Para Biriktirme Motivasyonu
Para biriktirmeye başlamak için ihtiyacınız olan motivasyon

Para biriktirme yolları kadar para biriktirme motivasyonları da farklılaşır. Kimi çok istediği arabayı satın alabilmek için para biriktirme yöntemleri uygularken kimisi bir sonraki ay geçim derdine düşmemek için para değerlendirme alternatiflerine başvurur. Amaç her ne olursa olsun para biriktirmek hedefe ulaşmak için önemli bir araç olarak önemini korur.

Siz de kendinize özel nedenlerle para biriktirmenin yolları üzerinde araştırma yapıyorsanız, bu yazımızda aradığınız en pratik bilgileri bulabilirsiniz. Para biriktirmek zaman zaman zorlu bir mücadele gerektirse de sonunda gülen taraf siz olabilirsiniz.

Nasıl Para Biriktirilir?

Para nasıl biriktirilir detaylarına geçmeden önce para biriktirmek için öncelikle para kazanmak gerektiği gerçeğini unutmamanızı öneriyoruz. Düzenli bir işiniz yoksa veya düzenli bir şekilde gelir elde edemiyorsanız ilk olarak iş arayışlarına girmelisiniz. Düzenli gelir elde edebileceğiniz bir iş fikri ya da iş bularak gelir elde etmenizin önündeki engelleri kaldırabilirsiniz. Gelir elde etmeye başladıktan sonra ise nasıl para biriktirilir bölümümüzdeki önerilerden size en çok hitap edenle yola çıkıp yolunuzu açabilirsiniz!

Pratik Para Biriktirme Taktikleri

İsteklerinizi Değerlendirin, Gereksizse Erteleyin: Ay içerisinde özel istekleriniz için ne kadar para ayırdığınızı belirleme ve şapkanızı önünüze koyma zamanı! Para biriktirmek istiyorsanız ilk önce isteklerinizin elzemliğini derecelendirmeli, gereksiz harcamalara neden olabilen tüm isteklerinizi ertelemeli ya da tamamen rafa kaldırmalısınız. Her istediğiniz, gerçekten ihtiyacınız olmasa bile, hemen gerçekleşsin istiyorsanız para biriktirmek için boşuna şartlanmanın yükünü çekmeyin. Önce isteklerinizden vazgeçin, sonra para biriktirmek için kolları sıvayın.

Kredi Kartlarınıza “Elveda” Deyin: Para biriktirme isteğinizin önündeki en büyük engel çok sevgili kredi kartlarınız olabilir. Kredi kartı harcamaları çok tatlı olsa da ekstre dönemlerinde yaşadığınız zorlukları aklınıza getirin. Eğer kredi kartı borcunuz kartınızdan tamamen kurtulmanıza engel oluyorsa kademeli olarak borcunuzu kapatın, kredi kartınızın limitini düşürün. Bu eylemi düzenli yaparak kredi kartınızı hayatınızdan çıkarıp gelirinizle doğru orantılı harcama yapma alışkanlığı kazanın.

Harcamalarınızı Yazın: Cebinizdeki tüm paranın siz dışarı çıktığınız andan itibaren riskte olduğunu biliyoruz. Anlık bir kararla belki de son paranızı harcama riskiyle karşılaşabileceğinizi ve sonra bu harcamayı unutup paranızın nereye gittiğini düşünebileceğinizin de farkındayız. Böyle bir hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız dışarı çıkarken yanınıza kısıtlı para almalı ve tüm harcama kalemlerinizi not etmelisiniz. Böylece hem paranızın nereye gittiğini bulabilir hem de harcama alışkanlıklarınız ile ilgili reel bilgilere erişip önlem alabilirsiniz.

Arabanızdan Uzaklaşıp Toplu Taşımaya Yönelin: Siz fark etmeseniz de bütçenizin en büyük düşmanı sizin için konfor sunan araçlarınızdır. Her gün işe gidip gelirken şahsi aracınızın rahatlığını yaşamayı tercih ediyor olabilirsiniz ancak yakıt harcamalarının bütçenize eklediği yükü de göz ardı etmemelisiniz. Bireysel aracınızla ulaşım yerine toplu taşıma araçlarını tercih ederek para biriktirmek için önemli bir avantaj elde edebilirsiniz.

Daha Küçük Bir Ev Daha Sıcak Bir Ortam: Tek başınıza ya da ailenizle yaşadığınız ev ihtiyaçlarınız için fazlasıyla büyük ve lüks ise boşuna para harcamanıza gerek yoktur. Daha küçük bir eve taşınarak hem ısınma hem kira hem de aidat harcamalarınızdan aynı anda tasarruf edebilirsiniz. Büyük bir evde oturmaktansa ihtiyaçlarınızı karşılayan bir evde daha mutlu olabilirsiniz. Sonuç olarak para biriktirmek dendiğinde birçok farklı yol olduğunu biliyoruz. Yazımızda hepsine yer vermemizin imkanı yok, yine de en önemli noktayı vurguladığımızı düşünüyoruz. Para biriktirmek kararlılık ister ve kişinin kendine karşı dürüst olmasını gerektirir. Hedeflerinize ulaşmak için daha efektif bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız zaman kaybetmemeli ve harekete geçmelisiniz.

BESTE PARK-TEL