Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri

Süs Bitkileri, Gıda, boya ilaç ve kozmetik endüstrisinde ekonomik değeri olan tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi, etkin madde elde edilmesi, korunması, kültüre alınması, özelliklerinin belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapan yardımcı teknik elemandır


GÖREVLER


Ziraat,Kimya,Gıda Mühendislerinin gözetiminde
– Her türlü tıbbi bitkinin yetiştirilmesinde tıbbi bitkilerin maruz kalabileceği hastalık ve zararlıların belirlenmesi ve bunlarla savaşım konusunda çalışmaların yürütülmesini sağlar,
– Tıbbi bitkilerin hasatlama işlemlerini yapar,
– Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlerinde çalışır,
– Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuar ortamında etkin madde üretiminde görev alır,
– Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlar,
– Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapar,
– Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alır,
– Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizler,
– Çeşitli tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Toprak, kum, perlit ve torf gibi üretim materyalleri,
– Bilgisayar ve donanımları,
– Çapa, tırmık, kürek ve benzeri tarım aletleri,
– Traktör, pulluk vb. tarım makineleri,
– Her türlü yağmurlama, damlama, salma gibi sulama araçları,
– Pulverizatör, atomizer gibi her türlü ilaçlama makinaları,
– Her türlü laboratuar malzemeleri,
Otomatik, dijital ve elle çalıştırılan laboratuar makinaları.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Matematik ve Fen Bilimleri (Kimya, Biyoloji) ile ekonomi ve işletme konularına ilgili, bu alanlarda başarılı,
– Sabırlı, sakin ve dikkatini uzun bir süre bir noktada yoğunlaştırabilen,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Renkleri ayırt edebilme ile koku ve tat alma özellikleri gelişmiş,kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerleri, hem açık havada, hem de laboratuvar ortamında çalışırlar. Bu mesleğin icrasında zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği içersinde diğer çalışanlar, meslekdaşları ve müşteriler ile iletişim kurmayı gerektirir.
Bilimsel araştırmalarda kimyasal maddeler kullanıldığından, dikkat edilmediği takdirde zehirlenme tehlikesi de vardır. Araştırma ve laboratuvar çalışmasını gerektiren bir meslek olması nedeniyle, gece çalışmaları ve vardiyalı çalışmalar da yapılır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Tıbbi Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitki ihraç eden özel şirketlerde, ilaç imal laboratuarlarında, büyük şehirler ve turistik bölgelerde tıbbi bitki ve drog satışı yapılan özel işyerleri ve güzellik salonlarında çalışabilirler. Devlet sektöründe ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinde istihdam edilebilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının Tıbbi ve Aromatik Bitkiler önlisans programında verilmektedir;


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Cilt Bakımı ve Güzellik, Cilt Bakımı ve Kuaförlük, Kuaförlük/Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Epilasyon, Kuaförlük/Kuaförlük –Saç Bakımı ve Yapımı, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi) Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Süs Bitkileri, Tarım, Tarım Teknolojisi, Ziraat bölümü mezunları “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
– Bu mesleğin eğitimi, lise eğitimi üzerine 2 yıldır.
– Eğitim süresince Genel Kimya, Botanik, Bitki Ekolojisi, Laboratuar Tekniği, Bilgisayar kullanımı, Organik Kimya, Tıbbi Bitkiler Sistematiği, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap tarihi, Analitik Kimya, Matematik Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anatomisi, Bitki Fizyolojisi, Toprak Bilgisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme tekniği, Mikrobiyoloji, Drog Hazırlama Tekniği, Boya Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Doku Kültürleri, Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, İstatistik, Bitki Koruma, Bitki Besleme, İlaç Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Keyif ve Uyarıcı Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Fitokimya, Biyokimya, Genel Ekonomi, Proje derslerini alırlar.
– Öğrenciler ayrıca 1. sınıftan sonra 30 gün, 2. sınıftan sonra 30 gün olmak üzere toplam 60 gün zorunlu staj yapmaktadırlar.


MESLEKTE İLERLEME
ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda, başarılı olmaları halinde Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, “Ziraat Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerlerinde üretim şefi, müdürlüğü gibi idari kadrolara yükselmeleri de mümkündür.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtlarda barınma ihtiyacını giderebilirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki istihdamlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alırlar. Kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlara göre ücret artışları yapılmaktadır.
Özel sektörde, etkinlik ve kişinin iş deneyimlerine göre ücretler asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

98 YORUMLAR

 1. Asla okunmaması gereken bir bölüm. Mezun olunca ne mi oluyorsunuz? HİÇBİR ŞEY. En fazla aktarlarda, eczanelerde çalısırsınız. Sırf bunun için okumaya kesinlikle değecek bir bölüm değil. Zamanınıza, paranıza yazık.

 2. Arkadaşlar Merhaba İstanbul anadolu yakasında oturan en az2 yıl tecrübesi olan tıbbi ve aromatik bölümü mezunu arkadaş arıyoruz ademdas@hotmail.com.tr 0535 940 16 06 numaralı telefondan ulaşmanızı rica ediyorum.

 3. ben bu bölümü okuyunca sizler daha cook genctınız ben bu bölumu okuyordum bana dedılerkı ooo geleceği söle böle felan :D arkadaslar sıze bır önerı ıster ınanın ıster ınanmayın kefınıze kalmıs babam ben hep iş aradım bana hep bayan dedıler yane oda nadir buyuk sehırlerde oda hane özelde de var devlette sıfır da özelde yıne bı kac guzzlk salonunda sac felan verıolar bya dyular ısde adaçayı felan satıosun aktarlarda hahah ne yazık ya yaw zorla knstrtuonuz ee mubarekler barajı aşpta gıdıosun ne hayr beklıosun? ilk acıl yardım öylemı paramedık ? yada ne bılım ygs 2 den yerleşinguzel kardeslerım ygs 2 ye hucum! puanın yetmıo sende kandrıosun ısde yok okyrm yk yane ne dye gttgn belli nye gttgn ne kandrıosun yok bilgi ver yk söle tarm bile kabbllenmıo la bu bölmu neyse bol şans :D

 4. Arkadaşlar herkese merhabalar,
  Firmamıza İstanbul Anadolu yakasında oturan, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu bizimle çalışacak bayan satış danışmanları alınacaktır.
  İlgilenenlerin f.mindivanli@gmail.com adresinden irtibata geçmesini rica ederim.

 5. Arkadaşlar, yukarıdaki yazıların yarısından fazlasını okudum. Ben iktisat kökenli olmama ragmen 40 yıl önce ilgi, alanıma giren Tıbbi Aromatik Bitkileri hala ayni şevk ve heyecanla takip ediyorum, buarada en ekonomik olan öncelikli bitkileri tespit ettim ve 80 li yıllarda başladıgımda 500 ile 1000 ton arasında ihracaatı olan ürünler 2015 yı,lında 10.000 ile 15000 tonlara yükseldi ,şunu belirtmek istiyorum bu konularda hazır birşey yok kendimiz yaratmasını ögrenecegiz, Anadoluda 10000 degişik bitki türü mevcut bunun 4te 1,i de endemik deniliyor. şöyle yola çıkabilirsiniz bulunduğunuz yörede İL veya İlçede Ormandan, çayır mera veya otlaklardan mevcut bitkileri tanımakla ve bunların ekonomik değerlerini araştırmakla başlayabilirsiniz, veyahutta 7-8 kişi biraraya gelerek bir dernek kurabilirsiniz. Bu konuda Denizli de Anadolu Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği (ANATAB ) ile yani bizlerle temas saglayabilirsiniz.

 6. merhaba ben furkan topsakal trabzonluyum giresun üniversitesinde tıbbı ve aromatik bitkiler bölümünü okumaktayım her yıl sonu staj yapma hakkımız var 20 gün süre kendimi bu alanda daha da geliştirmek için staj yeri aryorum bana bu konuda yardımcı olacak birini aryorum yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler

 7. arkadaşlar bende bu bölümü yeni kazandım ve bölüm hakkında hiç bir bilgim yok bilgisi olan kpss puanını bilen bölüm ile ilgili lütfen yardımcı olsun

 8. tıbbı ve aromatik bitkiler mezunuyum ve boşum iş alanı var dediler iki yıldır bulmadım kpss sınavında bile yeri yok nerdeyse 05395684346 numaran iş varsa beni arayın

 9. bende bu bölümü okuyorum izmir ege üniversıtesı ödemiş ziraat meslek yüksek okulundayım sitaj yapa bilecegim yer lazım yardımcı olurmusunuz…?

 10. BEN DE BU YIL BU BÖLÜMDE MEZUN OLUYORUM ÇALIŞABİLECEM İŞ YERLERİİ VAR MI BANA YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLAR VAR MIIII?

 11. bende bu bölümü okuyorum ve staj yapacağım yer arıyorum bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim İstanbul da Avrupa yakasında oturuyorum

 12. mal mal okuduk bu bölümü yemin ediyorum yaa.. sakın okumayın bu bölümden iş yok. sektörün bu bölümden haberi bile yok. Adamlar mal mal suratınıza bakıyo o ne lan der gidi.. Kendinize aktar dükkanı açacaksanız o başka… ama bana kalırsa zaman, emek, beyin ziyanı. sakın okumayın bu aptal bölümü.

 13. Bu bölümün Türkiye sınırlarında iş imkanı yok 2 .yılınızı boşa geçirmeyin büyük zaman kaybından başka bisey değil bizler mezunuz ama vasıfsız işçimiz her yerde.ss

 14. Afyonkarahisar Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Tesisi’nin Temeli Atılıyor
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, kendi enerjisini üretmesi ile dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi’nin temeli atılıyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, kendi enerjisini üretmesi ile dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi’nin temeli atılıyor.

  İlaç ve kozmetik alanlarında kullanımı ile son dönemde önem kazanan tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı ve bilgi paylaşımını sağlayacak olan tesisin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu tarafından 5 Ekim Cuma günü atılacak. Aralık 2013’te hizmete girecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi, tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak, böylece bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak, bu bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek maksadıyla kuruluyor. Bitki arşivinde, bitkiler çiçekli haldeyken toplanmış, pres yapılarak kurutulmuş şekilde, kartonlara yapıştırılarak, dondurucuda bekletilecek ve etiketlenerek muhafaza edilecek. Tesis içindeki büyük sera, dünyanın sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerinden gelen bitkilere en uygun şartları sağlayacak. Sera içinde küçük bir de yetiştirme serası ve kurutma odası olacak.

  Laboratuvarda bitkiler incelenirken, uçucu ve sabit yağ elde edilecek, tentür, merhem, krem, parfüm, kolonya, sabun denemeleri yapılacak. Bitki zararlılarına karşı da yine bitki özleri hazırlanacak. Tesis, özel kütüphanesi, yayınları, seminerleri, atölye çalışmaları ile bir referans ve danışma merkezi olacak. Tesiste, ekili ve etiketli 124 adet tıbbi bitkinin atıkları doğal gübre olarak değerlendirilecek, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılacak. Atık sular ve yağmur suyu toplanacak, biyolojik yöntemlerle arıtılarak damlama ve yağmurlama yöntemleri ile kullanılacak. Arka bahçesinde köpek, kedi, tavşan, ördek, kaz, tavus kuşu, hindi, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapılacak olan tesis, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmeleri sağlanacak. Güneş panellerini çatısında taşıyan bölüm tamamen öğrencilere yönelik eğitim alanı olarak kullanılacak. CİHAN

 15. yaaa arkadaşlar biriniz öyle diyo biriniz böyle diyo kime inanacağız bilmiyorum yaa adam akıllı biri çıksın bilgilendirsin beni banada ek tercihte geldi işte gidim mi gitmeyim mi diye karasızım

 16. bu bölümü okumak istiyorum yardım ederlerse ve bu bölüm yaygınlaşırsa iş olanakları artar kazanıp bitirdikten sonra önümüzdeki 2 yıl ne olur bilemem ama bu bölümle ilgili her bilgiyi her iş yerini takip ediyorum bilgi vermeye devam ederseniz sevinirim

 17. selam ben çukurova üniveristesi karaisalı meslek yüksekoklu tıbbi ve aromatik bitkiler 2.sınıf öğrencisiyim hataylıyım ve iş arıyorum ehliyetim var aktif araç kullanıyorum ve türkiyenin neresin de olursa olsun gider çalışırım yer mekan önemli değil. telefon numaram 05465350001.

 18. bakıyorum her mezun olan iş arıyor nedense bizlerde eleman bulamıyoruz çalışacak her zaman ilan veriyoruz ama hiç telefon alamıyoruz ben kayacan lokman hekim sahibi zekeriya kayacan ilgilenenler arasın lütfen tel 05337226972 bodrum muğla

 19. Ben tıbbi ve aromatik bitkiler 2. sınıf öğrencisiyim.1 ay sonra mezun oluyorum diploma notum çok yüksek.Bu bölümde çalışmak çok istiyorum.Özellikle labaratuvar ortamı ya da bitkisel eczaneler olursa daha iyi olur.Çalışmaya çok istekli biriyim.Bu bölümde kendimi geliştirmek istiyorum.Stajımı da ege üniversitesi eczacılık fakültesinde yaptım.Bölümümü çok seviyorum bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.Disiplinli titiz bir bayanım ilgilenirseniz çok mutlu olurum…

  Özellikle Manisa ve ilçeri,İzmir de çalışmak istiyorum.
  Tel:05413281744

 20. bu bölümü okumak çok basit ve zevkli.iş imkanına gelince her işte oldugu gibi kişinin çabasına kalmış.

 21. mrbb arkadşlr ben bu yıl tab terch etmei düşnyormmm iii bir bigsi olan vrsa nasl acaba söyleyeblrmi

 22. afyon kocatepe üni. sultandagı myo da tıbbı ve aromatik bölümü okudum diploma notum 4 üzerinden 3.50 üstün onur belgesi ile onurlandırıldım iş arıyorum

 23. TIBBI VE AROMATİK BİTKİLER MEZUNUYUM BU ALANDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM. YER FARK ETMEZ VATANIN HER KARIŞ TOPRAĞI BİZİMM..554 652 50 41

 24. bende tıbbi ve aromatik bitkiler teknkeri dpu mezunuyum ilk mezunlardanım ayrıca cilt bakımı , işkur masözlük belgem var kültür sanat merkezinden diksion belgeside aldım iş arıyorum istanbul avrupa yakasında 05377997554

 25. Bende bu bölümden mezun oldum iş aradım bulamadım hazirandan bu yana ikinci hazirani göreceğiz nerdeyse ama hala bölümümle alâkalı iş bulamadım. Evli olduğum ıcın çalışmam gerektiği için bilmediğim işlerde çalıştım iş arıyorum maraştan bu bölümle alâkalı

 26. merhaba bende DPU de tıbbi ve aromatik bitkiler okuyorum. 2. sınıf öğrencisiyim . bence iş bulmak şu anda şansa kalmış yorumları okudum bende çok tedirginim emek isteyen ve zor bitirilen bi bölümdeyiz iş bulamama korkusu gerçekten yıkıcı … ALLAH hepimizin yardımcısı olsun..

 27. selamın aleyküm ben tıbbı ve aromatık bıtkıler mezunuyum istanbul avrupa yakasına oturuyorm ilgili kişilere duyurulur… Deniyimim var .. 0538 645 08 09

 28. MERHABALAR; Havva ben…Doğayı,bitkileri ve insanları seviyorum..Bu bölümü isteyerek ve severek okudum…Selçuk Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik bitkiler mezunuyum…Bitkileri,baharatları ve aromatik yağları tanıyorum…Yağ ve bitkilerden karışım yapabilirim…Kendime ait formüllerim var. ( cilt ve bitki formülleri ) Konyanın en ünlü baharatçısının yanında 5 yıl çalıştım…Aktariye tecrübem var..Satışta deneyimli,çalışkan ve aktifimdir…Kendime ait iş yeri açmak istiyorum ama sermayem yetersiz olduğu için açamıyorum..Bana uygun iş arıyorum… ( havva19801980@hotmail.com )

 29. arkadaşlar bu bölüm kadar saçma bi bölüm yok bn okudum ve çok pişmanım kesinlikle tavsiye etmiorum iş alanı hiç yok türkiyede bu bölümü okumama rağmen tekrar hazırlandım ve matematik okuorum şu an size tavsiyem bu bölümden uzak durun okuyanların çoğu pişman çoğu arkadaşım o kadar farklı yerlerde çalışıolarki şu an bu bölümü okumalarına rağmn biri mağazada satışta biri sekreter biri muhasebede yani artık siz düşünün…

 30. slm arkadaslar bende bu bölüm mezunuyum su anda toprak analız laboratuvarında calısıyorum. Bu bölüm güzel bi bölüm önemli olan kendinizi geliştirmeniz. hiç iş bulamadıgınızda kendi ürünlerinizi yaparsınız. Aktar acabilirsiniz eczanede,kozmetik,saglık,toprak,gıda,deterjan,Bitkisel ürün satısı vb gibi üretim yapan fabrikaların laboratuvarlarında calısabilirsiniz..aynı sekilde stajınızıda bu bölümlerde yapma olanagınız var. Ben ilk stajımı gıda fabrikasında ikincisinide toprak analız laboratuvarında yaptım suan da calıstıgım analız laboratuvarı staj yerim. Sorusu olanlar bana burdan ulasabilirler.

 31. mrb ya bn çok korkuyorum tıbbi ve aromatik bitkiler bölüm ü çok mu zor mezun olan arkadaslardan cvp bklyorum ltfn cok acil face adresm ilknur_celal@hotmail.com ltfn bu adrese bu bölümle ilgil zorlık ve kolayliklarini yazar msnz

 32. mrhblar bnde bu yıl kazandım bu blömü kırsehrde ve kafam cok karısık kimi iş var diyo kimi yok diyo cok moral bozucu bişiy .blöm cok gzl aslında ama tek sorun herkesn duyrsz kalması ilgilenmemesi bnce bu bölm bi kac seneye kdar ortaya cıkcak saklı kalmış bi hazıne gibi hmde okuyanlar ve oukmayı düşünenler pişman olmasn derm bn :) calışmak isteyen her türlü iş bulur bu bölmü bitirdkten snra .arkadaslar bölm gercerkten cok gzl.yapışan yorumlar cogu kişi etkilio bu bölm hakkındaki görüsleri değişiyor ona göre yorum yapalım bnce .iyi geceler.

 33. Ben Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı MYO Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2011 mezunu Yavuz. Kendimi yetiştirebileceğim aynı zamanda kendi düzenimi kurabileceğim bir iş arıyorum. Teşekküler…

  Msn: yavuzoztas@windowslive.com

 34. merhaba ondokuz mayıs üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum iş arıyorum yardımcı olr musunuz

 35. merhaba ben adıyaman kahta myo tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum {2011] kendi alanımla ilgili iş arıyorum cok aktif ve çalişkan biriyım şimdiden tşk.

 36. bu millet iş yok diye bagrıyor bizde eleman diye ilanlar veriyoruz malesef ilanımızı görmüyorlar herhalde benim iş yerim BODRUMDA tıbbi aromatik bitkiler mezunu bayan elaman ihtiyacımız var ilgilenen olursa aşagıda tel.02523639755 05337226972 zekeriya kayacan KAYACAN LOKMAN HEKİM.COM.
  not. zekeriya kayacan diye feca de resimler var iş yerini görebilirler

 37. Selçuk Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü 2009 mezunuyum.Mezun olduktan sonraki zaman içerisinde askerlik görevimi tamamladım.Şu anda ise iş arıyorum.Bu sektörde henüz bir deneyimim yok ama bu sektörde çalışmak ve kendmi geliştirmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim…Şimdiden Teşekkürler…
  Telefon: 05443586016

 38. ben tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü mezunuyumm allah aşkına mezun olacağız bölümle alakalı iş bulamadık bu ne saçma dünya yaa arıyoruz cv gönderiyoruz ama nedense bulamıyoruz çıldırmamak elde değil okulu kazanmak bi ddert okumak bi dert işsiz kalmak bi dert bölümle alakalı iş arıyorum ya bulan varsa yönlendirecek arkadaşlar varsa mail atsın erdinc.1453@hotmail.com mail adresim bu

 39. slm ben adıyaman kahta myo okuyorum ve bu sene mezuz oluyorum allahın iziniyle ve ve bittikten sonra nerede calışabiliriz lütfen yardımcı olun ayrıca toprak analizi de yapabilirim tlf 05364328822

 40. bn bu bölümü istiyorum bu sene son senem bitiyo ve tercih yapacağım bu bölüm sizce nasıl ve dersler nasıl bana bilgi weren olursa çok ama çok sevinirim…

 41. slm
  ben adanadan canan tıbbi ve aromatik bitkiler ikinci sınıf öğrencisiyim mkü de okuyorum.bu bölümle ilgili mersin ve ilçeleinde iş imkanı arıyorum başarılı çalışkan azimli ve işe duyarlı bir öğrenciyim ilgililere duyrulur.054444268147

 42. Arkadaşlar Nisan 2010 yılında sanayicilerle beraber, "defne, tıbbi ve aromatik bitkiler derneği" ni kurduk. 19 mart 2011 da ulusal düzeyde bir konferans gerçekleştirdik. Türkiyede çok ihmal edilen tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda farkndalık yaratmaya çalışıyoruz. 2011 4 mayıs ta da Antakya orman işletme müdürlüğü'nün düzenlediği çalıştay yapılacak.
  Hatay Valiliği'nin de desteklediği çalışmalarımız netice vermeye başladı. Umarım yakında projelerimizi hayata geçirebiliriz.
  Bu büyük projeler hayata geçirilirse çok sayıda TAB mezunu arkadaşı istihdam edebiliriz. Ve onları bu projelerde değerlendirebiliriz.
  Çalışkan ve aktif arkadaşlara her zaman ihtiyacımız var. Projelerin başarılı olması için ekip çalışması ve insan faktörü çok önemli.
  İlgili arkadaşlar, bana email atabilir.
  Dernek çalışmalarımız hakkında arzu eden arkadaşlara bilgi verebilirim.
  (semih.habip@hotmail.com)

 43. merhaba ben bilecik üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünden 2009 yılında mezun oldum halen işsizim bartında yaşıyorum ama iş niçin izmit istanbul illerinde çalışabirim lütfen yardımcı olun 0505 226 73 57

 44. arkadaşlar staj yapabileceğiniz yerler CEYLANPINAR TİGEM,MERSİN ALATA,İL VE İLÇE TARIMLAR

 45. slm arkadaşlar ben kırıkhan myo tıbbi ve aromatik bitkiler bçlümü okuyorum bu sene mezun olacağım iş arıyorum çifçilikle uğraştığımız için iş konusunda orluk çekeceğii düşünmüyorum ayrıca bizim bölümü kpss yerşeme puanı kaç bilen var mı?05444268147

 46. Merhaba,İstanbul Avrupa yakası merkezli,Fitoterapi tedavisine yönelik ürünlerin doktor ve eczane tanıtım ve satışını yapan bir ilaç firmasında Bölge Müdürü olarak görev yapıyorum.Tıbbi ve Aromatik Bilimler mezunu bayan,dinamik,insan ilişkileri ve iletişimi kuvvetli kişilerle satış ve tanıtım kadrosunda takım arkadaşları arıyoruz.Tlf-0 533 623 14 74

 47. Selçuk Üniversitesi tıbbi aromatik bitkiler mezunuyum.kendime ait cilt ürün formüllerim var kendimi geliştirebilecegim,çalışabilecegim bir firma arıyorum.ilgililere duyrulur.Konya 05385036592

 48. merhaba ben nezir çü TAB bölümünden mezun olacağım önümü göremiyorum çünkü hava bulutlu saka bı yana bende iş arıyorum.gereken değerin verilmediği ama sonradan da pişman olunacağı bir bölümdür.sonumuz hayır ola…

 49. merhabalar. yorumların hepsini okudum. bende tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum. 2008 yılında mezun oldum ve mezun olduktan sonra da çalışmaya başladım. bu bölümle alakalı iş bulmak zor da değil kolay da değil. ancak bölüm çlok iyi tanınmadığı için insanlar bu konuda bilinçsiz ve bizleri çok az paralarla çalıştırıyorlar.gerekli değeri görmediğimizi düşünüyorum. her köşe başında bir aktar açılıyor. her tv kanalında bir bitki uzmanı çıkıp kunuşuyor.ancak bu konuda gerçek eğitim almış olan bizler ise işsiz kalıyoruz ya da asgari paralara çok uzun saatler boyu çalıştırılıyoruz. sevgili arkadaşlar bölümümüze sahip çıkalım. tıbbi ve aromatik bitkiler derneği kurma çalışmaları başlatıldı. düzenli aralıklarla toplantılar yapılmakta bu toplantılara katılarak, bakanlıklara dilekçler gönderek, mesleğize sahip çıkalım. 1.5 seneye kadar diplomarımızın değer kazanacağına dair bazı haberler var. umarım gerçek değerimizin karşılığını alabiliriz. ben balıkesir'in sındırgı ilçesinde yaımlanan ve tüm marmarad asatışı yapılan sındırgı haberv gazetesinde şifalı bitkilre hakkında köşe yazısı yazıyorum. sizlerde bu konularda bilgiler toplayıp, araştırarak kendi yorumlarınızla bitkilrei anlatıp bazı dergilerde yayımlanmasını sağlayabilirisniz. değerizin bilindiği güzel bir gelecek olur umarım…

 50. bu bölümü okudum ve severek okulumu bitiridim,okuldan sonra hemen iş bulabildim ama diğer arkadaşlarım benim kadar şanslı değillerdi. sınıf mevcudu 45 kişiyse arasından ancak 20 kişi iş bulabilmişdir ve buldukları işin okuduğu bölümle alakası olmayan işlerdi. bitkisel ürünler ülkemizde daha yeni yeni yer buluyor ve halkımız bu düşünceye alışma sürecinde ..ben inanıyorum bu bölümden mezun arkadaşlar belki şuan pişman olmuşlardır bu bölümü okudukları için ama 2,3 yıl içerisinde bitkiye olan ilginin daha çok artacağını ve bu doğrultuda bizede ihtiyaç duyulacağına inanıyorum.

 51. celal bayar üniversitesi 2007 tıbbı ve aromatık bıtkıler mezunuyum bu bolumle ılgılı kurs ve serıfıka alabılecegım herhangı bır program var mı bıldıgınız .bu arada staj dusunen arkadaslar tavsıyem unıversıtelerın botanık bahcelerı bu konuda onemlı iş acısından

 52. ben çukurova üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünün 1.sınıfında okumaktayım.yaz için stajım var istanbulda yapmak zorundayım ailem burada diye lütfen yardımcı olursnız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 53. ben bu bölümden mezun olalı 3 yıl a yaklaştı arkadaşlar orda iş var burda iş var hepsi hayal ben bulamadım ve şu an bi mağazada tezgahtarlık yapıyorum derece diyosanız alasını yaptım cv diyosanız ona keza ben bulamadım inşallah siz bulursunuz staj yapacak arkadaşlar da stajlarını bitkisel yağ fabrikaları meyve suyu fabrikası mersin de sera da akdem var orası baya bi öğrenci kabul ediyo antalya da var buraları netten araştırdığı zaman staj yapacağınız yer çok gece gece içinizi karartmak istemezdim ama gerçek malesef buu

 54. selam.ben merve hatay mustafa kemal üniv.2. sınıf öğrencısıyım tab okuorum.iş arıyorum.ehlıyetım yok ama en kısa zamnda almayı dusunuyorum.orta düzeyde ingilizcem var.azimli gayretli ve çalışmaktan yüksünmeyen biriyim.insanlarla başarılı bir iletişime sahibim.en kısa zamanda iş bulmak istiyorum.ilgililere duyrulur. e-mail:tek_askim_mercan@hotmail.com

 55. merhaba ben canan bu bölümden mezun olacagım bu yıl staj ve iş imkanı arıyorum kendimi geliştirebilen bir öğrenciyim okulda derecem var ve kesinlikle bu bölümle ilgili bir iş yapmak istiyorum eleman arayan ilgililere duyrulur…..05073146838

 56. bende anadolu üniv. uzaktan eğitim görüyorum bu yaz stajım var nerde yapabilirim yardımcı olun ltfn

 57. arkadaşlar ben stajımı ege ünv. yaptım. sizlerede orayı tavsiye ederim gercekten bircok şey ögreniyorsunuz hocalarda referans veriyorlar sizin adınıza, bircok hoca var sizi bilgilendiricek ve bölümümüzle ilgili sizlere tecrübe kazandırcak staj yeri arayan arkadaşlara bilgi olsun.

 58. tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeriyim
  istanbul avrupa yakasında iş arıyorum cilt bakımı ve masözlük kurslarınada gittim

 59. Oof of neden tarım ve köy işleri bakanlığı, biz tıbbi ve aromatik bitkiler mezunlarına kadro açmıyor ???

 60. bilecik üniv. tıbbi ve aromatik bölümü 2010 mezunuyum iş tecrübem var iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 61. izmirdeki staj yerleri menemen araştırma endüstrisi, ege üniversitesi ve kütaş baharat fabrikası var hepside staj döneminde kendinizi geliştirmenizde faydalı oluyor

 62. MERHABA,İSTANBUL AVRUPA YAKASI MERKEZLİ BİTKİSEL ÜRÜNLERİ TÜRKİYE'DE SAĞLIK SEKTÖRÜNE SUNMUŞ BİR FİRMANIN BÖLGE MÜDÜRÜYÜM.EKİBİMİZE KATILACAK TIBBİ VE AROMATİK BİLİMLER MEZUNU TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ.İLETİŞİM 0 533 623 14 74

 63. meraba bende bilecik tab bçlümünde okuyorum ilk senemdir.. bu bölümü btirnce boşta kalmak istemiyorum yardmcı olun lütfen

 64. Merhabalar,değerli arkadaşlar öğrenim konunuzu tesadüfen okudum ve ilginç geldi , hoşuma gitti.Oldukça güzel bir branş bence…Hepinize hayatta başarılar dilerim. Bense ekonomi- işletme mezunuyum ve uzun yıllardır ek iş olarak doğal bitki özlü ürünleri üreten bir firmanın ( ORİFLAME KOZMETİK) danışmanlığını yapıyorum.Yaptığım işin sanki sizin branşınızlada bir yakınlığı var diye düşündüm.
  Aromatik doğal bitki özlü ürünler olması dolayısıyle ve konu ile ek iş olarak ilgilenmek durumunda olan arkadaşlarla görüşmek isteri.Şimdiden branşınızda başarılar dilerim.Hoşçakalın…demetkosal@hotmail.com 0536 321 83 40

 65. merhaba ben bilecik üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler böümünden 2009 yılında mezun oldum kendime ait bitkisel çalışmalarımda var iş arıyorum bilecik eskişehir izmit istanbul çalışabileceğim iller 0505 226 73 57

 66. bodrumda çalışmak isteyen tıbbi ve aromatik bitkisel teknikeri bay veya bayan eleman alınacaktır 05337226972

 67. şimdi yormları okuyunca kafm karıştı.. iş bulabilirsiniz diyn var mezn olp da hala iş bulamayn var .. tavsiye üzerne araştırmştm ama kafamda net bişey olşmadı:(

 68. slm tıbbi ve aromatik bitkiler CBÜ mezunuyum. GAZİANTEP ve civarında kendi dalımda İŞ ARIYORUM.

 69. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu aranıyor!!!
  İstanbul Avrupa yakasında faaliyette bulunanan organik ve naturel ürünler satan bir mağaza için erkek satış elemanı alınacaktır.
  Başvuru: Ersan Kuzgun 0535 788 54 32 / 0212 231 53 29

 70. kocaeli uni. tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum iş arıyorum manisa ve izmir civarında yardımcı olursanız sevinirım tel:05072113583

 71. 2007 CBÜ Alaşehir Myo Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Mezunuyum
  İş Tecrubem Var İzmirde Veya Oturacak Yer Sağlanacak Şehirlerde ;
  Tıbbi Bitki Üreten Fabrikalarda Veya Uçucu Yağ Üreten Firmalarda İş Arıyorum.
  0506 4748240

 72. ben kocaeli üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü mezunuyum 3 yıl önce mezun oldum fakat hala bu bölümle alakalı iş bulamadım.bitkileri tanımayı nelere iyi geldigini bilmek cok hoşuma gidiyo bu yüzden iş arıyorum ilgilenenlere duyurulur.

 73. Yetiştirilmek üzere tıbbi ve aromatik bitkiler mezunu bayan iş arkadaşları arıyoruz.

  â—¦01.01.1980 ile 31.12.1990 tarihleri arası doğumlu olmak.
  â—¦Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)
  â—¦160-180 cm.arası boya sahip olmak.
  â—¦Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak
  â—¦Vücutlarının görünen yerlerinde dövme, piercing vb. olmaması gerekmektedir
  â—¦Satış, pazarlama, müşteri ilişkileri gibi müşteriye yakın konularda başarılı ve ileriye dönük yetiştirebileceğimiz mağaza müdürü adayı olmak.

  İhtiyac duyduğumuz bölge kadıköy merkezdir.
  İrtibat:0532 484 1206

 74. awe cemre şişli bitkisel ürünler tıbbi ve aromatik bitkiler mezunu iş arkadaşları arıyoruz.
  tel: 02122473122

 75. Merhaba Arkadaşlar,
  2006 mezunu Kimyagerim. İzmir'de yaşıyorum. Kozmetik sektörü ile ilgili projelerim var ancak sermaye açısından ortak arayışı içindeyim. Özellikle işsiz arkadaşlarıma duyurmak isterim.Kendi işimiz olması her zaman daha iyidir. Çünkü bu ülke de ciddi işsizlik var. İlgilenen olursa cep tel: 0 536 323 34 16

 76. arkadaşlar bölümü okuyanlar nerde staj yapıyo bilen arkadaştan rica ediyorum bana cvp atsın .05546525041

 77. merhabalar bende iş arıyorum kütahya dpü de okumaktayım alttan 3 4 dersım var ama calısmama engel degıl yardımcı olursanız cok sevınırım herkeze basarılar…

 78. ARKADAŞLAR ASLINDA ÜLKEMİZ O KADAR ÇOK ZENGİNLİĞE SAHİP Kİ BU KONUDA YALNIZ İNSANLARI BU KONUDA BİLİÇLENDİRMEK GEREK.EVET ÜLKEMİZDE PEK YAYGIN DEĞİL ÇÜNKÜ DAHA YENİ YENİ YAYGINLAŞIYOR.BENCE ÇOK FAZLA ÜZÜLMEYİN VE YURT DIŞINA GİTMEYİ DÜŞÜNMEK YERİNE DAĞLARA ÇIKIP BİTKİLERİ TANIMAYA ÇALIŞIN……….

 79. Hepinizin yorumalrınzı okudum bende bu bölümde okuyorum ama iş bulabileceğimden açıkcası emin değilim.Sizce ne kadar güvenilir bi bölüm bu garantisi var mı?Ciddi anlamda hemen iş bulunabilirnirmi gerçekten ben teredütteyim açıkcası bana bu konuda bi açıklama ya da fikirlerini sunabilecek biri var mı aranızda?????

 80. mrb, ben tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü 2010 mezunuyum ve bölümümü çok seviyorum. Bu nedenle uçucu yağlarla ilgigi bi iş arıyorum. Şimdiden t. ederim.

 81. merhaba ben bilecik üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü 2010 mezunuyum.istanbul anadolu yakasında oturuyorum.kendimi geliştirebiliceğim ve ilerletebileceğim bir iş arıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim..

 82. aromatik-bitkiler-teknikeri Bitki, baharat,aromatik yağlar, besin desteklerinin satışını yapacak
  Yağ ve bitkilerden karışım hazırlayabilecek
  Aktariye tecrübesi olan tercih sebebidir
  Bitkileri tanıyan
  Satışta deneyimli bayan eleman alınacak 05356983203 istanbul avrupa

 83. aromatik-bitkiler-teknikeri Bitki, baharat,aromatik yağlar, besin desteklerinin satışını yapacak
  Yağ ve bitkilerden karışım hazırlayabilecek
  Aktariye tecrübesi olan tercih sebebidir
  Bitkileri tanıyan
  Satışta deneyimli bayan eleman alınacak 05356983203

 84. MERHABA DPU GEDİZ MYO TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM . BÖLÜMÜM İLE İLGİLİ STAJ VE İYİ BİR İŞ İMKANI SUNARSANİZ SEVİNİRİM İZMİR DE OTURMAKTAYIM .

 85. kocaeli üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler son sınıf öğrencisiyim.staj yapacak arkadaş için zeytinburnu,nezahat gökyiğit botonik bahçesi gibi istanbuldaki yerlerde staj yapabilirisniz ama hocalrınızn bu yerlerle iletişime geçmesi gerek.onun dışında herhangi bi aktarda da satış elmanı olarak staj aypılabilior.yurtdışında çalışmayı düşünen kadriye arkadaşim hangi ülkelerde bu bölüm üzerine çalışmayı düşünüyorsun,??benm de yurt dışı düşüncem var..söylediklerinde son derece haklısın..çok işelvi olan bi bölüm ama iş imkanı yok türkiyede..

 86. Ben anadolu üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünde okuyorum. İstanbulda yaşıyorum.Bu yaz stajım var.nerelerde staj yapabilirim yada nasıl başvurabilirim. lütfen yardımcı olur musunuz.

 87. ben çukurova üniversitesinde tıbbı ve aromatik bitkiler bölümünün 1.sınıfında okumaktayım.yaz stajım var.nerde yapacağımı bilemiyorum .lütfen yardım edebilirmisiniz.

 88. ben bu bolumu okuyorum ilerde yurt disinda caliscam.Ama bubolum turkiye de is yapmiyor malesef…Yurtdisinda bu bolum cok iyi bir bolum eczanede labaratuvarda calisabiliyosunn gelecegi olan bir meslek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here