Dünyayı değiştirecek yeni icatlar 4
Yeni İcat Quadski

Yüzyıllardır ateşin, yazının, elektriğin, telefonun, bilgisayarın keşfedilmesiyle birlikte hızlı bir teknolojik gelişim içerisindeyiz. Asla durmak bilmeyen teknolojinin bizi nereye götüreceğini hayal etmek zor. Tarihi değiştirip yeni bir çığır açan buluşların yanında insanların hayatını kurtacarak, ülke ekonomisi açısından fayda sağlayan veya sadece eğlence amaçlı icatlar da herkesin dikkatini çeker. Bazıları yıllardır kullanlan, bazılarının ise önümüzdeki günlerde patenti alınacak icatlar oldukça ilginizi çekecek. Bilgisayar dünyasındaki oyunlardan, denizlerdeki fırtınalara kadar farklı konulardaki icatlar hayatı kolaylaştıracak, insanların hayatını kurtaracak. İşte insanın hayal gücünün ne kadar sınırsız olduğunu gösteren icatlardan bazıları.

Yeni İcat Deniz
Yeni İcat Deniz

Yeni icatlar 1 : Denizlerdeki fırtınaları yavaşlatan cihaz birbirine bağlı bir dizi plakadan meydana geliyor. Bu plakalar okyanusun her mil karesini kapsayacak yüzen bir ağ oluşturuyor. Fırtına anında kauçuk veya plastik gibi yüzen materyaller kuran levhalar, insansız uzaktan kumandalı gemi filosu tarafından fırtına yolunun içine çekiliyor. Sistem fırtına oluşumunda önemli kriter olan okyanus ile atmosfer arasında bir bariyer oluşturarak, sıcak ve nemli havanın artışını önleyerek fırtınanın gücünü zayıflatacak.
Yeni İcat Çözünürlülük
Yeni İcat Çözünürlülük

Yeni icatlar 2 : Yüksek çözünürlüklü grafikler ve hareket kontrolleri artık oyunları gerçekçi bir deneyime çeviriyor. Fakat, şimdi Microsoft oturma odanızı tümüyle hareketle doldurarak bu deneyimi bir adım daha ileri taşımayı düşünüyor. Dünya teknoloji devi bu yeni teknolojisi için patent başvurusunda bulundu. Yeni teknolojide odanızın 4 duvarı da tahrip edici bir savaş adası ya da otomobil yarışı pistine dönüşebilecek.
Yeni İcat Trafik
Yeni İcat Trafik

Yeni icatlar 3 : Clearview Trafik Grubu isimli yol güvenliğe ve ışıklandırma konusunda uzman bir şirket, yollar için bir ışık sensörü, işlemci ve geleneksel reflektörün yanında bir ışık kaynağını kapsayan akıllı kedi gözleri tasarları ve bunun için patent başvurusunda bulundu. Bu sistem kedi gözlerinin otomobillerden gelen ışığı izlemelerine ve dışarı yayacakları ışığı hesaplamalarına imkan veriyor. Böylece her sürücü, kendi farları ne kadar güçlü olursa olsun kedi gözlerinden gelen ışığı aynı miktarda görecek.
Yeni İcat Quadski
Yeni İcat Quadski

Yeni icatlar 4 : Quadski: Quadski bir düğmeyle beş saniyede jet skiye veya dört tekerlekli bir araca dönüşebiliyor. Araç hem karada hem de denizde 65 kilometre hıza çıkabiliyor. Araçta 4 silindirli bir motor bulunuyor.
Yeni İcat Sentetik Beyin
Yeni İcat Sentetik Beyin

Yeni icatlar 5 : Sentetik beyin: Sentetik beyin modeli Amerika’da Argonne ulusal laboratuarında oluşturuldu. Bu model 10,000 neokortikal nörondan oluşuyor. Ancak insan beyninde milyarlarca nöron bulunuyor ve bunların karmaşık fonksiyonlarını anlamak gerçekten çok zor. Bu süreçlerden bazıları anlaşılabilir ve gelecek için uygun olan yaklaşım için atılacak ilk adımın yollarını taşıyor. Bilimadamları hatalardan çok şey öğrenebileceklerine inanıyorlar. Sentetik beyin amaçlarına bir gün ulaşabileceklerine inanıyorlar.
Yeni İcat Lens
Yeni İcat Lens

Yeni icatlar 6 : Glukoz lensleri: Yeni kontak lensler özellikle şeker hastaları için geliştirildi. Özel bir kimyasal jel ile tasarlanan lensler, takan kişinin glukoz seviyesini renk değiştirerek haber veriyor ve kişinin düzenli test için kan aldırmaya ihtiyacı olup olmadığını tespit ediyor.
Yeni İcat Robotlar
Yeni İcat Robotlar

Yeni icatlar 7 : İnsansı robotların birçok farklı modeli Japonya’da üretildi. Bunlardan bazıları insan davranışlarına benziyor. Henüz prototipleri üretilen robotların birçok alanda kullanılması bekleniyor.
Yeni İcat Planör
Yeni İcat Planör

Yeni icatlar 8 : Plane Hoover Craft Hybrid: Bu sıradışı cihaz sayesinde rahatça uçabiliyor ve bulutların arasında süzülebiliyorsunuz. Havada uçmasının yanında bu cihaz yüzebiliyor da. Cihazda uçaktakine benzer kanat aralığı var.
Yeni İcat Yılan Robot
Yeni İcat Yılan Robot

Yeni icatlar 9 : Robot yılan: Bu askeri robot gözetleme yapmak için konuşlanacak. Veri toplamak için düşman hattının arkasındaki diğer bölgeler ile kanalizasyonlara girebiliyor. İleriki yıllarda çıkacak modellerde ise bu görevinin yanı sıra mayın da taşıması düşünülüyor.
Yeni İcat Electro
Yeni İcat Electro holografik görüntü

Yeni icatlar 10 : Elektro holografik görüntü: Bu yeni teknoloji oldukça açıklayıcı. 3 boyutlu gözlük olmadan insanların 3 boyutlu görüntüleri görmesini sağlıyor. Görüntüyü izleyen kişi görüntünün etrafında dolanırsa o nesneyi tüm açılardan görebiliyor.
Kaynak : Zaman

BESTE PARK-TEL