Küçük Bütçeler İle Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Bu yazımızda para biriktirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalara değindik ve nasıl daha gerçekçi bir şekilde birikim yapabileceklerini anlattık.
Küçük Bütçeler İle Para Biriktirmenin Püf Noktaları
7 dk
Son güncellenme: 01/08/2020
Tüm Başlıklar

Para biriktirmek günümüzde gelecek ile ilgili endişeleri azaltmanın en temel yöntemidir. Özellikle işsiz kalma ya da iflas etme korkusu insanları birikim yapmaya psikolojik olarak zorlar. Maddi açıdan huzurlu hissetmek isteyen pek çok insan para biriktirmek istese de ay sonunda birikim açısından çok da parlak olmayan bir tablo ile karşılaşmaları olasıdır. Para biriktirme kavramına olan bakış açısını değiştirmek ve bazı temel noktalara dikkat etmek, ay sonu tablosunun aydınlanmasına yardımcı olacaktır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para biriktirmenin sırrını öğrenmek ister misiniz? Neyse ki, tasarruf etmek için hiç paranız yokmuş gibi hissetseniz bile, para kazanmak için kullanılabilecek birkaç sır vardır. Bununla birlikte, bu sırlar gerçekten de sır değildir, bunun yerine bütçe oluşturma, borçtan uzak durma ve tasarruflarınızı artırma konusunda en iyi uygulamalardır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #1: Kalan Parayı Biriktiremezsiniz

İnsanların para biriktirmek ile ilgili yaptığı en temel hata bütçelerinden kalan parayı biriktirmeye çalışmalarıdır. Düzenli maaşı ya da işi olan insanlar genel olarak aylık ne kadar para kazanacaklarına dair fikir sahibidirler. Bu nedenle kişi düzenli gelirini alır almaz biriktirmek istediği miktarı ayırıp kalan meblağ ile geçinmeye gayret etmelidir. Aksi takdirde göz önünde olan ya da kolay erişilebilecek bir hesapta tutulan paranın tüketim toplumumuzda bir anda harcanması an meselesidir. Para biriktirmek için izlenmesi gereken en iyi yol, aylık sabit giderleri belirlemek ve gelirden bu miktarı çıkardıktan sonra kalan meblağ üzerinden belirli bir yüzde ayırarak o parayı yok saymaktır. 2000 TL aylık geliri ve 1200 TL sabit gideri olan bir kişi elinde kalacak 800 TL’nin %20’sini birikim için ayırarak vadeli hesabına ya da yatırım sepetine aktaran tasarruf edebilir. Aksi takdirde ay sonu 800 TL’den kalacak olan miktarı biriktirmeye karar vermek çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #2: Giderlerinizin Farkında Olun

Para ile ilgili sohbetlerde sık sık duyulan cümleler arasında “paranın değeri kalmadı”, “100 TL bir anda uçtu gitti, ne olduğunu anlamadım” gibi yakınma sözleri ile karşılaşırız. Bunun temel sebebi giderlerin kayıt altına tutulmaması ve gözle görülmeyecek ufak meblağların birleştiğinde hatır sayılır bir rakama ulaşmasıdır. Her akşam gün içerisinde nelere para harcadığınızı tek tek yazdığınız bir mobil uygulama ya da not defteri harcama dağılımınızı kolayca göz önüne serecektir. Bu sayede hangi kalemlerden ne kadar tasarruf edeceğinizi rahatlıkla hesaplayabilir, sabit giderlerinizi bile azaltarak daha çok birikim yapabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

+ Mutfak Masraflarını Yarı Yarıya Azaltmanın Yolları
+ Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
+ Mutfak Masraflarını Yarı Yarıya Azaltmanın Yolları

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #3: Aboneliklere Dikkat Edin

Aylık ödemesi olan ve ufak meblağlar ile yapılan abonelikler yıl sonunda ciddi bir toplam harcamaya dönüşebilir. Özellikle dijital platform aboneliklerindeki otomatik yenilemelerin kolayca gözden kaçabildiği düşünüldüğü zaman bu harcamalar yıl boyunca bütçenizde ciddi bir kayıpla neden olur. Aboneliklerinizi kayıt altına almak, yenileme tarihleri ile ilgili hatırlatıcı kurmak ve gerçekten hakkını vererek kullanmadığınız abonelikleri iptal ettirmek uzun vadede para biriktirmenize yardımcı olacaktır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #4: İhtiyaçlarınızı Belirleyerek Seçim Yapın

Her insanın yaşam dinamiği farklı olduğu için çeşitli hizmetlerde almak istediği ihtiyaçları farklılaşır. Belgesel kanalları izleyen birisinin sadece ufak bir fiyat farkı ödeyerek spor kanalı abonesi olması ekonomik değildir. Ucuz olduğu için kullanılan paketler ya da abonelikler uzun vadede birikim hedeflerinize ulaşmanıza engel olur. Bir ürüne ya da hizmete sadece ucuz, indirimde ya da promosyonlu olduğu için ödeme yapmak size tasarruf yaptırmaz aksine israf yapmanıza neden olur. Telefon tarifenizde asla kullanmayacağınız konuşma sürelerine ya da SMS’lere para ödemek yerine bu kalemlerin daha az miktarda olduğu yüksek internet kotası olan bir paket satın almak ödediğiniz meblağ aynı olsa bile sizin için tasarruflu olacaktır. Bu seçim hem kullanmadığınız hizmete para ödemenize engel olur hem de en çok kullandığınız internet hizmetini daha yüksek kota ile alarak paket aşımı yapmanızın önüne geçer. Günün sonunda aynı parayı ödeseniz bile ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabilmeniz ve daha çok kullandığınız internet hizmeti için ek ödeme yapmamanız tasarruf için önemli bir adımdır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #5: Lüks Tüketim mi İsraf mı?

Dışarda yemek yemek bazı durumlarda oldukça keyifli bir aktivite olsa da bunu günlük hayatta bir rutin haline getirmek hem sağlıksız hem de masraflıdır. Kaliteli, özel bir yemek yemek aylık bütçenizde yer verebileceğiniz bir masraf kalemi iken her akşam ucuz ve sağlıksız yemek siparişi vermek kendiniz için yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisidir. Evde yemek yapmak uzun vadede sağlık için oldukça faydalı bir seçim olurken kısa ve orta vadede de bütçede ciddi rahatlama yaratır. Bu noktada lüks tüketim ve israf arasındaki ince çizgiyi net bir şekilde belirlemek önemlidir. Yemek örneğini genişletebiliriz. Kaliteli ve pahalı az sayıda kıyafeti israf olarak görmezken, sadece birkaç kez kullanılabilecek düşük kaliteli ucuz kıyafetleri israf olarak görmek normaldir. Özellikle sağlığı etkileyecek türde kıyafetlerde ucuz ama çok çeşit tercihi yerine kaliteli ama tek çeşit tercihi daha doğru olur. Kaliteli ve konforlu bir ayakkabı, koruma sağlayan kışlık bir ceket, iyi bir yağmurluk birer tane de olsa en kalitesinden dolabınızda yer almalıdır. 10 tane kalitesiz ayakkabı birkaç yıl içerisinde bel fıtığı gibi sorunların yanı sıra topuk dikeni ya da halluks valgus (ayak baş parmağında kemik çıkması) gibi sorunlar meydana getirebilir. Bu nedenle kalite tercihinde sağlığı etkileyecek seçimleri yaparken dikkatli olunması önemlidir.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #6: Kredi Kartı mı Nakit mi?

Kredi kartı kullanımı bilinçli olmadığı sürece kişinin finansal açıdan kolay bir şekilde zor zamanlar geçirmesine neden olabilir. Kart ile yapılan alışverişler esnasında kişinin cüzdanından para çıkmaması bir illüzyon yaratarak harcama yapmadığını düşünmesine neden olabilir. Bu illüzyon kredi kartı ödemesi geldiği zaman bozulur ve kişi gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Eğer bu noktada bir müdahale yapılmazsa asgari ödeme ve buna bağlı olarak ödenen faizler ve yaşanan kısır döngü para biriktirmenin en büyük düşmanı olarak hayatımızda yer alır. Kredi kartı kullanımında bilinçli olmak, aylık harcama limitleri belirlemek ve kartı sadece avantaj elde etmek için tercih etmek para biriktirmek isteyenlerin yapması gerekenlerden bazılarıdır. Yüksek meblağlı bir ürünü vade farksız taksitle almak, o ürün için tek seferde ödeyeceğiniz miktar ile fon almanızı ya da faiz geliri elde etmenizi  sağlarken aynı zamanda borç ödeme kolaylığı sağlayarak bütçenizdeki para biriktirmek için ayırdığınız miktara destek olabilir.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #7: Buna Gerçekten İhtiyacım Var mı?

Alışveriş yaparken kişinin kendisine en az bir kez sorması gereken soru kesinlikle “bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusudur. Alışveriş yaparken bu soruyu kendinize sorduğunuz zaman dürüst bir şekilde cevap verebilirseniz para biriktirme konusunda ciddi bir adım atmış olursunuz. Eğer alışveriş yapmak sizin için bir hobi haline geldiyse, sinirlendiğiniz ya da üzüldüğünüz zamanlarda alışveriş yaparak iyi hissediyorsanız bir süre alışveriş yapmanızı tetikleyecek ortamlardan uzak durmaya özen gösterin. Telefonunuzdaki alışveriş uygulamalarını silmek, e-ticaret sitelerini tarayıcınıza kuracağınız programlarla ile engellemek, AVM’ye gitmemek alışveriş yapmamaya alışmak için bir süre alabileceğiniz önlemlerden bazılarıdır. Bunlara ek olarak her gün mailinize düşen ve eninde sonunda ilginizi çekmeyi başaran indirim ve kampanya maillerine olan üyeliklerinizi de sonlandırarak her alanda kendinizi tüketim çılgınlığından koruyabilirsiniz.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #8: Hayır Demek Kötü Değildir

İnsanlar hayır kelimesinin olumsuzluğunu hayatlarına ve ilişkilerine yansıtmak istemeseler de bu kelime pek çok noktada kurtarıcıdır. Borcunu ödemeyen bir arkadaşa hayır demek, bütçenizi aşan bir tatil planı yapan ailenize hayır demek ya da hobileri için düşünmeden para harcayan eşinize hayır demek sizi kötü birisi yapmaz aksine kontrollü ve mantıklı bir insan olduğunuzu kanıtlar. Hayır demeyi öğrenmek pek çok insan için zor olsa da bu herkesin hayatında kaçınılmazdır ve para biriktirmek isteyenler tartından da bir an önce öğrenilmelidir.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #9: Alışveriş Listesi

Para biriktirmek isteyenlerin hayatlarına eklemesi gereken önemli bir rutin de alışveriş listesi yapmak olmalıdır. Markete gittiğiniz zaman sizi cezbedecek pek çok kampanya ve indirim ile karşılaşabilirsiniz. Almayı planlamadığınız bir ürünü sadece indirimde olduğu için satın almak para biriktirmenin en büyük düşmanıdır. Haftalık olarak alışveriş listesi yapmak, pazara gitmek ve sadece yemek planınıza yetecek kadar malzeme almak para biriktirmenize yardımcı olur. Sadece indirimde olduğu için bir yıllık makarna ihtiyacınızı tek bir seferde almak paranızı boşuna makarnaya bağlamanıza neden olur. Bir yatırım aracı olarak makarna tanımı size ne kadar mantıklı geliyorsa, cebinizdeki parayı 1 yıllık makarnaya harcamak o kadar mantıklıdır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #10: Aç Karnına Markete Gitmemek

Aç karnına markete gittiğiniz zaman çoğu seferde eve dönüşünüz hüsran ile sonuçlanır. Normal şartlarda almayacağınız miktarlarda alışveriş yapmak ya da tüketmediğiniz abur kuburları satın almak aç olduğunuz zaman çok daha kolay ve olasıdır. Markete tok gittiğiniz zaman pek çok ürün size ekstra çekici gelmeyeceği için sadece ihtiyaçlarınızı alıp çıkabilirsiniz.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #11: Kumbara Yatırımı

Gün içerisinde en kolay harcanan paralar bozukluklardır. Kağıt para harcamak psikolojik olarak harcama yapma hissini daha net algılamaya neden olur. Para üstlerinden gelen bozuklukları bir yerde biriktirmek birkaç ay içerisinde hiç ummadığınız bir meblağ biriktirmiş olmanıza yardımcı olacaktır. Burada püf nokta her sıkıştığınız an kumbaraya başvurmamanız ve sadece belirli dönemlerde kumbaranızdaki parayı değerlendirmek için almanızdır.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları #12: Kötü Alışkanlıkları Terk Etmek

Adı üstünde kötü alışkanlıklar insan hayatını her zaman olumsuz etkilemeleri ile ünlüdürler. Sigara içmek, kontrolsüz alkol tüketimi, kumar ya da bahis ruh ve beden sağlığınızın yanı sıra maddi durumunuz açısından da ciddi tehdit oluşturmaktadır. Her gün bir paket sigara içen bir birey, bir paket sigara için 15 TL öderse bir ayda 450 TL ek harcama yapmış olur. Yıl olarak hesaplama yaptığınız zaman 5400 TL’lik bir harcama ortaya çıkar. 4-5 yıl içerisinde ortalama bir araba parasını harcayarak hem sağlığınızı hem de bütçenizi yormuş olursunuz.  Kötü alışkanlıkları bırakmak sağlık harcamalarınızın azalmasına da yardımcı olur. Sigarayı bırakan bir insanın çok daha dişçi masrafı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Para biriktirmek için atılan her adım genel yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olur. Fazla para harcamaya neden olan, insanı kontrolsüz tüketime iten pek çok nedenin temelinde psikolojik sorunlar yatar. Bu sorunları kontrolsüz para harcayarak geçiştirmek yerine destek almak, farkındalık yaratacak adımlar atmak geleceğiniz için alabileceğiniz en doğru karar olacaktır.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.