Motosiklet yıkama istasyonları

Motosiklet ve Scooter için yıkama istasyonu kurmak

Tüik verilerine göre ülkemizde kayıtlı araç sayısı 2016 yılında 20 milyonun üzerine çıktı. Araç trafiğinin yaklaşık yüzde 14.5’luk kısmını yani 2.8 milyonunu ise motosikletler oluşturuyor. Motosiklet grubunun en çok kullanıldığı yerler ise Antalya, İstanbul ve İzmir şehirleri olarak belirtiliyor. Motosiklet yıkama istasyonları ise sadece ülkemizde değil dünyada bile popüler hale gelmiş değil. Şu anda bir çok yerde oto yıkama istasyonlarında yıkanan motosikletler bazen de kullanıcıların kendi imkanları ile yıkanıyor.

Motosiklet yıkama konusunda Fransa’da rastladığımız bir tasarım ise bizim bu iş fikrini yazmamız için ilham verdi. Tasarımcı Christophe Gernigon tarafından düşünülen fikirde Clean’scoot adlı konsept yer alıyor. İş fikrinin ana amacı 10 Euro’ya motosikletleri şehir merkezlerine kurulan Motosiklet yıkama istasyonlarında yıkamak. Motosiklet yıkama işi bilindiği gibi araç yıkamadan biraz daha zor ve dikkat istiyor. Genelde iki tekerlekli olan motosikletlerin, scooterların ve elektrikli araçların yıkama işlemlerinde suyu tazyikli olarak kullanmak ürünlere zarar verebiliyor. Bu yüzden daha çok silme, parçalara göre yıkama ve detaylı temizlik işlemlerinin yapılması gerekiyor. Motosiklet kullanıcıları yıkamanın yanında özel parlatıcılarda kullanıyor.

Motosiklet yıkama istasyonu Tasarımı

Resimlerde gördüğünüz tasarımlar gerçeğe dönüşmesi ve uygulanması biraz zaman alacak gibi gözükse de fikir aslında bir çok noktada para kazandırabilir. Bu tarz bir mini yıkama istasyonu şehir merkezlerinde ve ilçelerde bir çok noktada işletilebilir. Tasarımcı bu konu ile ilgili fikirlerini 2014 yılında yabancı kaynaklı sitelerde belirtmiş ama verdiği kaynaktaki web sitesi açılmıyor. Kısaca projesini hayata geçirememiş.

Scooter Yıkama
Scooter yıkama
Şehirde Motosiklet yıkama
Şehirde Motosiklet yıkama

Motosiklet yıkama işinde bir girişimde bulunmadan önce mutlaka motosiklet kullancılarının deneyimlerini ve tavsiyelerini internetten araştırmalısınız. Motosiklet ve scooter yıkama ile ilgili bir çok bilgiyi internetten bulsanız bile konuya hakim olmak için mutlaka birebir kullanıcı görüşlerinden faydalanmanız gerekmektedir. İş çok yeni olacağından dolayı bu tarz bir iş kurmaya niyeti olan girişimciler bu işi iyi anlatabilir ve prototipi güzel yaparlarsa Melek yatırımcılardan tutunda Kosgeb desteklerine kadar bir çok farklı yerden bu iş için yatırım alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here