Geçtiğimiz yıl Japon Toyota’nın Türkiye distribütörlüğünü Sabancı Grubu’ndan 85 milyon dolara satın alan Suudi ALJ Grup, Türkiye’de bayiliğe de soyunuyor.
Yaklaşık 350 bin adetlik satışıyla Toyota’nın dünyadaki en büyük distribütörü olan ALJ Grup, yurtdışındaki bayilik tecrübesini Türkiye’ye de taşıyor. Böylece Türkiye’de ilk kez Toyota kendi bayiliği üzerinden de satış yapacak.Suudi Arabistan’da toplam Toyota bayilerinin 4’te birine, İngiltere ve Almanya’da da Toyota bayilerine sahip olan ALJ Grup, Türkiye’deki ilk bayisini Çekmeköy’de açmaya hazırlanıyor. ALJ Grup, yine Türkiye distribütörü olduğu Japon Dahiatsu’nun Çekmeköy’de 12 milyon dolarlık yatırımla kurduğu genel merkezini önümüzdeki aylardan itibaren Toyota bayisi yapacak. Suudi Grup, Türkiye’de ihtiyaç durumuna göre bayi sayısını artırmayı hedefliyor.
Konuyla ilgili görüştüğümüz Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ALJ’nin bir çok ülkede kendi bayisi olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de de bu konuda çalışıyoruz. Net aldığımız bir karar yok ama çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’de en çok satan 5-6 markaya baktığımızda hepsinin kendi bayisi var. Burdaki amaç ‘hadi biz de bayilik kuralım’ değil. Genel resmin içinde eğer ihtiyaç varsa böyle bir şeye girmek istiyoruz” dedi.
Toyota’nın dünya çapında gaz pedalı problemi nedeniyle başlattığı geri çağırma operasyonunun Türkiye’de satışlarına olumlu etki yaptığını söyleyen Ail Haydar Bozkurt, “Bu operasyonun yapıldığı Şubat ayında Türkiye’de satışlarımız yüzde 35 arttı. Bu da tüketicilerin markaya güvenini ortaya koydu” diye konuştu. Bozkurt, şu ana kadar olası gaz pedalı problemi olabilecek 23 bin aracın servislerde kontrolden geçtiğini de söyledi.

BESTE PARK-TEL