İnternetten Ne Satabilirim? Nasıl Ürün Satılır?

İnsanlar için temel geçim kaynağı olan online işler çağımızda zorunlu hale gelmiştir. İşte temel olarak Amazon’da başlayan bu piyasa artık birçok e-marketlerde var olmaya başlamıştır.
İnternetten Ne Satabilirim? Nasıl Ürün Satılır?
9 dk
Son güncellenme: 07/12/2021
Tüm Başlıklar

Dijital çağda kişilerin meslek edindikleri iş ağları da değişim göstererek geleneksellikten modernliğe doğru yol almıştır. Özellikle pazarlama teknikleri anlamında yeni bir piyasa oluşmuş ve son 10 yılda ivme kazanan e-ticaret rüzgarı pandemi ile birlikte hızını arttırmıştır. Önceleri iş kurmakla ilgili büyük prosedürler ve sermayeler gerekli iken bugün, internetin aracılığı ile evden dahi yapılabilecek iş ağları ortaya çıkmıştır. Kişilerin daha çok kar üzerinden daha az zaman harcayarak edindikleri e-ticaret mesleği, online platformlarda varlığını sürdürmektedir.

Bu yazımızda sizlere e-ticaretin anlamını, e-ticarete nasıl başlanacağını, e-ticaret yapmanın avantaj ve dezavantajlarını, e-ticaret yapmak için sahip olunması gereken özellikleri ve e-ticaret için satılabilecek ürün, sektörleri ve Türkiye’de e-ticaret yapmak için bilinen en yaygın pazaryerlerini yazacağız. İyi okumalar…

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, uzun adı ile elektronik ticaret satış, dağıtım ve ürün hizmetlerinin birbirinden farklı ödeme sistemleri ile internet üzerinden yapılmasıdır. Online satış ile gerçekleştirilen bu süreçte kişiler mobil olarak para kazanabilir. 

E-Ticaret yapabilmek adına geçilmesi gereken bazı aşamalar mevcuttur. E-Ticaret sektörüne dair tüm detayları sizlerle tek tek paylaşacağız!

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-Ticarete başlamak için kaydedilmesi gereken bazı aşamalar mevcuttur. İşte 8 aşamada E-Ticarete başlamanın yolları:

1- Satış Yapmak İstediğiniz Alanı Belirleyin:

Bir kalemden giysiye, elektronik eşyalardan kitaba kadar birçok alanda e-ticaret yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili yazımızın devamında sizlere tavsiyeler vereceğiz. E-Ticaret ile ilgili ilk aşama satış yapmak istediğiniz ürünü belirlemektir. En temel ve düşünmesi uzun sürecek adım olan alan belirlemede tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak bir karara varmalısınız. Bu aşamayı tamamladıktan sonra artık tedarikçinizle anlaşabilirsiniz.

2- Dropshipper ile Anlaşma Sağlayın

Satışlarınıza tam gaz başlamak istiyorsanız yapmanız gereken her zaman bir dropshipping ile anlaşmak sizi yeterli hale getirecektir. Stoksuz kalmamanız ancak envanterlerin sorunları ile de uğraşmak istemiyorsanız tedarikçi ile anlaşmak sizi her zaman işe ilişkin olumlu etkileyecektir.

3- Ödeme Sisteminizi Belirleyerek Harekete Geçin

E-Ticaret sitesi açarken ödeme seçenekleri opsiyonunu göz önünde bulundurmanız şarttır. Kredi, banka kartları, komisyonlu ödeme sistemleri, banka transferi ya da kapıda ödeme gibi formatlardan hangilerini belirleyeceğinizle ilgili bir karara varmak önemlidir. Bu aşamadan sonra markanıza ait genel stratejinizi belirleyerek kurumsal kimlik çalışmalarınızı geliştirmek önem taşır.

4- Marka Stratejinizi Belirleyin ve Kurumsal Kimliğinizi Oluşturun

Markanıza ait genel stratejinizi satış, alış, işletme yararları, sektör, değerler gibi kıstasları belirlemelisiniz. Bu aşamada markanıza ait kurumsal kimliğinizi oluşturmak da sizi sektörünüzde değerli kılacaktır. Öncelikle bir logo, kurumsal mail formatı, web site detayları, slogan gibi alanlarda bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Bu aşamada bir reklam ajansı ile anlaşmak sizleri daha profesyonel bir firmaya yönlendirecektir.

5- İnternet Sitenizi Tasarlayıp Profesyonelleştirin

E-Ticaret işinizde en büyük sermayeniz satış yaptığınız internet sitesidir. İnternet siteniz ile ilgili tüm detayları incelikle belirleyin. İnternet siteniz satış odaklı, hızlı, kolay erişilebilir ve doğru stratejiler ile tasarlanmış olmalıdır. Satış stratejinizin net olarak anlaşıldığı internet siteniz ne kadar güçlü olursa, hedef kitlenizin satın almaya isteği artar.

6- İş Planınızı ve Riskleri Belirleyin

Her işte olduğu gibi E-Ticarette de riskler vardır. Tüm iş başlangıçlarında yapılması gereken iş planı ve risk ölçümü gerçekleştirilebilir. Şahıs ya da ortaklı şirket yapısı olarak nasıl bir strateji belirlediyseniz, buna göre iş kurmayla ilgili yasal süreçleri tamamlamalısınız. Sanal mağazanızla ilgili satış yöntemlerine, kurumsal değere ve mali konulardaki yasal sürece dair detayları da belirleyip internet sürenizi kurduğunuza göre artık sıra isminizi duyurmakta!

7- Reklam ve Pazarlama Dünyasına Katılın

Markanızın bilinirliğini artırmak ve pazarlama dünyasına katılmak için reklam kampanyalarınızı başlatın. Markanıza ait reklamları bir uzman yardımı ile planlayarak yıllık reklam bütçenizi ve stratejilerinizi belirleyin. Unutmayın, reklam için ayırdığınız bütçe gelecek dönemde işlerinizin büyümesine katkı sağlayacaktır. Reklam ve pazarlama dünyasına dair stratejileriniz de tamamsa son aşama olan ekip kurmaya geçelim!

8- Ekibinizi Kurun

Tüm aşamaları geçtikten sonra ihtiyacınız olan personel içeriklerini ve ekip gücünü belirleyin. Personellerinize ilişkin detayları belirledikten sonra seri iş görüşmeleri yaparak hedefinizdeki dinamik ekibi kurun. Artık ihtiyacınız olan ekip ile hayallerinizdeki işi gerçekleştirmeye hazırsınız!

E-Ticaretin Avantajları

E-Ticaret sektörü yeni dünyanın iş fikri olarak gelişime açık bir sektördür. Bu işin kendi içerisinde birçok avantajı bulunur. İşte e-ticaret yapmanın avantajları:

 • Diğer işlere oranla yüksek sermaye istememesi
 • Dijital platformların gücü ile büyüme imkanı
 • Geleceğin meslekleri arasında yer alacağından ilerleme imkanı
 • Stok kontrolü ve tüm mali işlerin sanal ortamlardan yapılabilmesi
 • Satmak istediğiniz ürünlerin çeşidinin fazla olması
 • Online platformlarda geniş hedef kitle bulunması
 • E marketlerde satılacak ürünlerin kolay erişilebilirliği
 • E-ticaret yapan kişilerin mesleki yeterliliklerinin önemli olmaması
 • Herhangi bir eğitim kriteri aranmaması
 • Esnek çalışma ortamlarına sahip olunması
 • Ürün satışı esnasında birebir temas kurulmak zorunda olunmaması
 • Marka bilincinin geleneksel metotlara göre daha kolay oluşması
 • Stokların kolayca eritilebilmesi
 • Kampanyalarla satışların arttırılabilmesi
 • Kullanıcılın ihtiyacı olan ürünlere daha kolay ulaşabilmesi
 • Sürekli açık bir mağazaya sahip olunması
 • Mağazalara her türlü cihazdan erişim sağlanması

E-Ticaretin Dezavantajları

E-ticaretin birçok avantajı olduğu gibi elbette dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar:

 • Müşterilerle yüz yüze görüşme imkanının olmaması ve olumlu ilişkilerin kurulması için daha yoğun çaba sarf edilmesi
 • Pazaryerlerinde satıcılar için yüksek komisyonların bulunması
 • Pazardaki rekabet
 • Online alışverişe olan ön yargı
 • Kargo bekleme süreçleri
 • Hasarlı teslimat gibi durumlarda mağazaya olan güvenin azalması
 • Fiziki mağazalara göre güvensizlik yaşanması

E-Ticaret Yapmak İçin Sahip Olunması Gereken 5 Özellik

Eğer E-Ticaret alanında ilerlemek istiyorsanız mutlaka sahip olmanız gereken belli başlı özellikler vardır. Bunlar:

1- Dijitale Açık Olmak

Yapılan işin dijital platformlarda olduğunu unutmayarak, her türlü dijital ağda fikir sahibi olmak önemlidir. Çağı takip ederek teknolojinin getirilerine karşın her türlü stratejiyi uygulamaktan çekinmemek gereklidir. 

2- Reklam Vermekten Çekinmemek

Satışlarınız internet üzerinden olacağı için geleneksel pazarlama tekniklerini değil, online pazarlama ve reklam tekniklerini kullanmak gerekir. Bu alanda uzman değilseniz alanında yetkin bir reklamcıdan destek almaktan çekinmemelisiniz. Reklam kampanyaları satışlarınızı artırarak işinizi geliştirecektir.

3- Genç Bir Ekiple Çalışmaya Gönüllü Olmak

Sektörünüzün yeni gelişen bir iş olduğunu düşünürsek bu alanda bilgi sahibi olan genç personellere ihtiyaç duyacaksınız. Bu anlamda işlerinizi çağın gerekliliklerine göre kolayca çözebilecek dinamik bir ekibe sahip olmak önemlidir.

4- Sermayeden Kaçınmamak

İşinize ilk başladığınız zamanda yaptığınız plana göre belli dönemlerde sermayelerinizi artırmak işinizi geliştirmeye yararlı olacaktır. Sermaye sağlayarak işlerinizi büyütebilir ve sektörünüzde rakipsiz hale gelebilirsiniz.

5- Risklere Karşı Tedbirli Olmak

Her işte olduğu gibi bu işte de belli riskler bulunur. İlk olarak yaptığınız plan dahilinde çok büyük karlara sahip olamayabilirsiniz. Ancak bu süreçte finansenizi güçlü tutarak uzun vadede sürekli ve karlı bir işe sahip olabilirsiniz.

E-Ticarette Satılabilecek Ürünler

Bugüne kadar denenmiş ve en başarılı olunmuş ürün fikirlerini sizler için derledik. İşte E-ticarette en çok satılan ürünler:

1- Telefon Aksesuar ve Parçaları

Kısa ömürlü oluşları, yeni modellere ilişkin devamlı ürün skalasının genişlemesi ve hedef kitleye yönelik düşük risk arz etmesinden ötürü telefon aksesuarları e-ticaret için bir numaralı tercihtir. Devamlı değişen modeller ya da kısa süreli kullanım gerektiren aksesuarlar nedeni ile kişilerin yılda birkaç kez telefon aksesuarı alışverişi yaptığı görülmüştür. Bu alanda bir ilgiliniz varsa telefon aksesuarları satışı yaparak E-Ticarete adım atabilirsiniz.

2- Sporcu Kıyafetleri ve Ekipmanları

Pandemi ile birlikte evde spor yapma oranları artmış ve piyasadaki ürün rekabeti dolayısı ile bu alanın ilgilileri internet üzerinden satış yapmaya meyilli hale gelmişlerdir. Spor kıyafetleri, sporcu ekipmanları ya da yiyecek içecekleri internet satışları için doğru ürünlerdir. E-Ticaret için tercih edilen bir diğer alan da bu anlamda sporcu ekipman ve kıyafetleri olacaktır.

3- Tişörtler

Kişiye özel baskılı tişörtler ya da toplu alımlar için gerekli olacak bu sektörde de E-Ticaret üzerinden güzel satışlar elde edilebilir. Tişört satışının yanı sıra ileride bu alanda eşorfman, kazak, sweatshirt gibi giyim eşyalarını da ekleyebilirsiniz.

4- Evcil Hayvan Ürünleri

Kişilerin sürekli kullandığı ürünleri mağazalara gitmeden marka güvencesi ile internetten alabildikleri bu sektör de E-Ticaret için önemli bir alandır. Hem mama, kum, oyuncak ya da evcil hayvan tekstili bu alanda önemli ürünlerdir.

5- Özel Hediyelik Eşyalar

Hem düşük ücretler hem de birçok kitleye hitap etmesi bakımından özel hediyelik eşyalar E-Ticaret için doğru tercih olabilir. Kalem, ajanda, gül, hediye kutusu, çerçeve, kupa, çakmak, saksı gibi birçok farklı hediye bu alanda kullanılan ürünlerden sayılabilir.

6- Çanta ve Ayakkabı

Çanta ve ayakkabı sektöründe uygun perakende ürünler alarak internet üzerinden karlı satışlar elde edebilirsiniz. Bu ürünlerin satışının yanında ek olarak kendi markanızı oluşturmak da satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

7- Parti ve Organizasyon Süsleri

En uyguna tedarik edebileceğiniz bir diğer ürün türü de parti organizasyonları için kullanılan süslerdir. Bu ürünler hem küçük hem de büyük ölçekli işletmeler için karlı bir tercih olacaktır.

8- Kırtasiye Ürünleri

Kalem, defter, silgi ve daha birçok kemikleşmiş kırtasiye ürünü için mağazalara gitmeye gerek kalmadan internetten alışveriş yapılabilir. Kırtasiye ürünleri için E-Ticaret satışı yapmanın avantajı özellikle sürdürülebilir olmasıdır. Zaten bildikleri ve kullandıkları ürünleri zahmet göstermeden daha uyguna alan kişiler bu alanda hedef kitlenizi geliştirebilir.

9- Giyilebilir Teknoloji

Kablosuz kulaklık, akıllı saat, akıllı bileklik gibi son dönemde popülerleşen bu sektörün alıcısı da tamamen internettir. Bu alanda olumlu müşteri yorumları ve kaliteli ürünlere sahipseniz olumlu bir satış ivmesi yakalayabilirsiniz.

10- Dekorasyon Ürünleri

Evinizde kullanabileceğiniz dekoratif saat, mum ve diğer eşyalar da internet üzerinden olumlu bir satış grafiğine sahiptir. 

11- Mum

Son dönemde girişimciler tarafından rağbet gören mumlar, evde basit bir şekilde yapılarak güzel kazançlar sağlayabilir. Mumlar için son moda tasarım kalıpları ve sosyal medyanın gücü de büyük önem taşımaktadır.

12- Takı ve Aksesuar

Instagram üzerinden gelişen ve gittikçe rekabetin arttığı bir sektör olan takı ve aksesuarlar sektörün önemli alanlarındandır.

13- Kozmetik Ürünleri

Zaten bildiğiniz markaların üzerinden kozmetik sektörünü de e-ticaret yönetimi ile satın alabilirsiniz. Bu düşüncedeki hedef kitle sizlerin kozmetik ürünleri anlamında tedarikçi olmanızı kolaylaştıracaktır.

Ülkemizde E-Ticaret Yapmak İçin Bilinen En Yaygın Pazaryerleri

E-Ticaret kendi markanızı kurarak kendi siteniz üzerinden yapabileceğiniz bir alan olsa da ek olarak bazı pazaryerlerinin gücünden de destek alabileceğiniz bir hizmete de imkan tanımaktadır. Sizin için Türkiye’de en popüler 6 pazaryerini derledik:

1- Hepsiburada

Bir ayda ortalama 85 milyon kullanıcıya ulaşan Hepsiburada.com diğer pazaryerine göre kendi ürünlerini de satar. Çoklu ürün satışı için mağaza açılış şartı olmayan Hepsiburada’da komisyon ücretlerine ek olarak 0.5 TL ücret alınır. Özel günlerde de yapılan kampanyalar için ek ücrete tabi tutulabileceğiniz atlamamanız gereken noktalardandır. Hepsiburada daha çok yurt dışından ürün getiren firmalar için iyi bir pazaryeri olabilir. Bu platformun komisyon oranları %6 ile %30 arasında değişir. 

2- N11

N11.com ayda 80 milyon gibi bir ziyaretçi trafiği alan pazaryerlerindendir. Satıcılar ve alıcılar için üyelik modelleri bulunan bu ağda ticari unvana sahip firmalar mağaza açabilir. Buna ek olarak mağaza açılışı için ücret talep etmeyen N11.com, ürün satışlarınız için size sunduğu paketler üzerinden ücret talep eder. Bu platformun komisyon oranları %5 ile %20 arasında değişir. 

3- Gitti Gidiyor

Aylık 50 milyon ziyaretçiye sahip Gitti Gidiyor, mağaza açarak ya da açmayarak satış gerçekleştirebileceğiniz pazaryerlerindendir. Mağaza açmadan yapabileceğiniz satış sayısı 10’dur. Ek olarak aylık mağaza açılış ücretleri 69 ile 1399 TL arasındadır. Bu platformun komisyon oranları %7 ile %25 arasında değişir. 

4- EpttAvm

Aylık 5 milyon kişiye ulaşan EpttAvm, yeni dönemde ivme kazanan EpttAvm ilgi gören pazaryerleri arasında yerini almıştır. Mağaza açmak için ücret talep etmeyen bu platform, komisyon ücretlerini de düşük tutar. Bu platformun komisyon oranları %5 ile %15 arasında değişir. 

5- Trendyol

En popüler pazaryerlerinden biri olan Trendyol’un aylık 50 milyon ziyaretçisi bulunur. Müşterilerine henüz yeni mağaza açma imkanı bulunduran Trendyol kendi içerisindeki stratejisi ile mağazaları ile iletişime geçer. Her kategoride farklı komisyonlar uygulanmakla birlikte, bu platformun komisyon oranları %5 ile %30 arasında değişir. 

6- Amazon

15’ten fazla kategoride ürün satabilir ya da listeleyebileceğiniz Amazon.com.tr’de satış koşulları açık ve halka açıktır. Aylık üyelik bedeli ve ücret tarifesi ürün skalasına göre değişir. Satışlarınızdan elde edilen tutar 14 günde bir şekilde hesabınıza yatırılır. 

7- Instagram ve Facebook Marketing

E-Ticaret yollarından bir diğeri de sosyal medya ağları üzerinden marketing yapmaktır. İster pazaryerlerini isterseniz de kendi internet sitenizi kurarak E-Ticaret yapabilirsiniz. Buna ek olarak da gittikçe popülerleşen sosyal ağlardan olan Instagram ve Facebook’u da kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Pazaryeri Siteleri ve Komisyon Oranları

İnternet sitenizin yanında bir marketing hesabı oluşturarak ürünlerinizi hedef kitlenize ulaştırabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Özellikle genç kitlenin bulunduğu Instagram’da reels, gönderi ya da hikayeler yolu ile ürünlerinizi tanıtabilir ve müşteri memnuniyetlerinize yer verebilirsiniz. Instagram yeni girişimciler için popüler birer ağ olurken, kişilerin internet alışverişine iyiden iyiye alıştığı bu çağda siz de sosyal medyanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Instagram ve Facebook marketing yapmak için satış yaptığınız bir internet sitesine bir de aktif olarak kullandığınız hesaplara ihtiyacınız vardır. Burada atlanmaması gereken konu, çağın gerekliliklerine uygun şekilde sosyal medya kullanımı yapmaktır.

Sosyal medya marketing yapmak için ekibinizde bu konuda uzman biri istihdam edebilir ya da bu alanda profesyonel bir ekiple çalışarak yolunuza devam edebilirsiniz. Sosyal medya kullanımında dikkat etmeniz gereken hususlar ise, doğru sosyal medya yönetimi, yüksek etkileşim, faydalı içerik üretimi, takipçiler ile devamlı etkileşim, yorum ve DM mesajlara anında dönüş sağlama, iade ve değişim garantileri, güvenilir profil, doğru hashtag kullanımı, kaliteli ürün görselleri, gerekli bütçeler ile doğru reklam stratejileri, anlık ve aylık raporlamalar, tüm ağları birbiri ile entegre kullanmak gibi faktörler önem taşır.

İşte E-Ticaret ile ilgili temel bilgiler, avantaj ve dezavantajlar, ülkemizde bu işi sağlayabileceğiniz alanlar, E-Ticaret işi yapmak için olması gereken özellikler, satılacak ürün tavsiyeleri ve ağlar bunlardı. Bu fikirlere ek olarak doğru ve etkili bir E-Ticaret ağı yönetmek isterseniz profesyonel bir ekip işe iletişime geçebilir ve kendi markalarınızın ilk tohumlarını atabilirsiniz.

Unutmayın kendi marka yolculuğunuzda stratejinizi belirledikten sonra çizeceğiniz doğru yol ile başarıya ulaşabilir ve sizin için sıraladığımız yöntemler ile işinizi sürdürülebilir hale getirebilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.