Dalgıç (balıkadam)

Gemilerin, yüzer dok gibi motorsuz yük taşıtlarının ve liman gibi yapıların su altında kalan kısımlarının yapım veya onarım çalışmalarını yapan, batıkların çıkartılması ve her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunan, sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimi yapan kişidir.


GÖREVLER


– Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler,
– Boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder,
– Emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler,
– Su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demiryollarının altına kamalar koyarak düzeltir,
– Yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. şeyler keser,
– Suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker,
– Karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır,
– Gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar,
– Batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır,
– Her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur,
– Su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Palet, maske, şnorkel, dalış elbisesi,
– Ağırlık kemeri, regülatör, denge yeleği,
– Tüp basınç göstergesi (Manometre), derinlik göstergesi, zaman saati,
– Bıçak, pusula, fener, patik ve eldiven,
– Dalış bilgisayarı,
– Kamera, fotoğraf makinesi,
– Yapılacak işin türüne göre (kaynak, delme, kesme, çakma, beton dökme vb.) araç-gereç ve malzemeler.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Dalgıç olmak isteyenlerin,
– Dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması,
– Bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam,
– Ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
– Soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen,
– Sualtı dünyasına ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Dalgıçlar, çalışmalarını su altında yürütür. Çalışırken boğulma veya vurgun yeme tehlikesi olabilir. Çalışma ortamı soğuk, nemli ve ıslaktır. Çalışırken amirleri, gemi personeli, meslektaşları, gemi acenteleri ile iletişim halindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak Ulaştırma Bakanlığı Liman İşletmeleri, Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi ve Tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır.
Öğrenciler mezun olduklarında Sualtı Sanayi Sektöründe, Sualtı Turizm Sektöründe sualtı malzeme-bakım onarım ve satış konusunda çalışabilmektedirler.
Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, İstanbul Üniversitesine bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun “Sualtı Teknolojisi” programında ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açmış olduğu kurslarda verilmektedir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi bünyesinde ihtiyaç duyduğu dalgıçları yetiştirmek amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda bu mesleğin eğitimini vermektedir. Bunların dışında özel kurs firmaları da dalgıçlık eğitimi vermektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Denizcilik Meslek liselerinin Güverte, Güverte-Avlama, Yat Kaptanlığı bölümlerinden mezun olanlar “Sualtı Teknolojisi ” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlık 1 (EA)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
Bu programa başvurabilmek için yüksek öğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; vucut yapısı düzgün olmak; astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik bozukluğu olmamak; bayılma, histeri marazi çarpıntı aşırı psikolojik duyarlık, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, karanlık korkusu vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak, kayıt sırasında bu konularda herhangi bir engel bulunmadığını ,Üniversitelerin Tıp Fakültelerinin birinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelemek; dalışa engel yaratacak fizyolojik bir bozukluğunun olmadığını, Üniversitelerin Tıp Fakültesi Deniz ve Sualtı Hastalıkları Anabilim Dalından alınacak sağlık raporu ile belgelemek gerekir.
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslara katılabilmek içinse dalışa engel bir hastalığının olmadığını ispat eden, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak “sağlam” raporu gerekir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı Teknolojisi” programının eğitim süresi 2 yıldır.
Bu programda Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında, Oşinografi, Scuba Dalgıçlığı, Sualtı Arkeolojisi, Sualtı Arama Yöntemleri, Dalış Sağlığı ve Fizik Kondisyon Eğitimi, Sualtı Tehlikeleri, Gemi Kurtarma Dalgıçlığı gibi dersler verilir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açtığı kursların süresi ise her birey ve sertifika düzeyi için bireyin başarısı ve eğitmenin kişiyi yeterli bulmasına bağlıdır. Federasyonca verilen eğitim sırasıyla, Bir Yıldız Balıkadamlık, İki Yıldız Balıkadamlık ve Üç Yıldız Balıkadamlık düzeylerinden oluşur.
Bir Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Malzemesine Giriş, Temel İşaretler, Basınç Hacim İlişkileri, SCUBA Kullanımı ve Prensipleri, Temel Fizyoloji, Malzeme Bakımı, Kendini Kurtarma- Başkasını Kurtarma, Dalış Bölgesi Seçimi gibi dersler, İki Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Hastalıkları, İlkyardım ve Kurtarma, Hava Hesapları, Azot Emilimi, Derin Dalış, Dalış Organizasyonu, gibi dersler, Üç yıldız Balıkadam eğitim programında ise Küçük Bot Hakimiyeti, Sualtı Nevigasyonu, Arama Kurtarma, Kompresör Kullanma, Kazaya Müdahale, Grup Dalış Organizasyonu gibi dersler öğretilir.


MESLEKTE İLERLEME
Kişi, Üç Yıldız Balıkadamlık düzeyinden sonra sırasıyla
– Bir Yıldız Eğitmen,
– İki Yıldız Eğitmen ve
– Üç Yıldız Eğitmen unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir.
Ayrıca, “Sualtı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BURS,KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı Teknolojisi” programında okuyan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu eğitimi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslardan alanlarda ise eğitim süresince bir kazanç söz konusu değildir.EĞİTİM SONRASI
Kişi, dalgıç unvanı aldıktan sonra ise çalıştığı yere göre farklı miktarlarda ücret alır. Örneğin kamu kesiminde çalışanlar asgari ücretin 7 katı, özel sektörde ise anlaşmalara bağlı olmakla birlikte aylık olarak asgari ücretin 15-20 katı ücret almaktadırlar. Dalgıçlar bazen, günlük 250-300 Dolar civarında gelir elde edebilecekleri kısa süreli çalışmalarda da bulunabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye Sualtı Sporları, Can Kurtarma ve Su Kayağı Federasyonu,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

16 YORUMLAR

 1. 2 yıldız dalıcı cmas ve tssf onaylı belgem var.
  eğitimimi istanbul kurtarma ve sualtı komutanlığından aldm iş arıyorum ilgililer vereceğim numaradan 7/24 bana ulaşabilir.
  Tel No:0530 589 04 71
  Aziz KORKMAZ

 2. ii günler ben bu sene cukurova üni. sualtı teknolojisinden mezun olacam birinci sınıf profesyonel sualtı adamı belgemi alacam zaman kaybetmeden calışmaya başlamak istiyorum sualtı kesim ,kaynak ,montaj görüntüleme (sualtı sörveyi) kısacası sualtı işlerinin eyiitimini tamamladık ilgililerin ilgisine sunarım ii günler

 3. Mudanya da salyangoz avcılığı yapabilecek sanayi dalgıcı belgesi yada profesyonel dalıcı belgesi olan birini arıyorum .tel 532 7746780

 4. Yukarıda belirtilen Sanayi dalgıçlığı ve TSSF / CMAS dalıcı ve eğitmenlik kursları 300 Bar Özel Eğitim Merkezimizde verilmektedir.

  Sanayi dalgıçlığının ilk etabı olan “Balıkadam” kursu 8 haftalık bir programladır. Detaylı bilgi için http://www.300bar.com.tr veya 537 4087175 numaralı telefondan bana ulaşabilirler.

  Engin KONDUL

 5. iyi günler elimde profesyonel balık adam belgesi var bir buçuk yıl izmir urlada agromey balık çiftliğinde ve kuzey deniz su ürünlerinde çalıştim.suan iş aramaktayım ilgilenenler bana bu numaradan ulaşabilir 0 532 443 28 81 özgür özaslan

 6. bende 2**yıldız smas belge var ayrıca profsyonel balık adam aday belgem var aday belgesini 2007 de aldım 10 yıldır dalışyapıyorum bana profsyonel balık adam belgesi azım sınavı çok zor yokmu bunun kolay yolu tobloda genelikle kalıyorum saygılar 0543 216 95 28 abdullahFFF

 7. İstanbul kurtarma ve sualtı komutanlığında 2. sınıf kurtarma ve sat eğitimi aldım. diplomam var.iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Tlf: 05428427459

 8. dalış işi arıyan arkadaşlar bu numaradan benimle irtibata geçe bilir; 0 543 943 72 16 Taylan Güler

 9. 1 2 3 yıldız balık adam belgem var akçakocada salyangoz avcılığı yapıyorum teknem var dalış merkezlerinde iş arıyorum

 10. 3 yıldız dalıcıyım kurtarma sualtı komutanlığından eğitim aldım ve askerliğimin geri kalan kısmını dalgıc olarak dalış timinde devam ettim iş arıyorum

 11. 2 yıldızlı dalıcıyım ayriyetten gemici belgem vardır iş teçrübem vaar tel 0546 906 79 89

 12. ben sulaltı kurtarmadan mezun olmuş 2. sınıf dalgıçım iş arıyorum iş için gereken bilgiyi bana verebilirmisiniz

 13. ii günler ben istanbul sualtı eğitim merkez komutanlığından ikinci sınıf dalgıç olarak mezun oldun dalgıçlık ile ilgili iş arıyorum hama halen biryer bulmuş değilim ne giyerler müracaat edebilirim bilmiyorum askerden yeni geldim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here