Şirketlerden Tasarruf Dersleri

Global kriz, tasarrufta yaratıcılığın önünü açtı. Bazı şirketlerin aldığı tedbirler arasında personel çıkarımı da var. Ancak birçok şirket de farklı tedbirlere yöneldi. Bazıları klimadan 2 derece düşürdü.


Bazıları hamile ve hastalar haricinde asansör kullanımını durdurdu. Bazıları kutlama ve eğlence giderlerini kıstı, bazıları çaydan tasarruf etti, araç kullanımını sınırladı, kırtasiye harcamalarını minimuma indirdi…


Hazırgiyim firmalarında, tahta askılar yerine mika veya plastik askılar kullanılmaya başlandı. Ambalaj ve poşetler küçültüldü. Bir diğer dikkat çeken konu, enerji maliyetlerini azaltmak için alınan önlemler. Birçok şirket, sensörlü ışık sistemleri kurmaya başladı. Böylece elektrik giderinden tasarruf sağlandı. Bazı firmalar fotoselli, sensörlü musluklarla sudan tasarrufa yöneldi.


‘Eleman çıkartmayacağız’
Tasarruf tedbirlerinin yanı sıra psikolojik tedbirler de alınıyor. Örneğin Silk & Cashmere’de ‘kriz’ kelimesini kullanmak yasaklandı. Twigy’de 2009 yılında ‘sıfır’ kâr şimdiden kabullenildi ve böylece çalışanlar üzerindeki stres azaltıldı.


Silk & Cashmere’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur, “Eleman çıkartmayacağız. Çıkartmamak için 3 yeni üst düzey eleman alımını erteledik” dedi.


‘Şubeleri franchise veriyoruz’
Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras Sağıroğlu, şirketlerine ait şubeleri franchise verdiklerini böylece maliyetlerini düşürdüklerini açıkladı.


Twigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, imalat maliyetlerini azaltmak için satışı kolay ürünlere ağırlık verdiklerini belirtti. Koton’un sahibi Yılmaz Yılmaz, sevkiyat maliyetlerini azaltmak için başka firmalarla işbirliği yapmayı planladıklarını söyledi.


KRİZDE KİM HANGİ ÖNLEMİ ALDI?


Aras
Işıklara sensör
– Sensörlü ışıklar kullanılmaya başlandı.
– İşçi maliyetini azaltmak adına franchisingverilmeye başlandı.
– Cumartesi günleri tek transfer merkezi kullanılmaya başlandı.


DHL
Eğlence giderleri azaltıldı
– Seyahat ve eğlence giderleri azaltıldı.
– Müşterilerin “ilk tercihi” olmak felsefesi üzerine kurulmuş “First Choice” programı kapsamında proses ve performans iyileştirme çalışmaları hızla sürdürülüyor.
Şirketteki her bir çalışanın First Choice programına aktif katılımı sağlanıyor.


Koton
Tasarrufu ‘askı’ya aldı
– Mağazalardaki atılan askılar toplanmaya başlandı. Askıda yüzde 90 tasarruf sağlanmış oldu.
– Ambalaj tasarrufu için çeşitli boylarda poşetler üretildi.
– Araçlar ortak havuzda toplandı.
– Ürün gönderiminde kullanılan karton kutuların yerine plastik kutuların kullanılması gündemde.


Silk & Cashmere
Klima 2 derece düşürüldü
– 2009 yaz sezonu katalog boyutu küçültüldü ve inceltildi.
– Çok gerekmedikçe print alınmıyor.
– Araç kullanımında cetveller yapıldı.
– Klimada derece, 2 derece düşürüldü.
– Mağazalarda kullanılan görsellerin üstü yeni almak yerine farklı sezon görselleriyle kaplandı.


İnci
Asansöre kısıtlama
– Yönetim ofisindeki asansör kullanımı hamile ve hastalar haricinde durduruldu.
– Üretim ve yönetim birimlerindeki ısıtma derecesi düşürüldü.
– Haberleşme harcamalarına sınır getirildi.
– Ulaşım araçlarına sınırlama getirildi ve aynı yönde giden araçlar birleştirilerek araç sayısı azaltıldı.
– Ortak alanların aydınlatmaları kapatıldı veya azaltıldı.


Doğtaş
Çaylar şirketten değil
– İşçi ve personelin kullanmadığı izinler bu dönemde kullandırıldı.
– Şirketin çay giderlerini azaltmak için çay ocaklarının kapanması gündeme geldi.
– Araç sayıları azaltıldı.


Twigy
Kiralık araçların bir kısmı iade
– İmalat maliyetlerini azaltmak için, üreticilerin üretim bandını sürekli çalışır vaziyette tutacak, satışı kolay ürün tasarımlarına ağırlık verildi.
– “Hazine piramidin dibinde” ilkesiyle geniş kitlelere hitap eden, düşük marjlı, sürümü fazla ürünlere reklam kampanyası başlatıldı.
– 2009 yılında ‘sıfır’ kâr şimdiden kabullenildi, böylece stres azaltıldı.
– Araç kiralama şirketinden alınan araçların bir kısmı, 3 yıl anlaşma olmasına rağmen yüzde 30’u ödenerek geri verildi.
– Reklam yatırımları azaltmak yerine artırıldı.

5 YORUMLAR

  1. Asansörlerin aylık çok yüksek bir elektrik sarfiyatı vardır. Asansör kısıtlaması veya asansör yetkilendirmesi eskiden akbil ile yapılırdı şimdi ise kartlı asansör yetkilendirme sistemleri var çok ekonomik ve çok kullanışlı tüm firmalarda olması gereken elektrik faturasını büyük ölçüde azaltan bir sistem asansör kontrol sistemleri…

  2. Çoğu faydalı önlemler. Paylaşım için teşekkürler. Şunu da unutmamak lazım: Küçük hesaplar yaparken büyük kayıplar yaşanmamalı.
    Bir de; sanırım krizden en çok hazırgiyim firmaları etkileniyor! Eskiden takım elbise aldığımızda adam gibi askılık verildi, şimdi dandik dandik malzemelerden yapılıyor. Eskiden tekstilde KDV 18'di, düştü 8'e. Vs.. bu örnekler artabilir. Sürekli bir maliyet azaltma düşüncesi hakim. Ama satış fiyatlarına bakıyorum bize yansıyan kısmında artış devam ediyor, iyileşme yok. Bu arada Çinde üretip getirenlere hiçbirşey demiyorum. Ve kesinlikle almıyorum.

  3. kargo firmaları yaklaşık 1 yıldır sıkıntıda ancak geçenlerde 4-5 kargo firmasından teklif istedik. 1 haftada zor teklif aldık aylık gönderi toplamımız 4 bin lira civarında. Kargo ödemelerini biz yapmamıza rağmen sallayan olmadı. Bir yerin şube müdürünü 10 kere aradıktan sonra 10.gün'ün sonunda teklif geldi. Önce işini zamanında yapan elemanlarla iş yapmaya başlasınlar. ilk teklif verenden piyasa fiyatını bildiğimiz için ürünü satın alıyoruz ancak çoğu firma teklif olayını 5-10 gün sallıyor. Nedeni yoğunluk, adamların kasası boşalmış yoğunluk diyor. Fiyat öğrenmek için teklif toplayanlar zaten kendini belli ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here