E- Ticaret Entegrasyonu Nedir? E Ticarette Entegrasyonun Önemi

E-ticaret entegrasyonu satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz pazar yerleri veya e- ticaret sitenizdeki verileri, kullandığınız diğer uygulamalara aktaran ve tüm bu sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan bağlantıya verilen isimdir.
E- Ticaret Entegrasyonu Nedir? E Ticarette Entegrasyonun Önemi
7 dk
Son güncellenme: 15/06/2022
Tüm Başlıklar

E- ticaret sitesi ile ürün veya hizmetlerinizi daha geniş müşteri kitlesine tanıtabilir, markanızı büyütme stratejinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu mağazanızı internette açmak demektir. Yaşadığımız dijital çağ ile birlikte alışveriş alışkanlıklarımız da dijital dünyaya taşınmıştır. Hemen hemen her firmanın online satış sitesi de bulunmaktadır. İnsanlar çalışma hayatında günlerini yoğun geçirdikleri için böylece kolay şekilde alışverişlerini yapma fırsatı bulurlar. E-ticaret entegrasyonu ise satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz pazar yerleri veya e- ticaret sitenizdeki verileri, kullandığınız diğer uygulamalara aktaran ve tüm bu sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan bağlantıya verilen isimdir. Bu bağlantı sayesinde işiniz oldukça kolay hale gelir 

E-Ticaret Entegrasyon Çeşitleri Nelerdir?

E-ticaret sistemi ile pek çok farklı hizmet entegre edilebilir. E -ticaret sistemine entegre edilebilecek entegrasyon türleri;

  • pazar yeri entegrasyonu
  • e- fatura entegrasyonu
  • muhasebe entegrasyonu
  • XML entegrasyonu
  • kargo entegrasyonu sosyal medya entegrasyonu olarak sıralanabilir.

Her entegrasyon, e-ticaret sistemini daha güçlü ve daha efektif hale getirir. Yapılan entegrasyonlar sayesinde, e- ticaret sistemi üzerinden her türlü işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Verileriniz diğer uygulamalarda da aktif bir şekilde çalışır.

Pazaryeri Entegrasyonu

Bilgisayar klavyesi üzerinde dolu market arabası

İnternet üzerinde alıcıların ve satıcıların bir araya geldiği platformların pazar yeri olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Pazaryeri entegrasyonu ise ürünlerinizi satmak için kullandığınız platformları birbirine bağlamak demektir. Özetlemek gerekirse, kullanılan farklı uygulamalar arasındaki iletişimi sağlayan ve veri alışverişi yapan yazılımların sunduğu hizmet olarak tanımlanabilir. 

Örneğin birden fazla e-ticaret sitesi üzerinden ürün satışı yapıyor iseniz bu tür entegrasyonlar ile stok miktarınızı ya da nakit akışlarınızı tek bir sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye'de Hizmet Veren Pazaryeri Konseptli E-Ticaret Siteleri

Birçok alışveriş platformu sizden komisyon ve listeleme ücreti alıp mağazanızdaki ürünleri kendi sitelerinde sizlere de bir platform açıp satış yapmanızı sağlıyorlar. İnternet alışverişini sıklıkla kullanan insanların çoğu bu siteleri sürekli kullanıyorlar. Bu siteler insanlar üzerinde güven oluşturmuş siteler oluyor. Sizde bu sitelerden birinde yer aldığınızda bile adınızı güvenle duyurmuş oluyorsunuz. Kendi e- ticaret sitenizi açtığınız zaman binlerce rakip arasında öne çıkmak için harcayacağınız zaman ve emekten ziyade, bu ve bunun gibi tercih edilirliği ve güvenilirliği yüksek sitelerden nokta atışı satışlar yapabilirsiniz. Örneğin hepsiburada entegrasyonu nasıl yapılır? Amazon Türkiye entegrasyonu nasıl yapılır? 

Amazon Entegrasyonu nedir?

Amazon pazaryeri mağazanızı entegre ederek sipariş, fatura ve kargo süreçlerinizi otomatikleştirerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yengeç entegrasyonuyla Amazon mağazanıza gelen sipariş bilgileri tercihinize göre ön muhasebe programınıza ya da GİB e-Arşiv Fatura Portal’ına aktarılır. Aktarılan bilgiler ile dakikalar içerisinde e-fatura ya da e-arşiv fatura oluşturulur. Faturası oluşturulan ürünlerin kargo fişi ve kargo barkodu hazırlanır ve eşleştirdiğiniz ürünlerin stok adedi ön muhasebenizde otomatik olarak güncellenir. Son olarak günlük yaptığınız satışların faturalarına ait bir rapor hazırlanır ve size e-posta ile gönderilir. Amazon entegrasyonunu diğer pazaryeri mağazalarınızla ya da e-ticaret sitelerinizle birlikte kullanabilir, tüm e-ticaret süreçlerinizi Yengeç üzerinden otomatikleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pazaryeri Siteleri Ve Komisyon Oranları

Hepsiburada Entegrasyonu 

Hepsiburada entegrasyonu ile sipariş, stok, e-fatura, e-arşiv fatura, kargo entegrasyonu ve günlük sipariş raporu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Yengeç’in Hepsiburada entegrasyonu, pazaryeri mağazanıza gelen siparişleri otomatik olarak çeker ve ön muhasebe programınızda e-fatura olarak faturalandırmaya hazırlar. e-Arşiv faturalarınızı da kontör ücreti almadan otomatik olarak oluşturur. Sipariş edilen ürünlerin faturaları hazırlanır, yaptığınız ayarlara göre resmileştirilerek müşterilerinize gönderilir. Yengeç panelinde faturalandırılan siparişlere ait kargo fişleri ve barkodları oluşturulur. Bu fiş ve barkodları yazdırabilirsiniz. Ayrıca stoklarınız yapılan satışların ardından güncellenir ve mağazanızın günlük raporunu size e-posta olarak gönderilir.

E -Fatura Entegrasyonu

Hali hazırdaki e-Ticaret sistemi üzerine e-Fatura entegrasyonu yapılabilir. Bu işlem, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen şartları sağlayan özel entegratörler tarafından yapılır. Bu entegratörler, elektronik dönüşüm işlemleri için kayıt oluşturma yetkisine sahiptir. Entegrasyon işlemi herkes tarafından gerçekleştirilebilecek bir işlem değildir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından onaylanmış özel entegratörlerden destek alınması gerekir. Bu yetkiye sahip olmayan kişi veya kurumlar tarafından e Fatura entegrasyonu yapılamaz. Bu sebeple entegrasyon işleminin yaptırılacağı özel entegratörün dikkatli bir biçimde seçilmesi gerekir. Aksi halde çeşitli dolandırıcılıklara maruz kalınabilir.

Önerilen İçerik: E Ticaret İle Ne Satabilirim?

Muhasebe Entegrasyonu 

Bir e- ticaret sitesindeki satış, stok, çek/senet, cari hesaplar gibi konulardaki değişimleri, tek bir giriş ile var olan muhasebe programlarında da düzenlemeyi sağlayan programlardır. Böylelikle firmaların stok ve envanter bilgilerini muhasebe programlarında da işlemelerini sağlayabilmeyi amaçlar. Böylece hem hatasız bilgi aktarımı yapmış hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Muhasebe programının e- ticarete uygun hale getirilmesi ile bu entegrasyon kolaylıkla yapılabilir. 

XML Entegrasyonu

XML bayilik, özünde bir stoksuz e-ticaret modelidir. Stoksuz e-ticaret, bir aracılık işlemine benzetilebilir. Alınan sipariş doğrultusunda ürünün tedarikçiden doğrudan son kullanıcıya iletilmesine dayanır. Bu işle uğraşan kişi ya da firma, hiçbir şekilde ürün stoklaması yapmaz. Ayrıca satılan ürünün müşteriye iletilmesi sürecine dahil olmaz. Bu işlemler, tedarikçinin sorumluluğundadır. Stoksuz olarak internetten satış yapan işletme, ürünlerin sadece satışını gerçekleştiren ve gönderimin yapılması için siparişi tedarikçiye ileten birim konumundadır. 

XML yalnızca e-ticaret sitelerinin değil, internet dünyasında ve dijital platformlarda veri akışını sağlayan standart bir dil sistemidir. XML aslında geniş nitelikli bir Excel dosyası gibi düşünülebilir. Dosyanın uzantısı da XML olarak biter. Yani şöyle açıklayalım; bir excel tablosuna bütün ürünlerinizi, stok adetlerinizi, ürün bilgilerini, alış ve satış fiyatlarını vs. gibi ayrıntılarını girdiğinizi düşünün. Bu excel dosyası zamanla arttıkça sizin eliniz ayağınız olmaya başlayacak. Sitenizde yer alan bütün ürünlerin bilgileri burada yer alacak ve ürünleriniz arttıkça bu excel dosyası oldukça önemli olacak. 

Kargo Entegrasyonu Nedir?

Bir çok online alışveriş kullanıcısı alışveriş yaparken hızlı olmasına da dikkat eder. Bu sebeple satış işlemi gerçekleştiren bir e-ticaret web sitesinin de hızlı hizmet vermesi önem taşır. E-ticaret web sitenizi kurarken stoklarınızı yeterli şekilde tutun, gerekli kargo ve lojistik şirketleri ile anlaşmalarınızı tamamlayın. Kargolar ve lojistik şirketleri ile anlaşma sağlamazsanız hem maliyetiniz yükselir hem de satış yaptığınız ürünlerin teslimat süresi artar. Kargo entegrasyonu, siparişlerin gönderi bilgileri ile kargo barkodunun otomatik oluşmasını sağlayan ve işlemlerinizi kolaylaştıran bir uygulamadır. 

E -ticaret yapan mağaza sahipleri, gelen siparişlerin her biri için ayrı ayrı kargo barkodu, kargo fişi hazırlamak zorundadır. Her gün yüzlerce sipariş alan bir e-ticaret mağazası için bu süreç çok fazla zaman ve iş yükü gerektirir. Kargo entegrasyonu olan e-ticaret web siteleri veya pazaryeri mağazaları, bu adımları dakikalar içerisinde tamamlayabilir. Kargo entegrasyonu, gelen siparişler için otomatik olarak kargo fişi, kargo barkodu oluşturur ve dakikalar içinde paketi gönderime hazırlamış olur. Manuel olarak girilen kargo fişlerindeki hata payı ve harcanan zaman böylece minimuma indirilmiş olur.

Sosyal Medya Entegrasyonu Nedir?

E- ticaret yapacağınız işletmeniz için oluşturacağınız Facebook, Instagram, TikTok ve benzeri sosyal medya hesapları etkili reklam mecralarıdır. Günümüzde insanlar vakitlerinin çoğunluğunu akıllı telefonlarıyla ve sosyal medya üzerinde geçirmekteler. Bu sebeple sosyal medya üzerinde görünür olmak size daha fazla müşteri elde etme şansı tanır. Sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan kişiler üzerinden reklam verebilirsiniz. Influencer dediğimiz bu sosyal medya fenomenleri sayesinde hem adınız çabuk duyulur hem de size duyulan güven artar. Genelde çok takipçisi olan bu hesaplar reklam verenlerin ilgisini çeker. Bir ürünün tanıtımını yapmak veya kullanarak takipçilerinin ilgisini çekmek en iyi reklam metotlarındandır. 

E-mail marketing ise, e- ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden birisi olan e-mail marketing ile e-ticaret firmaları ürün, hizmet, içerik, duyuru ve kampanyalarını e-mail yolu ile tüketicilere iletmektedir. E-mail marketing’ in dönüşüm oranları yüksek olduğu ve hızlı bir şekilde dönüşüm elde edildiği için firmalar tarafından tercih edildiği bilinmektedir. 

SMS pazarlama yöntemi de e-ticaret firmaları tarafından kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Dönüşüm oranlarının yüksek olduğu bu pazarlama yönteminde gönderilecek bildirimlerin ve mesajların içeriğini ayarlamak oldukça önemlidir. Çünkü bu pazarlama yönteminde e-ticaret firmaları 160 karakterle istenilen mesajı vermek zorundadır. 

İçerik pazarlaması ile günümüzde internetten belirli konular hakkında araştırma yapacak kişilere ulaşmak için üretilen içerikler sayesinde e-ticaret firmaları hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını arttırmaktadır. 

Son olarak arama motoru pazarlaması ile arama motorlarının ücretli reklamlarını kullanarak yapılan bu dijital pazarlama yönteminde e-ticaret firmaları belirli anahtar kelimeler için reklamlar vermektedir. Arama motorlarında belirli ürün veya arama yapan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bu yöntem sayesinde sizler de satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

Bu reklam yöntemlerinden bazıları ücretli bazıları ise ücretsizdir. Siz hem kar elde edecek şekilde hem de markanızı tanıtacak bir ya da birden fazla reklam verme yöntemini tercih edebilirsiniz.

E-ticaret açısından sosyal medya ayrı bir öneme sahiptir. Günümüzde insanların sosyal medyada fazla zaman geçirmesi firmalar açısından avantaj sağlamaktadır. Bunu firmanız için fırsata dönüştürmek için sahip olduğunuz e-ticaret sitesini sosyal medya ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu noktada genellikle akıllara sosyal medya entegrasyonu nedir sorusu gelmektedir. 

En anlaşılır tanımıyla bu uygulama ürün ya da hizmetinizi sosyal platformlar üzerinden insanlara ulaştırabilmeniz manasını taşır. Etkili bir pazarlama aracı olarak görülen bu platformlar potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak istediğiniz olumlu etkiyi elde edebilmeniz için sosyal medya pazarlamanızın verimli şekilde yönetilmesi gerekir. Bu sayede marka bilinirliğiniz artarken müşteri sadakati oluşturarak firmanıza olan talebi çoğaltabilirsiniz.

Paraşüt E -Ticaret Entegrasyonu Nedir?

Yengeç ve Paraşüt Ön Muhasebe Programı arasında kurulan entegrasyondur. Pazaryeri ya da e-ticaret mağazanızı Paraşüt’e entegre etmeniz durumunda mağazanızın finansal süreçleri için ayrıca zaman harcamanıza gerek kalmaz. Siparişlerinize ait faturalar Paraşüt üzerinde otomatik oluşur ve müşterinize e-posta ile iletilir. Elle işlem yapmaya gerek duymazsınız. Bu şekilde elle fatura düzenlerken oluşabilecek hataların önüne geçilmiş olur. Paraşüt üzerinde, mağaza özelinde gelir-gider raporları alabilir ve işinizin mali durumunu güncel olarak takip edebilirsiniz. Paraşüt’te eşleştirdiğiniz ürünün mağazanız üzerinde satışı gerçekleştiğinde, Paraşüt’teki stoktan düşülür. Stoklarınız için ayrıca işlem yapmanıza gerek kalmaz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.