Stock Videolarla para kazanmak
Stock Fotoğrafçılığı ile para kazanmak

Stock Fotoğrafçılığı ile para kazanmak

Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız bazı ilginç resimler çekebilir ve bunları Stock Fotoğraf olarak satabilirsiniz. Stock Fotoğrafçılık kısaca anlatmak gerekirse çektiğiniz fotoğrafları lisanslayıp insanların kullanımına açmaktır. Böylece başkaları sizin fotoğraflarınızı kendi web sitelerinde veya e-kitaplarında kullanabilirler. Bu iş de zaten sahip olduğunuz bir tutkunuzla
para kazanmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

Stock Fotoğrafçılığı ile para kazanmak
Stock Fotoğrafçılığı ile para kazanmak

Mükemmel bir fotoğraf makinenizin olmasına da gerek yok. Net çekimler yapan bir makineniz varsa siz de bu işin içindesiniz demektir. Fotoğraflarınızı satabileceğinizi birçok web sitesi vardır. Ancak bunların arasında en popüler olan iki site istockphoto.com ve Dreamstime.com’dur.
İPUCU: Ben kendim birçok Stock Fotoğraf satın alıyorum ve bazen aradığım şeyleri bulmakta zorluk çekebiliyorum. Dikkatimi çeken şey de fotoğrafçıların son trendlere çok da dikkat etmiyor olması. Trendleri takip edin ve bulması zor olan fotoğrafları yükleyin. Aşağıda bazı örnekler bulabilirsiniz.
Birkaç ay önce gerçek reklamlarda kullanılan bir kare kod resmine ihtiyaç duyuyordum. Mağaza camlarında, otobüslerin üzerinde veya tabelalarda duran kare kod resimlerini arıyordum. Ancak bu resimleri satın almak istediğimde hiçbir
Stock Fotoğraf sitesinde bulamadım. Bu yüzden gidip kendi resimlerimi kendim çekmek zorunda kaldım.
Şu anda Stock Fotoğraf sitelerinde kare kod resimlerini bulmak mümkün. Ama bir süreliğine hiçbir yerde yoktu. Yani o zaman yükleyen kişiler iyi satış yapabilirdi. Bulmakta zorluk çektiğim diğer fotoğraflar ise şunlar: tablet bilgisayarlar, akıllı telefon kullanan insanlar, farklı şehirlerde insanlar (örnek: Kuala Lumpur’un şehir merkezinde insanlar), popüler uygulamalar (Foursquare, Angry Birds, Gowalla). Şehir resimleri dışında aradığım resimlerin hepsinin yeni trendler olduğunun farkındasınızdır.
En son trendlerle ilgili fotoğraflar çekerek muhtemelen bir sürü indirme üzerinden satış yapabilirsiniz. Tabi ki sadece teknoloji ile ilgili olmak zorunda değil. Bu sadece benim ilgi alanım. Lady Gaga konserinde bilet almak için sıra bekleyen insanların, takımının şampiyonluğunu kutlayan taraftarların, benzin istasyonundaki yüksek akaryakıt fiyatlarının, tatil eşyaları alan insanların resmini çekebilirsiniz. Son haberleri takip edin.
Ayrıca Stock Türkiye sitesindende bu konularla ilgili bilgiler alabilirsiniz.
Stock Fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak için izlenecek adımlar
1.Bu Sitede Stock Fotoğraflarınızı nasıl satacağınızla ilgili detaylı ve öz bilgiler bulabilirsiniz.
2.Fotoğraf çekmeye başladıktan sonra kendinize bir dosya oluşturun.
3.Stock Fotoğrafçılık sitelerine üye olun ve fotoğraflarınızı satmaya başlayın.
Stock Fotoğrafçılığı ile ne kadar para kazanabilirim?
1.Sizin Stock Fotoğrafınıza olan talebe göre birkaç sent ile binlerce dolar arasında para kazanabilirsiniz. Bu alanda rekabetin çok olduğunu bilmeniz gerek. Bu yüzden popüler fotoğraflarınız ya da yeni trendlere yönelik fotoğraflarınız yoksa çok fazla para kazanamayabilirsiniz. Genellikle telif odaklı ödeme alırsınız. Yani sadece birileri sizin fotoğrafınızı indirdiği zaman ödeme alırsınız. Eğer fotoğrafınızı web sitesinde öylesine kullanacak bir bireysel müşteriye değil de bir şirkete satıyorsanız o zaman çok daha fazla para kazanabilirsiniz.
2.Görünürlüğünüzü arttırmak için birden çok siteye üye olabilirsiniz.
Kaynak: www.morfikirler.com

BESTE PARK-TEL