Adrenalin Meraklıları için 15 Açık Hava Aktivitesi

Özellikle bahar ve yaz aylarında suların altında, gökyüzünde, dağların tepesinde ya da dik yamaçlarda adrenalin bağımlıları kendi maceralarını yazabiliyor.
Adrenalin Meraklıları için 15 Açık Hava Aktivitesi
8 dk
Son güncellenme: 15/11/2019
Tüm Başlıklar

İtiraf edin, hayat bazen fazlasıyla monoton olabiliyor. Ev – iş arasında mekik dokundukça yollar, insanlar ve hatta tesadüfler dahi sıradanlaşmaya başlıyor. Yenilikler, macera, heyecan ve aksiyon umutları azalınca da farklı aktiviteleri deneme isteği giderek artıyor. Heyecan düzeyi normal kişilerde dahi bu süreç yaşanırken adrenalin bağımlıları için evlerindeki huzurlu köşelerine çekilmek katlanılmaz bir hal alıyor. Kendilerini her fırsatta doğanın şefkatli kucağına bırakmak isteyen ve kamp yapmak isteyen adrenalin bağımlıları her defasında heyecan sınırlarını zorlayacak deneyimlerin peşinde koşuyor. Neyse ki ülkemizin muhteşem doğası ve açık hava aktiviteleri seçeneklerindeki çoklu seçenekler adrenalin meraklılarının hayatını kolaylaştırıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında suların altında, gökyüzünde, dağların tepesinde ya da dik yamaçlarda adrenalin bağımlıları kendi maceralarını yazabiliyor.

Kanınıza Adrenalin Pompalayacak Açık Hava Aktiviteleri

Siz de adrenalin tutkunuza yenik düşüyorsanız ve maceracı kişiliğinizin gerektirdiklerini yapmak istiyorsanız yazımızdaki açık hava aktivitesi önerilerini dikkate alabilir, ruhunuzu besleyecek seçimler yaparak heyecan dolu anılar biriktirebilirsiniz.

1. Su ve Adrenalin Sevenler İçin Bodyboarding

1. Su ve Adrenalin Sevenler İçin Bodyboarding

mattpaul / Getty Images

Bir tür dalga sörfü olan bodyboarding deniz tutkunu maceracıların en gözde ekstrem sporlarından biridir. 1 metrelik board üzerinde dalgada kayılarak gerçekleştirilen bu spor için adrenalin tutkunlarının çok iyi derecede yüzme bilmesi gerekir. İyi yüzme bilen ve dalgalı denizlerde board hakimiyeti sağlayabilenler efsanevi saatler geçirebilirler. Eğlence amaçlı gerçekleştirilen ve adrenalin ihtiyacını fazlasıyla karşılayan bodyboarding genellikle okyanusa ve açık denizlere kıyısı olan Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika gibi ülkelerde yapılabilse de Karadeniz’e kıyısı olan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde de gerçekleştirilebilir. Bu bölgedeki dalga boyları bodyboarding yapmak isteyenleri fazlasıyla mutlu eder.

2. Adrenalin Yüklemesi: Bungee Jumping

2. Adrenalin Yüklemesi: Bungee Jumping

Alex Treadway / Getty Images

Adrenalin tutkunlarının favori açık hava aktiviteleri arasında yer alan Bungee Jumping kısa sürede yoğun heyecan sunan ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Kauçuk ve lateks iplikler kullanılarak üretilen esnek halatlarla bağlanan sporcuların yüksek bir yerden atlaması yoluyla gerçekleştirilen Bungee Jumping için illa ki bir uçurumun kenarında olunmasına da gerek olmuyor. Maksat heyecansa; kuleler, köprüler ve hatta vinçler dahi adrenalin meraklıları için gözde merkezler haline gelebiliyor. Bağımlılık yapan bu ekstrem sporla ilgili videolar izlenme rekorları kırıyor!

3. Huzurlu Bir Manzara Eşliğinde Uçmak; Paragliding (Yamaç Paraşütü)

3. Huzurlu Bir Manzara Eşliğinde Uçmak; Paragliding (Yamaç Paraşütü)

Westend61 / Getty Images

Önce bir yamaç bulunur, yamaç paraşütü ekipmanları hazırlanır, sonra koşulur…. Sonrası ise tam bir mutluluk olarak sporcuların içini heyecanla doldurur. Yükseklikten süzülen ve kuşların özgürlüğünü kısa süreliğine de olsa yaşayan sporcular artık bu aktiviteden vazgeçemez. Uygun yükseklik ve ideal rüzgardan başka bir şartı olmayan yamaç paraşütü, adrenalin meraklılarının favori açık hava aktivitelerinden biri olmayı sürdürür. Türkiye’de Fethiye’ye gidenlerin bu sporu mutlaka denemesini öneriyoruz!

4. Kendinizi Doğaya Atın; Dağ Bisikletçiliği

3. Huzurlu Bir Manzara Eşliğinde Uçmak; Paragliding (Yamaç Paraşütü)

Sandi Bertoncelj / Getty Images

Sağlıklı yaşamak isteyen ama aynı zamanda adrenalin beklentisinden de vazgeçemeyenlerin tutkusu olan dağ bisikletçiliği keyifli ancak zahmetli bir ekstrem spor olarak değerlendirilir. Bisikletlerin lastikleri, fren aksamları, zincir yağı, gidon sıkılığı, cant mandalları ve sele sıkılığı kontrol edilip koruyucu ekipmanlar kullanılmadığında dağ bisikletçiliği ekstrem tehlikeli bir spor haline gelebilir. Siz de dağ bisikletçiliğini denemek isterseniz Manavgat Gölü, Belgrad Ormanı, Düzce – Akçakoca ve Yalova – Armutlu gibi dağ bisikletçiliği için uygun lokasyonlara giderek bu macera dolu deneyimi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

5. Ustalık Gerektiren Kaya Tırmanışı

5. Ustalık Gerektiren Kaya Tırmanışı

Jaume Clua Felip / EyeEm / Getty Images

Sınırları zorlamak ve doğa ile baş başa kalmak isteyen adrenalin tutkunlarının en çok tercih ettiği açık hava aktivitelerinden biri de kaya tırmanışıdır. Ekstrem sporlar arasında en heyecan verenlerden biri olduğu konusunda fikir birliği olan kaya tırmanışı yapmak için ciddi bir deneyim ve bilgi gerektiğinin unutulmaması gerekir. Tabi cesaret ve güven ihtiyacı da göz ardı edilmemelidir! Kaya tırmanışı yapmak isteyenler gerçekten kaliteli ekipmanlara ihtiyaç duyarlar. Neticede bu sporda düşmek de vardır, tırmanmak da. Ancak ekipmanlar yeterince kaliteli ve sağlam değilse tam bir felaketle karşı karşıya kalınabilir. Teknikleri bilen, doğru ekipmanları seçen ve fiziksel yeterliliğine uygun rotaları belirleyenler adrenalin dolu kaya tırmanışı deneyimi yaşayabilirler. “Türkiye’de nerde kaya tırmanışı yapılır?” derseniz; Antalya (Geyikbayırı), İzmir (Kaynaklar), Kocaeli (Ballıkayalar Kanyonu), Antalya (Çitdibi) ve Niğde (Aladağlar) gibi alternatiflerinizin bulunduğunu söyleyebiliriz.

6. Tatlısu Mağara Dalışı İle Başka Dünyalara Geçin

6. Tatlısu Mağara Dalışı İle Başka Dünyalara Geçin

ultramarinfoto / Getty Images

Sualtı dünyasına ilgi duyan milyonlarca adrenalin bağımlısı olduğunu biliyoruz. Denizlerin altında ve okyanuslarda büyüleyici yaşam formlarına yakından bakmak isteyen bu sporcuların dünyanın en önemli dalış noktalarına akın etmelerine de açıkçası çok şaşırmıyoruz. Ancak dalış meraklılarının sınırları da pek bulunmuyor, son dönemde tatlısu mağara dalışı yeni trend olarak değerlendiriliyor. Fazlasıyla heyecan ve gerilim dolu bir aktivite arıyorsanız tatlısu mağara dalışını deneyebilirsiniz ama dikkat! Yeterince deneyimli değilseniz, dalgıçlık eğitiminiz yoksa ve tek başınaysanız bu spordan uzak durmalısınız. Mağara dalışları genellikle keşif ve bilimsel amaçlarla yapılır, nadiren de olsa sporcular tarafından gerçekleştirilir. Mağara deliğinden girilip mağara içini incelemeye dayanan bu ekstrem sporda yön kaybetme riskinin olduğu kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

7. Hem Soğuk Hem Heyecanlı Buz Tırmanışı

7. Hem Soğuk Hem Heyecanlı Buz Tırmanışı

Photo_Concepts / Getty Images

Adrenalin bağımlılığı öyle bir his ki sporcular dünyanın en zorlu yerlerine büyük bir istekle gidebiliyor. Deneyimlerine güvenerek yaptıkları yolculuklar onları yormak bir yana enerjilerinin artmasına neden oluyor. Adrenalin meraklıları için hazırladığımız bu listede buz tırmanışı sporu da haliyle yer alıyor. Donmuş şelalelerde ya da buzullarda gerçekleştirilen buz tırmanışı sporcuların deneyimli olmasını ve en kaliteli ekipmanları tedarik etmesini gerektiriyor. Buzun doğası gereği sahip olduğu özellikler buz tırmanışının tehlike düzeyini arttırıyor. Türkiye’de ve dünyada buz tırmanışı yapılan yerler arasında Kitsiputous Şelaleleri (Finlandiya), Niagara Şelalesi (ABD – Kanada), Helmcken Şelalesi (Kanada), Taroshi Şelaleleri (Japonya), Lyngen Şelalesi (Norveç) ve Şenyurt Şelalesi (Erzurum) gibi noktalar bulunuyor.

8. Gerçek Özgürlük Hissi SkyDiving (Gökyüzü Dalışı)

8. Gerçek Özgürlük Hissi SkyDiving (Gökyüzü Dalışı)

Graiki / Getty Images

Sınırsız özgürlük, maksimum heyecan; adrenalin adına ne ararsanız gökyüzü dalışında bulabilirsiniz. Paraşüt ve kuşam gibi ekipmanlarla gerçekleştirilen gökyüzü dalışı deneyimini siz de yaşamak isterseniz öncelikle sıkı bir eğitim sürecinden geçmelisiniz. Türk Hava Kurumu tarafından ücretsiz verilen Static Line metodu veya hızlandırılmış serbest düşüş yönetimini öğrendiğinizde tüm gökyüzünün size ait olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. Bireysel ya da takım halinde gerçekleştirilen gökyüzü dalışında yerden 10 bin – 12 bin fit yüksekliğe çıkar, bir süre serbest düşüş yapar daha sonra ise paraşütünüzü açarak güvenle yere inebilirsiniz. Başlangıçta sıra dışı atlayışlar yapmak için acele etmemenizi, tek başınıza atlamamanızı ve eğitim sürecinizde çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Adrenalin bağımlılarının hepsinin dahi bu sporu deneyemediğini düşünürsek önerilerimize hak vereceğinizi inanıyoruz.

9. Adrenalin ve Eğlence Kar Motoru Yarışı

9. Adrenalin ve Eğlence Kar Motoru Yarışı

RelaxFoto.de / Getty Images

Ekstrem kış sporları kategorisinde yer alan bu açık hava aktivitesi hız yapmaktan da adrenalinden de vazgeçemeyenlerin gözde spor seçeneklerinden biri olarak değerlendiriliyor. Zorlu arazilerde ulaşım amacıyla tasarlanan kar motorlarının spor amacıyla kullanılmasına dayanan kar motoru yarışı dünya genelinde yüzlerce sporcunun adrenalin beklentisini karşılıyor. Kar motoru yarışları, yarış için özel olarak hazırlanan pistlerde gerçekleştiriliyor. Doğanın içinde kurulan parkurlarda saatte ortalama olarak 96 km ile gidilebiliyor. Eğlenceli ve aynı oranda heyecanlı bir aktivite olarak değerlendirilen kar motoru yarışlarında sporcuların tüm güvenlik tedbirlerini almaları gerekiyor. Olası bir kaza durumunda yaşanabilecek felaketlerin önlenebilmesi adına tecrübe de önemli bir gereksinim olarak aranıyor.

10. Yeni Bir Adrenalin Kaynağı Volkan Sörfü

10. Yeni Bir Adrenalin Kaynağı Volkan Sörfü

advenport

Adrenalinse adrenalin, tehlike ise fazlasıyla, manzara ise efsanevi bir manzara; volkan sörfünün adını telaffuz etmek dahi bir kesim için korkunç olarak nitelendirilirken adrenalin tutkunları volkan sörfü yapabilecekleri yeni yerler keşfetmenin peşinde koşuyor. Volkan sörfü aktif bir volkanda yapılıyor, doğru duydunuz! Binlerce derecelik sıcaklıktaki lavların istilasına uğrama ihtimali dahi bu sporu ekstrem kategorisine sokmaya yetiyor. Güçlü rüzgarlarla, kül molekülleri barındıran bir atmosferde, volkanın tepesine yakın bir yükseklikte kaymaya hazırlanmak kesinlikle kolay değil! Tahtadan yapılan bir kızak yardımıyla gerçekleştirilen volkan sörfü sayesinde hissedilen heyecan tüm zorluklara değiyor değmesine ancak bu sporu yapmak için şu an çok lokasyon alternatifi bulunmuyor. “Ben sınır tanımam” derseniz Nikaragua’ya iyi yolculuklar dileriz!

11. Gerçek Uçma Hissi Wingsuit Uçuşu

11. Gerçek Uçma Hissi Wingsuit Uçuşu

Jonathan Murrish / EyeEm / Getty Images

“Bu kadar adrenalin fazla!” demeyecekseniz sizlere Wingsuit uçuşu hakkında kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Öncelikle yine uçuyorsunuz ancak bu sefer üzerinizde özel kanatlı bir elbise oluyor. Paraşütünüz doğal olarak yine var, ancak paraşütü açmadan önce kollarınızı ve bacaklarınızı açıp hızla düşüyorsunuz. Rüzgarlı ortamlarda yapılabilen ekstrem sporlar arasında gösterilen Wingsuit uçuşu için gerekli olan kanatlı elbise ilk olarak 1994 yılında tasarlandı, 1997 yılında ise geliştirildi. Daha sonra bu sporun ilgi görmesi üzerine ekipmanlar üzerindeki çalışmalar da arttırıldı. Wingsuit uçuşu yapmak isteyenler için dağlar, uçurumlar, yüksek yapılar ve dik yamaçlar ideal özellik taşıyor. Tabi ki deneyim ve eğitim yine olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Serbest dalış eğitimi alanların ya da profesyonel paraşütçülerin yapabildikleri bu spor giderek artan popülaritesiyle listemize girmeye de hak kazanıyor.

12. Bıçak Sırtı Adrenalin; Highlining (İp Üzerinde Yürüme)

12. Bıçak Sırtı Adrenalin; Highlining (İp Üzerinde Yürüme)

Jared Alden / Getty Images

Düz yolda yürümekte bile zorlananlara rastladığımız bu zamanlarda iki dağ arasına gerilmiş bir ipte yürüyenleri gördüğümüzde gözlerimize inanmakta zorlanabiliriz. İki nokta arasına gerilen bir ipte yürüme sporu olarak bilinen Slackline’in bir gelişmiş versiyonu olarak gösterilen Highlining adrenalin tutkunlarının tüm beklentilerine yanıt veriyor. Highlining sporu için yüksekteki yerler seçilebildiğinden bu noktada sporcuların yaratıcılıkları ve göze aldıkları riskler tek sınır haline geliyor. İki dağ arasında, iki yüksek bina arasında ve hatta gökyüzünde süzülen iki büyük helyum balonları arasında highlining yapılabiliyor. Sporcuların videolarını izlemek yükseklik korkusu olanların tansiyonunu çıkarsa da higlining festivalleri ülkemizde de yoğun ilgi görüyor. Antalya Geyikbayırı gözü yükseklerde olan adrenalin meraklılarının akınına uğruyor.

13. Free-Solo Tırmanış

13. Adrenalin Veren Free-Solo Tırmanış

Westend61 / Getty Images

Kaya tırmanışı hakkında önceki maddelerde sizlere bilgi verdik, kaya tırmanışı için ekipmanların hayati öneme sahip olduğundan da deneyimin çok önemli olduğundan da bahsettik. Bazı sporcular için kaya tırmanışı belli ki ihtiyaç duydukları adrenalini karşılamıyor, onlar da yeni açılımlarla ekstrem sporları çoğaltıyor! Free solo tırmanış özü gereği kaya tırmanışı olsa da sporcular free solo tekniğinde herhangi bir güvenlik ekipmanı kullanmıyor! Metrelerce yüksekliğe çıkan sporcular o an tüm dikkatlerini odaklıyor ve rotayı tamamlamaya bakıyor. Oldukça korkunç olduğu gerçeği inkar edilemeyen free solo tırmanış dünyada sayılı sporcu tarafından yapılıyor ve bu sporcuların başarıları da internette yer alıyor. Sizlerle bir tırmanış hakkında bilgi paylaşmak istiyoruz. 2500 metrelik bir rotada 25 yaşındaki Brette Harrington free solo tırmanışı ile tarihe geçti. Genç kadın sporcu bu deneyimi her gün tekrar etmek istemediğini dile getirerek ölümle adrenalin arasındaki ince çizgiyi vurguladı!

14. Creeking

Açık Hava Aktiviteleri - Creeking

Adam Swett / jacksonkayak

Kano ve kayak sporlarının birleştiği ancak dik yamaçlara sahip nehirlere taşındığı “creeking” sporu adrenalin bağımlılarının ilgisini çeken ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Yüksek manevra kabiliyetine sahip kanoların kullanıldığı bu spor yüksek derecede tehlike barındırıyor. Sporcuların bireysel olarak gerçekleştirdikleri creeking genellikle ekip halinde aktivitelerin düzenlenmesini gerektiriyor. Creeking sporu şelalelerin kıyısında ve dik yamaçtan akan nehirlerde gerçekleştiriliyor. Rafting sporunda ciddi deneyimi olan kişilerin uzmanlıklarını geliştirmek ve daha heyecanlı seçeneklere yönelmek için tercih ettikleri Creeking izlemesi dahi zor ekstrem sporlar arasındaki yerini koruyor.

15. KiteSurf (Kiteboard)

Açık Hava Aktiviteleri - KiteSurf (Kiteboard)

Noel Hendrickson / Getty Images

Yazımızın sonunda adrenalin seviyemizi bir tık düşürelim… Rüzgar ve koruyucu spor ekipmanları varsa denizde, karda ve kumda yapılabilen kitesurfing ekstrem sporlar listemizde yer alıyor. Adrenalin meraklılarına hitap eden açık hava aktiviteleri arasında gösterilen bu spor ciddi bir kas kuvveti ve denge gerektiriyor. Uçurtmaya bağlı sörf türü olarak tanımlayabileceğimiz kitesurfing sporunda freestyle, speed racing, wave riding ve jump gibi stiller tercih edilebiliyor. Doğru ekipmanlar kullanıldığında ve gerçekten iyi bir eğitim alındığında güvenli olarak değerlendirilen kitesurfing sporunun yeterli deneyime ulaşılmadığında tek başına yapılmaması gerekiyor.

Daha Fazla fikir İçin Bunlara Göz Atın:

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.