Girişimcilerimiz Sürekli Yanlış Yapıyor

Ülkemizdeki girişimcilerin sürekli yaptığı yanlışları sizin için bu yazımızda derledik.
Girişimcilerimiz Sürekli Yanlış Yapıyor
5 dk
Son güncellenme: 12/11/2019
Tüm Başlıklar

İki haftadır bu sayfada, yeni iş kuracak olan girişimcilere yönelik olarak, gerek başarılı olmuş bir eski girişimci, gerekse bu konularda akademik bilgi birikimi olan bir bilim adamı olarak tavsiyelerimi yazıyorum. Yazdıklarımın önemli bir kısmı aynı zamanda sadece yeni iş kuracakları değil, şu anda kendi küçük işletmesini yöneten ve bir süredir girişimci olarak faaliyet gösteren okurlarımı da kapsıyor. En baştan söylemeliyim ki bu sayfada okuduğunuz ya da okuyacak olduğunu önerileri ne başka bir kitapta ne de başka bir kaynakta bulabilirsiniz. Bulamazsınız, çünkü size girişimcilikle ilgili sözümona bilgi aktaranlar ya hayatlarında bakkal dükkânı bile işletmemişlerdir, ya da değineceğim bazı konular onlar için yeterince ‘ulvi’ olmad ığından üzerinde durmaya değer bulmamışlardır. Ulvi veya dünyevi, ben sizin başarısız olmamanız için gerekli olan tüm tavsiyelerimi bu sayfada anlatmaya çalışıyorum. O nedenle lütfen dikkatle okuyun, çünkü sizin için hayati öneme sahip olabilecek ipuçları bunlar. 

EN GİRİŞİMCİ ÜLKEYİZ 

Bu konu Türkiye için özellikle önemli. Belki ilk defa duyacaksınız ama ülkemiz, Peru’yla birlikte dünyadaki en girişimci iki ülkeden biri olarak kabul ediliyor. Üstelik herkes Amerika’yı girişimciliğin cenneti zannederken bilmiyorlar ki Türkiye’de kendi işi olanların toplam çalışanlara oranı, ABD’nin dört misli. Peru’da ise aynı rakam 3.5. Yani esasen dünyanın girişimcilik anlamında en enerjik ülkesi olduğumuz bir gerçek. Bunun sebeplerinin daha çok ülkemizin kültüründe yattığını, açıklamalarımla birlikte sizlere anlatmıştım. Anlayacağınız ülkemiz zaten her halükarda yeni şirket kurma etkinliğinin yüksek olduğu bir ülke. Şimdi buna bir de şu gerçeği ekleyelim: Yeni iş kurma etkinliği, işsizliğin fazla olduğu sektörlerde, zamanlarda ve ortamlarda artıyor. Durumumuz malum. Tarihin işsizlik anlamında en kötü günlerinden geçiyoruz. Bu da, işini kaybeden insanların bugünlerde daha fazla kendi işlerini kurmaya yöneleceğini bize söylüyor. 

SADECE 1’İ KALACAK 

Ama işte tam burada çok ciddi bir problem ortaya çıkıyor. Siz gazetelerin KOBİ’lere yağ çeken ekonomi sayfalarında okuduğunuz pırıltılı haberlerin, girişimcilik dünyasını yansıttığını sanıyorsunuz, ama yanılıyorsunuz. O haberler sadece münferit haberler ve gazetelerin olumlu mesaj yaymak gibi nedenini bir türlü anlamadığım yaklaşımları çerçevesinde çıkıyor. Kaldı ki, batmış KOBİ’lerin haberlerini yapacaksın da ne olacak? Ama işin gerçeği çok başka türlü. Bir kere bu yeni şirketler öyle benim daha önce bu sayfalarda uzun uzun anlattığım “yeni girişimcilik” sektörlerinde kurulmuyorlar. Yani ileri teknoloji içeren ve çok hızlı büyüme temposu potansiyeli taşıyan şirketler olmuyor bunlar. Hatta, bu şirketleri kuran insanların çok ama çok büyük çoğunluğu, şirketlerinde eleman çalıştırmak gibi bir hedefe sahip olmuyorlar. Tek kişilik bir şirket kurayım, kendimin efendisi olayım, kimsenin ağız kokusunu çekmeyeyim düşüncesi, bu şirketlerin kuruluşunun arkasındaki en büyük dürtü. Öte yandan, şimdi anlatacağım nedenlerle bu yeni girişimlerin batma riski çok ama çok büyük. Aslında üzülerek söylemeliyim ki, ülkemizdeki mevcut bakış açısıyla kurulacak olan her 10 yeni şirketten 9 tanesi büyük ihtimalle batacak. Batarken de kendisinin veya karısının, ya da kayınpederinin yıllardır biriktirdiği dünyalık parayı da yerin dibine gömecek. Bu, ne yazık ki girişimcilikle ilgili hayatın acı gerçeği. Ama bunu kimse size söylemeyecek. Eğer sayfanın diğer kısımlarını da okursanız, neden böyle söylediğimi gayet iyi anlar, ondan sonra girişim konusunu yeniden düşünürsünüz. Ve elbette gazetemizin bu sayfasını her hafta dikkatle okursunuz. 

REKABETİN ÇOK YOĞUN OLDUĞU SEKTÖRLERDE ŞİRKET KURMAYIN 

Şimdi siz, gazetelerimizin ekonomi köşe yazarlarından bunca yıldır IMF, bütçe açığı, cari açık gibi yüksek konuları okumuş ve öğrenmiş ekonomi uzmanları olarak, yeni kurulacak şirketlerin, rekabetin nispeten az olduğu, o nedenle de başarı şansının yüksek olduğu sektörlere yöneleceğini beklersiniz değil mi? Mantık bunu söylüyor söylemesine de hayatın gerçeği ne yazık ki böyle değil. Yeni işletmelerin birçoğu, benim adına ‘yeni girişimcilik sektörleri’ dediğim ileri teknoloji ve hızlı büyüme potansiyeli taşıyan sektörlerde kurulmuyor. Tam tersine insanlar, son derece sıradan, son derece bildik, son derece dünyevi ve hiçbir enteresan özelliği olmayan sektörlerde yeni iş kuruyorlar. En çok da ticaret, perakende, hizmet ve inşaat gibi sektörler tercih ediliyor. Yani yeni bakkallar, yeni berber dükkânları, kuaförler, pideciler, büfeciler, tamirciler, pimapenciler, kuruyemişçiler, eğitim şirketleri falan gibi. Bu alanlar, bildiğiniz gibi, dünyanın neredeyse en eski sektörleri ve sektörün işleyişini bilmeyen yok gibi. Rakip sayısı da neredeyse sonsuz. Mesela size söyleyeyim, mevcut krizde işini kaybeden tepe yöneticiler arasında girişimci olanlar, yönetim danışmanlığı veya eğitim şirketi gibi şu anda binlerce rakibi olan alanları seçiyorlar. Yani işin esası, başarısız olma ihtimallerinin en yüksek olduğu alanlar bunlar. Şimdi sorabilirsiniz, “bu insanların kafası çalışmıyor da mı bu alanları seçiyorlar” diye? Şart değil. Bu seçimlerinin belli nesnel sebepleri olabiliyor. Birincisi, girişimci adayları çoğu defa kendilerinin daha önce çalışan olarak faaliyet gösterdikleri ve yakinen tanıdıkları sektörleri seçiyorlar. Yani aşçılar lokanta açıyor, berber çırakları berber dükkânı açıyor, eğitim şirketinde çalışan eğitim danışmanı eğitim şirketi kuruyor, taksi şirketleri kendi damasız taksi filosunu oluşturmaya çalışıyor. Bir tahmine göre, daha önce profesyonel olarak çalıştıkları sektörde girişimci olanların oranı, toplamın %45’i. Ama ne var ki bu sektörler genelde en fazla eleman çalıştıran ve haliyle en rekabetçi endüstriler oluyorlar. Sonuçta, girişimci adaylarımız finansal anlamda, rekabet anlamında ve kârlılık anlamında olabilecek en şanssız sektörleri seçiyorlar. Bu, rekabetin yüksek, kârların düşük ve iş başarısının zor olduğu sektörleri seçmelerinin ikinci bir nedeni de buralarda iş kurmanın nispeten daha kolay olması. Düşünün, bir ilaç firması için deney şirketi kurmak mı daha kolay, yoksa meydanda bir kuruyemişçi dükkânı açmak mı? 

Özetle söylemek gerekirse, girişimciler, şirket kuracakları sektörleri, bu sektörler yeni işletmeler açısından cazip olduğu için seçmiyorlar. Tam tersine, iş kuracakları endüstrileri, bu sektörde daha önce çalıştıkları için, bu sektörü tanıdıkları için, ya da bu sektörde iş kurmak kolay olduğu için seçiyorlar. Ama ne var ki bu alanlar zaten çoktan kaymağı alınmış geriye posası kalmış alanlar oluyorlar.

 İŞ KURACAKLAR DİKKAT! En Kârlı Sektörü Seçin.

Yeni iş kuracak insanlar çoğu kez en kârlı olabilecek sektörleri seçmiyorlar. Tam tersine, batma riskinin en yüksek olduğu sektörleri seçiyorlar. Üstelik bu garibanlara hiçbir Allah’ın kulu “evladım yanlış iş yapıyorsun” diye yol göstermiyor. Yeni bir işe kalkışacaksanız öncelikle seçtiğiniz alanın ya da sektörün kârlı bir alan olması gerektiği konusunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Eğer bir girişimci adayıysanız, kuracağınız işin para kazanıp kazanamayacağını, yani başarılı olup olamayacağını daha en baştan bilmek istiyorsanız, kafanızdaki iş fikrini şu testten geçirin: 1. Kural: İş kurmayı düşündüğünüz sektörde ne kadar çok sayıda rakip varsa, sizin başarılı olma şansınız o kadar düşüktür. Şimdi düşünün, gireceğiniz işte kaç tane rakip var. 2. Kural: İş kurmayı düşündüğünüz sektöre giriş, yani o sektörde yeni bir iş kurmak ne kadar kolaysa sizin başarı şansınız o kadar düşüktür. Siz nasıl kolay bir şekilde dükkân açabiliyorsanız, başkaları da aynı kolaylıkla iş kurabileceklerinden dolayı rakip sayısı artacaktır. 3. Kural: Rakip sayısı artarsa fiyatlar düşer, kârlılık azalır. Herhangi bir sektörde ne kadar fazla rakip varsa, rakiplerin anlaşma ihtimali o kadar az olur. Bu da, fiyat kırma savaşına yol açar ki felaket tam burada başlar. O nedenle bu alanlardan özellikle uzak durmalısınız. 4. Kural: Sektördeki ürünler standart hale gelmişse, yani farklılık imkânı kalmamışsa para kazanamazsınız. Eğer iki ürün birbirine çok benziyorsa, müşteri ucuz olanı tercih eder. Girmeyi düşündüğünüz iş kolunda durum böyleyse işiniz çok zor. 

KISSADAN HİSSE BATMAKTAN KURTULUN 

Sevgili girişimci adayı kardeşlerim, bu dediklerimi çok ama çok iyi dinlemelisiniz. Bugün kalkıştığınız yeni iş büyük ihtimalle yakında batacak. Neden diye soruyorsanız, sebeplerini bir bir saydım. O nedenle, eğer yeni bir iş kuracaksanız, yazdıklarımı ve yazacaklarımı dikkatle okuyun, sonra bir de aklına ve bilgisine güvendiğiniz eşiniz-dostunuzla tartışın. Ancak ondan sonra gidip yeni iş kurma riskine girin. Gözünüzü karartıp iş kurmaya falan kalkmayın, sonu vallahi hüsran olur. Kaynak:Türkiye Gazetesi Prof.Dr. Arman Kırım  

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Murat 69 ay önce
Bence çöle gidelim çünkü orda hiç rekabet yok :)) İşin şakası bir yana benim de ticaretin içinde birisi olarak nacizane tavsiyelerim olacak. 1.Cesaretiniz bankada ki sermayenizden daha değerlidir.Öncelikle bunu kavramalısınız. 2.Herkesi dinleyin ama çabuk etkilenip bir şeylerden vazgeçmeyin.Daima son karar sizde olsun. 3.Gireceğiniz sektörün kar marjını iyi araştırın. Düşük kar ile sürüm yapmakmı. Yüksek kar ile seyrek satışmı ? 4.Eğer dükkan açacaksanız bakir semtlere ve mahallelere yönelin. Çarşı diyerek gidip 9 yemekçinin ortasında 10.yemekçi olmayın. 5.Gireceğiniz sektöre sanki girmişsiniz gibi hayal edin kendinizi.Acaba sektörü sırf kârı içinmi tercih ediyorsunuz ? Mehmet bu işten 1 yılda sıfır araba çekti altına.Arkadaşım bu yanlış.Herkesin rıskı ayrıdır.Bu kafayla zaten gitmeyin derim.Ahmeti, Mehmeti boş ver sen sadece kendine odaklanır. 6.Örnek veriyorum Sermayeniz 100 bin TL ise bunun 50 bin TL si ile işe başlayın.O sizin sigortanızdır.Asla paranızın tamamını harcamayın. 7.Herşeyi peşin parayla satın alıcam diye uğraşmayın.Demirbaş olabilir ama,Kesinlikle peşin mal almayın %30 peşinat ile çalışın toptancılarınız ile.Birbirinize gebe olun.Çünkü ürünleriniz seçilirse ve sizde belli bir süreden sonra toptancı değiştirirseniz müşteri tarafında büyük kırılmalar olur.Denemesi bedava :) 8.Kalite..Kalite..Kalite !! Asla ucuz ürünlere yönelmeyin. 9.Kendinizi maaşa bağlayın.Asla patron olmayın. 10.Aylık işletme karınızdan belli bir reklam yüzdesi ayırın mesela %15 gibi.Sizce koka kola para kazanmadığı içinmi %30 reklam bütçesi ayırıyor ? 11.Çeşitli ürünler satıyorsanız 1-2 kalem ürününüzü feda edin.Müşterilerinizin ayağı alışsın ve yanında ne satılırsa kârınız. 12.Arkadaşlar promosyonlar yapmak için Bir migros,carfur olmaya gerek yok. 2010 da 17 m2 lık kuruyemiş dükkanımda neler başarmıştım bir bilseniz.
serdar 89 ay önce
merhabalar. Girişimcilik güzelde arkadaşlar birde bizde hırs olmasa para hırsı yani.ben yıllardır turizm de çalıştım kışin işsiz :) bi gün otururken birden kalkıp ben çocuk eşyası satcam diyerek toptancılara gittim ilk kazık yedikten sonra 3 ay sonra tabi nasıl ürün alınır hangisi gider hangisi kaliteli ve ucuz bunlari öğrendim ve her hafta az da olsa yeni ürün getirip söylüyordum bu hafta yeni geliyor .diye . Ama müşteriye güler yüz samimiyet doğruluk dan şaşmadim tabi pazarda da farklı yöntemler deneyerek ürün sattım. Zor da olsa sabrettim hep kredi kartından aldım. Ona rağmen ödedim. O kadar zor günler olduki önce . Düşünün aracın vergisi sigortası kendi masrafın ev kirası pazar yer parası yakıt kredi kartı kesimleri hep 2 aya sığdı ve 5 bin tl kadar borç. Herşey üst üste gelir zaten böyle durumda pazarda da tam böyle zamanlarda allah yardim ediyor ışte güzel satış olmuştu allah Görüyo sizi biliyo . Yanımda ki tezgah sahibi 20 cm yeri sorun ediyor çek diye ben sabrederdim ve allah biliyo ya akşama kadar benim müşterileri seyrederdi. Peygamberimizin tavsiyesi rızkın onda 9 u ticarette . Ama Bilmediğ birşeyin arkasından gitme de var . Küçük de olsa araştırma ve en önemlisi cesaret. Korkma . Korkma kardeşim niçin korkuyorsun ki. Gerek yok çünkü. Cesaret güler yüz doğruluk. Yeter hele yapmacık asla olmasın. Bi gün ben müşteriye ABLA YAN TARAFTA BENDEN DAHA UCUZ BEN BUNU BU FIYATA ALMADIM ISTERSEN ORDAN AL SONRA SEN PAHALI SATTIN DIYE SÖYLEME DEMIŞTIM AMA GÜZEL BI DILLE TABI . Oda bana hiç ummadığım olsun serdar 2 lira sen kazan ne olacak demişti. O hocaya göre batarz biz. Boşver batalm.ama parayla satın alınmayacak şeyler öğreniyo insan .şu an hem bi ışte hemde Izinli günlerim de pazarcilik yapıyorum. Nden mi işsiz kaldığım da müşteriyi tekrar kaybetmeyim diye küçük ek gelir olur diye. Seneye nasip se restoran düşünüyorum aşçılık da var tabi. Yada müstakil yada devletten kiralık bi arazi bulursam tavuk ve iğnel yetiştirip temiz doğal ortamda bunu da düşük fiyatla marketlere otellere pazarlamak. Benim arkadaşım işporta da günlük tahta kaşık satarak 3 saat de 80 lt kazanıyodu . Sürüm ve dürüstlük ışte. Ilk başlarda şener sen gibi hani sessiz domates diye bağırıyodu ya :) bende onun gibi utanıdum şimdi asla.. Kimseden çekinmeyin bazıların gözünde öyle olabilir ama o bazıları siz büyüdüğünüzde onlar kendini paranın karşısında ezik hissedecek . Sizin karşınızda değil. Onlar sizi görmeyecek parayı görecek.. Kimse bana fikir vermemişti.. Fikrim ASKERDE MARKETE ATTIKLARIN DA KOMUTANIN BEN ANLAMAM KI BU IŞTEN DEDIĞIM DE OLUM SEVE SEVE DEĞIL KI SI SI KUSURA BAKMA MECBURSUN SENDEN BAŞKA LISE MEZUNU YOK DIYE ATIP GITTILER VE ORDA ÖĞRENDIM KI BAŞLAMAK BITIRMENIN YARISI.. Korkmadan başla allah yardim eder. Sen dürüst ol.kalbini temiz tut .. EVDE YEMEK YAPAN ARKADAŞLAR DA ÜNITESITE ÖNLERN DE 10 ÖĞRENCI BULSUN KIŞI BAŞI 3 ÇEŞIT YEMEK ŞU FIYAT DESIN ARKADAS GETIRENE INDIRIM YAPARIM DESIN INŞALLAH ÇOK KIŞIYE ULAŞACAKTIR. Dükkanı olanlar temiz tutsun müşteriye müşteri gibi değilde arkadas en sevdiği dostu gelmiş gibi davransın işleri düzelir . Tv reklamlarında yapmacık dudakları ni yanakların yapıştırmış gibi gülümseyen lere inat samimi olsun gerisi gelir . Bi de bu network deyip durmayın ya. Delinin öğrendiği gibi.. Hepsi aldatmaca insanları soyma çabası..ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN FIKIR SIZDE SAKLI . Başkası ancak bulduğunuz fikre yardımcı olabilir size verilen sadece tavsiye
servet 93 ay önce
hocam oncelikle saygilar yazinizi keyifle okudum.inanin tespitleriniz cok dogru ben hollandadayim.burada turklerin yaptiklari hemen bir doner dukkani acmak. tabi boyle oluncada bir zaman sonra kimse para kazanamiyor ve de batiyor.bakiyorum bizim bu civarda yani semtte sadece 1 tane mc danelts var.ama sunuda vurgulanmak isterim. ticaret cesaret,guler yuz ,musterilere verilen randevulara onem vermek,neyse konumuza donelim ben diyorum ki insanlar tabiki kiranin 500-600 oldugu biryerde haftanin 6 gunu calismaktansa yani hergun olmektense birgun oleyim mantiigi icinde dukkan acmak istiyor. rizki veren allahtir diyor ve ise basliyor.gerisi tabiki artik baht acikligina kaliyor . saygilarimla. servet
metin 101 ay önce
ben kozmetik ve deterjan üzeri dükkan açmayı düşünüyorum ama başaracagıma inanıyorum ama korkularımda var kira-vergi-bagkur gibi akıla ihtiyacım var açıkçası
dr. emre 132 ay önce
aslında siz sürekli rakip arıyorsunuz arkadaşlar. yaptığınız işte iyi olmaya odaklanın. önce bununla başlayın. ardından işinizi pazarlayın; dikkatinizi çekerim ürünü demedim !!! ürünü değil işi pazarlayın. çünkü işinizi pazarlamak sizi kopyalatır. bu da pasif gelir elde etmenizi sağlar. ama satış için sürekli işin başında olmak zorunda kalırsınız. kazancınız da vasat olur. rakip istemiyorsanız network (ağ) kurun. zaten gün içinde sürekli yapıyorsunuz ama paraya çevirmiyorsunuz maalesef. bunun tekniğini öğrenin, başkalarına öğretin ve işinizi büyütün. krizde dahi tüketilecek ürünleri üretin ya da üreten firmaları bulun. çünkü kriz de dahi bunların ciroları düşmeyecektir. maliyetsiz bir iş olmasına dikkat edin. genelde "cebinden harcayarak iş kurma" tekniği kullanıldığından bu yazdığım bazılarına inandırıcı gelmeyecek. o yüzden işi yerinde görmelerini tavsiye ederim. kısa vadede çok kazandırması yeni bir iş için iyi değildir. buna şüpheyle yaklaşmak lazım. sağlam iş yavaş artan ama hiç düşmeyen kazancı sağlamalıdır. bu, hekimliğimin yanında 5 yıldır yaptığımın işin özetidir. tavsiye ederim. demek istediğimi anlayanlar benimle bağlantı kurabilirler. dr.emre.bilgic@hotmail.com 0 532 356 57 86
ÇETİN AKDAĞ 134 ay önce
merhaba arkadaşlar değerli büyükler ben 15 senelik perdeciyim yani ölü bir kumasa hayat veriyorum bilmediğim yoktur perde konusunda bundan 7 sene önce askerden geldim ve iş bulamadım sektör az olduğundan giren arkadaşlar emekli olmaya karar veren insanlar 1 gün içinde aklıma fikir geldi ve el broşürü yaptırdım ve istanbulun elit semtlerinde evlerin posta kutularına hatta trafik ışıklarında dağıttım ve gerçekten 3 güne kalmadan telefonlar gelmeye başladı ne iş yapıyordum sizce (perde yıkama ve tamir)hiç masrafsız çünkü evimde çamaşır makinası ve ütü vardı evden alır tekrar eve takıyorum personelde annem ve eşimdi şimdi ise dükkanım 3 çalışanım var ve 2. dükkanı düşünüyorum he bu arada sen reklam yapıyosun diyenlerede evet reklam yapıyorum ve gerçekten başarmanın yolu bildiğininiz işin farklı dallarını düşünün derim ŞİŞLİDEN AKDAĞ PERDE TEMİZLİK VE TAMİRİ(0531 982 04 97)
isa haklı 134 ay önce
size yeni iş sektörü yaratabilecek altın bir kaç fikir: - BAYANLARA ÖZEL NET CAFE ( zaten bayanlar int.kafelere gidiyor demeyin,sırf bayanların bulunduğu,ortamı ve düzeni bayanlara göre diyazn edilmiş,hatta işletmeciside bayan olacak bir mekan emin olun fark yaratacak tercih edilecektir) - "ÇİN MARKET" evet bu tanımı google ye bile yazsanız çıkmaz isim fikri, sektör fikri tamamen bana aittir, aynı ne alırsan 1 liracılar gibi yalnız çin ürünlerinin satıldığı (elektronik,mekanik,süs eşyası,tamir takımları vs.vs.) bir market eminim dikkat çekecek rağbet görecektir.Çinde tedarikçi türk firması var,onlarla irtibata geçiyorsunuz istediğiniz ürünü en uygun yerlerden temin edip kalite kontrolden geçirip size gönderiyorlar.
Nevim yıldırım 138 ay önce
aevim taşıma ev yemekleri olarak bende fikrimi söyleyeyim dedim şimdi girişimci olmayalım mı acaba ben 20 yıllık aşçıyım biz 3 nesildir aşçıyız atadan dededen ben işe temizlik çaycılıktan başladım bütün girdigim işlerde temizlik çay yemek diye üç işi birden yaptırıyorlardı son 7 8 yıldır artık aşçıyım çalıştıgım taşoronlar cateringler kuyu suyu yada gıdalara kıymaya soya ucuz yag ucuz eleman saglıksız koşullar eldiven almıyorlardı oderece gece çalışan aşçıları bir görün saç sakal önünüze süslü gelen gıdalar hiç mi ugur dündarda seyretmediniz tabi iyiler konumuz dışı biz ne yaptık ev ortamında kendi işimizi kurduk saglıklı leziz malzeme az öz girişimci olmayalımmı olalım kurtuşuş savaşında bu kadınlar çocuklarının battaniyeleri ile mermi taşıdı ölümü göze alarak nereye kadar sömürü her kes elini taşın altına koyacak kırizi bahane edip durumu iyi olan patronlar bile ssk sız eleman alımı 5 sene önce insanlar 500 eçalışıyorlardı şimdide 500 veriliyo girişimci olarak büyük oynamasanız bile 500 zaten kazanıyosunuz benim kanaatim işler yoluna girince bu halk bakalım 3 kuruşa çalışacakmı o zaman ne yapacaklar taşlar yerine oturacak evini geçindiremeyen insan mecbur girişimci oluyor öylede batmış böylede şans diyor ama tabiki analizleri dogru yapması gerekiyor yoksa bazılarının ekmegine bal sürülür bence ortak bişiyler yapılmalı tek başına koşturmak zor sevgiyle kalın aklı ve kalbi ortak kullanın dogru yolu buluyor insan NEVİM1966@HOTMAİL.COM 5392803719 BÜYÜKÇEKMECE EV YEMEGİ HİZMETLERİ
özgül çamlı 138 ay önce
ben bayan girişimciyim ve rekabeti hayli yoğun olan bir işi yapmak istiyorum belki her adım başı olan riskli bir iş internet kafe işletmek ama bu işi yapmak istiyorum şimdi rekabeti çok diye vazmı geçeyim?rekabetsiz iş demek kimsenin yapmadığı belkide cesaret edemediği bir iştir yada yapmak aklına gelmemiştir aksi taktirde rekabetsiz iş yok hocam...
devrimterzi 138 ay önce
ŞUAN DÜNYADA ve ülkemizde de organik ürünler ,tarım vs..çok fazla önem taşımakta .neden bizim topraklarımızı biz değerlendiremiyoruz...çocuklarımıza bu güzel tatları nasıl miras bıraksak diye düşüneceğimize ,işin kolayına kaçıyoruz.benim dedem yıllarca çiftçilik yaptı,harika şeyler üretti,yedik.ben de torunlarıma bütün çocuklara bu güzellikleri bırakmak istiyorum.ama gübre pahalı sermaye yok vs. vs....şimdi düşünüyorum biz ve bizim gibi şehirde büyüyen çocuklar bunları görmeli...neler yapabiliriz ...fikri olan var mı?
serdar 89 ay önce
merhabalar. Girişimcilik güzelde arkadaşlar birde bizde hırs olmasa para hırsı yani.ben yıllardır turizm de çalıştım kışin işsiz :) bi gün otururken birden kalkıp ben çocuk eşyası satcam diyerek toptancılara gittim ilk kazık yedikten sonra 3 ay sonra tabi nasıl ürün alınır hangisi gider hangisi kaliteli ve ucuz bunlari öğrendim ve her hafta az da olsa yeni ürün getirip söylüyordum bu hafta yeni geliyor .diye . Ama müşteriye güler yüz samimiyet doğruluk dan şaşmadim tabi pazarda da farklı yöntemler deneyerek ürün sattım. Zor da olsa sabrettim hep kredi kartından aldım. Ona rağmen ödedim. O kadar zor günler olduki önce . Düşünün aracın vergisi sigortası kendi masrafın ev kirası pazar yer parası yakıt kredi kartı kesimleri hep 2 aya sığdı ve 5 bin tl kadar borç. Herşey üst üste gelir zaten böyle durumda pazarda da tam böyle zamanlarda allah yardim ediyor ışte güzel satış olmuştu allah Görüyo sizi biliyo . Yanımda ki tezgah sahibi 20 cm yeri sorun ediyor çek diye ben sabrederdim ve allah biliyo ya akşama kadar benim müşterileri seyrederdi. Peygamberimizin tavsiyesi rızkın onda 9 u ticarette . Ama Bilmediğ birşeyin arkasından gitme de var . Küçük de olsa araştırma ve en önemlisi cesaret. Korkma . Korkma kardeşim niçin korkuyorsun ki. Gerek yok çünkü. Cesaret güler yüz doğruluk. Yeter hele yapmacık asla olmasın. Bi gün ben müşteriye ABLA YAN TARAFTA BENDEN DAHA UCUZ BEN BUNU BU FIYATA ALMADIM ISTERSEN ORDAN AL SONRA SEN PAHALI SATTIN DIYE SÖYLEME DEMIŞTIM AMA GÜZEL BI DILLE TABI . Oda bana hiç ummadığım olsun serdar 2 lira sen kazan ne olacak demişti. O hocaya göre batarz biz. Boşver batalm.ama parayla satın alınmayacak şeyler öğreniyo insan .şu an hem bi ışte hemde Izinli günlerim de pazarcilik yapıyorum. Nden mi işsiz kaldığım da müşteriyi tekrar kaybetmeyim diye küçük ek gelir olur diye. Seneye nasip se restoran düşünüyorum aşçılık da var tabi. Yada müstakil yada devletten kiralık bi arazi bulursam tavuk ve iğnel yetiştirip temiz doğal ortamda bunu da düşük fiyatla marketlere otellere pazarlamak. Benim arkadaşım işporta da günlük tahta kaşık satarak 3 saat de 80 lt kazanıyodu . Sürüm ve dürüstlük ışte. Ilk başlarda şener sen gibi hani sessiz domates diye bağırıyodu ya :) bende onun gibi utanıdum şimdi asla.. Kimseden çekinmeyin bazıların gözünde öyle olabilir ama o bazıları siz büyüdüğünüzde onlar kendini paranın karşısında ezik hissedecek . Sizin karşınızda değil. Onlar sizi görmeyecek parayı görecek.. Kimse bana fikir vermemişti.. Fikrim ASKERDE MARKETE ATTIKLARIN DA KOMUTANIN BEN ANLAMAM KI BU IŞTEN DEDIĞIM DE OLUM SEVE SEVE DEĞIL KI SI SI KUSURA BAKMA MECBURSUN SENDEN BAŞKA LISE MEZUNU YOK DIYE ATIP GITTILER VE ORDA ÖĞRENDIM KI BAŞLAMAK BITIRMENIN YARISI.. Korkmadan başla allah yardim eder. Sen dürüst ol.kalbini temiz tut .. EVDE YEMEK YAPAN ARKADAŞLAR DA ÜNITESITE ÖNLERN DE 10 ÖĞRENCI BULSUN KIŞI BAŞI 3 ÇEŞIT YEMEK ŞU FIYAT DESIN ARKADAS GETIRENE INDIRIM YAPARIM DESIN INŞALLAH ÇOK KIŞIYE ULAŞACAKTIR. Dükkanı olanlar temiz tutsun müşteriye müşteri gibi değilde arkadas en sevdiği dostu gelmiş gibi davransın işleri düzelir . Tv reklamlarında yapmacık dudakları ni yanakların yapıştırmış gibi gülümseyen lere inat samimi olsun gerisi gelir . Bi de bu network deyip durmayın ya. Delinin öğrendiği gibi.. Hepsi aldatmaca insanları soyma çabası..ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN FIKIR SIZDE SAKLI . Başkası ancak bulduğunuz fikre yardımcı olabilir size verilen sadece tavsiye
Murat 69 ay önce
Bence çöle gidelim çünkü orda hiç rekabet yok :)) İşin şakası bir yana benim de ticaretin içinde birisi olarak nacizane tavsiyelerim olacak. 1.Cesaretiniz bankada ki sermayenizden daha değerlidir.Öncelikle bunu kavramalısınız. 2.Herkesi dinleyin ama çabuk etkilenip bir şeylerden vazgeçmeyin.Daima son karar sizde olsun. 3.Gireceğiniz sektörün kar marjını iyi araştırın. Düşük kar ile sürüm yapmakmı. Yüksek kar ile seyrek satışmı ? 4.Eğer dükkan açacaksanız bakir semtlere ve mahallelere yönelin. Çarşı diyerek gidip 9 yemekçinin ortasında 10.yemekçi olmayın. 5.Gireceğiniz sektöre sanki girmişsiniz gibi hayal edin kendinizi.Acaba sektörü sırf kârı içinmi tercih ediyorsunuz ? Mehmet bu işten 1 yılda sıfır araba çekti altına.Arkadaşım bu yanlış.Herkesin rıskı ayrıdır.Bu kafayla zaten gitmeyin derim.Ahmeti, Mehmeti boş ver sen sadece kendine odaklanır. 6.Örnek veriyorum Sermayeniz 100 bin TL ise bunun 50 bin TL si ile işe başlayın.O sizin sigortanızdır.Asla paranızın tamamını harcamayın. 7.Herşeyi peşin parayla satın alıcam diye uğraşmayın.Demirbaş olabilir ama,Kesinlikle peşin mal almayın %30 peşinat ile çalışın toptancılarınız ile.Birbirinize gebe olun.Çünkü ürünleriniz seçilirse ve sizde belli bir süreden sonra toptancı değiştirirseniz müşteri tarafında büyük kırılmalar olur.Denemesi bedava :) 8.Kalite..Kalite..Kalite !! Asla ucuz ürünlere yönelmeyin. 9.Kendinizi maaşa bağlayın.Asla patron olmayın. 10.Aylık işletme karınızdan belli bir reklam yüzdesi ayırın mesela %15 gibi.Sizce koka kola para kazanmadığı içinmi %30 reklam bütçesi ayırıyor ? 11.Çeşitli ürünler satıyorsanız 1-2 kalem ürününüzü feda edin.Müşterilerinizin ayağı alışsın ve yanında ne satılırsa kârınız. 12.Arkadaşlar promosyonlar yapmak için Bir migros,carfur olmaya gerek yok. 2010 da 17 m2 lık kuruyemiş dükkanımda neler başarmıştım bir bilseniz.
Nevim yıldırım 138 ay önce
aevim taşıma ev yemekleri olarak bende fikrimi söyleyeyim dedim şimdi girişimci olmayalım mı acaba ben 20 yıllık aşçıyım biz 3 nesildir aşçıyız atadan dededen ben işe temizlik çaycılıktan başladım bütün girdigim işlerde temizlik çay yemek diye üç işi birden yaptırıyorlardı son 7 8 yıldır artık aşçıyım çalıştıgım taşoronlar cateringler kuyu suyu yada gıdalara kıymaya soya ucuz yag ucuz eleman saglıksız koşullar eldiven almıyorlardı oderece gece çalışan aşçıları bir görün saç sakal önünüze süslü gelen gıdalar hiç mi ugur dündarda seyretmediniz tabi iyiler konumuz dışı biz ne yaptık ev ortamında kendi işimizi kurduk saglıklı leziz malzeme az öz girişimci olmayalımmı olalım kurtuşuş savaşında bu kadınlar çocuklarının battaniyeleri ile mermi taşıdı ölümü göze alarak nereye kadar sömürü her kes elini taşın altına koyacak kırizi bahane edip durumu iyi olan patronlar bile ssk sız eleman alımı 5 sene önce insanlar 500 eçalışıyorlardı şimdide 500 veriliyo girişimci olarak büyük oynamasanız bile 500 zaten kazanıyosunuz benim kanaatim işler yoluna girince bu halk bakalım 3 kuruşa çalışacakmı o zaman ne yapacaklar taşlar yerine oturacak evini geçindiremeyen insan mecbur girişimci oluyor öylede batmış böylede şans diyor ama tabiki analizleri dogru yapması gerekiyor yoksa bazılarının ekmegine bal sürülür bence ortak bişiyler yapılmalı tek başına koşturmak zor sevgiyle kalın aklı ve kalbi ortak kullanın dogru yolu buluyor insan NEVİM1966@HOTMAİL.COM 5392803719 BÜYÜKÇEKMECE EV YEMEGİ HİZMETLERİ
dr. emre 132 ay önce
aslında siz sürekli rakip arıyorsunuz arkadaşlar. yaptığınız işte iyi olmaya odaklanın. önce bununla başlayın. ardından işinizi pazarlayın; dikkatinizi çekerim ürünü demedim !!! ürünü değil işi pazarlayın. çünkü işinizi pazarlamak sizi kopyalatır. bu da pasif gelir elde etmenizi sağlar. ama satış için sürekli işin başında olmak zorunda kalırsınız. kazancınız da vasat olur. rakip istemiyorsanız network (ağ) kurun. zaten gün içinde sürekli yapıyorsunuz ama paraya çevirmiyorsunuz maalesef. bunun tekniğini öğrenin, başkalarına öğretin ve işinizi büyütün. krizde dahi tüketilecek ürünleri üretin ya da üreten firmaları bulun. çünkü kriz de dahi bunların ciroları düşmeyecektir. maliyetsiz bir iş olmasına dikkat edin. genelde "cebinden harcayarak iş kurma" tekniği kullanıldığından bu yazdığım bazılarına inandırıcı gelmeyecek. o yüzden işi yerinde görmelerini tavsiye ederim. kısa vadede çok kazandırması yeni bir iş için iyi değildir. buna şüpheyle yaklaşmak lazım. sağlam iş yavaş artan ama hiç düşmeyen kazancı sağlamalıdır. bu, hekimliğimin yanında 5 yıldır yaptığımın işin özetidir. tavsiye ederim. demek istediğimi anlayanlar benimle bağlantı kurabilirler. dr.emre.bilgic@hotmail.com 0 532 356 57 86
MUSTAFA 139 ay önce
HOCAM YAZDIKLARINIZA KATILIYORUM. ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ BAZI ŞEYLERİ BEN ŞU NU DİYORUM BİZİM İNSANIMIZ ACELECİ DAVRANIYR İŞ KONUSUNDA ARAŞTIRMA YAPMADAN EĞİTİMİNİ ALMADAN FİZBİLİTE RAPORUNU DÜZGÜN YAPMADAN GİRİYOR İŞE , BAĞZI İŞLERİN SONU HÜSRANLA BİTİYOR BÖYLELİKLE SİZE BİR ÖRNEK SUNMAK İSTİYORUM. BİZİM İLÇEMİZ 40 BİN NUFUSLU BİR YER GEÇEN SENE BİZİM İLÇEDE 35 TANE KURUYEMİŞCİ DÜKKANI VARDI GAYET HERKEZ GÜZEL KAZANIYORDU . BUSENE 60 TANEYE ÇIKTI BU DÜKKANLARIN SAYISI NASIL YÜKSELDİ DİYE SORARSANIZ. ŞÖYLE BABA MEMET AMCANI OĞLU HASAN VARYA E OĞLUM KURUYEMİ DÜKANINDAN ÇOK PARA KAZANIYORMUŞ BANA BİRAZ SERMAYE VERSEN DE BİZ DE AÇSAK BİR TANE TABİKİ OĞLUM HEMEN AÇALIM BİR TANE AÇTILAR AMA ÇOĞU BİR SENE BİLE DAYANAMADI ŞU ANDA BİZİM İLÇEMİZ DE KALLA , KALA 20 TANE KURUYEMİŞ Cİ DÜKKANI KALDI. KISACASI ŞU MEHMET KAZANIYOR DİYE BEN DE KAZANACAM DİYE BİR ŞEY YOK YANLIŞ BİR ZİHNİYET DİYE DÜŞÜNÜYORUM. AMA GERÇE ŞU Kİ EĞTİMSİZ VE ÇALIŞMADAN VE EMEK VERMEDEN ÇOK KAZANMANIN YOLU HİÇBİR ZAMAN YOKTUR. EĞTİM VE BİLGİ VE BECERİ ŞART
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.