Lider olmak

Lider olmak için gereken özellikler

İş dünyasında lider olmak beraberinde bir çok sorumluluğu da getirir. Lider olmak demek beraber çalıştığınız organizasyonun başarıya ulaşması için tüm verilerin doğru yönetilmesi demektir. Bu yüzden bir lider işin hemen hemen her aşamasını çok iyi bilmeli ve gerekli yerlerde müdahaleler yapmalıdır. Lider olmak için beklenilen 15 özelliği sizler için bir araya getirdik.
1. Odaklanmak
Lider olabilmenin en önemli özelliklerinden bir yaptığınız işe odaklanmaktır. Dikkat dağınıklığı ve küçük sorunlar üzerinde fazlaca kafa yormak odaklanmayı engellemektedir.
2. Güven
İyi bir liderin geniş bir vizyona ve empati yeteneğine sahip olması karşısındakine güven aşılamasını kolaylaştırdığı gibi saygı kazanmasını da sağlamaktadır.
3. Şeffaflık
Çalışanlarınıza ve iş yaptığınız sektöre karşı şeffaf olmanız sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır. Kusurlu yanlarınız bile görünür olması ve buna karşılık iş konusundaki tutkunuz örnek bir lider olmanızda ki önemli bir adımdır.
4. Dürüstlük
Çalışanlar liderlerin birer yansımasıdır. Doğru olanı yapıyormuş gibi davranmak hem iş potansiyelini sınırlar hem de yetenekleri sınırlar. Tüm ilişkilerde dürüst olmak kalitenin ve potansiyelin artmasını sağlamaktadır.
6. Tutku
Yaptığınız işi sevin ve o işe tutkuyla bağlanın. İşinize tutkuyla bağlanmanız o işi bir zorunluluk olarak görmekten çıkarıp daha zevkli bir hale getirecektir. Böylece daha başarılı olacaksınız.
7. Yenilik
Yenilikten korkmayın. Yeni fikirlere, yeni atılımlara açık olun. Gelişen ve değişen Dünya’da başarılı olmanın en önemli anahtarından biri ve zorlukları aşmadaki en temel yol yeniliğe açık olamaktan geçer.
8. Sabır
Hedeflerinize ulaşabilmek için göstereceğiniz sabır sizi her zaman bir adım ileriye taşıyacaktır. Sabır her kapıyı açtığı gibi kazanmanızı sağlayacak en önemli unsurdur.
9. Hata yapmaktan korkmayın
Önemli olan yaptığınız hatalardan ders çıkartabilmenizdir. Sektörünüzde sizi zorlayacak, korkmanızı sağlayacak olaylarla karşılaşabilir ve iç güdüsel olarak hata yapabilirsiniz. Ancak bu durumun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Tekrar ve tekrar deneyin. Vazgeçmemek sizi başarıya ulaştıracaktır.
11. Özgün Olun
İşinizle ilgili otoriterelerden fikirler alın, bilgi alışverişinde bulunun.. Günün sonunda tüm bunları birleştirip kendi özgün fikirlerinizi ortaya çıkartın. Bu sizin sektörde ayrı bir konumda olmanızı sağlayacaktır.
İlgili konu: İyi bir lider olmak
12. Kararlı Davranın
Kendinizden emin olduğunuz durumlarda kararlı davranın. Doğruluğundan tamamen emin olduğunuz durumlarda geri adım atmaktan kaçının.
13. Kişilik Sahibi olun
Herkes büyük bir lider olmayabilir ama kişilik sahibi olabilmek önemli bir meziyettir.İşinizde fark yaratan , saygın bir lider olmak için sağlam bir kişilik örneği olmanız önemlidir.
14.Pozitif Olun
Büyümeyi sağlamanız için iyimser olmalısınız. İyimserlik çoğu zaman cesaret gerektirir. Pozitiflik etrafınıza iyi bir rol model olmanızı sağlayacaktır.
İlgili konu : Lider Olduğunuzu Gösteren 4 Özellik
15. Cömert Davranın
Çalışanlarınıza karşı göstermiş olduğunuz cömertlik daha fazla büyümenizi ve daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca çalışanlarınız karşısında cömert olmanız sizin liderliğinizi devam ettiren önemli bir unsurdur.

BESTE PARK-TEL