Büyük ciro yapan küçük dükkanlar
Büyük ciro yapan küçük dükkanlar

Çok Para Kazandıran Küçük İşletmeler

Küçücük bir alana sıkışmış olsalar da yıllardır değişmeyen lezzetleriyle vazgeçilmez olan küçük dükkânlar, lüks restoranlardan daha fazla ciro elde ediyor. Nispeten küçük yatırım ve büyük emek ile hayata geçmiş bu iş fikirleri ve bu lezzet durakları, aynı zamanda CEO’ların, sporcuların ve ünlülerin de vazgeçemediği yerler. Onların gözleri hiç yükseklerde olmadı… Ünleri kulaktan kulağa yayıldı… Hepsinin ortak özelliği kalitelerinden ödün vermemek için vazgeçemedikleri küçücük dükkânları… Kiminin dükkânı 5 metrekare, kiminin ise 20… Ama bu küçücük dükkânlarda yarattıkları özel lezzetlerle paraya para demiyorlar. Büyük ciro yapan küçük dükkanlar

Büyük ciro yapan küçük dükkanlar
Büyük ciro yapan küçük dükkanlar

İstanbul’un dört bir yanında bulunan lezzet noktaları başarıları ile parmak ısırtıyor. İş, sanat ve spor dünyasının tanınmış simalarının kapısında kuyruk olduğu Diyarbakırlı Çetin Ailesi’nin dürümcü dükkânı, 142 yıldır aynı yerde hizmet veren Sirkeci’deki Filibe Köftecisi, 1969 yılından beri tek bir dükkanla ayakta duran ve rekor satışlara imza atan Ali Usta Dondurmacısı, İnci Profiterol, Barış Büfe, Bulgar’ın Kaymağı bu lezzet duraklarından sadece birkaçı.

CEO’ları Kuyruğa Soktu

Geçim sıkıntısı çektikleri için 1997 yılında Diyarbakır’dan İstanbul’a göç eden Çetin Ailesi, kendi üretimleri olan dürümle ününe ün katıyor. Yasin Çetin ve dört kardeşinin babalarının, “Bizim işimiz kebap. Bildiğimiz işi yapalım” öğüdünü dinleyerek İstanbul Fulya’da dürüm arabası ile başladıkları satışa bugün yaklaşık 30 metrekarelik dükkanlarında devam ediyor.

Yedi ay önce geçtikleri dükkanlarının müdavimleri arasında kimler yok ki… CEO’lardan ünlü mankenlere, sanatçılardan sporculara kadar Türkiye’nin ünlü simaları akşam saatlerinde dükkanın önünde kuyruk oluyor. Çetin kardeşler bu nedenle de dükkanlarının ismini de Meşhur Fulya Dürümcüsü koymuş. Onları meşhur eden el arabalarını da dükkanın başköşesine yerleştirmişler. O araba şimdi onların mangalı…

Meşhur Fulya Dürümcüsü

Çetin, “13 yıl el arabasında satış yaptık. İlk müşterilerimiz taksici ve öğrencilerdi. Kısa sürede ünümüz kulaktan kulağa yayıldı. CEO’lar, sporcular, sanatçılar, mankenler el arabamızın önünde sıraya girip dürüm bekler oldu. 7 ay önce de bu dükkâna geçtik” diyor.

Hafta içi günde yaklaşık 750 adet dürüm satılan dükkanda, hafta sonları rakam bin adedin üzerine çıkıyor. Aylık cirolarının 150 bin TL civarında olduğunu ifade eden Çetin, yaklaşık 30 metrekarelik dükkanlarının tüm aile üyeleri ve 10 çalışanı da dahil olmak üzere 60 kişinin geçimini sağladığını söylüyor. 

Çetin, dürümlerinin yatırımcıların da dikkatinden kaçmadığını söylüyor ve bayilik talepleri aldıklarını anlatıyor. Çetin, “Önümüzdeki 2 yıl içinde şubeleşmeyi düşünüyoruz” diyor.

Günde 2500 Profiterol

Arnavut kökenli Lucas Zigoridis tarafından kurulan ve 1944 yılından beri Beyoğlu’nda aynı yerde hizmet veren İnci Profiterol‘ün sahibi Musa Ateş, 12 yaşından beri burayı ayakta tutuyor. Yaklaşık 45 metrekarelik bir mekânda hizmet veren İnci Profiterol’ün de müdavimleri oldukça fazla. Günde 2 bin-2 bin 500 porsiyon profiterol satılan dükkânda kışları ise bu rakam daha da yükseliyor. Kışın 3 bin 500 porsiyon satış yapan İnci Profiterol’ün başka şubesi bulunmuyor. Buna rağmen porsiyonu 5 TL olan profiterol satışından işletmenin elde ettiği ciro ise yaptığımız hesaplamalara göre yaklaşık 375 bin TL.

Beş Saat İçinde 300 Porsiyon Köfte Satışı

Filibe Köftecisi

1867 yılında Filibe’den gelen aile büyükleri tarafından kurulan Meşhur Filibe Köftecisi, 142 yıldır Sirkeci’de hizmet veren bir marka. Babasının ölümünden sonra işlerin başına geçen Münevver Erpak, ailenin dördüncü kuşağı. Onların ünü, köftelerinin 140 yıldır değişmeyen lezzeti. Köfte reçetesini sır gibi saklayan Filibe Köftecisi, sadece 11:00 ile 16:00 arasında açık.

Siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından pek çok müdavimi olan Meşhur Filibe Köftecisi’nin menüsü köfte, piyaz, çoban salata ve tatlıdan oluşuyor. Yaklaşık 20 metrekarelik dükkanda beş saatte porsiyonu 7 TL’den (Bu fiyat güncellenmiş olabilir) 300 porsiyon satıyor. Salata içecek gibi ürünler de eklendiğinde Filibe Köftecisi’nin aylık cirosu bizim hesaplamalarımıza göre yaklaşık 90 bin TL.

Münevver Erpak, “Tarifimiz 1867 yılından beri değişmedi. Tarif ustalardan ustalara geçerek aynı tat ve şekilde devam etmemizi sağlıyor” diyor. Şube istekleriyle karşılaştıklarını belirten Erpak, “Kalite ve tadın bozulabileceği düşüncesiyle buna karşıyız. Ancak kendimizin işlettiği Anadolu yakasında şube açma düşüncesine sıcak bakıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Günlük 1 Tona Yakın Dondurma Satışı

Ali Usta Dondurma

1969 yılında Moda’da 15 metrekarelik bir dükkanda dondurma yapıp satmaya başlayan Ali Usta Dondurma’nın Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında müdavimleri bulunuyor.

Halen 29 yıl önce taşındığı 45-50 metrekarelik dükkanında müdavimlerine hizmet veren Ali Usta Dondurma’da dondurmanın kilosu 35 TL (Fiyat metnin yazıldığı tarihe aittir. Güncellenmiş olabilir). Moda Ali Usta Dondurma’nın sahibi Ali Kumbasar ser verip sır vermese de günlük satışının 1 ton seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Yaptığımız hesaplama ile ayda yaklaşık 1 milyon TL ciro yaptığını tahmin ettiğimiz dükkanın ününün kulaktan kulağa yayıldığını söyleyen Moda Ali Usta Dondurma’nın sahibi Ali Kumbasar, “Kış ayları bile satışlarımızı etkilemez” diyor.

Şimdiye kadar hiç şube açmayı düşünmeyen Kumbasar da artık büyümenin zamanının geldiğini düşünüyor. Ama o da diğer meşhur dükkânlar gibi şubesini kendi açma taraftarı… “Önümüzdeki yıl içinde kendimizin işlettiği bir şube açmayı düşünüyoruz” diyen Kumbasar’ın dondurmasını ünü İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya’nın çeşitli basın organlarında bile yer almış.

Bir Tost Bir Ayrandan Ayda 90 Bin TL Ciro

Barış Büfe

1976 yılında Mehmet Zeki Yıldız tarafından, Şaşkınbakkal’ın ilk büfesi olarak açılan 11 metrekarelik Barış Büfe, bugün Anadolu yakasında dört şubeye sahip. Hepsi de küçük küçük dükkanlar. Yıldız ailesi küçücük dükkanlarına mal yetiştirebilmek için imalathane bile kurmuş. 1986 yılında açılan imalathanede üretilen ayran, beyaz peynir, taze kaşar, yoğurt ve kavurma gibi büfenin tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Kapısında sürekli kuyruk olan Barış Büfe’de ikinci kuşak yönetici Barış Yıldız’ın verdiği bilgiye göre döner, sosisli gibi ürünlerin dışında sadece bir şubede günde 150 tost satılıyor. Büfede bir tost ortalama 2.5 TL (Fiyat metnin yazıldığı tarihe aittir. Güncellenmiş olabilir). Buradan yola çıkarak bir tost, bir içecek üzerinden hesap yaptığımızda şirket sadece tost alan müşterilerinden günde yaklaşık 3 bin TL para kazanıyor. Aylık kazanç ise ortalama 90 bin TL. Büfenin tost gibi döner ve sosisli gibi ürünleri de çok satıyor.

Şaşkınbakkal, Çiftehavuzlar, Etiler ve Küçükyalı olmak üzere 4 tane şubeleri olduğunu belirten Yıldız, büyüme planlarının yeni kendi şubeleri ile sınırlı olacağının sinyalini veriyor.

Kibrit Kutusu Kadar Dükkân ABD’den Bile Sipariş Alıyor

1895’ten beri Beşiktaş Tarihi Balık Çarşısı Meydanı’nda yer alan “Bulgar’ın Kaymağı” kahvaltı salonu salaş ortamı, özel üretim manda kaymağı ve bal gibi ürünleri ile 115 yıldır ayakta duruyor. 

Dedeleri Balkan Harbi’nde Bulgaristan’dan Beşiktaş’a göç eden Pando Şestakov’un dünyanın her yerinden ve İstanbul’dan müdavimleri var. Emirgan’da şimdi Lale Bahçesi olan arazide, eskiden mandıralarının ve 150 baş hayvanlarının olduğunu belirten Şestakov, “Benden sonra işin başına geçecek kimse yok. Eskiden sadece günde 200-300 tane yoğurt satardık. Şimdi herkes her işi yapıyor” diyor.

Tüm ürünleri kendi özel imalatı olan Pando Amca’nın mönüsü yumurta, bal, manda kaymağı ile eşinin yaptığı ev yapımı reçellerden oluşuyor. Dubai, Fransa ve Amerika’dan özel olarak kaymak siparişi alan Pando Şestakov, İngiliz Wallpaper, BBC, Fransız gurme dergileri, Alman televizyon kanalı gibi basın organlarında bile yer almış. 

Kaynak:Referansgazetesi 
Büyük ciro yapan küçük dükkanlar – Çok Para Kazandıran Küçük İşletmeler – Çok Para Kazandıran Küçük işler

BESTE PARK-TEL