Para Biriktirmenin 10 Yolu ve Tasarruf etme yöntemleri

Para biriktirmek zor gibi gözükse de aslında geleceğe dönük yatırım planlarınızda önemli bir etkiye sahiptir. Ev almak, yatırım yapmak ve birikimlerinizi değerlendirmek için mutlaka gerekli olan tasarruf tedbirleri aslında yaşamınızı daha da kolaylaştırıyor. Günümüzde bir çok harcama aslında zorunlu giderlerden çok eğlence ve keyif amaçlı yapılıyor. İlerisini düşünmeden yapılan bu harcamaların sonucunda ise para biriktirmek iyice zor hale geliyor. İşte size para biriktirmenin 10 yolu

Gider1- Giderlerinizi not edin
Para biriktirmeye karar verdiğiniz anda ilk yapmanız gereken aylık giderlerinizi düzenli olarak yazmanızda geçerlidir. Giderleri yazarak paranızın nerelerde bittiğini daha çabuk anlayabilirsiniz. Örneğin işi dolayısıyla her gün ofisine dışarıdan yemek söyleyen birisinin aylık gideri ortalama 400 Tl arasında tutuyor. Oysa ki öğlen yemeği ihtiyacını evinden karşılayan birisinde bu oran aylık 150 liraya kadar düşebilir. Bir diğer örnek ise harcamalarınızı yazdığınızda genel ihtiyaçlarınız haricinde ne kadar paranızı eğlenceye ayırdığınızı görebileceksiniz böylece hangi ihtiyaçlarınızı kısmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

para2- Gereksiz harcamaları ortadan kaldırın

Gereksiz para harcama demek bir plan yapmadan gün içerisinde size çıkan harici masraflarınızı düşünmemektir. Örneğin hafta sonunu iyi planlamazsanız gün içerisinde yaptığınız harcama plan yapılmadığı için normal harcamanızın yüzde 50 daha üzerinde olacaktır.Basit bir örnek olarak sinemaya gittiğinizde eğer sinemanın büfesinden kola alıyorsanız dışarıda 1 Tl olan ürünü 5 Tl’ye alıyorsunuz demektir. Bu çok minik bir örnek birde gün boyu düşünün, kim bilir nelere olması gerekenden daha fazla para ödüyorsunuz.

kredikart3- Kredi kartı kullanırken taksitten kaçının

Kredi kartı en fazla paramızı tüketen unsurlardan birisi. Uzun taksitler demek bir sonraki 9 ayın giderlerine ek ilaveler yapmak demek. Maalesef günümüzde tatil planını bile önümüzdeki 9 aydan yiyecek olan bir çok kişi bulunuyor. Oysa para biriktirme olayına girilseydi tatilini biriktirdiği paralar ile yapabilirdiniz. Aynı şekilde bir ürün alırken hesabınızda paranız varken durduk yere 9 taksit yaptırıyorsanız burada da bir sıkıntı var demektir. Bu harcamada size ileride gider arttırıcı olarak karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden ya peşin almaya çalışın ya da kısa taksitler ile harcamalar yapmaya çalışın.

avmpara4- Avm planı yapın

Avm ziyaretleri çoğu zaman para harcamanın üst noktalara ulaştığını göstermektedir. Mağazaların indirim kampanyaları ve ailenizin farkında olamayacağınız istekleri göz önüne alındığında eğer plan yapmadıysanız olası yüklü harcamalar sizi bekliyor olacaktır. Eğer avm’leri alışkanlık haline getirdiyseniz mutlaka kendinize harcama sınırı koymalısınız. Alışverişlerde en çok harcama yaptıran ise indirimlerin bol olmasıdır. Burada özellikle uyanık olmalısınız indirimli ürünler bazen internet alışveriş sitelerinde daha da ucuz olabiliyor.

note45- Sıfır ürün yerine ikinci elleri araştırın

Para biriktirmenin püf noktalarından biriside sıfır ürün almak yerine ikinci el ürün almak. Örneğin Galaxy Note 4 almak istiyorsanız gelin fiyatlara bir bakalım. Note 4 Vatan bilgisayar’da 1.999 Tl. Vodafone’da düşük tarife ile 24 ay taksitle 2400 TL. Sahibinden.com’da ise 1-2 aylık Note 4 (Garantisi devam eden) 1500 lira . Şimdi aradaki farka bakalım 900 Tl. Neredeyse ikinci bir telefon alacak kadar fark var. Aynı şekilde elektronik bir çok üründe durum aynı. Diğer ürünlerde ise fiyatı daha da aşağı çekebiliyorsunuz. Kısaca para biriktirmek istiyorsanız paranızı kontrol etmeyi de öğrenmelisiniz

parabiriktime6- Gelirinizin bir kısmını düzenli olarak ayırın

Önemli maddelerden biriside bu. Her ay belli bir oranı kenara ayırmak ve minik yatırımlar yapmak para biriktirmenin en garantili yoludur. Örneğin 3000 lira maaş alan birisi her ay 300 lirayı kenara atabilmeli ve bu parayı yok olarak görmeli. Bunu yapabilirse 10 ay sonra ek maaş almış gibi kenarda 3000 liranız olur. Minik yatırımlar ise dolar, euro ve çeyrek altın gibi uzun dönemde kar edebileceğiniz yatırım araçlarıdır. Borsa ve Forex gibi riskli konuları ise para biriktirmek isteyenlere tavsiye etmiyoruz.

oriflame7- Ek iş yaparak ek gelir elde edin

Para biriktirmenin bir diğer yolu ise ek iş yaparak geliri arttırmaktır. Makale yazmak, Blog açmak, network marketing işleri yapmak gibi işler ile her ay hem boş vakitlerinizi değerlendirebilir hemde kenara atacağınız para oranını arttırabilirsiniz. Örneğin Oriflame firmasının ürünleri katalog ile satılıyor. Her ay 1000 liralık ürün satan birisi ise ayda 300 lira kazanır. Aynı şekilde bu iş için fazla vakit ayırıp ayda 5000 liralık satış yapabilirseniz normal işinizden ayrı olarak ayda 1500 lira kadar kazanmanız mümkün.

marketlsitesi8- Market listesi yapın

Markete gitmeden önce alışveriş listesi yapmak ve bu listeye sadık kalmak tasarruf etmek için çok önemlidir. Bunu yapmıyorsanız her ay tahmini olarak marketlere 300 lira fazladan para harcıyorsunuz demektir. Özellikle sizi buna yönelten ise Bim ve A101 gibi marketlerin indirimli ürünleri olacaktır. Hiç ihtiyacınız olmadığı halde Şarj Edilebilir USB Kart Okuyuculu Hoparlör almak gibi.

elektrik9- Faturalarınızı düşürmeye çalışın

Elektrik, su, dsmart, digitürk, doğalgaz ve internet gibi faturalarınızdan tasarruf etmeyi başarabilirsiniz. Örneğin elektrik ile faturanızı düşürmek için nasıl tasarruf edeceğiniz ile bir çok yazı var. Kısa bir alıntı ise durumu özetliyor. “Evlerde sağlanacak %10 enerji tasarrufu ile 132 milyon dolar ülke ekonomisine geri kazandırılabilir.” Doğalgaz ile ilgilide kısa bir uyarı yapalım. “Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. ” Bu şekilde daha bir çok tasarruf önlemleri internette yer alıyor. Düşünsenize her ay 500 lira olan fatura harcamalarınızı %20 azaltabilirseniz buda aylık 100 lira birikim yapmanıza imkan sağlayacaktır.

kopuk10- Aracınızdan tasarruf edin

Kritik noktalardan biriside aracınız ile ilgili yapılan masraflar. Otopark parası ise en çok para harcanan yerlerden birisi ayda 25 gün işe giden birisi en az 125 lira otopark parası ödüyor. Aynı zamanda ayda 4 kez aracını oto yıkamaya veren birisi ayda 100 lira sadece oto yıkamaya harcıyor. Harcanan benzin, mazot ve tüp ise ayrı bir gider. Bu konuda ilk önerebileceğimiz ise eğer işiniz size yakın ise toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer olmuyorsa Günlük park parası yerine aylık abonelikleri tercih edin. Yakıt giderleri için daha az yakan araçları tercih edin. Son olarak da araç yıkama işini arada bir petrol istasyonlarında ki 1 Tl köpük 1 Tl yıkama makinelerinde yıkayabilirsiniz. Sadece bunu ayda 4 kere yapmak bile 100 Tl yerine 8 Tl harcamak anlamına geliyor.

Sponsor