Sermaye Gerektirmeyen İşler

Sermaye Gerektirmeyen İşler

Hemen hemen hepimizin aklına muhteşem işler gelmiştir. Ancak bu işleri kurmak için çoğu zaman bol sermaye gerekmektedir. Bu yüzden bizde sermaye gerektirmeyen işler için bazı öneriler sunmaya karar verdik.  Sermaye miktarları bazı işler için az da olsa gerekmektedir. Unutmayalım ki sermayesiz para kazanmak için saırlı ve azimli olmalıyız. Bu tarz işlerde bir anda parayı bulmak biraz zor o yüzden bahsedeceğimiz işlerde yeteneğiniz var ise minik bir plan yaparak işe başlayabilirsiniz.

Sermaye Gerektirmeyen İşler için 5 Meslek Fikri

1- Kurslarda eğitim alarak iş kurmak

Size en yakın toplum merkezi veya belediyelerin ücretsiz kurs eğitimlerine katılabilirsiniz. Buralarda dikiş, hat sanatı, filografi ya da teknik kurslara (Photoshop, grafik tasarım, flash tasarım) kurslarına katılıp ilerde yaptığınız çalışmaları satarak para kazanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki son zamanlarda tasarım programlarından anlayan işçi arayan işveren sayısı oldukça arttı. Aynı zamanda el sanatları da internet üzerinden rağbet görüyor.

2- Sosyal Medya Uzmanı

Özellikle bilgi çağını ve herkesin elindeki akıllı telefonları düşündüğümüzde neden sizin de Youtube veya yüksek takipçisi olan Facebook sayfası Twitter ve İnstagram hesabınız olmasın. Youtube ile oluşturacağınız videolarla hem takipçilerinizin sayısını arttırırsınız hem de kazanç getiren bir gelir kapınız olur. Sanatçılardan birçoğunun reklamlarını yapmak için sosyal medya uzmanın yardım aldıklarını, bugün ismini sık sık duyduğumuz bankaların ise Twitter’da gündem olabilmek için yüksek takipçisi olan hesaplara para ödedikleri hatırlatmakta fayda var sanırım.

3- İkinci El Eşya Satıcılığı

Hemen hemen çoğumuzun evinde ya da komşularımızda antika değeri taşıyan eşyalar bulunmaktadır. Bunların çöpe gitmesi yerine toplanıp birazda parlatıldığını düşünün güzel bir fiyata almayacak antikacı yoktur. İkinci el eşyalar sadece antik olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Okul zamanlarında bir çok öğrenci dışarıda ev tuttuğu için sıfır eşyalar yerine ikinci el mobilya alımlarına yönelmektedir. Bu pazar okul sezonu boyunca devam ettiği için sizde bu alanı fırsata çevirebilirsiniz.

4- Editörlük

Yok, ben kitap okumayı severim yazı yazmayla da aram gayet diyorsanız bunu bence düşünün. Son zamanlarda yeni yeni cazipliği artan bu meslekte kaleminizi konuşturup güzel paralar kazanabilirsiniz üstelik de oturduğunuz yerden. Bunun için ilk adım olarak bir yazarlık sitelerine başvuruda bulunmanız yeterli. Ardından ufak miktarlarda para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Eğer iyi bir yazar olursanız bu sektörde devamlı iş bulmanız mümkün.

5-Tamircilik

Eğer elektronik bilginiz varsa bunu daha iyi şekilde de değerlendirebilirsiniz. Bozuk radyo, fırın, tesisat tamiri… Gibi konularda çevrenize destek hizmeti satabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki iyi yapılmış bir tamir kendiliğinden hem reklam getirir hem de bol müşteri. Özellikle telefon tamiri konusunda uzmanlaşmak kolay iş bulmanıza ve para kazanmanıza yardımcı olacaktır.