Sahiplerine Çok Para Kazandırmış İyi Fikirler

Başarılı bir girişimciliğin dayandığı en önemli hususlardan biri de şüphesiz iyi bir fikirdir. İyi bir fikir bulan girişimcilerin imza attıkları başarılar girişimcilik yoluna girmeyi düşünen birçok kişiye ilham vermektedir.
Sahiplerine Çok Para Kazandırmış İyi Fikirler
4 dk
Son güncellenme: 27/11/2019
Tüm Başlıklar

Başarılı bir girişimciliğin dayandığı en önemli hususlardan biri de şüphesiz iyi bir fikirdir. İyi bir fikir bulan girişimcilerin imza attıkları başarılar girişimcilik yoluna girmeyi düşünen birçok kişiye ilham vermektedir. Türkiye’de de örneklerine rastladığımız iyi iş fikirleri elde ettikleri başarılar ile bu söylemimizi doğrular niteliktedir.  

Bu yazımızda başarılı fikirlerin yarattığı değişime, fikirlerin gelişiminden elde edilen kârlılığa dek birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz. İyi fikrin hiç yapılmamış olanı gerçekleştirmek olmadığını ispatlar niteliklere sahip örneklerimizden siz de kendi başarılarınız için ihtiyaç duyduğunuz farkındalığı sağlayabilirsiniz.

Kurukahveci Mehmet Efendi

Geçmiş yıllarda bu topraklarda Türk kahvesine erişim bugünlerde olduğu gibi kolay değildi. Çiğ çekirdekler şeklinde satılan Türk kahvesini içmek isteyenler öncelikle kahve çekirdeklerini kavurmak sonrasında ise kavrulan kahve çekirdeklerini el değirmenlerinde çekmek zorunda kalıyordu. Türk kahvesinin çok sevilmesine rağmen bu içeceğe halkın zahmetli bir şekilde ulaşması yeni bir girişimin kaynağı olacaktı. Mehmet Efendi’nin babası Hasan Efendi’nin baharat ve çiğ kahve satan dükkanı 1871 yılında Mehmet Efendi tarafından devralındı. Sonrasında ise halkın hayatını kolaylaştırmak için Mehmet Efendi kahve çekirdeklerini kendi kavurmaya, kendi öğütmeye ve kahveyi içilebilir formda satmaya başladı. Sonuç oldukça dikkat çekiciydi, Osmanlı ekonomisinde Kurukahveci Mehmet Efendi büyük bir değişim yaratacaktı. İçinde bulunduğu koşulları inovatif bir bakış açısıyla değerlendiren Kurukahveci Mehmet Efendi bugün Türkiye’nin yöresel lezzetini tüm dünyaya ihraç ediyor. Geleneksel üretim metotlarıyla son teknolojiyi birleştiren marka hedef kitlesinin hayatına mutluluk katmayı amaçlıyor. İyi bir gözlem neticesinde 100 yıldan fazla zaman önce olgunlaştırılan iş fikri sayesinde Kurukahveci Mehmet Efendi günümüzde de marka bilinirliği en yüksek firmalar arasındaki yerini koruyor.  

Simit Sarayı

Kriz zamanlarını girişimciler çok sever, ihtiyaçlara yanıt verebilecek bir iş fikri bulduklarında kriz zamanlarının kendileri için fırsat olduğu gerçeğini bilirler. Krizin fırsata çevrilebildiğini ispatlayan girişimlerden biri de Simit Sarayı’dır. Geleneksel Türk lezzetini simit cafe konseptiyle buluşturan, kalabalık caddelerde açtığı şubelerle kısa sürede yeni işletmelere de ilham veren Simit Sarayı başarılı bir iş fikrinin sağlayabileceği kazançların anlaşılması adına önemli bir örnektir. Simit Sarayı iş fikrinin özünde daha önce hiç tadılmayan bir lezzet yoktur, aksine tarihi 500 yıldan önceye dayanan simit başroldedir. Bu fikrin başarısı geleneksel lezzeti farklı bir formatta sunması, simit severleri cafede buluşturmaya başlamasında gizlidir. Kolay ulaşılabilen, doyurucu ve oldukça uygun fiyatla satılan ürünlerin sağlıklı ortamlarda üretilmesi ve aynı şekilde farklı içecek seçenekleri ile sunulması Simit Sarayı’nın bu topraklarda köklenip yurt dışına açılmasını da sağlamıştır. 2002 yılında ticari faaliyetlerine başlayan Simit Sarayı, 2004 yılında İstanbul ilinde 18 şubeye ulaşmıştır. TÜBİTAK tarafından onaylı ilk simit fabrikasını 2005 yılında açan marka 2007 yılında franchise vermeye başlamıştır. Sonrasını ise hemen hemen hepimiz biliyoruz, 2010 yılında Hollanda’ya açılan marka bugün dünyanın 25 ülkesinde faaliyet göstermektedir.  

Yemeksepeti

Cem Nufusi, Nevzat Aydın, Melih Ödemiş ve Gökhan Akan tarafından 2000 yılında 40 metrekarelik bir ofiste faaliyetlerine başlayan Yemeksepeti, bugün Türkiye’nin en güvenilir markalarından biri olmayı başarmıştır. Girişimcilerinin Amerika’dayken Türkiye’de yapılabilecek işler gözlemlemelerinin sonucunda fitili ateşlenen Yemeksepeti projesi kısa zamanda büyümüş ve girişimcilerine milyon dolarlar kazandırmıştır. 2015 yılında Türkiye internet sektörünün en büyük satın alması gerçekleşmiş ve Yemeksepeti 1 milyar TL’den yüksek fiyata Delivery Hero’ya satılmıştır. Dışarıda yemek yeme kültürü ve eve yemek söyleme alışkanlıklarını değiştiren Yemeksepeti sunduğu aracılık hizmeti ile Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini şekillendirmeyi başarmıştır. İnovatif yaklaşımın girişimcilik başarılarındaki etkisini gözler önüne seren Yemeksepeti örneği gün geçtikçe gelişmekte ve yeni hizmetlerle Türkiye genelinde büyümeye devam etmektedir.  

Onedio  

Kaan Kayabalı tarafından kurulan Onedio Türkiye’deki internet kullanıcılarına eğlenceli ve özgün içerikler sunan bir platform niteliği taşımaktadır. Son yıllarda içerik kalitesi ile sorgulanmaya başlasa da Onedio’nun Türkiye’deki internet sitelerinin evrimini değiştirdiği gerçeğini bugün herkes kabul etmektedir. Çağın gerektirdiği teknolojileri içerikleri ile entegre eden, hit alan testleri ile hedef kitlesini genişleten ve elde ettiği başarılarla Revo Capital’den 1.2 milyon dolarlık yatırım almayı başaran Onedio, başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer almaktadır.  

Bionluk.com

İnternetten para kazanma farkındalığının yeni yeni yükseldiği dönemde hayatımıza yurt dışında muadilleri bulunan bir platform girdi. Freelance çalışanları talep sahipleri ile buluşturan Bionluk.Com içerik yazarlarına, web tasarımcılarına, sosyal medya uzmanlarına, seslendirme sanatçılarına, karikatüristlere ve daha nicesine ek gelir elde etme imkanı sundu. Sistem üzerinden açılan siparişlerin sistem üzerinden takip edilmesine, talep sahiplerinin freelancerlar için yorum yapmasına ve ödemelerin sistemden hesaplara aktarılmasına dayanan bir oluşum olan Bionluk farklı modülleri ile sürekli gelişmeye devam ediyor. Türkiye’de freelance işlerin sorgulandığı ve hatta bilinmediği bir dönemde bu iş modelinin dünyadaki gelişiminin değerlendirilerek başlatılan Bionluk.Com günümüzde binlerce kişiye ek gelir elde etme imkanı sunuyor.  

B-Fit

6 kadın girişimcinin Türk kadınlarının daha rahat ve konforlu spor yapabilmeleri adına başlattıkları B-Fit projesi bugün büyümesini sürdürüyor. 2006 yılında temelleri atılan marka kadınların daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmesi adına spor yapmaya engel olabilecek tüm unsurları kaldırmayı hedefliyor. B-Fit yalnızca kadınları spor yapmaya teşvik etmiyor aynı zamanda kadınlarda girişimcilik olgusunu da güçlendiriyor. Franchise sistemini benimseyen marka franchise almayı düşünen girişimcilerin kadın olmasını istiyor alternatif olarak ortaklı franchiselarda ise kadın girişimcilerin hissesinin fazla olması şartı arıyor. B-Fit yarattığı farkındalık, kadınları girişimcilik konusunda teşvik etmesi ve daha çok kadının sağlıklı yaşamasını sağlaması ile Türkiye’nin en başarılı girişimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yine daha önce yapılmamış bir fikir yok ortada ancak fikrin özgün bir biçimde işlenmesi  B-Fit markasının önemini arttırıyor.  

İyi Bir Fikir Nedir?

Girişimcilik başarısını etkileyen iyi bir fikir, bir fikrin daha önce hiç yapılmamış olması değildir. Girişimciler yaşadıkları toplumu çok iyi gözlemleyen, toplumun ihtiyaçlarını belirleyen ve daha da önemlisi toplumda ihtiyaç yaratabilen kişilerdir. İyi bir fikir bulmak geleneksel fikirlerin, iş modellerinin veya ürünlerin inovatif yaklaşımla yeniden yorumlanmasını gerektirir. İyi bir fikir girişimcilere rakiplerinden sıyrılma, marka yaratma ve büyüme fırsatı tanır. Her iyi fikir başarılı olacak diye bir genelleme yapılamasa da iyi bir fikir, ticari başarıların temellerini atar. Sonrası girişimcinin kurduğu bağlantılara, müşterilerinin memnuniyetine ne denli önem verdiğine, iş geliştirmeye odaklanıp odaklanmadığına göre değişir.  

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (11)
mustafa kayar 78 ay önce
ÜLKÜ EKO TARIM HAYALİNİZDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE BİZE BÜTÇENİZ ÖLÇÜSÜNDE KATILIN. MEMURUN EMEKLİNİN İŞÇİNİN ESNAFIN SANAYİCİNİN HAYALİNDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE HELALİNDEN TARIMDAN AZ PARAYLA ÇOK PARA KAZANMAK İSTERMISINIZ ? İSTER BİR ERKEK DANAYLA İSTER BİN ERKEK DANAYLA ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİNE KATILIN HELALINDEN KAZANIN HUZURLU BİR HAYAT SÜRÜN. CEVİZ DİKSEN ON SENE SONRA SANA TİCARİ ANLAMDA DÖNER MEYVE BAHÇESİ YAPSAN BEŞ SENE SONRA TİCARİ ANLAMDA DÖNER 600 DÖNÜM TAPULU ARAZİMİZ 3 BİN ADET KAPAMA BADEM BAHÇEMİZ İÇİNDEN AKARSU AKAN 70 BİN DÖNÜMDE MERA HAYVANCILIĞINA UYGUN MERAMIZ VAR BİN TL PARANIZ OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİNİZ.? SADECE BİR CEP TELEFONU ALIRSINIZ BEŞ SENE SONRA ÇÖPE ATARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE BİN TLYE BİR ERKEK DANA ALIRSINIZ SİSTEMDE KALDIĞINIZ HER YIL DANANIZ 2 KATI ARATARAK ÇOĞALIR.. ÖRNEK TABLO 1 NOT: BU BİR ÖRNEK TABLODUR. FİYATLAR PAZAR ŞARTLARINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR… 1.YIL BAŞLANGIÇ = 1 DANA ALIRSIN 2.YIL= 2 ERKEK DANA’N OLUR 3.YIL=4 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL=8 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL=16 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 2 BEŞ BİN TL’EN BUGÜN NE ALABİLİRSİN EVE MOBİLYA ALABİLİRSİN BEŞ SENE SONRA MODASI GEÇTİ DİYE ÇÖPE ATARSIN OYSA BİZİM SİSTEMDE BEŞ ERKEK DANA ALINIR. 1.YIL= 5 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL= 10 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 3 ON BİN TL’N OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİN SADECE 2.EL BİR ARABA ALIRSIN HERGÜN CEPTEN MASRAF YAPARSIN. BEŞ YIL SONRA HURDAYA ÇIKAR OYSA BİZİM SİSTEMDE ON BİN TLYE ON ERKEK DANA ALIRSIN 1.YIL= 10 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 160 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 4 BUGÜN ELLİ BİN TL’EN OLSA NE ALABİLİRSİN SIFIR BİR ARBA ALIRSIN BEŞ SENE SONRA YARI FİYATINA DÜŞER OYSA BİZİM SİSTEMDE ELLİ TANE ERKEK DANA ALIRSIN 1.YIL= 50 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL= 100 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL= 200 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 400 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 5 BUGÜN YÜZ BİN TL’N OLSA NE ALABİLİRSİN SADECE BİR DAİRE ALABİLİRSİN AYLIK 300 TL VEYA 400 TL KİRA GETİRİR BEŞ SENE SONRA ALDIĞINIZ KİRAYI DAİRE’NİN TAMİRATINA HARCARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE YÜZ BİN TL’YE YÜZ TANE ERKEK DANA ALIRSINIZ 1.YIL= 100 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL=200 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=400 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL=1600 ERKEK DANAN OLUR HESAP ORTADA İSTER SİSTEMİMİZDE 1 YIL KALIN İSTERSENİZ 5 YIL KALIN. BURADA SİZDE BİZİM ÇİFTLİĞİMİZE KATILABİLİRSİNİZ SÖZLEŞMELİ HAYVANCILIK SİSTEMİ AVRUPA VE AMERİKADA BAZI ÇİFTLİKLERDE YAYGIN OLARAK KULLANILMIŞ OLAN BU SİSTEMDE AMAÇ ÇİFTLİK KURAMAYAN İMKANI YETMEYEN YETSE BİLE BAZI NEDENLERDEN BU SEKTÖRE GİREMEYEN KİŞİLERİN BU SEKTÖRDEN PARA KAZANMALARINI SAĞLAMAKTIR. ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİ FACEBOOK= must19_@msn.com TEL: 0541 440 81 51 SUNGURLU/ÇORUM
yrsrulman 104 ay önce
Fikir adamı ;-)
rulman 114 ay önce
gerçekten hepside ilham verici fikirler tam umutlar bitti derken herzaman için yeni fikirler çıkar ortaya
Fatih 151 ay önce
Ben bir site biliyorum,kesinlikle harika bir fikir.O fikri ben bulmuş olmayı çok isterdim.İnsanlara reklam izletip kontör kazandıran bir site,reklamdan para kazanıp üylerine ücretsiz kontör dağıtıyor.Reklam işinid oyuna bağlamış,böyleikle üyeleride sıkımıyor. En güzel taraflarından biride,pixel reklamcılık gibi yapması.Reklamları ufak kutulara ayırmış.Kesinlikle süpper. Tebrikler. www.AcBiKutu.Com sitenin adresi merak eden grin baksın.
Mert Deniz 159 ay önce
bu yaşta bu hızla gidersen ilerde daha iyi işler yaparsın
mete öz 160 ay önce
ben 15 yaşındayım. bir ara bizim bakkaldan balon alıp satmaya başladım. iş tutunca devam edelim dedim ilk önce az alıyordum ve çabucak satıyordum.sonra çeşidi arttırdım ve daha çok satmaya başladım bu çok karlı bir iş . yazın saat 20:00 başlayıp 22:00 kadar 30 lira kazanabiliyorsun bütün gün çalışan insanlardan daha çok kazanıyorum bu beni çok mutlu ediyor
mustafa kayar 78 ay önce
ÜLKÜ EKO TARIM HAYALİNİZDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE BİZE BÜTÇENİZ ÖLÇÜSÜNDE KATILIN. MEMURUN EMEKLİNİN İŞÇİNİN ESNAFIN SANAYİCİNİN HAYALİNDEKİ KÖYÜ BİZ KURDUK SİZDE HELALİNDEN TARIMDAN AZ PARAYLA ÇOK PARA KAZANMAK İSTERMISINIZ ? İSTER BİR ERKEK DANAYLA İSTER BİN ERKEK DANAYLA ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİNE KATILIN HELALINDEN KAZANIN HUZURLU BİR HAYAT SÜRÜN. CEVİZ DİKSEN ON SENE SONRA SANA TİCARİ ANLAMDA DÖNER MEYVE BAHÇESİ YAPSAN BEŞ SENE SONRA TİCARİ ANLAMDA DÖNER 600 DÖNÜM TAPULU ARAZİMİZ 3 BİN ADET KAPAMA BADEM BAHÇEMİZ İÇİNDEN AKARSU AKAN 70 BİN DÖNÜMDE MERA HAYVANCILIĞINA UYGUN MERAMIZ VAR BİN TL PARANIZ OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİNİZ.? SADECE BİR CEP TELEFONU ALIRSINIZ BEŞ SENE SONRA ÇÖPE ATARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE BİN TLYE BİR ERKEK DANA ALIRSINIZ SİSTEMDE KALDIĞINIZ HER YIL DANANIZ 2 KATI ARATARAK ÇOĞALIR.. ÖRNEK TABLO 1 NOT: BU BİR ÖRNEK TABLODUR. FİYATLAR PAZAR ŞARTLARINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR… 1.YIL BAŞLANGIÇ = 1 DANA ALIRSIN 2.YIL= 2 ERKEK DANA’N OLUR 3.YIL=4 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL=8 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL=16 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 2 BEŞ BİN TL’EN BUGÜN NE ALABİLİRSİN EVE MOBİLYA ALABİLİRSİN BEŞ SENE SONRA MODASI GEÇTİ DİYE ÇÖPE ATARSIN OYSA BİZİM SİSTEMDE BEŞ ERKEK DANA ALINIR. 1.YIL= 5 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL= 10 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 3 ON BİN TL’N OLSA BUGÜN İÇİN NE ALABİLİRSİN SADECE 2.EL BİR ARABA ALIRSIN HERGÜN CEPTEN MASRAF YAPARSIN. BEŞ YIL SONRA HURDAYA ÇIKAR OYSA BİZİM SİSTEMDE ON BİN TLYE ON ERKEK DANA ALIRSIN 1.YIL= 10 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL=20 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=40 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 80 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 160 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 4 BUGÜN ELLİ BİN TL’EN OLSA NE ALABİLİRSİN SIFIR BİR ARBA ALIRSIN BEŞ SENE SONRA YARI FİYATINA DÜŞER OYSA BİZİM SİSTEMDE ELLİ TANE ERKEK DANA ALIRSIN 1.YIL= 50 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL= 100 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL= 200 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 400 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR ÖRNEK TABLO 5 BUGÜN YÜZ BİN TL’N OLSA NE ALABİLİRSİN SADECE BİR DAİRE ALABİLİRSİN AYLIK 300 TL VEYA 400 TL KİRA GETİRİR BEŞ SENE SONRA ALDIĞINIZ KİRAYI DAİRE’NİN TAMİRATINA HARCARSINIZ OYSA BİZİM SİSTEMDE YÜZ BİN TL’YE YÜZ TANE ERKEK DANA ALIRSINIZ 1.YIL= 100 ERKEK DANA ALIRSIN 2.YIL=200 ERKEK DANAN OLUR 3.YIL=400 ERKEK DANAN OLUR 4.YIL= 800 ERKEK DANAN OLUR 5.YIL=1600 ERKEK DANAN OLUR HESAP ORTADA İSTER SİSTEMİMİZDE 1 YIL KALIN İSTERSENİZ 5 YIL KALIN. BURADA SİZDE BİZİM ÇİFTLİĞİMİZE KATILABİLİRSİNİZ SÖZLEŞMELİ HAYVANCILIK SİSTEMİ AVRUPA VE AMERİKADA BAZI ÇİFTLİKLERDE YAYGIN OLARAK KULLANILMIŞ OLAN BU SİSTEMDE AMAÇ ÇİFTLİK KURAMAYAN İMKANI YETMEYEN YETSE BİLE BAZI NEDENLERDEN BU SEKTÖRE GİREMEYEN KİŞİLERİN BU SEKTÖRDEN PARA KAZANMALARINI SAĞLAMAKTIR. ÜLKÜ EKO TARIM ÇİFTLİĞİ FACEBOOK= must19_@msn.com TEL: 0541 440 81 51 SUNGURLU/ÇORUM
Fatih 151 ay önce
Ben bir site biliyorum,kesinlikle harika bir fikir.O fikri ben bulmuş olmayı çok isterdim.İnsanlara reklam izletip kontör kazandıran bir site,reklamdan para kazanıp üylerine ücretsiz kontör dağıtıyor.Reklam işinid oyuna bağlamış,böyleikle üyeleride sıkımıyor. En güzel taraflarından biride,pixel reklamcılık gibi yapması.Reklamları ufak kutulara ayırmış.Kesinlikle süpper. Tebrikler. www.AcBiKutu.Com sitenin adresi merak eden grin baksın.
mete öz 160 ay önce
ben 15 yaşındayım. bir ara bizim bakkaldan balon alıp satmaya başladım. iş tutunca devam edelim dedim ilk önce az alıyordum ve çabucak satıyordum.sonra çeşidi arttırdım ve daha çok satmaya başladım bu çok karlı bir iş . yazın saat 20:00 başlayıp 22:00 kadar 30 lira kazanabiliyorsun bütün gün çalışan insanlardan daha çok kazanıyorum bu beni çok mutlu ediyor
rulman 114 ay önce
gerçekten hepside ilham verici fikirler tam umutlar bitti derken herzaman için yeni fikirler çıkar ortaya
Mert Deniz 159 ay önce
bu yaşta bu hızla gidersen ilerde daha iyi işler yaparsın
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.