Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri

Ekonomik değeri olan bitkilerin yetiştirilmesi, etkin madde elde edilmesi , kültüre alınması, özelliklerinin belirlenmesi için çalışmaları yapan teknik elemandır.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri
3 dk
Son güncellenme: 12/11/2019
Tüm Başlıklar

Süs Bitkileri, Gıda, boya ilaç ve kozmetik endüstrisinde ekonomik değeri olan tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi, etkin madde elde edilmesi, korunması, kültüre alınması, özelliklerinin belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapan yardımcı teknik elemandır.

GÖREVLER

Ziraat,Kimya,Gıda Mühendislerinin gözetiminde;

 • - Her türlü tıbbi bitkinin yetiştirilmesinde tıbbi bitkilerin maruz kalabileceği hastalık ve zararlıların belirlenmesi ve bunlarla savaşım konusunda çalışmaların yürütülmesini sağlar,
 • - Tıbbi bitkilerin hasatlama işlemlerini yapar,
 • - Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlerinde çalışır,
 • - Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuar ortamında etkin madde üretiminde görev alır,
 • - Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlar,
 • - Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapar,
 • - Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alır,
 • - Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizler,
 • - Çeşitli tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Toprak, kum, perlit ve torf gibi üretim materyalleri,
- Bilgisayar ve donanımları,
- Çapa, tırmık, kürek ve benzeri tarım aletleri,
- Traktör, pulluk vb. tarım makineleri,
- Her türlü yağmurlama, damlama, salma gibi sulama araçları,
- Pulverizatör, atomizer gibi her türlü ilaçlama makinaları,
- Her türlü laboratuar malzemeleri,
Otomatik, dijital ve elle çalıştırılan laboratuar makinaları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri olmak isteyenlerin; 
- Matematik ve Fen Bilimleri (Kimya, Biyoloji) ile ekonomi ve işletme konularına ilgili, bu alanlarda başarılı,
- Sabırlı, sakin ve dikkatini uzun bir süre bir noktada yoğunlaştırabilen,
- Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
- Renkleri ayırt edebilme ile koku ve tat alma özellikleri gelişmiş,kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerleri, hem açık havada, hem de laboratuvar ortamında çalışırlar. Bu mesleğin icrasında zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği içersinde diğer çalışanlar, meslekdaşları ve müşteriler ile iletişim kurmayı gerektirir.
Bilimsel araştırmalarda kimyasal maddeler kullanıldığından, dikkat edilmediği takdirde zehirlenme tehlikesi de vardır. Araştırma ve laboratuvar çalışmasını gerektiren bir meslek olması nedeniyle, gece çalışmaları ve vardiyalı çalışmalar da yapılır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Tıbbi Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitki ihraç eden özel şirketlerde, ilaç imal laboratuarlarında, büyük şehirler ve turistik bölgelerde tıbbi bitki ve drog satışı yapılan özel işyerleri ve güzellik salonlarında çalışabilirler. Devlet sektöründe ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinde istihdam edilebilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının Tıbbi ve Aromatik Bitkiler önlisans programında verilmektedir;

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Cilt Bakımı ve Güzellik, Cilt Bakımı ve Kuaförlük, Kuaförlük/Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Epilasyon, Kuaförlük/Kuaförlük –Saç Bakımı ve Yapımı, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi) Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Süs Bitkileri, Tarım, Tarım Teknolojisi, Ziraat bölümü mezunları “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 • - Bu mesleğin eğitimi, lise eğitimi üzerine 2 yıldır.
 • - Eğitim süresince Genel Kimya, Botanik, Bitki Ekolojisi, Laboratuar Tekniği, Bilgisayar kullanımı, Organik Kimya, Tıbbi Bitkiler Sistematiği, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap tarihi, Analitik Kimya, Matematik Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anatomisi, Bitki Fizyolojisi, Toprak Bilgisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme tekniği, Mikrobiyoloji, Drog Hazırlama Tekniği, Boya Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Doku Kültürleri, Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, İstatistik, Bitki Koruma, Bitki Besleme, İlaç Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Keyif ve Uyarıcı Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Fitokimya, Biyokimya, Genel Ekonomi, Proje derslerini alırlar.
 • - Öğrenciler ayrıca 1. sınıftan sonra 30 gün, 2. sınıftan sonra 30 gün olmak üzere toplam 60 gün zorunlu staj yapmaktadırlar.

MESLEKTE İLERLEME

ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda, başarılı olmaları halinde Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, “Ziraat Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerlerinde üretim şefi, müdürlüğü gibi idari kadrolara yükselmeleri de mümkündür.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Öğrenciler Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtlarda barınma ihtiyacını giderebilirler. 
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki istihdamlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alırlar. Kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlara göre ücret artışları yapılmaktadır.
Özel sektörde, etkinlik ve kişinin iş deneyimlerine göre ücretler asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Eveu 36 ay önce
Asla okunmaması gereken bir bölüm. Mezun olunca ne mi oluyorsunuz? HİÇBİR ŞEY. En fazla aktarlarda, eczanelerde çalısırsınız. Sırf bunun için okumaya kesinlikle değecek bir bölüm değil. Zamanınıza, paranıza yazık.
adem 50 ay önce
Arkadaşlar Merhaba İstanbul anadolu yakasında oturan en az2 yıl tecrübesi olan tıbbi ve aromatik bölümü mezunu arkadaş arıyoruz ademdas@hotmail.com.tr 0535 940 16 06 numaralı telefondan ulaşmanızı rica ediyorum.
Betül Keskin 52 ay önce
2016 Tıbbi ve Aromatik bitkiler teknikeri mezunuyum iş aramaktayım yardımcı olursanız sevinirim saygılar. keskbet@hotmail.com bu adresten ulaşabilirsiniz
tab 61 ay önce
ben bu bölümü okuyunca sizler daha cook genctınız ben bu bölumu okuyordum bana dedılerkı ooo geleceği söle böle felan :D arkadaslar sıze bır önerı ıster ınanın ıster ınanmayın kefınıze kalmıs babam ben hep iş aradım bana hep bayan dedıler yane oda nadir buyuk sehırlerde oda hane özelde de var devlette sıfır da özelde yıne bı kac guzzlk salonunda sac felan verıolar bya dyular ısde adaçayı felan satıosun aktarlarda hahah ne yazık ya yaw zorla knstrtuonuz ee mubarekler barajı aşpta gıdıosun ne hayr beklıosun? ilk acıl yardım öylemı paramedık ? yada ne bılım ygs 2 den yerleşinguzel kardeslerım ygs 2 ye hucum! puanın yetmıo sende kandrıosun ısde yok okyrm yk yane ne dye gttgn belli nye gttgn ne kandrıosun yok bilgi ver yk söle tarm bile kabbllenmıo la bu bölmu neyse bol şans :D
Bahar ipek 68 ay önce
Merhaba ben ipek tab ogrencisiyim ve bu yaz staj gorebilicegim bir yer ariyorum yardimci olursaniz sevinirim 5465608283 bhr_ipek104@gmail.com
Fuat 76 ay önce
Arkadaşlar herkese merhabalar, Firmamıza İstanbul Anadolu yakasında oturan, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu bizimle çalışacak bayan satış danışmanları alınacaktır. İlgilenenlerin f.mindivanli@gmail.com adresinden irtibata geçmesini rica ederim.
Ahmet Gözlükaya 76 ay önce
Arkadaşlar, yukarıdaki yazıların yarısından fazlasını okudum. Ben iktisat kökenli olmama ragmen 40 yıl önce ilgi, alanıma giren Tıbbi Aromatik Bitkileri hala ayni şevk ve heyecanla takip ediyorum, buarada en ekonomik olan öncelikli bitkileri tespit ettim ve 80 li yıllarda başladıgımda 500 ile 1000 ton arasında ihracaatı olan ürünler 2015 yı,lında 10.000 ile 15000 tonlara yükseldi ,şunu belirtmek istiyorum bu konularda hazır birşey yok kendimiz yaratmasını ögrenecegiz, Anadoluda 10000 degişik bitki türü mevcut bunun 4te 1,i de endemik deniliyor. şöyle yola çıkabilirsiniz bulunduğunuz yörede İL veya İlçede Ormandan, çayır mera veya otlaklardan mevcut bitkileri tanımakla ve bunların ekonomik değerlerini araştırmakla başlayabilirsiniz, veyahutta 7-8 kişi biraraya gelerek bir dernek kurabilirsiniz. Bu konuda Denizli de Anadolu Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği (ANATAB ) ile yani bizlerle temas saglayabilirsiniz.
FURKAN 82 ay önce
merhaba ben furkan topsakal trabzonluyum giresun üniversitesinde tıbbı ve aromatik bitkiler bölümünü okumaktayım her yıl sonu staj yapma hakkımız var 20 gün süre kendimi bu alanda daha da geliştirmek için staj yeri aryorum bana bu konuda yardımcı olacak birini aryorum yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler
meryem 85 ay önce
arkadaşlar bende bu bölümü yeni kazandım ve bölüm hakkında hiç bir bilgim yok bilgisi olan kpss puanını bilen bölüm ile ilgili lütfen yardımcı olsun
muhammet 86 ay önce
tıbbı ve aromatik bitkiler mezunuyum ve boşum iş alanı var dediler iki yıldır bulmadım kpss sınavında bile yeri yok nerdeyse 05395684346 numaran iş varsa beni arayın
Özlem 108 ay önce
Afyonkarahisar Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Tesisi’nin Temeli Atılıyor Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, kendi enerjisini üretmesi ile dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi’nin temeli atılıyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, kendi enerjisini üretmesi ile dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi’nin temeli atılıyor. İlaç ve kozmetik alanlarında kullanımı ile son dönemde önem kazanan tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı ve bilgi paylaşımını sağlayacak olan tesisin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu tarafından 5 Ekim Cuma günü atılacak. Aralık 2013’te hizmete girecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi, tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak, böylece bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak, bu bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek maksadıyla kuruluyor. Bitki arşivinde, bitkiler çiçekli haldeyken toplanmış, pres yapılarak kurutulmuş şekilde, kartonlara yapıştırılarak, dondurucuda bekletilecek ve etiketlenerek muhafaza edilecek. Tesis içindeki büyük sera, dünyanın sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerinden gelen bitkilere en uygun şartları sağlayacak. Sera içinde küçük bir de yetiştirme serası ve kurutma odası olacak. Laboratuvarda bitkiler incelenirken, uçucu ve sabit yağ elde edilecek, tentür, merhem, krem, parfüm, kolonya, sabun denemeleri yapılacak. Bitki zararlılarına karşı da yine bitki özleri hazırlanacak. Tesis, özel kütüphanesi, yayınları, seminerleri, atölye çalışmaları ile bir referans ve danışma merkezi olacak. Tesiste, ekili ve etiketli 124 adet tıbbi bitkinin atıkları doğal gübre olarak değerlendirilecek, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılacak. Atık sular ve yağmur suyu toplanacak, biyolojik yöntemlerle arıtılarak damlama ve yağmurlama yöntemleri ile kullanılacak. Arka bahçesinde köpek, kedi, tavşan, ördek, kaz, tavus kuşu, hindi, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapılacak olan tesis, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmeleri sağlanacak. Güneş panellerini çatısında taşıyan bölüm tamamen öğrencilere yönelik eğitim alanı olarak kullanılacak. CİHAN
fitoterapist fatma 127 ay önce
merhabalar. yorumların hepsini okudum. bende tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum. 2008 yılında mezun oldum ve mezun olduktan sonra da çalışmaya başladım. bu bölümle alakalı iş bulmak zor da değil kolay da değil. ancak bölüm çlok iyi tanınmadığı için insanlar bu konuda bilinçsiz ve bizleri çok az paralarla çalıştırıyorlar.gerekli değeri görmediğimizi düşünüyorum. her köşe başında bir aktar açılıyor. her tv kanalında bir bitki uzmanı çıkıp kunuşuyor.ancak bu konuda gerçek eğitim almış olan bizler ise işsiz kalıyoruz ya da asgari paralara çok uzun saatler boyu çalıştırılıyoruz. sevgili arkadaşlar bölümümüze sahip çıkalım. tıbbi ve aromatik bitkiler derneği kurma çalışmaları başlatıldı. düzenli aralıklarla toplantılar yapılmakta bu toplantılara katılarak, bakanlıklara dilekçler gönderek, mesleğize sahip çıkalım. 1.5 seneye kadar diplomarımızın değer kazanacağına dair bazı haberler var. umarım gerçek değerimizin karşılığını alabiliriz. ben balıkesir'in sındırgı ilçesinde yaımlanan ve tüm marmarad asatışı yapılan sındırgı haberv gazetesinde şifalı bitkilre hakkında köşe yazısı yazıyorum. sizlerde bu konularda bilgiler toplayıp, araştırarak kendi yorumlarınızla bitkilrei anlatıp bazı dergilerde yayımlanmasını sağlayabilirisniz. değerizin bilindiği güzel bir gelecek olur umarım...
Ahmet Gözlükaya 76 ay önce
Arkadaşlar, yukarıdaki yazıların yarısından fazlasını okudum. Ben iktisat kökenli olmama ragmen 40 yıl önce ilgi, alanıma giren Tıbbi Aromatik Bitkileri hala ayni şevk ve heyecanla takip ediyorum, buarada en ekonomik olan öncelikli bitkileri tespit ettim ve 80 li yıllarda başladıgımda 500 ile 1000 ton arasında ihracaatı olan ürünler 2015 yı,lında 10.000 ile 15000 tonlara yükseldi ,şunu belirtmek istiyorum bu konularda hazır birşey yok kendimiz yaratmasını ögrenecegiz, Anadoluda 10000 degişik bitki türü mevcut bunun 4te 1,i de endemik deniliyor. şöyle yola çıkabilirsiniz bulunduğunuz yörede İL veya İlçede Ormandan, çayır mera veya otlaklardan mevcut bitkileri tanımakla ve bunların ekonomik değerlerini araştırmakla başlayabilirsiniz, veyahutta 7-8 kişi biraraya gelerek bir dernek kurabilirsiniz. Bu konuda Denizli de Anadolu Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği (ANATAB ) ile yani bizlerle temas saglayabilirsiniz.
semih habip 125 ay önce
Arkadaşlar Nisan 2010 yılında sanayicilerle beraber, "defne, tıbbi ve aromatik bitkiler derneği" ni kurduk. 19 mart 2011 da ulusal düzeyde bir konferans gerçekleştirdik. Türkiyede çok ihmal edilen tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda farkndalık yaratmaya çalışıyoruz. 2011 4 mayıs ta da Antakya orman işletme müdürlüğü'nün düzenlediği çalıştay yapılacak. Hatay Valiliği'nin de desteklediği çalışmalarımız netice vermeye başladı. Umarım yakında projelerimizi hayata geçirebiliriz. Bu büyük projeler hayata geçirilirse çok sayıda TAB mezunu arkadaşı istihdam edebiliriz. Ve onları bu projelerde değerlendirebiliriz. Çalışkan ve aktif arkadaşlara her zaman ihtiyacımız var. Projelerin başarılı olması için ekip çalışması ve insan faktörü çok önemli. İlgili arkadaşlar, bana email atabilir. Dernek çalışmalarımız hakkında arzu eden arkadaşlara bilgi verebilirim. (semih.habip@hotmail.com)
tab 61 ay önce
ben bu bölümü okuyunca sizler daha cook genctınız ben bu bölumu okuyordum bana dedılerkı ooo geleceği söle böle felan :D arkadaslar sıze bır önerı ıster ınanın ıster ınanmayın kefınıze kalmıs babam ben hep iş aradım bana hep bayan dedıler yane oda nadir buyuk sehırlerde oda hane özelde de var devlette sıfır da özelde yıne bı kac guzzlk salonunda sac felan verıolar bya dyular ısde adaçayı felan satıosun aktarlarda hahah ne yazık ya yaw zorla knstrtuonuz ee mubarekler barajı aşpta gıdıosun ne hayr beklıosun? ilk acıl yardım öylemı paramedık ? yada ne bılım ygs 2 den yerleşinguzel kardeslerım ygs 2 ye hucum! puanın yetmıo sende kandrıosun ısde yok okyrm yk yane ne dye gttgn belli nye gttgn ne kandrıosun yok bilgi ver yk söle tarm bile kabbllenmıo la bu bölmu neyse bol şans :D
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.