Ahmet Maranki

Ahmet Maranki’nin önerdiği şalgam yok satıyor. Eskiler “yılda bir kere yemezsen bari tarlasından geç” dedikleri Şalgam’ın sırrını bitki uzmanı Ahmet Maranki çözünce şalgam patlama yaptı. 75 kuruştan 8 TL’ye çıktı. Kendisini profesör olarak tanıtan Ahmet Maranki’nin önerdiği şalgam yok satarken fiyatı 75 kuruştan 8 liraya çıktı. Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Halil İbrahim Gürbüz, sebze ve meyvelerin kışın en fazla üretildiği yer olan Akdeniz Bölgesi’nde son dönemde havaların istikrarsız seyretmesi nedeniyle bazı sebzelerin üretiminde düşüş yaşandığını belirterek, “En fazla tüketilen sebzeler arasında yer alan domatesin fiyatı 1 TL’den 2,5 TL seviyelerine yükseldi. Bazı uzmanların vücudun toksinlerden arındırılması için yenmesi ve suyunun içilmesini önerdiği şalgamın fiyatı bir hafta içinde 10 kat artarak 75 kuruştan 8 TL’ye çıktı. Fiyatı, yoğun talep nedeniyle çok fazla artan şalgam pek çok yerde ‘yok’ satıyor. Talep bu kadar yüksek devam ederse, bir süre daha şalgamın fiyatının aynı şekilde seyretmesini bekliyoruz” dedi. Gürbüz, şalgam fiyatındaki bu anormal artışın elinde şalgamı bulunan üreticiye yarayacağını sözlerine ekledi. Atasözlerinde şalgam için “yılda bir kere yemezsen bari tarlasından geç” deniyor… Maranki de katıldığı televizyon programında şalgamın özelliklerini öve öve bitiremedi.

11 YORUMLAR

 1. insanlar artık tek meslek alanı ile ilgilenmiyorlar.bir insan mühendisde olabilir,tütün experide olabilir,sosyolog da olabilir.kaldı ki maranki hoca kitaplarının arkasında tüm belgelerini göstermiştir.Türkiye'deki doktorlar hazır bilgilerle yetişen,başkalarının bilgileri ile bir yere gelen insanlar.ama maranki hoca,(ibrahim saracaoğlu,ender saraç) gibi kişiler araştırarak,deneyerek bilgileri ortaya koyuyorlar.ezbere konuşan insanlar değil.
  kaldı ki söyledikleri bir çok bilgileri kendim denemiş,deneyenleri de görmüş ve hayretler içerisnde kalmışımdır.
  okumak şart.

 2. Arkadaşlar hiçbir konuda önyargıyla yaklaşmamalıyız birileri bişeyler anlatıyorsa biz kendi faydamıza hizmet eden yönlerini ele almalıyız.Ahmet MARANKİ şunu demiş bunu demiş.Herkez zaten bişeyer söylüyo.Mesela bu ülkenin en büyük sorunu nüfus.Koskoca başbakan çıkıpta 5 çocuk yapın derse geri kalanı ne yapar acaba.Neden doğru dürüst nüfus planlaması yok bu memlekette ben anlayamıyorum.Eğer bi ülkenin sanayi ve ekonomik gücü nüfusunun ağırlığını kaldırabilecek güçte deyil ise,o nüfus başa beladır.Peki neden askerliği düşürmüyorlar..?15 ay askerlik yapmanınvar mı bi gereği soruyorum…!.Devlet kendi vatandaşının vergileri ile besliyor askeri.Yazık yazık…!Bu insanımıza yazık:Dünyada gerek vergi bakımından gerekse alım gücü bakımından çoook pahalı yaşayan bi milletiz.Oturun araştırın bunlar yalan deyil.Hep belli başlı birileri rant saplıyor bundan.Oysaki savunmaya giden para milli gelire aktarılsa ,askerlik süresi 10 aya düşürülse devlet kar etmez mi soruyorum sizlere?Eğitimin en büyük katillerinden biris de ünvesite sınavı denen illet.Nice gencimizin umudunu gömen bi engel.Neden doğru dürüs işinde mesleğinde başarılı insan yok.Bunun nedeni gayet açık.Eğer eğitim gerçekten insanların kendi istedikleri okuyabilmesine tölerans sağlayabilseydi bir doktor yanlış bir iğne ile zannetmiyorum ki bir canı yok etmezdi..Ama ünüversite sınavı neden var biliyor musunuz.!Ülkesindeki öğrenci talebine cevap verebilecek ünüversitelerden mahrumda onun için.Gene söylüyorum çok yazık.Birileri artık dur desin bu Abdulhamit zihniyetli köhneleşmiş zihniyetlere.Kimlerin eline kaldık acaba çok merak ediyorum.Bu ülke PKK ya harcadığı paralarla kaç tane ünüversite kurar kaç insanı okuturdu şimdi.Anlamaktan uzak olduğum bir konu daha acaba neden bizim yeraltı madenlerimiz çalıştırılmıyor.Lafa geldimi dünyanın en büyük bor mineral rezervi bizde demeyi biliyorlar.Eeee..Hani nerede abiii!Ne işe yarıyo sen işlemyip satmadıktan sonra.Zaten bu ve bunun benzeri kaynaklarımız çalışsa bu ülke dış borcunu kapıtırda daha bi sürü dövizide örtülü ödeneğe aktatrır.Yıllık üretim hacmini yüzde 80 lere çıkarır.Yüzyılımızın altın çağını yaşarız.Amaaaa bu ülkeyi baltlayan hainler var.Önce fareler terketmeye çalışıyo bu ülkeyi artık.Gemisini kurtaran kaptan,gerisi ne olursa olsun der hale gelmiş ,kör topal,beceriksiz ve kukla bi ülkeye dönüştürülüyoruz arkadaşlar.Artık bu gafletten uyanalım.Yeter artık…

 3. Ahmet Maranki kendi ifadesiyle endüstri mühendisidir. Yine kendi ifadesiyle memur kalsaydı 2000 tl maaş alacakken bugün 30.000 tl vergi ödediğini söylüyor. Bu gün hobi olarak bitkisel tedaviyle, uçak teknolojisiyle bile ilgilenen çok sayıda insan var. Bu onların bu işi yapabilecekleri anlamına gelmiyor. İnsan sağlığıyla uğraşmak dünyada diploma ve ciddi bir eğitim gerektirir. Bugün yapılan bir iğneden dolayı doktorlar cezalar alırken bazı insanlar TV ye çıkıp insanlara şunu ye bunu iç diyor. Bitkilerin yararları olduğu kadar çok sayıda zararıda vardır. Bir ilacın içindeki doz bellidir, etken madde bellidir ve zararları tahmin edilebilir. Ama bir tutam bitki içinde miktarları çok değişken çok sayıda madde vardır ve yan etkileri konusunda kimse iyi bir tahmin yürütemez. Bu kişi muska yazsa medya yerden yere vururdu ama üstüne vazife olmayan bir konuda ahkam kesince tüm türkiyeye duyuruyor özendirerek. Oysa muska hastaya fayda sağlamasada zararda vermez. Ama bitkiler yararda zararda verebilir. Eczacılık fakültelerinde farmakognozi( bitkisel ilaçlar) profesörleri varken bunlar TV ye çıkıp bu işten rant elde etmeye çalışmıyor. İnsanın dindar olmasıda para hırsıyla hata yapmasına engel değil. Kapitalist bir dünyada neolursa olsun para kazan güdüsüyle hareket eden pek çok insanın tuzağına düşmeyin, birtane hayatınız var. Yetkisiz medya şişirmesi kişilerden sağlık reçeteleri almak hayatınızla rus ruleti oynamaktan farksızdır.

 4. Yukarıda yazılan bir yorum var o adam diyen şahıs işte malesef bizim insanlarımız meyve veren ağacı taşlamayı çok sever birde saygıdan yoksunuz konuşma özürlüyüz.Ahmet beyden özür dilenmesi gerekir bu sözcükten dolayı umarım dikkate alınır ve özür dilenir Ahmet beyden.sonuçta bitkilerin şifa kaynağı olduğunu bilir bizim zeki insanlarımız bir okadarda yorum yapmaktan’da geri kalmayız. Ahmet beyin inançlı biri olması dikatte alınarak bilgilerini takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum……

 5. beyin damarları tıkanıklıgı için ilaclarınızdan almak istiyorum nasil alabilirim ve fiyatı nedir beni bilgilendirimisiniz.

 6. Talebi artan ürünün fiyatı artar. Bu bir ekonomi kuralıdır, hangi ürün olursa olsun… Ahmet MARANKİ kendini metafizik bilimler ve bitkisel ilaçlar konusunda kendini yetiştirmiş bir uzmandır. Bizim ülkemiz, iklim çeşitliliği ile çok farklı ürünlerin yetiştirilebildiği nadir ülkelerden biridir. Fakat Türkiye nufüsuna göre Dünyada en fazla ilaç kullanan 2. ülke durumundadır. Heryıl milyanlarca dolar yrdışına ödenmektedir. Aslında bir takım bitkisel ilaçlarla birçok hastalıkları engelleyebiliriz. elbette doktarların tavsiye ve önerileri de alınmalıdır. Ön yargılı davranmayalım.

 7. ahmet maranki doktor olmasına doktordo bu konular onun alanına grmiyo ama böyle insanların bir ürüne yönlendirme yapması böyle patlamaları akabinde getiriyor.Bunu bilen kişide hemen kendine yeni bir iş fırsatı yakaladım deyip bu işe giriyor. işin kaymağını yemesi fırsatçılığnı konuşturması ama bunu yaparkende fiyatı bu kadar yukarlara çekmeside günahtır bence lütfen biraz dürüst çalışalım hemen zengin olma çabası ile 3 kuruşa satacağımızı 50 kuruşa satmayalım

 8. Ahmet Maranki denen adam doktor değil. Kendisi tütün eksperidir. Profesörlüğü de uydurmadır. Azerbaycan’da üç aylık bir bitkilerle tedavi kursuna gitmiştir. Kendisinde manik bozukluk mevcuttur. Karısı Elmas Azeri, bunu kullanıyor. Ne acı ki milletimiz akli dengesi bozuk birinin peşine takılmış gidiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here