Yeni Fikirler Oluşturabilmenin 10 Kolay Yolu

Tüm girişimciler işleri ile ilgili sürekli yeni fikirler oluşturmalı ve geliştirmelidirler. Ancak bir süre sonra tıkandıklarını yeni fikir oluşturma konusunda yetersiz kaldıklarını düşünürler. Bu durum çoğumuzu karamsarlığa itmekte yetersiz olduğumuzla ilgili kaygı duymamızı sağlamaktadır.

İşte sizi tüm bu kaygılardan uzaklaştıracak günlük olarak yeni fikirler üretmenize yardımcı olacak 10 ipucu;

1Bir fikir defteri tutun.

Not defterinize, iyi olmadığını düşünseniz bile aklınıza gelen tüm fikirleri yazın. Küçük bir başlangıç noktası belirlemeniz sizi daha büyük oluşumlara yönlendirebilir. Küçücük bir nottan büyük fikirler oluşturabilirsiniz.

2Sıklıkla beyin fırtınası yapın;

Beyin fırtınası yapmak zihninizin çalışmasını hızlandıracaktır. Zihniniz hızlı alıştığı ve aktif olduğu sürece yaratıcı mod devreye girecek ve yeni fikirlerle ilgili gelişme kaydetmenizi sağlayacaktır.

3Her gece 10 yeni fikir yazın. 

Planlı olmak her zaman için iyidir. Uykuya geçmeden hemen önce ertesi günü planlıyormuş gibi aklınıza gelen fikirleri yazın. Bunu her gece yapmayı alışkanlık haline getirin , bu sayede yaratıcılık yönünüz gelişecek ve yeni fikirler ortaya çıkartmak kolaylaşacaktır.

4Fikirlerinizi çizin.

Çizim yapabilmek için ressam olmanıza gerek yok. Aklınıza gelen tüm fikirler ile ilgili çizimler yapın, fikirlerinizi bu şekilde ifade etmeyi deneyin.

5Farklı deneyimler yaşayın;

Yenilikçi bir yaşam tarzı benimsemek bakış açınızı genişletecek ve size daha büyük bir ilham havuzu sunacaktır. Yeni şeyleri denemekte açık olan bireyler yaratıcı ve yeni fikirler üretme konusunda daha başarılıdırlar.

6Elektronik cihazlarınızı kapatın.

Bilgisayar, telefon gibi sürekli kafanızı meşgul edecek uyaranlardan uzak durun hepsini kapatın. Beyin fırtınası yaparken, not tutarken bile kalem ve kağıt kullanın. Dikkatinizi yaptığınız işe vermek,odaklanmanızı engelleyecek tüm diğer şeyleri ortadan kaldırmak yeni fikir üretiminde zihninizin maksimum düzeyde çalışmasını sağlayacaktır.

7Kahve için.

Kahve,içeriğinde bulunan uyarıcı maddeler sayesinde beyni uyandırmaktadır. Kahveyi yeni bir fikir üretmek için beynin yakıtı olarak düşünebilirsiniz.

8İnsanlarla iletişime geçin;

İlham vereceğini düşündüğünüz, fikir sahibi insanlarla görüşün. Fikirlerinizden bahsedin, böylece oluşturmakta olduğunuz fikirler ile ilgili farklı görüşler edinir fikirlerinizi daha da geliştirebilirsiniz.

9Fikirlerinizi yarıda bırakmayın;

Bir fikri düşünmeye , oluşturmaya başladıktan sonra o fikirden vazgeçmeyin. Kendinizi işi bitirmeye , sonucu almaya odaklayın. Başarılı olduğunuzu görmek sizi motive edecek ve bu durumun alışkanlık haline gelmesini sağlayacaktır.

10Motivasyonunuzu bozmayın.

Sürekli olumsuz şeyler düşünmekten vazgeçin. Yapabileceğinize, başarabileceğinize dair kendinize inanın. Unutmayın başarılı olabilmek için iyi bir ruh haline sahip olmanız gerekmektedir. Zihninizin yorulduğunu hissettiğiniz anda kendinize molalar verin. Beyninizi sürekli zorlamanız halinde yeni fikirler oluşturabilmeniz kolay olmayacaktır.

Herkes yeni bir fikir oluşturma sürecinin kolay olmasını ister. Ama hepimizin zaman zaman tıkandığı, ilerleyemediği anlar olur. Tüm bu zamanlarda durup zihninizi temizlemek önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here