Ufkunuzu Genişletecek 10 Kitap

Pixabay

Bu yazımızda ufkunuzu genişletecek dünya klasikleri kadar çok bilinmeyen eserler hakkında da öneriler bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

1. Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Antoine de Saint Exupery tarafından kaleme alınan çocuk kitabı görünümlü bir dünya klasiğidir Küçük Prens. Çocukken okunduğunda başka, gençken okunduğunda başka, yetişkinlik döneminde okunduğunda ise bambaşka mesajlar iletir. Bu nedenle bir kereden daha fazla okunması gereken kitaplar arasında gösterilir. Kitapta kendi galaksisinde gülü ile yaşayan Küçük Prens’in diğer galaksilere yaptığı yolculuklar ve bu yolculukla gelişen derin mi derin alt mesajları yer alır.

2. Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Khaled Hosseini’nin geniş yankı uyandıran ilk romanı olan Uçurtma Avcısı en çok satan kitaplar listesini uzun süre domine etmiştir. Romanda arkadaşlık, sadakat, aile ilişkileri, sevgi, yalanlar ve fedakarlık gibi kavramlar işlenmiştir. Kitabın temasında ise Afganistan’ın Sovyet işgali sonucu maruz kaldığı olaylar ve 1970-2000 yılları arasındaki çalkantılar bulunmaktadır.

3. Sofi’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Sofi’nin Dünyası – Jostein Gaarder

İnsanın kendisini, hayatını, düşüncelerini ve kim olduğunu sorgulatma başarısını gösteren; bir kesim için dünya klasikleri arasında çoktan yerini alan Sofi’nin Dünyası 15 yaşındaki bir kız çocuğunun içsel sorgularını konu alır. Kendisine gelen isimsiz ve pulsuz zarflar Sofi’nin de Sofi’nin hikayesini okuyanların da hayatını değiştirecektir.

4. Dönüşüm – Franz Kafka

Dönüşüm – Franz Kafka

Ufku açan kitaplar listemize dünya klasikleri arasında yer alan bir eserle devam ediyoruz. Franz Kafka tarafından yazılan Dönüşüm 104 sayfaya derin anlamlar sığdıran eşsiz bir romandır. Kafka’nın ustalık eseri olarak addedilen kitapta bir sabah böceğe dönüştüğünü fark eden Gregor Samsa’nın trajik hikayesi anlatılır.

5. Düşüş – Albert Camus

Düşüş – Albert Camus

Genel olarak Jean Baptiste Clemence isimli roman kahramanının Amsterdam’daki bir barda iç hesaplaşmasını konu alan ve bütünsel olarak bir monoloğu andıran Düşüş; Albert Camus’nun iç dünyasını ele alan derin bir kitaptır. Dünya klasikleri arasında yer alan Camus eseri modern insanlığa yöneltilen en edebi eleştirilerden de biridir.

6. Sefiller – Victor Hugo

Sefiller – Victor Hugo

Ufuk açan dünya klasikleri listesinde Sefiller her zaman yer bulması gereken bir eserdir. Victor Hugo tarafından yaratılan eser ailesine ekmek götürebilmek için hırsızlık yapan bir adamın kürek mahkumiyetine çarptırılmasını işler. Yoksulluk, toplumsal adaletsizlik ve dayanışma temellerinden evrilen kitap 19. Yüzyıl Fransa’sını net bir şekilde yansıtır.

7. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Tek bir kitap ile kitleleri bu denli etkilemeyi başaran nadir yazarlardan biridir Harper Lee. Ufkunuzu genişletecek kitaplar arayışındaysanız bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyoruz. Irkçılık üzerine yazılan bu eserde sınıf farklılıkları, önyargılar, iki yüzlülük, iyilik ve kötülük gibi kavramlar çarpıcı bir şekilde ele alınıyor. 1961 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bülbülü Öldürmek sinemaya da uyarlandı.

8. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Gabriel Garcia Marquez’in en kült romanlarından biri Yüzyıllık Yalnızlık… Eserde yalnızlıkla lanetlenmiş bir soyun deneyimlediği içsel yalnızlık yazarın hayatından gerçek öykülerle sunuluyor. Ülkemizde de yankı uyandıran Yüzyıllık Yalnızlık okunması gereken dünya klasikleri arasında yer alıyor.

9. Madame Bovary – Gustave Flaubert

Madame Bovary – Gustave Flaubert

Hep daha fazlasını istemek mi hayallerinin peşinden koşmak mı ikilemi yaşayanların mutlaka okuması gereken Madame Bovary, Gustave Flaubert’in klasikleşen romanları arasında sayılır. Kitap, hayatın tek düzeliğine savaş açan Madame Bovary’nin hırs dolu yaşantısını ve tercihlerinin yansımasını konu alır.

10. Dublinliler – James Joyce

Dublinliler – James Joyce

İrlandalı bir yazar olan James Joyce’un klasikleri arasında yer alan Dublinliler romanı, İrlanda halkının yaşamından kapsamlı kesitleri barındırır. Kentin ruhsal yoksulluğunun etkileyici bir şekilde aktarıldığı romanda dikkat çeken bir sadelik hakimdir. Kitabın içerisinde The Sister, The Boarding House, After The Race ve Eveline gibi küçük öyküler bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here