Cafe Açmak ve Farklı Cafe Konseptleri

Cafe Açmak ve Farklı Cafe Konseptleri 3

Cafe Açmak

Cafeler özellikle gençlerin bir araya geldikleri, içecek ve yiyecek satışı yapılan yerler olarak düşünülür. Basit ve hızlı hazırlanan yiyeceklerin yanısıra çay, kahve ve meşrubat gibi içeceklerinde bulunduğu bu tarz mekanlar konumuna göre ve işletmecisine göre çok fazla para kazandırabilir aynı zamanda kaybettirebilirde. Cafe işinde bir girişimcinin iki konuya çok dikkat etmesi gerekiyor.

Cafe Açarken dikkat edilmesi gerekenler
1- Cafe açılacak lokasyonun iyi hesaplanması
2- Cafe’de sunulacak içeriğin ve müşteri olacak hedef kitlenin iyi belirlenmesi gerekiyor.

Basit bir anlatımla müşteri kitlenize en uygun yerde ve en iyi şekilde nasıl hizmet vermeniz gerektiğini iyi belirlemelisiniz. Cafe işindeki yatırım miktarı konsepte göre değişkenlik gösterir ve 20 bin lira gibi bir rakamdan lükse göre 200 bin lira gibi bir rakamada çıkabilir.

Sık açılan cafe türleri
1- Öğrencilere yönelik cafeler
2- Ailelere yönelik cafeler
3- Gençlere yönelik cafeler

Bu tarz cafeler ülkemizde en yaygın olan ve en sık açılan cafe türleridir. Ailelere yönelik cafelerde müşteri çekmek daha zorken özellikle öğrencilere yönelik cafeler daha fazla talep almaktadır. Cafelerde kazanç oranları genellikle bir işletmeyi ayakta tutacak kadar kazandırmaktadır. Buradaki kazanç oranı ise müşteri ile bağlantılıdır. Öğrenci ucuz ister diye satılan ürünlerdeki kar marjını az tutmak sizin ve işletmenizin zarara uğramasına sebep olmaktadır. Çok pahalı olması da eğer gerçekten kaliteli içerikler sunmuyorsanız müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Bu yüzden hedef kitlenize cafelerde sunacağınız menülere ve fiyatlandırma politikasına çok dikkat etmelisiniz.

Zarar eden bir cafenin hikayesi.
Geçen sene 40 bin liralık bir yatırımla bulunduğumuz ilçede ailelere ve gençlere yönelik bir cafe açıldı. Dekorasyon kırmızı ağırlıklı ve gerçekten kaliteli mobilyalar ile yapılmıştı. Dışarıdan bakıldığında ve cafenin ferahlığı göz önüne alındığında yatırımcının buradan iyi para kazanabileceği düşünülüyordu fakat çok geçmeden 6 ay gibi kısa bir sürede cafe kapandı ve içerisindeki tüm dekorasyonla birlikte satıldı. Şimdi bu cafenin yerinde bir partinin genel merkezi bulunuyor.
Peki cafe açan girişimcinin yanlışları neydi.
1- Cafe işini bilmeden yatırım yapması.
2- Cafe işi için gereken iş planı ve fizibilite (yapılabilirlik) araştırmasının yapılmaması.
3- Cafede sunulacak menünün üzerinde detaylı çalışılmaması.
4- Cafe işletmecisinin müşterilere farklılık sunmaması
5- Cafe için gerekli pazarlama ve reklam çalışmalarının yapılmaması

Kısa bir ve önemli bir not: Cafeyi açan girişimci sermayeyi işten ayrıldığı tazminat parası ile kurmuş. İşin püf noktası ise burda önceki işinizden ayrılmak hemen yeni bir iş kurmanız anlamına gelmiyor. Bu noktada acele etmek sizi zarar eden bir yatırım açmaya teşvik edebilir.

Kar eden cafelerden örnekler

1- Öğrencilerin çok yoğun olduğu yerler çok kar ediyor. Özellikle okul ve kampüslerin içerisinde olan yerler. Bunların kar etme sebebi ise lokasyonlarının iyi olması. Kısaca öğrenciler uzak bir yere gitmektense okula en yakın yerde (kalitesiz olsa bile) arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor.

2- Belli bir kitleye hitap eden cafelerde iyi kazanıyor. Örneğin Starbucks Coffe kahve kültürüne yönelik bir cafe zinciri. Konsept anlayışı ve farklı menüsü ile tüm dünyada başarı yakalamış bir marka. Bir diğer örnekte Leman cafe Leman dergisinin kültürünün yansıtıldığı bir mekan ve sürekli büyüme gösteriyor. Son zamanlarda yeni açılan cafeleri ile dikkat çekiyor.

Farklı Cafe Kosneptleri

Daha önce iş fikirlerine örnek olmuş iki cafe fikri . Anime Cafe ve Futbol Cafe fikirlerini bu linklerden okuyabilirsiniz.
Anime Cafe
Futbol Cafe
Bu konseptlerden hariç olarak son zamanlarda yaygın bir cafe fikri daha ortaya çıktı. Örneğin Ziferblat kafe konsepti. Bu kafede yemek-içme ve internet bağlantısı ücretsiz. Ziyaretçiler kafede oturdukları sürenin ücretini ödüyor İçerde çalışmak ve arkadaşlarınızla eğlenmek serbest. Bu cafelerde geçirdiğiniz zaman üzerinden para ödüyorsunuz.

Farklı Cafe Kosneptleri Resimleri

cafefootball
Futbol Cafe
cafekonsepti
Cafe Konsepti
cafekonsepti2
Vejeteryan Cafe Konsepti
illy
Taşınabilir Cafe Konsepti

13 YORUMLAR

 1. Cafe açmak isteyenler için tasarım %100 doğal ahşap malzemeden üretilmiş tasarım ürünler instagram hesabımız olan @logconcept de takip ederek cafe ve fikrinize uygun ürünlere ulaşabilirsiniz.
  İnstagram hesabımız @logconcept dir.
  https://www.instagram.com

 2. Joseph Kahve ve Nargile zincilerii olan markamız size çok kazançlı bir yatırıma davet ediyor.Marka bedelini ödemeden yani tabela parası almadan yatırım maliyetine ayda 20.000 ila 25.000TL kazanma fırsatını mükemmel yatırımla sunuyor. Ayrıntılı bilgi için 0232 502 5656 numaralı telefonu arayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
  http://www.joseph.com.tr adresinden sitemizi inceleyerekte bilgi sahibi olabilirsiniz.

 3. moldova kişinev’de 3 senedir faal olarak işlettiğim cafe barımı satıyorum. Moldovada hayat türkiyeye göre çok ucuz içki sigara yeme içme gerçekten ucuz. Yaklaşık 3 yıldır işlettim cafe barı satmayı düşünüyorum gündüz 12 – gece 1 açık sabit müşterisi olan iç ve dış mekan (bahçe-teras) güzel bir yer. Satma nedenim 3 yıldır çok yoruldum ve yaklaşık 3 – 4 ay sonra evlenip avrupa’ya yerleşme düşüncemiz var. detayları görüşmek isteyen olursa whatsaap veya viber üzerinden bana ulaşabilir. +373 602 99 541

 4. Kayseride caygara cay evi farkli bir konsept cayevi adinda cafe ucuz kaliteli gorsel ve konsept farkli ..caykur sponsorlugunda acilmis adi caykur cay evi olarak kullaniliyor ….arastirin kazandirir

 5. Banban komurde kumru 65.000 tl ye çok iyi iş planı ve reklam destegi ile a dan z ye anahtar teslim işletme veriyor benim aklima yatti yeni yatirim yapacaklar irtibata geçmenizi tavsiye ederim

 6. Merhaba. Şuan 5 Şubesi olan kahve markamizin bayiliğini almak isteyenlere markamizin şubesini anahtar teslim veriyoruz. Size kasaya bakmak kalıyor sadece. [email protected]

  Cafe açmak artık zor değil. Bu zincirin bir parçası olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  Türkiyenin her yerine bayilik veriyoruz.
  Yer Seçimi
  Dekor
  Tasarım
  Menü
  Personel Eğitimi
  İşletme eğitimi ve desteği
  Hersey dahil anahtar teslim cafe yapiyoruz.

 7. Merhabalar,
  Mekanist Mimarlık, açmayı düşündüğünüz mekan için, mekanın gereklilikleri ve sizin bütçenize uygun fiyatlandırma, projelendirme hatta reklamlama hizmetleri vermektedir. http://www.mekanist.com.tr adresinden bizi ziyaret edebilir, projelerimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here