Güzellik İçin Karınca Yumurtası Yağı İthal Ediliyor

Güzellik uğruna sınır tanımayan Türk kadınlarının şimdi de İran'dan ithal edilen karınca yumurtası yağlarına büyük ilgi gösterdiği belirtiliyor.
Güzellik İçin Karınca Yumurtası Yağı İthal Ediliyor
1 dk
Son güncellenme: 21/12/2019
İçeriğe Ait Başlıklar 2 Başlık

Epilasyon sonrasında 4 seansta vücudu tüylerden yüzde 80 oranında arındırdığı iddia edilen karınca yumurtası yağı ve kremlerinden 2 yılda yaklaşık 40 bin kutu satıldığı tahmin ediliyor. 
2 yıl önce satışa sunulan ilk karınca yumurtası yağı markası olan Tala'dan sonra, yine İran'dan ithal edilen Roja ve Gutto markaları da pazarda yerini aldı. İnternetten siparişle satışına başlanan, ardından eczane ve marketlere de giren karınca yumurtası yağına ilgi artınca, sahteleri de piyasada boy göstermeye başladı. 

Karınca yumurtası ürünlerini pazarlayan Deste Kozmetik'in sahibi Veysel Tamer, sadece internetten 30 bin kutu ürünün satıldığını belirtirken, "karincayumurtasi.com"un sahibi Görkem Tahsin, 2 yılda 2 bin ayrı müşteriye 5 bin kutuya yakın satış yaptıklarını söylüyor. 

Cariyeler Kullanıyordu

İstenmeyen tüylere ağrısız ve iğnesiz çözüm sağladığı savunulan karınca yumurtası yağının yıllar sonra yeniden kadınların gözdesi olduğu kaydediliyor.
Osmanlı döneminde haremdeki cariyelerin ağdadan sonra kullandıkları belirtilen karınca yağı yumurtası, özellikle Ortadoğu ve Uzakdoğu'da kadınların yanısıra erkeklerin ilgi gösterdiği bir ürün.

Karınca yumurtası ürünlerini pazarlayan Deste Kozmetik'in sahibi Veysel Tamer de, 2 yıldır internet üzerinden satılan ürünün artık birçok eczane ve markette bulunduğuna dikkat çekerek, "Yağ büyük ilgi görünce sahteleri de türedi. Bu nedenle müşterimizi kaybetmemek için pazarı internetten çıkarmaya başladık" diyor. 2 yıl içerisinde yaklaşık 30 bin kutu yağın internetten satıldığını anlatan Tamer, ürünün eczanelerde de satılmaya başlamasıyla toplam 40 bin kutuya yakın karınca yumurtası yağının satıldığını tahmin ettiğini belirtiyor. Tamer, "Bir şişe karınca yumurtası yağı ile 2 ayda tüylerinden kurtulmak mümkün" diyor.
İran'dan ithal edilen karınca yumurtası yağını "karincayumurtasi.com" internet adresi üzerinden satan Görkem Tahsin de, 2 yılda 2 bin ayrı müşteriye 5 bin kutuya yakın satış yaptıklarını belirtiyor. Elit Kozmetik'in sahibi Harun Ekinci ise ürüne yoğun talep patlaması beklediklerini kaydediyor. 

Çöl Topraklarından Çıkarılıyor

Dünyada karınca yumurtası yağından kozmetik ürünlerinin yapıldığı ülkelerin başında İran geliyor. Suriye, Suudi Arabistan ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de az miktarda üretilen karınca yumurtası yağı, sıcak çöl topraklarındaki büyük karınca yuvalarından elde ediliyor. Karınca yumurtalarını köylülerden toplayan şirketler yumurtaları temizleyerek yağlarını çıkarıyor. Bir süre bekledikten sonra kullanıma hazır olan yağlar dünyanın birçok ülkesine satılıyor.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Turgay 105 ay önce
İran'a aylık düzenli seyahatlerim oluyor ve isteyen olursa her ay belirli miktarda karınca yumurtası yağı getirebilirim. Talep yüksek olursa miktarı yüksek sayılara da artırabilirim. Orijinal İran üretimi ürünler için istediğiniz evrak ve testleri de temin edebilirim. turgaysimsek@gmail.com 'dan bana ulaşabilir ve taleplerinizi bildirebilirsiniz.
SUZAN TURAN 142 ay önce
ben iş değişikliği nedeniyle elimdeki tala karınca yumurtası yağını elden çıkarıyorum. adet fiyatı 4 tl den maliyetine..ilgilenen varsa 50-60 adet elimde var.en azından siz satmaya devam ediyorsunuz... blancaflor32@hotmail.com
tenşen 142 ay önce
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=912822 mutlaka okuyun
ferda dolay 144 ay önce
OLAY SON DERECE AÇIK: '' Uydurma, ebelerimizden, dedelerimizden kalma, bilimsel geçerliliği olmayan tedavilerle insanların kandırılması çok yanlış ve üzücüdür. Bunlar memleketi gerileten sistemlerdir. Millet aya giderken, biz karınca yumurtasıyla, yılan yağıyla uğraşmamalıyız.'' Prof.Dr. Ekrem Aktaş'ın çok güzel bir röportajı yayınlanmış. Zaten böyle bir durumun üzerine bir doktorun böyle güzel bir açıklama yapması gerekirdi. Bence herkes okumalı!!! http://www.aa.com.tr/tr/ne-yilan-yagi-ne-karinca-yumurtasi-care-2.html
ender 145 ay önce
BUGÜNKÜ ZAMAN GAZETESİ HABERİNİ DE OKUYUN!! http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=883599&keyfield=6B6172C4B16E63612079756D7572746173C4B1
ayse gul 145 ay önce
Karınca yumurtası yağı ile ilgili bayağı araştırma yaptım.Farklı markalar her fiyata satılan ürünler var ve bu ister istemez bir güvensizlik oluşumuna sebep oldu bende.50 TL ye de var, 5TL ye de var. İçinden gazyağı çıkanına bile şahit oldum. Herşey bir yana TRT ana haberde izlediğim bir haber şüphelerimi doğruladı.Paylaşmak istedim . www.izlesene.com/video/tv-karinca-yumurtasi-yagi/1109364
YUNUS AVŞAR 145 ay önce
KARINCA YUMURTASI YAĞI SAHTEKARLIĞI Kozmetik sektörü `karınca yumurtası yağı`ndan elde edildikleri ve tüy dökücü oldukları iddia edilen ürünleri tartışıyor. Ürünün satıcısı Gutto Kozmetik ile üreticisi Beste Kozmetik, satışa sunduğu ürünlerin tüy dökücü özelliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, ayrıca söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı`ndan onaylı olduğunu ifade ediyor. Ancak Biota Labaratuvarları aksini savunuyor. Söz konusu şirketler pazardaki iddialarını, reklamlardaki, `tüyleri tamamen yok etmesi` vaadi ve `sağlık bakanlığı tarafından onaylı tek tüy azaltıcı karınca yumurtası yağı kremi` olduklarını ifade ederek gündeme getiriyor. Şirketin bu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Biota yetkilileri, `Bu iddialar ve yalan onay nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından ürünlerin toplatılması kararı alınmıştır. Çünkü sağlık bakanlığı böyle bir ürüne onay vermemiştir ve kozmetik bir ürünün ambalajı ya da tanıtım malzemeleri üzerinde sağlık bakanlığının adını kullanarak tanıtım yapması yasaktır. Firmanın iddia ettiği etki ispatlanmamış, geçerli kanıt belgeleri olmayan bir iddiadır.` dedi. cihan haber ajansı,samanyolu tv,star gazetesi temmuz 2009 Ayrıca yapılan literatür araştırmasında karınca yumurtası yağının kıl-saç döktüğüne dair bir kayıt bulunmadığını aktaran Biota yetkilileri, söz konusu yağın İran`dan ithal edildiği ve İranlıların bunu nasıl yaptıklarını gizli tuttuğunu ifade edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: `Yüzde 65 azaltma, yüzde 75 gecikme, yüzde 46 incelme, Bilimsel Etkinliği Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır, Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, Klinik olarak test edilmiştir, gibi ibareler kullanmalarına rağmen bu kanıtın nereden sağlandığına dair bir açıklama verilmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada yüzde 80`i gaz yağı olan çok sayıda sahte ürün de bulunmaktadır.` Biota yetkilileri ürün içinde bulunduğu aktarılan `formik asit`in de vücutta irritasyona sebebiyet veren yan etkileri bulunduğunu belirterek, `Karıncaların tamamında bulunmayan ve ulaşılması da aynı zamanda çok zor olan formik asitin bu tarz ürünlerde ve özellikle ucuz fiyatlarla satılması imkansızdır. Çünkü, çok değerli ve az bulunan asitle yapılan ürünlerin çok az üretilmesi ve fiyatının oldukça yüksek olması gerekmektedir.` (CİHAN)
yunus avşar 145 ay önce
İSTANBUL(CİHAN)- Kozmetik sektörü `karınca yumurtası yağı`ndan elde edildikleri ve tüy dökücü oldukları iddia edilen ürünleri tartışıyor. Ürünün satıcısı Gutto Kozmetik ile üreticisi Beste Kozmetik, satışa sunduğu ürünlerin tüy dökücü özelliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, ayrıca söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı`ndan onaylı olduğunu ifade ediyor. Ancak Biota Labaratuvarları aksini savunuyor. Söz konusu şirketler pazardaki iddialarını, reklamlardaki, `tüyleri tamamen yok etmesi` vaadi ve `sağlık bakanlığı tarafından onaylı tek tüy azaltıcı karınca yumurtası yağı kremi` olduklarını ifade ederek gündeme getiriyor. Şirketin bu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Biota yetkilileri, `Bu iddialar ve yalan onay nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından ürünlerin toplatılması kararı alınmıştır. Çünkü sağlık bakanlığı böyle bir ürüne onay vermemiştir ve kozmetik bir ürünün ambalajı ya da tanıtım malzemeleri üzerinde sağlık bakanlığının adını kullanarak tanıtım yapması yasaktır. Firmanın iddia ettiği etki ispatlanmamış, geçerli kanıt belgeleri olmayan bir iddiadır.` dedi. Ayrıca yapılan literatür araştırmasında karınca yumurtası yağının kıl-saç döktüğüne dair bir kayıt bulunmadığını aktaran Biota yetkilileri, söz konusu yağın İran`dan ithal edildiği ve İranlıların bunu nasıl yaptıklarını gizli tuttuğunu ifade edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: `Yüzde 65 azaltma, yüzde 75 gecikme, yüzde 46 incelme, Bilimsel Etkinliği Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır, Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, Klinik olarak test edilmiştir, gibi ibareler kullanmalarına rağmen bu kanıtın nereden sağlandığına dair bir açıklama verilmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada yüzde 80`i gaz yağı olan çok sayıda sahte ürün de bulunmaktadır.` Biota yetkilileri ürün içinde bulunduğu aktarılan `formik asit`in de vücutta irritasyona sebebiyet veren yan etkileri bulunduğunu belirterek, `Karıncaların tamamında bulunmayan ve ulaşılması da aynı zamanda çok zor olan formik asitin bu tarz ürünlerde ve özellikle ucuz fiyatlarla satılması imkansızdır. Çünkü, çok değerli ve az bulunan asitle yapılan ürünlerin çok az üretilmesi ve fiyatının oldukça yüksek olması gerekmektedir.` CİHAN HABER AJANSI,STAR GAZATESİ,SAMANYOLU TV TEMMUZ 2009
yunus avşar 145 ay önce
Karınca Yumurtası Yağı nedir ? Türk Tüketicisi Nasıl Aldatılmaktadır ? Ülkemizde yoğun olarak tüy azaltıcı varsayımı ile TC. Sağlık Bakanlığının yasaklamasına rağmen satışı hala yapılan “karınca yumurtası yağı” belirsiz birkaç sıvının petrol türevleri ile karışmasıyla elde edilen kıvamlı bir solüsyondur,tamamen kimyasal yollarla üretilmektedir ve her nedense genellikle İran’dan ülkemize sokulmaktadır,oysa karıncalar kuzey ve güney kutup bölgeleri hariç her coğrafyada yaşam alanı bulabilen canlılardır. Doğallıktan tamamen uzak bu solüsyonların "karınca" ile en küçük bir ilgisi yoktur ve vücut tüylerini azaltıcı inhibite etkisi mümkün görülmemektedir (Petrol türevleri,vücut tüylerininin renk tonunu belirleyen pigmentlere zarar vermekte ve daha açık tonda görünmesine yol açmaktadır bu da bazı kullanıcılarda tüylerin azalması gibi bir yanılgıya sebep olmaktadır) .Kaldı ki bu ürünlerin bir çoğunun hangi formülle ve hangi koşullarda nerede üretildiği , asgari hijyen şartlarını taşıyıp taşımadığı, mikrobiyolojik,dermatolojik ve toksikolojik yapısı hakkında çok ciddi soru işaretleri vardır. Ayrıca bu ürünlerin Avrupa Birliği,FDA ve TC Sağlık Bakanlığı normlarında güvenlik sertifikası da (MSDS) yoktur .Tüketicilerin,bu ürünleri ve bu ürün türevlerini kullanma kararı verirken sağlıklarıyla ilgili ciddi riskleri gözönüne alarak çok dikkatli olmaları gerekmektedir.
yunus avşar 145 ay önce
"Karınca yumurtası yağı yalan!" Tüm Aktarlar Baharatçılar ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Ayhan Ercan, bazı yeni düzenlemeler ve eczacıların baskılarıyla aktarlık mesleğinin yok edilmek istendiğini iddia ediyor: "700 yıldır var olan bu meslek yok edilirse, ülkemiz florasında yetişen 7200 şifalı bitki çeşidinin de yok olma tehlikesi var. Oysa bu sektörün doğru düzenlemelerle disipline edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde internetten 'şifalı' iddiasıyla satılan karınca yumurtası, yılan yağı gibi ne olduğu belirsiz ürünler halk sağlığını tehdit etmeye başlar. Suriye menşeli yılan yağının, içinde ölü yılan bekletilen zeytinyağı olduğunu tespit ettik. Bu saç dökülmesine, mazot kokan sözde "karınca yumurtası yağı"ysa tüylenmeye karşı satılıyor." AKTÜEL DERGİSİ TEMMUZ 2009
YUNUS AVŞAR 145 ay önce
KARINCA YUMURTASI YAĞI SAHTEKARLIĞI Kozmetik sektörü `karınca yumurtası yağı`ndan elde edildikleri ve tüy dökücü oldukları iddia edilen ürünleri tartışıyor. Ürünün satıcısı Gutto Kozmetik ile üreticisi Beste Kozmetik, satışa sunduğu ürünlerin tüy dökücü özelliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, ayrıca söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı`ndan onaylı olduğunu ifade ediyor. Ancak Biota Labaratuvarları aksini savunuyor. Söz konusu şirketler pazardaki iddialarını, reklamlardaki, `tüyleri tamamen yok etmesi` vaadi ve `sağlık bakanlığı tarafından onaylı tek tüy azaltıcı karınca yumurtası yağı kremi` olduklarını ifade ederek gündeme getiriyor. Şirketin bu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Biota yetkilileri, `Bu iddialar ve yalan onay nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından ürünlerin toplatılması kararı alınmıştır. Çünkü sağlık bakanlığı böyle bir ürüne onay vermemiştir ve kozmetik bir ürünün ambalajı ya da tanıtım malzemeleri üzerinde sağlık bakanlığının adını kullanarak tanıtım yapması yasaktır. Firmanın iddia ettiği etki ispatlanmamış, geçerli kanıt belgeleri olmayan bir iddiadır.` dedi. cihan haber ajansı,samanyolu tv,star gazetesi temmuz 2009 Ayrıca yapılan literatür araştırmasında karınca yumurtası yağının kıl-saç döktüğüne dair bir kayıt bulunmadığını aktaran Biota yetkilileri, söz konusu yağın İran`dan ithal edildiği ve İranlıların bunu nasıl yaptıklarını gizli tuttuğunu ifade edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: `Yüzde 65 azaltma, yüzde 75 gecikme, yüzde 46 incelme, Bilimsel Etkinliği Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır, Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, Klinik olarak test edilmiştir, gibi ibareler kullanmalarına rağmen bu kanıtın nereden sağlandığına dair bir açıklama verilmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada yüzde 80`i gaz yağı olan çok sayıda sahte ürün de bulunmaktadır.` Biota yetkilileri ürün içinde bulunduğu aktarılan `formik asit`in de vücutta irritasyona sebebiyet veren yan etkileri bulunduğunu belirterek, `Karıncaların tamamında bulunmayan ve ulaşılması da aynı zamanda çok zor olan formik asitin bu tarz ürünlerde ve özellikle ucuz fiyatlarla satılması imkansızdır. Çünkü, çok değerli ve az bulunan asitle yapılan ürünlerin çok az üretilmesi ve fiyatının oldukça yüksek olması gerekmektedir.` (CİHAN)
yunus avşar 145 ay önce
İSTANBUL(CİHAN)- Kozmetik sektörü `karınca yumurtası yağı`ndan elde edildikleri ve tüy dökücü oldukları iddia edilen ürünleri tartışıyor. Ürünün satıcısı Gutto Kozmetik ile üreticisi Beste Kozmetik, satışa sunduğu ürünlerin tüy dökücü özelliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, ayrıca söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı`ndan onaylı olduğunu ifade ediyor. Ancak Biota Labaratuvarları aksini savunuyor. Söz konusu şirketler pazardaki iddialarını, reklamlardaki, `tüyleri tamamen yok etmesi` vaadi ve `sağlık bakanlığı tarafından onaylı tek tüy azaltıcı karınca yumurtası yağı kremi` olduklarını ifade ederek gündeme getiriyor. Şirketin bu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Biota yetkilileri, `Bu iddialar ve yalan onay nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından ürünlerin toplatılması kararı alınmıştır. Çünkü sağlık bakanlığı böyle bir ürüne onay vermemiştir ve kozmetik bir ürünün ambalajı ya da tanıtım malzemeleri üzerinde sağlık bakanlığının adını kullanarak tanıtım yapması yasaktır. Firmanın iddia ettiği etki ispatlanmamış, geçerli kanıt belgeleri olmayan bir iddiadır.` dedi. Ayrıca yapılan literatür araştırmasında karınca yumurtası yağının kıl-saç döktüğüne dair bir kayıt bulunmadığını aktaran Biota yetkilileri, söz konusu yağın İran`dan ithal edildiği ve İranlıların bunu nasıl yaptıklarını gizli tuttuğunu ifade edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: `Yüzde 65 azaltma, yüzde 75 gecikme, yüzde 46 incelme, Bilimsel Etkinliği Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır, Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, Klinik olarak test edilmiştir, gibi ibareler kullanmalarına rağmen bu kanıtın nereden sağlandığına dair bir açıklama verilmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada yüzde 80`i gaz yağı olan çok sayıda sahte ürün de bulunmaktadır.` Biota yetkilileri ürün içinde bulunduğu aktarılan `formik asit`in de vücutta irritasyona sebebiyet veren yan etkileri bulunduğunu belirterek, `Karıncaların tamamında bulunmayan ve ulaşılması da aynı zamanda çok zor olan formik asitin bu tarz ürünlerde ve özellikle ucuz fiyatlarla satılması imkansızdır. Çünkü, çok değerli ve az bulunan asitle yapılan ürünlerin çok az üretilmesi ve fiyatının oldukça yüksek olması gerekmektedir.` CİHAN HABER AJANSI,STAR GAZATESİ,SAMANYOLU TV TEMMUZ 2009
yunus avşar 145 ay önce
Karınca Yumurtası Yağı nedir ? Türk Tüketicisi Nasıl Aldatılmaktadır ? Ülkemizde yoğun olarak tüy azaltıcı varsayımı ile TC. Sağlık Bakanlığının yasaklamasına rağmen satışı hala yapılan “karınca yumurtası yağı” belirsiz birkaç sıvının petrol türevleri ile karışmasıyla elde edilen kıvamlı bir solüsyondur,tamamen kimyasal yollarla üretilmektedir ve her nedense genellikle İran’dan ülkemize sokulmaktadır,oysa karıncalar kuzey ve güney kutup bölgeleri hariç her coğrafyada yaşam alanı bulabilen canlılardır. Doğallıktan tamamen uzak bu solüsyonların "karınca" ile en küçük bir ilgisi yoktur ve vücut tüylerini azaltıcı inhibite etkisi mümkün görülmemektedir (Petrol türevleri,vücut tüylerininin renk tonunu belirleyen pigmentlere zarar vermekte ve daha açık tonda görünmesine yol açmaktadır bu da bazı kullanıcılarda tüylerin azalması gibi bir yanılgıya sebep olmaktadır) .Kaldı ki bu ürünlerin bir çoğunun hangi formülle ve hangi koşullarda nerede üretildiği , asgari hijyen şartlarını taşıyıp taşımadığı, mikrobiyolojik,dermatolojik ve toksikolojik yapısı hakkında çok ciddi soru işaretleri vardır. Ayrıca bu ürünlerin Avrupa Birliği,FDA ve TC Sağlık Bakanlığı normlarında güvenlik sertifikası da (MSDS) yoktur .Tüketicilerin,bu ürünleri ve bu ürün türevlerini kullanma kararı verirken sağlıklarıyla ilgili ciddi riskleri gözönüne alarak çok dikkatli olmaları gerekmektedir.
yunus avşar 145 ay önce
"Karınca yumurtası yağı yalan!" Tüm Aktarlar Baharatçılar ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Ayhan Ercan, bazı yeni düzenlemeler ve eczacıların baskılarıyla aktarlık mesleğinin yok edilmek istendiğini iddia ediyor: "700 yıldır var olan bu meslek yok edilirse, ülkemiz florasında yetişen 7200 şifalı bitki çeşidinin de yok olma tehlikesi var. Oysa bu sektörün doğru düzenlemelerle disipline edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde internetten 'şifalı' iddiasıyla satılan karınca yumurtası, yılan yağı gibi ne olduğu belirsiz ürünler halk sağlığını tehdit etmeye başlar. Suriye menşeli yılan yağının, içinde ölü yılan bekletilen zeytinyağı olduğunu tespit ettik. Bu saç dökülmesine, mazot kokan sözde "karınca yumurtası yağı"ysa tüylenmeye karşı satılıyor." AKTÜEL DERGİSİ TEMMUZ 2009
ferda dolay 144 ay önce
OLAY SON DERECE AÇIK: '' Uydurma, ebelerimizden, dedelerimizden kalma, bilimsel geçerliliği olmayan tedavilerle insanların kandırılması çok yanlış ve üzücüdür. Bunlar memleketi gerileten sistemlerdir. Millet aya giderken, biz karınca yumurtasıyla, yılan yağıyla uğraşmamalıyız.'' Prof.Dr. Ekrem Aktaş'ın çok güzel bir röportajı yayınlanmış. Zaten böyle bir durumun üzerine bir doktorun böyle güzel bir açıklama yapması gerekirdi. Bence herkes okumalı!!! http://www.aa.com.tr/tr/ne-yilan-yagi-ne-karinca-yumurtasi-care-2.html
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.