. Bu iki özelliğin olmadığı durumda havasız, sıcak ve rahatsız edici bir ortamda uyumak zorunda kalabilirsiniz.

Kumaş Seçimi

Kamp çadırlarında kullanılan çok farklı kumaş türleri vardır. Çok rastlanmasa da özellikle iş amaçlı kullanılan büyük çadırlarda kanvas ya da pamuk kumaşlar tercih edilmektedir. Naylon ve polyester ise tatil amaçlı kullanılacak kamp çadırları için doğru bir tercihtir. Bu malzemelerin su geçirmez olması, hızlı kuruması ve hafif olması tercih sebebidir. Çok ince kumaşlara sahip çadırlardan özellikle uzak durulması gerekir. Bu çadırlar kolayca deforme olabilir ve kamp tatilinin kabusa dönüşmesini sağlayabilir.

Kamp çadırı kumaşının ne olursa olsun rip stop olarak adlandırılan özelliğe sahip olması gerekir. Kamp yapısı gereği doğa ile bütünleşmiş bir eylemdir. Bu nedenle kamp çadırlarının kolayca yırtılması mümkündür. Dal, çalı, keskinleşmiş kaya ya da taşlar çadır kumaşının yırtılmasına neden olacağından bu yırtığın çok fazla büyümemesi için mutlaka rip stop özelliğinin bulunması gerekir. Bu özellik temel olarak kumaşta oluşan yırtığın genişlememesini sağlar.

Kumaş seçiminde hassasiyet gösterirken çadır dikişlerinin de özenli olmasına dikkat edilmelidir. Çadır tentesinde kullanılan dikişlerin mühürlenmiş olması çadırın hem rüzgar hem de kullanım dayanıklılığını arttırır.

Çadır Polleri

Çadırın duruşunu sağlayan direkler, kullanım deneyimi açısından oldukça önemlidir. Çadırların temelini oluşturan pollerin mutlaka sağlam bir malzemeden üretilmiş olması gerekir. Esneme katsayısının yüksek olması, dayanıklılık seviyesi ve hafiflik çadırlarda kullanılan direklerde önceliklidir. Karbon kompozit, cam elyafı ya da alüminyum gibi farklı malzemelerden üretilen çadır polleri günümüzde en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Ancak alüminyum çadır direkleri için en iyi seçenektir. Esneme katsayısı yüksek ve dayanıklı bir malzeme olan alüminyumun tek dezavantajı diğer malzemelerle kıyaslandığı zaman biraz daha ağır olmasıdır.

Fiber poller de alüminyum poller yerine rahatlıkla tercih edilebilirler çünkü hem esnek hem de hafiftirler. Bu pollerin dezavantajı ise soğuk havada alüminyum poller ile kıyaslandıkları zaman çok kolay kırılmalarıdır. Eğer çadırınızı kış mevsiminde kullanmayı düşünmüyorsanız hafifliği sebebiyle fiber polleri olan bir model tercih edebilirsiniz.

Fermuar Tasarımı

Çadırların kapıları fermuarlar aracılığı ile daha işlevsel hale getirilir. Bu nedenle kamp çadırı seçiminde fermuar yapısının detaylı bir şekilde incelenmesi önemlidir. Çadırın pencere ve kapı bölmelerinde mutlaka çift fermuar kullanılması önerilir. Tek fermuar kullanımı çadırın dikişlerinin belli bölgelerde yoğun gerilime maruz kalmasına neden olur. Çift fermuar kullanımda ise bu gerilim azalır ve çadırın kullanım ömrü zar.

Suya Dayanıklılık ve Çadır Alt Örtüsü

Kamp çadırlarında suya dayanıklılık oldukça önemlidir. Suya dayanıklı olmayan bir kamp çadırı en ufak yağmurda suyu içeriye alarak tüm eşyaların ıslanmasına, çadırın içerisinin nem tutmasına ve çadır konforunun bozulmasına neden olur. Kamp çadırını kullanacağınız dönemleri belirlerken o dönemlerdeki yağmur yağma oranlarını da göz önünde bulundurarak suya dayanıklılık ölçeğini belirlemek gerekir.

Çadırların alt kısmında yer alan ve küvet olarak adlandırılan kısım iki amaçla kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan malzeme daha kalın ve dayanıklıdır. Küvet kısmının temel amacı çadırın kurulduğu yüzeyde bulunan kaya, taş ya da ağaç kökü gibi kalıntıların çadıra zarar vermesini önlemek ve bu kalıntıların etkisinin azalmasını sağlamaktır. Küvet kısmının belirli bir yüksekliğinin olması ise olası bir yağmurda çadırın alttan su almasının önüne geçer.

Kar Etekleri

Kamp çadırlarında kar etekleri her zaman bulunan bir özellik değildir. Bu özellik 5 mevsim çadır olarak bilinen ve dağcıların kullandığı çadırlarda bulunur. Kar eteklerinin temel özelliği karlı bir alanda çadırın kar içine gömülmesini sağlamaktır. Bu gömülme ile birlikte çadırın rüzgara karşı dayanıklılığı artar.

Kamp çadırı satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değindikten sonra çadır seçimini tek bir çadırdan yana yapmak zorunda olmadığınızı aklınızda çıkarmayın. Bir gün kış mevsiminde kamp yapma ihtimaline karşı 5 mevsim çadır almak gereksiz masraf yapmanıza ve yük taşımanıza neden olur. Düzenli olarak kampa giden pek çok insanın iki farklı çadırı vardır. Kışın kullanılabilecek bir çadırın sahip olduğu tüm ekstra özellikler yazın işinize yaramayacağı için ihtimaller üzerinden tercih yapmamalısınız. 3 mevsim bir çadır aldıktan sonra kamp tatilinden keyif aldığınıza ve kış mevsiminde de kampa gitmek istediğinize karar verip, kış şartları için uygun bir çadır alabilirsiniz. Yaz mevsiminde özellikle yürüyerek, sırt çantasında tüm malzemeleri taşıyarak gidilen kamplarda ekstra taşıdığınız her yük bir süre sonra gözünüze batacaktır.

Bir Kamp Çadırının Temel Özellikleri

Kamp çadırını özel bir amaçla kullanmayacaksanız ama yine de konforlu ve keyifli bir kamp tatili yapmak istiyorsanız belirli özelliklere dikkat etmelisiniz. Çadır seçiminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra çadırda bulunması gereken temel özellikleri de bilmek gerekir. Bu sayede hem doğru çadırı seçebilir hem de kamp ortamında kullanım konforunuzu yükseltebilirsiniz. 

 • Kamp çadırında mutlaka ufak bir tamir kiti bulunmalıdır. Kit çadır ile birlikte verilmiyorsa ekstra olarak edinilmelidir. Çadırda ortaya çıkabilecek bir sorunun büyümesine engel olmak ve çadırın konforunu korumak amacıyla ufak tadilat kitleri önemlidir.
 • Neon detaylar kamp çadırında gece kullanım açısından önemlidir. Kamp çadırının kazıkları ya da kazık takılan halkalarının fosforlu olması gece çadıra takılmanın önüne geçer. Aynı şekilde çadırı bağlamak için kullanılan ipin de fosforlu olması gece yaşanabilecek kazananlara engel olur. Eğer size uygun olduğunu düşündüğünüz kamp çadırının neon aparatları yoksa eğer bu aparatları ek olarak satın alabilir ve kendiniz için güvenli bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Çadır içi düzenleme de kamp tatilinde elde edeceğiniz konforu yükseltecektir. Çadırda ceplerin olması eşyalarınızı daha iyi düzenlemenize yardımcı olur. Ayrıca karanlıkta hızlıca bulunması gereken ilaç, ilk yardım seti, telefon, kafa lambası gibi eşyaları bu gözde bulundurmak gerekli olduklarında kolayca bulunmalarına olanak sağlar. Çadır içerisinde tavana lamba asılabilecek bir alan olması da gece kullanımda konfor sağlar.
 • Kamp çadırında iki ya da daha fazla kişi uyuyacaksa birden fazla kapısı olan çadırları tercih etmek önemlidir. Bu gece çadırdan çıkmak isteyen kişinin kendisine yakın olan taraftan dışarı çıkabilmesine olanak sağlar. Birden fazla çadır kapısı olması çadırın daha rahat havalanması açısından da önemlidir. Bu nedenle eğer birden fazla kişinin kullanacağı bir çadır alacaksanız kapı sayısına dikkat edin.

Çadır Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kamp çadırını ilk kez satın aldığınızda mutlaka kampa gitmeden önce bir kez kurulumu yapın. Önceden kurulum yapmak olası bir parça eksikliğini görmeyi sağlar. Aynı zamanda çadır kurulumunu öğrenmek kamp alanında stres yaşamanızın önüne geçer.
 • Kamp çadırını kurarken taban kısmını olabildiğince gergin tutmaya özen gösterin. Çadır pollerinin ve tentesinin gevşek olması ufak bir rüzgarda bile çadırın dağılmasına neden olabilir. Ayrıca rüzgarlı bir havada çadır kuruyorsanız çadırı iple ek olarak sabitlemeye özen gösterin.
 • Çadırı kuracağınız yeri özenle seçmeye çalışın. Mümkünse çadırı özellikle güneşin doğuş zamanında gölgede olacak bir alanda kurmaya özen gösterin. Çadırı kuracağınız yeri güzelce temizlemeye özen gösterin. Bu bölgede bulunan taş ve kayaları temizlemek; çadır kurulacak yüzeyde ağaç kökü olmamasına dikkat etmek uyku konforu açısından önemlidir. Popüler bir bölgede kamp yapacaksanız kamp alanında ufak bir temizlik yapmak varsa kırık cam, metal geçmişten kalmış çadır kazıkları gibi size sorun yaratabilecek atıkları ortadan kaldırmak gerekir.
 • Kamp çadırının içerisinde mutlaka bir ışık kaynağı bulundurun. Bu kaynak mümkünse çadırın tepesinde asılı olarak dursun.
 • Yağmur mevsiminde çadır kuracaksanız su kaynaklarının yakınında olmamaya özen gösterin. Ayrıca böyle bir hava koşulunda çadırı çukur bir alana, rampa bitişine değil hafif eğilimli bir alana kurmak olası bir su baskınına karşı önlem olacaktır.
 • Çadır kurarken çadırı sabitlemek için kullanacağınız kazıkları yere 45 derecelik açı ile çakmanız gerektiğini unutmayın. Bu açı kazıkların kolay bir şekilde çakılmasına ve çadırı daha rahat bir şekilde sabit tutmasına yardımcı olur.
 • Çadırın yakınında ve içerisinde kesinlikle ateş kaynağı bulundurmayın. Çadırın kumaşının kolay alev almayan özellikte olması da ekstra güvenlik önlemi sağlar.
 • Kamp yaptığınız alandan ayrılırken tüm malzemelerinizi topladığınızdan emin olun. Özellikle çadır kazıkları kolayca unutulabildiğinde özellikle bunlara dikkat edilmelidir.

❣️
Son olarak kamp alanında eşyalarınızı toparladıktan sonra çevrenizi temizlemeyi unutmayın. Sizden sonra gelecek kampçılar için tertemiz bir doğa bırakmak emin olun sizin de bir sonraki kampınızda benzer bir güzellikle karşılaşma ihtimalinizi arttıracaktır.

Kamp dönemlerinizi en konforlu şekilde geçirmek için size en uygun kamp çadırını seçmek isterseniz kamp çadırı modelleri linkine tıklayabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.