Para Biriktirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler

"Para biriktirmek istiyorum fakat yapamıyorum" diyenlerden biri misiniz? Size, uygulamanız halinde kesin sonuç verecek para biriktirme önerileri hazırladık.
Para Biriktirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler
7 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Geleceğe yatırım yapmak, kendi işini kurmak, gayrimenkul ya da menkul varlıklar edinmek, hayalleri gerçekleştirmek para biriktirme motivasyonunu ortaya çıkan planlardan bazılarıdır. Tüm bu planlardan bağımsız olarak da para biriktirmek insanın kendini güvende hissetmesi için önemlidir. Her bütçenin kendine özgü dinamikleri olduğu için her insan farklı yöntemlerde para biriktirebilir. Para biriktirmek istiyorum deyip bunu başaramıyorsanız bu kendinize ait ve nasıl para biriktirilir sorusunu sizin şartlarınızda cevaplayan bir plana sahip olmamanız sebebiyledir. Para biriktirmek için yüksek bir gelire sahip olmak ya da aylık harcamalardan geriye hatırı sayılır bir para bırakmak gerekmez. Birikim harcama yapmadan önce yapılırsa gerçek anlamda işlevsellik kazanır. Tüm harcamalardan sonra geriye kalan meblağ birikim motivasyonu için yeterli değildir. Bu nedenle para biriktirmek isteyen kişilerin bütçelerini yakından incelemeleri, önceliklerini belirlemeleri ve kendilerine hedef koymaları gerekir.

Para Biriktirmek İstiyorum Diyenler İçin Çözüm Olacak Tavsiyeler

Para biriktirmek istiyorum dediniz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz? İlk adımı doğru bir şekilde atmak birikim yapmak açısından çok önemlidir. Size vereceğimiz tavsiyeleri sırayla hayatınıza uygulayarak kendiniz için en rahat para biriktirme planını yapabilirsiniz.

Motivasyon; Neden Para Biriktirmek İstiyorum?

Bozuk paraların üzerinde ampül
seksan Mongkhonkhamsao / Getty Images

İnsan zihni oldukça karmaşık olsa da kendinizi biraz yakından tanımaya çalıştığınız zaman onu nasıl yönlendirebileceğinizi ya da nasıl kandırabileceğinizi başarılı bir şekilde öğrenirsiniz. Motivasyon insan zihninin karmaşık düzeninde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çıkmak istenilen bir seyahat, satın alınmak istenen bir eşya ya da mal motivasyon sağlayabilir. Bu nedenle öncelikle ne için ya da neden para biriktirmek istiyorum? sorusunu kendinize sormalı ve aldığınız cevapla birlikte planlarınızı hayata geçirmelisiniz.

Gider Kalemlerinizi Öğrenin; Ne Kadar Para Biriktirmek İstiyorum

Hesap makinesi, kağıt ve bozuk paralar, bir hesap makinesi ve giderlerin not alındığı dosya
Parinda Yatha / EyeEm / Getty Images

Ne kadar para biriktirebileceğinizi aslında basit bir matematik işlemi sonrasında hesaplayabileceğinizi düşünmeniz çok yanlış değildir. "Ne kadar para biriktirmek istiyorum" sorusu da sizin için mantıklı bir soru. Ama para biriktirme dinamiğinizin doğru olması matematik işleminizin de doğru verilerle yapılmasına yardımcı olur. Elinize gelen parayı harcadıktan sonra kalan para miktarı üzerinden birikim yapmak isterseniz oldukça yavaş ilerlersiniz. İlerlemenin yavaşlığı motivasyonu azaltırken aynı zamanda inancınızı da sarsacağı için size faydadan çok zarar getirir. Bu nedenle birkaç gün kendinize bir liste hazırlamak için zaman ayırın. Kira, fatura, abonelikler gibi sabit giderlerinizin yanı sıra olası giderlerinizi de eklediğiniz liste aylık mali durumunuz açısından daha net bir tablo görmenize yardımcı olur.

Günlük Harcama Listenizi Gözden Geçirin

Bozuk paraları sütunlar halinde üst üste dizen kadın
Chaiyawat Sripimonwan / EyeEm / Getty Images

Giderlerinizi daha detaylı olarak görmek için günlük harcamalarınızı bir yere not etmeniz gerekir. Bu sayede gün içerisinde yaptığınız vazgeçilebilir ya da azaltılabilir harcamalarınızı daha net bir şekilde görebilirsiniz. Örneğin her sabah evden çıktığınız zaman büyük boy bir kahveye 10 - 15 TL veriyorsanız sonrasında kahvaltı için çok da sağlıklı olmayan hamur işleri için 7-8 TL harcıyorsanız bunu görmek size önlem almanız için ve para biriktirme hedefinize ulaşmanız için ek motivasyon verir. Bir aylık kahve harcamanıza uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz kaliteli bir kahve makinesi almak, sağlıklı malzemeler ile evde sandviç hazırlamak size günlük 10 - 15 TL’lik bir tasarruf sağlamanın yanı sıra daha sağlıklı yaşama alışkanlığı da kazandırır. Para biriktirmek istiyorum diyorsanız bazı şeylerden fedakarlık etmek zorunda kalacaksınız.

Vazgeçilebilir Harcamalar Her Zaman Vardır

Cüzdanından bozuk paraları çıkaran kadın
SEAN GLADWELL / Getty Images

Ayda birkaç kez gittiğiniz spor salonu üyeliği, aynı anda kullanma imkanınız olmayan TV abonelikleri ya da benzeri harcamalar vazgeçilebilirdir. Gitmediğiniz spor salonu üyeliğinizi iptal ettirin, TV abonelikleriniz için bir sıralama belirleyip kullanmadıklarınızı dondurun ya da iptal ettirin bu ve benzeri adımlar kısa sürede ciddi birikimler yapmanın en kolay yoludur. Kullanmadığınız ama düzenli olarak ödeme yaptığınız hizmetler için para ödemekten vazgeçin. Aylık 3 TL ödediğiniz bir mobil uygulama, 10 TL ödediğiniz bir müzik aboneliği gerçekten ihtiyacınız yoksa damlaya damlaya göl olur atasözünü deneyimlemeniz için güzel bir fırsattır.

Finans Giderlerini Kontol Edin

Bilgisayarında finansal giderlerini inceleyen orta yaşlı erkek
Getty Images / Hero Images

Kredi kartı ya da banka hesapları detaylı incelenerek kullanılması gereken kişisel finans araçlarıdır. Kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi kolay bir şekilde gözden kaçabilecek masraflarınızı dikkatle incelemeniz gerekir. Birden fazla kredi kartı kullanmak her kartın ortalama 150 TL aidatı olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman ciddi bir giderdir ancak çoğu insan kredi kartı ekstresinde kaybolup giden bu rakamlara dikkat etmediği için düzenli olarak ödemeye devam eder. Yeni çıkan yasalara göre her bankanın en az bir adet aidatsız kredi kartı seçeneği olması gerekiyor. Bu kartlar genellikle kampanyasız ya da puansız olduğu için tercih edilmese de aslında genel bir hesaplama yaptığınız zaman oldukça avantajlıdır. Kredi kartları ile puan toplamak her geçen gün zorlaşırken, yapılan kampanyaların çoğu da daha çok harcama yaptırmaya odaklı oluyor. Bu nedenle aidatsız bir kredi kartı kullanmak sizin için uzun vadede daha kârlı olabilir.

Birikim Hedefinize Öncelik Verin

Hesap makinesi ve cep telefonu ile hesap yaparak para birikimini hesaplayan kadın.
Kiyoshi Hijiki / Getty Images

Aylık ne kadar gelir elde edeceğiniz aşağı yukarı belirli ise ay sonunu beklemeden birikiminizi yapın. Elinize geçen miktarın belirli bir yüzdesini ay boyunca erişmekte zorlanacağınız bir hesaba aktarın. Bu size o para hiç yokmuş gibi yaşamayı öğretirken aynı zamanda daha çok birikim yapmanıza yardımcı olacaktır. Aylık birikimlerinizi ATM kartı olmayan bir hesaba gönderin. Bu hesabın internet bankacılığı ile erişimi de olmasın. Bu sayede birikiminize kolayca ulaşamayacağınız için o parayı harcamaktan daha kolay vazgeçebilirsiniz ya da kendinizi daha fazla kontrol ederek harcama yapmazsınız.

Yatırım ve Birikim Seçenekleri Bir Arada

Finansal planlama ve para biriktirmek için beyin fırtınası yapılan bir masanın üzeri
twomeows / Getty Images

Yaptığınızın birikimin durduğu yerde değer kaybetmesi enflasyon sayesinde kolayca mümkündür. Her yıl enflasyon değerinde para kaybı yaşamamak için mutlaka birikimlerinizi bir yatırım aracında değerlendirin. Yatırım sepeti yapmak uzun vadede içiniz rahat bir şekilde birikimlerinizi değerlendirmenize yardımcı olur. Yatırım sepetinizde farklı döviz yatırımlarına, atına ve bankanızın önereceği fonlara yer verdiğiniz zaman uzun vadede ciddi bir emek harcamadan birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Alışveriş Tercihlerinizi Belirleyin

Yemek masasında oturan çift alışveriş için internetten fiyat karşılaştırıyor.
Maskot / Getty Images

Tüketim çağında insanlar çok kolay bir şekilde alışveriş yapmaya motive olabiliyorlar. İnsanlar üzüntü, kızgınlık, hayal kırıklığı, başarısızlık gibi duyguları hissettikleri zaman kendilerini alışveriş yaparak mutlu etmeye çalışırlar. Alışveriş yaparak mutlu olmaya çalışmak kısa süreli keyif hissi verse de uzun vadede daha mutsuz edici bir tercihtir. Bu nedenle kendinizi kötü hissettiğiniz durumlarda alışveriş yapmaya tetikleyecek uyaranlardan uzak durmaya çalışın. Eğer alışveriş yapmak bir rutin ya da bağımlılık haline geldiyse bir süre sık alışveriş yaptığınız mağazalara uğramamayı deneyin. Alışverişe yönlendirecek mobil uygulamaları, web sitelerini ve kampanya maillerini hayatınızdan uzaklaştırarak kendinizi kontrol etmeyi öğrenin.

Alışveriş Listesi

Alışveriş listesi ile marketten alışveriş yapan kadın.
RUNSTUDIO / Getty Images

Düzenli olarak bir ihtiyaç ya da alışveriş listesi tutmak gereksiz satın almalar yapmanızı engeller. Haftalık mutfak alışverişi için yerel pazarları ve satıcıları tercih edebilir market fiyatlarından daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.  Alışveriş listesi gereksiz para harcamanın önüne geçerken aynı zamanda kampanya gibi alışveriş motivasyonunu yükselten doğrudan satış tekniklerine karşı yüksek savunmanız olmasına yardımcı olur. Listeye sadık kaldığınız zaman kendinize ufak ödüller vererek bu alışkanlığı kazanmak için motivasyon sağlayabilirsiniz. Alışveriş listesini kategorilere ayırmak da tasarruf yaparak para biriktirme hacminizi arttırmanıza yardımcı olur. Mutfak alışverişi gibi hızlı tüketim mallarını daha çok içeren bir listenin yanı sıra kışlık kıyafet, elektronik gibi ihtiyaçlarınızı ayrıca listeleyerek en uygun fiyatı ve kampanyayı takip edebilirsiniz. Bu sayede kaliteli ve uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir ürünü daha avantajlı satın alabilirsiniz.

Minimalleşme

Ahşap masanın üzerinde kalemlik ve kitaplar. Duvarda ahşap saat ile minimal tasarım.
Utamaru Kido / Getty Images

Çok eşya sahibi olmak zihnin ve hayatın o oranda dağınık olmasında etkilidir. Ne kadar az eşyaya sahip olursanız o kadar özgürsünüzdür. Kullanmadığınız onlarca eşyaya evinizde yer vermek zihninizi yormanın yanı sıra temizlik için ayırdığınız zamanın da artmasına neden olur. Bu nedenle satın alacağınız ya da sahip olduğunuz eşyaları farklı bir bakış açısı ile organize etmeye çalışın. Size gerçekten keyif vermeyen bir eşyayı hediye olsa bile elinizde tutmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Keyif vermeyen, işlevsiz eşyaları hayatınızdan çıkarmak hafiflemenize ve alışveriş alışkanlıklarınızı da kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Gelirinizi Yükseltin

Bayan çalışan ilk iş gününde tebrikleri kabul ediyor.
Hero Images / Getty Images

Geliri yükseltme önerisi ilk bakışta ihtimaller dışında olan bir öneri gibi gelse de aslında bu konuda biraz daha geniş bir perspektife sahip olduğunuz zaman çok kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir öneridir. Özel sektör çalışanları için geliri yükseltmek işinde başarılı olmak ve transfer tekliflerini değerlendirmek ya da yeni bir iş arayarak mümkündür. Yeteneklerinin farkında olan bir birey mevcut işinde çalışırken iş yerini suistimal etmeyecek şekilde yeni bir iş arayabilir. Hali hazırda işi olan bir insanın yeni iş görüşmelerinde eli daha güçlüdür ve kendi şartlarını belirleme fırsatı vardır. Kariyer danışmanları ve insan kaynakları uzmanları da aynı şirkette ve departmanda 8 yıldan uzun süre çalışmanın kişisel verimliliği düşürdüğünü, kariyer açısından zararlı olduğunu belirtirken siz de kendiniz için hep bir sonraki daha iyi seçeneği aramaya zaman ayırabilirsiniz.

İş değiştirmek istemeyenler ya da iş değiştirme fırsatı olmayanlar için hayat kalitesini düşürmeden ek iş yapmak gelir yükseltmek açısından iyi bir seçenek olabilir. Paylaşımlı araç uygulamalarına katılarak şehirler arası yolculuklarınızda ya da Airbnb gibi bir platformda evinizde olmadığınız günlerde evinizi kiralayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Hobileriniz de size ek gelir getirebilir. Yazı yazmaktan keyif alan birisi aylık ya da haftalık köşe yazarlığı yaparak ek gelir elde edebilir, maket yapımı ile uğraşan birisi maketlerini satarak hem hobisini icra eder hem de para kazanır. Geliri yükseltmek her zaman aynı anda iki işte çalışmak anlamına gelmez, kendinizi tanıdığınız ve yeteneklerinizin farkında olduğunuz zaman keyifli bir şekilde gelirinizi yükseltebilirsiniz. Ek gelirinizi yapmak istediğiniz kişisel harcamaları finanse etmek için kullanabilirsiniz. Bu size ek gelir elde etmek için fazladan motivasyon sağlayabilir.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.