Gözlem evi işleterek kazanabilirsiniz

Çok fonsiyonlu teleskopları belediyelerle anlaşıp belirli yerlerde işleterek veya yap-işlet-devret sistemini uygulayarak para kazanabilirsiniz. Fiyatları 500 ila 8500 lira arası değişen teleskopları internetten araştırarak bulmanız mümkün ayrıca İstanbul Sirkeci piyasasında da bu teleskopları bulabilirsiniz.

Teleskopların kurulumu ve taşınması kolay olduğu için rağbet görebilecek yerlerin bir köşesinde bu işi yapabilirsiniz. Bir keresinde İstanbul Ortaköy’de bir öğrencinin güzel bir teleskopla aydaki şekilleri incelettiğini ve ay hakkında bilgiler vererek para kazandığınada şahit oldum. Gerçekten hem eğlendirici hemde bilgilendirici bir iş fikri.

İşi daha eğlenceli ve kazançlı bir hale getirmek isteyenlere ise tavsiyemiz birden fazla teleskop ile gözlem evi tarzında mimari bir tasarımla haka açık yerlerde bu işi yapması.

4 YORUMLAR

  1. Fikir için teşekkürler. Ben de bu işi 4-5 yıl Maltepe sahilinde yaptım. Her çeşit insan geçiyor. Ama herkes bakmıyor. Dolayısı ile elit bir gruba hitap eden sektör diyebilirim. İstanbul’ da yaklaşık 4 ay boyunca Ay’ a, ayda 4-5 gün bakılabiliyor. O da hava müsait olursa, yani bulut vs. olmaz ise…Ayrıca teleskoplar için bulunduğunuz yerin nem oranı vs. de önemli. Daha bir çok etken var. Gözlemevleri kurulmadan önce 5-6 yıl beklenip o yerin hava, nem, rüzgar vs. özellikleri araştırılıyor. Bu işi yapmak isteyen iyice araştırsın derim.

  2. bundan belki 15-20 yıl önce limanda bu işi yapan bir adam vardı ..çocukken defalarca gökyüzüne o adam sayesinde teleskopla bakmıştım..bence olabilir ama belediyeler artık kurt kapanı olduğu için izin karşılığı ne isterler o kısmı önemli.

  3. deniz kenarları yüksek il kaleleri saat kulelei bu işler için uygun ama turiztik yerlerde daha iyi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here