Geleceğin Meslekleri Neler Olacak

Gelecekte dünya ile birlikte iş hayatı ve mesleklerimiz de değişecek. Bugün bildiğiniz meslekler yerini yenilerine bırakacakken bazı meslekler gelecekte de var olmaya devam edecek.
Geleceğin Meslekleri Neler Olacak
33 dk
Son güncellenme: 30/03/2020
Tüm Başlıklar

Günümüzde mevcut olmayan meslekler, gelecekte büyük alanlar kaplayabilir. Geleceğin popüler mesleklerini bilmek; daha doğru bir kariyer planlamanıza ve daha çok mesleki güven duymanıza yarayacaktır. Geçmişe baktığımızda, bazı mesleklerin kaybolduğunu ve yerlerine yeni mesleklerin ortaya çıktığını görürüz. Gelecekte var olacak fakat şu anda adı pek duyulmamış meslekleri sizler için araştırdık.

Geleceğin en iyi meslekleri neler? 2020 yılından sonra değişim nasıl olacak? Yarının mesleklerine bugünden hazırlanmak mümkün mü? Bu üç soru, çoğumuzun net bir cevap almayı umduğu önemli sorular arasında. Fakat ne yazık ki hiçkimse geleceğin bize neler getireceğini kesin bir şekilde bilemez. Yapabileceğimiz en iyi şey ise, geçmişteki ve günümüzdeki eğilimleri hesaba katarak mantıklı bir çıkarım yapmak olacaktır. Bu çıkarımlar her şeye rağmen, bize geleceğin görkemli olasılıkları üzerine bir resim çizmeye yardımcı olabilir.

Bildiğimiz tek şey; değişimin hız kesmeden devam ettiği. Tüm dünya sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve teknolojik değişimlere sahne oluyor. İklim değişikliği gibi bazı değişimler önceden tahmin edilebilirken, birçok değişim halen öngörülemiyor. Hiç tahmin etmediğimiz zorluklarla karşılaşabiliriz. Öte yandan, şansımız yaver gidip uzun soluklu problemlere yepyeni çözüm yolları da keşfedebiliriz.

Yani geleceğin mesleklerini tahmin etmek için, birçok farklı değişkenin birbirleriyle olan etkileşimini ve şaşırtıcı ve kompleks bir biçimde bir araya gelmesini anlayabilme becerisine sahip olmak gerekir. Yarının meslek dallarının birçoğu yüksek ihtimalle, bugün kaydedilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ürünleri olacaktır. Fakat geleceğin meslek dallarının çoğu henüz ortada değil, hatta bir kısmı daha hayal bile edilmedi. Bir tahmine göre, bugünün anaokulu öğrencilerinin üçte ikisi, yetişkinliklerinde şu anda var olmayan işlerde çalışıyor olacak.

Günümüzdeki mesleklerin birçoğu, gelecekte de varlıklarını sürdürecektir fakat tabiki, her şey gibi, bu meslekler de değişimden paylarını alacaktır. Bazı profesyonel meslekler de, tamamen farklı bir şeye dönüşecek ya da ortadan kalkacaktır. Gözünüzün önüne getirmeyi bırakın, bu konuda halen düşünmeye değer çok şey var. Zira çoğumuz değişime ve muallak olana karşı direnç göstermeye programlıyız. Var olan durumdan fazlaca memnun hissedip, bunu güvenli buluyor olabiliriz.

Bu nedenlerle aşağıdaki listeyi sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Bu liste size yeni yollar sunabilir ya da gitmeye istekli olabileceğiniz ve sizi geleceğin en olası ve ilginç seçeneklerine hazırlayacak bir güzergah çizebilir. Birçok mesleki kategori halihazırda değişim geçiriyor ve birbiri ile birleşiyor. Bu durum daha da hız kazanabilir. Fakat bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin. Zira yazımız size başlangıç için birkaç tane iyi kariyer seçeneği sunacaktır.

İşte Sizlere Maddeler Halinde Geleceğin Meslekleri:

İlaç endüstrisi

Dünyadaki insan sayısının giderek artması ve insanların daha uzun yaşamasına olanak sağlayan tibbi gelişimler sayesinde ilaç endustrisinde daha çok insanın çalışması kaçınılmazdır. Yaşlılıkla ve bunama ile mücadele konusunda araştırmalar yapmak bu endüstrinin gelecekte daha çok insan gücüne ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Gelecekte insanların daha uzun yaşayacağını varsayarsak, yaşlılara evde bakım ve hemşirelik hizmetleri de sunmak gerekecektir.

Yaşlı insanların evlerinde rahat yaşayabilmeleri için terapistlere de ihtiyaç olacaktır. Fiziksel sorunlara çözüm bulmak için fizyoterapistlere ihtiyaç duyulacaktır.

Gelecekte robotic yardım alma oranımız da artacaktır. Şu anda bile robotik yardım alıyoruz fakat eninde sonunda daha sofistike robotlar günlük hayatımızı girecektir. Bu robotlar yalnızlığımızı paylaşıp bize arkadaş bile olabilecektir. Mimarlar, yaşlı insanların rahat edebilmesi için akıllı evler tasarlamak zorunda kalabilirler.

Genetik biliminde klinik çalışmalar daha fazla olacaktır ve insanlar genetik danışmanlardan tavsiye alacaktır. Genetik danışmanlar, insanların ileride başlarına gelebilecek hastalıkları ( kanser gibi ) önceden tespit edecekler ve bu hastalıklara yakalanma riskini düşürmek için gerekli tavsiylerde bulunacaklardır.

Biyomedikal mühendisler, insan vucuduna ait uzuvların yapay olarak yetiştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda aşama kaydedeceklerdir. Bu durumda bu yapay uzuvlar konusunda eğitilmiş karbon fiber ve titanyum ile çalışma yapabilecek doktor ihtiyacı doğacaktır. Biyolojik mekanizmalar ile döküm ve eritme sanayisi birleşecek ve böylece birçok engelli insan engelinden kurtulacaktır.

İnsanların beslenme biçimi değişecek ve hızla artan dünya nufusunu besleyebilmek için genetik olarak geliştirilmiş gıdalar üretilecektir. Bu durumda da diyetisyen, beslenme uzmanı ve gıda bilimi konularında çok daha fazla iş gücüne ihtiyaç olacaktır.

Nanoteknoloji mühendisleri, grafen ve carbon nanotüpleri geliştirerek ilaç üretiminde, yüksek güçlü piller, güneş panelleri ve bilgisayarlarda devrim niteleğinde ilerlemeler yapacaklardır.

Uzay

Uzay turizmi, Virgin Galactic ve benzeri firmalar önderliğinde yavaş yavaş gelişiyor. Neodimyum gibi dünyada çok nadir bulunan ve rüzgar türbinleri, endüstriyel mıknatıs, uçak makineleri, optik ve görsel meteryaller için çok önemli olan elemetlerin dünyamızda çok fazla bulunmamasından dolayı bu elementlerin ay veya göktaşlarından elde edilebilmesi için uzay madencilerine ihtiyaç olacaktır.

Eğer ayda koloniler oluşturulacaksa Marsexobiyolojistler, bu kolonilerde yaşayacak insanlar için radyasyon, sıcaklık, soğuk ve tuzlu su ile başa çıkabilecek bitkiler tasarlamak zorunda kalacaktır. Radyasyon ve düşük seviyedeki yer çekimi yüzünden oluşabilecek kas hastalıklarına karşı uzmanlaşmış uzay sağlıkçılarına ihtiyaç duyulacaktır.

Dünya etrafında oluşan sahte yörüngeler, uydular ile iletişimi ciddi şekilde tehdit ediyor. Sahte yörüngeleri tespit edecek ve bu durumu önleyecek uzay bilimcilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Sosyal Ağlar

Sosyal ağ uzmanları ve geliştirmecileri günümüzde yeni ortaya çıkmıştır. Kişisel imaj ve markalaşma, batı toplumunda giderek önem kazanmaktadır. Toplumun ticarileşme konusundaki eğilimi, şahış ve şirketlerin sanal imaj geliştiriclerine verdiği önemi daha da arttırmaktadır. Birçok insan kendini marka olarak görmeye başlamış ve özellikle ünlüler, sanal ortamda var olabilmek için kendi takvimlerini ve stratejilerini yönetecek insanlara ihtiyaç duymaktadır.

İnsanlar kendileri için en iyi uygun imajı yaratabilmek ve aynı zamanda kişisel mahremiyetlerini de koruyabilmek adına sosyal medya yöneticileriyle çalışmak isteyeceklerdir. Birçok firma işçi alımı yaparken adayların özgeçmişlerini sanal ortam üzerinden araştıracaktır. Profesyoneller, online kayıtlarının olumlu olması ve istenmeyen bilgilerin silinmesi ya da saklanması için bu sosyal medya yöneticilerini kullanacaktır.

İnsanlar en son moda ve markaları kullanarak kendi imajlarını geliştirmek için kişisel marka danışmanları ile çalışacaklardır. Kişisel fitness, eğitimci, diyetisyen, beslenme uzmanı ve imaj danışmanları, insanları sağlıklı tutmak ve iyi görünümlü göstermek için çalışacaklardır. İnsanlar boş vakitlerini değerlendirmek ve diğer yaşamsal problemler ile başetmek için yaşam koçları ve danışmanlar kullanacaktır. İnsanlar dış görünümlerini güzelleştirmek için daha çok plastik cerrahi kullanacaktır.

Bilginin paylaşılması için Wikipedia harika bir ortamdır fakat buna rağmen burdan paylaşılan bilgilerin büyük bir bölümü sosyal medya ortamındaki linkler sayesinde insanlara ulaşıyor. Wiki yazarları müşterilerinin ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını gidermek için daha çok fırsata sahip olacaklar. Her zaman geliştirme ve bilgi güncelleme işi olacaktır. Bu yüzden bu işleri yapacak insanlara ihtiyaç duyulacaktır. Blogcular genelde ödeme almazlar, fakat son zamanlarda, firmalar profesyonel blogculara ödeme yapmaya başladılar.

Bilgisayar ve Web

Web sisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması ile daha çok web tasarımcısı ve aplikasyon geliştiricilerine ihtiyaç olacaktır. Akıllı telefon ve tabletler için aplikasyonlar giderek yaygınlaşmaktadır. Başarılı aplikasyon geliştiricileri yüksek miktarlarda para kazanabilirler. Bunun yanında, başarılı bir aplikasyon dizatn etmek için yüksek miktarlarda sermayeye ihtiyacınız yoktur. Sadece orjinal bir fikir yeterli olacaktır. Küçük şirketler için iyi bir başlangıç olabilir.

Daha çok bulut bilgiyasar profesyonellerine ihtiyaç olacaktır. Bu alanda, 2015 yılında yaklaşık 14 milyon yeni meslek üretilmiştir.

IT güvenlik danışmanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Siber saldırılara karşı korunmak çok önemli hale gelecektir. Belki de yasadışı dosya indirimi ve cinsel taciz durumlarıyla mücadele etmek için sanal polis hizmeti olabilir. Günümüzde ve çağımızda, internet kullanımındaki büyük artış ile dığru orantılı olarak anti-virüs programları da önem kazanıyor. Kişiler, şirketler ve devletler web sitelerinin ve gizli bilgilerinin geleceğini garanti altına almak ve hacker faaliyetlerini önlemek için internet güvenliğine çok önem vereceklerdir. Bulunduğumuz çağda, herkes ve herşeyin internet üzerinden izlenme ve takip edilme imkanı olduğundan dolayı herkes kendini güvenli alanda tutmak isteyecektir.

Günümüzde, internet üzerinden reklam yapmak, geleneksel reklam yöntemlerinin yerini almıştır. Bu yüzden, arama motoru optimizerleri (seocu) gibi dijital piyasa uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

İnternet alışverişi ve online perakendecilik hızla gelişmekte ve popüler olmaktadır. Bu yüzden, dağıtım kuryelerine daha çok ihtiyaç olacaktır. Birçok insan geçimini internet üzerinden alım satım yaparak sağlamaktadır.

Oyun ve filmler için 3D dizaynerları, özel efekt dizaynerları ve dijital mimari uzmanlarına ihtiyaç olacaktır. Dijital imaj uzmanlarına olan ihtiyaç da artacaktır.

Dijital ağların hızının artması gerekeceği için fiber optik teknisyenlerine ve ağ mühendislerine ihtiyaç olacaktır.

Google Gözlüğü gibi yeni teknolojilerin gelişmesiyle, bilgisayar şirketleri daha çok alanda ve herkesin kullanabileceği insan- bilgisayar entegrasyonu konusunda daha çok araştırmaya başladılar. Google Gözlüğü bir çift digital lens kullanarak ses komutlarınızla internete ve sosyal medyaya bağlanmanızı sağlıyor. 21.yüzyılda bu tür teknolojilerinin, teknolojik aksesuarların ve bunların insan vucuduyla entegre olması konusunda geliştirmeler olcaktır. Bu durum, her yerde bululunan teknoloji geliştiricelerine ihtiyaç doğuracaktır.

Bilgisayar Dilbilimi ile ilgili meslekler daha yaygınlaşacaktır ve Google Translate gibi ürünler yıllar içinde çok daha fazla kullanılacaktır.  

Robot Teknolojisi

Endüstriyel, askeri, ilaç sanayisi ve diğer alanlarda daha çok robotsal yardıma ihtiyaç olacaktır. Çünkü; robotlar kimsenin yapmak istemediği tehlikeli görevler için çok etkilidir. Daha çok yetenekli Robot Mühendislerine ihtiyaç olacaktır.

Günümüzde robotlar, otomobil ve nükleer alanlarda başarı ile kullanılmaktadır fakat yakın zamanda robotların evimize kadar girmesi muhtemeldir. Bu yüzden Robot bakım teknisyenlerine de çok ihtiyaç duyulmaya başlanacaktır. Uzaktan kumandalı robotlar, askeri alanda kullanılıyor, gelecekte sivil kullanım imkanı da olabilir. Akıllı arabalar ve akıllı yolların tasarımı ile gelecekte, bir yerden bir yere giderken arabayı kontrol etmek zorunda olmayacağız. Hangi meslekler robotlar tarafından yapılacak ?

Eğlence sektörü

İnsanlarin eğlence anlayışı ve çeşitliliği günden güne değişiyor. Böylece eğlence sektörüne olan ihtiyaç da doğru orantılı olarak artıyor. Tablet bilgisayarlar sayesinde, insanlar işe giderken, otobüs durağında ya da trenlerde televizyon izleyebiliyor. İnsanların daha çok boş zamanları olacağını düşünürsek eğlence sektörüne olan ihtiyaç aynı oranda fazla olacaktır. İnsanlar, yazmak yerine video imkanını kullanarak daha kısa zamanda para kazanmaya başlayacak.

Online yayıncılık alanında büyük gelişmeler yaşanacaktır. E- kitaplar daha çok talep görecektir. Gazetecelik yavaş yavaş online olmaya başladı fakat ilerde multiformat muhabirler sayesinde baskı işleri de web üzerinden olacaktır.

Profesyonel bilgisayar oyuncuları şu anda bile varlıklarını online olarak kanıtlamışlardır. Video oyunlarında yüksek seviyelere çıkmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. İlerde, bu kişiler oyunları zengin insanların yerine oynayarak para kazanacaklardır.

Enerji ve çevre

Küresel ısınmanın olumsuz etkisiyle birlikte, yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanacaktır. Rüzgar değirmenlerinin dizaynı ve bakımı, deniz dalgalarından ve med-cezirden enerji elde etme ve güneş panellerinin yerleştirilmesi gibi işler ön plana çıkacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bile güneş panellerinin fiyatlarında ciddi düşüş olması ve güneş ışığından elde edilen elektrik oranında ciddi artış olması muhtemeldir. Güneş ısığından elektrik elde edilmesi ile ilgili birçok anlaşma yapılması da kaçınılmazdır. Elektrikli arabalar, muhtemelen benzin ve mazot ile çalışan arabaların yerini alacaktır.

Data merkezleri: İnternetteki bilgiyi barındıran serverlar yüksek miktarda elektrik tüketirler. Greenpeace’e göre, bu harcama dünya elektrik ihtiyacının % 2 sine tekabül etmektedir. Bu durum ilerde daha artış gösterecektir ve data saklama alanları “bulut” sistemi üzerinden yapılandırılmak zorunda kalınacaktır. Bu da daha çok daha çok data merkezi teknisyeni ve dizaynerine ihtiyaç olacak demektir.

Mevcut arabalardaki CO2 emisyonunun çok fazla olması, daha çevreci alternatif araç geliştericilerine olan ihtiyacı da aynı oranda arttırmaktadır. Bu konuyla ilgili teknoloji üretmek ve bu araçların yaygınlaşmasını sağlamak çevremizi korumak adına atılan büyük adımlardan biri olacaktır.

Doğal kaynakların bitmesiyle birlikte çöp yönetimi ve geri dönüşüm konularında gelişmeler yaşanacaktır. Hidrolog ve jeologlar tarafından daha büyük kaynakların keşfedilmesi gerekebilir.

Türlerin kaybolmaması ve DNA depolarının oluşturulabilmesi için Genetik Bilimcilerine gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacaktır.

Doğal alanların daha çok insanlar tarafından kullanılması, iklim değişiklikleri ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden dolayı daha çok ürün hasat edebilmek ve hidroponik gibi daha modern tarım tekniklerini geliştirebilmek için Ziraat Mühendisleri ve Tarım Öperatörlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Yeşil kariyer koçları sayesinde, işveren ve işçiler yaptıkları işin doğaya etkileri konusunda tavsiyeler alacaklar ve bu sayede; yaptıkları işi doğaya ve çevreye zarar vermeyecek şekilde organize edecekler ve geliştireceklerdir.

İş Hayatı ve Kanunlar

Finansal giderleri düşürmek gelecek yıllarda çok daha önemli hale gelecektir. Yatırımcılar, yatırım yaparken riski düşürmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu yüzden, yatırımcılar için analiz ve eğitim verecek ve onları risk yönetimi konusunda yönlendirecek finansal teknolojistlere ihtiyaç olacaktır.

Geleceğin finansal pazarında bilinmezlik ve değişimler çok fazla olacaktır böylece birçok insan piyasa araştırması yapmayı ve ilerisini görebilmeyi isteyecektir. Bunu yapabilen insanlara çok yüksek miktarda ödeme yapılacak ve bu insanlar yatırımcıların çok yüksek kar etmelerini sağlayacaklardır.

Günümüzde şirketler bir sürü kural ve yasayla başa çıkmak zorundadır. Operasyonlarında şeffaf olmalı ve her an denetime hazır olmalıdırlar. Şirketler yaslara ve kurallara uygunluk için uyum profesyonelleri ile çalışmak zorundadırlar. Yakında, sosyal medya avukatlarında büyük bir artış olacağını göreceğiz. Bu avukatlar online olarak anlaşmazlıkların ve elektronik yayın işlerinin düzenlenmesinde görev alacaklardır.

Yerel uzmanlar, ürün ve hizmetlerin dünya üzerindeki farklı kültürlere tam olarak uyum sağlaması için önemli bir görev üstlenecekler. Örnek olarak; bir Avrupa ülkesinde içki tanıtımı serbestçe yapılabilirken müslüman bir ülkede bu tanıtımları yapmak yasaktır. Buna pararel olarak;  reklam ve tanıtımlar daha yerel ve hedeflenmiş olacaktır. Yerli reklam müdürlerine, yeni fikirler üretmek, kampanyalar yapmak ve bunları takip etmek için ihtiyaç duyulacaktır.

Eğitim

İnsan nufusu ile orantılı olarak yaşlı insan sayısı artarken, yaşlı insanların yeni yetenekler geliştirmesi gerekecektir. Gelecekte; eğitim okuldan ziyade daha çok online olarak verilecektir. Bu yüzden, daha çok online öğretmene ve online eğitim ürünleri geliştiricilerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu bağlamda, birçok açık üniversite kurulacak ve bu universitelerden online eğitim alınarak mezun olunabilinecektir.

Gelecekteki Çalışma Alanları

Gelecekte 9 dan 5 e kadar, belirli kurallar çerçevesinde ofiste çalışan insanlar istisna olarak kalacaklardır. İş ve ev hayatı birbiriyle daha da yakınlaşacak, insanlar dünyanın her yerinden çalışabilecek ve çalışanlar arasında günün her saati işbirliği olacaktır. Uzaktan iletişim daha yaygın hale gelecektir. Çalışanların online profilleri olacak ve bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar sayesinde bu profilleri kullanarak dünyanın her yerinden çalışma imkanına sahip olacaklardır. Çalışanlar daha çok seyyar, daha çok bağlı ve işleri daha hızlı yapabilir hale geleceklerdir.

Araştırmalara göre; bir iş gününde, işyerlerinin %30 unun boş olduğu tespit edilmiştir. Buna göre şirketler kullanmadıkları çalışma alanlarına kira, elektrik, ısıtma ve diğer giderler için para ödemektedirler. Yüne araştırmalar göstermiştir ki; 4400 çalışanı olan bir işletme çalışma alanlarından %14 ‘ünü kullanmaz ise yılda yaklaşık 15 milyon tl tasarruf edebilir.

Bazı ofisler, çalışanlarının işlerini her yerde yapabildikleri için hemen hemen boştur. İleri görüşlü şirketler bu durumu bütçelerini hesaplarken dikkate alıpçalışanlarını ofis dışından da işlerini halletme konusunda cesaretlendirmektedirler. Gelecekte evden çalışma ve danışmanlık işleri artacaktır ve şirketler bu durumdan büyük oranda tasarruf sağlayacaklardır.

Başka bir araştırmaya göre; gelecekte merkez ofis sistemi geliştirilecek ve bu şekilde daha efektif ve daha çevreci çalışma ortamları hayata geçirilecektir. Ofisler sadece önemli yüzyüze toplantılar ve direkt satış amaçlı kullanılacak diğer tüm işler uzaktan halledilebilecektir.

Çok çalışma, akıllı çalış. Üretim, çalışma saatiyle değil, elde ettiğiniz ürün ile ölçülür.

Keşif, yenilik, takım ruhu, liderlik, satış ve öğrenme gibi rutin olmayan konular gelecekte çok daha önemli hale gelecektir. Çevreci anlayış ile çalışanlar sadece sonuca odaklı performans gösterecekler ve işler yürüdüğü ve sonuçların başarılı olduğu sürece, istedikleri zaman istedikleri şeyleri yapacaklardır.

Prim vb. parasal ödüller yerine çalışanlar izin hakkı kullanacaklardır. Prim gibi ödüller kısa vadeli çalışma azmi sağlar fakat genellikle uzun vadeli motivasyon düşüşlerine neden olurlar. Parasal odaklı performans ve çalışanlarınıza ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile yaklaşmanız gelecekte işe yaramayacaktır. Çalışanların motive olması için sosyal ve insani yönlerin paradan daha önemli olduğu gerçeği gelecekte çok daha ön plana çıkacaktır.

Geleceğin Yetenekleri

Araştırmalara göre; günümüzde yetenek olarak algılanan birçok özellik gelecekte geçerliliğini yitirecek ya da şekil değiştirecektir. Şu anda yetenek olarak algılanan iletişim ve takım çalışması yerini karşındakini etkileme ve ikna etme, farklı kültürleri anlama ve sosyal etkileşime bırakacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sadece meslekler değişmiyor, zaman kavramına bağlı olarak meslekler ile ilgili iletişimler de değişiyor. Gelecekte, şu an yetenek olarak algılanan özelliklerin kaç tanesinin geçerli olacağını görmek hepimiz için ilginç bir deneyim olacak.

İhtiyacınız Olabilecek Bazı Beceriler:

Gelecekte hangi mesleklerin karşımıza çıkacağını kesin olarak bilemeyecek olsak da, ileride işimize yaraması muhtemel bazı beceriler ve bilgiler hakkında konuşabiliriz. Gelecekte işinize yaraması kuvvetle muhtemel olan bazı becerileri aşağıda sizin için derledik.

Zihinsel Esneklik ve Karmaşık Problem Çözebilme Becerisi

Gelecek, hiç deneyimlemediğiniz bir dünyada, hiç görmediğiniz problemleri karşınıza çıkaracak. Bu problemleri çözmek için gereken zihinsel esnekliğe sahip olup sınırların dışında düşünebilmeli, büyük resmi görmeli ve her şeyi farklı bir şekilde sınıflandırarak çözüme ulaşabilmeniz gerekecek. Neyse ki bu beceri geliştirilebilir ve tek ihtiyacınız olan pratik yapmak. Ne kadar zor problemler ile uğraşırsanız, beyniniz de o kadar esnek davranmaya başlar.

Eleştirel Düşünce

Teknoloji sayesinde bugünün işlerinin birçoğu otonom hale geçecek olsa da, muhtemelen teknolojinin sizin için eleştirel düşünce sergilemesini istemezsiniz. Gelecekte de tam olarak bu beceriniz işinize yarayabilir. İleride sürekli farklı durumları analiz etmeniz ve mantığa dayalı farklı çözüm yolları düşünmeniz gerekecek.

Yaratıcılık

Robotların işinizi elinizden almasında endişeleniyorsanız, daha yaratıcı olmaya çalışın. Zira ne kadar yaratıcı olursanız, robotların sizin işinizi yapabilmesi o kadar güçleşir. Robotlar hesaplamada ve problemleri belirlemede sizden daha başarılı olsa da, iş orijinal içerikler yaratmaya, kalıpların dışında düşünmeye ve soyut düşünmeye geldiğinde, halen sizden çok gerideler.

İnsan İlişkileri

Gelecekte bir gün robotlar her şeyi ele geçireceği için, insanlar olarak birbirimize daha sıkı bağlanmalıyız. Geleceğin istihdam pazarında başarılı olmak için, insanları ve robotları nasıl yöneteceğinizi çözmeniz, bunu yaparken de kendi duygularınızla yüzleşmeniz, empati kurmanız ve karşınızdakini dinlemeniz gerekecek.

STEM (Science, Technology, Engineering, Maths): Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanındaki işlerin şu anda fazlaca popüler olması, gelecekte bu alanların unutulacağı anlamına gelmiyor. Teknoloji geliştikçe, sizin de daha ileri seviye STEM becerilerine ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra kodlama da önemli bir gereklilik. Kodlamayı öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

SMAC (Social, Mobile, Analytics, Cloud): Sosyal, Mobil, Analitik ve Bulut

STEM’i daha önce mutlaka duymuşsunuzdur, fakat SMAC nispeten daha az bilinir. Bu kısaltmadaki becerileri ve platformları öğrenmeniz, gelecekteki iş piyasasında bir adım öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Disiplinler Arası Bilgi

Gelecekteki mesleğiniz, gelecekte karşınıza çıkacak problemlere yaratıcı çözümler sunabilmeniz için, birçok farklı alandan sahip olduğunuz bilgileri kullanmanızı gerektirecek. Dikkatinizi çeken hemen her konu ile alakalı, okuyabildiğiniz kadar fazla şey okuyup mümkün olduğunca fazla şey öğrenmeye çalışın. Üniversitede okuyorsanız, tamamen farklı bir alanda çift anadal ya da yan dal yapmaya çalışın. Bunun uzun vadede çok işinize yarayacağını garanti edebiliriz.

Halihazırda Var olan Meslekler

Öncelikle halihazırda var olan ve gelecekte de varlığını sürdüreceğine inandığımız meslek dallarını listeleyelim.

Ticaretle uğraşan ve belirli profesyonel beceriye sahip birçok insan, hem günümüzde hem de muhtemelen gelecekte yüksek talep görecektir. İleri teknoloji alanında çalışan diğer personel ile kültür değişimi alanında faaliyet gösterenler ise, şimdi geniş bir seçim yelpazesine sahip olmasa da, işler değişebilir. Aşağıdaki liste, günümüzde var olan ve gelecekte (2026 yılına kadar) en iyi kariyer seçenekleri arasına girebileceğine inandığımız mesleklerdir. Tabloda en hızlı büyüyen meslekler yer almaktadır.

MeslekBüyüme Yüzdesi
Güneş Enerjisi Teknisyeni                 105%
Rüzgar Enerjisi Teknisyeni               96%
Evde Hasta Bakımı                           47%
Kişisel Bakım Yardımcısı                  %39
Asistan Doktor                                   37%
Pratisyen Hemşire                            %36
İstatikçi                                               34%
Fizik Tedavi Yardımcısı                     31%
Uygulama Geliştirici                         31%
Matematikçi                                       30%
Fizik Tedavi Destekçisi                   29%
Bisiklet Tamircisi                              %29
Genetik Danışman                           29%
Tıbbi Asistan                                     29%
Mesleki Terapi Asistanı                   29%

Güneş Enerjisi Teknisyeni

Rüzgâr enerjisi gibi güneş enerjisi de, insanoğlunun temiz enerjiye geçişindeki baş rollerden biridir. Her sene maliyetleri düşen güneş enerjisi sistemleri, işletmeler ve kişisel ev kullanımları için gittikçe daha cazip hale gelmeye başladı. Dünyanın hemen her yerinde, güneş enerjisi teknisyenleri, büyüyen bir sektörde hem iş güvenliğine sahip olmanın hem de değişimin bir parçası olmanın keyfini çıkarıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2026 yılına kadar 30 bin civarında güneş enerjisi teknisyeni istihdamına ihtiyaç duyulacak ve 2016 yılında bu çalışanların ortalama maaşı yıllık 39,240 Dolar seviyesindeydi.

Rüzgâr Enerjisi Teknisyeni

İklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki ölümcül tehdidi, temiz enerji kaynaklarına dönüşü her zamankinden daha önemli hale getirecek. Karbon ve metan emisyonlarını azaltmak, fosil yakıtlar olan petrol, kömür ve doğalgazdan uzaklaşmak anlamına geliyor. Bu da rüzgâr enerjisinin gelecek için önemli bir yerde olacağı sonucunu ortaya çıkarıyor. Zira rüzgâr enerjisi sektörü şimdiden hızla büyüyen bir endüstri. Gelecekte de bu büyümesine kesin gözüyle bakılan sektörün, ileride devasa rüzgar türbinlerinin montajı, bakımı ve tamiri için bolca kalifiye teknisyene ihtiyaç duyulacağı anlamı taşıyor. 2026 yılına kadar rüzgâr enerjisi alanında çalışmak üzere onbinlerce teknisyen için işe alım yapılacağı öngörülüyor. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bu meslekte çalışanların ortalama maaşı ise, yıllık 52,260 Dolar seviyesindeydi.

Pratisyen Hemşir

Yaşam sürelerinin uzaması ve yaşlı nüfusunun artması nedeniyle, sağlık sistemleri bu hasta sayısındaki artış karşısında sıkıntılı zamanlar geçirebilir. Birçok bölgede doktor ihtiyacı halen karşılanamamakta. Bu bölgelerde asıl ihtiyaç, çeşitli akut ve kronik hastalıkların tanısını koyarak tedavi edebilecek bilgiye sahip, doktor olmayan sağlık personelidir. Hemşireler, gerekli ölçüdeki üst düzey eğitimleri alarak pratisyen hemşire olarak bu açığı kapatabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında, pratisyen hemşirelerin ortalama kazancı yıllık 100,910 Dolardı. Dahası 2026 yılına kadar yüzbinlerce yeni pratisyen hemşireye ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor.

Yazılım Geliştirici

Başarılı mühendislik becerisi ile geliştirilmiş yazılımlar olmadan bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar işe yaramaz aletlerdir. İnternet büyüdükçe ve makineler daha akıllı ve hayatımıza daha derinden bağlı hale geldikçe, yetenekli yazılım geliştiricilere olan ihtiyaç da artacaktır. Özellikle mobil uygulama yazılım geliştiricileri için 2020 ve sonra kariyerlerinin altın çağı olacak. Öyle ki, bu alanda ihtiyaç duyulacak profesyonel sayısını milyonlarla tanımlayabiliriz. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında, uygulama yazılım geliştiricilerinin ortalama kazancı yıllık 100,080 Dolardı.

Fizik Tedavi Uzmanı

Dünyadaki yaşlı nüfusu arttıkça, fizik tedavi uzmanlarına olan ihtiyaç da artacaktır. Yaşça büyük birçok insan, hayatlarının bir döneminde fizik rehabilitasyona, ağrı yönetimine, hareket desteğine ya da farklı tür tedavilere ihtiyaç duymaktadır. 2026 yılına kadar bu sektörün açığı 100 binleri bulacak gibi görünüyor. Uzmanların yanı sıra, bir o kadar da fizik tedavi asistanı açığı olacağı öngörülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılı ortalama maaşı ise, fizik tedavi uzmanları için yıllık 85,400 Dolar seviyesindeydi.

Hemşire

2026 yılına kadar ihtiyaç duyulacak hemşire sayısını ifade etmek için milyonlardan bahsetmek gerekecektir. Bu sayı, yine yaşlı nüfusundaki artışa bakılarak anlaşılabilir bir hâl alıyor. Teknolojik gelişmeler ve tıbbi buluşlar nedeni ile bu meslek dalında değişiklikler yaşanacak olsa da, hemşireliğe olan talep gelecekte de azalacak gibi görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan hemşirelerin 2016 yılı yıllık maaşı ise, ortalama 68,450 Dolar olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Hizmetleri Müdürü

Sağlık sektörü önümüzdeki on yılda, muhtemelen diğer tüm sektörlerden daha fazla değişime maruz kalacaktır. Tüm sağlık ve tıp kurumları onların yasalar, yönetmelikler, teknolojik değişimler ve tıbbi ilerlemelere ayak uydurmalarını sağlayan, bunu yaparken de verdikleri hizmetin kalitesini sürekli yukarı çekebilen, yetenekli ve bilgili yöneticilere ihtiyaç duyacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılı ortalama yıllık maaşları 96,540 Dolar olan sağlık hizmetleri yöneticileri, 2026 yılına kadar daha fazla ihtiyaç duyulan bir sektör çalışanı olacak ve yüzbinlerce yeni yöneticiye ihtiyaç duyulan değerli bir sektördeki profesyoneller haline gelecek.

Veri Analisti

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ve kültürel değişim nedeni ile, her geçen sen bir öncekine nazaran kat be kat artan oranda veri toplanıyor ve işlenmesi için bekliyor. Her sektördeki kuruluşlar, artık çok daha fazla ve ayrıntılı veri toplayabilme becerisine sahip fakat, bu verilerin işlenip ne anlama geldiğinin çözülmesi de bir o kadar zor. Bu firmalar ve kuruluşlar, artık sadece bu verileri toplayabilen değil, aynı zamanda verileri değerlendirip geçmişteki ve günümüzdeki eğilimleri ortaya çıkarabilen, bu sayede de gelecek ile ilgili gerçekçi tahminler ortaya koymayı başaracak uzmanlara ihtiyaç duyuyor. 2017 yılının Mayıs ayında yapılan araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki veri analistlerinin yıllık ortalama maaşı 57,261 Dolar olarak ortaya çıkmaktadır.

Dijital İçerik Uzmanları

Her geçen gün daha sağlam temellere kavuşan en büyük kültürel değişim, sürekli daha dinamik, dijital, daha interaktif ve talebe dayalı hale gelen medya içeriği. Sürekli elimizin altında olan ve bizi her an her yerde İnternet’e bağlayan cihazlar nedeniyle, yeni içeriklere olan ihtiyaç da soluksuz devam ediyor. Hemen her sektör, yeni içerikler yaratmanın, ektin kalmak için önemli olduğunu fark ediyor. Uzaktan çalışma ve serbest olarak mesleğini icra etme taleplerinin de artışıyla, hemen her iş dalı ve becerideki uzmanlara olan ihtiyaç artmakta. Bu sektördeki iş fırsatlarına hazırlanabilmek için, İnternet satışı, yazarlık ve multimedya ve dijital sanatlar alanlarında kendinizi geliştirmeniz yardımcı olabilir.

Bilgi Güvenliği Analisti

Modern yaşam şeklimiz nedeni ile bilgisayarlara ve bilgi teknolojilerine sürekli daha fazla bel bağlıyoruz. Bu da siber saldırılara karşı bizi eskisine nazaran daha korumasız kılıyor. Şansımıza, bugüne kadar hackerlar önemli bir altyapı servisine geniş ölçekli ya da uzun süreli saldırılarda bulunmadı. Fakat yeterince Bilgisayar güvenlik uzmanına sahip olmadığımız takdirde, devlet kurumlarına ya da önemli organizasyonlara bu tip saldırıların gelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Siber güvenlik dünya genelinde önem verilmesi gereken bir konu ve saldırganlar her geçen gün daha sofistike yöntemlerle karşımıza çıkıyor. 2026 yılına kadar yüzbinlerce uzman ihtiyacı ortaya çıkacağı öngörülürken, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan uzmanların 2016 yılı, yıllık ortalama maaşları 92,600 Dolar olarak kayıtlara geçti.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bilişim teknolojileri daha karmaşık hale geldikçe ve hayatımızın içine daha fazla dahil oldukça, bilgisayar bilimleri eğitimi alanların sayısı da katlanarak artacaktır. Karmaşanın artması, birçok sektörde istihdam edilen sistem analistlerine olan talebi de artıracaktır. Firmalar gelecekte, en iyi donanım, yazılım, potansiyel olarak robot ve yapay zekâ makinelerini seçme ve kullanma ihtiyacını derinden hissedecek. 2026 yılına kadar bir milyona yakın sistem analisti ihtiyacı doğacak gibi görünüyor. Bu analistlerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki, 2016 yılı yıllık ortalama maaşları da 87,220 Dolar olarak hesaplandı.

Biyomedikal Mühendis

Bu alanda çalışan profesyoneller, şimdiden sağlık sektörünü dönüştürmeye başladı. Aslına bakarsanız biyomedikal mühendislik, geleceğe iz bırakmak ve katkı sağlamak isteyen herkes için en ideal meslek olarak göze çarpıyor. Zira biyomedikal mühendisler, tüm çığır açan araştırmalar ve geliştirmelerin kalbinde yer alıyor. Örneğin; bu alandaki mühendislerin birçoğu gelişmiş tıbbi cihazlar, sanal organlar, biyonik vücut uzuvları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlıyor. 2026 yılına kadar onbinlerce biyomedikal mühendise ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor. Bu alanda çalışan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı mühendislerin, 2016 yılı yıllık ortalama maaşları ise 85,620 Dolar civarındaydı.

Makine Mühendisliği Uzmanı

Geliştirilmekte olan yeni teknolojilere bir katkınız olmasını ister misiniz? Makine mühendisleri ve teknisyenleri ileri düzey robotlar, otomasyon cihazları, 3 boyutlu yazıcılar ve temiz enerji cihazlarının geliştirme aşamalarına, günden güne daha fazla katılmaya başladı. 2026 yılına kadar bu alanda çalışacak makine mühendisleri için yüzbinlerce iş imkanı doğacağı öngörülürken, teknisyenlerinin geleceğini de benzer bir durum bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılı için makine mühendislerinin yıllık ortalama maaşı 84,190 Dolar iken, teknisyenlerde bu sayı 54,480 Dolar olarak kayda geçti.

Elektronik Mühendisliği Uzmanı

Makine mühendislerine benzer bir şekilde, bu alanda çalışan insanlarda her geçen gün ileri teknolojilerin tasarım, test ve değerlendirme aşamalarına daha fazla katkı sağlamaya başladı. Elektrik devreleri küçülüp daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe, sektördeki insanlara da bu devrelerin en son teknolojik gelişmeler için nasıl fayda sağlayacağını keşfetme görevi sundu. Bu uzmanlar daha iyi bilgisayarlar, otomatik makineler, küçük tıbbi cihazlar, navigasyon ve iletişim araçları geliştirilmesi konusunda yardımcı olabilir. Daha da ileri gidersek, bazıları otonom araçlar üzerinde bile çalışabilir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2026 yılına kadar bilgisayar donanım mühendisleri için 51 bin, elektronik mühendisleri için 92 bin, teknisyenler için ise 120 bin yeni iş imkanı ortaya çıkacağı düşünülüyor ve 2016 yılı ortalama maaşları da yine bilgisayar donanım mühendisleri için 115,080 Dolar, elektronik mühendisleri için 99,210 Dolar, teknisyenler için ise 62,190 Dolar olarak hesaplandı. 

Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Gün içerisinde maruz kaldığınız dijital bilgiler nedeni ile hiç kendinizi bunalmış hissettiniz mi? Günümüzde birçok insan bu şekilde hissediyor.Hayatlarımız sosyal medya ve diğer çevrimiçi aktiviteler etrafında döndükçe, kullandığımız teknolojiye ne kadar bağımlı hale geldiğimizi fark ediyoruz. Bu nedenle gelecekteki popüler mesleklerden biri, insanların dijital detoks yapmasına yardımcı olarak, bu tür içeriklerden uzak tutan profesyoneller olacaktır. Danışmanlık eğitimi almış kişiler, bu iş için gerekli donanıma en uygun adaylar olabilir.

Blockchain Geliştirici

Dijital kripto para birimi Bitcoin’i daha önce duymuş olmalısınız. Peki, Bitcoin’i hayata geçiren ve altında yatan teknoloji hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Bahsettiğimiz teknoloji yani Blockchain teknolojisi, finansal ya da başka türlü işlemleri merkezi olmayan, hızlı ve gizli bir şekilde yapmaya yarayan dağıtılmış kriptografik bir kayıt defteridir. Anlaması biraz zor olsa da, uzmanlar blockchain teknolojisinin İnternet gibi dünyayı değiştireceğine inanıyor. Bu nedenle blockchain teknolojisinden anlayan, onunla işlevsel hizmetler ve ürünler geliştirebilen uzmanlar, gelecekte büyük bir talep görecektir.

Sivil Ya Da Ticari Drone Pilotu ve Hareket Memuru

Hükümetler drone kullanımı için en uygun düzenlemeleri yapıyor. Çünkü insanlar uzaktan kumandalı uçabilen dronelarının avantajlarından faydalanmak için yeni yollar geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Askeri ve eğlence amaçlı kullanımı yaygın olan droneların, çeşitli kişisel ve ticari kullanım yolları da her geçen gün artıyor. Örneğin Amazon gibi firmalar, droneların paket teslimatı için kullanılmasına ön ayak oldu. Fakat dronelar şehirdeki çöpleri temizleme, hava kirliliğini takip etme ve yüksek ya da ulaşılması zor yerlerdeki sıradan işleri yerine getirme gibi amaçlar için de kullanılabilir. Bu nedenle bazı firmalar ve kamu kurumları, kendilerine ait hava taşıtlarını kullanması ve takip etmesi için ekipler oluşturacaktır.

Akıllı Bina Teknisyeni

Yıldan yıla daha fazla ev, bine, ofis ve fabrika otonom teknolojilerin faydalarından yararlanarak ışıklandırma, ısıtma, havalandırma ve güvenlik gibi bina sistemlerini kontrol ediyor. Buzdolabı gibi günlük kullanılan cihazlar da artık nesnelerin interneti teknolojisinin bir parçası olmaya başladı. Gelecekte akıllı binalar şehirleri ele geçirip insanların otonom teknolojiler sayesinde daha özgür ve rahat yaşamalarını sağlayabilir. Fakat halen bu sistemleri kurabilecek, bakımını ve tamiratını üstlenebilecek yetkin kişilere ihtiyaç duyuyoruz. Yani havalandırma ve ısıtma gibi sistemlerde uzmanlıkları bulunanlar, geleceğin akıllı bina teknisyenleri olabilir.

3 Boyutlu Yazıcı Teknisyeni

Fütüristlere göre 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin henüz sadece yüzeyini kazıyabildik ve bu teknolojinin çok daha büyük bir potansiyeli bulunuyor. Hobiciler, endüstriyel tasarımcılar, biyomedikal mühendisler ve diğerleri, talepler doğrultusunda sürekli yeni şeyler deniyor ve alet edevat, yiyecek, giysi, ev gereçleri, medikal implantlar ile otomotiv, havacılık ve elektronik için parçalar üretiyor. Bu teknoloji ilerledikçe 3 boyutlu yazıcılar evlerimizdeki buzdolabı ya da mikrodalga fırınlar gibi normal hale gelecek. Nihayetinde ise her ev ve işyerinde bir adet 3 boyutlu yazıcı bulunacak. Bunun sonucunda ise, büyük fabrikaların yerini şehirlerde faaliyet gösteren 3 boyutlu yazıcı ile üretim yapan işletmeler alacak. Yani 3 boyutlu yazıcı bakımı yapan teknik personele olan ihtiyaç fazlasıyla artacak.

Artırılmış Gerçeklik Geliştirici

Gerçek hayat çok mu sıkıcı? Görsel olarak iyileştirmelere, ek bilgilere ve eğlenceli eklentilere mi ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz? Böyle düşünen insanlar olduğu için, özel güneş gözlükleri, biyonik kontakt lensler ve diğer teknolojiler aracılığı ile, gerçekte gördüğümüz şeylerin üzerine dijital görüntüler ve bilgiler işlemek için artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanılıyor. Her sektöre, etkinliğe ve kamusal alana etki edebilme yeteneği sayesinde, artırılmış gerçeklik gelecekte insanların hem kişisel hem de profesyonel hayatlarına dokunacaktır. Bu nedenle artırılmış gerçeklik geliştiriciler, bahsi geçen teknolojinin güvenli ve etkili kullanım yollarını bulup tasarlamak zorunda kalacak.

Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji evrimleşerek geliştikçe ve her geçen gün hayatlarımıza daha fazla nüfuz ettikçe, kişisel gizliliğimizi korumak da zorlaşıyor. Yüz tanıma sistemleri ve artırılmış gerçeklik teknolojileri geniş kitlelerce kullanıldıkça, bu zorlu savaş daha da karmaşık hale gelecek. Yakında dışarı çıktığınızda insanlar sizin adınızı, yaşınızı, medeni halinizi, çalıştığınız yeri ve eğer varsa sicil kaydınızı görebilecek hale gelecektir. Bu nedenle sosyal medya ya da diğer teknolojilerin sunduğu önemli faydaları feda etmeden, gizliliğinizi koruyabilecek uzmanlar, gelecekte büyük talep görecektir.

Kişisel Marka Danışmanı

Büyük ve köklü firmalar için bile, kısa dönemli projeler için serbest çalışan profesyonelleri işe alma yönelimi bulunuyor. Bu anlayış gelecekte daha da geniş çaplı kabul görebilir. Öyle ki, fütüristlere göre ileride birçok iş proje bazlı, geçici anlaşmalarla yapılacak. Eğer durum böyle ilerlerse, çalışanlar kendi markalarını geliştirmek ve sürekli kendilerini tanıtmak zorunda kalacak. Kişisel marka danışmanları bu noktada devreye girerek çalışanların sanal ve kamusal kimliklerini, profesyonel ünlerini geliştirerek onları rekabetin önünde tutmaya yardımcı olacaklardır.

Robotik Hizmetler Teknikeri

Önümüzdeki on yıl içerisinde hemen her ev çamaşır, bulaşık, yemek, temizlik ve çim biçme gibi görevlerde kullanacağı gelişmiş robotlara sahip olacak. Fakat bu robotlar her zaman düzgün bir biçimde çalışmayacaktır. Bu nedenle yetkin teknisyenlere, hacklenmiş, bozulmuş ya da tamamen çökmüş olacak olan bu robotları tamir etmek için ihtiyaç duyulacak. Aslında robot teknikerleri elektrikçi, tesisatçı ya da otomobil tamircisi gibi beceri gerektiren ve kabul gören bir iş olacaktır.

Uzaktan Sağlık Mühendisi

Robotik ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, ileride bir gün doktorların ya da diğer sağlık personelinin, hastanın yanında olmadan teşhis koyabilmesine imkan verecek imkanı doğuracaktır. Teknoloji şimdiden uzaktan, robot yardımı ile ameliyatı mümkün kılacak kadar gelişti bile. Gelecekte uzaktan sağlık mühendisleri, hastaların dünyanın herhangi bir yerindeki, herhangi bir doktor tarafından muayene edilip tedavi edilebilmesine imkan veren yenilikler geliştirecek gibi görünüyor.

Kentsel Tarım Uzmanı

Her yıl kentsel nüfus kabul edilemez bir oranda büyüyor. Bu da 2050 yılına kadar kentsel nüfusun iki katına çıkacağı ve dünya genelinde 5,2 milyar insanın kentlerde yaşıyor olacağı anlamına geliyor. Dahası, günümüzde kullanılan tarım tekniklerinin çoğu, doğal hayata zarar veriyor. Bu nedenlerle şehirlerin sürdürülebilir olması, suda tarım ve dikey tarım gibi yöntemleri kullanarak kendi yiyeceğini üretebilmesine bağlı hale gelecek. Hayatta kalmalarının kendi yiyeceklerini üretmekten geçtiğini farkedecek olan şehir sakinleri, profesyonel kentsel tarım uzmanlarına ihtiyaç duyduklarını fark edecek.

Nano Teknoloji Mühendisi

Maddeyi atom veya molekül düzeyinde manipüle etmek, geniş bir yelpazede yenilikleri hayal etmemize ve tasarlamamıza imkan verecek. Örneğin inşaat alanında kendini kopyalayan nano yapıların, insan vücudunda ise bağışıklık sistemine yardımcı olan nano robotların kullanılması, bu alanda çalışan birçok uzmanın kafasındaki ilk fikirlerden. nano teknoloji halihazırda gelişmiş malzemelerin üretilmesi için kullanılıyor. bu malzemeler ise elektronik ve kıyafet gibi tüketim ürünlerinde kullanılıyor. Bu teknoloji olgunlaştıkça, nano teknoloji mühendisleri de, ortaya koydukları tasarımların çevreye ve insana zarar vermeyen parçalar olduğundan emin olmak zorunda kalacak.

Biyomekanik Teknisyeni

Biyonik uzuvlar gün geçtikçe daha gelişmiş hale geliyor. Bir gün, herhangi bir engeli dahi olmayan insanların, süper güçlere sahip olmak için bu biyonik uzuvları talep etmesi ihtimal dahilinde. Fakat son derece karmaşık yapıya sahip biyomekanik teknolojisi, sadece işin ehli uzmanlar tarafından tamir edilebilir, güncellenebilir ya da çalıştırılabilir. Bu da bahsi geçen uzmanlar için yüksek talep olacağı anlamına geliyor.

Genetik Mühendisi

Elle şekillendirilmiş ya da isteğe göre tasarlanmış bebekler şu anda hepimizi rahatsız edebilecek kavramlar olsa da, gelecekte genetik mühendisliğinin gelişmesi ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların sonuçları göstererek reklam yapmaları, halkı konuya daha anlayışlı bir tutum sergilemesi için cesaretlendirebilir. Dahası bu gelişmeler şu anda savaştığımız birçok hastalığa tedavi sunabilir ve hatta yaşlanmayı yavaşlatabilir, belki durdurabilir bile. Tüm bunlar, hükümetlerin bastırılmış taleplerden faydalanacak endüstri ile ilgili ne gibi yönetmelik ve kanunlar belirleyeceğine bağlı olarak değerlendirilmeli.

Teknoloji Ahlâkbilimcisi

İnsanoğlu halen bir şeyi sırf yapabildiği için yapmak zorunda olmadığını öğrenebilmiş değil. Ahlâkbilimciler, bu konuda bizi zor yoldan öğrenmekten kurtulmaya yardım ederler. Ahlâkbilimciler bize cevaplaması güç, teknoloji ile alâkalı soruları irdelememiz konusunda yardımcı olacaklardır. Örneğin genetik olarak tasarlanmış bir bebek yaratmalı mıyız? Laboratuvar ortamında geliştirilen, yetiştirilen ve hayata getirilen bir bebeğin sorumlusu kim olacaktır? Yapay zekaya sahip robotlara bizimle aynı hakları vermeli miyız? Diğer insanlarla ilgili ne kadar bilgi edinmeye hakkımız var? Bu tip sorular neredeyse sonsuz. Zira teknolojinin dünyamızı hızla değiştiriyor olması, her geçen gün yeni bir soru doğuruyor.

Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Birçok insan seyahat etmeyi ve daha önce görmedikleri yerlere gitmeyi sever. Fakat yeni yerler görmek ve deneyimlemek için fiziksel olarak seyahat etmek zorunda değilsiniz. Yaratılan sanal dünyalar ve destek teknolojileri tümüyle sizin deneyimlerinizi geliştirmek ve tüm duyularınızı kullanmanızı sağlamak üzere geliştirildi. Birçok sanal gerçeklik kullanıcısı, gerçek dünyada yaşayamayacakları maceralarda yanlarında olan diğer kullanıcıların sanal karakterlerine karşı derin bağlılık hissediyor. Bu teknoloji geliştikçe, gerçekle fantezi arasındaki çizgi de incelecek. Bu nedenle yetenekli sanal gerçeklik tasarımcıları, daha gelişmiş, daha gerçekçi ve hayal gücü yüksek sanal deneyimler yaratmaları için yoğun talep ile karşılaşacaktır.

Problem Çözme Rekabeti Yöneticisi

Bazıları, insanlığı ilgilendiren en büyük problemlerin büyük ödüller vaat eden rekabetler yaratılarak çözülebileceğini düşünüyor. Teşvik edilerek normalde var olmayacak akıllı ve yaratıcı insanlardan oluşacak ekiplerin, yoğun araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunacağı varsayılıyor. XPRIZE muhtemelen, bu tür teşvik edici rekabetin en bilinenlerinden biridir. XPRIZE vakfı, yetişkin okur yazarlığı, güvenli çevre, uzay araştırmaları, küresel eğitim, yapay zeka, temiz suya erişim, okyanus araştırmaları ve karbon emisyonu ile mücadele gibi konularda çeşitli rekabet ortamları sunmakta. Bu türden rekabetler artmaya meyilli ve nihayetinde, bahsi geçen organizasyonları üretecek ve düzenleyecek insanlara ihtiyaç duyulacak.

Sentetik Biyoloji Mühendisi

Bu alanda çalışan bilim insanlarının şimdiden, laboratuvar ortamında et ürettiklerini ve bu eti elde etmek için hiçbir çiftlik hayvanının yetiştirilip öldürülmesine gerek olmadığını biliyor muydunuz? Sentetik biyolojinin şaşırtıcı potansiyeli göz önüne alındığında, bu başarı buzdağının sadece görünen yüzü denilecek kadar küçük kalıyor. Moleküler biyoloji, fizik, kimya ve mühendislikteki bilgileri sayesinde, bu alanda çalışan insanlar nihayetinde her çeşit yapay organizmayı üretebilmeye ya da var olanları tekrar tasarlayabilmeye başlayacak ve bu sayede tıp ve endüstri alanlarında henüz kimsenin hayal dahi etmediği çığır açıcı buluşları bize sunabilecek.

Proje Bazlı İnsan Kaynakları Yöneticisi

Firmalar proje bazlı işe alımlara yöneldikçe, bu alanda uzmanlaşmış ve projeye göre en uygun ve donanımlı serbest çalışanı bulup koordinasyonlarını sağlayabilecek uzmanlar daha fazla talep edilir hale gelecek. Dahası, firmalar stüdyoların filmleri için yönetmen bulmasına benzer şekilde insan kaynakları yöneticisi işe almaya başlayabilir. Proje direktörü olarak anılacak bu profesyoneller, belirli projeler için kendi takımlarını kurma sorumluluğunu üstlenerek serbest çalışanlarla anlaşabilir. Bu alanda faaliyet göstermeye aday kişilerin insan kaynakları alanında sahip olacakları becerinin yanı sıra, proje yönetimi konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekebilir.

Hava Durumu Kontrol Mühendisi

İklim değişikliği şimdiden birçok kuraklık, su baskını ile çeşitli sert ve beklenmedik hava olayına neden oldu. Fakat iklim bilimi ilerledikçe, hava durumunu güvenli ve etkili bir biçimde manipüle etme ihtimali ortaya çıkabilir. Jeomühendislik şimdiden küçük ölçekte kullanılıyor. Küresel ısınmanın etkilerini tersine çevirmek mümkün olmasa da, bu sayede bazı bölgelerin tamamen yok olmasını engelleyecek fırsatımız olabilir. eğer bu alanda yeterince ilerleme kat edilebilirse, geleceğin en değerli meslekler arasında havayı kontrol etmek önemli bir yer edinebilir.

Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı

Kullanıcı deneyim tasarımcısının görevi, bir ürün ya da İnternet sitesinin kullanıcıya neler hissettireceğini belirlemek. Bu tasarımcılar elde ettikleri verilerle kullanıcının hislerini ve ihtiyaçlarını belirleyip eğlenceli dijital bir deneyim geliştirerek hizmete sunacak. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları kendileri de ürün ve siteleri test edip müşterinin istekleri doğrultusunda hareket edecek. Mobil teknolojilerin ve İnternet’in durmaksızın gelişmesi, bu meslek dalına talebi arttıracaktır. Günümüzde bu alanda çalışanların ortalama maaşı 93,500 Dolar civarında ve artmaya devam ediyor.

Müşteri Hizmetleri Yöneticisi

Bu meslek dalındaki kişiler, müşteri hizmetlerinden sorumlu uzmanlardan oluşan bir ekibi yöneterek büyüyen ve müşteriler tarafından şikayet edilen problemlere çözüm bulmada yardımcı oluyor. Ekip performansını denetleyen bu yöneticiler, diğer departman yöneticileri ile de sıkı ilişki içerisinde çalışıyor. Telefonla yardım hattı başta olmak üzere müşteri hizmetlere her geçen gün daha fazla önem kazandığı için, bu alandaki uzmanlara talep artacaktır. 2026 yılına kadar bu sektörün yüzde 5 büyümesi beklenirken, yönetici ihtiyacı da artacaktır. İyi insan ilişkilerinin olmazsa olmaz olduğu bu meslekte, ortalama yıllık maaş 45,250 Dolar seviyelerinde.

Henüz Var Olmayan Meslekler

Daha da geleceğe göz atmak ister misiniz? Dünya hızla değişiyor. Her geçen gün yeni bir olasılık gün yüzüne çıkıyor. Bu nedenle daha fütüristik meslek seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak iyi bir fikir olabilir. Gelecekteki en iyi kariyer seçimlerinden bazıları aşağıda sıraladığımız örnekler arasından çıkabilir.

İş Kategorize Uzmanı

Köklü firmalar ve diğer organizasyonlar büyümelerini sürdürdükçe, yenilikçi bazı becerilerini de kaybetmeye başlar. Bu kayıplar, çevik bir şekilde iş hayatına giren yeni işletmeler karşısında zor duruma düşmelerine neden olur. Fütüristler geleceğin daha küçük ölçekli ve kolay adapte olabilen girişimlere ait olacağını öngördüğünden, büyük firmalar da bu ufak ama etkili rakipleri karşısında gerekli adımları atmak zorunda kalacak. Bahsettiğimiz uzmanların görevi ise, karmaşık görünen değişimlerle, firmalar için daha fazla yaratıcılık, işbirliği ve yenilik sunmasına yardımcı olmak olacaktır.

Kişisel Eğitim Kılavuzu

Eğitim almak ve alınan eğitimi göstermek için halen okula gitmek etkin bir yöntem. Fakat uzak geleceğe baktığımızda, eğitimin daha fazla kişiselleşeceğini ve bugünün çevrimiçi programlarından daha ulaşılabilir olacağını öngörmek mümkün. Kişisel eğitim kılavuzu, insanların istedikleri şekilde uyarlayabileceği eğitimleri, serbest çalışan eğitimciler aracılığı ile sunabilecek bir danışman gibi çalışabilir. Ayrıca bu kılavuzlar, gittikçe daha fazla işverenin kabul edeceği eğitimler için, eğitime katılıp başarı ile tamamladıklarına şahitlik edebilir.

Özel Tasarım Vücut Parçaları Üreticisi

Bir gün, organ bağışı çin uzun listelerde yıllarca beklemek tarih olacak. Doktorlar, hastanın hücreleri kullanılarak 3 boyutlu yazıcı ile üretilen organların siparişini verbilecek. Üstelik halihazırda, bilim insanları laboratuvar ortamında başarılı bir şekilde kalp, karaciğer ve böbrek üretebildiler. Dahası, deri, kulak ve diğer dış organlar bile laboratuvarda üretilebildi.

Beyin İmplant Uzmanı

İnsan beyni inanılmaz bir şekilde karmaşık fakat, insanoğlu beynin nasıl çalıştığını anlama konusunda çoğumuzun bildiğinden daha hızlı bir şekilde aşama kaydediyor. Nörobilimin hızla gelişmesi ve bilgisayar teknolojilerindeki inanılmaz yenilikler bir araya geldiğinde, tahmin bile edemeyeceğimiz olasılıklar karşımıza çıkabilir. Bir gün insan beynine takılabilecek özel bilgisayar çipleri sayesinde, sanal telepati, hafıza güçlendirme, hastalık kontrolü, duygu durumu düzenleme ve felç tedavisi gibi daha birçok fayda sağlanabilir.

Kişisel Mikrobiyom Yöneticisi

Konu Biyoloji diploması ile neler yapabileceğinize geldiğinde, bu meslek henüz bir seçenek olarak karşınıza çıkmayacaktır, fakat önümüzdeki on yıl içerisinde, iyi bir kariyer haline gelebilir. Bilim insanları vücudumuzun içerisinde ve derimizin üzerinde yaşayan çeşitli bakteriler ile ilgili daha fazla şey öğrendikçe, bu bakterilerin hayatımız ve sağlığımız için ne kadar değerli olduğu ortaya çıkıyor. Hatta, doğru oranda bakteriye sahip olmak obezite, kalp rahatsızlıkları, kronik yorgunluk ve akıl sağlığı ile ilgili problemleri önlemede hayati rol oynayabilir. Yani kişisel mikrobiyota düzenlemesini yapabilecek uzmanlar, gelecekte doktorlar kadar önemli hale gelebilir.

İlaç Ustası

Eczacılık kariyeri muhtemelen uzun bir süre daha devam edecek. Fakat 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile, toplu üretim ilaçlardan ziyade kişiye özel, talep üzerine üretilen ilaçlar kullanılacak. Ustalar, kişinin eşsiz genetik yapısı, alışkanlıkları ve tıbbi geçmişini göz önünde tutarak ilaçları üretecek. Bazı ilaç ustaları, kişinin kendi kök hücrelerini kullanarak özel ilaçlar dahi üretebilir.

Kentsel Güvenlik Koordinatörü

Hızla değişen dünyada ve gittikçe kalabalıklaşan şehirlerde, insanların güvenliğini sağlamak, her geçen gün daha zor hale geliyor. Hukuk sistemi ve güvenlik güçleri, gelişen teknolojinin avantajlarından yararlanırken, bunu insanların haklarını ihlal etmeden yapmanın bir yolunu bulmak zorunda. Bu nedenle yeni bir mesleğin ortaya çıkması olası görünüyor. Bu mesleği icra edenler insanları, robotları, yapay zekayı ve diğer gelişmiş teknolojileri kent ortamında idare edebilmeli.

Cenaze Yöneticisi

Kültürümüz ve ekonomimiz kişisel markalar üzerine kurulduğundan, birçok insan ölümlerinden önce, kendilerine has ve normalde yapılmayacak kadar abartılı cenaze törenleri tertip etmek isteyebilir. Buna ek olarak, yasalar insanlara ötenazi hakkını verecek şekilde değişerek düğünlere benzer cenaze törenleri düzenlenmesine yol açabilir. Bu şu anda düşünüldüğünde korkutucu ve etik olarak tartışmalı olarak görünse de, cenaze planlaması gelecekte etkinlik düzenleme alanının büyük bir parçası olabilir. Eğer durum bu şekilde gelişirse, kişilerin ölümlerini ve hatıralarını en iyi şekilde kutlamayı sağlayacak profesyonellere ihtiyaç duyulacaktır.

Yüksek Zekaya Sahip Ulaşım Mühendisleri

İnsanların taşımacılıkta doğrudan rollerinin kalmayacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz. Otonom araçlar sadece bir başlangıç. Daha fazla akıllı makine ve halihazırda geliştirilmekte olan ileri teknolojiler, tamamen otomatik taşımacılık ağını gerçeğe dönüştürebilir. Akıllı yolların, vakum tünellerin ve manyetik trenlerin, günümüzdeki taşımacılık sisteminin yerini alması olası görünüyor.

Sayborg Tasarımcısı

Doğal organizmaların ve gelişmiş teknolojik robotların en iyi yanlarını bir araya getirmek, iki dünyadan daha üstün yeni bir varlığın doğmasına neden olabilir. Bu nedenle gelecekte, insanoğlu doğal sınırlarını aşabilmek adına kendilerinin makineler ile birleştirmek isteyecek ve bunun için de yaratıcı sayborg tasarımcılarına ihtiyaç duyacak. Diğer insan dışı sibernetik organizmalar ise, sağlık sektörü, eğlence sektörü, spor dünyası, uzay araştırmaları ve diğer endüstrilerin kullanımına uygun şekilde geliştirilebilir.

Robotik ya da Holografik Avatar Tasarımcı

Bu içeriği oylayın
4.00, 1 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.