Mikro robotlar geleceğin iş fikirleri
Mikro robotlar geleceğin iş fikirleri

Böcekleri boyut ve yetenek açısından takip eden minik robotlar ekinleri polenlemek, düşmanlar üzerinde casusluk yapmak ve ulaşılması zor anatomilere ilaçları ulaştırmak için kullanılabilir. Dr. Robert Wood, böcekler ve onları bu kadar etkili yapan şeyden çok etkilenmiş. Wood’un amacı bu özellikleri çok küçük robotlarda kopyalamak. Araştırmalarındaki ilgi alanları, hareketli kanat uçuşlarının değişken aero dinamikleri, uçuş düzensizliğinin kontrolünde minimal hesaplama metotları, birçok mikro robot arasında koordinasyon ve yapay kasların geliştirilmesi konularını içermektedir. Mikro robotlar

Mikro robotlar geleceğin iş fikirleri
Mikro robotlar geleceğin iş fikirleri

Dr. Robert Wood Harvard Micro-robot Laboratuvarı‘nı kurdu ve 8 lisansüstü öğrenciyle birlikte termit karıncalarından arılara kadar mekanik bir böcek filosu kurmak için çalışmaktadırlar. Bu yaratıkları oluşturmak için ihtiyaç duyulan uzmanlık alanları yapısal tasarım, sıvı mekanikler, otomatik kontrol ve mikro üretim gibi alanları da içermektedir. Wood, küçük robotlarını tüm arazi koşullarında felaket mağdurlarının yerini tespit ederken ya da kilometrelerce uçarak düşman aktivitelerinin ajanlığını yaparken hayal etmektedir. Bu böcekler aynı zamanda tarım, inşaat ve tıp gibi alanlarda da kullanışlı olabilir.
Wood şimdiden elektronik sinekler, hamam böcekleri ve kurtçuklar geliştirdi. Kurtçuk-robotlar bağırsaklar gibi ulaşılması zor alanlara ilaçları ulaştırabilir. Mekanik termit karıncaları insanlar için çok tehlikeli olan bölgelerde köprüler kurabilir, barajlar inşa edebilir. Koloni çöküş sendromu sonucunda binlerce bal arısının telef olmasıyla birlikte Ulusal Bilim Vakfı ekinlerin polenlenmesine yardım etmesi için robot arılar üretecek bir projeye fon sağlamaktadır. 10 milyon dolarlık bu proje, arı nüfusunun yok olması durumunda robot arıların polenleme için kullanılabilecek durumda olmayı hedeflemektedir.
Wood’a göre süzülme yeteneği taklit edilecek en değerli özelliktir ancak robotlar oluşturulurken yapılan en ufak bir simetri hatası çok büyük vücut torkları oluşturarak dengesiz olmalarına sebep olabilir. Bu çok küçük Mikro Hava Araçları (MHA – orijinal adı: MAVs) bir ataçtan daha hafiftir ve kanat uzunlukları iki ya da üç santimetredir. Bu durumda bu akıllı yaratıkları oluşturmanın zorluklarını siz düşünün. Kanatları, harekete geçirme birimleri, göğsü ve uçak iskeletini oluşturmak için eşsiz bir üretim tekniği geliştirmiştir ve robotlarının hareketlerini araştırmak için yüksek hızlı stereoskopik hareket takibi, kuvvet ölçümü ve akış görüntülemesi yapmaktadır.

BESTE PARK-TEL