Solucan Gübresi Üretim Tesisi İle Para Kazanmak

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Organik gübre üretimi, çok düşük yatırımla yapılabilecek işletme giderleri ve başlangıç sermayesi az olan bir girişimdir. Solucan gübresi üretimi ülke çapında tarımsal işletme modellerinin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile artan tüketim miktarları ortaya atık sorunu çıkarmıştır. Bu sorun topraklarımızın zayıflamasına ve kimyasallarla kirlenmesine neden olmuştur. Organik solucan gübresi, hayvan gübreleri ve biyokatı gübreler artan gıda talebinde yaşanan gerekçelere bir çözüm ışığı olmuştur ve birçok firmayı bu alana itmiştir.

Solucan Gübresi Üretiminin Önemi ve Yararları

Solucan Gübresi; Çiçekler, sebzeler, meyve ağaçları, tarlalar, açık bahçe yatakları ve narin kapalı bitkiler, fide fidan yetiştiriciliğide vb… yetişen her şey için etkili bir gübredir. Sentetik gübrelerin aksine, Solucan gübreleri bol miktarda doğal mikrobik popülasyon sağlar ve bu da bitki ve toprak performansını artırır. Topraklarınızın uzun vadeli ve fiziksel özelliklerini geliştirmek istiyorsanız, artık organik gübrelerin çağı başlamıştır.

1. Toprak için yararları;

 • Fiziksel yapısını iyileştirir Toprakları mikroorganizmalarla zenginleştirir (fosfat ve selüloz gibi enzimlerin eklenmesi).
 • Su tutma kapasitesini geliştirir.
 • Solucanın dökümlerinde mikrop öldürücü etkisi 10-20 misli daha yüksektir
 • Zeminde hava kanalları oluşturur

2. Bitki büyümesi için yararları;

 • Çimlenme, bitki büyümesi ve ürün verimi arttırır.
 • Kök büyüme ve yapısını iyileştirir.
 • Mikroorganizmalarla toprağı zenginleştirir.

3. Ekonomi için yararları;

 • Biowastes dönüşümü, atık akışını düzenli dolgularla azaltmaktadır
 • Biyolojik atıkların atık akımdan uzaklaştırılması, tek bir kutuda toplanan diğer geri dönüşümlü maddelerin kontaminasyonunu azaltır ( tek akışlı geri dönüşüm uygulamalarında topluluklarda yaygın bir sorundur)
 • Yerel seviyede düşük becerili işler ortaya çıkartır.
 • Düşük sermaye yatırımları ve nispeten basit teknolojiler, vermicomposting’i daha az gelişmiş tarım bölgelerinde pratik hale getirir.

4. Çevre için yararları;

 • Yerinde atıkların geri kazanımıyla ” metabolik boşluğu ” kapatmaya yardımcı olur
 • Büyük sistemler çoğunlukla sıcaklık kontrolü ve mekanik hasat kullanır, ancak diğer ekipmanlar nispeten basittir ve çabuk tükenmez.
 • Üretim , metan ve nitrik oksit gibi sera gazı emisyonlarını azaltır (çöp toplama veya çöp yakma tesislerinde kompost edilmediğinde veya metan hasadı yoluyla üretilir )

Solucan Gübresi Üretiminde En Verimli Solucan Türü Hangisidir?

Çeşitli solucanlar türleri vardır. Eisenia Foetida (Kırmızı solucan), Eudrilus Eugeniae (Gece paletli), Perionyx Excavatus vb… Kırmızı solucan, çoğalma oranının yüksek olması nedeniyle en çok tercih edilenidir. En obur solucan olarak adı çıkan bu canlı organik madde olarak verilen gübreleri 45-50 gün içinde vermikomposta dönüştürülür. Bir yüzey beslenici olduğu için organik malzemeleri üstten yiyerek vermikomposta dönüştürür. Solucanlar ürün, atıkların, solucan nüfusunun ve çevresel faktörlerin türüne bağlı olarak 45-60 günlük bir dönemde olgunlaşır.

Amacınız tam olarak solucan gübresi üretmek ise o zaman kırmızı kaliforniya solucanı yani bilimsel adı ile Eisenia Foetida türünü kesin olarak kullanmalısınız. Ilık, karanlık ve kuru bir yer en iyisidir; bununla beraber solucanlar aslında oldukça dayanıklıdırlar, örneğin türden türe değişmekle beraber genel olarak söyleyecek olursak 4 – 27 C aralığındaki sıcaklığa dayanabilirler.

Kırmızı Kaliforniya Solucanının (Eisenia Foetida) Özellikleri

Çok obur canlılardır. Kırmızı kaliforniya solucanları; 21 – 24 derece aralığında her ay üremeye devam ederler. Bu solucanın bir tanesi yılda 1500 yavru verebilir ve yavrular 3. ayından sonra üremeye / gübre üretmeye başarlar. Kırmızı kaliforniya solucanı 42 ila 48 ay kadar yaşayabilir. Solucan toprağın 10-15 cm derinliği aralığında yaşar. Ve organik gübre üretim tesisi kurmak isteyen girişimcilere belkide tek seçenek olarak gösterilir.

En Kolay Solucan Gübresi Üretim Sistemi ( Sürekli Akış Sistemi )

Sürekli Akış Sistemi teknoloji çağının en son ürünü olup en kolay solucan gübresi üretimine olanak sağlar. Sürekli Akış Sistemi, diğer solucan gübresi üretim sistemlerini faydasız ve iş gücü bakımında zor, uğraşlı hale getirmiştir. Ağaç Tabanlı Yönetim Sistemi, Çukur/yatak sistemi, Hendek/çukur sistemi, Büyük yatak sistemi, Davul sistemi, Bidon sistemi yada Su Tankı sistemi vb… tüm sistemler çok uğraşlı ve zor olup Sürekli akış sistemi en kolay, hızlı ve çok uğraşmadan tesisinizden maksimum faydayı almanızı sağlar. Bu sistem otomatik bir sistem olup insan gücü yerine daha çok motor gücünü ön planda tutar. Ve en kaliteli gübreler bu sistem ile elde edilir.

Sürekli Akış Sistemi

Sürekli Akış Sistemi Nedir?

Sürekli Akış Sisteminde ilk işiniz yataklama işlemi olmalıdır. Bu işlem için; Gazete yaprakları, dökülmüş kuru ağaç yaprakları, kavun yada karpuz kabukları, kuru çim kırpıntıları (çok fazla olmasın), Hindistan cevizi lifi ve tabiiki temiz ve taze toprak Sürekli akış sisteminin ilk yataklama işleminde kullanılması faydalı olur. Solucan için toprağın 2 faydası vardır; içeriğindeki mikroorganizmalar atıkların ayrışma sürecini çok hızlandırır ve kırmızı kaliforniya solucanları toprağı taşlıkları için kullanırlar, bilmeyenler için şaşırtıcı gelebilir ama solucanlarda aynı tavuklar gibi taşlıkları olan hayvanlardır.

Sistemde Solucan Bakımı ve Gübre Üretimi Nasıl Yapılır?

Tükettikleri atıkları taşlıklarında küçük parçalara ayırırlar. Aslında ticari boyutta solucan gübresi üretimi yapıyorsanız, sürekli akış sistemine taze toprak eklemenize pek gerek yok ama ilk damızlık solucanlarınız için bu işlem üretim için size fayda sağlayacaktır, solucanlar yem ve komposttan bu ihtiyacı sağlarlar siz bu ihtiyacı daha öne alarak solucanların canlılığını arttıracaksınız. Yaptığınız yataklığın hafifçe bastırılması önerilir.

Solucanlarınız sürekli akış sistemine koyulan solucanlar adapte olmuş mu diye 1 hafta kadar gözlemleme yapmanız gerekebilir. Özellikle bu zamanda unutulmaması gereken nokta sıcaklık ve nem miktarı olmalıdır. Ortamın genelde 20-25 derece ve nemi %75-%85 olarak ayarlanır. Adaptasyonlarını gerçekleştiren solucanların eğer yemleri bitmiş ise uyumu sağlanmış demektir. Bundan sonra ilk 2 ay haftada bir olarak yemleyebilirsiniz. Daha sonra sürekli akış sisteminin haznesi dolana kadar 3 günde bir yemleme yapabilirsiniz.

Sürekli Akış Sistemi Kısaca; Yataklık (en alt katman), Olgunlaşmış veya Olgunlaşmaya Başlamış Gübre (buna yataklıkta dahil olan katman), Solucanlar (Üreticilerimizin bulunduğu katman) ve Taze Yem (en üst katman) şeklinde sıralanır. Gerekli katmanlar ve şartların oluştuğu gübreler artık en alt katman olan yataklıktan itibaren sitemin en altında bulunan bıçak ile kesilmeye başlanır. Vermikompost işleminde Kırmızı Kaliforniya Solucanı kullanılması kesim sırasında büyük avantajlar sağlar. Bu solucan epigeik bir tür olduğu için yüzeyin 10-15 cm derinliğinde yaşamaktadır.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak Para Kazandırır mı?

Dünya tarımı bu organik gübrelere mahkum hale geliyor. Tüketim miktarları artıyor ve dünya toprakları hem atık hemde kullanılan kimyasal gübrelerle verimsizleşiyor. Şuanda dünyanın elinde bulunan tek alternatif doğal, organik gübreler. Eğer ürettiğiniz organik gübre kaliteli ve ihtiyacı karşılayan bir gübre ise ve alıcılarınız bunun farkına yaşayarak vardılar ise (toprak verimi) her biri artık sizin müşteriniz olacaktır. Ürünlerinizin üretimi yapmaya başladığınızda bu sektörde bulunan büyük firmalara aylık bazda anlaşmalı satışlar yapabilirsiz. Ve tanıdığınız Ziraatçılardan gübrenizin satışı karşılığında anlaşmalar yapabilirsiniz. Toparlayacak olursak…

 • Vermikompost organik gübre üretim işi, tarımsal, bahçecilik, süs bitkileri, sebze vb. Ürün yelpazesinde iyi bir satış potansiyeline sahiptir.
 • Son kullanıcılara doğrudan satış yapmak için yakınlardaki şehirlerdeki ve belediyelerdeki çiftçiler grubu ve alt bölümleri bulunmaktadır.
 • Birincil bileşenlerinden biri olarak vermikomposta ihtiyaç duyan organik gübre üreticileri ve distribütörlerine toplu satış.
 • Organik olarak yetiştirilen çiftliklerin popülaritesi nedeniyle kentsel alanlardaki ileri teknoloji pazarı, lüks köylerde ve diğer yüksek kaliteli konut bölgelerinde yaşayan zenginler arasında üretmektedir.
 • Organik olarak yetiştirilen çiftliklerin popülaritesi nedeniyle kentsel alanlardaki ileri teknoloji pazarı, lüks köylerde ve diğer yüksek kaliteli konut bölgelerinde yaşayan zenginler arasında üretmektedir

Tarımın baskın olduğu kırsal alanlar, şehirlerin ilçeleri ve şehir köyleri, hammaddenin (inek gübresi) bulunabilirliği ve ürünün pazarlanması açısından vermicompost ünitelerini daha büyük ölçekte kurmak için ideal yerler olarak kabul edilir. Kısaca; Vermikompost teknolojisinin üst düzey eğilimini ve gübre verimliliğini en üst düzeye çıkaran yerel girişimciler, bu sektörde karlı tesis kurmuş olacaklardır.

Örnek Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulum Projesi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan gübresi üretim tesisi kurulum projesi için kapasite hesaplarını 250 baş üzerinden büyükbaş sığır ile yapalım. Çiftlikte toplanan ortalama ham gübre miktarı günlük 15 ton olsa Separasyon sistemi ile bu hayvansal gübreleri organik komposta dönüştürerek gübreyi solucanların sindirimine uygun hale getirip organik solucan gübresine çevirsek; 15 ton gübre separasyon sisteminden geçtikten sonra 12 ton katı gübre olarak ayrıştırılır. Fermantasyon ve pastörizasyon işlemlerinin sonunda yaklaşık 7 ton solucan maması organik gübreye dönüşür. Bu bölümde size lazım olan techizatları sırayla yazalım.

Dalgıç Karıştırıcı : Havuzdaki gübrenin karıştırılması görevini yapar.

Mix-Pump : Havuzdaki gübrenin pompalanması ve yine karıştırılması görevini yapar.

Dalgıç Pompa : Gübre yine dalgıç pompa ile pompalanabilir.

Separatör : Gübrenin susuzlaştırılması görevini yapar.

Sürekli Akış Raf Havuzları : Solucanlarınızın gübre üretimi yaptıkları havuzlar.

Eleme ve Paketleme Ünitesi : Gübre üretimi bitip son olarak eleme ve paketleme işi yapacak makina techizatlardır.

Gelelim solucan gübresi üretim tesisinizde bulunması gereken bölümlere, bunlar; idari bölüm, gübre ayrıştırma havuzu ve sıvı gübre havuzu, indor sistem pastörize holleri, depolama bölümü, eleme ve paketleme bölümü ve solucanların gübre üretimi yaptığı sürekli akış sistemi raf havuzlarının bulunduğu bölümlerdir.

Solucan Gübresi Üretimi İçin Gerekecek Evraklar ve Ruhsatlar

Bu işi yapabildiğinizi görmek için önce bir kara düzen gidebilirsiniz. Organik gübre işi ülkemizde tam bir zemine oturmadığı için kendi bahçeleriniz için üretmeye ve çevrenizde tanıdığınız çiftçilere satışını yapabilirsiniz. Bu işi yapacağınızı kestirdikten sonra büyüme sancılarıda akabinde kendini belli etmeye başlayacaktır ve artık bir tesis olma zamanı gelmiş çatmıştır.

Buna göre tesisin kurulacağı yerin belediye sınırları içinde olması durumunda, işyeri açma ruhsatı ve çalışma ruhsatlarını almanız gerekir. Eğer kurulacak solucan gübresi tesisi belediye sınırları dışındaysa özel idareler tarafından bu belgelerin alınması gerekir.

Mikrobiyal analiz sonucu, hasip belgesi ve ilaçlama sözleşmesi belgelerine ek olarak aşağıdaki kurulumu yapılacak tesis bölümleri için istenen belgelerde şu şekilde;

Üretim Amacı Dışındaki İşletme Kayıtlarına İstenecek Belgeler

1.Dilekçe ve Beyan (ek-1)
2.İşyeri açma ve çalışma ruhsatının sureti
3.Kapasite raporu
4.Meslek odası/ Ticaret odası kaydı
5.İşyeri/Bina krokisi

Üretim Yapılacak İşletme Kayıtlarına İstenecek Belgeler

1.Dilekçe ve Beyan (ek-4)

2.İşyeri açma ve çalışma ruhsatının veya deneme izin belgesinin sureti

3.Kapasite raporu veya ekspertiz raporu, resmi kurumlarda kurum beyanı

4.İşletmecinin güncel bilgilerini içeren Ticaret sicil gazetesi veya Türkiye esnaf ve sanatkarlar sicil

5.Meslek odası/ Ticaret odası kaydı

6.İşletme krokisi/Vaziyet planı

İşletmelerin Onayında İstenecek Belgeler

1.Başvuru dilekçesi ve beyanname
2.İşyeri açma ve çalışma ruhsatının veya deneme izin belgesinin sureti
3.Kapasite raporu veya ekspertiz raporu, resmi kurumlarda kurum beyanı
4.İşletmecinin güncel bilgilerini içeren Ticaret sicil gazetesi veya Türkiye esnaf ve sanatkarlar sicil gazetesi
5.İşletmesine şartlı onay verilmeden önce başlangıç analizlerine ait raporlar
6.Meslek odası bulunan meslek mensupları için odadan alınmış belge
7.İşletmenin teknik resim kurallarına göre çizilmiş su gideri, personel hareketleri, ürün akış şeması, makine yerleim planı gibi bilgileri içeren yerleşim krokisi
8.İşletmede oluşan katı-sıvı-gaz atıkların uzaklaştırılma şekli ve sıklığı hakkıında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge

İşletmelerde Tutulacak Kayıtlar

1.Denetim Defteri
2.Ürün geliş raporları
3.Araç kayıt defterleri
4.Analiz raporları
5.Üretim parametre (ısı-zaman-basınç) kayıtları
6.Ürün sevk raporları
7.Bayii kayıtları

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Başlangıç Maliyeti

Solucan gübresi üretim tesisini sürekli akış sistemi ile kurmaya karar verdiniz. Peki başlangıç maliyetiniz ne olur? Ortalama 10.000 adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile üretim tesisi kurduğunuzu var sayalım.

10.000 solucanı piyasa fiyatı ile bugün 1 bin ila 2 bin tl arası alabilirsiniz. Burada solucanların ırklarına dikkat edin size başka tür solucan satabilirler. Sürekli akış sistemini 5 metre boyunda 1,25 cm genişliğinde ve 70 cm derinliğinde yaptırdığımızı varsayalım ve Solucan gübresi hasat işlemi için konveyör bandı, Otomatik sıcaklık kontrol sistemi, Otomatik nem kontrol sistemi, Besleme suyu ön arıtma sistemi, Zaman programı, PLC ekrandan verileri kayıt alabilme özelliği.

(Avrupa standartları gereği) Gübre eleği, Limit dışı durumda alarm sistemleri içinde 5 bin tl ye alabilirsiniz. Buna ek olarak elek makinası, mama karıştırma makinası, kompost aktarma makinası ve sıcaklık-ph-nem ve ışık ölçer cihazlarıda toplamda 2 bin tl olsun. Eğer uygun bir yeriniz yok ise sahibinden com adresinde size göstereceğiniz alanda çadır kurulumu yapan firmaların istediği fiyat 5.500 tl. Ve son olarak solucan maması. Çoklu alımlarda fiyat değişikliği gösteriyor. Fakat 25kg ve 50kg lık çuvallarda çuvalını 10 tl ile 20 tl arası alacağınız yerleri arayarak tespit edebilirsiniz.

Toplamda bu işe girmek için ödemeniz gereken tutarı size vermiş olduğum bu veriler ışığında kurmak istediğiniz tesisin büyüklüğüne göre hesaplayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretiminde Kompost (Mama) Hazırlığı ve Diğer Üretim Aşamalarını İzleyebilirsiniz

Türkiye’de Solucan Gübresinin Son Durumu / Solucan Gübresi Başka Hangi Alanlarda Kullanabilir

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurarak Para Kazanan Girişimciler

Son olarak burada gazetelerden paylaşılan haberlere göre solucan gübresi üretimi yaparak çok iyi kazanan 7 girişimciden bahsedeceğiz.

1. Burdurlu girişimci Mehmet Aksoy, bugün 18 tesiste sayısı 200 milyara ulaşan solucanla yıllık 5 milyon liranın üzerinde ciro yapıyor. (2013 yılı gazete haberi)


2. Tokat’ın Turhal ilçesinde 2 yıl önce ABD’den getirdikleri 100 bin solucanla organik gübre üretimine başlayan 34 yaşındaki Cihangir Türköz, 31 yaşındaki Yasin Kuştepe, 37 yaşındaki Ahmet Sarıbal ve 35 yaşındaki Abdullah Mütevellioğlu, sayıları 20 milyona ulaşan solucanlardan 1 yılda 1milyon lira kazandı. (2017 yılı gazete haberi)

3. 25 yıldır İstanbul’da turizm sektöründe çalışan evli ve bir çocuk babası Murat Belen, her şeyini satarak memleketi Çanakkale’ye yerleşmeye karar verdi. Belen’in aylık geliri ise 9 bin TL’yi buluyor. (2017 yılı gazete haberi)

4. Edirneli solucan gübresi üreticisi Fedai Canım, 2 milyon TL yatırım bedeli ile 2 yıl önce kurduğu tesisinde, 150 milyon adet solucan kullanarak, yılda 500 ton organik gübre üretiyor. (2016 yılı gazete haberi)

5. Kahramanmaraşlı girişimci Harun Sular, Dulkadiroğlu ilçesi Dereköy Mahallesi’nde bin metrekare alana kurduğu tesisinde 30 milyon solucanla yılda yaklaşık 180 ton organik gübre üreterek 60 bin lira gelir elde ediyor. (2017 yılı gazete haberi)

6. Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Kılan köyünde yaşayan girişimci Yasin Büyükduru, çevresindekilerin “bu tür pis işlerle uğraşma” eleştirilerine aldırış etmeden 12 bin lira sermayeyle başladığı solucan gübresi üretiminde, 10 ayda 10 kat büyüdü. Büyükduru, solucan işinden işe başladığındaki sermayesi olan arabadan 10 adet satın alabilecek kadar para kazandı. (2016 yılı gazete haberi)

7. Denizli’nin Kale ilçesinde, ailesinin borç yükünden kurtulması için 4 yıl önce eşi 53 yaşındaki Ali Sarıtaş ile solucan ve solucan gübresi üretimine başlayan 50 yaşındaki Bakiye Sarıtaş’ın yaşamı değişti. 620 bin lira olan borcunu ödeyen, bunun yanı sıra 170 dönüm arazi ve 4 üretim tesisi sahibi olan Sarıtaş, işe başladıklarında kendileriyle dalga geçildiğini, ancak yılmadıklarını ve başarılı olduklarını söyledi.


(2017 yılı gazete haberi)

Ama bu demek değildir ki bu işe giren herkes zengin oluyor. Bu yazdığım makale ile insanların düşüncelerini etkilemek istemem, herşeyin toz pembe gibi göründüğü solucan gübresi üretimi işinde siz zarar edebilirsiniz. Bu işi yapmak isteyenler için önerim… malı mülkü son kuruşuna kadar satıp bu işe başlaması değil, yeteri kadar bütçe ile girip, işin artı ve eksilerini görerek ilerlemeleri olacaktır. Buda size işi yapabildiğinizi yada yapamadığınızı gösterecektir. Herkese bol kazançlı bereketli günler dilerim.

1 YORUM

 1. Solucan gubresi uretimi hakkinda simdiye kadar okudugum en kapsamli yazi. Kararimi verdim… bu ise baslamak istiyorum. Tesis kurulum yapan firmalardan 200 binlik solucanla baslanacak ve 4 milyon solucani bakacak bir tesis kurulum icin fiyat bilgisi almak istiyorum. Tesekkurler iyi calismalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here