Muhasebe nedir, neden önemlidir?

Yapıcı bir tenkit, akıllı insanları güçlendirir; ahmakları öfkelendirir.Napolyon
Yöneticilik görevimin ilk yıllarıydı; mali işler genel müdür yardımcısı ve genel müdür ile birlikte sohbet havasında işleri konuşuyorduk. Genel müdür mühendis kökenli bir yöneticiydi ve muhasebe bilgi akış düzenindeki sorunlardan bahsediyordu. Mali işler genel müdür yardımcısı olan büyüğümüz, her zamanki sevecen tavrıyla şöyle dedi:

Sevgili Ahmet (örnek bir isimdir), Muhasebe bilmezsen muhasebecilerin oyuncağı olursun. Bu söylemden çok etkilenmiştim ve çok uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hiç aklımdan çıkmadım. Ben mühendis değildim; ama mesajın önemini anladığımı düşünüyorum.


Çalıştığım firma, köklü ve kurumsal bir kurumdu; her şey sistemli idi (hala öyledir). Yine büyüklerimden duyduğum, bu paralelde bir deyiş çok önemliydi: Rakamların namusu derlerdi.


Her iki söylemde iki önemli mesaj içeriyordu; ya da ben öyle düşünüyorum. Neydi bu mesajlar? Bu sorunun cevabını aşağıdaki şema yardımıyla aramaya çalışmak daha kolay olabilir.


Muhasebe süreci yasal niteliği olan belgelerin muhasebe bölümüne gelişiyle başlar. Nedir bu belgeler? Birkaç örnek verelim: Taksi fişi, yemek faturası, demirbaş alım faturası, mal satış faturası muhasebe için belge niteliğindedir; daha çok sayıda ve farklı belge söz konusudur, ancak bu kadarı şu an bizim için yeterlidir. Bu belgeler öncelikle yevmiye (günlük) kayıtlara alınır. Muhasebede esas olan, girenlerle çıkanların toplamlarının eşit olmasıdır; bu nedenledir ki, yevmiye kayıtlarının dip toplarının da eşit olması gerekir. Yevmiye kayıtları, defter-i kebir (Büyük defter) kayıtlarına aktarılır. Bu adımdan sonra mizan oluşturulur. Mizan, önemli finansal raporlar için baz oluşturur. Nedir söz konusu önemli raporlar? Bilânço, gelir tablosu, fon akım tablosu, nakit akış tablosu, vb. Görüleceği gibi, belirtilen tablolar şirket açısından yaşamsal niteliktedir; zira bu tablolara bakılarak şirket hakkında karar verilir. Devlete vergi verilecek, ortaklara temettü dağıtılacak, bankalardan kredi kullanılacak, yabancı ortak alınabilecek, şirket satılabilecek.


Yukarıdaki süreçten de görüleceği gibi, bir taksi fişi, bir lokanta faturası, mal satışı ve alışı ile ilgili belgeler, şirket için yaşamsal nitelik taşır. Bu nedenledir ki, özellikle yöneticilerin, muhasebe sistemini anlamaları, bu sistemi iyi bir şekilde oluşturmalı ve işler tutmaları gerekir.


İyi bir sistemin kurulması ve sürecin sorunsuz işlemesi yeterli değildir. Bilgilerin doğru adreslere ve doğru olarak aktarılması, iyi işleyen bir sistemden çok daha önemlidir. İşte “rakamların namusu” deyişinden anlaşılması gereken bu olmalıdır.


Muhasebe nedir? Belki başta sormamız ve cevaplamaya çalışmamız gereken bir soruydu; ancak ben anılarımla başlamayı tercih ettim. Bilirsiniz, bir konuşma yaparken ya da yazı yazarken en kolay yol anılara sığınmaktır; ben de öyle yaptım.


Muhasebenin sözlük anlamı denge tablosu olarak açıklanabilir. Dengeden anlaşılması gereken, yukarıda da söz edildiği gibi, terazinin gelirler kefesi ile giderler kefesinin dengede olmasıdır; daha teknik bir deyişle: Kaynakların, varlıklarla eşit olmasıdır.


Özetle: Muhasebe, işletmenin varlıkları ve kaynakları üzerinde değişmeye neden olan işlemlere ait bilgileri, belgelemek, kaydetmek, sınıflandırmak, özetlemek, ve yorumlamak suretiyle ilgililere raporlar şeklinde sunan bilgi sistemidir.
www.mncon.com
[email protected]

12 YORUMLAR

 1. mrb bn muhasebecıye basladımm bugun hıc bır bılgım yok yasım 21 sızcee bn bu yastan sonra bu ısı yapabılır mıyım muhasebe ıle hıc bı bılgım yok end. meslektn mezunum ama muhasebeye basladımm yardımcı olursanız sevınırım…

 2. simdi bi muhasebe bürosunda 4 aydır çalışıyorum 450 ytl ye bu 4 ay icinde fatura işlemek dısında birşey öğrenebilmiş değilim. Bu ön muhasabe bu kadardan ibaretmi yoksa benim yaptığım sadece hamallıkmı oluyor cvplarsanız sevinirim. Sadece işi öğrenmek için bu kadar paraya çalışıyorum tam olarak nasıl öğrenebilirim bu mhasebe işini ayrıca danışman muhasese nedir sanırım suan calıstığım yer öyle bir yer.

 3. Genç arkadaşlar kesinlikle korkmayın. Deneyimli biri olarak söylüyorum; para var olduğu sürece "muhasebe" var olacak. Muhasebe var olduğu sürece de mensupları var olacak. Yeni çıkacak olan TTK ve buna bağlı olarak çıkacak yasalar meslek mensuplarını olması gereken yere/yerlere yükseltecektir.

  Yeter ki siz yükselmek için gerekli olan emeği kendinizden kıskanmayın.

  Meslek; çalışkan, zeki, ahlaklı ve dinamik gençlere muhtaçtır.

 4. bir araştırma yaparken rastladım buraya ya geleceğin muhasebecileriyiz korkutmayın gelecek nesili lütfen :)

 5. Merhabalar, ticaret lisesi mezunuyum hayatımda hiç gerçek anlamlı muhasebe yapmadım desem yeri, çünkü banka bölümünden mezundum, ufak tefek şeyleri bilmekle birlikte bir şirkette ön muhasebe tutmadım, bir şirkette halkla ilişkiler görevlisi olarak çalışıyordum son 5 yıldır, tüm sıkıntılarına rağmen katlandım ancak şirketin bursaya taşınması nedeniyle 1 ay içinde işsiz kalıyorum, ön muhasebe gibi ilanlara bakacağım mecbur ama konuya da çok hakim değilim , pratik bir şekilde nasıl kendimi geliştirebilirim yardımcı olursanız sevinirim, bir de aşağı yukarı maaşlar ne kadar bilgisi olan aydınlatsın

 6. muhasebeden anlamıyosan neden bu işe girdin be kızım:)!!!! fazla para yok o işte.bnden sölemesi.ablamda muhasebeci.üç kuruşa calışırsın işte.mali müşavirlerde parayı götürür.bu olayın özeti budur

 7. mrb ben muhasebeyi kazandım 2 yıllık nasıl kendimi geliştimem gerkio yardım olursanız sevinirim saygılar

 8. Ben muhasebeciyim Kayseride.Böyle meslege lanet olsun Mali Müşavirlikte çalışıyorum kayseride bu emeğin karşılıgı yok bi ay çalışırsın mükellefin her işini görürsün paraya gelince 50 lirayı çıkartıp veremezler…Neymiş işler iyi degil para yok :) Şimdi polis okuluna hazırlanıyorum inşallah bu meslekten kurtulacam kimseyede zerre tavsiye etmem …

 9. Merhaba arkadaşlar,orada kastedilen tekstil değil ”tek düzen muhasebe ”dir.Ülkemizde eskiden her kes kendine göre bir muhasebe düzeni yapardı,bu da karışıklığa sebebiyet verirdi.Örneğin bankaya kredi almak için bilanço verdiğinizde hesap isimleri kişilerin arzu ettiği kodlamayla olurdu.Şimdi ülkenin her işletmesi için Tek düzen muhasebe sistemi vardır.Yanı her şirket,kurum bu hesap kodlarını kullanmak zorundadır.Sanırım Sultan hanımın hayatını kurtarmış olduk.Didem adlı arkadaşımıza tavsiyem de muhasebe kursuna gitmesidir.Biz bu mesleğe yıllarımızı verdik öyle kolayca öğrenilen bir şey olsaydı (diğer mesleklerde olduğu gibi) herkes muhasebeci olurdu.Hepinize esenlikler dilerim.

 10. tekstil muhasebe nedir bu biraz yorum olmdı ama bunun cevabını internette bulamadım lütfen bunun cevabını gönderin cevabı benim için çok önemli hayat meyat meselesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here