Böcek Yetiştiriciliği Yapabileceğiniz 9 Böcek Türü Fikri

Böcek Yetiştiriciliği

Böcek Yetiştiriciliği

Küçük bir kapalı alanda yapabileceğiniz böcek yetiştiriciliği fikirleri ile güzel paralar kazanabilirsiniz. Çekirge, hamam böceği, morio kurdu, un kurdu, cırcır böceği (çekirge) arı ve ana arı, ipek böceği, uğur böceği, kırmızı solucan ve tıbbi sülük gibi böceklerin yetiştiriciliği yapılıyor. Bu canlıların bazılarının, verdikleri ürünlerin ekonomik değeri ile bazılarınında kendilerinin ekonomik değeri bulunuyor. Tanesi 20 kuruş ile 11 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan böcek ve türü canlıların yüzde 80’inin kullanım alanı canlı yem olarak iç piyasada alıcı buluyor. Diğer yüzde 20 lik kesimi Çin, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkeler için ihraç etme potansiyeli arz ediyor.

Böcek yetiştiriciliğinde pazardan gelen taleplere göre üretimi yapabilirsiniz. Hayvanat bahçeleri, pet shoplar ve akvaryum sahipleri, kedi, köpek gibi yada vahşi hayvana sahip olan insanlar sizin müşteri portföyünüzü oluşturuyor. Bu canlıları yem olarak tüm etçil hayvan tüketiyor. Dış pazarda ise güzel bir ihracat potansiyeli yakalayabilir ve ürünlerinizin satışını daima bu pazara yapabilirsiniz. Peki böcek üretimi işi için hangi türlerin yetiştiriciliği nasıl yapabilirim bunlara kısaca bir değinelim.

1. İpek Böceği Yetiştiriciliği :

İpek böceği yetiştirilmesinin nedeni ipek böcekleri tarafından üretilen protein lifleri yani ipek’tir. Farklı örümcek ve böcek türleride bu protein liflerini üretebilir ancak bu böcek kadar çok lif üreten başka bir böcek yoktur. Ve ipek böceği adını bu özelliğine borçludur. İpek 2 tür proteinden oluşur. 1. si fibrobin dir, suda çözülmez işlenmiş ipekte %76 kadar bulunur. 2. si ise serisin esnek değil kırılgan bir yapısı vardır, ama antibakteriyel ve mor ötesi ışınlara karşı direnç gösterir, nem alır nem verir. İpek böceği 4 gün ile 8 gün arasında yaklaşık 300 bin kez dönerek koza oluşturur. İpek çok ince, uzun yumuşak ve hafiftir, naylondan 2 kat esnek ve çelikten 8 kat güçlüdür. İpek boyanabilir, parlaktır ve yalıtkandır, ısı yalıtımı sağlar ve insanlar tüm bu özellikleri için bu ürünü bir çok alanda kullanırlar. Sağlık sektörü ve dokumacılık bu sektörlerin başında gelir. Bir kutu ipek böceğini 500 kg dut yaprağı anca besler. Bu böcekler yanlızca dut yaprağı ile beslenir. İpek böceği yetiştiricileri devlet desteklerinden yararlanabilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

2. Arı Yetiştiriciliği :

Arıcılık işinin nasıl başlatılacağını öğrenmek, arıcılığın ne olduğunu ve ne yaptığını anlamakla başlar. Arıcılık tüketim için ya da balmumu ve diğer arı ürünleri için bal üretmeyi kapsayan bir işdir. Ayrıca satılabilir veya faydalı maddeler haline getirilebilir. Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi işletmesi karlı bir iş olarak bilinir ve gerçekleştirildiği çoğu ülkede küçük ölçekten küresel bir sanayiye dönüşmüştür. Amerika, Kanada, Brezilya, Yunanistan, Filipinler, Çin, Japonya, Tayland, Hindistan, Mısır, Karayipler ve Nijerya gibi ülkeler şu anda büyük miktarlarda arı yetiştiriyor. Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi işine girmek istiyorsanız, başlamak kolaydır, bakımı ucuzdur ve iyi bir getiri sağlamak için kısa bir zaman gerektirir. Ayrıca arı yetiştiriciliği sadece bal üretiminden kazandırmaz; Arı üretimi, Balmumu üretimi, Ana Arı üretimi, Propolis üretimi, Arı poleni toplama ve Canlı arı satışından da gelir elde edebilirsiniz.

Arı Yetiştiriciliği

3. Uğur Böceği Yetiştiriciliği :

Uğur Böceği eko-yeşil böcek ve üretilecek büyük miktarda ürünler için yardımcı olan tarım dostu böceklerden biri olarak kabul edilir. Uğur Böceği kimyasallara ve gübrelere alternatif olarak görülüyor. Neden mi? Bitkilerin özünü emen ve büyümesini engelleyen bitki bitleri Uğur Böceklerinin menüsünde ilk sırada yer alıyor. Mevcut araştırmalara göre, biyolojik kontrol, böcek öldürücüye dirençli olan zararlılara karşı değil aynı zamanda kimyasalların geri çekilmesinin yanı sıra böcek ilacı kullanımını en aza indirgemek için sistemin kilit bir bileşenidir. Uğur Böceği başta kokineal yaprak biti ve diğer ilgili bitki zararlıları gibi sap-emici böceklerle besledikleri için etçil olarak kabul edilir.

Uğur Böceği Yetiştiriciliği

4. Çekirge Yetiştiriciliği :

Üretimi yapılan çekirgeler doğada bulunanlara göre farklı özelliklere sahiptir. Yetiştiriciliği yapılacak olan en uygun çekirge türü Libya Çöl Çekirgesi’dir. Libya Çöl çekirgeleri diğer türe göre avantajlar sunar. Bunlardan birincisi sağa sola kaçmazlar elinize bile alabilirsiniz. İkinci avantajı ise arka bacaklarındaki tırtıklarıdır. Bunlar doğada bulunan diğer çekirgelere göre tırtıkları daha yumuşaktır. Çekirgeleri tüketen hayvanlar boğazları tahriş olmadan tüketebiliyor. Çekirgeler çabuk üreyen fakat çabuk da ölebilen canlılardır. Üretimi çokta kolay olmayabilir. Doğal ortamlarını oluşturmak için oldukça kafa yorabilirsiniz. Bir kere klimlendirmeyi çok iyi yapmak zorundasınız. Üreme döneminde nem oranını yüksek tutacak, yetişme döneminde ise bu canlıları nemli bölgeden alacaksınız. Ayrıca çekirgelerin beslenmeleri önemli, zamanı geldiğinde üretim tanklarına özel bitkiler eklemeniz gerekebilir. Protein oranları ise yüzde 62. Doğada mevsim şartlarına göre değşken olarak 6,5 ayda yetişen çekirgeleri, belkide siz uygun iklimlendirme yaparak 1 ayda üretme olanağınızda var. Kendi çekirge kolonilerinizi yetiştirme fikri size garip gelebilir, o zaman bunu sadece düzenli olarak yayın yapan gazetelerde okuyacağınız başkalarının başarı öyküleri değil sizin başarı öykünüz olsun.

Çekirge Yetiştiriciliği

5. Kurtçuk (Un Kurdu) Yetiştiriciliği :

Hayvancılık yapan veya çiftlik hayvanları olanlar, bu proteinin, satın alınabilecek en pahalı takviyelerden biri olduğunu bilir ve omnivorun diyetinin en önemli bileşenlerinden biri olarak kabul edilir. Protein takviyeleri alan hayvanlarda sağlıklı bir büyüme oranı olduğu bilinmektedir. Un kurtları, çeşitli ülkelerdeki insanlar tarafından özellikle proteine ihtiyaç duydukları durumlarda bu kurtlardan faydalanır ve proteini almak için başka bir kaynağa ihtiyaç duymazlar. Her işletmede, girişimciler genellikle işlerinde daha fazla gelir elde etmenin yollarını ararlar; bu nedenle bazıları niş ürünlere veya hizmetlere yatırım yaparlar. Yemek kurtçuğu yetiştiriciliği konusunda niş fikirler edinmek zor olsa da, öne çıkmaya çalışan bir girişimci, başka ürünler veya hizmetler sunabilir ve bunun yaptığı için güzel paralar kazanabilir.

Kurtçuk (Un Kurdu) Yetiştiriciliği

6. Solucan Yetiştiriciliği :

Günümüzde solucan yetiştiriciliği, sadece hobi olduğu ilkel aşamasından bir dizi işkoluna taşındı. Nitekim solucan yetiştiriciliği tarım ve bitkiler için önemlidir; çünkü zemin yapısını, dokuyu iyileştirmede, toprak patojenlerini yok etmekte ve toprağa besin eklemekte yardımcı olmaktadır. Çeşitli solucan türleri vardır. Bunların en obur olanı ayrıca en verimlisi de kırmızı kaliforniya solucanlardır. Farklı solucan tipleri ve özellikleriyle ilgili geniş bilgiye sahip olmak, solucan ticaretiniz için hangi türün veya sınıfın benimseneceğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Araştırma yapmak, kitap okumak ve solucanlarla ilgili bilgileri internetten kontrol etmek size iyi fikirler verecektir.

Solucan Yetiştiriciliği

7. Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği :

Türk Tıbbınada artık adını yazdıran tıbbi sülüğün kaynaklara göre m.ö 15. yüzyıllarda Babil hekimleri kullanmış. Benimde zamanında merakla beklediğim gelişme 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanmıştı. 2004 Amerika FDA bu tedaviyi akredite etmiş ve Avrupa’da eczanelerde satılan tıbbi sülüğün Amerika eczanelerinde de satışının önünü açmıştır. Avrupa’da yılda 100 milyon üzeri sülük kullanılmaktadır. Sülük tedavisini Almanlar biyolojik etkileri açısından benzeri olmayan bir tedavi yöntemi diye nitelendirmiştir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. En verimli türü hirudo verbana dır. Bu sülükler yılda 3 yada 4 kez yumurta bırakırlar, larvalar 1 ay içinde yumurtalardan çıkar. Yavrular anaçlardan ayrılarak beslenmelidir. Beslenmeleri balık yada kurbağayla yapılır. Sülükler 5 ila 6 ay arasında kullanıma hazır büyüklüğe ulaşır ve kullanımdan 45 gün öncesine kadar beslemeleri yapılır. Aşağıdaki Tıbbi Sülük Üretim Tesisi için kriterler nasıl olmalı konusunda bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği

Üretim Alanı : Havuz/Tank
Havuz tipi : Doğal toprak havuz
Toplam Havuz Alanı : 3000 m2
Su ihtiyacı : Minimum 10 L / s
Su kaynağı : Doğal su kaynağı ( sondaj )
Su derinliği : 5 – 30 cm
Anaç stok yoğunluğu : 12 -14 m2 / ad / dönem
Üretim stok yoğunluğu : 160 – 180 m2 / ad. / dönem
Yıllık üretim periyod sayısı : 2 -4
Havuz su değişim oranı : Toplam su alanı / 24 saat
Büyüme süresi : 4 – 8 ay
Yaşamsal su sıcaklığı : Min: 1 derece / Max : 40 derece
Üreme optimal su sıcaklığı : 20 – 25 derece
Büyüme su sıcaklığı : 20 – 25 derece
PH : 7 – 8,3
Minimum oksijen ihtiyacı : 3 mg / L

8. Hamam Böceği Yetiştiriciliği :

Hamam böceği üretiminin sülük, arı, ipek böceği yada çekirgeye göre daha kolay olduğunu belirtmek isterim. Böcek yetiştiriciliği yapanların en kolay para kazandıkları canlılardan biri. Madagaskar hamam böcekleri bunlar arasında en verimli olan türdür. Erkekler pronotum ve boynu kalın saçlı antenlerinde boynuz geliştirirler. Cinsel olgunluğa altı ay içinde ulaşılırlar. Dişiler, yumurta çuvalını (ootheca) tortu ve emici olarak emerek 60-70 gün boyunca yumurtaları içten kuluçkaya bırakır, ambar kapanır ve nimf çıkıp canlı doğum görüntüsü verir. Her dişi bir seferde 20-40 genç üretebilir. Hamamböceği ortalama olarak 2-3 yıl yaşar, ancak mükemmel bakım ile 4 veya 5 yıl yaşayabilir. Hamam böceklerini sıcak (80F – 90F) tutmanızı önerir.

Hamam Böceği Yetiştiriciliği

9. Morio Kurdu Yetiştiriciliği :

Morio Kurdu, Un Kurdu bakar gibi bakılır kepek, mısır unu, talaş gibi ürünler karıştırılarak yataklık yapılır. Yataklığını daima beslemeli ve elma, patates, kabak ve havuç en sevdiği besinlerdir. Sıvı ihtiyacı karşılanmadığında birbirlerini yemeye başlarlar. Morio kurdu yetiştiriciliği genelde sürüngenler, örümcekler, kuşlar ve balıklara besin olarak üretilir. Morio kurtlarınız en az 4 aylık veya 50 ila 60 mm uzunluğunda olduğunda, üreyebilecek kadar büyümüş demektir. Yetiştirme sürecine en az 50 morio kurdu ile başlayabilirsiniz. Başlangıçta 50 morio kurdu birkaç ay içinde 3000 adet olacaktır. Böceklerin ışığa ihtiyacı yoktur ve karanlığı tercih ettiği görülmektedir. Kapları karanlık, ideal nem oranı %60 ılık (23-28C) bir alanda saklayın. Böcekler gibi olana kadar beslemeye gerek yoktur. Siyah ve düz olan her biri ölmüş demektir ve atılmalıdır. Böcekler damızlık tankına atılmalıdır. Bu kurdun üretimini plastik kaplarda kolaylıkla yapabilirsiniz. Havalandırma için kapakta delik açmanız yeterli olacaktır.

Morio Kurdu Yetiştiriciliği

İşin nasıl yapıldığını görmek isteyen girişimciler aşağıdaki videoyu izleyebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here