Sizi İç Huzura Götürüp Manevi Dünyanızı Zenginleştirecek Dini Romanlar

Sizi iç huzura götürecek, manevi dünyanızı zenginleştirecek dini romanlar. En beğenilen, sevilen ve kitleler tarafından okunmuş dini romanlar.
Sizi İç Huzura Götürüp Manevi Dünyanızı Zenginleştirecek Dini Romanlar
7 dk
Son güncellenme: 05/08/2020
Tüm Başlıklar

Yaşanması muhtemel olayların anlatıldığı, eserdeki kahramanların tüm yönleri ile ele alındığı ve ayrıntılı mekan tasvirleri ile okuyucuların farklı dünyalara adım atmasını sağlayan romanlar çok farklı türlerde yazılabiliyor. Dini romanlar sahip oldukları ve hissettirdikleri manevi duygularla en çok okunan roman türleri arasında yer alıyor.

Dinsel ögelerin içselleştirilmesi ve bireylerin daha inançlı daha huzurlu bir hayat sürmesinin sağlanması amaçlarıyla yazılan romanlarda sanıldığının aksine dinsel kavramlar tartışılmıyor. Romanlardaki olaylara bakış açısı dini kavramlarla gerçekleştirilse de dini romanlar din tartışmalarının yapıldığı yazılı eserler olma özelliği taşımıyor. Her yaştan bireyin okuyabileceği şekilde çeşitlendirilen dini romanlar zaman zaman okuyucuya ihtiyacı olan manevi gücü veriyor, zaman zaman tarihi gerçeklikler sunarak şükür duygusunun önemini hissettiriyor kimi zaman ise maneviyatın geliştirilmesi amacıyla yol gösteriyor.

Minyeli Abdullah – Hekimoğlu İsmail

Dini Romanlar: Minyeli Abdullah – Hekimoğlu İsmail
Minyeli Abdullah – Hekimoğlu İsmail

İnançlı insanların dünyasına yakından bakmak isteyenlerin beklentilerini karşılayan Minyeli Abdullah adlı ünlü roman, Hekimoğlu İsmail tarafından 1967 yılında kaleme alınmıştır. 20. Yüzyılda Müslüman ümmetinin karşılaştığı zorlukların kaleme alındığı bu eser hidayet romanları kategorisinin ilk örneklerinden biri olma unvanını taşıyor. Yayımlandıktan sonra dindar çevrenin roman okuma alışkanlıklarını değiştiren Minyeli Abdullah günümüzde hala en çok sevilen dini romanlar arasında yer alıyor.

Secdede Son Nefes – Halit Ertuğrul

Dini Romanlar: Secdede Son Nefes – Halit Ertuğrul    Posteri
Secdede Son Nefes – Halit Ertuğrul

2014 yılında Nesil Yayınevi tarafından piyasaya sürülen ve Halit Ertuğrul tarafından yazılan Secdede Son Nefes okuyucularda derin iz bırakan dini romanlar arasında yer buluyor. Yıkıcı, sarsıcı ve tertemiz bir aşkın konu alındığı Secdede Son Nefes okuduğu romanlardan hayat dersi çıkarmak ve ibret almak isteyen okuyucuların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Yazarın eseri için kaleme aldığı notlara bakınca dahi Secdede Son Nefes adlı dini romanın okuyucuyu derinden sarsacağının işaretleri alınıyor.

Huzur Sokağı – Şule Yüksel Şenler

Dini Romanlar: Huzur Sokağı – Şule Yüksel Şenler
Huzur Sokağı – Şule Yüksel Şenler

Okuyucuyu alıp götüren ve en sürükleyici kitaplar arasında gösterilen Huzur Sokağı, 2000 yılında basıldı. Timaş Yayınları tarafından basılan bu kitapta okuyucuları heyecan dolu bir hikaye bekliyor. Romanın geçtiği dönemdeki insanların karşılaştıkları sorunları ve sıkıntılı ortamı güzel bir dille anlatan Şule Yüksel Şenler okuyucuları roman sonunda derin bir sessizlik içerisinde içsel sorgulamaya yönlendiriyor. Okuyanı derinden etkileyen ve okuyanda iz bırakan bu eser mutlaka okunması gereken kitaplar arasında kabul ediliyor.

Bir Annenin Feryadı – Raif Cilasun

Dini Romanlar: Bir Annenin Feryadı – Raif Cilasun Posteri
Bir Annenin Feryadı – Raif Cilasun Posteri

Dini roman kategoriler altında hidayet romanları alt kategorisinde yer bulan Bir Annenin Feryadı, Batı medeniyetinin yozlaştığını ve medeniyet kavramının tüm dünya tarafından yanlış ele alındığını vurguluyor. İslam dünyasına medeniyet örneği olarak sunulan ve ahlaki çöküntüler yaşayan toplumların yaşadıkları sorunların ve düştükleri yanlışların vurgulandığı Bir Annenin Feryadı romanı üç ayrı nesli etkisine alan bir eser olarak kabul ediliyor. 2017 yılında kitaptan uyarlanan bir film çekildi ve roman kahramanlarının yaşadıkları beyaz perdeye de aktarılarak kitabın yarattığı etki bir nebze daha arttırıldı.

Yarını Umutla Beklerken – Neslihan Güzel

Dini Romanlar: Yarını Umutla Beklerken – Neslihan Güzel Posteri
Yarını Umutla Beklerken – Neslihan Güzel Posteri

Neslihan Güzel tarafından kaleme alınan Yarını Umutla Beklerken bir annenin eşini ve oğlunu kaybettikten sonra yaşadığı dramı İslami ögelerle konu alıyor. Kişinin geçmişiyle yüzleşmesini ve geleceğe Allah inancıyla bakmasının öneminin vurgulandığı bu eser 208 sayfadan oluşuyor ve dini roman sevenlerin beğenisini kazanıyor.

Düzceli Mehmet – Halit Ertuğrul

Dini Romanlar: Düzceli Mehmet – Halit Ertuğrul Posteri
Düzceli Mehmet – Halit Ertuğrul Posteri

Halit Ertuğrul’un çok sevilen romanlarından olan Düzceli Mehmet gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Manevi değerlere bağlı olmayan ve kuralsız yaşayan bir gencin öğretmeni tarafından yönlendirildikten sonra bambaşka bir insana dönüşmesi Halit Ertuğrul tarafından etkileyici bir şekilde okuyucularla paylaşılıyor. Okuyucuları üzerinde büyük bir tesir yarattığı yorumlardan da anlaşılabilen Düzceli Mehmet romanı ibret dolu hikayeleri ve ilginç olayları ile birden fazla kez okunması gereken dini romanlar arasında gösteriliyor. Dram sevenlere Düzceli Mehmet romanını okumalarını biz de tavsiye ediyoruz.

Seni Allah İçin Sevdim – Tuğçe Çakır

Dini Romanlar: Seni Allah İçin Sevdim – Tuğçe Çakır Posteri
Seni Allah İçin Sevdim – Tuğçe Çakır Posteri

Dini aşk romanları kategorisinde değerlendirilen ve Tuğçe Çakır tarafından kaleme alınan Seni Allah İçin Sevdim romanı hazin sonu ile okuyucuların kalbinde derin izler bırakıyor. Güzel bir aşk hikayesinin işlendiği romanda Allah sevgisi ve inanç vurgusu okuyucuların kitabı okurken manevi dünyalarına da kısa yolculuklar yapmasını sağlıyor. Okuyucuların tavsiye ettiği dini romanlardan biri olan Seni Allah İçin Sevdim, genç nesil tarafından da beğeniliyor.

İmamın Manken Kızı – Emine Şenlikoğlu

Dini Romanlar: İmamın Manken Kızı – Emine Şenlikoğlu Posteri
İmamın Manken Kızı – Emine Şenlikoğlu Posteri

Emine Şenlikoğlu romanları arasında en beğenilenlerden biri olarak tanımlanan İmamın Manken Kızı okuyucuların büyük bir beğenisini kazanıyor. İnsanların ne diyeceğinden ziyade Allah katında takdir edilmeye önem gösterilmesinin altını çizen bu dini romanda gerçek hayatta da okuyucuların bakış açılarını genişleten örnekler ve dersler bulunuyor.

Allahım Bana Ne Söylüyor – Neşe Ergüven

Dini Romanlar: Allahım Bana Ne Söylüyor – Neşe Ergüven Posteri
Allahım Bana Ne Söylüyor – Neşe Ergüven Posteri

Klasör Yayıncılık tarafından piyasaya sürülen ve Neşe Ergüven tarafından kaleme alınan Allahım Bana Ne Söylüyor adlı roman Kur’an’ı anlamak isteyenlerin beğenisini kazanıyor. Kişisel gelişim tadına sahip olan bu eser okuyuculara pozitif duygular yüklüyor. İslam’ın daha derin anlaşılması için örnekler sunularak okuyucu bu romanla manevi dünyaya bir adım daha yaklaşıyor.

Kendini Kınayan Nefis – Emre Dorman

Dini Romanlar: Kendini Kınayan Nefis – Emre Dorman Posteri
Kendini Kınayan Nefis – Emre Dorman Posteri

Emre Dorman tarafından yazılan ve en çok satan kitaplar arasında kendisine yer bulan Kendini Kınayan Nefis okuyucuları içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Günlük yaşama göndermeler içerip kişilerin içine düştükleri durumlarını akıcı ve sade bir üslupla anlatan Kendini Kınayan Nefis bizim de dini romanlar listemizde yerini alıyor.

Can Laleler Solmasın – Hasan Sabaz

Dini Romanlar: Can Laleler Solmasın – Hasan Sabaz Posteri
Can Laleler Solmasın – Hasan Sabaz Posteri

Okuyucuların büyük beğenisini kazanan ve en çok önerilen dini romanlar arasında konumlanan Can Laleler Solmasın, Hasan Sabaz’ın en beğenilen eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Gençlerin tertemiz bir dünyaya nasıl sahip olabileceğini kıssadan hisse mesajlar ile iletilen kitapta alınacak önemli dersler bulunuyor.

Çöle İnen Nur – Necip Fazıl Kısakürek

Dini Romanlar: Çöle İnen Nur – Necip Fazıl Kısakürek Posteri
Çöle İnen Nur – Necip Fazıl Kısakürek Posteri

Necip Fazıl Kısakürek’in en sevilen dini romanları arasında yer alan Çöle inen Nur, Hazreti Adem’den başlayan ve Hazreti Muhammed ile son bulan peygamberlik sürecini konu alıyor. Necip Fazıl Kısakürek’in eşsiz anlatımı ile okuyucular üzerinde büyük bir etki yaratan bu dini romanda Necip Fazıl Kısakürek’in şahsi yorumları bulunuyor. Allah sevgisine, Peygamberin yaşadıklarına ve hislerine atıfta bulunan kitap büyük bir sevgi içeriyor.

Yoldaki İşaretler – Seyyid Kutub

Dini Romanlar: Yoldaki İşaretler – Seyyid Kutub Posteri
Yoldaki İşaretler – Seyyid Kutub Posteri

İslam Dünyası Dizisi kapsamında Pınar Yayıncılık tarafından basımı yapılan Yoldaki İşaretler, Seyyid Kutub’un en çok ses getiren romanları arasında yer alıyor. Dini romanlar sevenlerin mutlaka okuması gereken romanlar sıralamasında yer alan Yoldaki İşaretler çağdaş İslam düşüncesine sunduğu büyük katkılarla anılıyor. Öze dönüş mesajlarının ağırlıklı olarak verildiği bu romanı siz de okuma listenize ekleyebilirsiniz.

Bir Deliyle Evlendim – Hekimoğlu İsmail

Dini Romanlar: Bir Deliyle Evlendim – Hekimoğlu İsmail Posteri
Bir Deliyle Evlendim – Hekimoğlu İsmail Posteri

Hekimoğlu İsmail’in en sevilen romanlarından biri olan Bir Deliyle Evlendim eserinde Türk ve Amerikalı iki gencin hikayesi konu alınıyor. Amerika’da eğitim gören ve manevi değerlerine sıkı sıkıya bağlı olan Türk genci Şeref ile Amerikalı Selena arasındaki evlilik ilişkisinde Selena’nın İslam dini ile tanışması anlatılıyor. Geçmişte farklı bir dinin kaidelerini yerine getiren Selena’nın ve İslamiyet’in gerekliliklerini yerine getiren Şeref’in hikayesi Selena’nın İslamiyet’i kabul etmesine dek heyecanlı bir olay örgüsü içerisinde devam ediyor.

Da Vinci’nin Şifresi – Dan Brown

Dini Romanlar: Da Vinci’nin Şifresi – Dan Brown Posteri
Da Vinci’nin Şifresi – Dan Brown Posteri

Dini romanlar içerisinde dünya genelinde en çok satılanlar arasına girmeyi başaran Da Vinci’nin Şifresi Holywood’un ses getiren filmlerine konu olmayı da başarıyor. İlk bakışta macera romanı olarak değerlendirilse de gelmiş geçmiş en sevilen romanlar arasında gösterilen Da Vinci’nin Şifresi romanında Hristiyanlık ögeleri yoğun bir şekilde bulunuyor. Katolik Hristiyanların tepkisiyle karşılaşsa da Da Vinci her kesimin beğenisini kazanan soluksuz bir macera kitabı olma unvanını koruyor. Dini romanlara bakış açısını değiştiren Dan Brown yalnızca Da Vinci’nin Şifresi eserinde değil tüm eserlerinde dinsel ögeleri sıklıkla kullanıyor. 

Çin İşkencesi – Emine Şenlikoğlu

Dini Romanlar: Çin İşkencesi – Emine Şenlikoğlu Posteri
Çin İşkencesi – Emine Şenlikoğlu Posteri

2007 yılında baskıya giren Çin İşkencesi Emine Şenlikoğlu’nun en beğenilen romanları arasında yer alıyor. Yaşamanın bir nimet olduğunun, insanların sabırlı olması gerektiğinin ve namus kavramının öneminin hayat hikayesi içerisine saklandığı bu roman, iki kardeşin kasabaya okumaya gitmesiyle başlıyor. Komünizm düşünce sisteminin yarattığı etkilerle ilgili de mesajlar veren roman, en çok satan dini romanlardan biri olmayı başarıyor.

Kime Kulsun – Emin Işık

Dini Romanlar: Kime Kulsun – Emin Işık Posteri
Kime Kulsun – Emin Işık Posteri

Küreselleşme ve gelişen teknolojinin insanların özüne zarar verdiğinin altını çizen Kime Kulsun romanı insanların yalnızlaşmasını ele alıyor. İnsanın değerini bulmak için farklı yollara başvurmadan özüne dönmesi gerektiğinin konu alındığı romanda insanların kul olarak asla yalnız olamayacağı naif bir biçimde vurgulanıyor.

Swastika Geceleri

Dini Romanlar: Swastika Geceleri  Posteri
Swastika Geceleri Posteri

Tam olarak dini romanlar arasında kategorize edilemese de Katharine Burdekin tarafından kaleme alınan Swastika Geceleri Nazilerin Yahudi toplumuna gerçekleştirdiği zulüm ve Yahudilik çevresinde geliştiği için listemizde yer alıyor. Hristiyanlığın yok olmaya yüz tuttuğu ve Nazilerin din kavramının farklılaştığının anlatıldığı bu roman okuyucularda çok derin ve iyileştirilmesi zaman alan izler bırakıyor.

Aşk Çağlayanı – Nurten Selma Çevikoğlu

Dini Romanlar: Aşk Çağlayanı – Nurten Selma Çevikoğlu Posteri
Aşk Çağlayanı – Nurten Selma Çevikoğlu Posteri

Dini romanlar listemizin sonuna doğru hızla yaklaşırken 2017 yılında yayınlanan ve Nurten Selma Çevikoğlu tarafından kaleme alınan Aşk Çağlayanı adlı esere de değinmek istiyoruz. Yüzakı Yayıncılık tarafından basılan kitapta Hazreti Muhammed sevgisi ve doğru yol ile ilgili kapsamlı söylemlere rastlanabiliyor.

Köyden Bir Çocuk – Seyyid Kutub

Dini Romanlar: Köyden Bir Çocuk – Seyyid Kutub  Posteri
Köyden Bir Çocuk – Seyyid Kutub Posteri

20. yüzyılın başlarında Mısır’daki köy hayatının, dini bayramların, sosyal yaşamın ve eğitim sisteminin konu alındığı Köyden Bir Çocuk, Seyyid Kutub’un en sevilen eserleri arasında yer alıyor. İslam dünyasının çağdaş düşünürleri arasında önemli bir yere sahip olan Seyyid Kutub bu eserinde çocukluk hatıralarını etkileyici bir şekilde okuyucu ile buluşturuyor.

Bu içeriği oylayın
5.00, 4 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.