Mikrokredi Nasıl Alınır

15 bin kadın; ‘ben bu borcu öderim’ sözüyle krizde 18 milyon mikro kredi aldı. Ne kefil ne bordro gösterdiler; ne de teminat sundular…
Mikrokredi Nasıl Alınır
3 dk
Son güncellenme: 30/07/2020
İçeriğe Ait Başlıklar 2 Başlık

Mikro Kredi Nedir

15 bin kadın; ‘ben bu borcu öderim’ sözüyle krizde 18 milyon mikro kredi aldı. Ne kefil ne bordro gösterdiler; ne de teminat sundular…Erkek sözüyle değil, kadın sözüyle kredi aldılar.  Prof. Muhammed Yunus’un Bangladeş’teki 42 yoksul kadına cebinden verdiği borçla başladı Grameen Bankasının kuruluş öyküsü. Bugün 175 ülkede, 135 milyon yoksul kadına ulaşan sistemin Türkiye’de uygulanmasına ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Aziz Akgül öncülük etti. ‘Eksik etek; saçı uzun aklı kısa; elinin hamuruyla her işe karışma; sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme’ anlayışının yaygın olduğu bir toplumda koca izni olmadan sokağa çıkamayan kadınlara inanmak, bir sözlerine mikro kredi vermek.

Mikro Kredi Nasıl Alınır

Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı, 2003 yılında ilk olarak Diyarbakır’da başladı. 2008 yılına kadar 10 bin kadına 12 milyon kredi dağıtıldı. Hem de tek bir sözleriyle… Canını dişine takan kadın, kredisini son kuruşuna kadar ödedi. Kredi dönüş oranı yüzde 100 oldu. 10 ayda 14 bin kadın! Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı, en büyük atağını ise kriz döneminde yaptı. 5 yılda 10 bin kadının yoksulluktan kurtulması için ‘can suyu kredisi’ verilmişti. Oysa krizin başlangıcından bugüne, yani 10 ayda, 15 bin kadına 18 milyon TL kredi dağıtıldı. Hem de ne bordro, ne kefil, ne teminat istendi. Kredi geri dönüş oranının yüzde 100 olduğunu açıklayan Aziz Akgül, “Bazen ödemelerde aksamalar olabiliyor ama bu ya hastalıktan ya da işlerin aksamasından kaynaklanıyor. 

Mikro kredi Ancak sonuçta bugüne kadar batan tek bir kredimiz olmadı. Biz kadınlara güveniyoruz; güvenimizi hiç boşa çıkarmadılar” diyor. Nasıl kredi alınır? 5 kadının bir araya gelerek, ‘şöyle bir iş yapacağım, bana kredi verirseniz, size olan borcumu öderim’ demesiyle başlıyor süreç. Ardından 1 haftalık eğitimle kadınların kendine olan güvenleri perçinleniyor ve bu sürenin sonunda, yapacakları işe göre kredilerini alıyorlar. İlk kez başvuranlar, ilk yıl için 100 ila 1000 lira arasında kredi alıyor. 1 yıl vadeli verilen kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkıyor. Sonraki yıllarda ise katlanarak devam ediyor. Örneğin Diyarbakır’dan Filiz Aksoy, 6. yılında 8 bin liralık mikro kredi almaya hak kazanmış. 

Mikro krediyle açtığı dikiş atölyesini her yıl büyüten Aksoy’un bugün sanayi tipi 3 tane makinesi bulunuyor. Yanında 3 kadına daha istihdam sağlıyor. Aylık net kazancı ise bin lirayı aşıyor… Kredinin sadece kadınlara verildiğini vurgulayan Akgül, “Bir erkek bize geldiğinde, annen, eşin ya da kız kardeşin var mı, diye soruyoruz. Onlardan biriyle bize başvurmasını istiyoruz. Özetle erkeğe değil, kadına kredi veriyoruz” diyor. Bahtışen, Mihrican, Dilek, Ayten…. Diyarbakır, Batman, Ankara, Yozgat, Eskişehir, Gaziantep… Mikro Kredi Programının 44 şubesine başvurup, öncelikle kendilerinin ve çocuklarının kaderini değiştirmiş kadınlar. Tam tamına 25 bin kadın, aileleriyle 150 bin kişi… Kimi kuaför, kimi dikiş nakış ötölyesi açmış, kimi sebze meyve tezgahı; kimi inek almış kimi topraksız sera kurmuş… 

Elde ettiği mikro kazançlarla yoksulluk setini aşmaya çalışmış; işsiz kocasına iş vermiş; komşusunu iş sahibi yapmış; çocuklarını dershaneye göndermiş bugün doktor, mühendis anası olmuş… Bu bir fırsat! Dünün yoksul, çaresiz, umutsuz kadınları; yarınlara güvenle bakar olmuş. Belki bugün kendilerinin ama aslında bir toplumun kaderini değiştirdiklerinin farkındalar veya değiller… Ama onlara bu fırsatın sunulmasını sağlayan Aziz Akgül, “Kayıtlarımızda bizden kredi alan ve borcunu son kuruşuna kadar ödeyen 25 bin kadın bulunuyor. Bunlardan bir kısmı 6 yıldır bizden kredi kullanıyor ve her yıl işlerini daha da büyütüyor. Artık bu kadınları farklı bir kategoride değerlendirmek gerekir. 

Örneğin KOSGEB, KAGİDER gibi kuruluşlar portföyümüzdeki bu girişimci kadınları artık başka bir boyuta taşımalılar. Bu sadece onlar için değil, bu toplum için büyük fırsattır” diyor. Sizin de şubeniz olsun! Daha fazla sayıda kadına ulaşmak için şube sayısını artırmak istediklerini belirten Akgül, halen 44 olan şube sayına yakında 4 şubenin daha ekleneceğini açıklıyor. Ancak İstanbul, İzmir gibi illerde henüz şube açamadıkları için üzüntüsünü dile getiriyor. 

Hüsnü Özyeğin, Nihat Özdemir, Turgay Ciner, Eyüp Cenap Gülpınar gibi isimlerin birer şube ile sisteme destek verdiklerini belirten Akgül, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’de yoksulluğu bitirmek için herkesi bu sisteme destek vermeye çağırıyor. Denetleniyor! Her yıl hesapların uluslar arası bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlendiğini ve raporlarının da yayınlandığını belirten Akgül, “Ben başta olmak üzere yönetim kurulu ve mütevelli heyetten hiç kimse hiçbir ücret almıyoruz. Bu işin bana yaşattığı manevi haz, vicdani huzur her şeye değer” diyor. 

Karşılıksız yardım yanlış! Çalışabilir durumdaki milyonlarca insanın devlet yardımlarından yararlandığını anımsattığımız Akgül, ekonomik faaliyette bulunma potansiyeli olanlara hibe yardım yapılmasının yanlış olduğuna dikkat çekiyor. Hibe yardımların insan onurunu rencide ettiğini belirten Akgül, hibe yardımların çalışamayacak durumda bulunan yaşlı, özürlü ve hastalarla sınırlandırılması gerektiğini söylüyor.

Türkiye Grameen Mikrokredi Programı web sitesi: www.tgmp.net

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Güler 53 ay önce
İş kumak istiyrum kızıma destek olmak için
Fatma 54 ay önce
Ekip arkadaşı aroyorum izmirden mikro kredi vede yaptığım iş içn
gelir belgesiz 58 ay önce
Yeni işkurmak istiyoruz ama bankalar gelir belgesi olmayanlara kredi vermiyor. Ama daha iş yapmadık ki gelirimiz olsun nasıl alacağız şimdi bu krediyi
ramaza 65 ay önce
stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse, lütfen bize ulaşın (privateloaninvestment@outlook.com)
tarik 66 ay önce
osmaniye ilinde mevcutmu bu sistem
hakan 90 ay önce
arkadaşlar bana biraz acıklama yaparmısınız nasıl bişi bu kredi bende ufak bi dükkan açmak istiyorum fakat hiç sermayem yok yani ne tl ye kadar kredi veriyor ve geri ödemeleri nasıl ödemesiz olanlar nasıl bişi bbiraz açıklama yaparsanaız bilgilendirirseniz sevinirim
seher solmaz 93 ay önce
sa.merhabalar ben konyadan mikro kredi üyesi seher solmaz.arkadaşlar ben 2011 yılı kasım ayından bu yana mikro kredi kullanıyorum.şu an dördüncü kredimi aldım ve ödemelerim devam ediyor.yukarıda bazı insanların yorumlarını okudum ve çok üzüldüm.meyve veren ağaç taşlanır.böyle güzel bir projeye insanlar niye çamur atmaya çalışır anlamıyorum.bu öyle güzel bir proje ki....benim eşimin şirketi vardı 3 yıl önce iflas etti.bırakın bankaları en yakın akrabanız dostunuz adınız batak olunca 1 tl bile vermezken mikrokredi devreye girdi ve bana hiçbir senet kefil istemeden kredi verdi.başta bu projeyi hazırlayan muhammet beyden ve türkiyede bu projeyi yürütmek için canla başla çalışan sayın aziz akgül beyden allah razı olsun.ayrıca şunu da belirtmek istiyorum.evet hizmet bedeli %15 verilen kredi üzerinden fark alınıyor.çünkü bu proje de çalışan insanlarn maaşı ve sigortası var.şubelerin giderleri var.ve her hafta personeller geliyor ve evlerimize en yakın merkezden bizim ödemelerimizi tahsil ediyorlar.düşünün ödemelerimizi yapmak için her hafta biz gitsek yol parasından fazlasıyla bu %15 hizmet bedeli bizden çıkar.insanlar düşünüp taşınmadan konuşuyor.mikrokredi de asıl olan tek şey karşılıklı güven.ben onlarla tanıştıktan sonra bunu anladım.sizin bir tek sözünüze güvenip para veriyorlar.burada mikro krediyi karalayanlar var ya hiç kusura bakmasınlar senet karşılığında bitlerini isteseniz vermezler.ben de bayan terziliği yapıyorum.allah mikrokredi projesini hazırlayandan da bu projeyi türkiyede yürütenlerden de razı olsun.almak isteyen tüm bayanlara tavsiye ederim.hepiniz allaha emanet olun.
Sevgi 102 ay önce
Mikro kredi alanlar arasında büyük ticari işler yapanlar da oluyor mu?
emel alıcı 105 ay önce
mikrokrediyi nasıl alabılırım ve nasıl basvuru yapabılırım iç giyim magazam için
aynur yazgan 109 ay önce
Bende iş kuruyorum acil para lazım azda olsa nasıl başvuru yapabilirim
MEHMET TEKİN 130 ay önce
MIKROKREDİ ARTIK İSTANBUL VAROŞLARINDA İSTANBUL VALİLİĞİ İLE TÜRKİYE İSRAFI ÖNLEME VAKFI TARAFINDAN YAPILAN PROTOKOL İLE İLK ŞUBE İSTANBUL BAĞCILAR'DA AÇILIYOR Son yıllarda dünyada çok önemli bir sorun haline gelen yoksulluk ve bununla nasıl mücadele edileceğine dair çözüm arayışları Mikro Kredi projesini gündeme getirmiştir. Mikro Kredi Projesi; iş yapma fikri olup, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksullara imkan verilmesi projesidir. Sadece güvene dayanan, teminatsız ve kefilsiz küçük sermaye şeklindeki mikro kredi, yoksulların kendi kendilerine yoksulluktan kurtulmaları için etkili bir stratejidir. Dünyanın temel bankacılık ilkesini “Ne kadar paran varsa, o kadar para alırsın ve paran yoksa para alamazsın” şeklinde tanımlayabiliriz. Bankalar belki de istemeden bir sınıf insanı kredi verilemez olarak tanımlamaktadır. Halbuki; uygulamalar, teminatsız kredi alan insanların geri ödeme oranlarının kredileri muazzam varlıklarla güvence altına alınanlara oranla çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Gelir durumu iyi olanlar, yasaları kendi çıkarlarına kullanmayı bildiklerinden, yasal yaptırımlara hiç aldırış etmeyebilirler. En alttakiler ise her şeyden korkarlar ve düzgün çalışmaktadırlar. Mikro Kredi Sistemi “Kişiye yemesi için bir balık vermezsiniz. Onlara nasıl balık tutulmasını da söylemezsiniz. Bunların ötesinde olan, balık tutmak için bir ağ veya kayık kiralamasını veya almasını sağlarsınız.” görüşüne dayanmaktadır. İnsanların yaradılışında bir kabiliyetlerinin olduğunu kabul eden küçük kredi sistemi,insanlardaki atıl kapasitenin açığa çıkarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Mikro kredi ,birbirlerini tanıyan ve grup baskısının oluşabileceği 5 kişilik gruplara,grup içindeki fertlere ayrı ayrı verildiği bir sistemdir. Ortak sorumluluk sistemi sayesinde,bu kişiler birbirinin garantörü olmaktadır. Kişinin toplumdaki itibarı ve iş yapma fikri en büyük teminat olarak kabul edilmektedir. En fazla kişi başı 1000 TL karşılığı kullandırılan krediler bir yıl süreli olarak verilmektedir. Kredi geri ödemesi,haftalık eşit taksitlerle yapılmakta ve daha sonraki kredi kullandırımları eskilerinin sorunsuz olarak ödenmesine bağlı bulunmaktadır. ŞUBE YERİ BAĞCILAR BELEDİYESİ YENİ MAHALLE KONAGINDA AÇILACAK ŞUBE İLETİŞİM GSM : 0541 713 49 28
gürcan çalar 137 ay önce
herkese merabalar, arkadaşlar ben mikrokredi viranşehir şube müdürüyüm. yukarıda yapılan açıklamaları okudum, herkes kendi görüşünü güzel bir şekilde yazmış, bende burda mikrokredinin başka bir yönünü sizlere belirtmek istiyorum. mikrokredi kadınlarımıza sadece para ver tekrar parayı geri al amaçlı bir proje değildir. bu projenin birde sosyal yönü vardır. insanların hele hele kadınların birbirlerine güven duymaları, toplum içinde kendini ifade etmeleri, çocukları ve gelecekleri için birşey yapmaya çalışmaları çok önemli birşeydir. biz burada aynı zamanda bölge kadınına kendini ifade etme, çocuk gelişimi, aile psikolojisi, aile içi şiddet, ve daha aklınıza ne gelirse onlar konusunda eğitimler veriyoruz. yani bilinçlenmelerini sağlıyoruz. kadınların çoğu çocukken ailesi tarafından dışlanmış, evlenmiş kocası tarafından ikinci insan sınıfında görülmüş, çocuğu olmuş, çocuğu tarafından önemsenmemiş, yani kadın hep dışlanmış, fakat bizler kendilerine çok insanı yaklaşıyoruz. kadına abla ve ayşe hanım, fatma hanım diye hitap ediyoruz. kadın değerli bir insan olduğunu kendisine değer verildiğini anlıyor, biz bazen öyle kadınlarla görüşüyoruz ki, gerçekten görmeniz lazım, okuma yazma bilmiyor, adını dahi yazamıyor, kendini ifade etmek ise mümkün değil, fakat kredi aldıktan sonra diğer kadınlarla tanışıyor, sosyal bir çevre ediniyor, parayla teması oluyor, ekonominin ne olduğunu anlıyor, bunların ne kadar önemli şeyler olduğunu eminim düşününce sizde anlıyorsunuzdur. dolayısıyla mikrokredi çok önemli bir proje, bu proje şuan 175 ülkede uygulanıyor, bunların arasında avrupa ülkeleri ve amerika da var. yani herkes tüm dünya projeyi benimsemiş. bu projenin türkiyeye getirilmesinde emeği olan prof.dr. Aziz Akgül e kendim bütün Türkiye kadınları adına teşekkür etmek istiyorum. saygılarımla...
LEYLA TEMELLİ 125 ay önce
SAYIN AKGÜLE MİKRO KREDİ ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜRLER EDERİM BEN ŞUBAT AYINDA HAKKARİ MİKRO KREDİ ŞUBESİNDE ÇALIŞMAKTAKTAYDIM HAKKARİ VE KIRSAL BÖLGESİNDE ÇALIŞMAKTAN SON DERECE MEMNUNİYET BİR OKARARDA İSTEK VE HEVESLE ÇALIŞMA AZMİNDEYDİM İSTİFA ETME SEBEBİM NERGİZ HANIMIN KENDİNCE YAPTIĞI USLUP VE KENDİ BİLDİĞİ DİSİPLİN ANLAYIŞIYDI ANLAYIP DİNLEMEDEN ÖNYARGIYA VARMASI SON DERECE ÇEKİLMEZ HALE GETİRİYORDU BUKADAR ANLAYIŞSIZ VE ÖN YARGI TECRÜBESİZ BİR PERSONEL OLARAK ŞUBEYE30 ÜYE KAZANDIRMAMA RAMEN NERGİZ HANIM MENNUNİYETSİZLİGİ HAT SAFHALARDAYDI, 01 04 2011 TARİHİ SABAHINDA SADECE İKİ DK GEÇ KALMAM YÜZÜNDEN AZARLAMA VE AĞLAMA DURUMUNA GETİRDİ BİR YIL BOYUNCA HAKKARİ ŞUBESİ 6 PERSONEL DEĞİŞTİRDİ BUNLARIN İÇİNDE HEPSİNDEMİ DİSİPLİNSİZLİK VARDI .İKİ AY İÇERİSİNDE UĞGULADIĞI USLÜP ANLAYIŞI BENİM DÜTÜN DİKKATMİ ÇALIŞMA HEVESİMİ DAĞITTI İŞTEN AYRILAMMA RAMEN HALEN TOPARLANAMIYACAK HALDEYİM . BÖYLE İNSANLARIN SADECE İNSANLARA TEPEDEN BAKMA VE EZME HAVASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL ,ÇALIŞTIĞIM SÜREÇTE GÖRÜŞTÜĞÜM ÜYELERİN HEPSİNİNDE MEMNUNİYETSİZLİĞİ VARDI SADDECE ŞUNA ÜZÜLÜYORUM BÖYLE GÜZEL İMKANLARIN BU ŞEKİLDE İNSANLARIN SADECE İSMİNİ KULLANIP İNSANLAR ÜZERİNE OTORİTE KURMASI SON DERECE BİR ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİM AYRICA İNSAN HAKLARI MÜDÜRÜ NAZAN HANIMA VERDİĞİM SÖZÜ YERİNE GETİREMEKTEN SON DERECE ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİM TEKRAR ÖZÜR DİLİYORUM İNANIN SON DERECE BÖYLE GRUR VERİCİ PROJE ADI ALTINDA ÇALIŞMAK İNANILMAZ AYRICA BİR MUTLUKTU NERGİZ HANIM UĞGULADIĞI KENDİNCE USLUBU ÇALIŞMA HEVESİNE TEŞVİK DEĞİLDE MEÇBURİYETE DAYALIYDI MEÇBURİYET VE PERSONELİ EZME İÇ GÜDÜSÜNE SAHİP OLAN BİR İNSANLADA ÇALIŞMAK NE DENLİ OLABİLİR ADALETLİ DAVRANACAĞINIZIN BEKLENTİSİ İCERİSİNDEYİM
seher solmaz 93 ay önce
sa.merhabalar ben konyadan mikro kredi üyesi seher solmaz.arkadaşlar ben 2011 yılı kasım ayından bu yana mikro kredi kullanıyorum.şu an dördüncü kredimi aldım ve ödemelerim devam ediyor.yukarıda bazı insanların yorumlarını okudum ve çok üzüldüm.meyve veren ağaç taşlanır.böyle güzel bir projeye insanlar niye çamur atmaya çalışır anlamıyorum.bu öyle güzel bir proje ki....benim eşimin şirketi vardı 3 yıl önce iflas etti.bırakın bankaları en yakın akrabanız dostunuz adınız batak olunca 1 tl bile vermezken mikrokredi devreye girdi ve bana hiçbir senet kefil istemeden kredi verdi.başta bu projeyi hazırlayan muhammet beyden ve türkiyede bu projeyi yürütmek için canla başla çalışan sayın aziz akgül beyden allah razı olsun.ayrıca şunu da belirtmek istiyorum.evet hizmet bedeli %15 verilen kredi üzerinden fark alınıyor.çünkü bu proje de çalışan insanlarn maaşı ve sigortası var.şubelerin giderleri var.ve her hafta personeller geliyor ve evlerimize en yakın merkezden bizim ödemelerimizi tahsil ediyorlar.düşünün ödemelerimizi yapmak için her hafta biz gitsek yol parasından fazlasıyla bu %15 hizmet bedeli bizden çıkar.insanlar düşünüp taşınmadan konuşuyor.mikrokredi de asıl olan tek şey karşılıklı güven.ben onlarla tanıştıktan sonra bunu anladım.sizin bir tek sözünüze güvenip para veriyorlar.burada mikro krediyi karalayanlar var ya hiç kusura bakmasınlar senet karşılığında bitlerini isteseniz vermezler.ben de bayan terziliği yapıyorum.allah mikrokredi projesini hazırlayandan da bu projeyi türkiyede yürütenlerden de razı olsun.almak isteyen tüm bayanlara tavsiye ederim.hepiniz allaha emanet olun.
o şimdi 123 ay önce
merhaba size bir sorum olacak diyelim ki bir bayan geldi ve tarla ekeceğim bana 1000 (bin) tl verin dedi ve fonu aldı, bayan daha tarlayı ekmeden biçmeden bir hafta sonra nasıl ilk taksidini topluyor bunlar,ya da bir bayan el işi için kredi aldı , el işi bir haftada bitmez iken nasıl olurda hemen kredi kullandıktan bir hafta sonra taksit geri alınırbunun mantığı ne?: ama ben yazim amaç vatandaşa verdikleri kredi adı altında fona yüzde 15 %15 fazlalık katılması ve o fazlalık ile geri alınması. hepsi para tuzağı oda yetmiyor üyelerden gönüllü tasarruf adında üyelerin parasını alıp 1 yıl boyunca dokunamazsın deyip o paralarıda işleritiyor hey aziz akgün akgün, nazan hanımcık sıra bizde artık türkiye israfı önleme vakfının gerçek yüzü belgeleri ile bütün il valiliklerine gödnerilecek amacınız deşifre edilecek sizmi yaman bizmi yaman görünecek, arkadaşlar il özel idaresi genel sekreterliği 6 ve 64. maddesinde mikro kredi verilmesi yazar il özel idaresine gideceksiniz kanuna göre krediden faydalanacağım diyeceksiniz sizi bu vakfa yönelendirirlerse bu kanuni değildir faizsiz deyip hizmet bedeli altında faiz alınmaktadır.
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.