İyi Fikir Her Zaman Kazandırır

Yenilikçi fikirler, şirketlerin kurumsallaşmasında ve markaların kalıcılığında önemli rol oynar. Türkiye’de de pek çok girişimci, yenilikçi fikirlerle kendi alanlarında birçok dönüşüme öncülük yaparak, önemli değişimlere imza atmışlardır.


Otokar-Terzi İzzet
Otomotiv sanayinin başlangıç yıllarının en önemli firmalarından biri, bugün varlığını “Otokar” adıyla sürdüren “Terzi İzzet’in otobüs karoseri anonim şirketi’nden başkası değildi. Firma, İstanbul Bahçelievler’deki fabrikasında Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsünü Magirus Deutz lisansıyla üretmeye başlamıştı.


Firmanın bu aşamaya gelmesi kolay olmadı. Otobüs yapmak için Almanya’dan motor getirtilmiş,Pirelli’den de lastik temin edilmişti.Bunun dışında ne yan ürün ne de otomotiv sektöründe çalışacak yetişmiş eleman vardı.Otobüsü üretecek çekirdek kargo,eğitim için Almanya’ya gönderildi.Türkiye’de o zamanlar otomotiv yan sanayi olmadığı için,bütün yan sanayi ürünleri,fabrikada üretiliyordu.Örneğin otobüsün kapısının yapılması gerekiyor; yapacak fakat ülkede kilit üreten firma yok. Bu nedenle kilit, anahtar, kalorifer, koltuk gibi bir sürü detay otokar tarafından üretildi. Bu şartlar altında, 37 kişilik ilk otobüs piyasaya çıktı. Bu Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsüydü.1967 yılında hava süspansiyonlu otobüsler yapılmaya başlandı.


1968 yılında, 45 kişilik araca 8 silindirli havalı motor kondu ve aracın boyu uzatılarak İzmir Fuarı’na gönderildi. Amerikalılar da tam o dönemlerde Apollo uzay aracını fırlatmışlardı.


Otobüsü İzmir fuarı’nda gören kullanıcılar da araca “Havalı Apollo” ismini koydular ve araç, bu isimle benimsendi. Havalı Apollo’nun ardından, otokar Renault minibüs ve Land Rover arazi araçlarının da fason üretimini gerçekleştirdi. 45 kişilik otobüsler yapıldı ama otobüsler 20-25 kişi ile kalkmaya başlayınca İzzet Ünver’in aklına 20-25 kişilik otobüsler yapma fikri geldi. O zaman ne Türkiye’de ne de Avrupa’da böyle bir araç yoktu. Büyük otobüsler gibi bu otobüslerin de motoru arkada, yatar koltuklu, altında bagajı olan rahat bir otobüs olmasına karar verildi. Bunlar Avrupa’nın ilk midibüsleriydi.


1970’lerde Otokar, hatlı yolcu taşımacılığı için kendi tasarımı olan hava soğutmalı Deutz motorlu minibüs üretimine başladı. Aynı dönemde otokar hisselerinin büyük bir bölümü Koç Holding tarafından satın alındı.1980’lerin başlarında Otokar, şehiriçi taşımacılığı için belediye otobüsleri üretmeye başladı.1980’lere doğru fabrikanın kapasitesi artarken, ihtiyaç duyulan pek çok unsur, fabrika mühendislerince geliştirildi. Almanya’dan ithal edilen boya fırınının yetersiz kalması nedeniyle Otokar mühendislerince yeni bir boya fırını üretilmesi bunun en etkili örneğidir.


Fikir üreten kişilerin en önemli ortak özelliği yaşadıkları dönemin onlara ilham vermiş olmasıdır. Konuya ilişkin en çarpıcı örnek, ilk arabalı vapurun (suhulet) ortaya çıkış şeklidir.


Kurukahveci Mehmet Efendi
Türk kahvesi çiğ çekirdek olarak satılıyor ve evlerdeki kahve tavalarında kavrulduktan sonra el değirmenlerinde çekilerek içilebiliyordu. Bu durum; Hasan Efendi’nin işlettiği baharat ve çiğ kahve satan dükkanın, oğlu Mehmet Efendi tarafından devralınmasına kadar sürdü.Ancak Mehmet Efendi,1871 yılında çiğ kahveyi kavurup dibeklerde öğüterek satmaya başlayınca Osmanlı ekonomisinin ilk farklılık yaratan kişilerinden biri oldu. Bu yenilik ve müşterilerine sağladığı kolaylık sayesinde adını ve “Kurukahveci Mehmet Efendi” adıyla anılmaya başladı.


Çanakkale’de Seramik-İbrahim Bodur
Türkiye’de 1950’lerin ikinci yarısına kadar, seramik kaplama malzemelerin tamamı ithal ediliyordu. Seramik konusuyla ilgilenmeye başlayan İbrahim Bodur, Çanakkale’de seramik üretimi başlatmaya karar vermişti.1957’de Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın temeli atıldı ve ertesi yıl, deneme üretimine başlandı. Bodur’un el attığı seramik ”bakır” bir alandı.1935’lerde hazırlanan beş yıllık planda kurulması amaçlanmış olmakla birlikte kimsenin el atmadığı bir sektördü. Bodurların memleketi seramiğin ham maddesinin en iyisine, ayrıca enerji için zengin linyit yataklarına sahipti. Peki, sizce Çanakkale Seramikte işler bu kadar basit mi gerçekleşti? Topluluğun kurucusu İbrahim Bodur’un anlattıklarına göre durum hiç de böyle olmamış: “Ben fabrika kurmaya gittiğimde kimse inanmadı. Haklıydılar, çünkü Çanakkale o zamanlar binin altında nüfusu olan ufacık bir yerdi. Suyu bile yoktu. Hammadde vardı, enerji için temel kaynak kömür de vardı. Ama elektrik yoktu. O dönemde senelerce dizel elektrik ürettik.”


Simit Sarayı-Cemal Kaya
Her ekonomik kriz ya da olağanüstü zamanlar, aynı zamanda yeni fikirlerin ortaya çıkışına zemin hazırlar. Geçmişi 500 yıl öncesine kadar dayanan Türk geleneksel lezzeti “simit” sokaklardan “saray”lara en son 2000’li yıllarda yaşadığımız krizler sonucu taşındı. Simit kafe konsepti ekonomik krizin en yoğun yaşandığı 2000’li yılların başlarında hayatımıza girdi. Özellikle kalabalık caddelerde sıklıkla göze çarpan simit kafelerin ilki olan simit dünyası Ankara Kızılay’da açıldı. Zincirin sahibi Cemal Kaya, bir sabah Kızılay Meydanı’nda yürürken, işe giden insanların simitçilerin önünde kuyruk oluşturduklarını görmesinin ardında bir arkadaşıyla birlikte ilk simit kafeyi Kızılay’da açtı.


Ancak “simit cafe” konseptini geliştiren ve bu iş için bir fabrika kuran ilk zincir “simit sarayı” oldu. “Dünyanın en güzel simidi ve Türkiye’nin en güzel çayı “sloganıyla yola çıkan Simit Sarayı, ODTÜ mezunu Haluk Okutur ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu Mehmet Tarakçı adlı iki girişimci tarafından kuruldu. Müşteriler büyük ilgi gösterdi ve yeni ürünler noktasında yöneticileri yönlendirdi. Bir süre sonra peynirli, kaşarlı, sucuklu simitler geldi. İlk şubesi 2000’de Mecidiyeköy’de açılan Simit Sarayı’nın sahipleri yeni bir ürün icat etmemişlerdi. Çünkü simit her yerde yenilebilen, kolayca ulaşılabilen bir gıda türüydü. Onlar sadece simit felsefesinin farkına varmışlardı. “Nasıl üretildiğini bilmek, sıcak simit yemek, yanında iyi bir çay içmek, temiz ve rahat bir ortamda sohbet ederek bunları yapabiliyor olmak” felsefesi, kısa sürede gençleri Simit Sarayı’na taşıdı. Elbette 1YTL’ye simit ve çay ile karnını doyurmak ya da açlığını yatıştırmak, Türkiye gibi milli geliri düşük bir ülke vatandaşları için oldukça iyi bir girişim oldu.


Kaynak: Şafak Altun’un “İyi Fikir Her Zaman Kazandırır” adlı kitabından alınmıştır.

6 YORUMLAR

 1. ÜLKÜ EKO TARIM
  HAYALİNİZDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE BİZE BÜTÇENİZ ÖLÇÜSÜNDE KATILIN. MEMURUN EMEKLİNİN İŞÇİNİN ESNAFIN SANAYİCİNİN HAYALİNDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE HELALİNDEN TARIMDAN AZ PARAYLA ÇOK PARA KAZANMAK İSTERMISINIZ ? İSTER BİR ERKEK DANAYLA İSTER BİN ERKEK DANAYLA ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİNE KATILIN HELALINDEN KAZANIN HUZURLU BİR HAYAT SÜRÜN. CEVİZ DİKSEN ON SENE SONRA SANA TİCARİ ANLAMDA DÖNER MEYVE BAHÇESİ YAPSAN BEŞ SENE SONRA TİCARİ ANLAMDA DÖNER 600 DÖNÜM TAPULU ARAZİMİZ 3 BİN ADET KAPAMA BADEM BAHÇEMİZ İÇİNDEN AKARSU AKAN 70 BİN DÖNÜMDE MERA HAYVANCILIĞINA UYGUN MERAMIZ VAR BİN TL PARANIZ OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİNİZ.? SADECE BİR CEP TELEFONU ALIRSINIZ BEŞ SENE SONRA ÇÖPE ATARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE BİN TLYE BİR ERKEK DANA ALIRSINIZ SİSTEMDE KALDIĞINIZ HER YIL DANANIZ 2 KATI ARATARAK ÇOĞALIR..
  ÖRNEK TABLO 1 NOT: BU BİR ÖRNEK TABLODUR. FİYATLAR PAZAR ŞARTLARINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR…
  1.YIL BAŞLANGIÇ = 1 DANA ALIRSIN
  2.YIL= 2 ERKEK DANA’N OLUR
  3.YIL=4 ERKEK DANAN OLUR
  4.YIL=8 ERKEK DANAN OLUR
  5.YIL=16 ERKEK DANAN OLUR
  ÖRNEK TABLO 2
  BEŞ BİN TL’EN BUGÜN NE ALABİLİRSİN EVE MOBİLYA ALABİLİRSİN BEŞ SENE SONRA MODASI GEÇTİ DİYE ÇÖPE ATARSIN OYSA BİZİM SİSTEMDE BEŞ ERKEK DANA ALINIR.
  1.YIL= 5 ERKEK DANA ALIRSIN
  2.YIL= 10 ERKEK DANAN OLUR
  3.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR
  4.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR
  5.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR
  ÖRNEK TABLO 3
  ON BİN TL’N OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİN SADECE 2.EL BİR ARABA ALIRSIN HERGÜN CEPTEN MASRAF YAPARSIN. BEŞ YIL SONRA HURDAYA ÇIKAR OYSA BİZİM SİSTEMDE ON BİN TLYE ON ERKEK DANA ALIRSIN
  1.YIL= 10 ERKEK DANA ALIRSIN
  2.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR
  3.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR
  4.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR
  5.YIL= 160 ERKEK DANAN OLUR
  ÖRNEK TABLO 4
  BUGÜN ELLİ BİN TL’EN OLSA NE ALABİLİRSİN SIFIR BİR ARBA ALIRSIN BEŞ SENE SONRA YARI FİYATINA DÜŞER OYSA BİZİM SİSTEMDE ELLİ TANE ERKEK DANA ALIRSIN
  1.YIL= 50 ERKEK DANA ALIRSIN
  2.YIL= 100 ERKEK DANAN OLUR
  3.YIL= 200 ERKEK DANAN OLUR
  4.YIL= 400 ERKEK DANAN OLUR
  5.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR
  ÖRNEK TABLO 5
  BUGÜN YÜZ BİN TL’N OLSA NE ALABİLİRSİN SADECE BİR DAİRE ALABİLİRSİN AYLIK 300 TL VEYA 400 TL KİRA GETİRİR BEŞ SENE SONRA ALDIĞINIZ KİRAYI DAİRE’NİN TAMİRATINA HARCARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE YÜZ BİN TL’YE YÜZ TANE ERKEK DANA ALIRSINIZ
  1.YIL= 100 ERKEK DANA ALIRSIN
  2.YIL=200 ERKEK DANAN OLUR
  3.YIL=400 ERKEK DANAN OLUR
  4.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR
  5.YIL=1600 ERKEK DANAN OLUR
  HESAP ORTADA İSTER SİSTEMİMİZDE 1 YIL KALIN İSTERSENİZ 5 YIL KALIN. BURADA SİZDE BİZİM ÇİFTLİĞİMİZE KATILABİLİRSİNİZ SÖZLEŞMELİ HAYVANCILIK SİSTEMİ AVRUPA VE AMERİKADA BAZI ÇİFTLİKLERDE YAYGIN OLARAK KULLANILMIŞ OLAN BU SİSTEMDE AMAÇ ÇİFTLİK KURAMAYAN İMKANI YETMEYEN YETSE BİLE BAZI NEDENLERDEN BU SEKTÖRE GİREMEYEN KİŞİLERİN BU SEKTÖRDEN PARA KAZANMALARINI SAĞLAMAKTIR.

  ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİ
  FACEBOOK= must19_@msn.com
  TEL: 0541 440 81 51 SUNGURLU/ÇORUM

 2. gerçekten hepside ilham verici fikirler tam umutlar bitti derken herzaman için yeni fikirler çıkar ortaya

 3. Ben bir site biliyorum,kesinlikle harika bir fikir.O fikri ben bulmuş olmayı çok isterdim.İnsanlara reklam izletip kontör kazandıran bir site,reklamdan para kazanıp üylerine ücretsiz kontör dağıtıyor.Reklam işinid oyuna bağlamış,böyleikle üyeleride sıkımıyor. En güzel taraflarından biride,pixel reklamcılık gibi yapması.Reklamları ufak kutulara ayırmış.Kesinlikle süpper. Tebrikler. http://www.AcBiKutu.Com sitenin adresi merak eden grin baksın.

 4. ben 15 yaşındayım. bir ara bizim bakkaldan balon alıp satmaya başladım. iş tutunca devam edelim dedim ilk önce az alıyordum ve çabucak satıyordum.sonra çeşidi arttırdım ve daha çok satmaya başladım bu çok karlı bir iş . yazın saat 20:00 başlayıp 22:00 kadar 30 lira kazanabiliyorsun bütün gün çalışan insanlardan daha çok kazanıyorum bu beni çok mutlu ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here