Yaratıcı Bir Ruha Sahip Girişimciler İçin 50 İş Fikri

Yaratıcı bir ruha sahip girişimciler için keşfedilmemiş fırsatları aramak çok doğaldır ancak bu fırsatları ararken yeteneklerinizi de ön plana çıkaran bir iş fikri ile iş hayatınızı başlatabilirsiniz.
Yaratıcı Bir Ruha Sahip Girişimciler İçin 50 İş Fikri
7 dk
Son güncellenme: 09/02/2023
Tüm Başlıklar

Kendinizi yaratıcı olarak görüyorsanız başarılı bir girişimcinin temel özelliklerinden birisine sahipsiniz demektir. Ancak yaratıcılığınızı sadece bir iş planı oluşturmak ve benzersiz sorunları çözmek dışında, çok daha fazlası için kullanabilirsiniz. Aslında tamamen kendi yaratıcılığınıza odaklanan bir iş kurabilirsiniz ve bu sayede çok daha farklı bir yol haritası çizebilirsiniz. Yaratıcı girişimcilerin dikkatini çekecek 50 benzersiz iş fikrini listeledik, size de ilham verecek veya heyecanlanmanızı sağlayacak bir fikri listemizde bulamasanız bile listeden kesinlikle ilham alacağınıza garanti veriyoruz. 

Sanatınızı Satmak

Eğer görsel sanatlara ilginiz varsa ve bu alanda yaratıcı işler yaptığınızı düşünüyorsanız eserlerinizi satabilirsiniz. Orijinal çizimlerinizden baskılar yapabilir ve sanatınızı günlük hayata entegre ederek marka yaratabilirsiniz. Yakınlarınızda yapılan yerel sanat fuarlarına gitmek ya da Etsy gibi platformlardan satış yapmak kendi networkünüzü kurmanıza yardımcı olacaktır. 

Düğün Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekmeye ilginiz varsa ya da hobiniz profesyonelleşmeye dönüşecek kadar zamanınızı alıyorsa harika bir haberimiz var. Hobinizi işe dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafçı olmak ile belirli bir alanda özelleşmiş fotoğrafçı olmak arasında teknik açıdan bir fark olmasa da potansiyel müşterileriniz açısından büyük fark olduğunu unutmayın. Düğün fotoğrafçılığı son yıllarda en çok rağbet gören alanlardan birisi. Dilerseniz doğum, bebek ya da doğum günü fotoğrafçılığı gibi farklı alanlarda da özelleşebilirsiniz. 

Kuyumculuk 

Kuyumculuk oldukça eski ve unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olsa da son yıllarda el yapımı ürünlere olan rağbetin artması bu mesleğin yeniden gündeme gelmesine yardımcı oldu. Benzersiz mücevherler artık insanlar ilk tercihi oluyor. Herkes kendi hikayesini yansıtan mücevherlere talep gösterirken siz de el becerinize güveniyorsanız takı tasarımcısı ya da kuyumcu olabilirsiniz. 

Logo Tasarımcısı

Özellikle diğer işletme sahipleriyle çalışmak isteyen yaratıcı girişimciler için ideal olan logo tasarımcılığı ile diğer işletmelerin logo gibi marka materyallerini geliştirmelerine ve tasarlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu hem network oluşturmanızı hem de yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanızı sağlar.

Müzisyen

Eğer bir müzisyenseniz ya da müziğe yeteneği olan biriyseniz, bir müzisyen olarak işletme kurabilirsiniz. Yerel lokasyonlarda sahneye çıkabilir ya da albüm kayıtları gerçekleştirebilirsiniz. Müziğinizi kullanabileceğiniz onlarca yol olduğunu bu yola çıkarken unutmamalısınız.

Blogger

Yazarlar ve yaratıcı içerik yazarları için blog yazarlığı yapmak harika bir iş fırsatı olabilir. Özellikle farklı taraflarda ve ilgi alanlarındaki yazılar sizin dikkat çekmenizi ve genelden ayrılmanızı sağlayabilir. Bir kitleniz olduğunda herhangi bir fikri ya da ürünü pazarlamak kolaylaşır.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Bir şekilde teknolojiyle içli dışlı olanlar için son yıllarda uygulama dünyası oldukça geniş bir alan sunuyor. İsterseniz kendi uygulamalarınızı geliştirerek uygulama marketlerinde satabilir ya da işletmelerin uygulamalarını geliştirerek yeteneklerinizi başkalarının hizmetine sunabilirsiniz. 

Retro Satış

Yaratıcılığınızı göstermek için illaki kendi ürünlerinizi yapmanıza gerek yok. Retro ya da ikinci el ürünleri fotoğrafçılık ya da yazı yazma yeteneklerinizi kullanarak satabilir ve bu ürünleri internetten potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. 

İç Mekan Tasarımcılığı

Eğer tasarım ve dekorasyona yatkın bir gözünüz varsa evi ya da ofisleri için iç mekan tasarımcısı arayan kişilere hizmetlerinizi sunabilirsiniz. 

Peyzaj Tasarımı

İç mekan yerine yeteneklerinizi dış mekanlarda da kullanabilirsiniz. Dış alanlarının kendi peyzajlarını yapmak isteyen kişiler ya da işletmeler yeteneklerinizden faydalanmak için dışarda sizi bekliyor olabilir.

Gayrimenkul Komisyonculuğu

İşinizde spesifik bir alana yoğunlaşarak evinin bir bölümünü kiraya vermek isteyen ev sahipleri ya da kiralama yapan emlakçılarla iletişime geçerek onları potansiyel müşterileri ile buluşturmayı deneyebilirsiniz. 

Sanat Tüccarı

Küratörlük yeteneklerinizi sanat tüccarlığına başlayarak kullanabilirsiniz. Bunun için özel ve dikkat çekici sanatsal parçaları satın almak için yeterli kaynağa ihtiyacınız var. Başarılı seçimler ile belirli bir kitleye sahip olduğunuzda ise bu işin ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz. 

Airbrush Sanatçısı

Airbrush farklılığı ve yaratıcılığı ile giderek daha popüler bir sanat dalı haline geliyor. Airbrush yeteneklerinizi kullanarak t-shirtleri ve aksesuarları özelleştirebilir ve onları internette ya da yerel lokasyonlarda satışa çıkarabilirsiniz. 

Kıyafet Tasarımcısı

Sıfırdan başlayarak çeşitli kıyafetleri tasarlayabilir ve ortaya koyduğunuz farklı ürünleri yerel mağazalarda, butiklerde hatta kendi açacağınız bir mağaza da bile satabilirsiniz. Tasarım ürünlerin son yıllardaki yükselişini araştırın ve insanların özel hissetme ihtiyacına yönelik bir iş kurun.

Kişisel Stilist

Eğer kıyafet tasarlamak istemiyorsanız ama hala modaya tutkunuz var ise kişisel stilist olarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Sonrasında ise müşterilerinize nasıl giyinmeleri konusunda tavsiyeler vererek onların şık görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Portre Fotoğrafçısı

Genellikle sahne çekimi yapan fotoğrafçıların aksine porte fotoğrafçısı olarak işe başlayabilirsiniz. Çalıştığınız kişilerin mezuniyet fotoğraflarını, aile fotoğraflarını hatta hayvanlarının fotoğraflarını çekerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Karikatür Sanatçısı

Eğer çizmeyi tercih edenlerdenseniz ve biraz da espri yeteneğiniz varsa bu yeteneğinizi yerel etkinliklerde, alışveriş merkezlerinde ya da alanlarda göstererek para ödemeye hazır müşterilerin karikatürlerini yapabilirsiniz. 

Görsel Tasarımcı

Fotoğrafçılar, etkinlik planlayıcıları ve diğer işletmeler bazı durumlarda fotoğraf çekimlerini ya da kişisel alanları stilize etmek isteyebilir. Görsel tasarımcılık yaparak görsel bir ihtişam ve memnuniyet yaratmak için yeteneklerinizi kullanabilir ve para kazanabilirsiniz.

Dövme Sanatçısı

Dövmecilik antik çağlardan kalma bir sanat ve hala daha popülerliğini koruyor. Eğer sanatsal bir anlayışınız ve yeteneğiniz varsa müşterileriniz için dövme yapacağınız bir iş kurabilirsiniz. Kendi tekniklerinizi geliştirmeniz bu alanda ön plana çıkmanıza yardımcı olur.

Saç Stilisti

Konu saç stiline geldiğinde yaratıcılıkla ilgili büyük bir potansiyel vardır. Benzersiz kesimler, topuzlar ve renklendirme seçenekleri sunabilirsiniz. İnsanlar son yıllarda dış görünüşleri için hiç yapmadıkları kadar çok harcama yapıyorlar. Bunu değerlendirmenin bir yolunu bulmanız yeterli olacaktır.

Makyaj Sanatçısı

Çokça yaratıcılık isteyen bir diğer alan ise makyaj. Salon tarzı bir işletme açabilir ya da müşterilerin lokasyonlarına giderek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz ve benzersiz makyajlar ortaya koyabilirsiniz. 

T-shirt Tasarımcılığı

T-shirt için harika bir fikriniz mi var? Farklı t-shirtleri tasarlayarak internetteki birçok platformda satış yapabilir ve kendinize bir gelir yaratabilirsiniz. 

E-kitap Yazarlığı

Hikaye anlatıcılığı tam size göreyse yapabileceğiniz şey çok kolay. Hikayelerinizi e-kitap haline getirip internette satışa çıkarabilirsiniz. Podcast ile hikaye sunmak da bir diğer yöntem olarak aklınızda bulunmalı.

İnternet Sitesi Tasarımcılığı

Web tasarım hala hızla büyümeye devam eden bir alan. Müşterilerinizle çalışarak internet site tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra boş zamanlarınızda yaptığınız tasarımları bu alana yönelen internet sitelerinden satarak para kazanabilirsiniz. 

Pasta Tasarımcılığı

Yaratıcılığın ortaya konduğu bir diğer alan ise yemek sektörüdür. Artistik yeteneklerinizi düğün pastaları ve özel tatlılar dekore ederek gösterebilirsiniz. 

Yüz Boyamacılığı

Etkinlikler, doğum günü partileri ve fuarlar genellikle çocukların yüz boyama için sevinçle ortada koşuşturduğu yerlerdir. Eğer bu tarz bir atmosfer hoşunuza gidiyorsa servislerinizi bölgenizdeki çeşitli etkinliklerde müşterilerinize sunabilirsiniz. 

Video Üreticiliği

Çevrimiçi video hızla gelişen bir alan. Kendi videolarınızı oluşturarak işletmenizi kurabilirsiniz. Müşterilerinizin video ihtiyaçlarını giderirken aynı zamanda kendi videolarınızı YouTube ya da benzeri video içerik sitelerinde paylaşarak reklam gelirleri elde edebilirsiniz. 

Batik Boyama Sanatçılığı

Eğer batik boyamanın görünüşünü seviyorsanız sanatın bu dalını t-shirtlerden çoraplara kadar her şeyde kullanarak ürünlerinizi internette ya da yerel etkinliklerde satabilirsiniz. 

Balon Heykelciliği

Balon sanatçıları için etkinlikler en mükemmel yerlerden bir tanesidir. Balonlardan çeşitli heykeller yaparak katılımcılara unutamayacağı anlar yaşatabilir hatta balonlardan bir dekor bile yapabilirsiniz. 

Kart Tasarımcılığı

Kağıt ürünler gibi kartlar da bazı kullanıcılar arasında hala daha popüler. Kendi kartlarınızı tasarlayarak bunları yerel işletmelerde ya da çeşitli internet sitelerinde satabilirsiniz. 

Ahşap İşçiliği

Eğer aletlerle ve bazı şeyleri bir araya getirmekle aranız iyiyse küçük heykelciklerden mobilyalara kadar ahşaptan çeşitli ürünler yapabilir ve ürünlerinizi farklı noktalarda satabilirsiniz. 

DJ’lik

Eğer müzikle aranız iyiyse ve çeşitli etkinliklerle aranız iyiyse, müşterilerinize müzik hizmeti sunabilirsiniz. Düğün, nişan, doğum günü gibi çeşitli etkinliklerde DJ’lik yaparak yeteneklerinizi kitleler karşısında sergileyebilirsiniz. 

Dans Öğretmenliği

Öğrenebileceğiniz ve müşterilerinize öğretebileceğiniz çok farklı dans türleri vardır. Kendi topluluğunuzda bir dans stüdyosu açarak her yaştan müşterilerinizle çalışabilirsiniz. 

Müzik Öğretmenliği

Eğer yeteneğiniz dans yerine müzikten yanaysa ve farklı müzik enstrümanlarını çalmayı biliyorsanız sizin gibi müzikle ilgilenen ve bu alana eğilimi olan müşterilerinize ders verebilirsiniz. Müzik öğretmenliği yapmanın en güzel yanlarından bir tanesi ise başlangıçta bir stüdyo açmak zorunda olmamanızdır. 

Ses Sanatçılığı

Sesinizi kullanmak da yaratıcılık isteyen bir alandır. Reklam içeriklerinde, videolarda ses sanatçılığı yaparak hizmetlerinizi sunabilir ve alternatif bir gelir kapısını aralayabilirsiniz. 

Terzi

Dikiş ve ölçü almada yetenekli biriyseniz o zaman şans sizin yanınızda. Müşterileriniz için özel kıyafetler dikebilir ya da kıyafetlerinin ya da aksesuarlarının üzerlerine tam olmasını sağlayabilirsiniz.

Nakış İşleme

Müşterilerinizin kıyafetlerini diğer eşyalarını nakışla işleyerek özelleştirebilirsiniz. Nakış işlemenin bir diğer avantajı ise müşterileriniz ile aynı şehirde olmak zorunda değilsiniz. Ürünleri kargo ile alıp onlara yaratıcılığınızı katarak geri gönderebilirsiniz. 

Yama Üreticiliği

Yama, sanatın karmaşık bir dalıdır. Ancak bu alanda bir yeteneğinizin ve sabrınız varsa yama ile çeşitli eşyalar yaparak onları müşterileriniz için özelleştirebilir ya da harika hediyeler haline getirebilirsiniz. 

Örgü Örme

Örgü örmekten hoşlanıyorsanız yeteneğinizi ortaya koyarak el yapımı şapkalar, atkılar, şallar, oyuncak bebekler ya da diğer birçok ürünler ortaya koyarak internetten ya da yerel mağazalardan satışa çıkarabilirsiniz. 

Mum Üreticiliği

Birçok insan için mum harika bir hediye seçeneğidir. Farklı kokular ve renklere sahip değişik şekillerde mumlar yaparak büyük bir kitleye sahip olabilirsiniz. 

Sepet Örmeciliği

Sepet örmeciliği geleneksel bir sanat dalıdır. Farklı boyut ve şekillerde sepetler yaparak farkınızı ortaya koyabilir ve değişik mecralarda satışa çıkararak beklemediğiniz bir alandan para kazanabilirsiniz. 

Çömlek İmalatçılığı

Çömlek özellikle ülkemizde önemli bir kültürdür ve hala geniş kitleler tarafından tercih edilmektedir. Kilden farklı çömlekler yaparak ve ürünlerinizi renklendirerek bu geleneksel sanat alanında yeteneğinizi gösterebilirsiniz. 

Hattatlık

Hattat sanatı da ülkemizde değer gören ancak kaybolmakta olan sanat türlerinden bir tanesidir. Hizmetlerinizi çeşitli pazarlama yöntemlerinde kullanılmak üzere çeşitli işletmelere ya da düğün davetiyelerinde ekstradan özel bir dokunuş isteyen çiftlere sunabilirsiniz. 

Çocuk Kitabı Yazarlığı

Çocuk kitapları yaratıcılık için inanılmaz fırsatlar sunar. Hikaye anlatımı alanında yaratıcılığınızı konuşturarak ve hikayelerinizi benzersiz çizimlerle birleştirerek çocuk kitapları oluşturabilir ve bunları çocuk sahibi müşterilerinize satabilirsiniz. 

Ev Boyama

Büyük çaplı projelerde boyamaya yapmayı seviyorsanız ve bir ev duvarı sizin için tuvalden daha iyiyse o zaman servislerinizi evini boyatmak isteyen ev sahiplerine sunabilirsiniz. 

Sabun Yapımcılığı

Sabun yapımcılığı hem farklı kokularla hem de farklı şekillerle yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir alan. Çeşitli sabun ve bakım ürünlerini evinizde yaparak internetten ya da yerel mağazalarda satabilir ve bu alanda adınızı duyurmaya başlayabilirsiniz. 

Çanta Tasarımcılığı

Eğer tasarımı ve benzersiz aksesuarları bir araya getirmeyi seviyorsanız el çantaları üreterek başarılı bir iş kurabilirsiniz. Kreasyonlarınızı yerel mağazalarda ya da internet platformlarında görücüye çıkararak eğlenirken para kazanmanın yolunu keşfedebilirsiniz. 

Baskı Tasarımcılığı

Eğer sanatsal çalışmalar yapmak istiyorsanız ancak ürünlerinizi bastırmak ya da fiziksel halde kargolamak istemiyorsanız sanatsal tasarımlarınızı dijital ortamda satabilir ve müşterileriniz satın aldığı tasarımları bastırarak evlerini ya da ofislerini süslemelerine yardımcı olabilirsiniz. 

Kitap Kapağı Tasarımcılığı

Kitap kapağı tasarlamak eski bir sanattır. Etrafınızdaki bağımsız yazarlara ya da işletmelere bu hizmeti sunabilirsiniz ya da kendi el yapımı günlüklerinizi ya da çizim kitaplarınızı yaparak satışa çıkarabilirsiniz. 

Sanat Galericiliği

Sanata ve yaratıcılığa aşıksanız ancak bu alanda yeteneğinize güvenmiyorsanız ya da diğerlerinin yeteneklerini göstermelerinde yardımcı olmak istiyorsanız bir galeri açarak burada çeşitli sanat eşyalarını satmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak Link: https://smallbiztrends.com/2016/09/business-ideas-for-creative-entrepreneurs.html

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.