Kamp Atesi Çizimi

Kamp yapmak oldukça keyifli bir aktivite olsa da aynı zamanda zorlu bir maceradır. Kamp yaparken doğaya yakın olmak, doğanın seslerini en saf haliyle dinleyebilmek, insanlardan ve akan hayatın gürültüsünden uzak olmak çok çekici olsa da bazı zorlukları beraberinde getirir. Özellikle kamp yapmak için hizmet sunan ve çeşitli ihtiyaçları karşılayan bir işletmenin sınırları içerisinde kamp yapılmayacaksa bu zorluklar biraz daha artar. Aslında kamp yapmak doğaya olabildiğince yakın olmak anlamına geldiği için pek çok kamp meraklısı işletmeler yerine yaban doğanın ıssız alanlarında kamp yapmayı tercih eder. Eğer sizin de tercihiniz hayatın akışından biraz uzaklaşarak gerçek bir kamp deneyimi yapmaksa mutlaka hazırlığınızı bu deneyimi güzel ve konforlu bir hale getirecek kamp malzemeleri yanınızda hazır olmalı.

Her kamp organizasyonu için yeni bir ihtiyaç listesi hazırlamak en doğrusu olsa da genel bir liste kamp planlarınız için yeterli olabilir. Genel listenizi kampa nasıl ulaşım sağlayacağınıza, kamp tarihindeki iklim koşullarına ve kamp yapacağınız coğrafyanın özelliklerine göre güncelleyebilirsiniz. Bazı kamp ve yürüyüş tutkunları doğadan faydalanarak elde edebilecekleri ya da yapabilecekleri kamp malzemeleri bilinçli olarak yanlarına almayarak daha farklı bir deneyim yaşamayı tercih edebilirler ancak bu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış bir seçimdir. Bu nedenle biz bir kamp organizasyonunda yanınızda bulundurmanız gereken temel kamp malzemeleri için bir liste hazırladık ve bu malzemelere nerede, nasıl ihtiyaç duyabileceğinize dair ufak bilgilerle kendi kamp listenizi oluşturmanıza yardımcı olmak istedik.

💡

Kendi kamp malzemeleri listenizi hazırlarken dilediğiniz gibi ekleme ya da çıkarma yapabilir, kendi maceranızı hazırlayabilirsiniz.

Öncelik Kamp Listesi

Araçların yanında kamp ateşi yapan insanlar
Hero Images / Getty Images

kamp malzemeleri listesi temel olarak bir ihtiyaç listesi değildir. Ancak kamp yapmak için gideceğiniz bölgenin gereksinimlerine göre şekillendirilebilecek genel bir listeniz olması size avantaj sağlar. Deneyimli ya da deneyimsiz her kampçının barınma, korunma, beslenme, güvenlik, sağlık gibi ana başlıklardan oluşan bir listesinin olması yola çıktıktan saatler sonra sürpriz bir durum yaşamanın önüne geçer. Hazırladığımız ihtiyaç listesi üzerinden kendinize genel bir liste hazırlayarak kamp tatillerinizin daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kamp Çantası

Kamp çantası ve etrafında kamp malzemeleri
Artur Debat / Getty Images

Eğer aracınızla kampa gitmeyecekseniz kamp çantası en önemli ekipmanınız olacaktır. Tüm eşyalarınızı taşımanızı sağlayacak bu ekipmanı olabildiğince özenli seçmeniz konforunuz, sağlığınız ve tatil keyfiniz açısından büyük önem taşır. Kamp çantası seçerken her zaman tüm ekipmanlarınızı çantanın içine sığdırmayı hedeflemeniz gerekir. Sadece mat ya da rulo formdaki hafif bir çadırı dilerseniz çantanın alt kısmında yer alan bağlantı  ekipmanları ile asabilirsiniz. Ancak hafif olmayan bir malzemeyi çantanın alt kısmına asmak uzun süreli yürüyüşlerde sırtınızın ağrımasına neden olur. Ayrıca ağırlığı eşit dağıtamaz ve ön kısma fazla ağırlık verirseniz dengeniz kolayca bozulur ve sakatlanabilirsiniz.

Kamp çantası seçimi kişiye özel olmalıdır. Bu nedenle kamp ekipmanları arasında en önemli ekipman çantadır. Sırt uzunluğuna göre kamp çantası seçmek daha rahat hareket etmenize olanak sağlar. Tüm ekipmanlarınız arasında belki de en fazla bütçeyi ayırmanız gerekenler listesinde hayat kurtaran güvenlik ve sağlık ekipmanları sonrasında çantanız ve çadırınız gelir. Kamp çantasında mutlaka sırt sistemi olduğundan emin olmalısınız. Bu sistem tüm yükünüzü hafifletmenizi ve omurga sağlığınızı korumanız için elzemdir. Taşıyacağınız yüke göre iskeletli ya da iskeletsiz bir model seçebilirsiniz.  Ekipmanlarınızın ağırlığı 7-10 kg üzerindeyse mutlaka iskeletli modellere bakmalısınız.

Kamp çantasının hacmini ne olur ne olmaz mantığı ile yüksek seçmek bir süre sonra siz fazladan yoracak eşyalar taşımanıza neden olabilir. Boş alanınızın olması normal şartlarda almayacağınız ekipmanları yanınıza almanız için motivasyon yaratır ama bu gerçekten gereksizdir. Öncelikle vazgeçemeyeceğiniz kamp ekipmanlarını belirlemeli sonrasında da bu ekipmanları rahatça alacak ama çok fazla boş yeri kalmayacak bir çanta tercih etmelisiniz. Günübirlik geziler ya da kısa süreli kamplar için daha minimal bir hazırlık gerekeceğinden farklı hacimli çantalarınızın olması ihtiyaçlarınız açısından faydalı olacaktır.

Çantanız tüm ekipmanlarınızı taşıyacağı için ya su geçirmez olmalı ya da yağmurluğu bulunmalıdır. Kampta ıslanan ekipmanlarınızı kurutmanız zor olacağı için bu hususta oldukça dikkatli davranabilirsiniz. Eğer çantanız su geçirmez değilse, yağmurluk alamıyorsanız kuruması zor olacak eşyalarınızı (kıyafet, havlu örtü) mutlaka bir poşetle çantaya yerleştirin.

Kamp çantasının işlevsel bir şekilde kullanılabilmesi için valiz tipi fermuar sistemi olmalıdır. Yani çantanın en altındaki bir ekipmana ulaşmak için tüm çantayı boşaltmanıza ya da karıştırmanıza gerek kalmamalıdır. Ayrıca eşyalarınızı çanta içerisinde kategorilere ayırmak için yardımcı olacak bölmelerin ve ceplerin olması kamp keyfinizin artmasına, acil bir durumda aradığınız tüm ekipmanlara kolayca ulaşmanıza yardımcı olur.

Barınma İçin Kamp Malzemeleri

Kamp çadırı
Artur Debat / Getty Images

Barınma insanlık tarihi boyunca en temel ihtiyaç olduğu için kamp hazırlığı yaparken üzerine en çok düşünülmesi gereken konulardan birisidir. Açık havada uyumak her insan için uygun olmamasının yanı sıra her coğrafyada güvenilir değildir. Şehir merkezlerine yakın yerlerde, sahillerde ya da yakın mesafede işletmelerin olduğu bölgelerde açık alanda uyumak iyi bir fikir olabilir ancak doğanın içlerine ilerledikçe bu seçim iyi bir fikir değildir. Yine de kamp yapacağınız alana göre barınma ve uyuma ihtiyaçlarınız için farklı çözümler bulabilirsiniz.

Kamp Çadırı: İhtiyaçlarınıza yönelik iyi bir çadır seçtiğiniz zaman kamp tatillerinizde oldukça rahat edersiniz. Çadır seçiminizi yaparken bazı temel noktalara dikkat etmeniz gerekir. Çadırınızı 3, 4 ya da 5 mevsim olarak belirlenmiş türler arasında seçin. 4 mevsim çadır hem yaz hem de bahar aylarında pek çok hava şartında işinizi görecektir. Karlı, fırtınalı, sağanak yağmurlu havalarda kamp yapmak isterseniz ek olarak bir 5 mevsim çadır edinebilirsiniz. 2 farklı çadır gereksiz bir yatırım gibi gözükse de aslında farklı mevsim ve hava koşulları için 5 mevsim çadır kullanmak yükünüzün gereksiz yere artmasına neden olacaktır.

Aile tipi geniş çadırlar, tünel tipi daha az yer kaplayan ve kullanışlı olan tasarımlar, bagajlı veya bagajsız çadırlar tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz alternatiflerdir. Ancak ne olursa olsun ihtiyaçlarınız doğrultusunda aldığınız bir çadır kamp tatilinizin temel konfor ve güvenlik seviyesini belirleyeceği için önemlidir.

Tente: Eğer kamp yapacağınız yerin gölge olmadığını biliyorsanız, plaja kampa yapmaya gidiyorsanız ve taşıma imkanınız varsa yanınıza tente alabilirsiniz. Hem çadır için hem de çadır önünde oturma alanı için gölge oluşturacak bir tente gününüzün daha keyifli geçmesini sağlar.

Hamak: Özellikle tek başına kamp yapmak isteyenler için daha kolay taşınabilir ve kurulabilir bir barınma seçeneği olan hamak, kampa gidilecek lokasyona göre rahatlıkla tercih edilebilir. Hamak ile kamp yapacağınız zaman bölgenin ağaçlık olmasına dikkat edin. Hamağı yerden biraz yüksek kurmak kendinizi daha güvende hissetmenize olanak sağlar. Ayrıca hamakla birlikte iyi bir uyku tulumu da geceyi daha konforlu geçirmeniz için etkili olacaktır.

Mat: Çadır ile kamp tatiline gitmeye karar verdiğiniz zaman çadır içerisindeki konforunuza etki edecek bir diğer ekipman çadır matıdır. Matınızı yanınıza almayı unutursanız muhtemelen zemindeki tüm oluşumları hissederek uykuya dalmak zorunda kalacak ve bundan hiç hoşlanmayacaksanız. Şişebilir matlar normal matlara göre daha konforludur. Uyku ihtiyacınız için doğru seçimi yaparken beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Şişme Yatak: Uyku konforundan ödün vermeyenler ve kampa kendi araçlarıyla gidenler için en konforlu uyku aracı kesinlikle şişme yataklardır. Ekstra yük yaratacağı ve yer kaplayacağı için şişme yatak götürme kararını araç ve eşya durumunuza göre verebilirsiniz.

Uyku Tulumu: Mat ile birlikte kullanacağınız uyku tulumları hem yer hem de ağırlık açısından şişme yataklara göre daha ekonomiktir. Özellikle doğa yürüyüşü esnasında kamp yapmak ya da kamp çantası ile hareket etmek istediğiniz durumlarda uyku tulumu tercih edebilirsiniz. Uyku tulumunun özelliklerine göre akşam dışarda vakit geçirirken de bu eşyayı kullanabilirsiniz. Bazı tulumların ayak ucunun açılabilir olması ve kollarının bulunması hareket özgürlüğünü üst seviyeye taşıdığı için gece serinliğinde kıyafet alternatifi olarak da tercih edilebilir.

Battaniye veya Yorgan: Aracınızda yer varsa ve araçtan uzaklaşmadan kamp yapacaksanız mat, yatak ya da uyku tulumu yerine evinizde bulunan malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu malzemelerin evdeki kadar konfor sunmayacağını, yaz aylarında çadırda yorganla uyurken üşüme ihtimalinizin her zaman olabileceğini unutmayın. İlk kamp deneyiminde çok masraf yapmadan kamp kültürünü sevip sevmeyeceğinizi deneyimlemek için alternatif olarak bu malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Yastık: Konforlu bir uyku için yastık vazgeçilmeziniz ise kamp ekipmanı olarak şişirilebilir yastık kullanabilirsiniz. Bu yastıklara alternatif olarak su yastığı da tercih edebilirsiniz. Kamp yakınlarında su kaynağı bulunmuyorsa su yastığı işlevsel çözüm sunmayabilir. Şişirilebilir yastıklar ise her ortamda kullanım için idealdir.

Yemek ve Su İhtiyacına Yönelik Kamp Malzemeleri

Yemek pişirmek için kullanılan kamp malzemeleri
Morsa Images / Getty Images

Yiyecek ve su ihtiyacı barınmadan daha ciddi ve önemli bir ihtiyaçtır. Hayati ihtiyaçlar arasında yer alacak yemek ve su gereksinimi için yeterince önlem almadan kampa gitmemelisiniz. Özellikle su ihtiyacınız konusunda elinizde yeterli ekipman olmadan uzun süreli kamplar planlamamalısınız. Doğada susuz kaldığınız zaman nasıl su bulacağınız ile ilgili araştırmalar yapmalı ve her duruma hazırlıklı olmalısınız.

Kamp kuracağınız yeri tatlı su kenarında seçmemek bölgedeki hayvanlarla karşılaşma ihtimalinizi ciddi oranda azaltır ama tatlı su kaynağına ulaşımınızın olması kampta büyük bir avantaj sağlayacaktır. Su kaynağı konusunda endişeleriniz varsa kampa hazırlığı yaparken önleminizi almanız en doğru seçenek olacaktır. Eğer aracınızla kampa gidecekseniz, kamp süresine göre waterbrick olarak da bilinen yer tasarruflu su taşıma galonlarından ihtiyacınız kadar alabilirsiniz.

Sadece sırt çantanız ile kampa gidecekseniz çantanızda su ihtiyacınız için taşıyabileceğiniz kadar yer açtıktan sonra ek olarak herhangi bir suyu filtreleyip temizleyen, kolay taşınabilir aparatlardan alarak daha kapsamlı bir su çözümü elde edebilirsiniz. Su ihtiyacınız için ayrıca katlanabilir bir su kabı almak temiz su kaynağı bulduğunuz zaman suyu taşımanıza yardımcı olacaktır.

Yemek ihtiyacı ise kampın keyifli geçmesinin yanı sıra güvenilir ve sağlıklı geçmesi açısından da önemlidir. Kamp yaparken güçsüz düşmek herkesin isteyeceği en son şeylerden birisidir. Bu hem kamp keyfinizi kaçıracak hem de doğaya karşı savunmasız kalmanıza neden olabilecek bir durumdur. Kampta yemek ihtiyacını karşılamak için neredeyse sınırsız seçeneğiniz olduğu için bu noktada hazırlığınıza biraz zaman ayırmanız ideal eşyalara sahip olmanızda yardımcı olacaktır.

Yemek Pişirme: Kampta ufak bir ateş yakarak yemek pişirebileceğiniz gibi daha güvenli olması sebebiyle kamp ocaklarını da tercih edebilirsiniz. Bu ocaklar hem pratik bir şekilde kurulabilir olmaları hem de kolay kamp yemeği tarifleri hazırlayabilmenize olanak sağlamaları sebebiyle tercih edilir. Ayrıca bu ocakların bir yangına sebebiyet verme ihtimali kamp ateşi ile kıyaslandığı zaman oldukça düşüktür.

Mutfak Malzemeleri: Kamp hazırlığı yaparken sıra mutfak malzemelerine geldiği zaman eğer yeriniz ve taşıma aracınız yoksa evinizdeki günlük malzemeleri kullanmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Kamp kullanımı için özel olarak hazırlanan hafif, kolay toplanabilir ve işlevsel malzemeleri tercih edin. Biraz araştırdığınız zaman kamp için özel olarak tasarlanan bardak, tabak, çatal ve bıçak setlerinin ne kadar pratik olduğunu fark edeceksiniz. Termos, çaydanlık, maşa, ızgara gibi ekipmanlar da kampta yemek yaparken konforlu olmanıza yardımcı olur. Alüminyum folyo ya da pişirme kağıdı tencere ve tava taşımak istemeyenler için iyi bir pişirme aracıdır.

Yemek Malzemeleri: Kampta gurme yemekler hazırlamanıza, ziyafet düzenlemenize gerek yok. Bu yüzden günlük kalori ihtiyacınızı kaliteli bir şekilde karşılamanızı sağlayacak malzemeler almaya özen gösterin. Konserve ton balığı, tarhana, hazır makarnalar, konserve yemek seçenekleri kamp için kolay hazırlanabilen besleyici yemek çeşitlerinden bazılardır. araçla kampa gidecekseniz ve yakınlarda yiyecek tedarik edebileceğiniz bir yerler olacaksa yemek malzemelerinde sınırlarınızı geniş tutabilirsiniz. Yine de olası bir zehirlenme ihtimaline karşı soğutucunuz yoksa soğuk zinciri bozulduğu zaman sorun yaratabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Kuruyemişler, enerji barları, protein oranı yüksek tahıllar, bisküvi ve cips gibi atıştırmalıklar kamp mutfağınızda yer verebileceğiniz seçeneklerden bazılarıdır. Evde önceden hazırlayacağınız bol tereyağlı kızarmış ekmekler kalori ihtiyacınızı karşılamanız açısından iyi bir çözüm olacaktır. Bu ekmekleri 2-3 gün saklayabilir özellikle yürüyüş yaparken mola vermeden yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Yiyecek Saklama: Kamp yaparken yiyeceklerinizi mutlaka saklamanız gerekir. Doğasına misafir olduğunuz canlıların yemek kokularını takip ederek yanınıza gelmemesi için bu mutlaka almanız gereken bir önemlidir. Yiyecekleri kamp alanı içerisinde dışarıda bırakmak çok tehlikelidir. Çadırın içerisinde ya da yakınında bırakmak ise doğaya karşı alabileceğiniz risklerin en büyükleri arasında yer alır. Misafirlik kuralları gereğince de yediklerinizi ortada bırakmamalısınız. Vahşi doğaya misafir olduğunuz zaman bölgenin gerçek sahiplerine olabildiğince saygılı davranma bilincinden asla uzaklaşmayın. Yiyeceklerinizi kamp alanından biraz uzakta hazırlayın, mangal, ızgara gibi koku yayabilecek araçları mutlaka toprakla temizleyin ve kokusunu giderin. Kalan yiyeceklerinizi de hava geçirmez poşetler ya da kaplar ile saklayın. Bu bir sabah uyandığınız zaman sevimli bir ayı ya da rakun tarafından ziyaret edilmenize engel olacak, gerekli bir önlemdir. 

Soğutucu: Tamamen kişisel tercih ile alakalı olarak edinebileceğiniz ancak kamp keyfini yükseltecek ekipmanlardan birisi soğutucudur. Kaliteli bir soğutucu her an soğuk suya ve içeceğe erişim imkanı sınarken aynı zamanda yiyeceklerinizin dışarda kalmasını ve çevredeki hayvanları çekmesine engel olabilir. İyi bir soğutucu içerisindeki yiyecekleri 3 güne kadar taze tutabilir. Eğer aracınızda yeriniz varsa mutlaka bir soğutucu edinin.

Sağlık ve Güvenlik İçin Kamp Malzemeleri

Çadırda uzanmış iki kampçı. Resimde çadır kapısından manzara görünüyor.
Morsa Images / Getty Images

İlk yardım seti: Kimse kamp yapmaya giderken olumsuz şeyler yaşayabileceğini düşünmek istemez. Elbette herkesin dileği sorunsuz ve keyifli bir kamp deneyimi yaşamak olsa da doğaya karşı insanoğlu olarak hazırlıksız ve deneyimsiz olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu nedenle ilk müdahale yapmaya uygun malzemelerin yer aldığı bir ilk yardım seti kamp çantanızda mutlaka yer almalıdır. Çantanız ağır olduğunda ya da eşyalar aracınıza sığmadığında vazgeçemeyeceğiniz malzemeler listesinde ilk yardım seti en baştadır.

İlk Yardım Setinde Olması Gerekenler

Yara bandı Ecza Bandı
Gazlı Bez Pamuk
Bandaj Oksijenli Su
Üçgen Sargı Bezi Makas
Kelebek Sargı Bezi Çengelli İğne
Elastik Bandaj Cımbız
İlk yardım battaniyesi

Yukarıdaki listeye ek olarak kişiye göre değişecek ek bir liste daha yapılmasında fayda var. Bu listede düzenli kullanılan ilaçlar mutlaka yer almak ayrıca kampa giden kişiler arasında alerjisi olan birisi var EpiPen almakta fayda var. Bunlara ek olarak kan sulandırıcı etkisi olmayan ağrı kesici, C vitamini, soğuk algınlığı için daha önce kullanılmış bir ilaç, yanık kremi, antibiyotikli krem, anestetik krem gibi kamp yerinde ne zaman ihtiyacınız olacağını bilmeseniz de elinizin altında olması ile güvende hissetmenize yardımcı olacak malzemeleri de mutlaka yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Sinek ve Böcek Kovucular

Kamp yapmak doğaya yakın olmak, doğaya uyum sağlamak demektir. Bu nedenle karşınıza daha önce hiç görmediğiniz türlerde ya da gelişmişlikte böcekler çıkabilir. Doğada karşınıza çıkabilecek böceklerin zehirli olma ihtimali de her zaman vardır. Bu neden kendinizi korumanıza yardımcı olacak sinek ve böcek kovucuları yanınızda mutlaka götürün. Kamp yapacağınıza bölgeye göre çadır etrafına ya da kamp alanı çevresine dökerek sürüngenleri uzak tutmanıza yardımcı olacak toz karışımları da tercih edebilirsiniz.

Güneşten Korunmak İçin Kamp Malzemeleri

Güneşli havada kamp çadırı ve kamp malzemeleri
130920 / Getty Images

Kamp yaparken zamanınızın çoğunu dışarda geçirirsiniz. Bu da sizi güneş ışınları karşısında savunmasız bırakacaktır. Hava şartlarına göre güneş koruyucu kullanmak kamp boyunca rahat etmeniz açısından önemlidir. Havanın bulutlu olması güneş yanığı sorunu yaşamayacağınız anlamına gelmez. Artık atmosferimizin gördüğü zararın geri dönülemez bir noktada olduğunu, ozon tabakasının da zararlı ışınlardan bizi korumayacak kadar inceldiğini biliyoruz. Bu nedenle etkili bir güneş koruyucu kullanmak kamp boyunca sorun yaşamanıza engel olur. Ayrıca güneş kremini sadece yüzmeden önce ya da güneşlenirken kullanmak yapılan temel hatalardan birisidir. Sabah kahvaltınızı hazırlarken de güneş ile temas eden bölgeleri korumanız gerekir. Kullandığınız kremin kaç saatte bir tekrar sürülmesi gerektiğini mutlaka öğrenin, yüzdükten ya da duş aldıktan sonra su geçirmez bir krem kullanmıyorsanız mutlaka tekrar uygulayın.

Güvenlik Açısından Bulundurulması Gereken Kamp Malzemeleri

Göl kenarında kamp çadırı ve kamp malzemeleri
Hero Images / Getty Images

Kamp yaparken ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı önceden önlem almanız gerekir. Bu nedenle kampa gidecek herkesin üzerinde bazı malzemelerin kolay erişilebilir bir şekilde olması önemlidir. Eğer herkes için tek tek bu malzemeleri almak istemezseniz kamptan uzaklaşacak kişinin yanına aldığından, çocukların ise her zaman üzerinde bulunduğundan emin olmanız yeterli olacaktır.

Bu ekipmanlar oldukça ekstrem durumlarda işinize yarayacak olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekir. Yaban ve ıssız bir ortamda kamp yapan maceraperestler için bu bilgiler standart olsa da yeni başlayanlar için kamp deneyimini güvenli kılmak için bu ekipmanları unutmamak gerekir.

Pusula, düdük, paracord ve iyi bir bıçak kamptan uzaklaşacak yetişkinler için oldukça işlevsel ürünler olacaktır. Çocukları ise göz önünden ayırmamak ve her ihtimale karşın bir düdük bulundurmalarını sağlamak, düdüğü ne zaman kullanmaları gerektiğini açık bir şekilde anlatmak güvenlik açısından önemlidir.

Olmazsa Olmaz Kamp Ekipmanları

Birlikte kamp sofrası kuran üç aile
Hero Images / Getty Images

Bıçak

Kampa giderken yanınıza almanız gereken en önemli ekipmanlardan birisi de kaliteli bir bıçaktır. Survival bıçak ya da hayatta kalma bıçağı olarak da bilinen ürünlerden birisi tüm kamp sürecinde eliniz ayağınız olur. Bir dal kesmek, yakaladığınız balığı temizlemek ya da herhangi bir alternatif araç gereç yapmak için tercih edebileceğiniz, hafif ve kaliteli bir bıçak kamp malzemeleri listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır.

Paracord

Askeri bir ekipman olarak tasarlanmış olsa da günümüzde moda sektöründe de yer bulan paracord basit tanımıyla paraşüt ipidir. Paracord ve kullanışlı bir bıçak ile doğada hayatta kalmak mümkündür. Popüler olarak kullanılan ve sizin de tercih etmeniz gereken paracord tipi 550 cord olarak da bilinen ve 250 kg’a kadar taşıma gücü olan tür olmalıdır.

Paracord ile neler yapılır?

  • Ateş yakma
  • Kıyafet ya da çadır onarımı
  • Balık tutma
  • İlk yardımda turnike yapma ya da kırık sabitleme
  • Avlanmak için yay
  • Muhtelif eşyaların yapımı

Bunların yanı sıra paracord ile hayal gücünüzün sınırlarında ekipmanlar oluşturabilirsiniz. Paracord kolay taşınabilir olması sebebiyle kamp ekipmanlarınız arasında mutlaka yer almalıdır. Bileklik, bıçak kılıfı ya da kemer gibi farklı formlarda bulabileceğiniz paracordlar ile kampta pek çok ihtiyacınızı kolayca giderebilirsiniz.

Paracord ile birlikte bir adet iğne olası bir dikiş ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Paracord 7 ila 9 adet ince ipten oluşan bir ekipmandır. Dikiş ihtiyacı olduğun zaman paracord içerisindeki ince ipliklerden birisini kullanabilirsiniz.

Ateş Başlatıcı

Acil durum planı olarak yanınızda taşımanız gereken kamp ekipmanlarından birisi de ateş başlatıcılar. Bu ekipman daha çok ateş yakmak için kibrit ya da çakmak bulamadığınız ya da bu malzemelerin başına bir şey geldiğinde alternatif olarak yanınızda olması gerekenler arasında yer alıyor. Bir miktar kuru dal, yaprak vs. topladıktan sonra bu malzemeyi kullanarak ateş yakabilirsiniz.

Pusula ve Harita

Kaybolmak, yönünü bulamak kampta başınıza gelmesini istemeyeceğiniz durumlardan birisidir. Bu nedenle kaybolmamak için çeşitli önlemler almak yararlı olacaktır. Kamp alanında fazla uzaklaşmamak kaybolmamak için atılabilecek doğru bir adım olsa da her ihtimale karşı pusulanızın ve daha önce hiç gitmediğiniz bir yerde iseniz haritanızın olması işinizi kolaylaştırır.

Hayatta Kalma Kiti

Bu kit aslında ekipman listesi içerisindeki bazı malzemeleri içerse de her ihtimale karşı yanınızda bulundurmanız gerekenleri bir araya toplayan başarılı bir çözüm. İlk yardım malzemeleri, ateş başlatıcı, mum, vücut sıcaklığını koruyan battaniye, ayna gibi temel malzemelerin yer aldığı bir hayatta kalma kitini inceleyerek nelere ihtiyaç duyabileceğinizi görebilir ya da herhangi bir ekipman unutma ihtimaline karşı bir adet kiti sürekli olarak aracınızda bulundurabilirsiniz.

Kurtarma Aynası

Sinyal aynası olarak da bilinen güneş ışığını kullanarak yerinizi belli etmek için kullanabileceğiniz bu ayna kaybolduğunuz durumlarda kurtarıcı olacaktır.

Duct Tape

Koli bandı ile karıştırılan bu malzeme hayatta kalmak için kullanılabileceği gibi aynı zamanda kampta pek çok ihtiyacınızı karşılamanıza da yardımcı olacaktır. Duct tape ile yapabilecekleriniz ile ilgili bir video izlediğiniz zaman hayal gücünüzü bu alanda genişletebilirsiniz. Çadır tamiri, izolasyon, yemek saklama gibi ihtiyaçlarda duct tape işinize yarayacaktır. Bunun yanı sıra ayakkabılarınızı su geçirmez yapmak ya da soğuk metalleri tutmayı kolaylaştırmak için de bu malzemeyi kullanabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Tercih Edilecek Önemli Kamp Malzemeleri

Geçe kamp alanından yıldızları izleyen insanların silüetleri
Hero Images / Getty Images

Karabina

Her an ihtiyaç duyabileceğiniz pratik malzemelerden birisi de karabina. Lambanızı, su şişenizi, yiyeceklerinizi ve aklınıza gelebilecek pek çok şeyi asmanıza yardımcı olacaktır. 

Solar Duş ve Portatif Tuvalet

Kampa gidenler için barınma ve beslenme sonrasındaki en temel ihtiyaç şüphesiz ki duş ve tuvalet ihtiyacıdır. Bu konularda herkes kendi çözümünü yaratabilir ama bazı temel noktalara özellikle dikkat edilmelidir.

Solar duş içerisine su koyduktan sonra güneş gören bir ağaç dalına asarak sıcak su ile duş yapmanıza imkan sağlayan oldukça pratik bir ürün. Bu ürünü kullanırken keyifli bir duş seansı yerine sadece temizlenme ihtiyacını gidermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca duşu doğada kullanırken toprağa, bitkilere ve canlılara zarar vermeyecek kimyasal içerikli olmayan ürünler tercih edin. Bitkisel sabun ya da temizleyiciler ile çevrenize zarar vermeden temizlenme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Portatif tuvalet duş gibi tercihe bağlı bir kamp malzemesidir. Kampta tuvalet ihtiyacı için çukur kazmak oldukça yaygın bir seçimdir. Çukur kazarak tuvalet sorununu çözecekseniz portatif bir küreğe ihtiyacınız olur. Çukur kazmak sizin için uygun değilse portatif tuvaletleri tercih edebilirsiniz. Bu tuvaletlerin pek çok çeşidi vardır. Kartondan bir klozet ve altında yer alan atık torbası en ilkel portatif tuvalet ekipmanıdır. Kabinli, su hazneli modeller de kampçılıkta ileri seviye sayılacak ekipmanlar arasında yer alır. Geniş bir araç ya da karavan ile kampa giderken ileri seviye ekipmanları tercih edebilirsiniz.

Fener

Aydınlanma ihtiyacını kapsamlı bir şekilde karşılamak için güneş enerjili ya da pilli bir fener kullanabilirsiniz. Özellikle kalabalık kamplarda gece sohbetleri ve oyunları için iyi bir fenere ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kamptan uzaklaşırken kafa lambasından daha güçlü bir ışığa ihtiyaç duyacağınız için taşınabilir en az bir fenerinizin olması büyük kolaylık sağlar.

Kafa Lambası

Pek çok insan kampa giderken telefonlardaki fener uygulamasının yeterli olacağını düşünse de kafa lambası oldukça işlevsel ve pratik bir ekipmandır. Kafa lambası dışındaki herhangi bir ışık kaynağını kullandığınız zaman bir yere sabitlemeli ya da elinizde tutmalısınız. Kampta sabit ışık pek işinize yaramazken elde tutacağınız ışık kaynağı da hareket alanınızı kısıtlar. Kampa giden herkesin bir kafa lambası olması karanlıkta çok daha hızlı ve kolay bir şekilde işlerini halletmeye yarayacak pratik bir yöntemdir.

Çok Amaçlı Aletler

İçerisinde testere, bıçak, kürek bulunduran; katlanabilir ve hafif bir ekipman kamp hayatınızı beklemediğiniz kadar kolaylaştırabilir. Çukur kazmak, dal kesmek, avlanmak, yiyecek toplamak ve çok daha fazlası için kullanabileceğiniz bu ekipmanların kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Kolayca yıpranan ya da işlevini yerine getiremeyen çok amaçlı aletler sadece yük olacaktır.

Dikiş Seti

Paracordunuzu daha hayati durumlar için saklamak isterseniz ya da ufak bir dikiş için ekonomik bir çözüme ihtiyacınız varsa bir iğne ve ona geçirilmiş bir miktar iplik kampta dikiş yapmanız gerektiğinde fazlası ile yeterli olacaktır.

Powerbank, Pil ve Güneş Enerjili Ekipmanlar

Kampta her ne kadar şehir hayatından uzak olmak, teknoloji ile aranıza bir sınır koymak isteseniz de enerji ihtiyacınız olacaktır. Telefonunuzu minimumda kullanmanız gerekse de bir süre sonra powerbank ihtiyacı hissedebilirsiniz. Yüksek mAH değeri olan bir powerbank ve enerji tasarruflu bir kullanım modu ile bir hafta kadar telefonunuzu açık tutabilirsiniz.

Ek olarak güneş enerjisi ile şarj etme imkanı sunan aparatlar, güneş enerjisi ile ışık veren solar lambalar kampta enerji ihtiyacınıza çözüm sunar. Birkaç tane pil de fener gibi ekipmanlar için yedekte durabilir.

Ses Çıkaran Patlayıcı

Sadece yüksek ses çıkaran ve doğaya herhangi bir zararı olmayan bu patlayıcılar olası bir vahşi hayvan saldırısında sizi kurtaracaktır. Patlayıcının çıkardığı ses hayvanların sizden uzaklaşmasına yardımcı olur. Kamp yaparken zamanla keşfedeceğiniz değerli bilgilerden birisi vahşi de olsa hayvanların size tahrik edilmedikleri sürece zarar vermediği gerçeğidir. Yiyecekleri kampınızdan uzak tutar, tuz içeriği sebebiyle idrarınızı kamp yakınlarına yapmaz, yemeğinizi kamptan uzakta pişirirseniz hayvanlar size yaklaşmayacaktır. Her ihtimale karşı ses çıkaran patlayıcıları yanınızda bulundurmak ekstra güvende hissetmenize yardımcı olur.

Tuvalet Kağıdı – Islak Mendil – Çöp Torbası

Hijyen doğada da öncelik olmalıdır. Bu nedenle tuvalet kağıdı, ıslak mendil ve doğanın hijyeni için çöp torbası mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekenler arasında yer alıyor. Kamp alanında çöp bırakmamak, doğaya karışmayacak türdeki tüm atıkları toplamak, karışacak olanları da kuralına uygun bir şekilde doğada bırakmak önemlidir. Bu nedenle hijyen ve çevre temizliği açısından vazgeçilmez olan bu malzemeleri

Antiseptikler

Kamp ortamında su çok değerli bir kaynak olduğu niçin idareli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu nedenle hijyen sağlamak için durulamaya gerek kalmadan kullanılabilen antiseptikleri tercih edebilirsiniz.

Kamp İçin Kıyafet Seçimi

Kamp yaparken olabildiğince hafif olmak her zaman ilk önceliğiniz olmalı. İkinci önceliğiniz ise yanınızda götürdüğünüz her şeyin kapsamlı işlevlerinin olması. Hafif, çabuk kuruyan kıyafetler kamp hayatınızı kolaylaştırır. Ayrıca kıyafetlerinizde cep olması doğa yürüyüşü yaparken ya da kampta çalışırken malzemelerinizi daha kolay taşımanıza yardımcı olur. İnce, hafif ama soğuğa karşı dayanıklı termal özellikli kıyafetler kış aylarında kamp yaparken ideal seçim olacaktır. Yaz kamplarında yüzmek büyük bir keyiftir bu nedenle mutlaka kısa sürede kuruyan, hafif ve yüksek su emiciliği olan mikro fiber havluları tercih edebilirsiniz.

Kamp yaparken yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisi eşyalarınızın ıslanmasıdır. Kamp ortamında eşyalarınızı kurutmanız zor olacaktır, özellikle ıslanan kıyafetler daha kolay üşümenize ve hastalanmanıza neden olur. Bu nedenle yağmurluk almak, çadırın yağmur tentesi yoksa mutlaka bir yağmur tentesi edinmek kamp süresince kuru ve konforlu kalmanıza yardımcı olur.

Kamp Tecrübenizi Keyiflendirecek Kamp Malzemeleri

Özellikle aracı ile kamp yapmaya giden insanlar için kamp tatilini keyiflendirecek pek çok ekstra ekipman var. Bu ekipmanları kamp süresine göre seçerek tatil deneyiminizi keyifli bir seviyeye taşımanıza yardımcı olur.

Katlanabilir Sandalye ve Masa

Keyif ekipmanı olarak aracınıza alabileceğiniz katlanabilir kamp sandalyesi ve masa kampta rahat etmenize yardımcı olacaktır. Yemek yemek, gün doğumunu seyretmek hatta çalışmak için bile bu ekipmanları kullanabilirsiniz. Katlanabilir sandalye ve masa alırken ekipmanın hafif ama dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Aksiyon Kamerası, Fotoğraf Makinesi

Kamp anılarınızı ölümsüzleştirmek için aksiyon kamerası ya da fotoğraf makinesi alabilirsiniz. Özellikle yürüyüş içeren kamplarda aksiyon kamerası ile dikkat çekici görüntüler elde edebilirsiniz. Kamp sürenize göre bu ekipmanlar için yedek batarya taşıyabilirsiniz.

Kart ve Masaüstü Oyunları

Kalabalık bir kampın vazgeçilmez aktiviteleri arasında kart ve masa oyunları yer alır. Bir deste iskambil kağıdı ya da favori kutu oyununuz size oldukça keyifli zamanlar geçirtebilir. Aracınızda yeriniz varsa birkaç oyun almak iyi fikirdir. İskambil kağıtlarını suya dayanıklı tercih etmek ise kampta keyfinizi katlayacak hoş bir detaydır.

Kablosuz Hoparlör

Kimseyi rahatsız etmeden keyifli müzikler dinlemek için yanınıza portatif bir hoparlör alabilirsiniz. Su geçirmez özellikli hoparlörler kamp için daha uygun olacaktır.

Kamp Ekipmanlarının Bakımı

Konforlu ve güvenilir bir kamp deneyimi yaşamak için kamp malzemelerinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle tüm kamp malzemeleri doğru bir şekilde temizlemeli ve her kullanım sonrasında gerekli bakım talimatlarını uygulamalısınız. Kaliteli kamp ekipmanlarının ciddi maliyetleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman yapacağınız kısa süreli bir bakım uygulamasının size maddi olarak ciddi kazanç getireceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bakımı yapılan ekipmanlar sizi yarı yolda bırakmayacağı için kamp keyfinizin kaçmaması adına da ekipmanlara iyi bakım yapılması gerekir.

Kamp Ekipmanları Nelerden Korumak Gerekir?

Kamp malzemeleri yıpranmaya elverişlidir. Yok edilmeyen nem, temizlenmeyen çamur, ter ve kir kamp ekipmanlarının zarar görmesine neden olur. kamp malzemelerinizi bunlardan korumalı ve maruz kaldıkları zamanlarda duruma müdahale etmelisiniz.

Kamp Çantası Bakımı

Kamp malzemeleri arasında yıpranmaya müsait olan çantanız olacaktır. Kamp çantaları tüm malzemeleri taşımak için kullanıldığından en çok kirlenen kamp ekipmanları arasında yer alır. Özellikle bu çantaların sırt bölgesi terlemeye bağlı olarak kolayca yıpranabilir. Terin içerisinde bulunan tuz temizlenmediği zaman çantanın yıpranmasına, metallerinin korozyona uğramasına neden olur. Kamp çantalarını çamaşır makinesinde yıkamak risklidir. Çok fazla aksesuarı olan bu çantalar, çamaşır makinesinin devri sebebiyle yıkama esnasında zarar görebilir. Bu nedenle kamp sonrasında çantayı öncelikle elektrik süpürgesi ile temizlemek, sonra ılık suya bastırmak gerekir. Çantanın fermuarlarını ve aksesuarlarını tek tek kontrol etmek, bu alanlarda biriken kir veya çamur gibi oluşumları hassas bir fırça yardımıyla temizlemek gerekir.

Kamp çantasının temizliği bittikten sonra güneşte ya da kurutma makinesinde kurutmayın. Gölgede kuruması çantanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca bu çantaların sırt kısımlarındaki mekanizmaların kuruması uzun zaman alabilir. Çantanın içini gazete kağıdı, havlu kağıt gibi bir malzeme ile doldurarak kurutmak iç aksamda nem kalmasının önüne geçer. Kamp çantasını asarak, nemden uzak bir ortamda bir sonraki maceranıza kadar saklayabilirsiniz.

Çadır Bakımı

Bekli de kamp malzemeleri arasında en önemlisi olan çadırınızdır. Çadırınıza iyi bakmazsanız kamplarınızda hem konforunuzu hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz. Islak bir şekilde katlanan çadırlar küflenir ve mantar üretirler. Bunun sonuncunda çadır kötü bir şekilde kokmaya başlar ve sağlığınız için zararlı hale gelir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çadırınızı dikkatli bir şekilde kurutmaya özen gösterin. Sahilde kamp yaptıysanız ve çadırınız bir şekilde tuzlu suya maruz kaldıysa mutlaka önce yıkayın sonrasında güzelce kuruduğundan emin olup kaldırın.

Küflenen ya da koku yapan bir çadırı temizlemek çok zordur. Tuz, limon suyu ve su karışımı ile küflenmiş çadırınızı silerek temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise tuz kalıntılarının çadırı çürütmemesi için duru suyla temizlemeye devam etmeniz gerekir. Çadırın bağlantı noktalarını, fermuarlarını ve aksesuarlarını bir fırça yardımıyla temizleyin. Çadırınızı mutlaka güneşte kurutun asla kurutma makinesine atmayın. Temizleyip kuruttuğunuz çadırı nemsiz bir ortamda, mutlaka koruma çantasının içerisinde asarak muhafaza edin.

Kamp Kıyafetlerinin ve Ayakkabılarının Bakımı

Kampta kullanacağınız kıyafetler hafif olmaları, çabuk kurumaları sebebiyle günlük kıyafetlerinizden farklıdır. Yine kampta kullanacağınız ayakkabılar da özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle kıyafet ve ayakkabı bakımını özel olarak yapmanız gerekir. Kamp sonrasında kıyafetleri mutlaka yıkayıp, kurutup kaldırmalısınız. Kıyafetlerin üzerindeki talimatlara göre elde ya da makinede yıkama yapabilirsiniz.

Kampta kullandığınız ayakkabılar ise özel temizleyicileri ya da duru su ile temizlenebilir. Temizleyici, deterjan kullanımı ayakkabıların su geçirmez özelliğini yok edebilir. Bu nedenle ayakkabıları düz su ile yıkamak ve güzelce kurutmak gerekir. Ayakkabıyı kuruturken bağcıkları çıkarmak, ayakkabı dilini  serbest bırakmak varsa tabanını çıkarmak ve ayrı kurutmak nem sebebiyle oluşabilecek zararı en aza indirme açısından faydalıdır. Ayakkabının formunu korumak ve iç kısmının etkili bir şekilde kurumasını sağlamak için içine gazete koyup kurumaya bırakmak etkili bir yöntemdir. Ayrıca kuruma işlemi sonrasında gazeteleri yenileyerek ayakkabıyı saklarken de formunu koruyabilirsiniz.

Uyku Tulumu Bakımı

Uyku tulumunu çamaşır makinesinde düşük devirde yıkayabilir ya da ılık suya bastırabilirsiniz. Yıkama işlemi sonrasında DWR spreyi ile uyku tulumunun su geçirmeme özelliği desteklenebilir. Çok kirlenmediği sürece tulumu yıkamamak sadece sabunlu su ile silmek en faydalısı olacaktır. Ayrıca tulumun hem içini hem de dışını temizlemek gerekir. Tulumun iç kısmı terleme yüzünden daha kolay yıpranabilir ve nemli kalabilir. Bu nedenle güzelce temizlenmeli ve mümkünse güneşte kurutulmalıdır. Uyku tulumlarının iç kısmının nemli kalması küf ve mantar oluşumuna neden olur bu hep ekipman ömrü hem de insan sağlığı açısından istenmeyen bir durumdur.