Kanınızın Deli Dolu Aktığı Zamanları Yeniden Yaşatacak Olan Gençlik Filmleri

Hayatınızın en heyecanlı, en duygusal yıllarını yeniden yaşamanızı sağlayacak, bir aşk hikayesi ya da mücedele ruhu ile size ilham verecek gençlik filmleri.
Kanınızın Deli Dolu Aktığı Zamanları Yeniden Yaşatacak Olan Gençlik Filmleri
6 dk
Son güncellenme: 01/08/2020
Tüm Başlıklar

Gençlik filmleri izleyerek gençliğe dönmenin imkanı yok. Fakat, hayatın bu en deli ve en değerli zamanında yaşanan duygusal seviyeleri de özlemiyor değiliz. Ağladığı zaman gerçekten ve içten ağlayan, güldüğü zaman hesapsız gülenlerin yılları gençlik ve bu duyguları şimdilerde sadece gençlik filmlerinde görebiliyoruz.

Çoğu kişi hayatının en güzel dönemi olarak gençlik yıllarını kabul ediyor. Adrenalin, aşk, tutku, eğlence, cesaret bir yanda bir an önce hayata atılma isteğinden kaynaklanan sabırsızlık bir yanda. Bu yıllar eninde sonunda geçse ve hepimiz bir şekilde hayatın akışı içerisinde rutine kapılsak da içimizi kıpır kıpır yapıp özlediğimiz o zamanları bir süreliğine de olsa yeniden yaşatan gençlik filmleri yardımımıza koşuyor. Biz de hazırladığımız bu liste ile size ufak bir mola verdirmeyi ve efsaneleşmiş gençlik yıllarımızın aşklarına, enerjisine, gündelik kaygılarına belki de hiç özlemeyeceğiniz konusunda büyük yanılgılara düştüğünüz okul yıllarına götürmeyi planlıyoruz. İşte IMDb puanları ile birlikte listelediğimiz gençlik filmleri;

Onüç

Onüç Filmi Posteri
Onüç (2003) / Thirteen (original title) - 6,8/10 

On üç, ergenlik çağında bir kız olan Tracy’nin yaşadığı dönüşümleri ve bu dönüşümler sonucunda hem aile hem okul hayatında yaşanan gerilimleri anlatıyor. Filmin çekimi sırasında sabit kamera kullanılmamış olması sonucu el kamerası ile çekilmiş gibi sürekli hareket içeren görüntüler başlarda izleyiciyi bocalatsa da daha sonra filmin dinamizmi ile yakaladığı ahenk fark ediliyor ve oldukça keyif verici hale geliyor. ergenlik dönemindeki gençlerin karşı karşıya kaldığı sorunları, okullarda baskın hale gelen popüler kültürün gençler üzerindeki etkilerini, bu dönemde aileler ile yaşanan çatışmaları ve madde bağımlılığını çok vurucu bir şekilde anlatan On Üç hem gençlerin hem de ailelerinin izledikleri zaman kendilerinden bir şeyler bulmalarını sağlıyor.

Adi Cikmis

Adi Cikmis  Filmi Posteri
Adi Cikmis (2010) / Easy A (original title) - 7,1/10 

Orijinal sayılabilecek Hollywood senaryolarından birine sahip olan Adı Çıkmış, pek çok sinemasever tarafından izledikleri en eğlenceli ve komik film olarak değerlendiriliyor. Yüksek kaliteli gençlik filmlerinden biri olan Adı Çıkmış lise öğrencisi genç bir kızın karşı karşıya kaldığı cinsel içerikli dedikodulardan sonra hayatında meydana gelen beklenmedik değişimleri tempoyu baştan sona hiç düşürmeden anlatıyor. Bu arada Emma Stone’un filmdeki başarılı performansına değinmeden geçmenin de kendisine yapılacak bir haksızlık olduğuna inanıyoruz. Keyifli bir 90 dakika geçirmenizi garantileyen Adı Çıkmış’ı henüz izlemediyseniz hemen izleme listenize eklemenizi ve filmin soundtrackinde yer alıp dilinize dolanacağı garanti olan Pocketful of Sunshine’ı da gözden kaçırmamanızı öneriyoruz.

Gezgin Pantolon Kardeşliği

Gezgin Pantolon Kardeşliği Filmi Posteri
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005) / Gezgin Pantolon Kardeşliği - 6,5/10 

Gezgin Pantolon Kardeşliği doğdukları günden itibaren birbirlerinden hiç ayrılmamış olan 4 yakın arkadaşın birbirlerinden ayrı olarak geçirecekleri ilk yaz mevsimini anlatıyor. Dördüne de uyan ve sihirli olduğuna inandıkları bir kot pantolon ise dört genç kızı bu ayrılıkları boyunca birbirine bağlıyor. Bazı sinema eleştirmenlerinin büyükler için bir masal olarak nitelendirdiği Gezgin Pantolon Kardeşliği muhteşem manzaralarının yanı sıra yaşamın değerini anlatan replikleri ile de göz dolduruyor. Ann Brashares’in aynı isimli kitabından uyarlanan Gezgin Pantolon Kardeşliği, izleyenlerine arkadaşlık ve karşılıksız sevgi ile ilgili çok ince mesajlar göndermeyi başarıyor.

İlk Kez

İlk Kez Filmi Posteri
İlk Kez / The First Time 6,8/10 

2012 yapımı bir film olan İlk Kez güzel zaman geçirmek adına tercih edilebilecek en iyi filmler arasında yer alıyor. Film güzel hikayesinin yanı sıra tüm oyuncularının başarılı performansları ile de dikkat çekiyor. Sıradan romantik komedi filmlerinden daha farklı bir çizgiye sahip olan İlk Kez gerçekliğinden ve doğallığından ödün vermeden komik olmayı başaran filmlerden biri olarak izleyicilerin beğenisini topluyor. Bir ev partisinde tanışan iki gencin arasında yaşananları anlatan film içerisinde çok naif ve değerli bir aşkı barındırıyor. Tabii izleyicilerde bu düşüncenin oluşmasında filmin başrol karakterleri arasındaki kimyanın tutmuş olması da etkili oluyor.

Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında Filmi Posteri
Ayni Yildizin Altinda (2014) / The Fault in Our Stars (original title) - 7,7/10 

2014 yılında vizyona giren Aynı Yıldızın Altında John Green’in aynı adlı kitabından uyarlanmış olup film hayran kitlesini vizyona girdiği günden bu yana genişletmeye devam ediyor. 16 yaşındaki kanser hastası Hazel’in öyküsüne yer veren Aynı Yıldızın Altında dram ve romantizm unsurlarını son derece dengeli ve gerçekçi bir şekilde izleyicisine aktarıyor. Ölüm ve hüzün ile aşkın ve sevginin nasıl da iç içe olduğuna dikkat çeken Aynı Yıldızın Altında soundtracki ile de izleyicinin kalbine dokunmayı başarıyor. 8,7 gibi yüksek bir IMDB puanına sahip olan film “kısacık bir zamana sonsuzluğun sığdırılması” tarifi ile en iyi kitap uyarlamalarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Ben, Earl ve Ölen Kız

Ben, Earl ve Ölen Kız Filmi Posteri
Ben, Earl ve Ölen Kiz (2015) / Me and Earl and the Dying Girl (original title) - 7,7/10 

Sundance Film Festivali’nde “Jüri Büyük Ödülü“ nü kazanan Ben, Earl ve Ölen Kız vurucu replikleri, sıra dışı karakterleri ve etkileyici hikayesi ile vizyona girdiği 2015 yılından bu yana en çok beğenilen gençlik filmleri arasında yer alıyor. Temposunu çok yükseltmeden akıcılığı yakalamayı başaran Ben, Earl Ve Ölen Kız izleyicilerini ilk andan itibaren hikâyesinin içine almayı başarıyor. 17 yaşındaki iki genç arasında zorunlu olarak başlayıp dostluğa dönen ilişki çevresinde şekillenen filmin içerisinde gereksiz olarak nitelendirilebilecek hiçbir sahne bulunmuyor. Ben, Earl ve Ölen Kız alışılmışın dışındaki karakterleri, etkileyici bir görselliğe sahip mekânları ve çeşitli filmlere yaptığı esprili göndermeleri ile mutlaka izlenmesi gereken gençlik filmleri arasındaki yerini fazlası ile hak ediyor.

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği - Dead Poets Society Filim Afişi
Ölü ozanlar dernegi (1989) / Dead Poets Society (original title) - 8,1/10 

En başarılı kitap uyarlamalarından biri olan Ölü Ozanlar Derneği Robin Williams’ın filmografisinde de çok özel bir yere sahip bulunuyor. Hayat bakışı ve benimsediği eğitim anlayışı ile kalıpların dışında çıkan sıra dışı bir edebiyat öğretmeni olan John Keating’ in  yeni atandığı okuldaki öğrencileriyle ve okulun muhafazakar yönetimi ile yaşadıklarının anlatıldığı filmin, pek çok izleyicisinin hayatında vazgeçilmez bir noktada yer aldığı ve meslek seçimlerinde bile etkili olabildiği biliniyor. İzleyenleri hayata karşı olan bakış açılarını sorgulamaya yönlendiren ancak bunu son derece naif bir şekilde yapan film devrimci bakış açısına sahip filmlerden biri olarak sinema tarihinin en etkili filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Açlık Oyunları

Açlık Oyunları Filmi Posteri
Açlik Oyunlari (2012) / The Hunger Games (original title) - 8,2/10 

Suzanne Collins’in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan Açlık Oyunları macera ve bilim kurgu kategorisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Daha sonra bir seri halinde devam eden Açlık Oyunları distopik bir hikayeyi anlatıyor. Jennifer Lawrence’ı son derece başarılı bir oyunculuk sergilediği Açlık Oyunları 8,2’ lik puanı ile IMDB listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Filmde büyük oranda kitaba sadık kalındığı ve ortaya son derece yüksek tempolu, sürükleyici ama yeri geldiğinde de duygusal bir çalışma çıktığı görülebiliyor.

İlk Tanıştığımız Gece

İlk Tanıştığımız Gece Filmi Posteri
When We First Met (2018) / İlk Tanıştığımız Gece - 6,4/10 

İlk görüşte aşık olduğu kızın kendisine aşık olmasını sağlamak için sihirli bir fotoğraf kabinini kullanarak zamanda geriye giden Noah’n hikayesinin anlatıldığı İlk Tanıştığımız Gece 2018 yılı yapımı komedi filmleri arasında yer alıyor. Zaman yolculuğu temalı bir romantik komedi olan İlk Tanıştığımız Gece içerisinde fantastik unsurlar da bulunduruyor. İçinde bolca sürpriz bulunan film aslında daha önceleri de işlenmiş olan klişe bir senaryoyu izleyicisine son derece keyifli bir şekilde izletmeyi başarabiliyor.

Başlat

BAŞLAT Filmi Posteri
Baslat (2018) / Ready Player One (original title) - 7,5/10 

Steven Spielberg’un yönetmenliğini yaptığı Başlat 2018 yılının en beğenilen filmleri arasında yer alıyor. Kaliteli görselleri ve müzikleri ile dikkat çeken film izleyenlerini bilgisayar oyunlarının dünyasına davet ederek oldukça eğlenceli zamanlar geçirtiyor. Bilim kurgu türünün bir örneği olan Başlat görsel efektleri, sanal gerçekliğin kullanılış tarzı, içerdiği aksiyon ve gelecekteki dünya ile ilgili yer verdiği tasvirler sayesinde özellikle bilgisayar oyunlarından hoşlanan izleyicilere adeta görsel bir şölen vadediyor.

Love, Roise

Love, Roise Filmi Posteri
Love, Rosie (2014) - 7,2/10 

İki çocukluk arkadaşının hayatı etrafında gelişen ve sürprizlere açık olan Love, Rosie olayların çok hızlı aktığı, ancak hiçbir şeyi düşünmek zorunda bırakmadığı izleyicinin kafasını dinlemesini sağlayan filmler arasında yer alıyor. Romantik komedi türünün en keyifli örnekleri arasında sayılabilen Love, Rosie izleyicisinin yüzünde bir tebessüm oluşturmayı başarıyor.

Sınav

Sınav Filmi Posteri
Sinav (2006) 

Ömer Faruk Sorak imzalı Sınav, sinema eleştirmenleri tarafından  İsmail Hacıoğlu’nun performansını zirveye taşıdığı filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Sınava dayalı eğitim sistemine ince göndermelerde bulunan film alt hikâyeler ile de mesajlarını güçlendiriyor. Oyunculukları kadar kurgusunun ve senaryosunun da başarısı ile göz dolduran Sınav; esprileri, yerinde kullanılan müzikleri ve diyalogları ile izleyicilerini hem güldürüp hem de ağlatabiliyor.

Bu listemizde sizlere fikir olması açısından bazı gençlik filmlerine yer verdik. Belki bunlar arasından izledikleriniz olabilir ya da olmayabilir. Belki de yeniden izleme isteği uyandıranlar karşınıza çıkabilir diyerek keyifli seyirler diliyoruz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.