Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrikten Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Tavsiyeler

Nasıl elektrikten tasarruf edilir merak ediyorsanız tavsiyelerimizi uygularak elektrik faturanızı düşürmenin yollarını keşfedin. Elektrik tasarrufu için öneriler.
Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrikten Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Tavsiyeler
6 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Elektrik kullanımı birey başına her geçen gün daha da artıyor. Yükselen elektrik faturalarına bakanlar ise elektrikten nasıl tasarruf edilir diye kara kara düşünüyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklimlendirme ihtiyaçlarındaki yükselişin yanı sıra, elektronik cihaz kullanımında da hatırı sayılır bir artış var. Bu durumda elektrik tüketiminin artmasına ve sonuç olarak elektrik faturalarının yükselmesi kaçınılmaz. Etkilenen kişisel finansımız için tasarruf şart.

Artan elektrik maliyetlerini ve elektrik birim fiyatına gelen zamları da göz önünde bulundurduğumuz zaman elektrikten tasarruf etmek her birey için hem ekonomik hem de çevre duyarlılığı açısından önemli bir durum haline geliyor. İster hayat standartlarımızı yükseltmek için olsun ister para biriktirmek için, elektrikten tasarruf etmek için gündelik hayatta alabileceğimiz pek çok önlem var. Bu önemleri detaylı bir şekilde araştırarak faturalarda ciddi düşüşler elde etmek mümkün.

Elektrikten Tasarruf Odaklı Alet Kullanımı

Bilgisayar, beyaz eşyalar ve küçük ev aletleri bir evin elektrik tüketiminin temelini oluştururlar. Bu cihazları en verimli şekilde kullanmak elektrik faturasından tasarruf etmek için atılacak ilk adımdır.

Klimaya Dikkat Edin

Hem yaz hem de kış için iklimlendirme çözümü sunması, düşük metrekareli evlerde doğalgaz kurulumuna kıyasla daha ekonomik bir şekilde elde edilmesi sebebiyle klimalar hayatımızda önemli bir yere sahip. Bu nedenle klimaların enerji tasarrufuna sahip modellerden olması elektrik tasarrufu açısından büyük önem arz ediyor. Model seçiminin yanı sıra klima kullanımı sırasınca camları ve kapıları açık tutmamak iklimlendirme yapılacak alanın daha kısa sürede istenilen sıcaklığa sahip olmasında etkili oluyor. Klima kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ortamın aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterilmesi. İki durumda insan sağlığı açısından sorun oluşturabileceği için klima çalışan alanların ortalama sıcaklığının 21 ila 24 santigrat derece arasında olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Bilgisayarı Kapatarak Elektrikten Tasarruf Edin

Bilgisayarı sürekli olarak açık tutmak özellikle gençlerin vazgeçmek istemediği bir alışkanlık olsa da bu cihazların ciddi elektrik tüketimi yaptığını akıldan çıkarmamak gerekir. Sürekli olarak açık bırakılan bir bilgisayar elektrik tüketimini gereksiz yere yükseltirken aynı zamanda daha çabuk yıpranır ve bozulur. Çok yönlü tasarruf için bilgisayarı sadece kullanım zamanında açmak etkili bir çözümdür.

Buzdolabında Yeni Teknoloji Elektrikten Tasarruf Ettirir

Bir evin demirbaşı olarak sayabileceğimiz buzdolapları yeni teknolojiler sayesinde oldukça ciddi enerji tasarrufu yapabilme kapasitesine sahiptir. Buzdolaplarının kendi enerji tasarrufu özelliğinin yanı sıra ufak önlemlerle daha az enerji tüketmesi sağlanabilir. Buzdolabını güneşe ya da kettle, fırın ya da ocak gibi ısı kaynaklarının yakınında tutmamak elektrik tüketimini azaltmak açısından oldukça önemlidir. Buzdolabının kapağını sık sık ve uzun süreli açmamak, doğru ayarda çalışmasına dikkat etmek ve kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi arka ve yan boşlukları olacak şekilde yerleştirmek elektrik tasarrufu sağlamak açısından önemlidir. Buzdolabına sıcak yiyecekler koymamak da enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Çamaşır Makinesi Doğru Kullanarak Elektrikten Tasarruf Edin

Çamaşır makinesini ne çok fazla doldurmak ne de kapasitesinin altında yükle çalıştırmak gerekir. Programa göre verilen yıkama kapasitesini dolduracak seviyede çamaşır makinesini çalıştırmaya özen gösterin. Çamaşırları 90 derecede yıkamak ekstra hijyen sağlamaz. Bebek ya da sağlık sorunu olup doktor tarafından eşyalarının yüksek derecede yıkanması tavsiye edilen bireylerin eşyaları dışında geri kalan her şeyi düşük sıcaklıkta yıkayın. 55 derecenin üzerinde pek çok deterjanın etkisini yitirdiğini de göz önünde bulundurduğumuz zaman yüksek sıcaklıklar bize daha fazla hijyen sağlanmanın aksine daha çok enerji israfı ve yıpranmış eşyalar getirecektir. Eğer iç çamaşırı gibi özel parçaları yüksek derecede yıkamaktan vazgeçemiyorsanız bu parçaları biriktirip tek seferde yıkmaya özen gösterin.

Elektrikten Tasarrufu İçin Bulaşık Makinesi Kullanımı

Tıpkı çamaşır makinesinde olduğu gibi bulaşık makinesini de hacmi kadar doldurmak gerekir. Çok dolu ya da boş makine çalıştırmak her zaman enerji israfı yapmanıza sebep olur. Aşırı doldurulmuş bulaşık makinelerindeki bazı eşyalar temizlenmezler bu yeniden makineyi çalıştırmanız ya da söz konusu eşyaları temizlemek için enerji harcamanız gerektiği anlamına gelir ve tamamen gereksizdir. Bulaşık makinesi kullanmadan önce programların elektrik ve su tüketimlerini değerlendirip program seçimini bu bilgiler üzerinden yaptırın, özel olarak belirtilen bir ekonomi programı varsa mutlaka onu tercih edin.

Fırını Ekonomik Kullanmak Mümkün

Mutfağı saran güzel kokuların mimarı olan fırını da diğer mutfak eşyaları gibi ekonomik bir şekilde kullanmak mümkün. Fırını çalıştırdıktan sonra kapağını sık sık açmamak, içerideki ısının korunması açısından çok önemlidir. Ayrıca fırın kapağının sık açılması yapılan keklerin kabarmasına da engel olabilir ve böylece aynı anda iki israf yapmış olursunuz. Fırın kullanımı planlı yapmak da elektrik tasarrufu açısından ciddi yol kat etmenize yardımcı olur. Fırında pişecek yiyeceklerin baharat, koku ve pişme süresi gibi kriterlerini göz önünde bulundurarak fırını bir kere ısıttıktan sonra birkaç yemek pişirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin fırında sebze yaptıktan sonra kek ya da börek pişirip son olarak fırında balık ile kapanışı yapar, önceden ısıtılmış fırın kavramı üzerinden önemli bir tasarruf yapabilirsiniz.

Temiz Bir Kettle Elektrikten Tasarruf Eder

Su ısıtmak için sıkça kullanılan bu pratik mutfak aletini düzenli olarak temizlemek elektrik tasarrufu için oldukça önemli. Kettle tabanından ya da rezistansında oluşan kireçlenmeler suyun daha geç ısınmasına neden olur. Bu da gereksiz yere elektrik enerjisi harcanmasını sağlar. Ayrıca elektrikli su ısıtıcılarda sadece ihtiyaç kadar su ısıtmak da tasarruf etmeye yardımcı olacaktır.

Ütü Kullanımı Çok Önemli

En çok enerji tüketimi yapan elektrikli cihazlardan birisi de ütüdür. Ütü kullanımında ve seçiminde dikkat edilecek birkaç önemli nokta elektrik tasarrufunda ciddi yol kat etmenize yardımcı olabilir. Buharlı ütüler daha az elektrik tüketirken aynı zamanda ütülenen eşyaların hafif nemli olması ütü yapmayı kolaylaştırıp hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmeye olanak sağlıyor.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir:

- Şirketlerden Tasarruf Dersleri

- Kış Gelmeden Doğal Gazdan Tasarruf Etmenin Yollarını Öğrenin!

- Mutfak Masraflarını Yarı Yarıya Azaltmanın Yolları

Elektrik Tasarrufu Odaklı Aydınlatma Çözümleri

Elektrikli aletlerden sonra yüksek elektrik tüketiminde 2. sırada aydınlatma çözümleri geliyor. Bu nedenle kaliteli bir aydınlatma ile nasıl tasarruf edilebileceğini incelemekte fayda var. Aydınlatma odaklı bir diğer çözüm ise dimmer ve sensör kullanarak gereksiz ışık kullanımını azaltmaktır. Dimmer ampullerin voltajını düşürürken, sensör odadan çıktığınızda ışığın kapanmasını sağlayarak elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Elektrikten Tasarruflu Lamba

Bu öneriyi uygulamamış olan çok az insan olsa da yaklaşık olarak %80 enerji tasarrufu sağlayan tasarruflu floresan ampulleri tercih etmenin önemini kesinlikle belirtmemiz gerek. Bu ampullerin akkor flamanlı ampuller ile kıyaslandığında çok daha uzun ömürlü olması da bir diğer tasarruf kalemini ortaya çıkarıyor.

Gün Işığını Sevin

Gece uyurken kaliteli bir uyku deneyimi için tüm perdeleri ve ışık kaynaklarını kapatsak da gündüz tam tersini yapmak da fayda var. Güneş ışığından olabildiğince faydalanmayı sağlayacak perde seçimi yapmak bile elektrik tüketiminde ciddi tasarruf elde etmenize yardımcı olacaktır.

Elektrik Tasarrufu İçin Alınabilecek Küçük Ama Etkili Önlemler

Elektrikli aletlerin tasarruf etmek isteyenler tarafından genel olarak nasıl kullanılması gerektiğinden bahsettik ama faturayı azaltabilecek daha pek çok önlem bulunuyor.

Mikrodalga Kullanımı

Fırında ısıtabileceğiniz her yemeği mikrodalga fırında da rahatlıkla ısıtabilirsiniz. Isıtmak için gereken sürenin dakikalar ile sınırlı olduğu mikrodalga fırınlar elektrik tasarrufu açısından oldukça önemlidirler. Bir fırının tamamen ısınması ve yemek ısıtması için geçen sürenin yaklaşık 10’da 1’inde mikrodalga fırın yemeğinizi ısıtacaktır.

Bekleme Modu Masum Değil

Elektrikli cihazlarda bekleme modu - stand by olarak bilinen konum pratik olsa da pek masum değil. Stand by konumunda olan cihazların çok az bile olsa elektrik tükettiğini söylemek mümkün. Bu nedenle kullanılmayan cihazları tamamen kapatmak ve fişten çekmek gerekiyor. Televizyonların yanan kırmızı düğmesi, kahve makinelerinin dijital saatleri ya da anahtarlı üçlü prizlerin ışıklı anahtarları hiç dikkat çekmeden elektrik tüketimi yapıyor. Bu nedenle kullanılmayan durumlarda hepsinin tamamen kapatılması ya da fişten çekilmesi gerekiyor.

Dekorasyon

Dekorasyon ile elektrik tasarrufu sağlama fikri ilk bakışta garip gelmiş olsa da aslında bu iki konu birbiri ile bağlantılı. Duvarlarda açık renk boya kullanmak, perdelerin hem ısı izolasyonu sağlarken hem de gün ışığını kullanmaya uygun olarak seçilmesi ya da çeşitlendirilmesi, açık renk ve ısı izolasyonu sağlayacak halı seçimi elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak dekorasyon ipuçları arasında yer alıyor.

Saç kurutma makinesini daha kısa süre kullanmak için saçlarınızı mutlaka havlu ile kurulayın. Kurutma makinesi açıkken saçları taramak da makinenin boşa çalışmasına neden olabilir, aklınızdan çıkarmayın.

Klima ve kombi bakımlarını düzenli yaptırmak bu cihazların verimli çalışması açısından önemlidir. Elektrik tasarrufu sağlamak isteyenler mutlaka cihazlarına düzenli bakım yaptırmalıdır.

Kalorifer peteklerinde kireçlenmeye karşı önlemler almak ısı enerjisini daha verimli kullanmaya olanak sağlar. Bu da elektrikten tasarruf etmek için iyi bir yöntemdir.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.