Anime Kafe
Anime Kafe

Anime nedir ne değildir?

Anime Fransızca kaynaklı olup japonca’da çizgi film anlamına gelmektedir.
1942 yılında, Disney(R)’in ünlü animasyonu Bambi(R)’den ilham alan bir takım çekik gözlü abiler tarafindan temelleri atılmıştır. Bazı uyanık insanlarda bunun ne kadar büyük bir pazar oluşturabileceğini farketmiş ve bütün dünyaya yaymıştır.

Anime Kafe
Anime Kafe

Peki Türkiye’de böyle bir pazar bulunmaktamıdır? Biz neden dost ve kardeş ülke olan Japonya’nın bu ürününden faydalanmayalim? Evet Türkiye’de böyle bir pazar var, fakat iş çevrelerince henüz keşfedilememiş sadece gençlerin çabalarıyla yayılmış bir pazar. Öyle olaki, neredeyse kopya cd’yle anime çoğaltıp satmak bile hatırı sayılır bir pazar haline gelmiştir. Bir de okullardan çıkıp arkadaşlarıyla vakit geçirmek için mekan arayan kitlenin hedef kitle olması göz önünde bulundurulursa, tabiki bu konpseptle oluşturulacak bir kafeye talep çok daha fazla olacaktır.
Konumuza geri dönersek, seçilecek mekan olabildiğince ferah, geniş ve havadar olmalıdır. Dar, karanlık ve bunaltıcı yerlerden kaçınılmalıdır. Duvarlarımız Anime görselleriyle donatılmalı ve canlı boyalar tercih edilmelidir. Bunun sebebine gelecek olursak; her ne kadar karanlik ve şiddet içerikli animeler olsa da, “Anime” denildiğinde akla ilk olarak canlı renkler, neşeli, eğlenceli ve ferah ortamlar gelmesidir. Yine bu durumu göz önünde bulundurarak zeminde açık renkli laminant parke ya da cart renkli seramikler kullanılmalıdır.
Masalara gelince; eğer ki “Benim param var kardeşim!” derseniz masraflı ama şık cam masalar ilk tercihiniz olmalıdır. Eğer ki daha kullanışlı malzemeler tercihinizse mat metal ve olabildiğine postmodern masalar da ikincil olarak aklınızda bulunmalıdır. Koltuklar geniş, rahat, kabarık ve yine canlı renkli olmalıdır. Tercihen üçgen, yuvarlak gibi abidik gubidik şekiller de kullanılabilir. Unutmamak gerekir ki Anime aynı zamanda bir abartı sanatıdır ve fantastik nesneler yine animeleri çağrıstıracaktır. Hatta neden dev ekranda anime fragmanlari ve anime müzikleri oynamasın?
Hedef kitlemizin çoğunluğunu liseli ve üniversiteli gençler olusturacağı ve bu kitlenin iyi hizmetten cok iyi müziğe önem vereceği düşünülürse playlistimizi olabildiğince titiz bir şekilde hazırlamamız gerekir. Bu kitlenin japon-pop ve japon-rock dinlediğini belirmeye gerek bile duymuyorum. Çalışan ekibimiz de konsepte sonuna kadar bağlı kalmalı ve titizlikle seçilmelidir. Okul üniformalı garsonlardan daha iyi bir örnek düşünemiyorum.
Reklamın gerekliliğini vurgulamak gerekirse iyi bir tanıtım olmaksızın bu tür işletmeler hedef kitlesine ulaşamaz ve biz sadece cebimizden çıkan parayla kalırız. Reklamlar verilmeli, afişler asılmalı ve aktiviteler düzenlenmelidir. Haftanın belli günleri aktiviteler ayırılmalı yarışmalar düzenlenmeli, ödül yine anime ya da manga olmalı, böylece hedef kitle genişletilmelidir.
Unutmayalım ki insanlar artık farklı arayışlar içinde oldukları ve kendilerine hitap eden mekanlar aramakta fakat bir türlü bulamamaktan yakınmaktadırlar. Böylesine hazır bir hedef kitlenin varlığı değerlendirilmeli ve artık daha geniş, açık görüşlü düşünülmelidir. Girişimciliğin ilk şartı budur.

BESTE PARK-TEL